IIAU.MIII COURANT de Peruaansche wildernis opgespoord Met de fiets den Schouwburg naar F 16 >9 >r „Verloren kolonisten” in Zaterdag 8 Maart 1941. BINNENLAND KUNST EN LETTEREN GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS o Zij bleven liever buiten de beschaafde wereld 'Ml UITREIKING GOUDEN MEDAILLE BEGRAFENIS Mr. Dr. F. W. J. G. SNIJDER VAN WISSENKERKE Groote belangstelling VIJFDE BLAD meer .1 ONDERWIJS EN KERK Morgen treedt de Nationale Omroep in werking I, e Zweedsche onderzoeker Fejos vertelt - O GEMEENTERAAD Majoor Bloema speldt adjuda'nt- onderofficier - administrateur van ’t Walderveen de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst op de borst In het Schouwburgstraatje is ten behoeve van de bezoekers van den Stadsschouwburg een groot aantal „fietsen-tegels” aangebracht. Dat hiervan een druk gebruik wordt gemaakt, toont onze foto. Het Schouw burgbezoek is steeds groeiende (een verheugend feit) en hoe langer hoe meer menschen gebruiken hiertoe de fiets (Schimmelpenningh) Voorzichtig met gevonden voorwerpen BEGRAFENIS D. O. NOREL TERAARDEBESTELLING JAN OUWENDIJK Teeltplan akkerbouw 1941 1 No. 17820 (Polygoon) Bestemming der melk I voor lijke Huishoudschool hier ter stede. In den Rijn verdronken Aan adjudant-onderofficier-administra- teur J. J. M. van ’t Walderveen BENOEMING TER GEMEENTE SECRETARIE B. en W. hebben benoemd tot hoofd commies ter Gemeentesecretarie den heer K. Voskuil, welke benoeming wordt gere kend te zijn ingegaan 15 December 1940. n P (bij den Machinisten-examen. Geslaagd voor het voorloopig diploma de heer W. Drlnkwaard te Alblasserdam. g L u s 3 n »t e e it it ■t 17 en 18 Maart houdt J. L. postzegelhandel een uost- zegelveiling in de bovenzaal van café- restaurant „Riche” De timmerman H. J. uit Huissen Arnhem) is bij het overzetten van Rijn bij Arnhem te water geraakt en ver dronken. Hij was ongehuwd. DOOPSGEZINDE GEMEENTEDAG Naar wij vernemen zal de jaarlijksche Doopsgezinde Gemeentedag dit jaar hier ter stede gehouden worden en wel op 20 en 21 September a.s. Op de aanvullingsagenda voor de ver gadering van den Gemeenteraad, op a.s. Maandag, des middags te half twee, ko men van de inrichting van school- en kindertui nen op gemeenteterreinen aan de Duive- landschestraat. bij Ocljenburgh. aan de Adelheidstraat en aan de Laakkade. GYMNASTIEKONDERWIJS AAN DE CHRISTELIJKE AMBACHTSSCHOOL EN HUISHOUDSCHOOL GEVRAAGD De Vereeniging tot oprichting en in standhouding van Christelijke Nijverheids onderwijs voor jongens en meisjes voor ’s-Gravenhage en omstreken heeft aan den Gemeenteraad verzocht de noodzake- lijkheidsverklaring ex. art. 25 der Nijver- heidsonderwijswet te willen afgeven, voor het vak gymnastiek, te geven aan de Christelijke Ambachtsschool en de Christe- Vaststelling zuivelbesluit 1941 De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij heeft vastgesteld het Zuivelbesluit 1941. Dit besluit geeft eenige uitbreiding aan het Crisis-Zuivelbesluit 1940. Het verleent in artikel 2 aan de landbouwcrisisorga nisatie de bevoegdheid om aan melkvee houders, op aanwijzing van den provin cialen Voedselcommissaris, voor te schrij ven, dat zij hun melk aan een bepaalde fabriek moeten leveren. Artikel 3 legt aan den producent van melk- en zuivelproducten de nakoming van de verplichting op om melk te be trekken van de door den provincialen Voedselcommissaris aangewezen melk veehouders Voorts worden omschreven de verplichtingen, welke de Zuivelcentra- le den producent kan opleggen De aan gewezen afnemer wordt verplicht de melk va i een bepaalden producent te koopen en in ontvangst te nemen. Het 10-jarig zoontje van den landbou wer Fleuren te Oef feit in Noord-Brabant vond een hem onbekend voorwerp. De kleine jongen nam het mee naar huis, waar hij het mej een hamer begon te bewerken. De gevolgen waren verschrik kelijk. Met een hevigen knal ontplofte het ding, dat een projectiel bleek te zijn, waardoor de onvoorzichtige knaap ern stig werd gewond. Het bleek, dat duim en wijsvinger van de linkerhand geheel waren afgerukt, terwijl hij zoo zwaar aan het gelaat was gekwetst, dat men voor het licht zijner oogen vreest. In deerniswekkenden toestand is het slachtoffer naar het St. Canisius-zieken- huis te Nijmegen vervoerd. C r i s isambtenaren hebben gistermiddag bij zekeren S. te Nijkerk een groote partij vleesch in beslag genomen, dat afkomstig was van een frauduleuze slachting en dat eigendom bleek te zijn van den slager A H., aldaar. den van zijn hartelijke gelukwenschen en dankte den jubilaris voor het vele ver richte werk Daarna speldde de majoor den adju dant het eeremetaal op de borst. De volgende spreker was de adjudant- onderofficier van de militaire administra tie F. K. Peters. Deze spreker sloot zich geheel bij majoor Bloem aan err dankte den heer van ’t Walderveen voor het geen hij in den loop der jaren voor de onderofficieren heeft gedaan Namens de onderofficieren bood de heer Beters een fraaie rooktafel aan. Mevr, van ’t Walder veen kreeg bloemen. De jubilaris dankte voor de vriendelij ke woorden en de fraaie geschenken. Daarna was er gelegenheid gelukwen schen aan te bieden, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. EXAMENS Universiteit te Utrecht. Doctoraal ex pharmacie mej. H. M. Berenschot, mej. J, Kooijman, de heer A. H. v. d. Berg; doet. ex. sociale geographie de heer H. J. Jansen; theoret. tandheel kundig ex. Ie ged. de heer H. Steunen berg, id. 2e ged. de heer J. W. Scherpbler, doet. ex. rechtswetenschap de heer C. F. Bieger, cand. ex. id. de heer P. Coumou. Vrije Universiteit. Doet. ex. rechtswetenschap de heer J. G. van der Steenhoven en mej. A. E. van Bortei. SUBSIDIE KOOKCURSUS R.K. LAGERE SCHOOL ROSSEELSTRAAT B. en W. stellen den Gemeenteraad voor aan het R.K. Kerkbestuur van de parochie van den H. Jeroen alhier, ten behoeve van de exploitatie van het voor zijnentwege gegeven kookonderwijs aan meisjes-leer- lingen uit het achtste leerjaar van de onder zijn beheer staande bijzondere la gere school Rosseelstraat 100, het toege kende jaarlijksche subsidie van ten hoog ste 600, te beginnen met het jaar 1941, te verhoogen met ƒ400 en te bepalen op ten hoogste 1000. reiding van den Octrooiraad in het leven werd geroepen, was het natuurlijk, dat hij hierin zitting had. Van hem ging groote bezieling en leidende kracht uit. De Octrooiwet is één der beste wetten, welke wij hebben en dat is mede te dan ken aan mr. Snijder van Wissenkerke. In 1911 werd de Octrooiraad gesticht. Tot 1922 is hij voorzitter van dit lichaam geweest. In deze voor de ontwikkeling zoo moeilijke en critieke jaren hield hij met vaste hand het stuur, zoodat de Octrooiraad zich geleidelijk aan kon ont wikkelen. Tallooze problemen, zoowel juridische als economische, bracht hij tot een oplossing. Oplossingen, die steeds gegoten werden in even sierlijke als kristalheldere bewoordingen. Mr. Snijder van Wissenkerke was in binnen- en buitenland een erkende auto riteit op het gebied van het industrieele eigendom. Zijn uitgelezen hoffelijkheid, zijn scherpzinnigheid en strijdvaardigheid had hij steeds gereed als het er om ging de belangen van de ambtenaren van den Octrooiraad te verdedigen. Namens de Leidsche textielfabrieken Gebr. van Wijk sprak een der commissarissen, de heer Bergsma. Het heengaan van mr. Snijder van Wissenkerke, onzen president-com- missaris, wordt door ons ten zeerste be treurd. Hij was een trouwe comparant op de vergaderingen, die steeds den goeden toon wist te treffen Veel heeft hij gedaan voor onze fabrieken. Mr. B C L. van den Steenhoven, directeur van de Stedelijke Hypotheekbank wees er op, dat mr. Snij der van Wissenkerke in 1897 tot de op richters'van de bank behoorden. Hij werd toen commissaris en in 1932 president- commissaris. Hij heeft zich verdienstelijk gedragen tegenover het gemeenebest, om dat hij volbracht hetgeen hij aanpakte. Veel voordeel hebben wij getrokken van zijn degelijke, scherpzinnige en juridisch juiste adviezen Mr. Wendelaar, voorzit ter van den Volksbond, zeide: In 1887 trad Geen afzonderlijke programma’s De gemachtigde voor de concentratie van de radio-omroepvereenigingen in Ne derland verzoekt ons het volgende op te nemen Met ingang van morgen zullen de Nederlandsche omroepprogramma’s niet' langer door de onderscheidene om roeporganisaties onder eigen naam en verantwoordelijkheid worden uitgezon den In afwachting van de definitieve re geling, waarbij de bestaande omroepver- eenigingen als zelfstandige uitzend organisaties zullen ophouden te bestaan en in hun plaats zal treden het Staats- omroepbedrijf, zullen de omroepprogram ma’s met ingang van genoemden datum worden verzorgd onder naam en verant woordelijkheid van den Nederlandschen omroep. Wat betreft de binnen het raam van den Nederlandschen omroep te verzorgen uitzendingen met een uitgesproken reli gieuzen inslag, zal een bijzondere rege ling worden getroffen, welke zich ten aanzien van de orthodox-protestantsche en vrijzinnig-protestantsche uitzendingen van dezen aard, reeds in zooverre heeft geconcretiseerd, dat de programma’s met een uitgesproken orthodox- of vrijzinnig- protestantsch religieuzen inslag zullen worden voorbereid door de Christelijke Radio-Stichting, resp. het Vrijzinnig-Pro- testantsch Kerkcomité en van dien aard zullen zijn, dat deze, met de uiteindelijke instemming van den Nederlandschen om roep zelf, ook door de kerkelijke groepen zelf voor hun verantwoordelijkheid kun nen worden genomen. In dien zin zullen deze specifiek religieuze uitzendingen ook in de omroepbladen en voor de microfoon worden aangekondigd. Het ligt in de bedoeling, met betrek king tot de uitzendingen met een uitge sproken Roomsch-Katholiek religieuzen inslag zoo mogelijk een soortgelijke rege ling te treffen. Hedenmiddag werd op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede het stoffelijke overschot ter aarde besteld van den heer D O. Norel. lid van de Algemeene Re kenkamer, overleden alhier. Nadat familie en vele belangstellenden zich in de aula hadden verzameld, werd het woord gevoerd door vier sprekers. De heer R. Zuyderhoff. voorzitter Alg. Rekenkamer, wees er op, dat de overle dene de laatste 7 jaar van zijn leven lid is geweest van de Algemeene Rekenka mer. Wij hebben hem leeren kennen en waardeeren als een ijverig en kundig medewerker, die op de hoogte was van vele zaken en ook als een goed mensch. die ons aller sympathie bezat. Namens het centraal bestuur van Vereeniging tot Chr. verzorging van gees- tes- en zenuwzieken, sprak aangezien de voorzitter tot zijn groot leedwezen niet aanwezig kon zijn de vice-voorzitter, de heer G. Wolzak. Vanaf 1928, aldus spr.. toen de Stich ting Vogelenzang opgericht werd, tot 1937 heeft de overledene een zeer werk zaam aandeel gehad in onzen arbeid voor de Christ barmhartigheid. De adviezen, die hij in de hoedanigheid van penning meester aan ons verstrekte hebben altijd de grootste waarde voor ons gehad Ook nadat hij Haarlem had verlaten, en te den Haag secretaris van het centraal be stuur werd, heeft hij zeer verdienstelijk werk verricht. Thans is zijn aardsch huis verbroken en de poorten van het huis van God zijn ge opend De heer B. Moolenburgh, vice-voorzitter van de Vereeniging van Inspecteurs (Jer I Directe Belasting roemde de bestuurstaak welke de overledene voor deze vereeni- WEINIG SCHADE DOOR ENGELSCHE BOMMEN Engelsche bommenwerpers, verspreid optredend boven ons land, hebben gister avond en vannacht op enkele plaatsen bommen afgeworpen. Vrijwel alle kwa men in het vrije veld neer zonder scha de aan té richten. Op een enkele plaats werden eenige personen licht verwond door glassplinters. NEDERLANDSCHE „PRIX DE ROME” VOOR GRAFISCHE KUNST Wij lezen in de Staatscourant Dit jaar zullen een examen en vervolgens een wedstrijd (proefkamp en eindkamp» in de grafische kunst worden gehouden, welke onderscheidenlijk op 12 Mei (het examen) en op 9 Juni (de wedstrijd) zul len aanvangen. Hiertoe kunnen worden toegelaten Nederlanders van beiderlei ge slacht, die geen Jood zijn en die op 1 Juli niet jonger dan 20 en niet ouder dan 30 jaar zijn. Uitgereikt kunnen worden een prijs en een accessit, bestaande uit onderscheidenlijk een gouden eh een zil veren eerepenning. Degene, die den gou den eerepenning wordt waardig gekeurd en blijk heeft gegeven van groot talent en buitengewonen aanleg, kan gedurende ten hoogste drie achtereenvolgende jaren worden begunstigd met een jaargeld. Zij, die na 1 Mei 1941 in het huwelijk treden, zullen voor de toekenning van een jaargeld niet in aanmerking komen. De met een jaargeld begunstigde doet daarvan afstand, indien hij (zij) tijdens den duur van het stipendium in het Luwelijk treedt. Gegadigden dienen zich uiterlijk op 14 April 1941 scfcriftelijk met overlegging xan een uittreksel uit de geboortenregis ters van den burgerlijken stand, op te geven bij den hoogleeraar-directeur dec Rijksakademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, die desgewenscht nadere in lichtingen verstrekt. Als Jood wordt aan gemerkt a. hij die twee of meer Jood- sche grootouders heeft; b. hij, die behoort tot eenig Joodsch kerkgenootschap. om. een yoorstel tot het aangaan geldleeningen, en een betreffende r 1— xJ - 1 a 1—1 zl *,4, 1 POSTZEGELVEIL IN G Op 14, 15, van Dieten’s mr Snijder van Wissenkerke toe tot den bond als hoofdbestuurslid Tien jaar later werd hij voorzitter. Dit bleef hij tot 1933. Hij heeft heel zijn ziel in het werk van den bona seiegd. Meer dan wie ook heeft mi Snijder van Wissenkerke oe- grepen. dat mei door overreding en over tuiging het volk ervan moet doordringen het drankmisbruik te overwinnen. Alle dwang was hem vreemd. Als men denkt aan de toestanden van een 60 jaar gele den. dan ziet men hoe ontzaggelijk veel er veranderd is cp dit gebied. Dit is voor een deel ook aan hem te danken. Architect H. Wegerif. voorzitter van den Haagschen Kunstkring zeide, dat mr. van Wissenkerke 25 jaar lang voor zitter is geweest. Steeds stond hij op de bres voor de belangen der kunstenaars. Veel droeg hij bij tot den groei en bloei van den Kunstkring. De vriendschap van dezen man leeft nog sterk in het geheu gen van ons. tenslotte bracht de heer H. W Daendels namens de orde van de Nederlandsche Óctrooigemachtigden een laatsten groet Hierna werd de kist, die gedekt was door een schat van bloemen, grafwaarts gedragen Een zoon dankte voor de be langstelling S| V - Groote partij frauduleus geslacht vee in beslag genomen Ambtenaren van den crisisopsporings dienst in samenwerking metzde gemeente politie van Ede hebben wederom groot succes gehad bij het opsporen van frau duleuze slachtingen In een buurtschap van de gemeente Ede hébben zij gister middag een hoeveelheid van 5400 k g in beslag genomen bij een landbouwer die in zijn kippenhok een ketel vol pekel onder een betonnen vloer verborgen hield. De opening had hij bedekt met kippen voeren. Een groote vrachtauto was noodif, om het vleesch naar Ede te vervoeren Hedenmorgen is onder groote belang stelling ter aarde besteld het stoffelijke overschot van mr. dr. F. W. J. G Snijder van Wissenkerke, oud-voorzitter van den Octrooiraad. Tot de aanwezigen behoorden mr. J. W. Dijckmeester voorzitter van den Octrooiraad mr. J. Aiingh Prins, oud- voorzitter, H T. von Oordt, en ir. N G. de Voogt, jhr. rpr. dr. A. J, C. Riethaan van Macaré en dr. A. J. C de Waal, leden van den Octrooiraad, W. A J. de Weert en D. J. Bentrop, plaatsverv. leden, H. W Daendels. namens de orde van de Ne derlandsche Óctrooigemachtigden, A J. Willekens, octrooigemachtigde. Van den Volksbond tegen Drankmisbruik merkten we op fhr. W. C. Wendelaar, voorzitter, mej. L. E Tengbergen, secretaresse en J. H. van Linden van den Heuvel, oud-hoofd- bestuurslid. De Haagsche Kunstkring was vertegenwoordigd door de heeren Wegerif, ir. Hein von Essen, mr. L. Bakker. J. Franken Pzn., H. Roeters van Lennep, J. van Haersma Burna, M. Stuber, mej. Para, Jan Franken, Chr. de Moor, en J van Lunteren, terwijl van Pulchri Studio o.m. aanwezig waren de voorzitter W. Sluiter en de secretaris H van der Stok. Voorts merkten we op de heeren J. Slavekoorde, hoofdambtenaar van den Octrooiraad, R. de Boer, em. predikant, W. F. Maillette de Buy Wenniger, J. R. Tijssens, oud-dir. Belastingen, F. van Alphén. ir H. J. J. Weurman, directeur Vereen. Octrooibur., mr. C. Croon, secretaris Ned. groep van de Association litéraire et artistique in ternationale, mr. H. J. Romijn; oud-voorz. Haagschen Kunstkring, Jan Ubink, J. J. Fürtheim, dir. drukkerij, ir. G. H. E. Bergsma, notaris H. G. van Nouhuys, com missaris van de Stedelijke Hypotheek bank, en mr. B. C. L. van den Steenho ven, en B. A. Droogleever Fortuyn, dir. van deze bank, P. H. J. te Winkel, ambt. C. B. S., mr C. J. Jordens, subst. griffier Gerechtshof, Hugo van Dalen, musicus, generaal-majoor F. J. Backer, ir. J. M. Steffelaar, adjunct-dir. gemeentelijk Gas bedrijf, B. J J. van Wijnbergen, dr. H. Vaillant, oud-dir Crediet- en Hypotheek bank, ir S. van Hoogstraten, oud-lid Oc trooiraad mr. H. O. Feith^oud-vice-presi- dent Haagsche Gerechtshof, A. C. Som mer, decoratieschilder, Yrrje Bouma, archi tect, ir A. P. Bruigom, hoofdir. Octrooi raad, R. E. Vrugtman, redacteur Octrooi en Merkenblad en vele andere. Nadat in de aula de organist orgelspel ten gehoore had gebracht nam mr. Dijck meester, voorzitter van den Octrooiraad, het woord. Spr. bracht dank uit namens het bureau Industrieele Eigendom, Octrooiraad en Merkenbureau voor het vele baanbreken de werk, dat mr. Snijder van Wissen kerke heeft verricht. Toen nog niemand eigenlijk begreep, welk belang een goede wetgeving over het eigendomsrecht had, ging met den meesten ernst vervuld heeft, liet mr. Snijder van Wissenkerke zijn -J-- stem in dezen reeds krachtig weerklin ken. Weliswaar was hij in het begin als een roepende in de woestijn, maar lang- zamerhand drong het besef door, dat in werk van' den’ adjïïdant'öp het afwikkè- dezen iets gedaan moest wordèn. Door lingsbureau. Spr. besloot met hef aanbie- zijn volharding bereikte mr. Snijder van - 1 Wissenkerke tenslotte wat hij wenschte. een woord voor een ieder trad hij Toen dan ook een commissie tot voorbe- i ons tegemoet. Hij bezat elagance, was als het ware van Fransche structuur. Tot slot las ds. Norel, broer van den overledene. eenige gedeelten uit de Schrift voor o.m. 2 Cor. 6. Spr. herinnerde aan een portret, dat kort geleden van den overledene is geschilderd en waarop zijn gezicht een smartelijken trek vertoonde, doch wanneer men dit portret goed be schouwde, zag men dat de blijdschap dien trek o ver won Hij was erop ingesteld om saamhoorigheidsbesef te kunnen uitleven, doch anderzijds was hij teruggetrokken. Nadat de aanwezigen Ps. 84: 6 „Want God de Heer zoo goed zoo mild” hadden gezongen, ging ds. Norel voor in gebed Daarna werd de kist ten grave gedragen. In tegenwoordigheid van familieleden, vrienden en bekenden, is hedenochtend op de RK. begraafplaats te Voorburg het stoffelijke overschot ter aarde besteld van den dezer dagen op 37-jarigen leef tijd overleden Katholieken schrijver Jan Ouwendijk. ’/Na de Stille H. Missen werd om half tien in de St. Martinuskerk te Voorburg de plechtige requiemmis opgedragen door een broer van den overledene, pastoor Ouwendijk uit Dordrecht metassistentie van pater Koopmans (Mill-Hill), diaken en pater Retel O.F.M sub-diaken. Tege- liikprtiid droeg pater Hyacinth Hermans iijkertijd een stille H Mis den overledene op. v. den directeur-or- voerde de Requiemmis In het gebouw Laan Copes no. 3 is hedenmorgen aan adjudant-onderofficier- administrateur J. J. M. van ’t Walderveen van het afwikkelingsbureau de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt. In tegenwoordigheid van chefs, collega’s en ondergeschikten van den jubilaris sprak majoor P. Bloema, hoofd van de 8ste afdeeling, den heer van ’t Walderveen toe. Op 9 Maart 1905 ,trad de jubilaris van heden in militairen dienst Morgen is dit dus 36 jaar geleden. Door de bijzondere omstandigheden moet de uitreiking van de medaille, aldus spr., binnenshuis ge schieden. De jubilaris heeft 36 jaar lang trouw zijn plicht vervuld. Het spreekt vanzelf, dat bij deze uitreiking niet meer dezelfde gezichten aanwezig zijn als bij de in diensttreding. De adjudant heeft in dezen langen tijd velen zien komen en gaan. Vervolgens ging majoor Bloema den staat van dienst van den heer van ’t Walderveen na. Deze staat van dienst is zeer eervol. Van eenvoudig milicien is de jubilaris opgeklommen tot adjudant, het hoogste, wat voor hem te bereiken is. Langen tijd is hij in Amersfoort in gar nizoen geweest en daar nam hij een be langrijke plaats in het vereenigingsleven in (o.a. voorzitter van de R.K. ,onderoffi- ciersvereeniging „St. Martinus”). Ook heeft de jubilaris deel uitgemaakt van verscheidene commissies (o.a. die van het Georganiseerd Overleg). Waardeering voor deze werkzaamheden, in den vorm van onderscheidingen, bleef dan ook niet uit Verder had spr. veel lof voor het HOE EEN HOEDENFIRMA IN BOT SING KWAM MET DE DRANKWET Een hoedenfirma te dezer stede, die gewend is ter gelegenheid van voor- en najaar een modeshow te organiseeren en daarbij haar bezoekers en bezoek sters een kopje thee met een koekje aan te bieden, zag zich dezen keer voof bijzondere distributiemoeilijkheden ge plaatst. Zij kwam op het denkbeeld in de plaats van het kopje thee een glaasje wijn te schenken en verstond zich over dit plan met de politie. Deze raadde de firma aan, volgens schrift in dergelijke gevallen het verstrekken van zwak-alcoholische dranken in winkels een verzoekschrift in te dienen en de vergunning van de bevoegde instantie af te wachten. De hoedenfirma volgde deze raadgeving echter niet op en liet op den middag van de show aan de belangstellenden de keuze tusschen vermouth, sherry brandy, zoete bessen, framboosjes en een zacht Kaapsch wijntje. Voor de niet-alcohol-lievenden was bovendien een glas limonade te verkrijgen. Toen de gezelligheid in vollen gang was, ontpopte zich eensklaps een jon ge dame uit het gezelschap als vrou welijk rechercheur van de Haagsche politie en dééd een einde maken aan het schenken van deze verschillende dranken bij gebrek aan de vereischte vergunning. B< *»ndien werd de nog' aanwezige voorraad drank in beslag ge nomen. United Press meldt uit Lima (Peru): Zes maanden geleden hebben 2 Peru aansche vliegers bij een noodlanding in de wildernis een kolonie van 50 gezinnen ontdekt, die in de afzondering van de wil dernis leefden en niets wisten van de ge beurtenissen in de wereld. De berichten van de vliegers, die bij hun terugkeer in Lima van hun ontmoeting verhaalden, trokken de aandacht van dr. Paul Fejos, den leider van de Zweedsch-Amerikaan- sche We«nergren-expeditie Dr. Fejos be sloot om de .verloren” nederzetting te zoeken en na een reis van negen dagen bereikte hij de kolonie, Wat hij vond, was bijna even verbazingwekkend als een verloren nederzetting, zij het dan niet zoo romantisch. Want na twee dagen ont dekte Fejos dat deze ..verloren kolonie” uit eigen verkiezing „Verloren” was Het verhaal, dat de vliegers hadden gedaan, waS een mengsel van halve waarheden, halve vergissingen en fantastische ver fraaiingen. De waarheid was. dat de ko lonie niet ontdekt wenschte te worden. In den beginne werd aan dr Fejos het zelfde verhaal verteld, als aan de leger- vliegers, maar de trucjes, die de vliegers hadden „geslikt” gingen niet op tegenover den ervaren onderzoeker, die een men- schenleven heeft doorgebracht met de be- studeering van de Zuidamerikaafische volksstammen en wildernissen. Dr Fejos bemerkte eerst, dat de kleeding van deze menschen niet was gemaakt van oude ma terialen of grondstoffen uit de bosschen, maar van mooi nieuw fabrikaat was. Daar na merkte hij op. dat de mannen heel wat meer van het bosch afwisten dan zij ver ondersteld werden te doen. 'En tenslotte kwam Fejos tot de conclusie, dat de kolo nie contact had met de buitenwereld, maar zich niet vermengde met menschen van buiten hun domein. Eindelijk vielen de kolonisten door de mand en gaven toe dat hun levenswijze een mystificatie was, maar dat zij werkelijk gedurende vijftien jaren een „verloren kolcAiie" waren ge weest en dat zij door de omstandigheden gedwongen handel dreven in de twee pro ducten, die de Peruaansche regeering heeft gemonopoliseerd, namelijk tabak en alcohol. Liever dan hun winstgevenden handel met smokkelaars op te geven wil den de kolonisten „verloren” blijven. Als de regeering niet wist dat zij alcohol maakten, en tabak plantten, dan zouden zij hun eigen leven kunnen blijven leven. Op die manier werd de zelfgekozen ver banning voortgezet. De ware historie van den oorsprong der kolonie is volgens dr Fejos de volgende: Omstreeks 191516 werd enorm fortuin gemaakt door ontdekkers, die doordron gen in de oerwouden van het Amazone gebied en daar groote wouden van rub- berboomen vonden. Er werden expedities georganiseerd, om nog afgelegener rub- berbosschen te vinden en vaak werkten de ontdekkers in onbekende en onbewoonde streken, waarvan velen nooit terugkeer den. De ..verloren” kolonie nu maakte deel uit van een dergelijke greep een kléin troepje mannen en een paar trou wen 7ij levoeren gevaarlijke stroomen, trokken door onbekende bergpassen en werden tenslotte ingesloten door een n'-d- versehuiving, die hun den eengien uit weg door de Fitzgeraldpas versperde Te- rugkeerende op hun spoor raakten zij ho peloos verdwaald en tenslotte, nadat kan nibalen enkelen der hunnen hadden ge dood. staakten zij hun omzwervingen en vestigden zich in een gebarricadeerde ne derzetting. Van hieruit zonden zij kleine afdeelin- gen uit, die systematisch de omgeving af zochten naar een uitweg, maar alles tever geefs. Met het verstrijken der jaren groeide de kolonie. De enkele mannen, die ver gezeld waren van hun vrouwen, vormden gezinnen. Kinderen groeiden op en trouw den. De vrouwen leerden de in het wild groeiende katoen te weven. In de nabij heid werd warm water gevonden, dat voor het koken werd gebruikt. Vuren werden constant aangehouden, ontstoken oorspron kelijk door het wrijven van takken tegen elkaar. Wild werd gevangen en tot huis dieren gemaakt. De meeste levensmidde len kwamen van wild en visch, die ruim schoots voorhanden waren. Natuurlijk kwam de kolonie tot het uitoefenen van den landbouw. Koffie en suikerriet wer den gecultiveerd, rubber ontdekt en ver zorgd. De kolonisten leerden suiker en alcohol te maken en olie uit kastanjes. Langzamerhand gaf men alle hoop op, ooit de streek te kunnen verlaten en men zette zich tot een rustig bestaan. Meer dan 15 jaar leefde de kolonie zonder contact met de buitenwereld. Toen omstreeks 193132, kwam er vluchtig contact met anderen. Mannen van de Cuzcostreek stootten op de nederzetting. Zij waren smokkelaars en zagen een rijke bron van inkomsten in deze kolonie. Hier konden zij tabak en alcohol koopen zonder dat er gevaar bestond, dat de autoriteiten de herkomst zouden ontdekken. Van toen af begon de kolonie te bloeien door de smok- kelwinsten. De onwettelijke onderneming, die zij noodzakelijkerwijs waren begonnen, zetten zij uit winstbejag voort Dr. Fejos geraakte op zulk een vriend- schappelijken voet met de kolonisten, dat zij hem bij zijn vertrek aanboden hem een gemakkelijker terugweg te wijzen dan de tocht van negen dagen over land In kano’s brachten de kolonisten Fejos over de ge vaarlijke rivier Alte Madre de Dios naar Cuzco. Bij het eerste contact met de be schaving keerden zij terug, zeggende dat zij liever hun half-wilde, half-geciviliseer- den staat bewaarden dan de moderne we reld in te gaan, zooals die in de laatste 25 jaar gegroeid was Dr. Fejos bracht rapport uit aan Emilio Delboy, lid van het congres van Peru. Deze zond priesters van Puerto Maldo- nade naar de kolonie, maar de kolonisten steenigden de priesters en verdreven hen. Het scheen dat vroeger enkele smokke laars, vermomd als priesters, meisjes uit de kolonie hadden ontvoerd. Nu de sensatie over de „verloren kolo nie” voorbij is, is de nederzetting weer in de vergetelheid geraakt, daar de toe gang tot de streek zeer moeilijk is De re geering onderneemt geen pogingen om den illegalen tabak- en alcoholhandel uit te roeien. Zij geeft er de voorkeur aan de contrabande aan té houden, als deze aan de kust komt. Zoo is de „verloren kolo nie” opnieuw „verloren" uit eigen verkie zing. Wij zullen hem in dankbare herinnering houden. Mr. J A. Honig sprak namens het be stuur van het Chr. Lyceum zijn groot leedwezen over het verscheiden van den heer Norel uit. Hij was een trouw en ge liefd bestuurslid. Met een glimlach en en pater „J - O.P.. aan het zijaltaar voor de zielerust van Het zangkoor o. u ganist J Haagen, van Perosi “ll parochie, de zeereerw De Paf,l°.°r,lrrichtte de absoute. waar- heer Müller. verr>^[‘®ndgeen van Im Pa. na de kist. ond,el ;tgedragen. radisum wel k gelegen begraaf- Op de naast de *er “zich om de Re. plaats verzamelden ai te MÜJ_ opende groeve en vei Ier de beaarding. ji,esteed leven was Een jong, doch wei afgesloten. In aansluiting op het reeds genubli- ceerde over het teeltplan 1941 akker bouw, deelt het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd nog het volgende mede. De verbouw van aardappelen van de soort Roode Star zal worden verboden, tenzij de teler voor dezen verbouw uitsluitend gebruik heeft gemaakt van door den Nederland schen algemeenen keuringsdienst goed- .ekeurde pootaardappelen. Bij de con trole op de naleving van dit verbod, zal de teler de noodige certificaten van den Nederlandschen algemeenen keurings dienst moeten overleggen, voor de met Roode Star beplante oppervlakte. Deze maatregel is genomen, omdat deze aardappelsoort in het afgeloopen jaar sterk was aangetast door bladrol en an dere ziekten, tengevolge waarvan bij den komenden oogst een zeer lage op brengst zal zijn te verwachten, indien gebru;k wordt gemaakt van ongekeurd pootgoed. Hun. die niet over goedge keurd pootgoed beschikken en toch een goed houdbare aardappelsoort wenschen te verbouwen, wordt aangeraden een van de soorten Furore, Alpha, Indus trie, Bevelander, Noordeling e.d. uit te poten. In verband met bovenstaanden maatregel is het afleveren en vervoeren van ongekeurde Roode Star-poters ver boden. Handelaren, die dergelijke poters reeds in voorraad hebben, dienen dezen voorraad, met vermelding van hoeveel heid, sorteering en aankoopprijs, op te geven aan het hoofdkantoor van de V.B.N.A., Zwarteweg 23, alhier. Door onbekende oorzaak is gisteravond op het Jaarbeursterrein te Utrecht aan het Vreeburg een tienwielige truck met oplegger in brand geraaKt De wagen behoorde aan een expediteur in Venlo en was geladen met lichtdrukap- paraten voor de aanstaande jaarbeurs. De brandweer kon niet verhinderen, dat de oplegger uitbrandde. De tractor bleef behouden. De lading die verloren ging, was voor een bedrag van tienduizend gul den verzekerd. w -

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 17