Voor den Amateur-Tuinder Haagsche Courant van Vrijdag 7 Maart 1941 VIERDE BLAD, PAGINA 1. Het onderwijs in de Nederlandsche taal I Verstopping gelmatige stoelgang rrgelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt’s Laxeertabletten Prijs per doos 60 ct Bij Apoth en Drog. GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN Voor den Puzzelaar op I In de eerste plaats af gestemd op de practijk FRAUDEERENDE KOLENSJOUWERS De taak )t Dijken doorgebroken L Drie arrestaties Arrondissements-rechtbank INBREKERS ONTVREEMDEN PAKKEN THEE UIT EEN KRUIDENIERS WINKEL DIEFSTALLEN BIJ YPENBURG VEREENIGINGEN GEKOCHT MAAR NIET BETAALD. Roekeloosheid met den dood bekocht Inbraak te Klundert BELEEDIGENDE GEDICHTEN VERSPREID V.O.P. tot Wielrijder door brandweerauto overreden BREDA HEEFT LAST VAN HOOG WATER Tal van boerderijen en weilanden overstroomd TWEE OUDJES HADDEN EEN FLINKEN SPAARDUIT DE ONREGELMATIGHEDEN TE ABCOUDE Huuropdrijving te Hoogezand 3* IC L c.m, can. FIETSENDIEFSTALLEN TE AMSTERDAM Vijf arrestaties Directeur der coöperatie niet in arrest Maar leefden van den steun Begint uw aardappelteelt met gezond pootgoed „steken” .(aardkluiten) zóó liggen, tot een1 afstand van de commissie- van der Ent RECLAMES. t INGEGOOID RUITEN BIJ N.S.B.-ERS N 10 cen- SN TWEE AMBTENAREN VEROORDEELD patentkali per are. pootstok gebruiken de daar moeten ir ir R g Te Hoogezand is proces-verbaal opge maakt tegen den directeur-eigenaar der gasfabriek aldaar, den heer de V., wegens huuropdrijving van gasmeters. één jaar en zes maanden. Uitspraak 20 Maart. Schadelijk schapenvleesch De chef-veldwachter van Lemmer heeft een frauduleus geslacht schaap in beslag genomen. Van het vïeesch was reeds een gedeelte verkocht. Bij keuring bleek het vleesch ongeschikt voor de consumptie te zijn, zoodat het werd vernietigd. Proces verbaal is opgemaakt. IS- en in 44 36 0, r st k. Aan de overzijde van het IJ te Amster dam is gisteravond een wielrijder door een brandweerauto overreden. De auto, die was uitgerukt en met een flinke snel heid reed, kon den wielrijder niet meer ontwijken, toen deze. zich op het Mosplein bij den Haagdoornweg plotseling voor het voertuig bevond. De man werd door de auto overreden. Hij bekwam een schedel- fractuur en werd in ernstigen toestand door den geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis gebracht. Het slachtoffer is de 51-jarige de D.. wonende aan deh Laanweg te Amsterdam. Het tragische van dit ongeval is wel gelegen in het feit, dat de brandweer moest uitrukken op valsch alarm, zooals bijna dagelijks in de hoofdstad één of meermalen voorkomt. De oplossing van de gisteren geplaatste puzzle luidt aldus: Horizontaal: 1. lachspiegeltent, 13. ahorn, 14. epiek 15. els, 17 metalen, 19. zee 21. ritus, 23. eed. 24. kreng. 26. o.i., 27. Fr., 28. VT, 30. a.m., 31. Ier, 33. fon tein 36. aan, 38. n.l., 39. pilaarmat, 40. r.g., 41. git, 42. citadel. 43. was, 44. ex. 45. steigeren, 46. b.v., 47. nek. 48. die. 49. br., 50. beknellen, 52. er, 53. tof, 54. nok. 56. neon, 58. Marne, 61. Como, 63. dans gelegenheid. Verticaal: 1. leerlingenbond, 2. Cas tor, 3. H.H., 4. soms, 5. pre, 6. internatio naal, 7. geldverdeeling. 8. Epe. 9. link, 10. te, 11. ekzema, 12. toegangsverbod, 16. li, 18. a.e., 20. en, 22. ui, 25. ra. 27. folie, 29. timer. 32. elixer, 33. fictief, 34. Taag, 35. naleven, 37. Arabië, 50. bons, 51. noch, 53. ton, 55. koe, 57. e.a. 58. me, 59. re, 60. Ee, 62. m.i. Tijdens afwezigheid van de bewoonster is ingebroken in de woning van mej. E. Ligthart te Klundert De inbrekers heb ben zich toegang verschaft door forcee- ring van de achterdeur. Een bedrag van 180 en een hoeveelheid in den winkel aanwezige sigaretten worden vermist. In den nacht van 13 op 14 December van het afgeloopen jaar werden uit een kruidenierswinkel, gelegen aan het Regen- tesseplein hier ter stede, een aantal pak ken thee ontvreemd. Ongenoode gasten hadden zich toegang tot magazijn en win kel weten te verschaffen, door overklim- ming van een muur en een tuinschutting, waarna een keukendeur was geforceerd. Als verdacht van deze inbraak had zich de 32-jarige los werkman A. W. E„ alhier, te verantwoorden, die een volledige be kentenis aflegde. De buit had bestaan uit 48 pakken thee. Het O.M., waargenomen door mr Rouf- faer, eischte tegen den reeds vroeger door den kinderrechter voorwaardelijk ter be schikking gestelden verdachte, na getui genverhoor. één jaar gevangenisstraf. Mr F. Schade, de verdediging voerend, pleitte clementie, op grond van den jeug digen leeftijd van verdachte, die. onder invloed van anderen verkeerend, het mis drijf pleegde, waartoe hij bovendien werd aangedreven door rancune tegen den fi liaalhouder. die hem vroeger had ont slagen uit zijn betrekking. De 18-jarige kantoorbediende C. M. Z., alhier, die ter plaatse door zijn betrek king goed bekend was, had aan E. de noodige inlichtingen verschaft met betrek king tot de situatie van het filiaal en zijn omgeving. In overleg met hem, was de inbraak gepleegd en bij de uitvoering van het misdrijf had hij op den uitkijk ge staan, ook tegen dezen verdachte, die een bekentenis aflegde,, eischte het O. M. zes maanden. Dezelfde straf hoorde een broeder van verdachte Z. tegen zich eischen. die zich aan heling van een gedeelte van het ge- stolene bleek te hebben schuldig gemaakt, Tegen de gebroeders Z„ die niet gedeti neerd waren, requireerde het O.M tevens gevangenneming, te gelasten bij de uit spraak van het vonnis. Uitspraak 20 Maart. Rookerij in een gecamoufleerde auto Ambtenaren van den Crisiscontrole dienst ontdekten Woensdagavond op net erf van een landbouwer, onder Ederveen een gecamoufleerde auto, die een volle dige in bedrijf zijnde rookerij bleek te bevatten. Achthonderd pond vleesch en vet werden in beslaggenomen. Hoezeer het euvel der frauduleuze slach tingen in de omgeving van Ede tiert moge blijken uit het feit, dat politie en crisis ambtenaren in een week tijds niet min der dan achttien frauduleus geslachte varkens in beslag wisten te nemen Al het achterhaalde vleesch komt ter be schikking van de voedselvoorziening. De politie is een complot op het spoor gekomen van brandstoffen-diefstallen op groote schaal ten nadeele van een firma te Utrecht. Vijf mannen die in dienst van deze firma waren, moesten de brandstof fen afleveren bij de klanten, dikwijls in zeer groote partijen en als deze bestellin gen moesten worden uitgevoerd, hield het vijftal daarvan gedeelten achter De ge stolen brandstoffen werden aan derden verkocht en de opbrengst gedeeld. Door een ontslagkwestie kwam de ver duistering aan het licht Het bleek, dat de dieven hun practijk” reeds sedert Augustus 1940 uitoefenen, zoodat zij groote hoeveelheden moeten hebben ontvreemd. De Utrechtsche politie onderzoekt nu de zaak verder omdat de koopers van de ge stolen brandstoffen zich schuldig gemaakt kunnen hebben aan heling of overtreding van de Distributievoorschriften. Naar aanleiding van hetgeen is gepu bliceerd omtrent de onregelmatigheden bij de graancoöperatie „Abcoude” te Abcoude, kan worden medegedeeld, dat daarbij ten onrechte door het A.N.P. is vermeld, dat de directeur, de heer B., in arrest zou zijn gesteld. In de Hemonystraat te Amsterdam is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd, dat een 47-jarigen man het leven heeft gekost. De man wilde op een in beweging zijnde vrachtauto springen om een eind te kunnen meerijden. Zijn sprong mislukte echter. Hij viel en kwam onder de auto terecht. Het achterwiel reed over zijn borst, waardoor de man op slag dood was. men brengen. Betaling was echter achter wege gebleven. Wel had de verkooper de zakken terug ontvangen, waarin het ge kochte was vervoerd. Een bloembollen- kweeker uit Sassenheim en een koopman uit Noordwijkerhout waren op dezelfde wijze door verdachte misleid, ook zij had den hem aardappelen geleverd zonder den bedongen koopsom te hebben ontvangen. Mr Zaayer, het O M. waarnemend, wees er op. dat legio klachten omtrent soort gelijke praktijken van verdachte zijn par ket hebben bereikt. Verdachte maakt er een gewoonte van goederen te koopen zon der te betalen. Eisch gevangenisstraf voor den tijd van Nadat in de afgeloopen dagen de water stand reeds onrustbarend was gestegen, is het thans opnieuw tot overstroomingen in de omgeving van Breda gekomen. Vroeg in den morgen is gisteren de dijk van de Aa bij de Batenburglaan te Princenhage doorgebroken Men heeft getracht het gat te stoppen met betonringen, hetgeen echter niet is gelukt, met het geyolg, dat groote oppervlakten weilanden en tal van boer derijen zijn overstroomd. Aan de Oranje- laan is een groote kweekerij van den heer Speet met vier groote warenhuizen en 500 broeikassen geheel ondergeloopen. In de Oranjeboomstraat spuit het water uit de rioleering omhoog. Gistermorgen is nabij de kerk in de Oranjeboomstraat de kade op een tweede plaats doorgebroken, en gistermiddag dreigde bovendien een door braak bij de Verlaatbrug, waarmede de woonwijk van Boeimeer gevaar loopt. Reeds is het van Sonsbeeckpark in Boei meer geheel ondergeloopen. De rivier de Mark heeft men tot gistermiddag, voor wat het stadsgedeelte van Breda betreft, nog in bedwang kunnen houden, doch het water stond slechts enkele centimeters on Ier den kruin van den dijk. De bouwput van de nieuwe brug over de Baronielaan, die dezen winter al eens onder water liep, loopt weer gevaar, evenals de Pastoor- straat en de omgeving te Ginniken. Ten Zuiden van Breda is de Mark opnieuw buiten haar oevers getreden, zoodat zich hier een groote watervlakte uitstrekt. Het O.M. eischt anderhalf jaar wegens flesschentrekkerij. De 29-jarige koopman W. C. J. te Kat wijk heeft zich te verantwoorden gehad wegens flesschentrekkerij. In October j.l. had hij van een landbouwer uit Wassenaar twee mud aardappelen gekocht voor ƒ9. Het gejd zou hij binnen drie kwartier ko- Een vloermatje met signaal Aangezien reeds eenigen tijd stukken vleesch werden gestolen uit het Openbaar Slachthuis te Bergen op Zoom, zonder dat men de schuldigen te pakken kop krijgen, bes' t de directeur een dievenval epen te zetten. Voor den ingang tot het lokaal, van waaruit telkens de stukken vleesch waren vermist, werd een vloermat ge legd. welke verbonden werd met een elec- trische schel, in de woning van den direc teur. schrijft „de Tijd” Die val bleek al spoedig heel goed te werken. Nadat enkele dagen en nachten waren voorbijgegaan, ponder dat zich iets bijzonders voordeed, werd de directeur plotseling op een nacht door de signaalschel gealarmeerd en wel dra had hij zich gekleed en verscheen hij in het Slachthuis, waar hij meteen alle electrische lichten aanknipte. De indringer C. d. L. was zoo geschrokken, dat hij zich zonder meer overgaf om aan de politie te worden overgeleverd. Op een terrein bij het vliegveld Ypen- burg, waar, tengevolge van het uitbre ken van den oorlog, werkzaamheden, welke door het departement van Defen sie waren uitbesteed, moesten worden ge staakt, was toen allerlei materiaal blijven liggen, dat ten deele aan het Rijk, ten deele aan den aannemer van het werk toébehoorde. Van het gemis aan toezicht hadden twee werklieden, de 26-jarige op perman P. K. uit Leidschendam en de 44-jarige grondwerker J, C. M. B. W volgens de hun uitgereikte dagvaarding gebruik gemaakt om zich pakken met spijkers en een vat carbolineum weder rechtelijk toe te eigenen. Zij hadden op het terrein opruimingswerkzaamheden verricht en zouden daardoor gelegenheid hebben gehad mee te nemen wat van hun gading was Verdachte K. beweerde de spijkers met W„ -die daartoe toestemming van den aan nemen had, samen te hebben weggehaald van het terrein. Het vat met carbolineum had men op een bakfiets vervoerd naar de woning van zekeren v. L„ bij wien het later, evenals de spijkers in beslag is genomen. Mr. Rouffaer, het O. M. waarnemend, stelde vast, dat een nieuw getuigenverhoor als gevolg van een terugwijzing van deze indertijd reeds behandelde zaak naar den Rechter-Commissaris, geen nieuwe ge zichtspunten had geopend en persisteerde derhalve bij zijn reeds vroeger uitgespro ken eisch. Eén jaar gevangenisstraf tegen ieder van beide, tevoren reeds meermalen veroordeelde, verdachten. Mr. E. S. G. Bourlier, betoogde als ver dediger, dat bij de beoordeeling van deze zaak rekening moest worden gehouden met de omstandigheden, waaronder de feiten waren gepleegd. Verdachten had den hout mogen meenemen en inplaats daarvan spijkers genomen, zonder dat eigenlijk tot hen was doorgedrongen dat dit diefstal was. Dat zij getracht zouden hebben het vat met inhoud te verkoopen. was volgens pleiter niet komen vast te staan. Zijn conclusie luidde vrijspraak, subsidiair oplegging van een milde straf. In verband met deze diefstallen had zich de 39-jarige caféhouder P. v. L. uit Leidschendam te verantwoorden wegens heling. Hij zou n.l. van K. en W. een en ander hebben gekocht, wetende, althans kunnende vermoeden, dat het door mis drijf was verkregen. Na getuigenverhoor eischte het O.M. tegen dezen verdachte, het primair ten laste gelegde bewezen achtend, zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 20 Maart. te ge- - 23 October j.l. had hij op een nabij den Klei weg gelegen stuk land een voor een mest kar gespannen paard, dat hij niet vooruit kon krijgen, geruimen tijd tegen buik, borst en beenen geschopt. Twee ooggetuigen bevestigden de mis handeling van het dier. Verdachte, die op klompen liep had het wel twintig maal, nadat hij telkens een aanloop had genomen, op ergerlijke wijze getrapt. Het paard had blijkbaar veel pijn ondervonden daardoor, want het steigerde telkens na eiken schop en sloeg naar zijn kweller. Een dierenarts verklaarde als deskun dige, dat deze methode allerminst, ge schikt is om een paard aan te drijven Mr. Bouffaer, het O.M. waarnemend, achtte de ten laste gelegde mishandeling bewezen en eischte, rekening houdend met verdachtes jeugdigen leeftijd en zijn schoon strafblad, een geldboete van 100, bij niet-betaling te vervangen door vijftig dagen hechtenis. Uitspraak 20 Maart. DOOR EENDRACHT EN STUDIE De Tooneelvereeniging D.E.E.S. die het vorige seizoen op zoo meesterlijke wijze met het tooneeiwerk „Zeemansvrouwen" voor een jaar den van Vletter-beker wist te veroveren, zal dezen thans hebben te verdedigen. Op Woensdagavond IS April a.s. zal in Gebouw Musica, Delftschelaan, in tegen woordigheid van de jury van de NA.T.U. door deze club voor het voetlicht worden gebracht de tragedie in drie bedrijven „Inkeer" door Bromet De hoofdrollen zullen worden uitgebeeld door mevr. v. d. Berg en de heeren Geen- jaar en J. F. V. d. Berg. Op Zondagmiddag 4 Mei wordt in de concertzaal van het Volksgebouw Prinse- gracht ten tooneele gebracht het blijspel in drie bedrijven „De Doofpot" door Jac. v. d. Poll. STUDIE NA ARBEID Op veelvuldig verzoek zal de Tooneel- vereemging „Studie Na Arbeid" Zondag middag 30 Maart a.s. in de concertzaal van het Volksgebouw. Prinsegracht alhier, onder leiding van den heer W Spieren burg een reprise geven van het tooneel- wetk .Mooie Juultje" De hoofdrol zal weder door mevr, v d Berg-van Rijn wor- den vertolkt. Na afloop is er gelegenheid tot dansen. „DE NATUURVRIEND". De aquarium- en terrariumver. „De Na tuurvriend”, waarvan het secretariaat is gevestigd: Vier Heemskinderenstraat 159, houdt a.s. Zondagmiddag 9 Maart, in ge bouw Unitas, Prinsestraat 44, haar maan- delijksche bijeenkomst De heer G. J. v. d. Valk uit Gouda zal een voordracht houden met als onderwerp „De erfelijkheidsleer in verband met het kweeken van tropische visschen". Belangstellende aquariumhouders heb ben gratis toegang. Na de voordracht zal er gelegenheid bestaan, bij het vaste agendapunt „Onderlinge gedachtenwisse ling over de liefhebberij" allerlei inlich tingen in te winnen over het houden en verzorgen van tropische siervisschen. De Amsterdamsche centrale recherche is er wederom in geslaagd in het trum van de stad een rijwielstalling te ontdekken, waarin zich gestolen fietsen bevonden. De rijwielstaller bleek, naar de „Tel.” meldt, deze rijwielen te hebben gekocht van twee dieven, die de fietsen in verschillende deelen der stad hadden gestolen. Zoowel de rijwielstaller als de beide dieven zijn nu gearresteerd en voorloopig in het hoofdbureau opgesloten. Het onderzoek wordt nog voortgezet, daar de recherche vermoedt, dat deze dieven reeds geruimen tijd in Amsterdam fietsen hebben ontvreemd. Door de bladrolziekte der aardappels, een „degeneratieziekte", wordt de op brengst van ons aardappelgewas sterk verminderd De verschijnselen zijn vaak enkele weken na de opkomst al te zien. Zieke planten sterven niet af. maar blij ven leven tot het eind der groeiperiode. Wel blijven de aangetaste planten klei ner dan de gezonde. Bladstengels staan, „meer overeind” de plant lijkt „opgebon den” De blaadjes vouwen zich om de mid- dennerf. Ze gaan op „gootjes” lijken De onderkant der blaadjes wordt tamelijk zichtbaar. De totale aanblik der plant wordt daardoor lichter van kleur. Ook voelen de blaadjes wat stijf aan en ma ken bij aanraking een „rammelend" ge luid Vandaar de naam „rammelaars", De onderste bladen der plant vertoonen de sterkste rolling. (Bij gezonde planten gaan door te groote droogte of te veel vocht, de blaadjes ook wel eens omkrul len; maar dan doen de bovenste en de meer onderaan geplaatste het even sterk). Is het dus onder aan de plant het ergst, dan heeft men bijna altijd met „bladrol ziekte’ te doen. Planten, die 't bovenbe schreven ziektebeeld vertoonen, noemt men „secundair” ziek. Pooters van zulke planten geven vol gend jaar zonder uitzondering, weer zieke planten (secundair ziek!) Bewaar de poo ters van zoo’n secundair bladroller maar eens afzonderlijk, poot ze een volgend jaar op eèn apart plaatsje uit, en u weet het: voor goed! De ziekte gaat dus met den knol over, ze is „erfelijk" Maar behalve dat, is ze ook besmettelijk, d.w.z. gezonde planten, in de omgeving van de zieke groeiend, kunnen ook ziek worden door die ééne. Besmetting geschiedt In hocfdzaak door bladluizen Die boren met hun zuigsnuit in een ziek blaadje, zuigen voedsel op en meteen ook ..smetstof’ steken later hun besmet” snuitje In een blaadje van een gezonde buurplanf en het is al gebeurd De nu besmette plant gaat langzamerhand ook eenigermate het ziektebeeld vertoo- nen. Maar meestal is dat nog moeilijk te zien. Men noemt zoo’n besmette plant: primair ziek. De besmetting heeft nog al wat tijd noo- dig om tot In de knollen door te dringen. Het bejaarde echtpaar de K. te Maars- seveen genoot jarenlang van de diaconie der Ned. Hervormde kerk te Tienhoven en van het gemeentebestuur van Maars- seveen ondersteuning. Eenige weken geleden zijn de echtelieden in hun wo ning aan den Heerenweg te Oud-Maars- seveen, binnen dei tijd van een week na elkaar overleden. Toen na de begra fenis de boedel werd opgenomen, vond men tot groote verbazing in allerlei ver borgen hoekjes en laden geld; weliswaar vond men vele bankbiljetten, welke geen geldig betaalmiddel meer zijn, zooals diverse Duitsche bankbiljetten uit den inflatietijd, maar toch vormden de ge vonden goede bankbiljetten en gouden tientjes bij elkaar een aanzienlijk bedrag Zoo bleek dit echtpaar, dat jarenlang in een schamele woning van de kerke lijke en gemeentelijke ondersteuning had geleefd, er vrij warmpjes bij te hebben gezeten. Het gemeentebestuur van Maarsseveen en het kerkbestuur van de N. H. kerk te Tienhoven zijn inmiddels door de erf genamen. na een schikking met hen te hebben getroffen, uit de nalatenschap van dit merkwaardige echtpaar schade loos gesteld voor het door hen aan de oudjes gedurende geruimen tijd uitge keerde steunbedrag. Voor het Duitsche Landgerecht hebben gisteren terechtgestaan de 4ü-jarige boek houder G. J. G., werkzaam bij de Neder landsche meelcentrale en de 24-jarige ambtenaar A. de B„ vroeger eveneens bij deze centrale werkzaam. Aan G. was ten laste gelegd het verspreiden van een voor den Führer en Rijksmaarschalk Göring beleedigend gedicht. Beklaagde zeide het gedicht in een enveloppe in zijn bureau te hebben gevonden en daar over zeer verwonderd te zijn geweest. Met de opmerking„hoe komt zoo iets in mijn bureau” heeft hij het gedicht daarna aan een collega laten lezen en het later vernietigd. Aan de B. was ten laste gelegd het aan anderen laten lezen van verschillen de voor Duitschland beleedigende ge dichten, terwijl hij tevens een mop ver teld heeft waarin de Führer en de Rijks- minister Göring werden beschimpt. Be klaagde gaf de feiten toe, doch zeide geenszins den opzet tot beleedigen te hebben gehad. Als getuige werd gehoord de aanklager J. van der B., die vroeger eveneens bij de meelcentrale werkzaam is geweest. Deze verklaarde, dat beide beklaagden, doch vooral G. herhaaldelijk Duitschvijandige uitdrukkingen bezigden. Staatsanwalt dr Seiler vorderde tegen G. een gevangenisstraf van 1 jaar en tegen de B. een gevangenisstraf van 5 maanden. De rechter heeft daarop de ?aak tegen G aangehouden tot a.s. Maandag en de B. veroordeeld tot de geëischte straf met van bet voorarrest. holle pootstok. Geen massieve pootstok gebruiken daarmee worden de wanden van het poot- gat te vastGebruikt men de spade, dan vult men met de uit het pootgat genomen aarde, het pootgat van de vorige rij. Diepte12 5 14 cm. Afstand tusschen de rijen 50 cm. en ook 50 cm. tusschen de planten van een rij. Dus 50 bij 50 Grootte der pooters1 pooter weegt ruim 30 gr,, dus 90 pooters in de 3 k.g Benoodigde hoeveelheid: 15 kg. per are. Te verwachtenopbrengst(en in ver band daarmede de te beteelen oppervlak te) voor eigenheimers 3,5 h.l. per are Enkele soorten Bevelander, Eigenhei mer, Bintje. Red Star. De knollen der laatste soort blijven tot ver> in het voorjaar goed. Maar ove rigens kunnen we alle vier genoemde soorten aanbevelen. Vroege aardappels worden in den loop van Juh gerooid. Op het vrijkomend tuin gedeelte kunt u andijvie, veldsla prei enz. teelen. flink diep gespit, laat dan de grove I wijdte zijn" /afstand3'op1 de^rij *45 plant’ k-"" tusschen «vee Tjjfti| 50 VOOR ONS PLEZIER Door de Tooneelvereeniging V.O.P. wordt Zondagmiddag 6 April in gebouw Musica, Delftschelaan alhier, opgevoerd het blijspel in twee bedrijven „Een stel rare menschen” door den Haagschen auteur Jac. Bess. Het geheel staat onder regie van den heer L. v. d. Eist. Na afloop van de voorstelling’is er ge. legenheid tot dansen bij muziek van de Happy Band onder leiding van den heer C. A. Baasbank. kunnen worden weggenomen. Meer uren Het is zeer goed mogelijk, dat bij de uitwerking van de plannen de nood zakelijkheid aan den dag zal treden, dat eenige uren meer besteed zullen moeten worden aan het onderwijs in de Neder landsche taal, aldus dr van den Ent. Natuurlijk bracht de commiasie zoo snel mogelijk met haar voorstellen gereed te komen, zoodat reeds in September a.s., wanneer het nieuwe schooljaar begint, de te treffen maatregelen zullen kunnen worden ingevoerd. Behalve aan de kwestie van de methode zal de commissie ook haar aandacht wijden aan die van de opleiding leeraar in de Nederlandsche taal. Tenslotte wees dr. van den Ent er op, dat het onderwijs de beschikking heeft over een groot aantal uitstekende leer, boeken, welke volkomen beantwoorden aan den eisch, dat onderwijs in de Ne derlandsche taal op de practijk afgestemd moet zijn Dit zal het volgen van de nieuwe richting In het onderwijs in de moedertaal ongetwijfeld vergemakke lijken. HAAGSCH GEMENGD KOOR „ONDER ONS” Dinsdag hield het Haagsch Gemengd Koor „Onder Ons” zijn jaarlijksche al- gemeene vergadering. Uit het jaarver slag bleek, dat, hoewel het ledental door de tijdsomstandigheden eenigszins is teruggeloopen, de vitaliteit nog geenszins hieronder geleden heeft. Besloten werd om voor het komende concert enkele nieuwe koorwerken in studie te nemen. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren v. Barne veld, voorzitter, v. d. Bijlaard, secretaris en v. d. Lem, penningmeester. Algemeen secretariaat Schimmelweg 84. DIERENBEUL STAAT TERECHT De 20-jarige veehouder N. v d. V Rijswijk heeft zich te verantwoorden had wegens dierenmishandeling. Op (Planten hebben geen bloed, dat maar al door circuleert en de smetstof vlug naar alle deelen van het plan tenlichaam voert). Bovendien bereikt de smetstof vaak niet alle knollen van zoo’n plant. Ergo een gedeelte der knollen van zoo’n zieke plant geeft volgend jaar gezonde plan ten maar een ander gedeelte geeft sec. zieke planten. Samengevat hebben we dusprimair ziek wordt een plant ge durende haar groeiperiode door besmet ting. Zoo’n plant geeft volgend jaar voor een deel sec ziekte planten. En de laatsten geven steeds weer sec. zieke planten. Secundair ziek is een plant dus van het begin tót het eind der groei periode daarom levert ze ook vaak niet veel meer op dan „kriel” en wat „poo ters". Behalve „bladrol” zijn er nog heel wat andere ziekten, die de opbrengst van een aard-gewas sterk kunnen doen dalen, of den oogst vrijwel kunnen doen misluk ken als men in ’t voorjaar begint met zieke pooters. Laat dus 't begin goed zijn. Niet van de eerste de beste kennis of vriend wat pootgoed overnemen, maar het bestellen bij een der bekende en vertrouwde han delaren in land- en tuinbouwzaden. U be taalt voor dat „goedgekeurd pootgoed” natuurlijk iets meer. Per 100 vierk. meter heeft u noodig 15 k.g. pootaardappelen. Die 15 k.g. goedgekeurd pootgoed kosten op zijn hoogst 1.20 meer dan onge keurd pootgoed. Nu kunt u, van 't gewas, dat u in 1941 op uw tuin teelt (van goedgek. pootgewas) a.s. herfst wel plantgoed reserveeren voor 1942. Die grootere uitgave van 1.20 per 100 vierk. meter slaan we dus om over 2 jaar. De heele zaak komt u dus per jaar en per 100 vierk. meter te staan op 0.60 Voor allen die dit jaar voor 't eerst gaan tuinen, nog 't volgende De aardappel wil een losse, goed door- latenden en tamelijk vruchtbaren grond, goed voorzien van gemakkelijk opneem baar plantenvoedsel. In natte, stijve gron den kunnen de uitloopers en wortels zich niet goed ontwikkelen. Zorg dus voor een goede ontwatering. Wat de voorvrucht betreft, neemt aardappel het niet nauw Men kan wel 2 jaar achtereen op 't hetzelfde perceel aardappelen verbouwen. Heeft men een gedeelte op zijn tuin, waar vorig jaar een ander gewas werd geteeld, dan neme men dit nu voor aardappelen. Is de tuin nu f paar dagen voor ’t pooten. Tusschen die groote kluiten kan de buitenlucht gemak kelijk toetreden. Dit is voor pas gescheurd weiland van heel groot belang. Immers de zuurstof der lucht is een voorname factor bij de vertering der graszode. Ook vlak voor 't pooten moeide grond niet al te sterk verkruimeld worden, zooals men dat doet voor gedeelten, waarop men groente teelt. De bemesting is bij den aardappelak- ker van goot gewicht. Een aardappelge was produceert in tamelijk korten tijd een flinken oogstper 100 v. meter bijv. 3} hl. is 245 kg. aardknollen (eetbare, dus: groote), daarbij komt nog een aar dige hoeveelheid kriel, en heel wat kilo grammen aardappelloof. Zoo’n aardappel gewas haalt dus een geweldige hoeveel heid plantenvoedsel uit den bodem. Nu beïnvloedt de bemesting niet alleen de grootte van de opbrengst, maar ook den smaak der knollen. De lekkerste eet- aardappelen zouden we wellicht teelen, als we in het geheel geen stikstofmest toedienden, maar dan zou de opbrengst niet groot genoeg zijn Daarom niet te veel stikstof (liefst heelemaal geen ver- sche stalmestOp gescheurd grasland geen stalmest en geen stikstof in den vorm van kunstmest. Fosfaten hebben een gunstigen invloed op den smaak der aardappelen. Dus een flinke superfosfaatgift is aan te bevelen 5 k.g. per are bijv, en daarnaast 5 kg. patentkali per are. Poottijd eerste helft van April. Poqtgaten maken met de spade of de Gevangenisstraffen van twee maanden geëischt Voor de Utrechtsche rechtbank onder presidium van mr. C. Veen hebben drie thans gedetineerde jongens terecht ge staan. die ziéh in de maanden December, Janubrf en Februari met een club jongens van 16 tot 20 jaar hebben schuldig ge maakt aan het ingooien van ruiten bij leden van de N.S.B. Deze club belhamels bestond uft 40, tot 50 leden, die er vrijwel eiken avond op uittrokken, om volgens een bepaald sche ma buurt voor buurt de huizen van de hun bekende N.S B.’ers te bezoeken en dan met meegenomen klinkers, welke zij meestal wisten te bemachtigen bij in aan bouw zijnde huizen, de ruiten van deze woningen in te gooien. Drie aanvoerders van deze club, de 19-jarige van W.. de 19-jarige T. en de 20-jarige B. hadden zich terzake van geweldpleging in vereeniging te verantwoorden Aan verdachte van W. vroeg de pre sident hoeveel ruiten hij persoonlijk had ingegooid. waarop deze antwoordde, slechts eenmaal zelf een ruit té hebben vernield. Wel was hij vele malen met de andere jongens er op uitgetrokken en dan gingen zij gewoonlijk als volgt te werk: als het donker was geworden, kwa men de veertig tot vijftig opgeschoten jongens op een afgesproken plaats bij een en bespraken voor dien avond een plan de campagne. Slechts enkelen gin gen dan steenen halen en gezamenlijk gin gen zij dan,op de fiets naar de huizen der N.S.B 'ers. Daar aangekomen wierpen de jongens met steenen de ruiten in. Dat geschiedde zoo eiken dag, als het flink donker was en in den loop der laatste we ken zijn er dan ook vele tientallen ruiten ingegcoid Als getuigen waren eenige benadeel den opgeroepen, die van hun ervaringen met deze club uitvoerig mededeeling de den In veel gevallen waren ruiten van de gelijkvloersche verdieping vernield en meestal bleef het niet bij een gebroken ruit, maar werden voorwerpen in de ka mer mede vernield. Voor de geleden schade vroegen de ge tuigen vergoeding. De officier van justitie, mr. Camphuis memoreerde, in zijn requisitoir, hoezeer deze club opgeschoten bengels het leven van hun stadgenooten had verzuurd. Wat dezen aanvoerders ten laste is gelegd, is wettig en overtuigend bewezen. Het be treft hier een meer dan ergerlijk optreden en om aan deze wandaden een einde te maken, zullen deze verdachten er mede door den ernst van het feit, niet met een geldboete vanaf kunnen komen. Tegen ieder der verdachten eischte de officier een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden met toewijzing van de civiele vordering. De verdediger van de drie jongens, mr. van Woelderen. meende dat het misdrijf dat aan deze verdachten ten laste is ge legd, niet valt onder geweldpleging in ver eeniging. Men kan bij het ingooien van een ruit niet spreken van geweldpleging met vereenigde krachten, daar het tel kens één jongen is geweest, die de steenen door de ruiten wierp. Voorts betoogde spr., dat verdachten ten onrechte gedeti neerd waren. In verband met het feit, dat deze jeugdige personen den ernst van hun euveldaden niet hebben ingezien, vroeg spr. een straf, gelijk aan den tijd, dien zij in de voorloopige hechtenis heb ben doorgebracht, die tentijde van de uitspraak zes weken zal bedragen. Op 18 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Zooals men in ons blad heeft kunnen lezen, is door den secretaris-generaal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming, professor dr. J. van Dam, een commissie ingesteld, welke voor- zooveel betreft het onderwijs in de Ne derlandsche taal, advies zal uitbrengen omtrent de leerplannen en de uren tabellen van het vak Nederlandsche taal op de middelbare scholen en scholen voor voorbereidend hooger onderwijs. De voorzitter van deze commissie, dr. W van den Ent, inspecteur van het Middel baar Onderwijs te 's-Gravenhage, is zoo bereidwillig geweest ons nader in te lich ten over de reden van de instelling van de commissie en derzelve taak. Veel is er reeds geschreven en ge sproken over het onderwijs in de Neder landsche taal, zoowel door deskundigen als ondeskundigen, Bijna altijd kwam „men” tot de gevolgtrekking, dat de re sultaten lang niet zoo waren, als ze konden zijn, dat de schuldigen in dezen te zoeken waren in het onderwijs, want de methode deugde niet, enz. enz. Dr. van den Ent wees er op, dat hoe wel er in de critiek op het onderwijs zeer veel is, dat niet juist genoemd kan worden, toegegever. moet worden, dat de practische resultaten beter konden zijn. Gebleken is. dat als de jongelui van de school komen, zij dikwijls nog onvol doende de taal beheerschen. zoodat zij zich, zoowel in woord als in schrift, gebrekkiger uitdrukken dan verwacht mag worden van jonge menschen, die een zoo degelijke opleiding genieten. Verschillende oorzaken Hiervoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. Het aantal lesuren voor de Nederlandsche taa. is niet groot in verhouding tot de omvangrijke stof. Vooral de lagere klassen kennen het euvel van een te groote bezetting. Een klas van 36 leerlingen is geen uitzonde ring. Groote klassen verzwaren de taak van den docent, die bovendien meer les uren heeft dan vroeger, aanzienlijk, doordat hij minder schriftelijk werk kan geven, hangezien anders het corrigeeren te veel tijd in beslag zou nemen. Boven dien kan hij minder mondelinge beur ten geven, hetgeen weer nadeelig is voor de mondelinge beheersching van de taal. Hier komt nog bij, dat de do cent zijn aandacht meer verdeelen moet, hij moet op veel meer dingen letten dan wanneer hij een kleine klasse had. Van de oorzaken, welke buiten het onderwijs gelegen zijn, noemde dr. van den Ent de volgende. Er heeft de laatste jaren een verschuiving plaats gehad wat be treft het milieu, waaruit de leerlingen komen. Het is natuurlijk niet anders dan toe te juichen, dat de middelbare school open staat voor ieder, die leeren kan en leeren wil. De omgeving heeft een grooten invloed op den taalschat. Het is licht te begrijpen, dat deze taal schat grooter is in het huis van den professor dan in dat van een eenvou- digen, ongeletterden man. Voorts is er een algemeene verandering in de gees tesgesteldheid der menschen gekomen. Men is oppervlakkiger geworden, heeft minder lust in studie, terwijl de zin tot verdiepen, tot verrijken van zijn geest kleiner is geworden. Op de jeugd is bovenstaande eveneens van toepassing, zij leest minder en heeft minder lust zichzelf te ontwikkelen. Nauw verband houden hiermede de vele afleidingen, welke er de laatste tientallen jaren zijn gekomen, zooals bioscoop, radio en sport, welke alle 'en deel van den toch al be zetten tijd van het studeerende meisje en den studeerenden jongeling opeischen. De commissie heeft tot teak na te gaan wat er moet gebeuren om het on derwijs in de Nederlandsche taal meer vruchtdragend te maken, of en in hoe verre de methode verbeterd zal moeten worden om het meer effectief te doen zijn. Het is niet de bedoeling vaste regels te stellen, waaraan strikt de hand zal moeten worden gehouden, daar de leeraren de noodige vrijheid houden hun methode te kiezen. Het doel is de te groote verschillen, welke er bestaan met betrekking tot de opvatting over het onderwijs in de Ne derlandsche taal onder de leeraren zoo veel mogelijk op te heffen. Er zal dus meer lijn gebracht worden in het on derwijs. zoodanig,, dat net onderwijs meer dan voorheen gericht wordt op de practische taalbeoefening Het aanbren gen van wetenschappelijk inzicht is na tuurlijk niet van belang ontbloot, terwijl het tevens heel interessant kan wezen, maar het neemt te veel tijd in beslag, tijd, welke beter gebruikt kan worden voor taalonderricht, dat afgestemd is op de practijk van het dagelijksche leven. Dr. van den Ent wees er met nadruk op. dat hem bij zijn bezoeken aan de scholen in zijn kwaliteit van inspecteur gebleken is, dat de leeraren met grooten ijver, toewijding en kennis van zaken hun taak vervullen Het bezwaar is ech ter, dat er nog te veel onzekerheid heerscht. De commissie zal aan den se cretaris-generaal voorstellen doen over de wijze, waarop deze onzekerheid zal

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13