Ik V I w No. 17819. Politieke Zuid-Slavië verwacht De verzorging van het Duitsche Veldleger Vrijdag 7 Maart. 1941. wijziging VERDUISTEREN Jood terechtgesteld De beëediging der Regeeringscommissanssen in s De oorlog ter zee Ex-koning Carol’s vlucht en De Duitsche lucht aanvallen Het grensconflict tusschen Thailand Indo-China Amerika verzoekt twee Italiaansche consulaten te sluiten Verklaring van den Engelschen gezant te Sofia van 7.30 uur n.m. tot 8.12 uur v.m. i Vonnis met den kogel voltrokken Naar nauwere samenwerking met Duitschland? Bespreking prinsregent Paul van beschikkingen van Voortaan eerst des Zaterdags Twee ROEMENIE ITALIË Amerikaansche consulaten in Italië opgeheven t Desertie onder Britsch-Indische troepen 9 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 uur g uur De aanwijzing van nieuwe bonnen Politieke besprekingen te Belgrado Alle geschillen tusschen beide landen opgelost Manoeuvres te Singapore TERUGKEER VAN ANTONESCU TE BOEKAREST 8 Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 Bommen op East-Anglia, Kent en Londen Nachtdienst dokters: 1 No. 116364 s V Tot het geven Britsch schip tot zinken gebracht Duitsche bladen over de rede van Alexander Van Portugal naar Amerika? Maan: 7 Maart op 1.01 uur Een Jood, die te Amsterdam biljetten, 8 nam. 8 Maart onder 4.49 uur S 8 v.m.; op 1.55 uur nam. S i Nachtdienst dokters: r. Nieuwe bevoegdheden voor den secretaris-generaal van Justitie Gisteren heeft Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart in tegenwoordigheid van de regeeringscommissarissen von Bönninghausen en van Ra.venswaay, welke laatstgenoemde tevoren was beëedigd door den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken mr. dr. K. J. Frederiks, de regeeringscommissarissen Voute en Plekker beëedigd. Van links naar rechts de Rijkscommissaris en de regeeringscommis sarissen Voute, Plekker, von Bönninghausen en van Ravenswaay r 1 HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIftN: A Wekte op tot staking werd den vol- de de (Scherl) waarin tot staking aanplakte, werd Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per póst met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. En als men dan van alle verlofgangers hoort, dat de verzorging prima is, weet men, hoe goed alles hier functionneert. De voeding voor de bergtroepen is bij zonder vet en vitaminenrijk. Geconser veerd vleesch, spek, levertraan, alcohol 1 1 Het D.N.B. seint uit Sjanghai Berich ten uit Bangkok melden, dat dagelijks deserteurs van de Indische troepen bij de Lord situatie bekend. Antonescu Rijksmaarsehalk REBELLEN GEARRESTEERD Te Boekarest zijn gisteren 4 rebellen ge arresteerd, die aan den opstand tegen het leger hebben deelgenomen en de overige re bellen van wapens hebben voorzien. Het zijn vroegere leden van het politiecorps te Boekarest, die gevonden zijn in het huis van een advocaat in de hoofdstad, waar zij zich verborgen hielden. Ook de advo caat is in hechtenis genomen. 1 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 der van de Kroaten, dr. Matsjek en de minister van staat, dr. Koelowitsj, zijn door den prins-regent in gehoor ontvan gen. DUCE NEEMT DE FUNCTIE VAN GRANDI WAAR Het D.N.B. meldt uit Rome, dat gedu rende den tijd, dat de Italiaansche mi nister van justitie, graaf Grandi, onder de wapenen is, zijn functie als zegelbe waarder door den Duce wordt waarge nomen. De Duitsche bevelhebber in Boelgarije. De opperbevelhebber van de Duitsche troepen in Boelgarije. generaal-veldmaar- schalk List, is gisteren voor een kort be zoek te Sofia aangekomen. Tezamen met den Duitschen gezant, von Richthofen, is hij door koning Boris, door minister-presi dent Filoff en door de ministers van oor log en buitenlandsche zaken ontvangen. Twee Fransche duikbooten te Saigon Naar United Press meldt, zijn te Saigon 2 Fransche duikbooten aangekomen met een begeleidend vaartuig. Zij kwamen uit Madagaskar. een overwinning en Het De economische oorlogvoering. De Canadeesche minister-president Mac kenzie King heeft in het parlement te Ot tawa medegedeeld, dat Boelgarije en Hon garije thans ook behooren tot de landen, die onder den „handel met den vijand” vallen. Hetzelfde was reeds eerder ten aanzien van Roemenië bepaald. en vitaminen-preparaten behooren hier bij. In de „Picknapf", het kookgerei, maakt de bergjager zijn eten warm. Het hout voor het vuur draagt hij in zijn rugzak met zich mede. Er bestaat een groote organisatie voor de verzorging van het Duitsche Veld leger. Door de geweldige uitgebreidheid van de Duitsche fronten kan men zich voorstellen wat door deze instelling lederen dag gepresteerd moet worden. United Press meldt uit Belgrado Men, verwacht hier, dat Zuid-Slavië binnen 24 uur een verklaring zal af geven, waarin wordt medegedeeld, dat de re- gaering overgaat tot een nauwere samen werking met Duitschland Naar verluidt, zou deze politieke wijziging besproken zijn ir. conferentie, <^le gisteren van 3 uur ’s middags tot 6 uLr ’s avonds is gehouden, en waaraan prinsregent Paul, ministerpresident Zwetkowitsj, de minis ter van buitenlandsche zaken Cincar Mar- kowitsj, de plaatsvervangende premier dr. Matsjek en de Sloweensche minister Frankulovec hebben deelgenomen. Prins-regent Paul heeft gisteren den premier Zwetkowitsj en den minister van buitenlandsche zaken Markowitsj, in langdurige audiëntie ontvangen, De gister morgen aangekomen Zuidslavische gezant te Sofia, Milanowitsj, is tevoren door den minister van buitenlandsche zaken voor het uitbrengen van rapport ontvangen. Ook de plaatsvervangende premier en lei- Britsche strijdkrachten, die als gevolg van de jongste versterking der verdediging van Singapore, aan de grens tusschen Malakka en Thailand zijn gestationneerd, in toenemend aantal de grens naar Thai land overschrijden. Volgens dezelfde bron zijn deze gevallen van desertie een gevolg van de vele weigeringen van gehoorzaam heid onder de Indische troepen in Ma lakka. welke door de Britsche officieren, krachtig worden onderdrukt. Koh Isjii. de plaatsvervangende woord voerder van de afdeeling perszaken van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio, heeft heden in de dagelijksche persconferentie mededeeling gedaan van den geslaagden afloop der conferentie tot regeling van het grensgeschil tusschen Thailand en Fransch Indo-China. De twee maal verlengde wapenstilstand tusschen Frankrijk en Thailand, welke vandaag af liep. behoeft niet opnieuw te worden ver lengd. Beide partijen hebben een accoord bereikt op de principieele punten van de Japansche bemiddelingsvoorstellen, ter wijl zoowel de troepen van Thailand als van Fransch Indo-China in de nabijheid van het betwiste gebied volledig van de overeenkomst op de hoogte zijn gesteld. De woordvoerder deelde voorts mede, dat de nieuwe grenslijn tusschen Thailand en Indo-China door een grenscommissie zal worden afgebakend, hoewel pas later be slist zal worden, in welke capaciteit Ja pan aan het commissiewerk zal deelne men. Op de vraag, of alle mogelijke aan leidingen tot geschillen tusschen Thai land en Indo-China als gevolg van het re sultaat der conferentie zijn weggenomen, antwoordde de woordvoerder bevestigend. Uit Singapore wordt gemeld, dat daar onder de persoonlijke leiding van den commandant van de Britsche luchtmacht in het Verre Oosten, Brooke Popham, gisteren de grootste manoeuvres zijn be gonnen, welke ooit in de Maleische sta ten zijn gehouden Leger, vloot en lucht macht treden gemeenschappelijk op om de waarde van Singapore’s verdediging tegen een mogelijken aanval te beproe ven. Het burgerlijke verkeer zal gedu rende de week van de manoeuvres zeer beperkt worden. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij, maakt bekend, dat in den vervolge de aanwijzing der nieuwe distributiebonnen niet meer in de avondbladen van Vrijdag, maar in die van Zaterdag gepubliceerd eullen worden. Het is gebleken, dat een belangrijk gedeelte van het publiek reeds op Zaterdag den winkelier tracht te bewegen distribu- tiegoederen te leveren, tegen afgifte van de eerst op Maandag ingaande bonnen. Teneinde dit euvel tegen te gaan is bovengenoemde regeling getroffen., De nadeelen. welke hieruit voortvloeien voor personen, die aangewezen zijn op plaatselijke bladen, welke niet dagelijks verschijnen, wegen niet op tegen de voor- deelen welke de nieuwe regeling mede brengt. De plaatselijke distributiediensten zul len zich evenwel in het algemeen tijdig in kennis kunnen stellen van de onder scheiden bonnummers, zoodat de gegevens voor de bedoelde categorie van personen aldaar te verkrijgen zijn. Naar het D.N.B. uit Washington seint, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken officieel medegedeeld, dat „uit overwegingen der nationale politiek" be sloten is tot het sluiten van buitenland sche consulaten op bepaalde plaatsen. De Italiaansche regeering is uitgenoodigd haar consulaten te Detroit en Newark te sluiten en het personeel te doen ver trekken. Minister Huil heeft in de persconferen tie mededeeling gedaan van een nota, die gisteren aan den Italiaanschen am bassadeur is overhandigd en die betrek king heeft op de mondelinge mededee ling van den ambassadeur, gedaan dp 12 Februari. Op dien dag verlangde de Ita liaansche regeering, dat de consulaten te Palermo en Napels zouden worden over gebracht naar een plaats minstens zoo Noordelijk als Rome en niet aan de kust gelegen. Huil deelde mede, dat daarom een consulaat-generaal te Rome wordt ingericht. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om te verlangen, dat alle amb tenaren der Italiaansche regeering in de Vereenigde Staten hun reizen beperken tot het gebied, waarin zij hun functie uitoefenen. Dit verzoek geldt niet voor het diplomatieke personeel van de am bassade te Washington. De regeering zou het echter op prijs stellen, als de ambas sadeur het departement van buitenland sche zaken voortdurend op de hoogte zou willen stellen van de reizen van het mili taire en marinepersoneel der ambassade. Italië bezit in het geheel 51 consulaten in de Vereenigde Staten, terwijl deze er in Italië slechts 10 hebben Met betrekking tot de vlucht van ex- koning Carol en mevrouw Lupescu uit Sevilla naar Lissabon verluidt, dat Carol reeds een dezer dagen naar Amerika zal vertrekken Het officieele Spaansche persbureau Cifra kenmerkt de vlucht van ex-koning Carol van Roemenië naar Lissabon als woordbreuk, daar hij zich, alvorens hem verlof tot vestiging verleend was, ver plicht had, Spanje niet te verlaten. De vroegere koning bewoonde met mevrouw Lupescu een reeks kamers in het grootste hotel van Sevilla. Op zijn eerewoord had hij zich tegenover de Spaansche autoritei ten verplicht, geen poging tot vluchten te ondernemen, en het Spaansche grondge bied niet te verlaten. Krachtens dit eere woord was hem een aanzienlijke vrijheid van beweging toegestaan. Carol kon in het hotel volkomen ongehinderd bezoeken ontvangen, telefoongesprekken voeren en uitstapjes in groote Amerikaansche auto’s maken. Kort voor zijn vlucht had hij be zoek ontvangen van een uit Portugal komenden vreemdeling, die hem en me vrouw Lupescu van valsche passen voor zag. Met deze papieren is het blijkbaar gelukt de Spaansche beambten aan de grens nabij B'adajoz te bedriegen. Nadat hun de passen waren overhandigd, ver wijderden Carol en Lupescu zich uit het hotel te Sevilla onder het voorwendsel, een wandeling te willen gaan maken. Zoo- als gebruikelijk werd Carol door geheime politie vergezeld. Het gelukte hem echter deze bewaking spoedig na het verlaten van het hotel van zich af te schudden. Kort daarop zag men hem aan het stuur van een groote auto op den hoofdverkeers- weg in de richting van de Portugeesche grens rijden. Veertig kilometer voor de grens stapte Carol uit den chrysler-wagen, waarin hij met groote snelheid naar de grensplaats Rosala de la Frontera gereden was, in een andere klaarstaande auto over. Ongehinderd passeerden Carol en mevr. Lupescu de Portugeesche grens. Hoe het gelukt is, alle eenigszins ge makkelijk te vervoeren voorwerpen van waarde, zooals de juweelen van mevrouw Lupescu en zelfs de kostbare collectie el Greco’s van Carol in de auto te brengen, is voorloopig nog niet opgehelderd. Het hotel te Sevilla zit nog met een onbetaalde rekening van 10.000 peseta en Carol’s eigen personeel, dat in Sevilla is achtergebleven, komt eveneens twee maanden salaris te kort. Volgens het blad „Arriba” werd te Sevilla de beroemde collectie honden van mevrouw Lupescu achtergelaten. Naar thans gebleken is, was de vroegere hofmaarschalk Udreanu, die destijds met den ex-koning uit Roemenië was vertrok ken, reeds weken geleden naar Portugal ontkomen. Engelsche gezant te Belgrado was in Athene. Naar eerst thans bekend is geworden, is de Engelsche gezant te Belgrado, sir Ro nald Campbell, Maandag en Dinsdag te Athene geweest, vanwaar hij Woensdag middag met een speciaal vliegtuig is te ruggekeerd. Men neemt aan, dat hij van Eden nieuwe instructies heeft gekregen. In Engelsche kringen re Belgrado was gistermiddag een duidelijke zenuwachtig heid merkbaar Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Woensdagavond is generaal Antonescu in een speciaal vliegtuig uit Weenen te Boekarest teruggekeerd. In zijn gezelschap bevond zich de Duitsche economische expert Hermann Neubacher. Antonescu en Neubacher waren, gelijk bekend, naar Weenen gevlogen, waar ^ntonescu een onderhoud had met Göring. Op het vliegveld werd Antonescu door den minister van defensie, generaal Jaco- bici ontvangen. Van Duitsche zijde waren ter verwelkoming aanwezig de chef van de Duitsche weermachtsmissie, generaal Z.g. StadspatiëntenNo. 49 Het oordeel van de Parijsche pers De aanvaarding van het Japansche be middelingsvoorstel wordt door de Parij sche bladen toegejuicht. De „Petit Parisien" noemt de overeen stemming van Tokio c“ van het gezonde menschenverstand van den zin voor, werkelijkheid, accoord is een felicitatie waard, hoe on aangenaam ook de concessies voor de Fransche eigenliefde mogen zijn. Verge leken met hetgeen een mislukking der onderh_andelingen meegebracht zou heb ben, zijn zij waarschijnlijk betrekkelijk. Dank zij den wijden blik van de Fran sche regeering komt de in Augustus 1940 tusschen Frankrijk en Japan begonnen samenwerking ongeschonden uit deze netelige nauze te voorschijn, en dat is een belangrijk punt. Volgens een door den Engelschen be richtendienst bekend gemaakt communi qué van het ministerie van luchtvaart heeft de activiteit van het Duitsche luchtwapen zich gisteren voornamelijk tot Oost- en Zuidoost-Engeland uitge strekt. Daarbij zijn in East-Anglia, het graafschap Kent en het gebied van Lon den bommen geworpen, welke een zekere schade aangericht en enkele slachtoffers geëischt hebben. In Londen werd tweemaal luchtalarm gemaakt. De luchtactie boven Engeland De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de Duitsche activiteit in de lucht zich van nacht in hoofdzaak bepaald heeft tot het gebied van de Noordoost-kust. Londen heeft gisteren in totaal driemaal lucht alarm gehad. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: De En gelsche gezant in Sofia heeft aan een ver slaggever van „Politika” na zijn bezoek aan den Boelgaarschen minister-president Filoff verklaard, dat hij alles in het werk heeft gesteld om tot een samengaan tus schen Boelgarije en Engeland te geraken. Hij moest echter tot zijn leedwezen zeg gen, dat zijn taak hier niet gelukt is. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij Maandag of uiterlijk Dinsdag uit Sofia vertrekken. Aan een verslaggever van „Vreme” ver klaarde hij, dat de Boelgaarsche minister president bij de ontvangst heeft verklaard, van de overwinning van Duitschland over tuigd te zijn. De gezant bevestigde dat hij Filoff verzocht had, hem tevens de diplo matenpassen te verstrekken voor de ver tegenwoordigers der vorige regeeringen van België, Nederland en Polen. Gemeen schappelijk zouden zij dan naar Londen vertrekken. Engeland. Deze hangt er echter van af, in welke mate Duitsche duikbooten en vliegtuigen de toevoeren naar Engeland verhinderen. De in beslag genomen Fransche schepen Het D.N.B. meldt uit Tanger Een groote groep Franschen, die uit Engel sche gevangenschap te Gibraltar zijn vrij gelaten, is hier aangekomen. De meesten waren geïnterneerd geweest aan boord van de Fransehe schepen, die door de Engelschen in beslag zijn genomen. X Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 x 1 S Ziekenfondsleden De Volharding: 3 w 8 5 V V Volgens „Associated Press” wordt in scheepvaartkringen te New York medege deeld. dat het 5154 ton metende Britsche vrachtschip „Speybank”, dat met een la ding rubber, zink, hennep en suiker ter waarde van een millioen dollar van het Verre Oosten kwam, door Duitsche actie tot zinken is gebracht. Een Britsche erkenning van de ongun stige strategische positie van Engeland ter zee, aldus betitelen de Duitsche bla den de rede van den eersten lord der Britsche admiraliteit, Alexander. De „Nachtausgabe” schrijft Alexander heeft de werkelijke van Engeland ter zee gekenmerkt met den zin „Met het oog op den strijd op den Atlantischen Oceaan, die wel zeer spoedig zal beginnen, hebben wij iedere gram energie van onze arbeiders en een voortdurend toenemende productie noo- dig” Daarmede heeft hij toegegeven, dat de Britsche vloot niet in staat is, aan den komenden Duitschen duikbootoorlog met succes het hoofd te bieden en dat op zijn minst nieuwe schepen noodig zijn, die nauwelijks gebouwd kunnen worden. Volgens zijn woorden ligt de be slissing niet zoozeer bij de vloot dan wel bij de handhaving der oorlogsproductie in Amerikaansche kustwacht- schepen naar Groenland De opperbevelhebber kaansche kustwacht, A V 8 v A - 8 8 X opgewekt, op heeter daad be trapt en gevangen genomen. Door het Krijgsgerecht te Amsterdam werd hij ter dood veroordeeld. Het vonnis is gisternamiddag met den kogel trokken. Het Verordeningenblad van gisteren be vat de volgende Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied: Artikel 1: De secretaris-generaal van het departement van Justitie wordt gemach tigd binnen de grenzen,van zijn bevoegd heid beschikkingen te geven, welke vol gens het vroegere Nederlandsche recht in den vorm van een Koninklijk Besluit moesten worden gegeven. Artikel 2: Gelijktijdig met de beslissing, bedoeld in artikel 1, kan de secretaris generaal van het departement van Justi tie bepalen, dat en tot op welk tijdstip deze beslissing terugwerkende kracht heeft, wanneer dit, gezien de omstandig heden van elk geval afzonderlijk, noodig of redelijk is; terugwerkende kracht kan echter niet worden verleend tot vóór 25 Mei 1940. Artikel 3: De Rijkscommissaris voor net bezette Nederlandsche gebied behoudt zich het recht voor om in een bepaald geval de in de artikelen 1 en 2 bedoelde be voegdheden zelf uit te oefenen. Artikel 4: Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. van de Ameri- schout-bij-nacht Waesche, heeft gisteren meegedeeld, dat twee kustwachtschepen. de „Northland” en de „Comanche”, voor een opdracht in Groenland worden uitgerust. De tocht wordt dit voorjaar ondernomen. Deze aangelegenheid valt onder het ministerie van buitenlandsche zaken, dat daarover tot dusver niets heeft meegedeeld. Hansen en als vertegenwoordiger van den thans in Duitschland vertoevenden gezant von Killinger, de zaakgelastigde dr. Stelzer. Boelgarije door Britsch-fndië als vijandelijk gebied be schouwd De Britsch-Indische regeering heeft in een communiqué bekend gemaakt, zoo wordt uit New-Delhi gemeld dat Boel garije voortaan als vijandelijk gebied beschouwd zal worden. Oproep van den Boelgaarschen minister van binnenlandsche zaken. De minister van binnenlandsche zaken, Gabrowski, heeft aan de districts- en ge meentebestuurders in Boelgarije een op roep gezonden, waarin wordt geconsta teerd, dat volgens berichten uit alle deelen des lands het volk vol rust en zekerheid het besluit van de regeering betreffende toelating van Duitsche troepen in Boel garije met vreugde begroet, en het, geleid door een gezond nationaal gevoel, vol komen goedkeurt. De districts- en ge meentebestuurders worden uitgenoodigd de bevolking de verzekering je geven, dat het besluit der regeering uitsluitend is genomen met het oog op de levensbelangen en de veiligheid van den staat. In overeen stemming met de Duitsche regeering zijn alle maatregelen genomen om een voor beeldige orde in het land te waarborgen. (Stapf) .wl «s •s

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1