HAAGSCHE COURANT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT WINTERHULP NEDERLAND HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT NEDERLANDSCH-INDIE BINNENLAND TELEGRAMMEN STADSNIEUWS Donderdag 6 Maart 1941. JAPAN EN NEDERL-INDIE DE BOETE VAN 250.000 WEGENS PRIJSOPDRIJVING DE BOMAANVAL OP HET WESTEINDE Installatie Raad van Bijstand van den Nederlandschen Bioscoopbond DERDE BLAD De „Simaloer” wrak geschoten Het Nederlandsche Roode Kruis van Een waarschuwend voorbeeld Inlevering van bindtouw Levendige verkenningsbedrijvigheid in Noord-Afrika BRITSCH KOELSCHIP VERLOREN GEGAAN Verordening betreffende de binnensleepvaart Begrafenis van eenige der slachtoffers In overtreding zijnde Weespenaren beboet HEERENMODEMAGAZIJN ALS OPERATIETERREIN VAN BERUCHTE INBREKERS ROUWBEKLAG VAN DEN WAAR NEMEND BURGEMEESTER Distributie van gasgeneratoren DE VERKEERSTENTOONSTELLING IN HET MUSEUM VAN ONDERWIJS DE BESPREKINGEN TE BATAVIA HEBBEN EEN VLOT VERLOOP Hedenmorgen is alhier de Raad van Bijstand van den Nederlandschen Bioscoopbond geïnstalleerd door ir. W. L. v. d. Vegte. Van links naar rechts zittend dr. B. Kuntzig, H. M. van Triet, dr. P. Zimmer en ir. W. L. V. d. Vegte (Polygoon) D. O. NOREL f Onder het departement Sociale Zaken CONFERENTIE TE TOKIO MET SUCCES BESLOTEN Daders aangehouden - Gedeelte van buit achterhaald 'Wyan buurtbewoners, Door 14.231 leerlingen bezocht Bemanning heeft het schip verlaten De fabricatie van chocolade buurtbewoners, V Malta gebombardeerd De kosten van het persoonsbewijs Verrichting van sleepdiensten aan een vergunning gebonden De tweede lijstencollecte van 17 tot en met 22 Maart aard lid Óp de gesloten groeve werd daarna een Heden is een verordening verschenen, betrekking hebbende op de distributie van gasgeneratoren. wor- ein- BATAVIA, 5 Maart. (Domei.) De derde week der handelsbesprekingen tusschen den Japanschen consul-generaali Yoetaka Isjizawa en het hoofd van de afdeeling Handel van het departement van Econo mische Zaken mr. J. E. van Hoogstraten is gisteren begonnen met een conferentie, welke twee uur duurde. Indië zal zijn onafhankelijkheidspolitiek handhaven Op een vraag betreffende de berichten omtrent spanning in het Zuidzee-gebied antwoordde de heer Ritman, dat Neder- landsch-Indië zijn onafhankelijke politiek zal handhaven en geen derden mogend heden om bijstand zal verzoeken. ONGEVALLEN De 34-jarige schilder J. H. A. is gister middag bij werkzaamheden op de Tous- saintkade, doordat hij misstapte, van een ladder gevallen. Hij brak den rechterenkel en werd door den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruis-ziekenhuis gebracht. De geneeskundige dienst vervoerde gis termiddag naar het ziekenhuis aan den Zuidwal de 20-jarige W. van G„ die in een bakkerij in de Torenstraat van een trapje was gevallen en den rechterenkel had gebroken. De 49-jarige A. L. viel gisteravond met zijn rijwiel in de Lange Houtstraat. Met een gebroken arm en een verwonding aan het hoofd werd hij door den geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. In den ouderdom van 60 jaar is hier ter stede overleden de heer D. O. Norel, lid der Algemeene Rekenkamer. De heer Norel is 26 Sept. 1880 te Am sterdam geboren. Hij werd opgeleid voor surnumerair der directe belastingen, in voerrechten en accijneen en volgde ver volgens een cursus aan de Landbouw- hoogeschool. Van 1920 tot 1925 was hij eerst adjunct-controleur, daarna contro leur der grondbelasting te Zutphen, ver volgens tot 1937 inspecteur der directe belastingen in Haarlem. De laatste drie jaren van deze periode was hij tevens plaatsvervangend lid der Algemeene Re kenkamer. In 1938 werd hij tot lid der Alg. Rekenkamer benoemd. Van 1921 tot 1925 was de thans ontslapene lid der Prov. Staten van Gelderland. De teraardebestelling vindt Zaterdag a.s. om 1 uur plaats op de Algemeene be graafplaats te Heemstede. AUTO GESTOLEN. Van de Driehoekjes af is gisteravond een personenauto, genummerd HZ 15119, ontvreemd. Tegemoetkoming voor minder draagkrachtigen Het N.V.V. deelt mede Zooals bekend is in de Nederlandsche Staatscourant van 25 Februari j.l. een beschikking versche- -tement van Binnen bande persoonsbewij- die niet over ruime geldmiddelen beschikken, verheu- Een spoor Inmiddels was de politie er van in ken nis gesteld, dat in de Mijdrechtstraat twee beruchte Amsterdamsche inbrekers tijde lijk hun intrek hadden genomen. Men koesterde verdenking tegen het tweetal, vooral toen zij na de inbraak in de Vla mingstraat verdwenen bleken te zijn. Op verzoek van de Haagsche politie hield de politie in de hoofdstad de twee in een logement in de binnenstad aan. Het waren de 27-jarige koopman I. W. S. uit Amsterdam en de 22-jarige schilder J. de V., te Edam woonachtig. Beiden wer den naar Den Haag gebracht. In het loge ment te Amsterdam werd een koffer met 400 paar sokken aangetroffen; in het huis in de Mijdrechtstraat een gedeelte van de overige ontvreemde goederen. Van S., die irr September 1939 terzake van een inbraak op den Nieuwendijk te Amsterdam tot 1 jaar gevangenisstraf was veroordeeld en ook voor de Haagsche po litie geen onbekende is legde een volledige bekentenis af, in tegenstelling met zijn maat de V. Het is gebleken, dat het tweetal de ge stolen goederen in partijen naar de hoofd stad heeft overgebracht en daar hebben verkocht. Naar de helers wordt een onder zoek ingesteld. Naar wij vernemen, zal het „Veror deningenblad” van hedenavond een verordening bevatten, waarin de zorg voor de zaken van het Nederlandsche Roode Kruis aan het ministerie van Sociale Zaken wordt overgedragen. Voorheen ressorteerde het Roode Kruis onder het voormalige departe ment van Defensie. NANKING, 6 Maart. (D.N.B.) Volgens een officieel bericht uit Tokio is de bemiddelingsconferentie aldaar met suc ces besloten. In kringen der Chineesche nationale regeering huldigt men in dit verband de opvatting, dat de aanvaarding van dgJapansche bemiddelingsvoorstel len door Thailand en Fransch Indo-China den politieken invloed van Engeland en Amerika in het Zuidwpstelijke deel wiy ,Azie verlamt BEGRAFENIS H. VLEK Hedenmorgen is op de R.K. begraaf plaats aan de Binckhorstlaan ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer Henri Vlek, een bekend wijnhande laar. Op de begraafplaats merkten we o.m. op de heeren A. H. W. Holtzapfel, assuradeur, J. Kuipers, bestuurslid kegel- club „Onder Ons”, J. W. van Doorn, W. A. Driessen, Fr. Sluyters, J. J. Goedhuy- zen, J. J. Lijnkamp, R. Vos, H. Zumpolle, C. J. Oudshoff, accountant en verschillen de vertegenwoordigers van corporaties van de Sint Vincentiusvereeniging en de R.K. middenstandsbond De Hanze. Pastoor Neefjes verrichte de absoute en de beaarding. E 40 PCT. EXTRA-UITKEERING De arbeiders, werkzaam in de Haagsche Werkverschaffing voor de Voedselvoorzie ning, hebben zich in een schrijven tot den commissaris van het N.V.V.den heer Woudenberg, gewend met het verzoek te trachten te bewerkstelligen, dat ook hun de 40 pCt. extra-uitkeering kan worden uitgekeerd. Op Zondagmiddag 16 dezer houdt dr. P. A. Dietz voor de Haagsche Afdeeling van den Bond voor Internatio nale Vriendschap in de zaal van het In-a, «uu istituut Schoevers aan de ValeriusstraaM (klei! Storting van 5 pCt van hun maandelijk- sche inkomen voor de Winterhulp. Tengevolge van de door den bevelheb ber van den Luftgau Holland genomen maatregelen mogen de bewoners van Weesp zich na negen uur des avonds niet meer op straat bevinden. De strik te naleving van dit uitgaansverbod wordt naar de „N.R.Crt.” meldt, streng gecon troleerd en de eerste dagen zijn een vrij groot aantal overtreders door de poli tie medegenomen, naar het bureau, waar zij tot zes uur ’s morgens moesten blijven. Bovendien kregen deze Weespenaren een boete, gelijk aan vijf procent van hun maandelijksche inkomen. Dit geld zal worden gestort in de kas van de Winter hulp Nederland. Zooals men zich zal herinneren, werd ter gelegenheid van de hier ter stede georga niseerde verkeersweek in het Museum van Onderwijs in de Hemsterhuisstraat een tentoonstelling op verkeersgebied gehou den. De expositie, die door 2 verkeers agenten werd toegelicht, werd wegens groote belangstelling ook voor de maand Februari verlengd. In totaal hebben 14.231 leerlingen van Haagsche scholen met 403 begeleiders de tentoonstelling bezocht. Op verschillende Zondagmiddagen zijn leder/ van pad.VLBdersorgaflisati.es op bezoek ge-. Stichting Nederlandsche Meelcentrale in te leveren, tot een hoeveelheid, op het tijdstip en op de wijze als de directeur dezer stichting telkens voor ieder, op wien deze verplichting rust, zal bepalen. Voor de cacaoboonen wordt een nader vast te stellen vergoeding toegekend. nen van het depar landsche Zaken aang zen, welke voor al degenen, gend is. Deze regeling moge nog eens in beknopten vorm worden vermeld. Ter ver krijging van het persoonsbewijs moet 1 of 0.50 betaald worden tot dekking van de kosten, welke voor Rijk en gemeente uit de invoering van persoonsbewijzen voortvloeien. Rekening wordt gehouden met de omstandigheid, dat van onvermo- genden voor die doel bezwaarlijk gelden kunnen worden geheven, ofschoon de aan de uitreiking verbonden kosten in alle gevallen gelijk zijn. De meer draagkrach tigen zullen moeten betalen voor de min der draagkrachtigen. Het N.V.V. heeft hierop duidelijk de aandacht gevestigd van het departement. In verband hiermede zijn de volgende richtlijnen verstrekt aan de burgemees ters Gratis wordt het persoonsbewijs uitge reikt aan personen, aan wie een vetkaart is uitgereikt. 0.50 moet worden betaald door perso nen, aan wie een boterkaart, (dus geen vetkaart) is uitgereikt en bovendien kun nen aantoonen, dat aan het gezinshoofd een toeslagkaart voor textielproducten is verstrekt. Voor de gezinnen met lage inkomens en voor die met een groot aantal kinde ren is dus een aanmerkelijke verlaging van de kosten voor persoonskaarten be reikt. Thans tracht het N.V.V. te bevorderen, dat spoedig een dergelijke regeling tot stand komt voor de kosten verbonden aan het houden van radio-ontvangtoestellen. Zooals wij gisteren reeds meldden, is een winkelier-grossier in textielgoederen hier ter stede bij tuchtbeschikking ver oordeeld tot betaling van een boete van 250.000. Wij vernemen hierover nader van be voegde zijde, dat de eigenaar op volko men ongemotiveerde wijze de prijzen der producten aanzienlijk had verhoogd. Deze prijsverhooging geschiedde niet éénmaal, maar verscheidene keeren. Reeds eind November was de eigenaar met deze „prijzenpolitiek” begonnen. Van verschil lende stoffen was de prijs drie maal zoo hoog als wettelijk geoorloofd was. Zoo was de prijs van bepaalde mantelstoffen van 2.90 verhoogd tot 9.50. Bij de vaststelling van de boete heeft vooral de overweging zwaar gewogen, dat hier op grove wijze misbruik is ge maakt van de omstandigheid, dat het pu bliek koopt wat het krijgen kan en zich daarbij niet laat weerhouden door de hooge prijzen, uit vrees, dat het over eenigen tijd niet meer te verkrijgen is. Op onze vraag, of de zaak door deze boete niet zoodanig gedupeerd is, dat zij zal moeten sluiten met het gevolg, dat het personeel op straat komt te staan, antwoordde men ons. dat dit niet het ge val is. Er heeft een zorgvuldig onder zoek van de boeken plaats gehad. Het vonnis van den inspecteur voor de Prijs- beheersching bedoelt te zijn een waar schuwend voorbeeld. Blijkt, dat nog an dere groote zaken zich aan der gelijke overtredingen schuldig maken, dan zal men niet schromen nog hoogere boeten op te leggen. Coöperatieve Boerenleenbank, Blijkens het jaarverslag van de Coöp. Boerenleenbank te ’s-Gravenzande was op 31 December van het afgeloopen jaar aan spaargelden en deposito’s ingelegd voor totaal ƒ854.593.06 tegen ƒ634.603.79 op 31 December 1939, zoodat dit een stijging beteekent van ƒ219.989,27. De omzet be droeg in het afgeloopen jaar 7.180 953.28; in 1939 bedroeg de omzet -ƒ6.700.020.46, zoodat in 1940 een stijging van den omzet is bereikt ten bedrage van ƒ480.932,82. Op 31 December stonden er 811 spaar boekjes uit. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 356. Morgen wordt de jaarvergade- eng gehouden j» da zaai san Stolze, 1 Met ingang van 3 Maart 1941 Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd deelt het volgende mede, in aansluiting op het persbericht van 9 October 1940, inzake de inzame ling van bindtouw. Destijds werd bekend gemaakt, dat de hoeveelheid bindtouw, welke ieder land bouwbedrijf voor den oogst 1941 kan ontvangen, afhankelijk gesteld zal wor den van de hoeveelheid ingeleverd oud bindtouw. De landbouwers dienen het verzamelde oude materiaal in te leveren bij hun leverancier en ontvangen daar voor 25 cent per kilo voor droog en schoon materiaal (d.w.z. vrij van stroo, kaf e.d.) Zij ontvahgen tevens een inleveringsbe- wijs, hetwelk bij de aanvrage voor een toewijzing voor den nieuwen oogst over gelegd moet worden. De leverancier dient het door hem in ontvangst genomen touw te zenden rechtstreeks aan den fabrikant van wien hij zijn touw betrekt. Het inge zamelde touw moet dus niet b.v. aan een grossier worden opgezonden. De leveran cier ontvangt voorts van den fabrikant 30 cent per kilo en niet zooals destijds is medegedeeld 28 cent. Aangezien de voorraad vezeltouw be perkt is, moet verwacht worden, dat op een gedeelte der aanvragen papier-touw moet worden verstrekt. Degenen, die oud materiaal hebben ingeleverd, komen ech ter in de eerste plaats voor toewijzing van vezeltouw in aanmerking. Sedert 3 Maart 1941 is de inlevering van bindtouw bij den leverancier open gesteld. Te zijner tijd zal bekend gemaakt den, wanneer de inleveringstermijn digt. LIJKVERBRANDING Ondanks de zooveel moeilijker vervoers omstandigheden is het aantal crematies in ons land niet minder geworden. Integen deel was het aantal crematies in het cre matorium te Velsen in de maand Februari grooter dan verleden jaar in dezelfde maand. En de vervoersmoeilijkheden zijn werkelijk niet gering. Vroeger kon een rouwstoet uit de provincies Friesland en Groningen in eenige uren op Westerveld zijn, thans moeten familieleden en vrien den wegens het benzinegebrek per trein gaan en het gebeurt meermalen, dat men op een wat groote reis aansluitingen mist en dat daardoor een plechtigheid een of twee uur uitgesteld moet worden. Deson danks bedroeg het aantal verasschingen te Velsen in Januari 103 en in de korte maand Februari 141. Er waren dagen met elf en dertien crematies en de drukste week in Februari gaf 44 verasschingen. Nu er twee hallen zijn, kan men per dag veel meer crematies verwerken, waartoe ook het aantal ovens is uitgebreid. Wan neer de vervoersgelegenheden normaal waren, zou het aantal verasschingen zeker grooter zijn. UITVOER VAN BLOEMEN Naar wij vernemen, is het kwantum rozen, seringen en anjers, dat naar Duitschland mag worden uitgevoerd met 75 pCt. verhoogd. Deze regeling geldt tot 15 Maart. gemeente heeft aan de nabestaanden van de slachtoffers van den bomaanval van Zondag j.l. een brief van rouwbeklag gezonden. Daarbij heeft hij ook de deelneming overgebracht van den gevolmachtigde voor de provincie Zuid-Holland van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, die zulks had verzocht. De toestand der gewonden Naar wij vernemen, is de toestand van de 16 slachtoffers van den bomin slag, die in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde worden verpleegd, met uit zondering van één, naar omstandighe den redelijk wel. De toestand der drie gewonden, die in het ziekenhuis aan den Zuidwal zijn opgenomen, is vrij goed. Het D.N.B. meldt uit BerlijnDuitsche verkenningsvliegtuigen hebben gisteren op eenige honderden kilometers ten Westen van de Schotsche eilanden het wrak waar genomen van een groot schip, dat Duitsche vliegtuigen met succes hadden aangeval len. Het was het onder Engelsche vlag va rende Nederlandsche koopvaardijschip „Si- maloer”. Het met afweergeschut bewapende schip kreeg onder de waterlijn een zwaren tref fer, waarop het door de bemanning ver laten werd. Het drijft als wrak brandend op zee rond. (De 6587 b.r.t. ton «netende „Simaloer” was eigendom van de Stoomvaart Mij. „Nederland” te Amsterdam en werd in 1921 gebouwd bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. De afmetin gen van het stoomschip, dat accommodatie heeft voor een beperkt aantal passagiers, bedragenlengte 128 meter, breedte 16.5 meter.) I No. 17818 ERGENS IN ITALIË, 6 Maart. (Ste- fani.) Het 272ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt „Van het Grieksche front niets van beteekenis te melden. Onze vliegtuigen hebben de havenwerken van het eiland Mytilene gebombardeerd. In Noord-Afrika levendige verken ningsbedrijvigheid op den grond en in de lucht. De vliegtuigen van het Duit- sche vliegercorps hebben op 4 Maart een der vijandelijke luchtbases gebombar deerd. In den sector Keren in Oost-Afrika hebben wij een tegenaanval gedaan op vijandelijke strijdkrachten, die des nachts door onze linies trachtten te sluipen. Wij hebben eenige gevangenen gemaakt. De vijand heeft luchtaanval len op eenige plaatsen in Erytrea ge daan er zijn geen slachtoffers te be treuren, de schade is gering. Afdeelingen van het Duitsche vlie gercorps hebben de luchtbases op Malta herhaalde malen aangevallen. De instal laties van een vliegveld, op den grond staande vliegtuigen en artilleriestellin gen werden doeltreffend bestookt met bommen en machinegeweervuur. Bij deze aanvallen werden 3 vliegtuigen van het type Hurricane tijdens gevechten neergeschoten, 3 andere toestellen van verschillend type werden op den grond vernield”. Vervolgens kwam de stoet voor het be graven van den overleden 12-jarigen jon gen, Wim van Dijk, de Algemeene Be graafplaats oprijden. Voorop liepen de kinderen van zijn klas uit de Christelijke school van de Ned. Herv. Gemeente aan het Westeinde, onder leiding van het hoofd der school. Bij het graf gaf de heer mr. E. Heringa, sous-chef van het kabinet van den Bur gemeester namens de gemeente uiting aan zijn deelneming met de ouders. Spr. dank te ook het College van Secretarissen-ge- neraal voor het zenden van een verte genwoordiger, den heer jhr. J. J. F. Sand berg. Ook hier werd namens het gemeen- De waarnemend burgemeester van onze» febestuur een palmtak op de kist gelegd. Het hoofd der school trad daarop naar voren en las troostende woorden uit den Bijbel. Klasgenootjes zongen een psalm. Aan het slot van deze aangrijpende plechtigheid dankte een familielid namens de ouders voor de belangstelling. „DE PRODUCTIESLAG 1941” Hedenavond van 7.45 tot 8 uur spreekt de boerenleider van het Nederlandsch Agrarisch Front, de $ieer Roskam, over het onderwerp „De productieslag 1941”. De rede wordt over beide zenders uit gezonden. BERLIJN, 6 Maart (D.N.B.), In de vérlieslijst van de Britsche koopvaardij voor Februari, welke het opperbevel van de Weermacht op 1 Maart publiceerde, werden 16 schepen als beschadigd ver meld. Deels waren de beschadigingen zóó ernstig, dat de vaartuigen als ver loren beschouwd moesten worden. Hier onder bevond zich ook, naar thans be kend wordt, het door zijn koelinstallaties bijzonder waardevolle Engelsche s. s. „Anchises”, dat met een lading bevroren vleesch op weg was naar Engeland. Dit vrachtschip werd op 28 Februari op 400 k.m. ten Westen van Ierland door een Duitsch vliegtuig waargenomen en mei gommen bestookt. De scheepswand werd opengescheurd, er drong water binnen en het vaartuig vertoonde slagzij. Herhaalde- lijk verzocht het schip om dringende hulp totdat de seinen plotseling ophielden. Voor de Engelsche voorziening van levensmid delen beteekent het verlies van de „An- chises” die ongeveer 14.000 ton bevroren vleesch aan boord had, een zwaren slag,, aangezten daarmede 5 dagrantsoenen. vleesch voor de Engelsche bevolking u ix lonen gegaan zijn, Het Ned. Weekblad voor den Groothan del in Levensmiddelen deelt mede, dat de fabrikatie van pure en melkchocolade, o.a. holfiguren, is verboden. Derhalve mag uitsluitend gevulde chocolade wor den gefabriceerd en afgeleverd. Fabrikatie en aflevering van melkcho colade gemengd, d.w.z. melkchocolade, waarin hazelnoten, rozijnen, amandelen, enz. verwerkt zijn, alsmede van hagelslag en strooisel van melkchocolade is toege staan. Voor de bereiding van cacaodran ken, zooals chocolademelk, fosco, enz., wordt geen cacaopoeder meer beschik baar gesteld. Blijkens een bericht in de Ned. Staats courant van 5 Maart j.l. heeft de secre- taris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij bepaald, dat zij die cacaobaonen voorhanden of in voor raad hebben, verplicht zijn, deze bij de krans gelegd van het Gemeentebestuur van ’s-Gravenhage. Een broer van den overledene dankte de aanwezigen en in het bijzonder de heeren vertegenwoordigers van gemeente en overhied voor hun aanwezigheid. Omstreeks half één hedenmiddag droeg men eveneens op de Algemeene Be graafplaats het stoffelijk overschot ten grave van het 1-jarig kindje van der Kolk. Namens de overheid was daarvoor afge vaardigd jhr. J. J. F. Sandberg, van het departement van Sociale Zaken, namens het Gemeentebestuur de heer L. van der Wulp, referendaris van het Gemeente bestuur. Deze laatste sprak tevens eenige woorden en legde een palmtak neer op de, (‘kleine kist. Ook rustte daarop een krans Aan het einde van de vorige maand, is tot viermaal toe getracht, in te breken in winkels in onze stad. Slechts in het laatste geval hebben de daders succes gehad, toen zij een bezoek brachten aan het heeren- modemagazijn van de firma Borst in de Vlamingstraat. Het eerst werd gepoogd in te breken in het filiaal van het levensmiddelenbedrijf van de „Unie”, aan de Paul Krugerlaan, doch deze poging faalde. Den volgenden nacht werd getracht de voordeur open, te breken van de fabriek van Reuser en Smulders aan de Brouwersgracht maar hierin slaagde men evenmin. In het filiaal van Hus in de Vleerstraat zijn de inbre kers den derden nacht inderdaad binnen gedrongen. Daartoe hebben zij tegen den gevel moeten klimmen, op het dak, plan ken en pannen verwijderd en tenslotte verschillende deuren moeten .openbreken. Men durfde evenwel niet de aangetroffen artikelen, gezien den omvang, mede te nemen; de daders stelden zich daarom te vreden met slechts enkele doozen pastilles. Den vierden nacht succes Eindelijk in den vierden nacht is hun moeite beloond geworden. Van de zijde van de Nieuwstraat zijn zij erin geslaagd het perceel van de firma Borst aan de Vlamingstraat binnen te dringen. In doo zen welke in het magazijn aangetroffen werden, hebben zij 2000 paar sokken, een groote partij wollen vesten en pullovers, wildleeren- en nappa heerenhandschoenen en heerenonderkleeding, gepakt. De totale partij is van een zoodanigen omvang ge weest, dat men verschillende malen moet zijn terug geweest om alles op een bak fiets te kunnen laden. BERLIJN, 6 Maart. (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De in Boelgarije binnenrukkende Duitsche troepen hebben op den vijfden Maart ondanks de moeilijke terreins- omstandigheden de gestelde doelen be reikt Een duikboot heeft weer 9000 b.r.t. vij andelijke koopvaardij scheepsruimte tot zinken gebracht en daarmede haar totale resultaat to 27.000 b.r.t. opge voerd. In het gebied van de Middellandsche Zee hebben Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers, die door Duitsche jagers waren vergezeld, het vliegveld Halfar op het eiland Malta met groot succes aange vallen. Zij vernielden hangars en schuil plaatsen en vernietigden verscheidene op den beganen grond staande vliegtui gen. Jachtvliegers schoten in luchtge vechten boven Malta 3 Britsche vlieg tuigen omlaag. Ook in Noord-Afrika deden Duitsche gevechtsvliegtuigen met goed gevolg een aanval op een vijandelijk vliegveld. Verkenningsvliegtuigen bombardeerden militaire installaties te Portsmouth en plaatsten daarbij treffers op kazernes en op het terrein van de staatswerf. Aan de Oostkust van Schotland vernietig de een gevechtsvliegtuig, met voltref fers een Britschen mijnenlegger. De poging van den vijand om in den loop van den dag met eenige gevechts vliegtuigen onder bescherming van ja gers tot Noord-Frankrijk door te drin gen, mislukte op den vastberaden af weer door formaties jachtvliegers en luchtdoelartillerie. Van in totaal 16 aanvallende vliegtuigen werden er 6 in luchtgevechten en 1 door luchtdoel artillerie neergeschoten. Noch overdag noch des nachts zijn vijandelijke vlieg tuigen het gebied van het Duitsche rijk binnengevlogen. In den tijd van 27 Februari tot 5 Maart verloor de vijand bij elkaar 23 vliegtuigen, waarvan 16 in luchtgevech ten, 5 door luchtdoelartillerie en 2 door de marine. Bovendien werd een aantal Britsche vliegtuigen op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gin gen 15 eigen toestellen verloren. De woordvoerder der regeering, J. H. Ritman, verklaarde gisteren op een persconferentie, dat de besprekingen een vlot verloop hebben. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de onder- handelingen tot bijlegging van het Thailandsch-Indo-Chineesche grenscon flict geen invloed op de handelsbespre kingen tusschen Japan en Neder- landsch-lndië zullen hebben. Het Verordeningenblad van heden be vat een verordening over het verrichten van sleepdiensten binnen het bezette Nederlandsche gebied. De verrichting van sleepdiensten bin nen Nederland’s grenzen was tot nu toe zonder eenige beperking aan de betrok ken ondernemers overgelaten. De sinds Mei 1940 ingetreden structureele veran deringen in de binnenscheepvaart, o.a. door de beperking van de olieleveran- ties, maken echter voor de sleepvaart een regeling onder Staatstoezicht zoowel betreffende de nog beschikbare sleep- kracht als met betrekking tot de sleep- loonen gewenscht. Dientengevolge heeft de secretaris generaal van het departement van Waterstaat aanleiding gevonden tot het uitvaardigen van een besluit be treffende het verrichten van sleep diensten binnen het bezette Neder landsche gebied alsmede van een reglement. Hierdoor is het verrichten van sleepdiensten van eiken aan een vergunning gebonden. De genoemde regeling is in handen gesteld van een commissie voor de sleep vaart, welke uit vertegenwoordigers van de sleepersorganisaties en een door het departement van Waterstaat aangewezen deskundige bestaat. In de 4n aanmerking komende plaat sen zullen sleepvaartcommissariaten en sleepvaartagenturen worden ingesteld, welke de sleepbooten verdeelen en de sleepvoorwaarden beoordeelen. Sleep booten, welke een vaart hebben beëin digd moeten zich ter beschikking stellen en zich daarvoor terstond aanmelden. Voor het sleepen met eigen sleepbooten en voor andere bijzondere wijzen van sleepvaartbedrijf zijn bijzondere vergun ningen noodig. De tweede lijstencollecte, welke de Stichting Winterhulp Nederland zich voorstelt te houden, zal plaats hebben van 17 tot en met 22 Maart a.s. Er zal dus geen straatcollecte worden gehouden. De pl.v. plaatselijk directeur voor 's-Gravenhage, de heer G. H. J. Bercken- kamp, roept voor deze inzameling col lectanten op. De aanmelding kan ge schieden aan het plaatselijk bureau, Prinsestraat 57 op alle werkdagen van 9.30 tot 12 en van 2 tot 5 uur, behalve ’s Zaterdagsmiddags. Den deelnemers aan de vorige collecten zal een aanmeldingskaart worden toege zonden. Collectanten kunnen zich ook schrif telijk melden aan het plaatselijk bureau, Prinsestraat 57, onder vermelding van le. naam en voorletters2e. adres3e. datum en jaar van geboorte4e. voor welke(n) dag(en) of gedeelte(n) van dag (en) men zich beschikbaar stelt. Een huis aan huis-collecte vereischt een groot aantal collectanten en een grondige voorbereiding. Op de burgerij wordt daarom een dringend beroep ge daan zich in grooten getale en zoo spoedig mogelijk op te geven. De inschrijving sluit definitief op Woensdag 12 Maart a.s. In het belang van een goede organisatie en een zoo groot mogelijke opbrengst wachte men echter niet tot den laatsten dag. Begrafenis van slachtoffers Heden werden vijf slachtoffers van den Engelschen bomaanval op het Westeinde naar hun laatste rustplaats gebracht. Velen, vrienden, kennissen en belangstel lenden, deden hun uitgeleide. Reeds in den ochtend stonden groepjes van buurtbewoners in de omgeving van het zieken aan het Westeinde. In de Cha- pelle ardente, waar de kisten met het stof felijke overschot stonden opgebaard speel den zich hartverscheurende tooneelen af, toen de familie aan hun bloedverwanten een. laatsten groet kwam brengen. Tegen tien uur werden de kisten met het stoffelijke overschot van den heer en mevrouw v. d. Kroft naar buiten gedra gen en in den rouwstoet geplaatst. Kran sen van de buurtbewoners en de vereeni- ging Esdo dekten de baar. Vervolgens zette de stoet zich in be weging en reed den uitgang aan de Lage Nieuwstraat uit, waar honderden buren en bekenden zich langs den weg hadden geschaard. Eerbiedig ontblootten de man nen het hoofd, terwijl de vrouwen nauwe lijks haar ontroering konden meester blij.- ven. Op de R.K. begraafplaats aan de Binck horstlaan, waar het echtpaar W. F. v. d. Kroft uit de Kaapstraat teraardebesteld werd, werd het gemeentebestuur van den Haag vertegenwoordigd door den heer P. C. Wesseling, chef-afdeeling Be volking, terwijl jhr. J. J. F. Sandberg, de Nederlandsche autoriteiten vertegen woordigde. Voorts merkten we op de hee ren P. de Ruiter, en A. Belterman. direc teuren van de N.V. Hus en H. J. Hierck namens de onderafdeeling ’s-Gravenhage van den Ned. Voetbalbond. Op zijn weg van het ziekenhuis Sint Joannes de Deo naar de R.K. begraafplaats St. Barbara reed de stoet langs de brood fabriek N.V. Hus, waar de heer van der Kroft en zijn echtgenoote werkzaam zijn geweest. Hier werden bloemstukken aan den lijkwagen gehangen van de directie, hoofden van dienst, technisch en kantoor personeel. De kist met het stoffelijk overschot van den heer v. d. Kroft, werd gedekt door de vlag van de voetbalvereeniging Esdo van welke vereeniging enkele leden als slip pendragers fungeerden. Aan de groeve sprak de heer Wesseling, in opdracht van den waarnemend burge meester namens het gemeentebestuur woorden van deelneming. Hij wenschte den nabestaanden de kracht toe dit verlies te boven te komen. De heer 'de Ruiter, directeur van de N.V. Hus wees er op, dat de heer v. d. Kroft vele jaren op voorbeeldige wijze gewerkt heeft voor deze onderneming. Wij bewaren een aangename herinne ring aan dezen harden werker. Ook zijn vrouw heeft eenige jaren voor Hus ge werkt. Zij behoorde eveneens tot diege nen, waar we steeds op konden rekenen en die we konden vertrouwen. Hierna bracht een der aanwezigen nog een laatsten groet namens de vele voet- balvrienden, van den heer v. d. Kroft. De absoute en de beaarding geschiedde door kapelaan Trouwborst. Diep onder den indruk verlieten de honderden aanwe zigen daarop den doodenakker. Hedenmorgen is op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den heer H. H. Walther. Vele buurtbe woners deden daarbij van hun belangstel ling blijken, tevens dekte een krans na mens hen de kist. Jhr W. C. Six betuigde in opdracht van den waarnemend burgemeester zijn deelneming namens het gemeentebestuur en sprak zijn erkentelijkheid uit jegens de Nederlandsche overheid, dat zij zich bij deze gelegenheid had willen doen vertegenwoordigen in den persoon van mr. J. van Doorn, ambtenaar van het departement van Sociale Zaken.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9