TELEGRAMMEN LAATSTE BERICHTEN BUITENLAND nieuwe aan UIT DE OMSTREKEN SCHAAECRU1BRHEK Nederlandsch voorbeeld wordt gevolgd Waterstaatkundige werkzaamheid overal troef er HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Zwitserland’s gebrek grondstoffen i - De vorming van het Amerikaansche FAMILIEBERICHTEN Britsche Succesvolle aanvallen BRIEFWISSELING GEMEENTERAAD Mechaniseering in snel tempo De gevolgen van oorlog en blokkade Wat men in Duitschland voorbereidt Britsche aanval op Dzjaraboeb afgeslagen DE ONGEHOORZAAMHE1DS- CAMPAGNE IN BR1TSCH-1ND1E OVEREENSTEMMING TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA HAAGSCHE COURANT Zaterdag 8 Maart 1941 '5e W. pag. 2 DE DUITSCHE TROEPEN IN ROEMENIE op convooien INDO-CHINEESCH TEGOED IN AMERIKA GEBLOKKEERD <1 hebben Lf6 x e5 geb. b5—b4’ er Wit Wit kan het het c4 door 21. c6c5 WESTLAND Toren- Wit: A. Kotov. h7—h6 BEZIENSWAARDIGHEDEN OP Pb8—d7 Lf6 aanzienlijk verhoogd Pd7xe5 P£3xe5 Inbeslagneming vermogen en geschriften. INTERNATIONALE ORGANISATIE OP HET GEBIED VAN BIJBEL ONDERZOEK OPGEHEVEN 31. 32. 33. 34. Td4 x d2 Da5 x d2t Dd2—dit TdSxdl La2—d5 Ld 5—e6 d5xc4 b7—b5 c7C6 0—0 f2—f4 g2—g3 Ld3—e4 Correspondentie adres dr. M. Euwe, Joh Verhulststraat 183 A’dam-Z. Oplossingen van problemen uitsluitend bureaux „Haagsche Courant". 21. 22. 23. penningen Stadhouders- 10 tot 4 uur. thans de kwaliteit en daarmede is verdere tegenstand nutteloos. Dc2xb3 Tdl xd2 Ke3—f3 Db3 x dl Wit gaf het op. kunnen bieden aan de nijpende tekorten. Benzine is drastisch gerantsoeneerd, maar zelfs deze maatregel kan niet voorkomen, dat men binnenkort gebrek zal hebben. Het gebrek aan leer, van welk artikel Zwitserland in 1939 meer dan 6500 ton importeerde, heeft de regeering genoopt van s stop te zetten en den uitvoer daarvan sterk in te krimpen. Het vorige jaar exporteerde Zwitserland ongeveer 9 mil- De Nederlandsche Tuinders- bond zal Donderdagochtend a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht zijn achtste jaarvergadering houden. Westreenlanum, Geopend eiken (Tijdelijk i Ambtelijk wordt medegedeeld: Op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris van 29 Mei 1940 heeft de Befehlshaber der Sicherheitspolizei en Sicherheitsdienst op 17 Februari j.l. in de internationale vereeniging tot Bij belonderzoek in Nederland opgeheven en is verder de inbeslagneming gelast van de uitgaven en van het vermogen van het Genootschap, waarbij die van al zijn nevenorganisaties, waaronder het tractaatgenootschap. Deze internationale organisatie en de aangesloten nevenorganisaties drijven in woord en geschrift onder den dek mantel van wetenschappelijk bijbelon derzoek een onmiskenbare hetze tegen het staatsgezag. Op bijna satanische wijze ondermijnt het het maatschappe lijke leven en het gezag van den Staat in anarchistischen zin. Voortbestaan van deze organisatie zou een gevaar beteekenen voor orde en rust MOSKOU, 8 Maart (D.N.B.). Tass meldt omtrent de arrestatie van deel nemers aan de campagne voor burger lijke ongehoorzaamheid in Britsch-Ipdië, dat volgens de „Bombay Chronicle” van 25 Februari alleen in 2 districten der provincie Madras ruim 1.300 per sonen zijn gearresteerd. Behalve gevan genisstraffen kregen zij boeten tot een totaal bedrag van 110.000 roepie. In het district Dsjahalpoer zijn 90 deelnemers aan de campagne veroordeeld tot 11.000 roepie boete. Het blad „Tribune” meldt, dat in Bengalen tot midden Fe bruari op grond van de wet op de ver dediging van Indië 933 personen zijn gearresteerd. Er werd beslag gelegd op het vermogen van de veroordeelden om waarborg te hebben, dat de boeten wor den betaald. In beslag worden o.m. ge nomen landbouwinventaris, kleeding, voedingsmiddelen en zelfs kinderbedden. voor een vergaande versterking van essentieele voorposten der nationale ver dediging Hieronder vallen in de eerste plaats de steunpunten op Hawai. Porto Rico en in de Kanaalzone. De verde digingswerken van al deze vestingen wor den sinds eenigen tijd geweldig ver sterkt. De verdediging van de Philippij- nen is een aangelegenheid, waarover nog geen beslissing gevallen is. Daar de Philippijnen op 4 Juli 1946 volledige zelfstandigheid zullen verkrij gen, strekken d e defensieplannen der Ver. Staten zich niet tot deze eilanden groep uit. De Vereenigde Staten voelen zich ech ter moreel tot de verdediging van deze eilanden verplicht, zoolang de Ameri- kaansche vlag daar nog wappert United Press meldt uit Zurich: Ofschoon Zwitserland op het oog nog den indruk maakt van een welvarend land te midden van nabuurstaten, die zich tengevolge van den oorlog beper kingen moeten opleggen, heeft het een nijpend gebrek aan ruwe grondstoffen. In feite achten economische deskundigen den toestand „alarmeerend” wat betreft de bevoorrading met verschillende be langrijke producten. Het land is bijna geheel afhankelijk van invoer wat ruwe materialen betreft. Wol, katoen, steen kolen, metalen en olie worden door Zwit serland niet voortgebracht. Ook de aan voer van vet en huiden moet grooten- deels van buiten geschieden. Deze grond stoffen nu zijn de basis van vele belang rijke Zwitsersche industrieën en de in voerbeperking ervan tengevolge van den oorlog Jieeft een ernstigen terugslag _op öm“ de" sterkte der LINK Winterswijk, 7 Maart BEVALLEN: van een zoon- mevr. EVERTS, Schaap, Zuidlande (Z.V1.), 6 Maart OVERLEDEN: Jhr. dr. E. J. DE RANITZ. 67 j„ Beek, 6 Maart. H. F. ESTRÉ, 55 j„ Utrecht, 5 Maart M. VAN AS, 83 j., Zierikzee, 5 Maart Abonné. Bij een inkomen van /4350 bedraagt de Ink.bel. voor een gehuwde met 1 kind 389.68, n.L Rijksink.beL 161.73, Gemeentefondsbel. 227.95. De vermogensbelasting bedraagt f2 voor iedere 1000 boven 15.000 plus 198 op- centen. C. 8. De arbeider, dje hier te lande zijn woonplaats heeft en wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar telt, heeft voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den leeftijd van 15 jaar nog niet heeft bereikt, recht op een kinderbijslag. Mevr. C. v. d. Z, A. P. Uw lot is nog niet uitgeloot. TOKIO, 8 Maart. (Domei). Van ge zaghebbende zijde wordt vernomen, dal de gedelegeerden van Thailand en Indo- China thans overeenstemming bereikt hebben ten aanzien van kwesties, die nog niet geregeld waren. BANGKOK, 8 Maart. (Domgi.) De re- geerlng heeft bij decreet bepaald, dat de klokken van alle Boeddhistische tempels en alle Christelijke kerken geluid zullen worden bij de onderteekening van het vredesverdrag van Tokio. De bevolking heeft aanwijzing gekregen, dan de vlag gen van Japan en Thailand te hijschen. Er worden groote feestelijkheden voor bereid. Het Nederlandsch perskantoor te Ber lijn verneemt van deskundige zijde Om betere oogsten te verkrijgen, is het noodig voor goede bevloeiïng te zorgen. Tot nog toe heeft men zich in Duitsch land niet algemeen met dit vraagstuk bezig gehouden en het eenvoudig aan de hoogheemraden en dergelijke plaatselijke lichamen overgelaten. Thans zijn door het „Landwirtschaft- liche Versuchs- und Förschungsstelle” te Landsberg a. d. Warthe proeven genomen om jiet grondwater door middel van pom pen in beweging te brengen en daardoor een hooger zuurstofgehalte en een hoo- gere temperatuur van den bodem te he rijken. Een verhooging van het zuurstof gehalte is natuurlijk ook voor den plan tengroei zeer belangrijk. Het land moet door centrale waterwerken bevloeid kun nen worden. Het Duitsche ministerie van landbouw heeft plannen uitgewerKt, volgens welke centrale waterwerken door den staat op het land opgericht kunnen worden, hoe wel de kosten door de dikwijls groote atstanden tusschen de verschillende ver bruikers zeer hoog zijn, In ieder geval wil men door de samenwerking van wa terstaat en landbouw de mogelijkheid scheppen, een gelijkmatige verdeeling van het water door het geheele rijk te waar borgen. Voor waterarme, zeer heete ge bieden, b.v. in de tropen, zijn in het in stituut denkbeelden uitgewerkt, om door den bouw van onderaardsche stuwdam men en gronddrempels voor water te zor gen Men is van plan den grond door het inspuiten van chemicaliën vast te maken en af te sluiten, waardoor het mogelijk za) zijn, aardlagen, ~die water bevatten, in onderaardsche wateraderen met stuw dammen te stuwen of het wegvloeien te verhinderen. Door onderaardsche water massa’s wordt het luchtgebied daarboven vochtiger gemaakt, zoodat de hoeveel heden regen, die in den regentijd ver wacht kunnen worden, grooter zijn. Zulke plannen bestaan voor een groot aantal landen. In Polen en Denemarken Van de vroe^re Poolsche moerassen, die thans aan Rusland behooren, zijn reeds 40.000 h.a. drooggelegd, die hoofd zakelijk voor het aanleggen van staats domeinen gebruikt worden. Op deze do meinen zullen groote veestapels worden gehouden, daar hier veel hooi overblijft, dat tot nog toe naar elders werd ge transporteerd. Hierdoor vallen de ver voerkosten weg en het spoorwegverkeer wordt niet onnoodig bezwaard. De op brengst van melk en vleesch zou daar door tegelijk op de domeinen van twee tot driemaal zoo hoog worden. Ook de Deensche regeering maakt plan nen, om den voor cultuur geschikten bo dem van Denemarken uit te breiden 75.000 h.a. zullen worden drooggelegd en 375.000 h.a. bouwland zal worden vrucht baar gemaakt. Men ziet dus, dat het voorbeeld van Nederland in de geheele wereld gevolgd wordt Op Donderdag 20 Maart a.s. zal het Centraal Bureau der Tuinbouw veilingen in Nederland te Amsterdam zijn algemeene jaarvergadering houden. De Nederlandsche Bond van Grossiers in Aardappelen, Groenten en Fruit houdt a.s. Dinsdagmiddag zijn zesde jaarvergadering in hotel Noord-Brabant te Utrecht. Voor de toekomst zijn ook gemeen schappelijke manoeuvres van leger en vloot voorgenomen. Hierbij moet de afweer tegen vijandelijke luchtaanvallen en parachutetroepen beproefd worden. Deze manoeuvres zullen zich over een groot gebied van de Ver, Staten uit strekken. Voorts zijn plannen uitgewerkt Tci—dl Ta8—b8 den koningsaanval rustig omdat zijn tegenstander enkele aanvalsmogelijkheid bezit Tdld2 Le5 x c3 b2xc3 Op 20 Dc3: volgt vanzelfsprekend 20. - D202:t'....„... b5—b4! Stelling na 20. In het Damegambiet neemt wit niet vaak zijn toevucht tot de lange rochade, en wel om begrijpelijke redenen: door den zet c2c4 wordt de koningsstelling aan den kant van de lange rochade reeds bij voorbaat verzwakt. Toch zijn er om standigheden, waaronder de lange ro chade wel degelijk in aanmerking komt. Wanneer wit namelijk kans heeft een be storming van pionnen op den anderen vleugel in te leiden, is de lange rochade in den regel gewenscht, zoo niet nood zakelijk. Men mag echter de bezwaren voor wit niet te licht nemen. Vaak zal het zwart gemakkelijk vallen een open lijn tegover den vijandelijken konings- vleugel te verkrijgen en daarlangs een heftigen aanval in te leiden. Een- derge lijke aanval is bijzonder sterk, wanneer deze gesteund kan worden door de diago nale werking van één of twee loopers, zooals in onderstaande partij het geval is. Onder deze omstandigheden moet de lange rochade dan ook ten stelligste worden ontraden. Zwitserland een melk produceerend land is. is het toch voor de helft van de con- s’ -’ptie aangewezen op den invoer in 1S39 kwam slechts 47,3 procent van de verbruikte melk uit het land zelf De huidige situatie van Zwitserland’s toe voer van ruwe materialen >s moeilijk na te gaan, daar sinds Januari 1940 geen handelsstatistieken, binnenlandsch noch buitenlandsch gepubliceerd zijn. De cij fers van 1939 en de schattingen voor de eerste vier maanden van 1940 toonen aan dat belangrijke voorraden gevormd zijn. Maar de invoer staat op het oogenblik vrijwel stil, zoodat de reserves natuurlijk voortdurend verminderen. De regeering heeft met het oog op deze omstandighe den scherpe beperkingen ingevoerd wat betreft het gebruik van verschillende be langrijke producten. Sinds bet begin van den oorlog waren kolen, petroleum en eenige levensmiddelen ruim gerantsoe neerd. De nieuwe bepalingen echter voe ren een scherpe distributie in van vetten, zooals boter en zeep en verbieden tijde lijk den verkoop van vele kleedingstuk- ken gemaakt van wol, katoen of linnen tot een distributiesysteem hiervoor kan worden ingevoerd. Verder is he* gebruik van steenkolen opnieuw verminderd. Vele Zwitsersche bladen zijn van oor deel, dat deze distributiemaatregelen re laat genomen zijn en dat zij moeilijkheden zullen brengen voor de bevolking, omdat de regeering niet ver genoeg vooruit ge zien heeft. Voorts meenen zij, dat de ruwe grondstoffenpositie van Zwitserland niet belangrijk doör verbeterd zal worden. Volgens de nieuwe verordening betref fende de rantsoeneering is het tevens ver boden huisafval weg te werpen. Afval van alle soorten, zooals metalen, lompen, oude kleedingstukken moeten aan de autoritei ten worden ingeleverd. De toenemende hoe veelheid regeeringsbepalingen in het af- geloopen laar heeft bij de Zwitsersche bevolking ongerustheid gewekt. Sinds het begin van den oorlog heeft de bevolking eich steeds toenemende beperkingen van zijn levensomstandigheden moeten ge troosten. Het volk van Zwitserland leert voelen wat oorlog en blokkade betee kenen. In Spanje De Spaansche ministerraad heeft den bouw van een stuwdam ter reguleering van den Ebro besloten. De kosten van het stuwwerk worden op 20 millioen pe- ta s geschat. Hiermede zou 110.000 h.a. akkerland met water kunnen worden voorzien, terwijl de capaciteit van het electriciteitswerk met 40.000 kilowatt ver hoogd zou worden. Verder werd voor ver beteringen aan den benedenloop van den Segura-stroom een bedrag van 1.5 mil lioen peseta’s uitgetrokken en aan de stad Zamorra voor waterwerken een cre- diet van 7 millioen peseta’s gegeven. In Italië en Boelgarlje In Italië wil men den rijstoogst verhoo- gen door reguleeringswerk aan het Lago Maggiore en aan het kanaal Regina- Elena. In Boelgarlje wordt de waterverzorging van de Zuidelijke Dobroedsja voorbereid. In dit gebied is onder den grond overal uitstekend water voorhanden, maar men moet zeer diep boren, om het te kunnen bereiken. Lflxc4 Lc4—d3? de beslissende fout. Wit had.12. Le2 moeten spelen om de d-ljjn vrij te houden en zoodoende de doorzetting van e6e5 te bemoeilijken. 12 e6—e5! Zwart neemt zijn kansen goed waar. 13. d4xe5 Na 13. d5, Pc5 komt zwart eveneens in het voordeel. 13 14. ERGENS IN ITALIË, 8 Maart. (Ste- fani). Het 274ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt Aan het Grieksche front heeft onze luchtmacht vijandelijke kampementen, troepenconcentraties en verdedigings werken bestookt met lichte en zware bommen en machinegeweervuur. In Noord-Afrika heeft de vijand een nieuwen aanval op Dzjaraboeb gedaan. Hij werd teruggeslagen. Onze vlieg tuigen hebben met succes de haven van Benghasi, een luchtbasis en een gemechaniseerde vijandelijké’ colonne gebombardeerd. In Oost-Afrika heeft de vijand lucht- 2 aanvallen gedaan op eenige plaatsen in Erytrea,’zonder schade aan te richten. Bij een vlucht boven Malta hebben jachttoestellen van het Duitsche vlie- gercorps tijdens een luchtgevecht 1 Hurricane en 1 Blenheim neerge schoten en van zeer geringe hoogte een watervliegtuig van het type Sun derland met machinegeweervuur be stookt en in brand geschoten. Een oorlogsschip van middelbare tonnage is in de Middellandsche Zee gezonken door niet vastgestelde oor zaak. Een groot deel van de beman ning is gered. BOEKAREST, 8 Maart. (D.N.B.) De minister van propaganda, Crainic, heeft een radiotoespraak tot de soldaten van de Duitsche weermachtsmissie gehouden. Hij zeide dat de Duitsche missie naar Roemenië geroepen is. Roemenië had te midden van de gevaren hulp noodig en zich tot Duitschland gewend, dat aan het verzoek gehoor gaf. De vriendschap tus- scheen Duitsche en Roemenen moet voortaan beide volken verbinden Roe menië houdt zich aan het woord van zijn leider, Antonescu: „Wij zullen met Duitschland overwinnen of ondergaan” United Press meldt uit Washington: Op hef oogenblik is een volledige reorgani satie van het Amerikaansche leger aan den gang, waarbij de wijzigingen van het vroeger gebruikelijke systeem niet alleen door de invoerng van den dienstplicht, maar ook door de lessen van het Euro- peesche conflict worden beïnvloed. Het nieuwe Amerikaansche leger, dat in wording is, moet niet slechts een defensief leger zijn, maar het moet ook in staat zijn een blisemsnellen slag tegen iederen mogelijken invaller te leveren. In hoofdzaak richt de belangstelling zich op het oogenblik op de levering van de r.oo- dige uitrustingsstukken voor het millioe- nenleger, dat binnen een jaar ontstaan zal. Reeds nu wordt in snel tempo aan de mechaniseering van het staande leger gewerkt. In bijna ieder legercorps is men begon nen met de instelling van beweeglijke tank- en pantserwagens-afdeelingen. Voor het begin van het volgende jaar heeft men geweldige manoeuvres vastgesteld - nieuwe troepen in de geheele economie van Zwitserland, massa-operaties te toetsen. Deskundigen Reeds rs de automobielindustrie, waar- - - - in ongeveer 40.000 menschen werk von den, tengevolge van het gebrek aan olie stilgelegd. In 1939 werd een poging ge daan om olievoorraden op te slaan, maar openen van lijnen niet meer verhinderen, daar 21. 4ZZ. b3 22. ab3:, Da3 weerlegd wordt. c3 x b4 Tb8 x b4t Kbl—cl Da5—a3t Kcl—dl Tb4—d4 Een weinig benijdenswaardige stelling voor wit. Het is intusschen wel curieus, dat de partij ondanks de onveilige positie van den witten koning toch nog eenigen tijd houdbaar is. 24 Kdl—e2 Dreigt 25. c4. 25. e4—e5 Om 25. c4 met 26. Lh7t benevens torenruil op d4 te beantwoorden 25 Kg8—f8 26. Thl—dl Nu is Td2 afdoende gedekt en daarmee c5c4 momenteel onschadelijk gemaakt. 26 Da3a5 27. Ke2—e3 Le6 x a2 Een aardige combinatie. Na 28. Da2: wint 28 Td3:t. 28 29. 30. Wit wil den winnenden opmarsch van de zwarte pionnen op den damevleugel niet afwachten en dbet een laatste po ging om het spel te compliceer' 30Le6—b3! De afdoende weerlegging. Zwart wint wijzen er op, dat nog een jaar geleden het Amerikaansche leger slechts 150.000 man geregelde troepen beschikte. Een derde deel dezer troepen was in de .afge- legen kustgebieden gestationneerd: in de het gebrek aan opslagruimte heeft het Kanaalzone, op Hawai en op de Philip- onmogelijk gemaaktj thans het hoofd te pijnen. Reeds nu beschikt het leger over het dubbele aantal soldaten en ook de nationale garde is in ruime mate ver sterkt. lederen dag, ieder uur verlaat een eindelooze stroom van voertuigen, uit rustingsstukken en wapenen den loopen den band van de fabrieken en arsenalen. v». R a-„f. Volgens de schattingen is in het loo- schoenen in het land pende jaar reeds voor 2 milliard dollar alleen voor uitrustingsmateriaal besteed. Dit zijn de grootste opdrachten, ooit door de Amerikaansche regeering in vredes- lioen paar schoenen ter waarde van meer tijd gegeven, dan 17 millioen Zwitsersche franc De uit- ,rJ- voer van metalen fabricaten beliep in 1939 een bedrag van rrteer dan 490 millioen franc en de export van textiel vertegen woordigde een waarde van 175 millioen franc. Deze beide industrieën zijn ernstig gehandicapt door het ontbreken van im port van ruwe grondstoffen. Ofschoon Vredespaleis, eiken werkdag te bezichti gen van 24 uur Dierentuin. Geopend van 95 uur Museum voor het Onderwijs, Hemster- huisstraat 2E Dagelijks geopend van 1.30 tot 4 uur. Rijksmuseum H. W. Mesdag, Laan van Meerdervoort 7E. Geopend dagelijks van 104 uur, Zondags van 14 uur. Mauritshuis. Geopend van 104 uur. Zondags van 1—4 uur. Ned. Academie v. Beeldende Kunst, Prinsessegracht 4. Beeldenzaal. Dage lijks geopend van 94 uur. Panorama Mesdag, Zeestraat 65B. Ge opend op werkdagen van 104 uur. Zondags van 124 uur Museum Meermanno Prinsessegracht 30. I Donderdag van 103 uur. gesloten). Museum Dr. Bredius, Prinsegracht 6. Ge. opend van 104 uur. Zondags van 14 uur Nassau-Museum, Prinsegracht 3. Geo pend eiken Woensdag en Zaterdag en den eersten Zondag van elke maand van 1.30 tot 4.30 uur en eiken Vrijdag morgen van 1012.30 uur Nederlandsch Postmuseum, Kortenaer- kade 11 Geopend eiken dag van 104 uur. behalve Zondags RijksKabinet van munten, en gesneden steenen, laan 43 Geopend van Zondags van 14 uur Gevangenpoort. Geopend van 104 uur Zondags van 1—4 uur. Museum Splnozahuls, Pavfljoensgracht 72 —74 Geopend Maandag. Woensdag en Vrtidag van 10—12 en van 2—4 uur Wandel*, vogel- en dierenpark Wasse naar”. Rijksstraatweg 669. Huygens Museum. Huize Hofwijck, (Voor burg) Dagelijks geopend van 104 uur Zondags van 1—4 uur. BERLIJN, 8 Maart (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Bij gunstig weer blijven de bewegin gen der in Boelgarije binnenrukkende Duitsche troepen zich overeenkomstig de bevelen ontwikkelen. Een duikboot meldt het tot zinken brengen van 5 gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 33.000 ton, die in een krach tig beschermd convooi voeren. Bij een aanval o de Zuidoostkust van Enge land hebben motortorpedobooten krach tig beschérmde convooien aangevallen en, in weerwil van den heftigen afweer, 2 Britsche torpedobootjagers en 6 ge wapende koopvaarders met een ge- zamenlijken inhoud van 28.400 ton, waaronder 2 groote tankschepen, ver nietigd. Duitsche afdeelingen gevechtsvliegers en Stuka’s hebben ook gisteren mili taire installaties op Malta herhaalde malen met succes aangevallen. Door fechtstreeksche treffers van zwaar kaliber ontstond een hevige brand in een torpedo-opslagplaats. Duitsche jagers hebben boven het eiland Malta een vijandelijken jager en een vijande lijken bommenwerper neergeschoten en in duikvlucht een Sunderland-vlieg- boot in brand geschoten. Tijdens gewapende verkenning boven de Noordzee heeft de luchtmacht een koopvaardijschip van ongeveer 1200 ton tot zinken gebracht en 3 andere sche pen ernstig beschadigd. Aanvallen van alleen-vliegende Duit sche gevechtsvliegtuigen waren giste ren gericht op vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland. In hangars en schuil plaatsen werden groote verwoestingen aangericht. Bij moedige aanvallen in duikvlucht op een belangrijke wapen fabriek bij Newark werden verschei dene treffers geplaatst. Een andere wapenfabriek in de nabijheid van Bristol kreeg bomtref- fers in de fabriekshallen en op het ter rein. Overdag noch des nachts zijn vijan delijke vliegtuigen boven Duitsch ge bied verschenen. Bij de aanvallen op de wapenfabriek bij Newark heeft de bemanning van 2 gevechtsvliegtuigen zich bijzonder on derscheiden. De bemanning van het eerste vliegtuig bestond uit den eersten luitenant Knauth, de Oberfeldwebels Schumm, Heil und Möller en den on derofficier Berger, die van het tweede toestel uit de luitenants Raudolph en Metzmacher en de onderofficier Gröper en Hahn. Zwart: M. Stolberg. Orthodox Damegambiet. 1. d2—d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 Pbl—c3 d7—d5 4. Lel—g5 Lf8—e7 Met verwisseling van zetten zijn we in bekend vaarwater gekomen 5. e2—e3 6. Lg5 x f6 In den regel speelt men hier 6. Lh4 of 6. Lf4. De tekstzet heeft het bezwaar, dat wit het looperpaar aan zijn tegen stander overlaat. Daartegenover staat echter, dat wit een tempo voor de ont wikkeling wint. 6. Le7 x f6 7. Ddl—b3 Ter voorbereiding van de nu volgende scherpe opstelling. I 7. 8. Pgl—f3 9. 0—0 Deze tactiek blijkt spoedig groote be zwaren te hebben en daarom verdiende het overweging, de ontwikkeling eenvou dig met Le2, 0—0 en Tfdl voort te zetten. in Apotheken. Voor spoedeischende gevallen zijn van 8 Maart ’s avonds 8 uur tot 15 Maart, des morgens 8 uur de volgende apotheken ge opend: Adelheidstraat 158, Adelheid-apotheek, telefoon 770780; van Hoytemastraat 25, Francken, telef 774258; Javastraat 49, Nauta, telef 113606; Withuysstraat 57, Boerhaave-apotheek, telef. 119261; Rijs- wijkscheweg 113, van Leeuwenhoek-apo^ theek, telef. 118030; Koningstraat In, Mendel, telef. 398940; Westeinde 341, Ketting, telef. 332973; Dierenschelaan 14 Jager Bruining, telef. 391320; Weimar- straat 20, Krauss, telef 334946; Valken- boschlaan 366, Davo-apotheek, tel. 332779, Teunisbloemlaan 18, Segbroek-apotheek, tel. 338758 Aert v. d. Goesstraat 24 van der Harst, telef. 551Ï64; leplaan 5, dr. Luyckx, tel. 330773; Laan van Meerder voort 496, dr. Keilholz, telef. 331337; Kei zerstraat 167, den Heijer, tel. 550402. Buiten deze dienstregeling vallen de volgende apotheken: Altijd geopend de apotheek van dr. J. Blomberg, Spui 113, telef. 180123*; de apotheek van de firma Duymaer v. Twist, Spui 237, tel. 111175; de Koedoe-apotheek, Antonie Duyckstraat 112, tel. 554850; en de apotheek „de Koedoe”, Parkweg 30 te Voorburg. De apotheek te Wassenaar, dr. Hofman en Co (apotheker Rink), Schouwweg 32, tel. 2402, is morgen geopend. zijn stelling bevrijd, maar bovendien de activiteit van Lf6 aanzienlijk verhoogd wordt. 10. H. 12. Reeds GETROUWD: E. A. VAN HASSELT en B. SP ANJER,' Den Haag, 7 Maart. OVERLEDEN: Mevr. H. POORTIER, geb de Rooij, 51 j., Den Haag. 5 Maart. Mevr, -de wed A. P. RAAPHORST, geb. Janse. 65 j., Den Haag, 6 Maart UIT ANDERE STEDEN ONDERTROUWD: H. N. DE VRIES en F COHEN VAN DELFT. Maart GETROUWD: G. W. KOOPMAN c.i. en M. H. WIL- nen, daar hij over de z.g. Horwitz-loo- pers beschikt. Daaronder wordt verstaan twee naast elkaar geposteerde loopers, die op den koningsvleugel gericht zijn. 16 Db3—c2 Dd8—a5 17. Tdl—cl Tf8—d8 Dreigt 18. b4 19. Pa4, Td3:_ 18. Zwart kan voorbereiden, geen e 19. 20. TOKIO. 8 Maart. (D.N.B.) Naar de Ja- pansche correspondenten te Hanoi melden, heeft de Amerikaansche consul daar den Indo-Chineeschen autoriteiten medege- Jipn^verkonn deeld, dat de Amerikaansche regeering p heeft besloten, het tegoed der Bank van Indo-China in de Vereenigde Staten te blokkeeren Volgens Domei valt een be drag van 1500 millioen franc onder dezen maatregel. Door dit besluit wordt het fi- nancieele en bedrijfsleven van Indo-China stelselmatig benadeeld. Het is verder de bedoeling, dat de beginnende economische samenwerking tusschen Japan en Indo- China verhinderd wordt. Op grond van de nauwe belangengemeenschap op econo misch gebied moet de Amerikaansche maatregel ook door Japan met aandacht worden bezien. Tentoonstellingen Gemeentemuseum, Stadhouderslaan 41. Dagelijks geopend van 105 uur. Zon dags van 15 uur. Woensdagavond ge sloten. Tentoonstelling van „Bloemen en vogels in het NederL Boek uit 5 eeuwen”. 12 en 15 Maart 3 u„ rond leiding Tentoonstelling van schilderijen, pastels, teekeningen, gravures en etsen van Pieter Dupont. Werken van de Ber- gensche school (verzameling Boender- maker). Kunstzaal Bennewitz, Noordeinde 48. Ten toonstelling van werken van A. Colnot. Dagelijks geopend van 10—5 u. Zondags van 25 u. Kunstzalen Gebr. Koch, Hoogstraat 7. Tentoonstelling van „Stillevens” van Jan Bogaerts, A. Fresco en W. A. van Leeuwen. Geopend tot 26 Maart Kunstzaal K ley kamp. Oude Schevening- scheweg. Tentoonstelling van werken van Lajos von Ebneth. Opening 8 Maart 3 u. Dagelijks geopend van 10 u.—4.30 u. Zondags van 2—4 u. tot 30 Maart. Kunsthandel Martinus Liernur, Zeestraat 63. Tentoonstelling van aquarellen door Maaike Braat. Op werkdagen geopend van 105 u. tot en met 22 Maart. Kunsthandel G. J. Nieuwenhuizen Segaar. Anna Paulownastraat 107. Tentoonstel ling van werken van den Franschen schilder Jean Metzinger en T G. M van Hettinga Tromp en eenige nieuwe wer ken van R. Bremmer, P. Meiners, Jan Sluyters e.a. Dagelijks geopend van 10— 5 u. (Zondags gesloten), tot en met 15 Maart Kunstzaal Plaats 21. Tentoonstelling door H. Kamerlingh Onnes van schilderijen en aardewerk; door Leo Gestel van zijn laatste werken. Dagelijks geopend van 10—5 uur. (Zondags gesloten). Pulchri Studio. Lange Voorhout 15. Ten toonstelling van schilderijen, aquarel len, grafische kunst, teekeningen en beeldhouwwerken door werkende leden. Kunsthandel D. Sala en Zn., Noordeinde 96. Tentoonstelling van schilderijen van de grootmeesters der Haagsche Schoot Dagelijks geopend van 10—5 uur. (Zon dags gesloten). Kunstzaal Scherft, Laan van Meerdervoort 88. Tentoonstelling van water verf-teeke ningen van A. B. Neujean. Dagelijks geopend van 10—5 u. (Zondags van 15 uur). Kunstzaal de Stijl, Hoogewal 9. Tentoon stelling van werken door Karei Wlggers. Dagelijks geopend van 105 u. (Zon dags gesloten) tot en met 21 Maart. Kunst van onzen Tijd, Prins Maurltsplein 2122. Tentoonstelling Paul van Eeden. Opening 12 Maart 3 u. door den heer J. D. Ros. Dagelijks geopend van 10— 5 u. Zondags van 24 u., tot 24 Maart. Met 14 Lb5: kon wit een pion winnen, fnaar na 14. Dc7 15. Le2, Tb8 zou zwart langs de open b-lijn spoedig een onweerstaanbaren aanval hebben ver kregen, 14. 15 Kcl—bl Niet 15 Lb5: wegens 15. Dg5t be- cb5:. Thans echter dreigt Wit had i«i dat geval als compensatie voor het looperpaar een overwicht bewegingsvrijheid behouden. Met den tekstzet legt hij het spel buigen of breken aan. 9. 10. e3e4 Een minder sterke voortzetting, welke de verwezenlijking van zwart’s plannen vergemakkelijkt. Zwart wil namelijk e6e5 doorzetten, waarmee niet alleen AANVULLINGSAGENDA der vergadering van den Gemeenteraad op Maandag, 10 Maart 1941, te 1.30 uur. Benoeming van tien tijdelijke leerkrachten bij openbaar middelbaar onderwijs; twee schatters bij de Gemeentelijke Hypotheekbank, het Rijkshypothekenfonds en het Noodhypothekenfonds; zes tijdelijke leerkrachten en een leeraar in vasten dienst aan de avond- nijverheidsschool voor jongens, ter voor bereiding to* de visscherijschoói te £che- veningen; vier onderwijzers(essen) aan open bare scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs en drie hoofden van open- I bare lagere scholen; een lid van den raad van beheer der N.V. Gemengd Bedrijf „Haagsche Tram weg Maatschappij”. Beraadslaging over de volgende voor stellen 7. vaststelling van het bedrag der ver goeding over 1939 ten behoeve van de exploitatie der bijzondere scholen voor ge woon en uitgebreid lager onderwijs en van de voor die vergoeding in aanmer king komende uitgaven; 8. vaststelling van het voorschot op de vergoeding van de exploitatiekosten der I bijzondere scholen voor lager onderwijs in 1941. van het bedrag der uitgaven voor vakonderwijs aan de openbare scholen voor lager onderwijs in 1940 en van het voorschot op de vergoeding voor vakonder wijs aan de bijzondere scholen voor lager onderwijs in 1941; 9. verlenging van den ontruimingster- mijn voor de onbewoonbaar verklaarde woningen Stuurmanstraat 33 en 35; 10. verhuring van het perceel 2e Schuyt- straat 332 aan de Algemeene Vereeniging voor Melkvoorziening; 11. verhooging van het subsidie aan het R.K. Kerkbestuur van de parochie van den H. Jeroen ten behoeve van den kookcur sus, verbonden aan de onder zijn beheer staande bijzondere lagere school Rosseels- straat 100 (praeadvies op het adres); 12 inrichting van school- en kindertui nen op gemeenteterreinen aan de Duive- landschestraat, bij Ockenburgh, aan de Adelheidstraat en aan de Laakkade; 13. vergoeding ingevolge art 100 der Lager-onderwijswet 1920 (boventallige leerkrachten) aan besturen van scholen voor bijzonder lager onderwijs; 14. overplaatsing en ontslag van eenige leerkrachten bij het openbaar lager onder wijs en intrekking benoeming van J. Klouwen tot hoofd der lager-onderwijs kopschool Ferdinand Bolstraat 130; 15. aangaan van geldleeningen; 16. aanwijzing van lokaliteit in het schoolgebouw van Nijenrodestraat 16, ten behoeve van het openbaar voorbereidend onderwijs; 17. verhuring van den winkel straat 136 aan J. Waisvisz. nevens 16. 16. Lb5:. 15Lc8e6! Zwart staait nu practisch reeds gewon nen, daar hij over de z.g. geposteerde loopers, Zwart 6

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 18