I Welken distributiebon heeft men noodig BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Lendenpijn wordt uiterst snel verlicht Het Mysterie Kamer 12 Pygmalion met w w hulstkamp^ pag. 2 10 08 07 11 09 13 14 81 12 15 16 117 06 DE MOORD TE STAPHORST 05 5 .06 05 05 De Nederlandsche Arbeidsdienst 9 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 1 TOT EN MET 31 MAART I Het onderwijs in de Neder landsche taal 02 06 IN SCHOUWBURG VAN BALCON GEVALLEN 5 Maart 1941 2e bl. WINKEL GEPLUNDERD TE AMSTERDAM 15 16 17 9 E LILY BOUWMEESTER HAAGSCHE COURANT Woensdag Persoonsbewijzen voor hen, die geen vaste verblijfplaats hebben v Dr. Fischböck over de her-oriën- teering van onzen handel Van de daders geen spoor RECLAMES SPREUK VAN DEN DAG I. Hoeveelheid 1 ARTIKELEN BON ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. voor 24 Febr. t/tn 20 April 100 gram 250 gram 24 Febr. t/m 20 April 250 gram 24 Febr. t/m 20 April 250 gram 24 Febr. t/m 23 Maart 100 gram 200 gram KAAS EIEREN één ei EIEREN één ei 500 gram 24 Febr. t/m 30 Maart 1 Maart t/m 30 Maart 1 Jan. t/m 30 April BROODBONBOEKJE. 100 gram Moeilijkheden met loon BLOEMKAART. 24 Febr. t/m 23 Maart BOTER* OF VETKAART. een VLEESCHKAART, 100 gram en 75 gram 100 gram r te HONDEN. EN KATTENBROOD. 1 t/m 31 Maart. Vlasbesluit 1941 1000 gram 1 kilogram; 500 gram N.B. 1 pond; 100 gram 1 ons. op- ge- 1 of gedeeltelijk uitval en /ot af- aanwezig gas* 2 Febr. t/m 16 Maart 17 Febr. t/m 16 Maart 24 Febr. t/m 20 April 24 Febr. t/m 31 Maart 2 liter 2 liter REGLEMENTEERING WINNING EN VERDEELING VAN MOSSELZAAD BON 35 tm. 41 BON HEDENAVOND «n MORGEN LooM» voorstellingan ran 50 gram 125 gram 1 kilogram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 200 rram 250 gram 250 gram 125 gram 150 gram 24 Febr. t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart, echter niet in restaurants e d. 3 Maart t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart, ech ter niet in restaurants e.d. 27 Febr. t/m 9 Maart extra t/m 12 Maart 3 t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart. BOTER of margarine BOTER of margarine of vet 10 k.g 8 k.g. 5 k.g. 50 gram 1 tube 1 pot 24 Febr t/m 20 April 24 Febr. t/m 9 Maart extra t/m 23 Maart 3 Maart t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart, ech ter niet in restaurants e d. 24 Febr t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart, echter niet in restaurants e d. 24 Febr t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart Van de daders geen spoor Een groote partij vleeschwaren. en/of afval van vaste brandstof* ten. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II UI IV VI Op voederkaart voor katten 3 k.g. li k.g. Aannemersfirma failliet verklaard Omtrent de moeilijkheden met een Am- sterdamsche aannemersfirma in verband met de uitbetaling van loon aan arbei ders in Noord-Frankrijk. deelt het N.V.V ons mede, dat op voorstel van den offi cier van justitie, door de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam het faillis sement van de betrokken firma is uitge sproken. Het N V V.-bureau van rechtsbescher ming heeft er voor gezorgd, dat de be schikbare gelden niet voor andere belan gen konden worden aangewend. Het is nu te verwachten, dat de curator in het faillissement hierdoor gelegenheid zal hebben om aan de rechthebbende ar beiders hun volle loon uit te betalen TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak PEULVRUCHTEN ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep ••••••••••••••••••••••as of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Wet tfaatefL. OM. qioote VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF Meisje zwaar gewond Gisteravond omstreeks elf uur is in het theater Arena te Rotterdam tijdens de voorstelling een ernstig ongeluk gebeurd. De 22-jarige mej. M. L. I., wonende te Amsterdam, is van het balcon in de zeven meter lager gelegen zaal gevallen. Het meisje bekwam daarbij ernstige verwon dingen en is door den geneesk. dienst naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar zij ter verpleging is genomen Goede slag van de politie te Oude Tonge De gemeentepolitie te Oude Tonge heeft bij den vrachtrijder C. G., 300 paren hee- rensokken in beslag genomen, die afkom stig waren uit Den Bommel en vervoerd werden zonder dat dit vervoer gedekt werd door de daarvoor vereischte papie ren. Op deze aanhouding volgde, volgens de „N. R. Crt.” een huiszoeking bij den, het frauduleus vrachtje vervoerenden vracht rijder. Daarbij vond men 3 h.h. bruine boonen en 2 h.l. tarwe Bij verder onder zoek bleek, dat deze door C. G., zij het dan niet onder de geldende prijzen, ge kocht waren van een minder gunstig be kend staanden inwoner van Ooltgensplaat, zekeren A. van E. Toen deze nader aan den tand gevoeld werd, bleek hij de bruine boonen gestolen te hebben bij den landbouwer M. van N. te Ooltgensplaat, terwijl de tarwe afkomstig bleek te zijn van den landbouwer P. van E., eveneens uit deze plaats Nederlandsch Dultsche in- en uitvoer De V.P.B. melden uit Berlijn: De Berliner Boersenzeitung van 4 Maart brengt een nummer, dat geheel aan ons land is gewijd. Zij publiceert artikelen over de Nederlandsche politiek, cultuur en economie. Het hoofdartikel is afkomstig van den commissaris-generaal, dr. Fisch böck, die er den nadruk op legt.' dat het er voor Nederland thans op aankomt, om zijn orienteering op het gebied van poli tiek en economie ten opzichte van Enge land te wijzigen en zich by de nieuwe orienteering van Europa aan te sluiten. De bewering van vijandelijke zijde, dat Nederland door Duitschland wordt uitge buit en dat de werkloosheid bij ons in om vang is toegenomen, wordt door de feiten weerlegd. Uit onlangs gepubliceerde sta tistieken kan worden afgeleid, dat de Duitsche invoer op het oogenblik gelijk is aan den Neder landschen export naar Duitschland. Deze getallen zijn overigens belangrijk hooger dan die van voor den oorlog De werkloosheid in Nederland is tot een minimum gedaald, hetwelk voor dien nog niet is bereikt. De commissaris- generaal ontkent niet dat Nederland voor de dekking van zijn behoeften aan, levens middelen geheel en al op Duitschland en de met Duitschland verbonden landen is aangewezen. Deze afhankelijkheid zal toe nemen, naarmate de nog voorhanden zijn de voorraden in Nederland worden opge bruikt. Door de oprichting van een cen traal bureau voor het bezette Nederland sche gebied, aldus dr. Fischböck. is de voorziening in onze dringendste behoeften belangrijk vergemakkelijkt. Uit pr.actische overwegingen is dit bureau ingeschakeld bij de kamer van koophandel in Neder land Het ondersteunt de Nederlandsche aanvragen op het gebied van handel en nijverheid en zorgt voor de levering van grondstoffen uit de voorraden van de met Duitschland verbonden Europeesche lan den. Een commissie van advies ingesteld Bij beschikking van den secretaris-ge- neraal van opvoeding, wetenschap en cul tuurbescherming: is ingesteld een commissie, die, voor zooveel betreft het onderwijs in de Neder landsche taal, advies zal hebben uit te brengen omtrent de leerplannen en de urentabellen voor de onderscheidene open bare scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs en omtrent de afwij kingen die daarvan voor gesubsidieerde of/en aangewezen bijzondere scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar on derwijs zullen kunnen worden toegestaan. In deze commissie zijn benoemd: Tot lid en voorzitter van die commissie dr. W. v. d. Ent, inspecteur van ’t middel baar onderwijs alhier, tot leden: prof dr. C. G. N. de Vooys, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; prof dr J. de Vries, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Leiden, dr. C. B. van Haeringen, docent aan de School voor Taal en Letter kunde, alhier. W Kramer, docent in de methodiek aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, dr. W A P. Smit, directeur der middelbare school voor meisjes, te Deven ter, dr. W. H Beuken, hoogleeraar aan de R.K hoógereburgerschool te Helmond dr. L. M. van Dis. leeraar aan de 2de gemeen telijke hoogereburgerschool B te Haarlem, dr B. H. Erné leeraar aan het Christelijk gymnasium te Utrecht, tot secretaris W. J. J. Noordijk, alhier. In het Crisis-Mosselbesluit 1938 is een nieuw artikel opgenomen, hetwelk de strekking heeft, de leveringsverplichting van mosselzaad aan het Centraal verkoop kantoor van mosselen vast te leggen en het vervoer aan een vergunning te bin den. Tegelijkertijd zijn ook de halfwas mosselen, bestemd voor eendenvoer en landbémesting, in de bestaande regeling b«traW*«A Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald U dwaalt, wanneer U ,,'n oude klare” zegt in 't café. U keert, tot vTeugde van Uw tong, indien U na het eerste glas roept: „Ober, m'n Hulstkamp". THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, is benoemd A. Neet tot burge meester van de gemeente Hurwenen; is J. Kastelein, op zijn verzoek uit den dienst als burgemeester van de gemeente Aalsmeer eervol ontslagen, met dank; is M. Peeters, op zijn verzoek, uit den dienst als burgemeester van de gemeente Gassel eervol ontslagen; is J Padmos, op zijn verzoek, uit den dienst als burgemeester van de gemeente Duivedijke eervol ontslagen. Boerderij af gebrand te Diermen Gisteravond omstreeks acht uur brak brand uit in de boerderij van den land bouwer Top te Diermen bij Nijkerk. Het vee en het grootste deel van den inboe del konden worden gered, doch de boer derij brandde geheel af. Het blusschings- werk werd verricht door de brandweer uit Putten, die voor een moeilijke taak stond. Een knecht liep bij zijn poging om nog iets te redden verwondingen op en .moest zich onder medische behande ling stellen. De oorzaak van den brand moet waar schijnlijk gezocht worden in het ontplof fen van een cylinder met B.U.T.A.-gas. De bontdiefstal te Utrecht In verband met den bontdiefstal bij de firma van H. te Utrecht zijn twee per sonen aangehouden, de 53-jarige café- houdster W. en de 48-jarige koopman M., beiden uit Amsterdam. Zij worden ver dacht van heling. Het tweetal heeft een bekentenis afgelegd. Een bijeenkomst van den Staf Om den geboortedag van den Neder- landschen Arbeidsdienst niet geheel on gemerkt te laten voorbijgaan, heeft de commandant, majoor Breunese, zijn me dewerkers uitgenoodigd tot een beschei den, doch stemmige herdenkingsbijeen komst. In deze bijeenkomst hield majoor Breu nese een korte toespraak, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het feit, dat de Nederlandsche Arbeidsdienst gisteren tot stand is gekomen. „Ik wil niet ontkennen”, aldus de heer Breunese, „dat de Nederlandsche Arbeids dienst thans nog een zeer zwak plantje is en dat er nog veel moet worden ge daan om het te doen groeien tot een krachtigen boom, doch ik ben optimist Wanneer wij in Nederland hand aan hand en schouder aan schouder werken om te zamen deze onderneming te doen slagen, dan zal zij slagen. Thans reeds Is ver dere groei in zicht De volgende week zullen er reeds dubbel zooveel kampen zijn als thans, en in October of November zal voor al de 10 a 12000 jonge mannen, waarmee wij den Arbeidsdienst op vrij willige basis willen starten, legerings- ruimte zijn gevonden. De=s materieele dingen echter blijven bijzaak; het gaat om den geest en bovenal een geest, waarvan de leiding is bezield- Wanneer in alle leidingen een warm hart klopt voor het Vaderland, dan zullen wij slagen. Wij moeten in den opbouw van den Ar beidsdienst toonen, wat een Nederlander vermag, wanneer hij zijn schouder onder eigen zaak zet ieder voor zich doch met elkaar tot heil van het dierbaar Va derland”. BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Bin nenlandsche Zaken is ten aanzien van het uitvoeringsbesluit „Persoonsbewijzen” o.a. het volgende bepaald Ieder gerechtigde, die geacht kan wor den te behooren tot de varende, rijdende of zwervende bevolking, moet zich, ter verkrijging van een persoonsbewijs, eige ner beweging vervoegen ter secretarie der gemeente, in welk bevolkingsregister hij is opgenomen of, indien hij is opgenomen in het centrale bevolkingsregister, ten bu- reele van de rijksinspectie. Een verzoek van tot genoemde zwerven de bevolking behoorende gerechtigden om uitreiking van een persoonsbewijs wordt terstond in behandeling genomen, zonder dat tevoren een schriftelijke uitnoodiging wordt gezonden. De vaststelling van identiteit, nationali teit, burger lij Ken staat, beroep en signa lement, geschiedt ten aanzien van deze bevolking met meer dan gewone nauw keurigheid. De gerechtigde is verplicht desgevorderd de noodige bewijzen omtrent zijn identiteit te leveren. Aan tot de varende, rijdende of zwer vende bevolking behoorende gerechtigden, die ten genoegen van denburgemeester of den aangewezen ambtenaar eener an dere gemeente dan die, in welker bevol kingsregister zij opgenomen zijn, aantoo- nen, wegens beroepsbezigheden of anders zins, niet dan ten koste van belangrijk gel delijk nadeel, binnen den voor de uitrei king bepaalden termijn, aan de hiervoren bedoelde verplichting te kunnen voldoen, kan werden toegestaan een „aanvraagfor mulier persoonsbewijs”, model a (hetwelk als bijlage bij de beschikking is gevoegd) in te vullen. Het ingevulde en door den gerechtigde behoorlijk onderteekende aanvraagformu lier wordt op beide deelen te bestemder plaatse voorzien van aen afdruk van diens rechterwijsvinger en van het gemeente- stempel en, begeleid van de beide voor geschreven foto’s, aangeteekend toegezon den aan den burgemeester der gemeente, in welker bevolkingsregister de belangheb bende, volgens zijn verklaring opgenomen is of aan het hoofd der rijksinspectie, in dien hij verklaard heeft te zijn opge nomen in het centrale bevolkingsregister. De burgemeester of het hoofd der rijks inspectie zendt tijdig vóór het in de aan vrage vermelde tijdstip een ten name van den aanvrager gesteld en voor uitreiking onderteekend persoonsbewijs, benevens een zooveel mogelijk ingevuld ontvang bewijs, beide voorzien van de voorgeschre ven foto, aangeteekend aan den burge meester der gemeente, waar de aanvra ger het stuk volgens zijn opgave in ont vangst zal nemen. De burgemeester der gemeente, waar de aanvrager het persoonsbewijs volgens zijn opgave in ontvangst zal nemen zorgt voor het vaststellen van identiteit, natio naliteit burgerlijken staat, beroep en sig nalement en doet het persoonsbewijs en het ontvangbewijs voor zooveel noodig aanvullen of wijzigen. Nadat persoonsbe wijs en ontvangbewijs op de voorgeschre ven wijze zijn voorzien van de noodige vingerafdrukken, van het rijkszegel, van de handteekeningen van belanghebbende en van de vereischte stempelafdrukken, wordt het persoonsbewijs tegen betaling van de verschuldigde leges dan wel koste loos uitgereikt. Kettinghandelaars aangehouden Rechercheurs van het bureau-Raampoort te Amsterdam zagen Maandagavond op het achterbalcon van een tramwagen in de De Clercqstraat twee mannen, een schilder en een koopman, staan, die zij sinds lang verdachten van kettinghandel. aldus het „Handelsblad”. De mannen had den koffers bij zich en de rechercheurs lieten de tram stoppen om een onderzoek in te stellen naar den inhoud van die koffers. De mannen weigerden inlichtingen te geven, waarna zij van de tram werden gehaald. Daarbij pleegden de mannen ver zet, doch de politie wist spoedig genoeg de koffers te bemachtigen. Zij bleken een groote partij koffie te bevatten. De mannen zijn vervolgens in arrest gesteld. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij heeft het vlasbesluit 1941 vastgesteld. De ge wijzigde omstandigheden maken een rege ling ten aanzien van het verwerken en verhandelen van vlas, in het bijzonder ten aanzien van maximumprijzen, wensche- lijk. Te dien einde is dit besluit opge maakt, waarbij het verwerken van stroo- vlas en het verhandelen van stroovlas en vlaslinten zoo geleid worden, dat de bij de stichting „Buvlaslint” aangesloten groothandelaren de beschikking over alle in Nederland verwerkt vlaslint krijgen. De stichting Buvlaslint verzorgt dan den ver deren afzet. Door de Akkerbouwcentrale worden daarna overeenkomsten met tusschenhan- delaren-commissionnairs en met tusschen. handelaren aangegeven, waarbij dezen zich o.m. verplichten zich te houden aan de door de centrale vast te stellen prij zen en de centrale van hun handelingen op de hoogte te houden. Kostenomslag van het Rijksbureau voor IJzer en Staal In de Staatscourant van gisteren heeft de secretaris-generaal van het departe ment van Handel. Nijverheid en Scheep vaart bekend gemaakt, dat hij de regeling van den kostenomslag van het Rijksbu reau voor IJzer en Staal, opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant no. 3 van 6 Januari j.l., heeft gewijzigd. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar hetgeen in de Staatscourant en in de vakbladen is gepubliceerd. „HOE MAAKT MEN...?” De Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat” heeft, in samenwerking met een aantal Nederlandsche bedrijven, de uit gave ter hand genomen van een serie boekjes, waarin op duidelijke, populaire wijze wordt beschreven hoe allerlei arti kelen, die wij dagelijks gebruiken, in eigen land door Nederlandsche arbeiders worden vervaardigd. In het eerste deeltje wordt de vervaar diging van een tiental voedings- en ge notmiddelen besproken. Het bevat een groot aantal teekeningen. Deze boekjes worden door de Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat” in de eerste plaats op een aantal daarvoor in aanmerking komende onderwijsinstellin gen verspreid IJZER EN STAAL VOOR DUITSCHE OPDRACHTEN De secretaris-generaal van het depar tement van Handel. Nijverheid en Scheep vaart heeft het maximum-gewicht aan ijzer en staal voor Duitsche opdrachten, welke zonder „Kontrollnummeraufstel- lung” kunnen worden aangenomen, van 100 k.g tot 5 k.g. verlaagd. Een groote partij vleeschwaren, be staande uit rookvleesch. Geldersche worst, leverworst, boterhammenworst, alsmede een aanzienlijke partij kaas, thee vet en boter, vormden den groeten buit, welken inbrekers gisternacht maakten in een winkel der firma Wijnbergh in de J. P Heijestraat hoek Kanaalstraat, te Am sterdam. De dieven zijn blijkbaar volkomen op de hoogte geweest van de situatie in den winkel, aldus meldt de „Tel.” Zij braken in de Kanaalstraat een buitendeur open, waardoor zij in een klein magazijn ach ter in den winkel konden komen. Daar maakten zij zich meester van een zak en drongen toen verder den winkel binnen. Met het oog op ongewenschte bezoekers had de filiaalhouder de verduisterings gordijnen niet neergelaten, opdat men bij onraad een en ander buiten gewaar zou kunnen worden De doortrapte inbrekers hebben evenwel, vóór zij begonnen met hun rooftocht, de gordijnen laten zakken. Zij konden toen ongestoord stalen wat zij wilden Alles wat zij achter de toonbank aan levensmiddelen vonden namen zij mede en dat is, zooals gezegd, heel wat ge weest. De dieven zijn waarschijnlijk weer langs denzelfden weg, als waarlangs zij waren gekomen, naar buiten gegaan. De recherche van het politiebureau aan den Overtoom heeft, in samenwer king met den dactyloscopischen dienst, een onderzoek ingesteld. Van de daders is echter nog geen gpoor gevonden. 250 kg. Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf 75 k.g niet tot briketten geperst uitval Kranige redding Zondagmiddag is het 5-jarige zoontje van den heer P. F. K. te Spakenburg in de gracht van het Spui te Amersfoort juist bij het electrisch gemaal gevallen, dat in volle werking was. Het kind werd door den sterken stroom meegesleurd. De juist passeerende melkboer M. B. sprong dadelijk te water om het knaapje te redden, doch hij was de zwemkunst niet goed meester en verkeerde spoedig in levensgevaar, aldus de „N. R. Crt.” Een vrouw, die met behulp van een stok de beide drenkelingen trachttte te redden, geraakte bij deze poging ook te water. In- tusschen had de machinist van het ge maal de machines stopgezet. Toen sprong D. K. te water en hij slaagde er in de drie drenkelingen te redden. De kranige redder bleef na deze redding nog poosje in het water rondzwemmen. DE SCHEEPVAART OP HET IJSSEL MEER HERSTELD Het scheepvaartverkeer van Amster dam naar Lemmer over het Ijsselmeer, dat ruim negen weken was gestremd, is ttans hersteld. door deze liniment, die U gemakkelijk zelf kunt klaarmaken. Alles wat U noodig heeft om dit beproefde middeltje klaar te maken is: 15 gram Rheumagic-olie en 85 gram terpentijn, die U beide bij Uw apotheker of drogist vindt. Vermeng ze in een schoone flesch en Uw lini ment is gereed. Het is even goed voor lendenpijn als voor rheumatiek, spierpijn en verrekte spieren. U hoeft de pijnlijke plaatsen er slechts mede te betten en de OST pijn verdwijnt onmiddellijk. I Een 15 grams fleschje Rheu- T magic-olie kost 66 cent, dus met de terpentijn bent U ongeveer drie kwartjes klaar. Knip dit recept uit en maak het klaar. Indien de benoodigde terpentijn niet ver krijgbaar is, kunt U een zelfde hoeveelheid brandspiritus gebruiken. In zeventien kerken ingebroken Gedurende de laatste dagen zijn in de kerken te Schimmert, Geulle, Urmond, Beek, Grootgenhout en Neerbeek de of ferblokken geforceerd en geledigd. Te Geulle werden deze inbraken onmiddel lijk opgemerkt, omdat het de aandacht had getrokken, dat een onbekend per soon op verdachte wijze de kerk uitging. Er werd, naar de „Tel.” meldt, onmid dellijk aangifte gedaan van dezen dief stal. welke thans door de brigade der Beeker marechaussee is opgehelderd. Ze kere B. te Geleen werd te Beek (L.) aan gehouden en bleek inderdaad de dader te zijn. In ruim 17 kerken in Zuid-Lim- burg heeft hij ingebre/ken. B. is voor den officier van justitie Maastricht geleid en in arrest gesteld. igerturf 100 k g.) cokes (ook cokes); 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 175 k.g. fabrieksturf; 300 stuks (195 kg.) persturfr, 200 k.g. overige soorten turl 1 EENHEID is gelijk: 1 h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kool. Industrie- of eierbriketten; 2J h.l. kolenslik, 2 h.l. (max 100 k g.) baggerturf 2 h.l. (max Bejaard echtpaar door kolendamp bedwelmd Toen gistermorgen het dienstmeisje van den heer en mevrouw S. V.K., wo nende in de Amalia van Solmsstraat te Groningen, aanbelde, werd haar niet opengedaan. Zij waarschuwde een voor bijkomenden politie-agent, die tezamen met een passeerenden rechercheur aan de achterzijde van het perceel een ruit insloeg. Bij onderzoek bleek, dat de beide be woners, die al op leeftijd zijn, bewuste loos te bed lagen, bedwelmd door kolen damp uit een geheel afgesloten haard Onmiddellijk werden twee artsen ge waarschuwd, die na toediening van zuur stof beider toestand van dien aard acht te dat onmiddellijke overbrenging naar het R.K. ziekenhuis noodzakelijk was. De toestand van den heer S. V. is ernstig. De roofmoord op den 82-jarigen Harm Piel te Rcuveen (gemeente Staphorst) heeft in het dorp groote ontsteltenis ge bracht. Het was bekend, dat de öude P. er warmpjes bijzat, schrijft de „Crt.”. Dit moet ook den dader of daders bekend ge weest zijn. Althans hebben zij waarschijn-, lijk geweten, daj de man kort geleden een partij hout voor zevenhonderd gulden verkocht had. De pogingen om een brand kast te forceeren, hebben echter door het stuntelige materiaal, dat daarvoor gebruikt is een nijptang en een vijl geen resul taat gehad De overval kan niet veel moei lijkheden hebben opgeleverd. P. stond be kend als een eenigszins zonderlinge man. die niettegenstaande zijn hoogen leeftijd zijn eigen huishouden deed. Hij kookte zelf zijn potje, maakte zijn bed op en ver zorgde de twee koeien, die achter het huis in den aangebouwden stal stonden. Hij was een eenigszins vreemde figuur in het dorp, soms liet hij zich in dagen niet zien. Kort geleden had hij zijn boerderij ver kocht en had het plan naast het huis van zijn neef, K. Piel, een huisje te laten bouwen. Vermoedelijk is meer dan één dader schuldig aan dit misdrijf. De daders zijn waarschijnlijk door de achterdeur binnen gekomen, tusschen boerderij en stal. De voordeur was gegrendeld. De grootste bondgenoot voor de overvallers is de duis ternis geweest, zoowel in als buiten de woning. Tengevolge van den storm van Zaterdagnacht was n.l. dicht bij het huis een boom over de draden van het electri- citeitsnet gewaaid. De draden waren afge- geknapt, zoodat het huis van P. zonder stroom kwam. Zaterdagavond zijn familie leden nog bij hem op bezoek geweest. Zon dag heeft niemand hem gezien, doch men lette daar niet op, gewend als men was aan P.’s gewoonte zich dagenlang onzicht baar te heuden. Zoo is het te verklaren, dat de electriciën, die gistermiddag het electrische net repareerde en op zijn klop pen aan de huisdeur geen antwoord ont ving, geen argwaanl kreeg en rustig weg ging. Eerst ’s avonds vond de buurman R. Veerman den ouden man in den stal onder het stroo. Twee bijlslagen op het hoofd, hadden waarschijnlijk onmiddellijk den dood doen intreden. Het is niet de eerste maal, dat de boer derij van P. een bezoek heeft gehad van ongewenschte elementen. Ongeveer zeven jaar geleden is er ook bij hem ingebroken. PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting Brand in oliestokery te Zaandam Gistermiddag werd de brandweer alarmeerd voor een uitslaand brandje in een der afdeelingen van de lakindustrie Nederland der N.V. v/h P. Schoen en Zn aan den Provincialen weg te Zaandam De situatie liet zich zeer ernstig aanzien omdat het vuur in de standoliestokerij waar vijf ketels, elk inhoudende 800 k.g te vuur stonden, woedde. Door overver hitting was een der ketels overgekookt, waardoor de uiterst brandbare inhoud vlam vatte. Met een aanwezig bluschapparaat trachtten de arbeiders het vuur te blus- schen, doch dit gelukte niet. De inmiddels gewaarschuwde brandweer slaagde er echter met hen spoedig in. den brand tot de standoliestokerij te beperken. De schade zal hierdoor aanmerkelijk minder zijn. SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep Tijdvak waarin geldig Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Van 1 t.m. 31 Maart zijn geldig: Van bonkaart distributie BON' Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen oe Vaste Brandstoffen HAARDEN. KACHELS wnn.qi CENTRALE VERWARMING De geldigheidsduur van de bonnen 11, 12 en 13 van de Bonkaart distributie vast* brandstoffen Haarden, Kachels en de bonnen no. 25 t.m. 32 van de Bonkaart distributie vaste brandstoffen—Centrale Verwarming Is verlengd t m, 14 Maart 1941. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 3i Maart geven de met „één eenheid brandstoffen vijfde periode” en de met „een eenheid cokes vijfde periode" gemerkte bonnen elk recht op net koopen van één eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartiering.) De bonnen van de vierde periode blijven nog geldig t.m. 14 Maart. Tegen inlevering van de bonnen, welker geldigheidsduur tot 14 Maart ia verlengd* mag van 1 t.m. 14 Maart geen turt worden afgeleverd. Hoeveel is de éenheid van de gewenschte soort? 100 k.g Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde RUND- KALFS- Ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder-carbonade, spek rook- vleesch. pekelvleesch, Gelder sche rookworst, plockworst snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst BENOEMING LEDEN HISTORISCH GENOOTSCHAP Tot lid van het Historisch Genoot schap zijn benoemdN G. Addens, Bel- lingwolde, dr. J. Bax, Zutphen, dr. V. A. M. Beerman, Nijmegen, S. Blom, Maas sluis, dr. A. van der Boom, Haarlem, D.' L Broeder, Veere, mr. dr. E. Brongersma, Heemstede, H J. Bulten, Doetinchem, dr. G. van den Burg, Amsterdam, M. A. Cageling, alhier, dr. M. van Crevel, alhier, dr. L Dooren, Arnhem, dr. C. J. van Doorn. Zegveld, dr. F Ph. Groeneveld, Wassenaar, mr. E. Hamburger, Dordrecht, mr. dr H. Hoogenberk, Blaricum, dr. C. C. W. J. Hijszeler, Enschede, dr. E L. Kramer, Wassenaar, E. Kroèskop, Alk maar, dr. F Leiden, alhier. S. van der Linde, Lopik, dr. J. P. A. Mekkes, alhier, dr. N. F. Noordam, Dordrecht, mr. ir. M. M. van Praag, Schiedam, mej. M. A. P. Roelofs, alhier, mr. A. A. J. Rijksen, Gouda, mej. dr. W. N. Schilstra, Amster dam, mr. G. A. van Schouwen, alhier, mej. T. J. Servatius, Assen, dr. H. Smits- kamp, alhier, B. A. Vermaseren, Roer mond en prof, dr J. L. Walch, Amster dam. GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlokken of gort (-mout) of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6