BAAGSCHE COURANT h i *<u k M Overstrooming bij Breda BINNENLAND Zaterdag 8 Maart 1441. I a i Fusie tusschen bouwarbeiders DERDE BLAD Mr. A. J. Backer over zijn taak van De textieldistributie De meest gevraagde sigaar De lystencollecte Winterhulp I Nadat in do afgeloopen dagen de waterstand reeds onrustbarend was gestegen, is het thans opnieuw tot overstroomingen in de omgeving van Breda gekomen. Gistermorgen is de dijk van de Aa bij de Batenburg- laan te Princenhage doorgebroken. Het groote gat wordt gedicht. De prijzen van de akkerbouw producten De uitkeering van de oorlogs- schadevergoedingen Nederland te Leipzig schildersgezellen- en stukadoorsbond Papieren weef- en touwgarens op de Jaarbeurs Rantsoeneering van gedistilleerd Vacantiebonnen voor gedemobiliseerden In en om de Reichsmessestad Vele collectanten noodig I Belangrijke vervanging»»toffen te Economl- te NED. BOND Ter betere Garens steunfonds goederentreinen stellen. 1,8 1,5 No. 17820 volksvoorlichting procureur-generaal, van Wollen dekens en katoenen lakens ven tot ten hoogste 2 De leden van den N.S. zullen be te te Utrecht, welke zal worden, belooft belangwekkend zal oude voor het zijn gesteld, onder uitdrukkelijke vastleg- NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN BESTELLEN TIEN ELECTRISCHE LOCOMOTIEVEN Bij de Nederlandsche Spoorwegen is in behandeling een plan tot aanschaffing van een 10-tal electrische locomotieven. Binnen korten tijd zou opdracht tot den bouw kunnen worden tegemoet gezien. Deze locomotieven zouden dan een oor spronkelijk Nederlandsch type zijn, dat zoowel beantwoordt aan de eischen wel ke passagierstreinen als aan die, welke reeds sterk vergroot. Het is wicht, dat belangstellende Talrijke bestellingen voor Nederland Het D.N.B. meldt uit Leipzig: De giste ren geëindigde Reichsmesse heeft niet al leen een record-aantal bezoekers geboekt, doch stelde tegenover de groote vraag in alle afdeelingen ook een goed aanbod Zoowel de Duitsche als ook de buiten- landsche exposanten waren gemiddeld zeer tevreden over hun resultaten. Ook Nederland heeft o.a. een groote hoeveel heid bestellingen te noteeren gekregen. Het A.N.P. meldt uit Leipzig: „Het we zen van de Leipziger Messen is in de kern in den loop der eeuwen onaange tast gebleven. De Messen waren steeds be middelaar bij het warenverkeer, zij zijn vooral in tijden van oorlog graadmeter voor de economische kracht en sterkte” lezen wij in „Messe und Ausstellung”. Inderdaad zijn zoowel de Messen graad meters voor het land, dat deze Messe houdt, als ook terdege voor het land dat met zijn collectieve inzending een oeeld wil geven van zijn economisch en cultureel kunnen. Wat het eerste betreft, hierop wezen wij reeds in onzen vorigen indruk van de Reichsmessestad. Duitschland kan trotsch zijn op zijn Messe-Leipzig. de or ganisatie, de tienduizenden bezoekers en de basis, die hier voor een nieuw econo misch en cultureel Europa mede wordt ge legd. Maar ook ons kleine land kan met gerechtvaardigden trots op zijn inzending wijzen en zeggen: ziet, vreemdelingen uit alle landen van Europa, dat hebben wij u te bieden, dat rijke ooft, die uitstekende zuivelproducten, die geurige. kleurige bloemen, zijn evenzoovele geschenken van onzen met noesten vlijt bewerkten bodem. Slechts een keuze uit onze bodemschatten streelt de zintuigen van de bezoekers, die door het „venster van Europa” nieuwsgie rig naar binnen zien en in een paar uur een blijvenden Indruk van ons land zullen krijgen op de stands, die de ervaren Mes- se-architect, Koen Limperg met zooveei smaak heeft ingericht gordijnen, groen ge Ook is nog niet algemeen, bekend, dat» wollen dekens en katoenen lakens niet op gewone punten te verkrijgen zijn, doch slechts op speciale punten. Hij, die kan. Ons land neemt de derde plaats in De economische Voorlichtingsdienst van het departement van handel, Nijverheid en Scheepvaart, heeft goed werk gedaan en de Stichting Havenbelangen. te Rot terdam. de Ned. Jaarbeurs te Utrecht. Vreemdelingenverkeer, en de Nederl. ka mer van koophandel voor Duitschland en vele particulieren hebben het hunne ge daan om Nederland onder de buitenland- sche deelnemers wij komen na Italië en Rusland de derde plaats te doen inne men. Met smaak is hier met de kleuren van het vaderlandsche palet gepenseeld: de tulpen, de hyacinthen. de honderden goudreinetten, de eieren met de „echte kip pen en den vroolijk kraaienden haan ma ken dat iedereen zich direct in Nederland voelt en daarmede is de groote verdienste van dezen stand voldoende geschetst. Naast landbouw en zuivel, de transito Rotterdam, een der grootste transitohavens van Europa vertelt in woord en beeld van de beteekenis van zijn havens. Ook de Ne derlandsche industrie en kunstnijverheid trekken in Leipzig de aandacht. Het zou ons te ver voeren de vele inzendingen af zonderlijk te vermelden: emaillewerk. ke ramiek, glaswerk, Delftsch aardewerk, handweefsels, houtsnijwerk, van een hoog en typisch Nederlandsch gehalte door den eenvoud en zuiverheid van de producten. Er is dit tusschen haakjes op de Leipziger Messe veel kunstnijverheid te zien, dikwijls en voor een belangrijk deel echte volkkunst in de goede beteekenis van het woord. En juist die volkskunst geeft van landen en volkeren een dikwijls veel beteren en zuiverder indruk dan dikke en hooggeleerde boeken. Is er een betere plaats denkbaar voor het elkaar leeren kennen en waardeeren dan de Leip ziger Messe. de veelzijdige, die met open armen de tienduizenden uit geheel Euro pa’s vasteland ontvangt, dwingende tot onderling begrip en waardeeren. Men leert elkanders behoeften kennen, maar ook en dat is vooral voor export van een niet te onderschatten belang elkanders smaak. De Reichsmesse heeft dit smaak- begrip toegepast, door een Sender schau” in te richten, „Formschönes Gebrauchs- gut für den Export” genaamd. Aan de voorwaarden, die aan een goede collectieve en representatieve landelijke deelneming mogen worden gesteld, heeft Nederland op deze voorjaarsbeurs geheel voldaan en dat stemt hoopvol voor een toekomst rijk aan begrip ten opzichte van onze economische verhouding tot Duitsch land. Het gaat hier, op deze beurs immers niet in de eerste plaats om den dag van morgen. Er zijn nog vele moeilijkheden te overwinnen, b.v. op het gebied van de le- veringen. hét transport enz. Het gaat hier om de economische toekomst en de her ziening van de economie in Europa. Dat Nederlandsche handels- en industrieels kringen dit begrijpen, moge geïllustreerd worden met een paar cijfers. Er zijn on geveer 9000 Messebezoekers uit het bui tenland, waarvan ruim 2000 uit Nederland ïtegen 800 verleden jaar. Het aantal Neder landsche exposanten is liefst tien maal zoo groot, terwijl het totaal aantal exposanten tijdens den oorlog opliep van 6615 tot 6865. De drang naar goederenruil met Leipzig als aangewezen intermediair demonstreert zich in Nederland dus wel zeer krachtig ,en culmineert op de stands in de Messe- (paleizen, waar het bezoek aan de vader landsche stands overmatig groot is en waar wij spraken eenige standhouders vele en zeer waardevolle connecties met den buitenlandschen handel zijn tot stand gekomen, connecties, the voor de toekomst beloften inhouden. Niet slechts connecties zijn aangeknoopt, er zijn ook op ruimen schaal zaken gedaan. Uit het enorme bezoek gedurende de eerste beursdagen reeds blijkt duidelijk hoe de geheele handels- en industrieele wereld zich reeds thans voorbereidt op een intensieve hervatting van handel en verkeer na den oorlog”. Schadeloosstelling zal alsnog worden uitgekeerd De N.V.V.-persdienst meldt: Door het hoofd van het afwikkelings bureau is medegedeeld a dat aan werkers, die vóór Kerstmis uit den Opbouwdienst ontslagen zijn, als nog een schadeloosstelling voor gederfde vacantiebonnen zal worden uitgekeerd Deze schadeloosstelling is gelijk aan het aantal weken, dat de werker na 1 Augustus 1940 uit den Opbouwdienst ontslagen werd maal de waarde van één bon doch zal niet hoo- ger kunnen zijn dan 3 maal het bedrag der laatstelijk aan de verwanten van den werker uitbetaalde kostwinnersvergoeding per dag; b. dat gedemobiliseerden in andere be drijven, waarin een soortgelijke vacantie- regeling geldt als in het bouwbedrijf, als. nog de vacantieregeling voor de vacantie in Juhi-September 1940 en voor Kerstmis vergoed kunnen krijgen. Deze belangrijke beslissing is genomen na een desbetreffend verzoek van het N.V.V. Belanghebbenden kunnen zich voor uitkeering van de schadeloosstelling wenden tot den burgemeester van de ge meente hunner inwoning. noodig te hebben, punten vervoegen distributtedienst. kan zich voor deze4 bij den plaatselijken» Totaal circa 129.6 In Januari 1941, zoo blijkt uit de opga ven was de gemiddelde winkelprijs der si garen circa 8.5 (vj. 4-6) cent per stuk. IN VERBAND MET DE GROND* STOFFEHPOSITIE Zooals de brouwerijen in ons land aan het eind van Januari uit eigen beweging tot een beperking van den afzet van bier hebben moeten besluiten, zijn sinds eeni- gen tijd ook de distilleerderijen overge gaan tot een vrijwillige rantsoeneering van jenevers en aanverwante produc ten, zoo meldt de „N. R. Crt". Artikelen als schenkcognac, een arti kel, dat hier te lande vrij veel wordt vervaardigd, en bessenjenever zijn niet meer of althans zeer moeilijk te krijgen en zelfs gangbare jeneversoorten worden in soms belangrijk verminderde hoeveel heden aan de geregelde afnemers gele verd. Van distillateurszijde heeft het blad vernomen, dat de grondstoftenpositie de distilleerderijen inderdaad tot een rant soeneering van het gedistilleerd heeft genoopt. De distilleerderijen passen de rantsoeneering, onder leiding van de distillateursorganisaties, gemeenschappe lijk, doch overigens geheel zelfstandig toe. Ten aanzien van den kleinen handel in gedistilleerd heeft de Centrale Ver- eeniging voor den Handel in gedistilleerd bepaalde aanwijzingen gegeven. Tot dusver is het rantsoen, dat de distilleerderijen aan hun afnemers kunnen toestaan, nog niet op een algemeen gel dend percentage vastgesteld Een dezer dagen zullen de organisaties zich echter over een dergelijk quotum beraden. Is die van 8 cent De Tabakskoerier schrijft: Uit de fis cale opgaven der aan de sigarenindustrie verstrekte en van haar terugontvangen banderolles blijkt, dat het sigarenverbruik in Januari 1941 bedroeg ca. 129.6 millioen stuks met een kleinhandelswaarde van ca. ƒ11.1 millioen. Voor Januari 1940 waren de cijfers ca. 152.3 millioen stuks met een kleinhandelswaarde van ca. /7 tnil- lioen. Voorts blijkt uit genodemde opga ven, dat het verbruik in Januari 1941 in gedeeld naar prijsklasse was als volgt (in millioen sigaren): Prijsklassen 2|3 cent 3J cent 4 cent 4J cent 5 cent 6 cent 77j cent 8 cent 910 cent 1112 cent 13—14—15 ets. 1618 cent Boven 18 cent, Hoeveelheden circa circa circa 12,6 circa 0.3 circa 12,6 circa 16,5 circa 5,5 circa 31,6 .m..... circa 23,6 circa 12,3 circa 6,8 circa 3,4 circa 3,4 ling overbelasting van de bedrijven voorkomen en wordt een regelmatige werkverdeeling verkregen. Ook voor fa brikanten, die zich op het gebied van papieren garens moeten oriënteeren, is de inzending van het centraal instituut voor industrialisatie van belang. Daar wordt niet slechts een collectie touw ge- als toond. maar zijn ook enkele uit papieren door het gereedhouden van de bijdrage, garen vervaardigde artikelen te zien. i voor leden, met inachtneming van de waarden, welke in verband met recht op deze uitkeering evenwel ging dat de jaren, welke de leden lid waren van den N.S.G.B. of A.N.S.B. ge rekend zullen worden als jaren lidmaat schap van den A.N.B. Hiervoor wordt uit de bondskas van-, den N.S.G.B. en den A.N.S.B. een één malige betaling van 10 per lid gedaaq aan de kas van het steunfonds voor oude leden. Oudte leden van den NS.G.B., die reeds reeht hebben op een ondersteuning uit de kas van den N.S.G.B., zullen minstens deze uitkee ring behouden. Nader gekeken zal wor- De regeling voor kinderen beneden drie jaar De a.s. Jaarbeurs Dinsdag geopend ook in dit opzicht belangwekkend te worden, dat er zal worden getoond, welke nieuwe grondstoffen de vroeger gebruikelijke doch thans schaarsch ge worden materialen kunnen vervangen. De stand van het centraal instituut voor industrialisatie, op de vijfde verdieping van het jaarbeursgebouw, laat o.m. zien, welke mogelijkheden geopend wor den door papieren garens. Papieren garens zijn in ons land niet onbekend; ook in 1918, toen eveneens vele origineele grondstoffe.» ontbraken, werd er gebruik van gemaakt. Thans is het product in verscheidene opzichten verbeterd. Vele artikelen worden vervaardigd: vloerbedekking, tapijten, pers, touw, koord, bretels, vliegengaas (mits blauw of verfd)strandstoelloopers, ringweefsels, pettenvoering, Uitkeer ingen De leden van den N.SxG.B. en den AN.S.B. zullen dezelfde rechten hebben, als de leden van den A.N.B. op een uit- aantoonen een deken of laken werkelijk^ keering uit het steunfonds Naar wij vernemen, zijn dezer dagen in opdracht van den commissaris van het N.W., de dageljjksche bestuurders van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond, den Nederland schen Schildersgezellenbond en den Al gemeenen Nederlandschen Stukadoors- bond bij elkaar gekomen met het doel tot een aaneensluiting van’ deze drie bonden te geraken. Tot verantwoordelijk leider dezer fusie werd door den com missaris van het N.V.V. benoemd de penningmeester van den Nederlandschen Schildersgezellenbond, de heer Kaub. Het resultaat dezer besprekingen is geweest, dat men is overeengekomen, dat de Algemeene Nederlandsche Bouw arbeidersbond juridisch in stand blijft en de leden van den Algemeenen Neder landschen Stukadoorsbond en van den Nederlandschen Schildersgezellenbond in den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond worden opgenomen. is dus meer sprake van een overgang van den eenen bond, naar den andere. In dit geval gaan de N.S.G.B. en de A.N.S.B. over naar den A.N.B. De A.N.B. had op 21 Februari van dit jaar 31.691 leden ondergebracht in 484 afdeelingen, de N.S.G.B. 6583 onderge bracht in 125 afdeelingen en de A.N.S.B. 2061 leden ondergebracht in 46t afdeelin gen. Voorts is besloten, dat het bondsbe- stuur zal bestaan uit 9 5 10 leden, t.w. 't bestaande bondsbestuur van den A.N. B., alsmede daaraan toegevoegd een of twee bezoldigde bestuurders van den N.S.G.B. en den bezoldigden bestuurder van den A.N.S.B. De heer Kaub trekt zich definitief uit den N.S.G.B. terug. Behoudens goedkeuring van den com missaris van het N.V.V. hadden de ge zamenlijke bondsbesturen zich de sa menstelling van het nieuwe A.N.B.- bestuur als volgt gedacht: Klein, voor zitter; Dooijes, 2e voorzitter redacteur groep schilders; Smit, algemeen secre taris; Leusink, 2e alg. secretaris redac teur groep bouw.; Ringersma, penning meester; de Vries, 2e penningmeester; Poptie, secretaris en redacteur groep stukadoors; Veenstra, secretaris groep bouw.Mes, secretaris groep schilders en Stam, bondsbestuurder. De bondsraad van den A.N.B. is sa mengesteld naar verhouding van het aantal leden. De N.S.G.B. heeft een bondsraad van 20 leden. Deze 20 leden zullen aan den bestaanden bondsraad van den A.N.B. worden toegevoegd, zoo mede de leden van het hoofdbestuur en eenige leden van den bondskern van den A.N.S.B. Uit de afdeelingsbesturen van den N.S.G.B. en A.N.S.B. zullen vakgroepbe sturen gevormd worden. Waar geen afdeelingsbestuur van N.S.G.B. of Voorts worden er inlichtingen verstrekt. A.N.S.B. aanwezig is, zal de A.N.B. uit de ter plaatse aangesloten schilders resp. stukadoors, vakgroepen vormen. Ook voor den bouw zal zij vakgroepen oprichten. Deze vakgroepen behartigen de zuivere technische vakbelangen der aangesloten leden. Voorloopig blijven de districtsbestuurders nog gehandhaafd. Mocht in de toekomst blijken, dat dit niet juist is, dan zal in overleg met het N.V.V. dit aantal dusdanig gewijzigd worden, resp. de districtsgrenzen dusda nig gewijzigd worden, als de omstandig heden wettigen. Na 8 Maart 1941 verschijnt van de drie organisaties alleen nog maar „De Bouwer’ onder de verantwoordelijke leiding van een hoofdredacteur, bijge staan door twee vakbondredacteuren, speciaal voor de groepen bouw, schil ders en stukadoors. Voorts is o.m. over eengekomen, dat voor leden met uurloo- nen tot enA me* 62 cent het reglement en boxmatrassen. benevens van d?n A.N.B. voor alle leeftijden on veranderd van kracht is en in deze ge- i vallen ook voor schilders en stukadoors i het loon van den timmerman maatge vend zal zijn voor de contributiebepa- j ling. Voor de groep van 63 cent per uur en hooger, vindt wijziging plaats. Ook ten aanzien van de bijdragen voor de werkloozenkassen is overeengekomen, dat leden in alle leeftijden met uurloo- nen tot en met 62 cent in dezelfde bepa- lingen zullen vallen als de A.N.B.-leden. Voor de groep van 63 cent per uur en j meer, vindt eveneens een wijziging plaats. Uit brieven, welke bij den schen Voorlichtingsdienst zijn binnenge komen, blijkt nog eenig misverstand bestaan ten aanzien van enkele onder deden der textieldistributie. Voor kleeding en benoodigdheden voor kinderen beneden drie jaar is de rege ling aldus, dat deze goederen gekocht kunnen worden op de stamkaart van het kind. Op deze wijze kunnen dus ook wieg- matrassen, wiegdekens, wiegelakens, sloopjes enz i kinderwagen-artikelen. worden verkre gen. Voor luiers is een uitzondering ge maakt; deze kunnen slechts op „speciale punten” worden gekocht, waartoe men zich moet wenden tot den plaatselijken distributiedienst. Ook a.s. moeders kun nen bij den plaatselijken distributie dienst speciale punten aanvragen. Zij vragen daarvoor eerst even aan dokter, vroedvrouw of wijkverpleegster een attest VAN COMMISSIONNAIRS OPGERICHT behartiging van de belan gen der commissionnairs in tuinbouw producten is thans opgericht de Neder landsche Bond van Commissionairs in fruit groenten en aardappelen. De goedkeuring van den procureur-generaal is bereids aangevraagd. Voorloopig zijn reeds gevormd: een Westlandsche onderafdeeling, een Zeeuw- sche onderafdeeling en een Limburgsche onderafdeeling. In voorbereiding zijn: een Noordhollandsche, een Noordbrabantsche, een Geldersche en een Rotterdamsche on derafdeeling. Voor garens is de regeling aldus: hand- werkgarens (b.v. borduurgarens, kelim- wol, zephyrwol e.d.) in handwerkop- maak, zooals strengetjes, kluwentjes en spoeltjes, van minder dan 25 gram, en angorawol in eiken opmaak, vallen bui ten de distributieregeling. Festonneerga- ren, haakgaren, handbreigaren, maasga- ren, naaigaren, rijggaren, stopgaren en tapijtwol worden slechts tegen afgifte van punten verkocht. Deze maand wordt nog een begin gemaakt Naar de „N R. Crt.” verneemt, hoopt men nog in den loop van deze maand een begin te maken met de uitkeering van de oorlogsschadevergoedingen. De organisa tie is reeds geheel gereed. Een belemmering is op het oogenblik echter nog de kwestie van de voorschot ten. Men hoopt intusschen nog in de maand Maart alle opgaven binnen te hebben zoodat men dan onmiddellijk met de uitkeeringen kan beginnen. Het eerst is Rotterdam als de zwaarst getroffen gemeente aan de beurt. Spoedig echter zal ook in andere plaatsen worden be gonnen De uitkeeringen geschieden door de ontvangers der directe belastingen. Een ieder moet afwachten, tot hij een kennis geving ontvangt, om zich ten kantore van den ontvanger te melden. De uitkeeringen hebben plaats in de tegenwoordige woon plaats van den aanvrager wiens verzoek is ingewilligd. Is men dus inmiddels van Rotterdam naar een andere gemeente verhuisd, dan zal men geen reis behoeven te maken naar de plaats, waar men eigenlijk de schade heeft geleden. De schadevergoe ding wordt voorts uitgekeerd in twee gelijke termijnen van de bruto uitkeering. Zijn de voorschotten zoo groot geweest, dat het bedrag van de eerste uitkeering is overschreden, dan krijgt men pas bij de tweede uitkeering het restant, waar men recht op heeft Zooals bekend, worden de schadever goedingen gedeeltelijk in bonnen, gedeel telijk in geld uitgekeerd. Schadevergoe dingen, gebaseerd op huurwaarden t( t 420 in de groote steden, tot 360 in de kleine steden en tot 315 op het platte land geschieden in den vorm van bonnen. Schadevergoedingen gebaseerd op hoogere huurwaarden worden in geld uitgekeerd, evenals kleine bedragen beneden 100. De bonnen hebben betrekking op aan- koopen van alles wat onder de schadever goeding „huisraad” valt. Dit is uiteraard niet alleen huisraad in den strikten zin van het woord, maar ook bijvoorbeeld een fiets De formulieren voor de bonnen zijn reeds ter perse, hun vorm zal binnenkort bekend worden gemaakt. De winkeliers, die de bonnen in ontvangst moeten ne men, zullen op eenvoudige wijze deze bonnen verzilveren, o.a. door bijschrijving op hun bankrekening, op hun postgiro rekening of door inzending aan het de partement. Hoe dat echter allemaal pre cies geregeld is, kan op het oogenblik nog niet worden medegedeeld. Nadere berichten volgen zoo spoedig als met de uitvoering een begin kan worden ge maakt Wat voor de voedselvoorziening van het meeste belang is, wordt het best beloond Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat de prijzen, welke de boeren zullen ont vangen voor door hen in het oogstjaar 1941 geteelde akkerbouwproducten, zijn vastgesteld. Bij de prijsverhouding tus schen de verschillende producten is er van uitgegaan, dat de teelt van die ge wassen, welke voor de voedselvoorzie ning van het Nederlandsche volk onder de huidige omstandigheden van het grootste belang zijn, het best wordt be loond. Aldus wordt de voortbrenging van de meest noodzakelijke producten gestimuleerd, zonder dat een teelt- dwang bestaat. Hierdoor kunnen dus de telers binnen de zeer groote ruimte, welke de verbods- en beperkingsbepa- lingen ten aanzien van de teelt van en kele gewassen hun gelaten hebben, hun teeltplan vaststellen naar eigen inzicht. Zij zullen dus, behalve met de prijsver houdingen en met de wenschelijkheid om datgene te produceeren, wat voor de voedselvoorziening van het meeste belang is. tevens rekening kunnen hou den met de bodemgesteldheid en andere speciale omstandigheden van hun eigen bedrijf. De vastgestelde prijzen worden in een afzonderlijke publicatie bekend gemaakt. den door het bestuur van het steunfonds voor oude leden van den A.N.B., of oude leden van den N.S.G.B. en den A.N.S.B. in het steunfonds ondergebracht kunnen worden en hun inplaats van de bondsuit- keering een steunfondsuitkeering te ge- per week. .G.B. en van den A.N.S.B. zullen voortaan de uitkeerin gen bij overlijden genieten, zooals het re glement van den A.N.B. deze voor schrijft. Hetzelfde geldt ten aanzien van uitkeeringen bij ziekte. Tenslotte is overeengekomen, dat de bondsvermo- gens van den N.S.G.B. en van den A.N.S.B. aan het bondsvermogen van den A.N.B. zullen worden toegevoegd. De fusie is 1 Maart j.l. ingegaan. De administratie van de gefuseerde orga nisatie moet uiterlijk aan het einde van deze maand in werking kunnen treden, op. welken datum ook de veranderde contributieregeling ingaat. burgemeesters in staat en bereid zullen zijn hun ambt van eersten bestuurder der gemeente te vervullen volgens de eerder uitgestippelde regelen Meer dan iemand anders hebben zij in hun ambtsgebied de taak, leiding te geven aan de vernieuwing en de eenwording van het Nederlandsche volk Voor wat mijn aandeel in het bestuur der provincie betreft, mag er op worden gerekend, dat ik in gelijken zin werkzaam zal zijn, als ik van de burgemeesters ver lang. Ik zal niets liever willen dan in vriend schap en vertrouwen tezamen te werken met degenen, op wier medewerking ik ben aangewezen. Degenen echter, die mij, zij het wellicht bedektelijk, zouden willen tegenwerken, zullen mij in dat geval als openlijken tegenstander tegenover zich Plechtive hiiponknmst ten Prnvincie- vinden Ik aanvaard mijn taak met moed, rieenuge DijeenKomst ten rrovincie met vastberadenheid eD met den tot huize te Haarlem zelfverloochening, die degenen, die in deze tijden op welke plaats ook, hun volk De nieuwe commissaris der provincie willen dienen, moet bezielen. in Noord-Holland, mr. A. J. Backer, heeft gistermorgen in een plechtige bijeenkomst in het gebouw van het Provinciaal bestuur te Haarlem zijn ambt officieel aanvaard. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door den gevolmachtigde van den Rijkscom- missaris voor de provincie Noord-Hol land, oberdienstleiter Seidel, den weer- machtscommandant in Noord-Holland, Hautmann Flohl, dr. T. Goedewaagen en ir. W. L. Z. van der Vegte, namens het departement van volksvoorlichting en kunsten, den procureur-generaal, fun- geerend directeur van politie te Am sterdam, mr. dr J. A. van Thiel, den president van het gerechtshof te Amster dam, mr. J. M. Jolles, de leden van het college van Gedeputeerde Staten, leden der Provinciale Staten, de burgemeesters der Noordhollandsche gemeenten, de voorzit ters der Kamers van Koophandel in het gewest en hoofden van takken van dienst der provincie. Aan de rede van mr. Backer ontleenen wij het volgende. De taak van den commissaris der pro vincie, reeds in normale tijden een zware en verantwoordelijke taak, is thans wel dubbel zwaar en verantwoordelijk Zij wordt, evenals trouwens de taak van iederen anderen ambtenaar in overheids dienst, wel zeer sterk beheerscht door een tweetal factoren, n.l.: de verhouding van den functionnaris ten opzichte van de Duitsche bezettingsmacht en zijn ver houding tot en zijn verantwoordelijkheid tegenover het Nederlandsche volk. Wat betreft de verhouding tot de Duit sche overheid, zeide spr. dat volgens de regelen van het volkenrecht de Nederland sche staatssouvereiniteit hier te lande mo menteel in handen van de Duitsche over heid berust Men kan hiervan denken, wat men wil, men heeft dit als realiteit te aan vaarden. De Nederlandsche ambtenaren, die in hun functie zijn gehandhaafd, in dien zij zich tot een loyale samenwerking met de Duitsche overheid bereid betoon den, ontleenen dus thans him autoriteit aan en staan practisch in dienst van de Duitsche overheid, niet als gezagsdraag- ster in het Groot-Duitsche Rijk, doch als de tijdelijke draagster van de Nederland sche staatssouvereiniteit in deze gewes ten. De Nederlandsche ambtenaar, die blij kens zijn in functie blijven, het verleenen van zijn loyale medewerking stilzwijgend heeft toegezegd, kan, indien hij op een bepaald moment in volle overtuiging meent dat het verrichten van eenige handeling of het nemen van eenige beslissing, welke door de Duitsche overheid van hem ver langd wordt, indruischt tegen zijn gewe ten, slechts één ding doen n.l. zijn mede werking weigeren en, zoo deze weigering niet wordt aanvaard, heengaan. Een an dere weg blijft hem niet over. Wel zeide mr Backer voorts, het als den plicht van den ambtenaar te schouwen, zijn opvatting naar voren brengen en op de gevaren, die hij even tueel vreest, te wijzen. Dat is zijn plicht tegenover het Nederlandsche volk en even zeer tegenover de Duitsche overheid. Een en ander is slechts mogelijk op een oasis van vertrouwen en waardeering voor elkanders standpunt Mr. Backer besprak daarna de verhou ding van den ambtenaar tot het Neder landsche volk. Een volk, aldus spr. is er en zal, als het tenminste voldoende le venskracht blijkt te bezitten, altijd blijven. Een staat wordt gebouwd, kan worden ge wijzigd, en zelfs verdwijnen. En het zijn zeker niet de kunstmatig getrokken staats grenzen, die een menschelijke samenle ving tot een volk stempelen. Dat er een Nederlandsch volk bestaat, wie zal het willen ontkennen? Dat dit Nederlandsche volk in het verleden bij herhaling groote kracht heeft ontwikkeld, wie zal het willen tegenspreken? Dat er ook thans nog in dit volk zeer groote mogelijkheden tot krachtsontplooiing schuilen, wie zal het tegendeel willen be weren? Wij, die thans leven en thans strijden, zullen echter onze eigen kracht en onze eigen waarde moeten bewijzen. Wij zullen bovendien allen tot het besef moeten ko men, dat wij niet alleen als volk, doch ook als individuen ons grondig moeten her zien. Ik wil allerminst ontkennen, dat er vele waarden zijn, waaraan wij ook in het heden en in de toekomst trouw moeten blijven, doch daarnaast zijn er ook zeer veel waarden, vroeger van beteekenis. die thans haar geldigheidskracht geheel heb ben verloren. Wij kunnen, noch als volk, noch als in dividu, maar steeds door gelijk blijven. Leven beteekent ontwikkeling en ontwik keling beteekent verandering. Ons volk zal in de eerste plaats zijn eenheid moeten hervinden en zich dus moeten afkeeren van de gruwelijke ver splintering, van den hokjes- en schotjes- geest, waaraan het langzaam dreigde ten onder te gaan. Zal die eenheid een krachtige kunnen zijn, dan zal de zin voor orde en disci pline. vooral ook in den zin van zelf-disci- pline, zich in ons volk sterk moeten ont wikkelen. Naast het gevoel van eenheid, zal het gevoel van verantwoordelijkheid voor elkander krachtig moeten groeien. De ofstandigheden zullen, naar ik vrees, niet toelaten, dat de omvorming, die zich in ons volk zal voltrekken, geleidelijk en in een bezadigd tempo gaat en degenen, die in dit opzicht tot het aannemen van een afwachtende houding raden, beoor- deelen de situatie wel volslagen verkeerd. Wij hebben thans geen tijd om ons lang te bedenken, doch wij moeten aan pakken. Wij moeten onzen haat en onze verdeeldheid opzij zetten, en allen met ons doel voor oogen, gezamenlijk het groote werk ter hand nemen, het werk, dat niet de taak uitmaakt van één enkel orgaan of één enkele groep, doch dat de taak is van het geheele Nederlandsche volk. „Alle hens aan dek” zij thans ons pa rool en de haven, waarin wij ons schip willen doen binnenloopen, staat vast, het doel van onze reis is bepaald. Laten wij ons dan ook niet gaan verliezen in gere dekavel over den koers, die wij in dit stormgetij moeten volgen. Vooroordeel, wantrouwen en misver standen moeten terzijde worden gescho ven. Voor den dienst ten behoeve van het Nederlandsche volk zijn thans alle beschikbare krachten noodig en wie zich afzijdig houdt, omdat niet alles precies met zijn Indivldueele inzichten overeen komt, begaat een misdaad aan zijn volk. Allen moeten aanpakken en aan degenen, die niet mede aanpakken, moet het recht tot critiseeren worden ontzegd. Zich daarna richtend op zijn eigen ar beidsterrein, volvolgde mr. Backer, dat hij er op moet kunnen rekenen, dat de Maandag over een week, 17 Maart, is, zooals bekend, de aanvangsdatum van de lijstencolleete van Winterhulp Nederland, welke duurt tot Zaterdag 22 Maart. In dien tijd zullen de reeds bekende figuren met de roode bus en de lijst weer over het geheele land in het straatbeeld ver schijnen, maar hoeveel er dit ook zullen zijn, te veel kunnen er nimmer aan den oproep voor collectanten gehoor geven. De behoefte aan collectanten is daarvoor te groot. Om een denkbeeld te geven van het aantal medewerkers is het vol gende voorbeeld van nuteen stad als Amsterdam heeft minimaal 6000 collectan ten noodig. terwijl een aantal van 12.000 voldoende is. Daarom doet Winterhulp nogmaals een dringend beroep op die landgenooten, die daarvoor in aanmerking komen, om zich aan te melden als collec tant. Een actie zooals beoogd, voor het volk door het volk, kan niet slagen, zon der medewerking op dit gebied, en hoe wel men niet te klagen heeft hierover, kan, zooals gezegd, het aanbod nimmer te groot worden. Het groote aantal dat noodig is be hoeft geen verwondering te wekken, daar alle huizen moeten worden bezocht, niet alleen in de meer gegoede wijken. i_ j_i«j varing heeft trouwens uitgewezen, dat vooral in de arbeiderswijken de mede werking groot is, zoo goed als huis aan huis worden hier de giften ontvangen De voorbereiding van de lijstencollecte is gereed, thans is het woord aan het publiek om deze te doen slagen, zoowel door zich aan te melden als collectant, hetgeen iederen dag kan gebeuren, om oponthoud voor de collectanten te voorkomen. kunnen eruit zakken, hessian, matten, loo- g Eigenlijk lambrizee- separatie doek voor de mijnen, ondervesten, sin- gelband, etc. Al is de belangstelling van het pu bliek voor zulke papierproducten nog zeer matig ook al omdat artikelen, uit de oorspronkelijke grondstoffen ver vaardigd, veelal nog te krijgen zijn de groote schaarschte aan katoen, wol, cocos, jute, sisal, manilla, hennep, e.d., zal dit spoedig doen veranderen en voor de noodzaak stellen, dat men met ver- vangingsproducten genoegen neemt. Daarbij zal men spoedig ontdekken, dat het wantrouwen tegen de kwaliteit van papieren producten ongegrond is. De hoedanigheid is in vele gevallen zeer goed. Reeds in den vorigen oorlog wa ren de ervaringen niet slecht: Zoo is het bijvoorbeeld geen zeldzaamheid, thans nog papieren matten in gebruik te vin den, welke toen werden gekocht. En thans is het product ongetwijfeld duur- zamer dan toen. Ook zijn goede resultaten bereikt met den opslag en het vervoer van diverse artikelen in geweven papieren zakken. De productiecapaciteit hier te lande is van ge- -- -- ---- grossiers xx.<=x «u™ xxi uc xxxccx wxjxxcxi, Zich zoo spoedig mogelijk op de hoogte doch ook in de arbeiderswijken. De er- stellen, want dan kan een tijdige bestel- van een

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9