f 190.000.000.- f fllllllllGSSdllllt f 920.000.000.- Ikorhulp! Gereed den intocht Boelgarije voor m HDZEN BUISMAN De Amerikaansche leen- en pachtwet RECHTZAKEN aan De Roemeensche politiek De oorlog ter zee Het conflict Thailand- Indo-China 3e Italiaansche luchtaan val op een vijandelijk INKOOP GOUD en JUWEELEN J. C. VERMAAT Jr„ Juwelier De levensmiddelenvoor- ziening in het onbezette Frankrijk Voorstellen, van de oppositie verworpen convooi HAAGSCHE COURANT Zaterdag 8 Maart 1941 lebl/pag. RECLAMES. Amerikaansch aanbod tot hulpverleening Zuid-Slavië b i‘i o MAATSCHAPPb ONDERWIJS EN KERK Engelsche torpedojager verloren HALFJAARLIJKSCHE SCHADE-UITKEERING FRANKRIJK Het kabinet bespreekt den toestand Het bouwen van een brug over den Ltonau. De rijweg wordt bij den oprit van de brug in orde gebracht. Op den achtergrond do bij den bouw gebruikte sleepbooten (Polygoon) VASTE PLANTEN ONDERLINGE VERZEKERING ZUID-SLAVIE Het complot te Split den gevraagd, Roosevelt VEREENIGDE STATEN STAKING TE DETROIT GENERALE SYNODE DER GEREF. du&li Geen verzachtende maatregelen voor Amerikaanschen import Doof of slecht hoorend? U behoeft deze last geen dag langer te dragen, indien U zich nog heden in verbin ding stelt met Van Haeften. Dan wordt U onmiddellijk geholpen aan het gehoorapparaat, dat voor U per. soonlijk het juiste is. Vraag gratig demonstratie of geïllustreerde bro chure „Hoorhulp” 24. Schrijf aan: van-hae’ftën’s_ 1 De besprekingen van Eden Vredesconferentie te Tokio bereidt definitieve regeling voor Duitsche luchtaanvallen op Engeland Antonescu ontvangt de buitenlandsche pers staat, Een convooieeringsplan der Vereenigde Staten De organisatie van den Duitschen intocht in Boelgarije correspondent van de „Giornale d’Italia” te Sofia geeft een beschrijving van het Duitsch-Boelgaarsche organisatie plan, waardoor het Duitsche expeditie- leger in Boelgarije ondergebracht en ver zorgd wordt, zonder dat het leven van de Boelgaren hiervan ook maar den min sten hinder ondervindt. De voor de Duit sche troepen noodige levensmiddelen worden binnen het kader der wederzijd- sche economische accoorden door ver- heogde levering van indufetrie-producten uit Duitschland gecompenseerd. De recht- streeksche aankoop van gebruiksvoorwer pen is in Boelgarije niet mogelijk, daar de distributiebepalingen den rijen aan koop van schoenen en kleeding door buitenlanders, die niet minstens 5 jaar in het land wonen, verbieden. De Nationale bank heeft een crediet van meer dan 100 millioen lewa geopend, dat het Duit sche opperbevel in staat stelt, ook de tractementen der officieren in lewa’s te betalen, evenals alle inkoopen. De orga nisatie wordt als zoo voorbeeldig be schreven, dat de economische positie van het land ook door een groot expeditie korps in geen enkel opzicht geschaad kan worden. De Diplo over de Engelsche onder- handelingen met Turkije ITALIË RECLAMES Afd. B, kwam Wendt U tot uw Assurantiebezorger! De De i naar 4' Deze week werd voor ruim 85.000.000,bij verzekerd, zoo- dat de stand stand is: De Britsche admiraliteit heeft gisteren Press ANDERE RISICO’S tot 1.000.000,— een dit Gfvtsiico n ïatfoo van in als- Fran- Arsène Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiderdorp ds. C. Aaiden te Oudega (W.). S-CSAVENHAGt (-30.41 Naam Adres Woonplaats I I I I i i i HEËRDE VELUWE Afd. A. WONINGEN, INBOEDELS enz. tot ƒ50.000,— Ook ZILVER tegen hoogen prijs. THOMSONPLEIN 18 - TEL. 333328 Uw Juwelier sindé 1927 in ’t Westen. Naar het D.N.B. uit Belgrado verneemt, blijkt het te Split door de politie ontmas- Naar klaard. zullën'in verbod auto's CREDIETEN VOOR DE MARINE Op grond van een in het staatsblad gepubliceerde wet is het ministerie van marine gemachtigd, buiten de credieten, welke reeds in verband met den oor logstoestand beschikbaar zijn gesteld, nog 2 milliard lire uit te geven, waar van anderhalf milliard nog in het be- grootingsjaar 1940-4L. Ook de schaden van het op 1 Maart j.l. geëindigde le halfjaar der afd, B. werden reeds vol ledig uitbetaald, zonder dat eenige na-heffing noodig was. „Dainty” tot zinken is georacht. De ..Dainty” was in 1932 van stapel ge- loopen. Het was een 1375 ton metend schip met een snelheid van 36 knoopen. De normale bemanning bestond uit 145 koppen. Turksche scheepvaart onder staatstoezicht In Turkije is een reorganisatie uitgevoerd, waardoor de geheele Turksche scheep vaart in een eenheid wordt samengevat. Alle Turksche zeeschepen, of zij zich in Turksche of vreemde wateren bevinden, worden geplaatst onder de leiding van het ministerie voor het verkeerswezen ville. zijn bij de affaire betrokken. Bo vendien heeft men nauwe betrekkingen geconstateerd met de groep, die reeds eenige dagen geleden is gearresteerd. Gistermorgen zijn 600 arbeiders van de Federal Motor Truck Company, te De troit, die bij het C.I.O. aangesloten zijn in staking gegaan. De fabriek staat als gevolg daarvan stil. De maatschappij veert een order uit voor de bewapening ten bedrage van 5 millioen dollar. KERKEN De Generale Synode der Geref. Kerken welke deze week te Utrecht is gehouden, is met haar arbeid nog niet geheel gereed gekomen. De zittingen zijn Vrijdagmiddag opgeheven en zullen Dinsdag 25 Maart a.s. worden hervat. t iu^uiih >4 Daal NOORD HAVEN “marine 4 BUITEN HAVEN V HAVEI» Baai van nieuwe HAVEN Algeciras Rosia b h Kamp Europe baai -KI Europa A-a-? Maanden lang zijn ae Britten bezig ge weest een kanaal te graven, bij Laguna om zoodoende Gibraltar van het vaste land te scheiden thans is het 6.5 meter diepe kanaal gereed gekomen, dat door een sluisinrichting te allen tijde terstond met water kon volloopen. Gibraltar is dus een eiland geworden Het kaartje geeft het kanaal aan, dat bij Laguna begint en eindigt bij de Blackstrap-baaihet strategische gedeelte van het eiland is eveneens aangegeven. (Cartografisch bureau voor de ffederl. Dagbladpers) VERSPREIDE BERICHTEN De bladen te Lissabon melden, dat de Portugeesche regeering aan ex-koning Ca rol en mevrouw Lupescu een voorloopige verblijfvergunning heeft verleend. In den nacht van 4 op 5 Mei zal in Zwitserland de zomertijd worden inge voerd. Het onder Britsche vlag varende Noorsche vrachtschip ..Olaf Bergh” is gisteren in de nabijheid van Ocean City Maryland) op een zandbank geloopen. Het vrachtschip was op weg van Huil naar Philadelphia. De situatie van het 5800 b.r.t. metende schip is ernstig, daar de zee ruw is. Het aantal Belgische wnrkloozen is de vorige week met 9000 verminderd en bedraagt op het oogenblik rond 184.000. Dit gunstige resultaat is het gevolg van een aanhoudende verbetering in de voor naamste groepen van de Belgische in dustrie. Uit Athene wordt gemeld, dat ten gevolge van de aardbeving, welke Larissa in de vorige week getroffen heeft, niet minder dan 4000 van de 6000 huizen dezer stad verwoest zijn. kerde complot steeds meer vertakkingen te bezitten. Behalve Dyrrell Hudson, die als vertrouwensman van den Britschen geheimen dienst, aan het Engelsche con- sulaat-generaal te Agram (Zagreb) werk zaam was. zijn nog andere leden van dit consulaat-generaal gecompromitteerd. De handelsattaché Evans, die enkele dagen geleden op een soiree ter plaatse ver klaarde. dat de dagen der Engelschen in Zuid-Slavië geteld waren, is reeds den vorigen nacht met zijn vrouw naar Bel grado vertrokken. Ook de leden van de pers- en propaganda-afdeeling van het consulaat-generaal. Peter Clissold en Ar thur Baker, benevens de agent van den Britschen geheimen dienst James Glan- x naat thans ook het voorstel verworpen van den republikein Johnson, waarin werd geéischt, dat voor de instandhou ding van de Amerikaansche strijdkrach ten buiten het Westelijke halfrond of ia het oorlogsgebied geen credieten ter t>e- schkkng zouden mogen werden gesteld. De democraat Connally, die voor ver werping van het voorstel sprak, ver klaarde, dat opnemen van een dergelijK® clausule den Senaat er toe zou machti gen te beslissen, waar leger en vloot 8?" bruikt zouden mogen worden. Daarmeo» zou de vergadering zich echter de reen ten van den opperbevelhebber aanmat»* gen. Een Italiaansche opsomming over Britsche verliezen Volgens een opsomming in het „Gior- nale d’Italia”, op grond van de Italiaan sche weermachtberichten over de van Italiaansche zijde aan de Britsche vloot- en luchtstrijdkrachten toegebrachte ver liezen in de periode van 11 Juni 1940 tot 5 Maart 1941 heeft Groot-Brittannië in deze periode de volgende verliezen gele den 805 neergeschoten vliegtuigen. 213 vliegtuigen, die op den grond vernield zijn, 99 vliegtuigen, vermoedelijk neerge schoten. 20 bovenwater .oorlogsschepen tot zinken gebracht. 87 beschadigd, 14 getorpedeerd. 26 duikbooten tot zinken gebracht. 3 beschadigd. 58 koopvaardij schepen tot zinken gebracht, 41 bescha digd. 7 tankschepen tot zinken gebracht. 2 getorpedeerd. Hierbij komen nog de door Frankrijk voor den wapenstilstand geleden verliezen ten bedrage van 20 neergeschoten en 29 op den grond verniel de vliegtuigen. 2 tot zinken gebrachte bovenwater oorlogsschepen en een getor pedeerd en een beschadigd oorlogsschip. Ds. H. G. CANNEGIETER OVERLEDEN In den ouderdom van 62 jaren is te Adorp overleden ds. H. G. Cannegieter, in leven predikant der Ned. Herv. Ge meente aldaar. De overledene, die praetor was yan dén ring Winssum, was in zijn gemeente zeer bemind. Met ingang van i 1 Mei a.s. had ds. Cannegieter emeritaat aangevraagd. De teraardebestelling heeft hedenmid dag te'Adorp plaats gehad. De aanhangers van de regeering in den Amerikaanschen Senaat trachten de de batten over het wetsontwerp op de steun- verleening aan Engeland zou snel moge lijk te beëindigen. In snelle volgorde zijn nog 2 voorstellen van de oppositie verworpen. Het eerste was afkomstig van den onafhankelijken senator Norris die het opnemen eischte' van een clausule, welke het onmogelijk moest myken de wet zoo uit te leggen, dat de president gemachtigd zou zijn Amerikaansche strijdkrachten op vreemd gebied buiten het Westelijk halfrond of de bezittingen van de Vereenigde Staten met inbegrip van de Philippijnen te laten strijden Het tweede verworpen voorstel was afkom stig van den democraat Maloney, die eischte, dat het den leden van de Ameri kaansche weermacht zou zijn verboden reizen te maken in de door den presi dent bepaalde oorlogszones. Daarentegen is met 65 tegen 24 stemmen het voorstel van den democraat Ellender aangenomen, volgens hetwelk het wets ontwerp geen wijziging van de reeds be staande wetten omtrent het gebruik van land- en zeestrijdkrachten der Vereenig de Staten tengevolge mag hebben. Na het voorstel te hebben verworpen, volgens hetwelk Amerikaansche oorlogs bodems zich niet zouden mogen belasten met de bescherming van convcoien bui ten het Westelijke halfrond, heelt de Se- Met betrekking tot den aanval van Ita liaansche vliegtuigen op vijandelijke sche pen. die in een sterk beveiligd convooi voeren, waarvan in het Italiaansche weermachtbericht van gisteren sprake is. verneemt het D.N.B. te Rome nog de vol gende bijzonderheden Om 9.25 uur na men Italiaansche verkenningsvliegtuigen op de Egeïsche Zee een vijandelijk con vooi, dat uit verscheidene schepen be stond en door oorlogsschepen werd ge ëscorteerd. waar. Dit en een ander con vooi. dat 's middags in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee. halfweg tusschen. Alexandrië en het eiland Kreta, werd waargenomen, werden van 11.45 tot 5.25 uur n.m. door 6 vliegtuigformaties in op eenvolgende golven aangevallen. Bij deze actie zijir 4 koopvaardijschepen. 1 kruiser en 1 torpedojager getroffen. Men nam een stilliggend schip waar, dat brand aan boord had en blijkbaar niet meer vooruit kon komen. Rijksmaarschalk Göring. wees Antonescu op het groote nut, dat Roemenië zal heb ben van de intensieve economische sa menwerking met Duitschland. Hij be toogde. dat de structuur van het Roe meensche bedrijfsleven niet gewijzigd, de industrie zelfs versterkt en de Duitsche kapitaalsdeelneming beperkt zal blijven. Roemenië zal baas blijven over zijn be drijfsleven. Óvergaande tot het resultaat van de volksstemming verklaarde Antonescu, dat hiermede de troonwisseling van 6 Sep tember 1940 en de nieuwe buitenlandsche politiek van Roemenië door het geheele volk is geratificeerd. Over het regeerings- program zeide Antonescu, dat de boeren nu eindelijk de voordeelen zullen genie ten. welke hun elk regiem tot dusver onthouden heeft. De capaciteit van den landbouw moet worden opgevoerd. Overwogen wordt openbare werken uit te voeren en een ar beidsdienst op te .richten, welke gelijkt op dien in Duitschland. Het nieuwe Roeme nië heeft geweldige hervormingen noodig, ook op het gebied van de pers, waartoe een officieel regeeringsorgaan zal worden opgericht. Evenals bondgenooten van Engeland als ware het vanzelfsprekend beschouwd worden als hoorig aan Engeland, moet klaarblijkelijk hun bezit, of het nu ge bied, vloot of wat anders betreft, aan Engeland hoorig geacht worden. Enge land wil zich klaarblijkelijk weer ver grijpen aan vreemd bezit ook al is dat ten koste van den vroegeren vriend. Engeland ageert in Syrië Naar uit Beiroet wordt gemeld, trach ten Engelsche provocateurs op het oogenblik ook de Arabische bevolking in het binnenland van Syrië tegen het centraal gezag op te hitsen. Het werd niet uitgesloten geacht, dat de groote demonstaties, die zich wegens de ver- hooging van den broodprijs te Damas cus afspelen, en die voor een deel nog voortgaan, eveneens door Engelsche agenten op touw zijn gezet en thans verder aangewakkerd worden. De groo te moskee van Damascus, welke de be- toogers zijn binnengevlucht, is door troepen ingesloten. De Fransche auto riteiten hebben van tanks gebruik ge maakt om de betoogingen snel te onder drukken. Er zijn tal van personen ge- wond, terwijl bij de straatgevechten ook talrijke arrestaties zijn verricht. Er wordt te Damascus nogmaals op gewezen, dat Eden in Turkije belang stelling voor een gemeenschappelijk Engelsch-Turksch optreden tegen Syrië heeft trachten te wekken, doch dat de desbetreffende voorstellen te Ankara op een koele weigering zijn afgestuit. De reis van Harriman Engeland President Roosevelt heeft gisteren onderhoud gehad met den directeur de Union Pacific spoorwegmaatschap!» Harriman, die Maandag met een £P® missie naar Londen zal vertr?lcKS,keel- het introductieschrijven aan ae sche autoriteiten, dat Roosevelt gelegenheid aan Harriman yer*V‘n *ais verklaart de president, dat Harrim naar zijn persoonlijke vertegenwoordig® lanj Engeland gaat om de hulp voor ö0<is®* te bespoedigen. De secretaris van ,,og velt. Early, deelde mede, dat sPoe® *rW«- twee persoonlijkheden met een rtreg- lijke taak naar Londen niuen voOr- ken Het zijn de plaatsvervangende^ h<t zitter van den raad van advies en ministerie van oorlog, ko4one cia]ist®° een der meest Prom‘"ennl®hegtuigb®u*’ op het gebied van den vUegw Edward Warner. De Britsche regeering heeft echter, naar Reuter meldt, besloten iedere nieu we verzameling van de blokkade voor Amerikaansche levensmiddelen, die voor Frankrijk zijn bestemd, te weige ren. Dientengevolge zal het stoomschip, dat de volgende week een lading haver mout voor Fransche kinderen naar Mar seille zou brengen, deze vracht niet mo gen meenemen. Het verzoek van het Amerikaansche Roode Kruis om Britsche passagevergunning voor transport, is door de bevoegde Engel sche autoriteiten afgewezen. Universiteit van Amsterdam Bevorderd tot doctor in de rechtsge leerdheid aan de universiteit ran Amster dam, op proefschrift getiteld: „belas- tingheffihg van naamlooze vennootschap- pén”, de heer mr. H. A. Zeven, geb. te Wildervank. gehouden. De door Frankrijk af te stane zónes van Cambodja en Laos vormen slechts het kleinste deel van Fransch Indo-China en komen slechts overeen met een vierde deel van de oorspronkelijke eischen van Thailand. Het ophanden zijnde einde van de con ferentie te Tokio tot bij legging van het conflict tusschen Thailand en Indo-China wordt in politieke kringen en in de pers van Japan als een succes van de Japan- sche buitenlandsche politiek beschouwd Al heeft Thailand ook niet al zijn wen- schen kunnen verwezenlijken, de confe rentie van Tokio heeft toch de voorwaar den in het leven geroepen voor het we- deroprichten van een „grooter Thailand”. Vooral voldaan spreekt men in Tokio over het besluit van Frankrijk om met een duidelijk inzicht in den toestand en in de rechtvaardige aanspraken van Thailand toe te stemmen in het voorstel van Japan. In Japansche kringen wordt er op ge wezen, dat de in gelijke richting gaande belangen van Tokio. Bangkok en Saigon verwezenlijkt zijn tegen alle storingsma- noeuvres van Engeland en de Vereenigde Staten in. I J I l I I De Engelsche minister van buiten landsche zaken, Eden, en de chef van den generalen staf, Dill, hebben gisteren, na hun aankomst te Cairo, een confe rentie gehad met den opperbevelhebber van het Britsche Nijlleger, generaal Wavell en met den commandant van de Britsche Middellandsche Zeevloot, ad miraal Cunningham, waarbij de nieuw ste situatie besproken is. De Zuidafrikaansche premier, gene raal Smuts, heeft gedurende zijn kort oponthoud te Cairo, een onderhoud ge had met minister Eden en Dill. Smuts was vergezeld van den chef van den generalen staf, van Rijneveld. gratis demonstratie. Vereoeke öroc,hare„Hoorhulp” Doorhalen wat niet verlangd wordt. In de ambtswoning van prins Konoye te Tokio is gisteravond een conferentie gehouden, waaraan is deelgenomen door den premier, de ministers van buitenland sche zaken en binnenlandsche zaken en talrijke vertegenwoordigers van de weer macht. In Japansche politieke kringen vermoedt men, dat gesproken is over het ontwerp van een vredesverdrag tusschen Thailand en Fransch Indo-China. dat gisteravond gereed is gemaakt en na de definitieve redactie, wellicht vandaag voor een laatste bewerking zal worden voorgelegd aan de gedelegeerden der vredesconferentie. De in nauw contact met het departe ment van buitenlandsche zaken staande medegedeeld. dat de Britsche torpedojager „Japan Times” mledt, dat het Japansche voorstel met geringe wijzigingen is aan genomen. Met Frankrijk’s wenschen be treffende beveiliging zijner belangen in de nieuwe grenszóne, ten aanzien van den handel, de vestiging en militaire grens problemen is echter vér gaand rekening Volgens een communiqué van het Brit sche ministerie van luchtvaart en dat van binnenlandsche veiligheid, zijn gisteren afzonderlijk vliegende vliegtuigen boven verscheidene deelen van Engeland ver schenen. Er werden bommen geworpen op een plaats in het Noordoosten van Schotland. Bij een aanval op een plaats in de Midlands zijn gebouwen beschadigd. Uit verschillende andere streken, in het bijzonder aan de Oostkust, worden onge vallen gemeld. Ook in East-Anglia en Zuidwest-Engeland zijn bommen gewor pen. In een eigen bericht van de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden’ uit New York wordt medegedeeld, dat de regee ring der Vereenigde Staten een plan voorbereidt, om een convooieerings- dfenst over tweederde deel van het tra ject over den Atlantischen Oceaan tus schen de Vereenigde Staten en Engeland in te stellen. Daarmede worden de grenzen van het Westelijk halfrond niet overschreden en de Atlantische Oceaan op een zoodanige wijze verdeeld, dat tweederde deel van den zeeweg naar Engeland, onder de Amerikaansche controle ter zee vallen. Deze convooieeringsdienst zou de oplos sing van het trans-atlantische con- vooieeringsvraagstuk voor Engeland met 66 procent vergemakkelijken. Men vreest in de V.S., dat het grootste deel der leveranties aan Engeland, nooit zijn bestemmingshavens zal bereiken, wanneer niet een nieuw systeem tot be veiliging der convooien wordt inge voerd. HET EIL.GIBRALTAR A‘*pj lagune -AfeÈsÉèJ ^fthbaali 8tackstrap^_ baai 'L. b*“ - NOORD HAVEN (Salts CartvtxL^ 3r Europa PJht United Press meldt uit Vichy: On middellijk na den terugkeer van admi raal Darlan uit Parijs, kwam gister middag het kabinet bijeen, om de poli tieke en militaire situatie in Europa. Afrika en in het Verre Oosten te be spreken. Darlan bracht tevens verslag uit van zijn in Parijs gevoerde bespre kingen. Verder kwamen het rapport generaal Weygand over de situatie Afrika en de Middellandsche Zee, mede de besprekingen van den schen ambassadeur in Japan, Henry, die deze in Tokio heeft gevoerd, ter sprake. Darlan sprak onverholen zijn bevredi ging uit over het succes van de bespre kingen. welke hij in Parijs met Laval, den Duitschen ambassadeur in het be zette Frankrijk, Abetz, kardinaal Su- chard en andere gezaghebbende Duit sche en Fransche persoonlijkheden heeft gevoerd. De secretaris van Darlan, Paul Ma rion, heeft bekend gemaakt, dat een Duitsch-Fransch consortium, waarin de Franschen over de meerderheid be schikken, is opgericht om de reclame- afdeeling van het agentschap Havas over te nemen. Dit besluit heeft ook be trekking op de pers en wel op het ad vertentie- en reclamebedrijf ^aarvan. Het Havas bureau, het grootste recla mebureau en de grootste nieuwsberich tenagentuur van Frankrijk, bevond zich eerst in privé-bezit. Tijdens het minis terpresidium van Laval werd deze agentuur voor 25 millioen franc door de regeering gekocht en in een officieele agentuur omgezet. Marion maakte ver der bekend, dat Pétain en Darlan beslo ten hebben de vrijheid van pers te her stellen, door de scherpe censuur-bepa- lingen, welke bij het begin van den oor log werden ingesteld. te verzachten. Wanneer deze verzachting der censuur- bepalingen zal ingaan, werd niet bekend gemaakt, men is echter van meening, dat dit reeds begin volgende week zal geschieden. Gezegd wordt, dat Darlan daardoor de originaliteit van de Fran sche pers wil herstellen, welke in den laatsten tijd door de strenge censuurbe- palingen haast uniform was geworden. NEDERLANDER DOOR VELDGERECHT VEROORDEELD Het S.S. en Politieveldgerecht den Haag veroordeelde een Nederlander, wegens be- leediging tot 1 jaar gevangenisstraf. De veroordeelde had een anderen Nederlan der, die zich vrijwillig bij de S.S.-Standar- te Westland had aangemeld, en daardoor tot de W'affen S.S. kwam te behooren, in tegenwoordigheid van andere personen j wijs verliezen. Voorts werd medegedeeld, voor „landverrader” uitgeschoiden. v -rijden, op 1 11 Vervolg van pag. 1. Welles heeft bij het vertrek van gezant Fotitsj de toezegging dat hij deze boodschap van onmiddellijk naar Belgrado zou sturen, waarvoor hem zelfs een verlaging der telegramkosten werd beloofd. Op 10 Fe bruari, dus enkele dagen vóór dit initia tief van den Amerikaanschen president, heeft de Amerikaansche gezant te Bel grado, in dringende opdracht van Roo sevelt, het ministerpresidium er van in kennis gesteld, dat Roosevelt van de eindoverwinning van Groot-Brittannië overtuigd was en van zijn kant alles tot verwezenlijking hiervan zou bijdragen. Tevens echter hebben de Amerikaan sche diplomaten uit de hoofdsteden van den Balkan gelijkluidend aan Washing ton gemeld, dat de Grieksche tegen stand verlamde en*dat het door de En gelschen aan Griekenland geleverde oorlogsmateriaal, zoo goed, als waarde- loos was. De Grieksche regeering heeft 71 den gezant der Vereenigde Staten te Athene dienovereenkomstig ingelicht, waarop deze gezant de regeering heeft aangeraden, zich met een openlijken op roep om leveranties van oorlogsmate riaal tot het Amerikaansche volk te wenden. De hierqp te Washington gevoerde on- derhandelingen hadden geen resultaat opgeleverd en leidden hoogstens tot de conclusie, dat de door Amerika aan Griekenland geleverde oude vliegtuigen, waardeloos zijn. Te Washington, zoo eindigt dit bericht van het Hongaarsche blad, heeft men de handelwijze van Roosevelt in de eerste plaats trachten te verklaren, door de behoeften van de Engelsche diplomatie om haar prestige, dat door het opheffen van het Engelsche gezantschap in Boekarest sterk vermin derd is, door gebruik te maken van den Amerikaanschen invloed, weer te ver stevigen. Lord Halifax heeft in het Witte Huis er geen twijfel over laten bestaan, dat het Boelgaarsch-Turksche vriendschaps- pact het foreign office voor problemen heeft gesteld, welke men reeds opgelost waande. De stap van Roosevelt heeft in ieder geval in den Amerikaanschen Se naat zeer groot opzien gewekt. Men neemt aan, dat Roosevelt, als gevolg van de vele ingediende vragen, zijn han delwijze om zich te mengen in aangele genheden van den Balkan, nader zal uit eenzetten. Omtrent de onthullingen van de ,,Ma- gyarsag”, inzake de poging van Roose velt om Zuid-Slavië een belofte van hulp op te dringen, verklaart de „Volki- scher Beobachter: Het bericht, waar voor alle aanleiding bestaat om het authentiek te achten, vormt de duide lijke bevestiging, voor de door Roose velt in opdracht van Engeland gevoer de politiek, om de nieuwe orde van E.uropa met alle middelen te verhinde ren. De Zuidslavische regeering is door den Amerikaanschen onderstaatssecre taris Welles via den Zuidslavischen ge zant, Fotitsj, medegedeeld, dat het de wensch is van president Roosevelt, dat een einde gemaakt moet worden aan alle successen van de asmogendheden, zelfs wanneer deze zich alleen afspelen »p diplomatiek terrein. Na dezen verwonderlijken stap van de Amerikaansche regeering, aldus het blad, is het „Amerikaansche raadsel” geen raadsel meer. De pacht- en leen- wet is niet, zooals zoo vaak wordt be weerd, een wet ter verdediging van de Vereenigde Staten, maar een bewuste poging tot inmenging in Europeesche aangelegenheden. Voorts wijst de correspondent er op. dat het binnenrukken van Duitsche troe pen in Boelgarije geen dag later had mo gen geschieden, daar Engeland, naar men van officieele zijde heeft vernomen, den aanval op de Balkanstaten, voor een Duitsche actie kon plaats hebben, wilde forceeren. Daardoor wordt ook de snel heid verklaarbaar, waarmede zoowel de onderteekening van het drie-mogend- hedenpact, als het overnemen van de be scherming van Boelgarije door het Duit sche leger is geschied. De Eritsche be dreiging had reeds gevaarlijke vormen aangenomen. Een poging tot uitbreiding van den oorlog tot nieuwe gebieden, zoo noemt de Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz het Engelsche plan voor een overeenstemming met Turkije, waardoor Engeland zich voor zijn doel einde zou kunnen meester maken van het Syrische gebied. De Korrespondenz verklaart, dat dit nieuwe voorbeeld van politieke arglistigheid” van Groot-Brit tannië jegens zijn vroegeren Franschen geallieerde eenigszins verrassend is. Het afstaan van het Syrische mandaats- gebied aan Frankrijk, zoo schrijft de Korrespondenz verder, is de Engel sche politiek van het begin af zeer moeilijk afgegaan. Het is bekend, dat Engeland ten aanzien van dit gebied al lang andere schikkingen had getroffen toen het tenslotte met het Sykes-Picot accoord er in toestemde de Fransche aanspraken op Syrië te erkennen. Maar geenszins voor goed. .Wa?5 ,d®lla°°^ geland gewiUige emir Abdoella is tot werd’zelfs veroorloofd zij^kuiperijen in SyWa\VdTm^re^^^ dergelijke E"«elschtJ}cenioten wlren minister van staat, Michael Antonescu, heeft gistermiddag de buiten landsche persvertegenwoordigers ontvan gen. In verband met zijn bezoek aan DE BEPERKING VAN HET AUTOVERKEER van officieele zijde wordt ver meldt United Press uit Rome. i de toekomst in verband met het _uto’3 voor pleizierrftten te ge bruiken. de bezitters van alle wagens, die men aantreft op de parkeerterreinen in de nabijheid van schouwburgen, biosco pen, café s, nachtclubs enz., 'hun rijbe- dat ook auto's, die op gas Zon- en feestdagen niet gebruikt mogen worden. Dit verbod gold tot nu tqe slechts voor wagens met benzinemotoren. 'I yF*

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2