voor I De prijzen van de akker bouwproducten voor den komenden oogst I I I De ontwikkeling op den Balkan I z g Zaterdag 8 Maart. 1 I 1 1 1 I s s A s 1941. No. 17820. zou Morgen brooc De prijzen en aan Nieuwe bonnen aan gewezen den uit- van Opheffing zonderingstoestand in Noord-Holland ONZE BOEREN EN DE VOEDSELVOORZIENING Zuid-Slavië zou zijn poli tiek niet herzien I g van 7.33 ,uur n.m. f tot 8.07 uur v.m. VERDUISTEREN Heden f van 7.31 uur n.m. I 1 tot 8.09 uur v.m. s I Amenkaansch aanbod tot hulpverleening Zuid-Slavië voor aardappelen worden verhoogd i hedenavond Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 g „Beter iets minder smakelijke pro ducten, maar dan in voldoende hoe veelheid dan smakelijke, die niet in voldoende mate aanwezig zijn” Voor boter, eieren, kaas, brood, gebak en vleesch Persoonlijke boodschap van Roosevelt? S Maan: 8 Maart op 1.55 uur 5 S nam.; 9 Maart onder 5.34 uur v.m.; op 2.58 uur nam.; 10 Maart onder 6.14 uur v.m.; S op 4.07 uur nam. Nachtdienst dokters Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. vjn.: No. 394920 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 2 Ziekenvervoer bjj nacht: No. 773503 Met ingang van 12 uur COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: De landbouwer klage niet genoemd blad, op 14 Februari dringend telefonisch gesprek (Zie verder le blad, pag. 2.) Vleesch bon 07 Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 et. week van niet restaurants e.d. A Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keirerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J.' de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Roekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De richtprijzen voor de witte en brui ne boonen behoefden niet veel te worden verhoogd, omdat de uitzaai verleden jaar reeds bevredigend is gebleken. De voedergranen zijn bij de vaststel ling der richtprijzen welbewust achter gesteld bij de granen voor menschelijke consumptie. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Duurder brood en aardappelen Uiteindelijk zal het gevolg zijn, dat er een hoogeren prijs voor de producten zal moeten worden betaald. Dit moet de consument begrijpen. Deze richt- prijsverhooging kan niet uit het lucht ledige betaald worden. Er valt niet aan te denken, dat op dit punt de po litiek van den wereldoorlog kan wor den gevolgd. De grootste prijsstijgingen zullen op treden bij het brood. Dit zal wel critiek uitlokken. Maar dan zegt de heer Louwes; Het is beter dat er producten zijn, dan dat er niet zijn. Wil men producten hebben, dan zal men hem, die produceert, ook moeten beloonen. Met de hand op de portemonnaie is het al te goedkoop den boer aansporingen tot de grootste krachtsinspanning toe te roe pen. De consumenten, die critiek hebben, moeten bedenken, dat, indien er geen prijsbeheersching was, er nog veel meer prijsstijging zou zijn. Hij stelde zich dan maar eens voor, welke fantastische hoog te de prijzen dan zouden hebben. Bon 07 voor boter, margarine of vet De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Maart tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „07” genummerde bon van de laatste uitgereikte boter- en vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gram spijsvet. De met ,.07” genummerde bonnen, die op 16 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 23 Maart a.s Officieel wordt medegedeeld: Op voordracht van den bevelhebber in de Luftgau Holland, den luite- nant-generaal Siburg, heeft de be velhebber der Duitsche weermacht in Nederland in overeenstemming met den Rijks commissar is voor ’t be zette Nederlandsche gebied, rijks- minister Seyss lnquart, den voor de provincie Noord-Holland afge- kondigden uitzonderingstoestand en daarmede tevens de in zijn bekend making van 27 Februari 1941 uitge vaardigde maatregelen met ingang van Zaterdag 8 Majirt 1941 te 24 uur opgeheven. De höhere S.S. und Polizeiführer heeft tegelijkertijd maatregelen be treffende de verkeersbeperkingen in de provincie Noord-Holland even eens opgeheven, zoodat daarmede de oude toestand van 24 Februari 1941 weder van kracht wordt. Bon 06 van de v I eesohkaart vernietigen. De met „06” genummerde bon van de vleeeohkaart zal niet worden aangewezen en kan dus worden vernietigd. Uiteenzetting van den directeur-generaal voor de Voedselvoorziening In de dagelijksche persconferentie heeft de heer S. L. Louwes, directeur- generaal voor de Voedselvoorziening, een toelichting gegeven op de nieuwe richtprijzen. Wanneer men de nieuw-vastgestelde richtprijzen vergelijkt met die van ver leden jaar, dan geven zij voor verschil lende artikelen een verhooging te zien, zooals voor aardappelen, tarwe, rogge, erwten enz. Vermoedelijk heeft men zich in kringen van den landbouw te hooge voorstellingen van de nieuwe richtprijzen gemaakt en zijn de richt- prijzen, zooals zij nu zijn vastgesteld, misschien een tegenvaller. Waarom zijn nu de prijzen zoo en niet anders vastgesteld? Hierop wilde de heer Louwes een antwoord geven. De vastgestelde prijzen bereiken thans lang niet de fantastische hoogten van die tij- 1 dens den wereldoorlog. Toen volgde de toenmalige regeering een geheel andere prijspolitiek, welke op den duur tot in flatie moest leiden. Zij miste nog de ervaring, waarover wij nu beschikken. In Duitschland is dan ook reeds het standpunt ingenomen, dat het prijs niveau moest worden beheerscht. Ook hier te lande is dit streven belichaamd in de prijzencontróle van den prijzen- comnussaris. In de practijk beteekent prijscontrole natuurlijk dikwijls een neen-zeggen op tal van aanvragen. Zij beteekent mees tentijds, dat de producent zijn verlan gens op dit punt niet ziet ingewilligd. Daar is nu eenmaal niets aan te doen. De nu vastgestelde prijzen zullen niet meer worden veranderd. Grieksche regeering niet naar Kreta De „Prawda” te Belgrado meldt uit Athene, dat bevoegde Grieksche instan ties alle in het buitenland verspreide geruchten tegenspreken, volgens welke de Grieksche regeering van plan zou zijn naar Kreta te verhuizen. De landbouwer, die zijn verwachtingen hooger had gesteld, moet bedenken, dat de landbouwer in gunstige omstandighe den verkeert, vergeleken bij producenten in andere bedrijfstakken. In den land bouw immers zijn de prijzen verhoogd, zeker in de mate van de verhooging van de productiekosten. De landbouwer heeft zijn bedrijf in gang kunnen houden, al heeft hij dan wat minder kunstmest. Vele andere ondernemers kunnen dit niet zeg gen. De heer Louwes meent, dat bij de vast stelling van deze richtprijzen de midden weg tusschen de belangen van den produ cent en den consument is gevonden. Op de belangrijkste punten is de zoo lang gewenschte aanpassing aan het Duitsche prijsniveau bereikt. Na het geoeurde in Boeigarije zijn thans 4 landen in Zuid-Oost-Europa tot da as toegetreden het bijgaande kaartje geeft een overzicht van den Balkan, hierop is de grens van groot-Duitschland met dikke lijn aangegeven, met iets min der dikke lijn het beheerschte gebied van de as-mogendheden. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) Voor eigen volk De boer kan natuurlijk den oogst niet bepalen. Dit ligt niet in zijn hand. Maar wel is er nu voor hem alle aanleiding om zijn uiterste best te doen. Hij be denke daarbij, dat hij produceert voor zijn eigen volk. Er is geen woord van waar, dat granen en voor onze voedsel voorziening vitale producten naar het buitenland gaan. De boer produceert voor zijn eigen volk en het is daarom noodig, dat het uiterste uit den grond wordt gehaald. De Nederlandsche boer behoeft zich niet te schamen voor de opbrengsten per oppervlakte-eenheid hier te lande. Van alle landen in de gematigde zóne staan wij wat dit betreft aan de spits en kunnen aan een ieder tot voor beeld strekken. Maar het kan nóg beter en dan moét het ook. Want de voeding van het eigen volk hangt er van af. De Grieksche verliezen De vroegere correspondent van de „Stampa” te Athene, Antonio Lovato, die pas uit Griekenland is teruggekeerd en ternauwernood aan fusilleering is ont komen, schrijft, dat het aantal gesneuvel den, gewonden en vermisten aan Griek sche zijde te Athene op 90.000 wordt ge schat ongeveer de helft uit eigen productie te dekken, doch dit tekort zal zich eerst op den langen duur doen gevoelen. Conti- nentaal-Europa heeft echter groote over schotten aan kalimeststoffen. Ongunstig voor de positie van de lan den met de grootste tekorten zijn de moeilijkheden van het handelsverkeer. Verder zijn van invloed de groote con sumptie van het leger, de onttrekking van arbeidskrachten aan den landbouw en de voorrang, welke aan militair ver voer uiteraard wordt verleend. Als conclusie wordt vermeld, dat op voorwaarde van een gelijkmatige ver- deeling van de beschikbare voedings middelen, de positie hiervan zoodanig is, dat ernstige tekorten kunnen worden vermeden. Wie het betoog van dr. Posthuma heeft gevolgd, zal zien, dat deze conclusie zich vrijwel in dezelfde lijn beweegt, met name wat betreft de continentale sa menwerking bij productie en verdeeling. Voorwaarde is daarbij ongetwijfeld, dat elk betrokken land de productie van zijn bodem zoo hoog mogelijk opvoert en zoo practisch mogelijk leidt, hetgeen alleen te bereiken zal zijn bij een vol ledigen en gecentraliseerden inzet van de volle energie van onzen boerenstand, bij grondige deskundige voorlichting en leiding, en bij een doelbewuste, regelen de en stimuleerende landbouwpolitiek der overheid, waarbij het algemeene volksbelang, dat zoo uiterst nauw bij de voedselvoorziening is betrokken, richting moet geven. Het spreekt vanzelf, dat na den oorlog het wereldverkeer en daarmee de we reldhandel zich zullen herstellen en een uitwisseling van producten zal plaats hebben tusschen Continentaal-Europee- sche landen en andere deelen van de wereld, welke door ligging, klimaat enz. artikelen voortbrengen, welke in Europa niet of niet voldoende kunnen worden geteeld terwijl men er hier behoefte aan heeft. Toch zal een hoog opgevoerde Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Maart tot en met Woensdag 18 Maart a.s. geeft elk der vier met „07 vleesch" gemerkte bonnen van de laatst uitgereikte vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „07 worst, vleeschwaren” gemerkte bon geeft uitslui tend recht op het koopen van een rant soen vleeschwaren. De bonnen, welke op 19 Maart a.s. nog niet gebruikt zijn, blij ven nog geldig tot en met Zondag 23 Maart a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per boa kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier- brood en 150 gram voor bloedworst Aanpassing bij Duilsch prijsniveau Een tweede factor welke een rol heeft gespeeld bij de vaststelling van de richt prijzen, is het streven naar toenadering tusschen de Duitsche en de Nederlandsche prijzen. Een derde richtlijn, welke gevolgd is, was daarin gelegen, dat de regeering in de eerste plaats die artikelen wil steu nen, welke zij het liefst wil hebben ver bouwd. Daarom zijn de richtprijzen van aardappelen, tarwe, rogge, suikerbieten en erwten in het bijzonder verhoogd. Kool zaad wordt in deze serie niet genoemd, omdat hiervoor in den vorigen zomer reeds prijzen zijn vastgesteld, welke hun uitwerking reeds hebben gehad Aanpassing bij het Duitsche prijsniveau wil niet zeggen, dat de Nederlandsche prij zen nu precies dezelfde zullen worden als de Duitsche. Er moet immers rekening worden gehouden met het verschil in pro- ductievoorwaarden. Wanneer wij in Ne derland steeds hoog hebben opgegeven van onze lage productiekosten, dan kunnen wij toch met onze landbouwprijzen de Duit sche zeker niet voorbijgaan. Wie de lijst van de vastgestelde richt prijzen in bijzonderheden nagaat, zal op merken, dat voor sommige aardappelsoor- ten, de prijzen lager zijn dan verleden jaar. Dit is niet in strijd met het voor gaande, immers het betreft hier soorten, welke weliswaar veel geliefd zijn, maar weinig opbrengen, zooals de bonten en blauwen en de roode-star. Andere aard- appelsoorten, zijn hooger gesteld, n.l. de veel opbrengende soorten. Voor deze soorten, evenals voor het aardappelmeel is thans het Duitsche prijs niveau bereikt. De prijzen van tarwe en rogge zijn elkander genaderd. Die van de rogge is verhoogd met 2.25 en die der tarwe met f 1.75 per h.l. Hierin is dus een sterkere stimulans gelegen om rogge te verbouwen, waardoor de posi tie van den boer op de lichtere gronden wordt verbeterd. Bij de erwten is de prijs van de groene erwten gebracht op die van de schokker- erwten. Het gevolg zal zijn, dat er wei nig schokkererwten zullen worden ver bouwd. Dit ligt in de lijn van het stre ven, om den nadruk te leggen op de veel opbrengende soorten. Kwantiteit vóór kwaliteit De smakelijkheid speelt in dezen oor logstijd slechts een ondergeschikte rol. Ik verwacht nu reeds, aldus de heer Louwes, dat men in de steden in deZen herfst wel zal zeggen: moeten we weer van die slechte aardappelen eten? Maar dan zeg ik: beter leelijk en ge noeg, dan mooie en niet genoeg De voedingswaarde van de thans gestimu leerde aardappelsoorten is niet min der dan die van de mooie aardappelen. De aardappelprijs zal per k.g. onge veer j cent stijgen. Het A.N.P. meldt uit BelgradoDe Zuidslavische buitenlandsche politiek is na de ontwikkeling in Boeigarije niet herzien, aldus verklaarde men gisteren van officieuze Zuidslavische zijde ten aan zien van den toestand, nu men de laatste dagen een overzicht heeft gekregen van de gebeurtenissen en de achtergronden hiervan en de rapporten der diplomatieke vertegenwoordigers der regeering in het buitenland heeft kunnen bestudeeren. In welingelichte kringen neemt men aan, dat Zuid-Slavië binnenkort een verklaring van denzelfden inhoud zal publiceeren, waardoor Zuid-Slavië tot uitdrukking zal brengen, dat het binnenrukken van Duit sche troepen in Boeigarije van geen in vloed is op de politiek van Zuid-Slavië en dat dit land als grondslag voor zijn buitenlandsche politiek de vriendschappe lijke betrekkingen met Duitschland en Italië blijft beschouwen. Bannen 07 voor brood en gebak Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Maart tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft elk der met „07" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „07” genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakker ij producten telkens tenminste het daarachter geplaat ste aantal grammen: beschuit 75 gram: biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein kerst gebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter), 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier niet ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 16 Maart nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 17 Maart tot en met 23 Maart a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Turksch parlement komt Maandag bijeen De Turksche groote nationale verga dering zal a.s. Maandag na beëindiging van de wintervacantie voor het eerst weer bijeenkomen. Dinsdag zal de mi nister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, een verklaring over de ont wikkeling van den internationalen poli- tieken toestand afleggen. Boelgaarsch spoorwegpersoneel gemilitariseerd Volgens een publicatie in de staats courant te Sofia, zijn met ingang van 5 Maart alle ambtenaren en employé’s van de Boelgaarsche spoorwegen en het havenbedrijf gemilitariseerd. 1 Het Hongaarsche blad „Magyarsag’ publiceert een bericht uit Washington, 1 volgens hetwelk, naar uit goed ingelich- 1 te bron wordt medegedeeld, president Roosevelt op denzelfden dag, waarop ministerpresident Zwetkowitsj en de mi nister van buitenlandsche zaken, Cincar Markowitsj door den Führer op den Berghof werden ontvangen, aan de Zuidslavische regeering een belofte tot hulpverleening heeft willen opdringen. De Zuidslavische gezant te Washington, Fotitsj, werd, zoo meldt de correspon dent van door een verzocht, zich naar de particuliere wo ning van den onderstaatssecretaris Welles te begeven, waar men hem een persoonlijke boodschap van Roosevelt zou overhandigen. Daar werd hem op opgewonden toon medegedeeld, dat pre sident Roosevelt den prinsregent en de Zuidslavische regeering opnieuw ener giek ter kennis wilde brengen, dat vol gens zijn opvatting, aan alle successen van de asmogendheden, zelfs wanneer zij alleen maar behaald werden op poli tiek terrein, een einde moest worden ge maakt. Roosevelt heeft, zoo zegt de correspondent verder, bovendien laten weten, dat het bij het Congres ingedien de wetsontwerp tot hulpverleening door de Vereenigde Staten, zeker zou worden aangenomen, en dat de regeering van de Vereenigde'Staten hierdoor over mid delen zou komen te beschikken, waar door aan alle pogingen, welke streven naar een nieuwe orde, een einde zou kunnen worden gemaakt. De Vereenigde Staten zouden in staat zijn in de toekomst aan alle Europee- sche staten, die zich aan deze nieuwe orde willen onttrekken, doeltreffende hulp te verleenen. De president had, zoo wordt in dit verband gemeld, hierbij in de eerste plaats het oog op het driemo- gendhedenpact, dat onderstaatssecreta ris Welles het „geniaalste doch tevens het voor Engeland gevaarlijkste diplo matieke werktuig der as” noemde. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Voor een ei bon 91 Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Maart tot en met Zondag 16 Maart as. geeft de met ,,91" genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 16 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 23 Maart a.s., met dien verstande dat zij gedurende de 17 Maart tot en met 23 Maart gebruikt mogen worden in hotels. Continentaal-Europeesche zelfvoorziening van groote beteekenis zijn. Zij geeft het betrokken gebied een bepaalde mate van economische onafhankelijkheid, waardoor het in een sterke positie op de wereld markt komt te verkeeren, hetgeen aan den volksrijkdom en de volkswelvaart zal ten goede komen in geval van nood zal dit gebied zich ten aanzien van de voedselvoorziening der bevolking zelf kunnen redden, hetgeen eveneens, en in meer dan één opzicht, zijn positie dan sterk zal maken. In den gedachtengang van een sterke economische Continentaal- Europeesche eenheid zal Nederland zijn volle aandeel moeten leveren. Het is te begrijpen, dat het doel alleen is te bereiken indien de aldus geregelde productie loonend is voor den boer. Men kan hem misschien dwingen, bepaalde producten, zelfs in bepaalde verhou dingen, te leveren, maar als dit zou lei den tot een noodlijdend bedrijf, dat alleen met geldelijken steun in het leven kan worden gehouden, zou men tot een wel zeer ongezonden en ongewenschten economischen toestand vervallen. Zulk een steun moge in crisistijd soms on vermijdelijk zijn, in normalen tijd is hij uit den booze, Zooals ook een ongere gelde productie, welke leidt tot vernie tiging van kostelijk voedsel, bij een nor male economie uit den booze is. Eener- zijds moet worden gezorgd, dat de pro ductie zich aanpast, naar aard van het product en naar hoeveelheid, bij de be hoefte en den eisch van het nuttigste rendement; anderzijds moet worden ge waarborgd, dat de boer bij zoodanige productie zijn bedrijf voldoende loonend en gezond kan maken en houden. Hier ligt de taak van de overheid, die in de eerste plaats door een doelmatige prijs regeling voor de verschillende producten, de onmisbare leiding kan geven. Zooals men in het verslag van de rede, door den directeur-generaal voor de Voedselvoorziening, ir. Louwes, in dit nummer kan lezen, zijn thans de hier voor noodige maatregelen genomen. Onze lezers zullen zeker met belang stelling hebben kennis genomen van de rede, welke oud-minister dr, Pos thuma onlangs in de dagelijksche pers conferentie heeft gehouden over „de productieslag in Nederland”. Het is dan ook wel een belangrijk onderwerp voor ons geheele volk, want deze rede hield verband met den oproep, in het bijzonder gericht tot de Nederlandsche landbouwers en veetelers, om de pro ductie op hun gebied zoo hoog moge lijk op te voeren, waaraan dan een vermaning aan ons allen is verbonden, n.l. om het voortgebrachte zuiniger dan voorheen te gebruiken. Hiermee is de bedoeling van den, naar Duitsch voorbeeld, te leveren „productieslag” weergegeven. In dezen gedachtengang moet uit den grond worden gehaald wat er bij mogelijkheid uit te halen is aan voedingsmiddelen voor mensch en dier, in zoodanige differentiatie en verhouding van producten, dat hier door het hoogste nuttige rendement voor de geheele volksgemeenschap wordt bereikt, waarbij als eenig doel wordt gesteld, dat Nederland zichzelf moet kunnen voeden. Uit den aard van de zaak is opvoe ring van de productie in dezen zin van groote beteekenis in verband met den oorlogstoestand, waarin wij thans leven. Niemand kan op dit oogenblik weten, wanneer de oorlog ten einde zal zijn en het is, ten aanzien van de levensbelangen van ons volk, geraden, rekening te houden met de mogelijk heid van een langen duur van de groote worsteling, hoezeer ook ieder politiek van vrede verlangend naar een spoedig einde uitziet. Reeds in den oorlog van 1914 ’18 hebben wij pijnlijk ervaren, hoe bedenkelijk het in zulke omstandig heden is als een land voor zijn voed selvoorziening voor een belangrijk deel op het buitenland is aangewezen. De vraag is, of deze les voldoende ter harte is genomen. Doch het doel van een op sterke en centrale organisatie en op een uiterste krachtsinspanning van den boeren stand gebouwde landbouw- en vee- loochenen, teeltpolitiek, zooals dr. Posthuma en het Ned. Agrarisch Front die bepleiten, j reikt veel verder. Het wijst over den l huidigen toestand heen naar de toe- i komst en houdt bovenal rekening met een na den oorlog te verwachten j nauwe samenwerking, met name op i economisch gebied, van de landen van het Europeesche continent. In dit verband is het interessant, ken nis te nemen van hetgeen in het Fe- bruari-nummer van „de Economist”, in een statistische studie wordt meegedeeld over de positie der belangrijke grond-1 stoffen voor voeding in Continentaal j Europa, waaronder hier wordt verstaan het vasteland van Europa met uitzonde-1 ring van dat gedeelte, dat op het oogen- blik tot Rusland behoort. Dit Continen- j taal-Europa heeft volgens de laatste ge gevens een bevolking van ongeveer 310 millioen zielen. De oppervlakte is onge veer 435 millioen h.a. groot en bestaat voor 30 pCt. uit akkerbouwland, voor 3 pCt. uit boomgaarden e.d., voor 12 pCt. uit natuurlijke weiden, voor 33 pCt. uit bosch en voor 22 pCt. uit overig land (en water). Van het akkerbouwland wordt 60 pCt. voor den graanbouw gebruikt. De grondstoffen voor voeding worden in deze studie verdeeld in die van den landbouw en die van de veeteelt. Het blijkt, dat in de jaren 1934/1938 gemid deld 91 pCt. van de behoefte aan granen uit opbrengst van eigen bodem werd ge dekt. Minder gunstig blijkt de positie der grondstoffen voor plantaardige oliën en vetten. Hiervan werd in dezelfde jaren 31 pCt. van de behoefte uit op brengst van eigen bodem gedekt. De be hoefte aan aardappelen en suiker kun nen nagenoeg uit eigen opbrengst (98 pCt.) worden gedekt. Van de belangrijk ste genotmiddelen worden cacao, koffie en thee in het geheel niet in Continen- taal-Europa verbouwd terwijl de zelf- voorzieningspercentages van tabak, hop en wijn in de jaren 19341938 gemiddeld respectievelijk 63 pCt., 89 pCt en 92 pCt. bedroegen. Van de producten der veeteelt zijn, Wat de voeding betreft, drie groepen te onderscheiden en wel: 1. melk en pro ducten uit melk vervaardigd2. vleesch en dierlijk vet3. eieren. Continentaal-Europa kon in de jaren 19341938 de behoefte hieraan geheel u' de eigen opbrengst dekken en had bovendien nog een klein uitvoerover- schot, De conclusie voor de voeding in Con tinentaal-Europa in normale tijden is neergelegd in de volgende zelfvoorzie- ningspercentages (gemiddelde 1934— 1938): koolhydraten 94 pCt.; vetten 85 pCteiwitten 93 pCt. En van de voe ding totaal 92 pCt In deze bijzondere tijden wordt het zelfvoorzieningspercentage echter lager. Dit geldt voornamelijk voor de vetten, zoowel de plantaardige als de dierlijke vetten. Voor de plantaardige vetten is de positie der grondstoffen slecht en is uitbreiding der productie slechts in be perkte mate mogelijk, daar hiervoor be paalde klimatologische omstandigheden noodig zijn Daar bij de fabricage van plantaardige oliën als bijproduct de vee koeken ontstaan, heeft het gebrek aan grondstoffen hiervoor ook ongunstigen invloed op de veeteelt. Bovendien wor den in normale tijden belangrijke hoe veelheden mais en ander krachtvoer in gevoerd. De kunstmestpositie is relatief vrij gunstig. Weliswaar is de behoefte aan fosfoorzuurmeststoffen slechts voor De betrekkingen tusschen Zuid- Slavië en Duitschland Het grootste Zuidslavische blad ,,Po- litika” wijdt in haar ochtendblad een hoofdartikel aan de betrekkingen tus schen Zuid-Slavië en Duitschland en zegt daarin.o.a.: „Zuid-Slavië heeft steeds het grootste belang gehecht aan zijn betrekkingen met Duitschland. Bij deze betrekkingen heeft Zuid-Slavië steeds voor de handhaving van zijn vrede en belangen gearbeid. In dit verband moe ten wij erop wijzen, dat betrouwbare kringen in Berlijn 2 dagen geleden ver klaarden, dat de voortreffelijke betrek kingen tusschen het Duitsche Rijk en Zuid-Slavië, niets te wenschen over laten’. Over het toenemende oorlogsgevaar op den Balkan schrijft het blad o.a.: ..Zuid-Slavië zal ook in de toekomst zijn "j en niet-inmenging trouw blijven en zal op dezen weg als belangrijke Balkanmogendheid verder gaan. De leiders van Zuid-Slavië zullen over de politiek van dit land waken en voor zijn onkwetsbaarheid en onafhan kelijkheid zorgen’. f Russische tegenspraak In de buitenlandsche pers zijn geruch ten verspreid, dat de sovjet-Unie van Roemenië afstand van zijn vlootbases in de Zwarte Zee zou hebben geëischt. Tass, het officieuse nieuwsagentschap te Mos kou? is gemachtigd deze berichten als in alle opzichten verzonnen en ongerijmd te Kaas de bonnen 61 en 71 Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geven de met „61” en .,71” genummerde bonnen van de „Bonkaart Algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 23 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 6 April a.s. GROOT - DUITSCHLAND HUI, SOVJET RUSLAND CO -?/, Abulgariji

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1