I V TiUjnfiaxdtfa SPORT LAATSTE BERICHTEN GEMEENTERAAD. UIT DE OMSTREKEN VERGADERING VAN HEDEN MIDDAG CELLO-MATINEE TIBOR DE MACHULA VOORSTELLING CABARET „ZIG-ZAG” Voor den Puzzelaar A. ROLAND HOLST Aan den vleugel: Theo valt der Pas KUNSTHANDEL NIEUWENHUIZEN SEGAAR DE MODERNE DUITSCHE GYMNASTIEK BENOEMINGEN MEDEDEELINGEN EN ADRESSEN Een succesvolle avond voor eminente krachten HooFdpijn-Kiespijn OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant GENERAAL-MAJOOR TIT. G. H. C. CRAMER OVERLEDEN BEGRAFENIS J. A. FE1CKENS HERDENKING VAN PETER BENOIT HAAGSCHE COURANT Maandag 10 Maart 1941' 3e bl. pag. 2 voortvloeien van milde, bovenaardsche klanken. REVUE i GYMNASTIEK Leider der Medau-Schule demonstreert met leerlingen 1 over- bij 5. en in den Rees, 1920 van dering. antwoordt 1 1 1 s 1 1 Geopend door Edmond Wingen in 't Center. Letterkundig genootschap „Oefening kweekt kennis” TENTOONSTELLING KUNSTKRING NEDERLAND een zijn alle van een der fijn DELFT Zaterdagavond werd in,.Mu- sica" door de Delftsche H.B.S.-vereeniging een tooneelstuk opgevoerd, waarmee veel succes werd geoogst. Na de opvoering was er een geanimeerd bal. De muziek daarbij werd verzorgd door „The allround devils'*. 1 1 i I 1 1 1 s f 1 I. II. I I I l I 1 1 I 1 1 1 1 I 1 4 pia- Wat - in- zouden” wij bijna een ad libitum Aan de orde is de benoeming bij het Zaterdagmiddag heeft de schilder Ed mond Wingen, in den kunstkelder ’t Cen ter aan de Torenstraat, hoek Geest, alhier, de nieuwe tentoonstelling van werken door leden van den Kunstkring Neder land, geopend met een rede over doel en streven van dien kring. .,De Kunstkring Nederland wil slechts Nederlandsche kun stenaars van geboorte en belijdenis, hij wil gemeenschapskunst in den ruimsten zin des woords. Geen tendenskunst, maar kunst, aanvaardbaar en bevruchtend voor de gemeenschap Dus: gezonde, Neder landsche gemeenschapskunst”. Op de tentoonstelling zelf komen wij binnenkort nader terug. Voorz. professor ir. C. L. van der Bilt, waarnemend Burgemeester. Helpen veilig en vlug Doos 10 en50ct Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat zijn benoemd tot waterbouwkundige van den Rijkswaterstaat in vasten dienst de tech nische hoofdambtenaar van den Rijks waterstaat M. Cappen te Arnhem en de technische ambtenaar van den Rijks waterstaat A. J. Leenhouts te Leiden en zijn benoemd tot technische hoofd ambtenaar van den Rijkswaterstaat de Hier ter stede is vandaag op 75-jarlgen leeftijd overleden generaal-majoor tit. G. H. C. Cramer. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal Woensdag a.s. om 2.30 uur op Oud Eik en Duinen geschieden. Generaal-majoor Cramer is 15 April 1865 te Rotterdam geboren. In 1881 trad hij als vrijwilliger in militairen dienst bij het Instructiebataljon en in 1887 werd hij 2e luitenant bij het tweede regiment Infanterie. Op zijn ver/oek werd hij la ter overgeplaatst naar het achtste regi ment en in 1892 volgde zijn benoeming tot 1ste luitenant. In 1893 werd hij leeraar bij den Hoofd cursus, in verband waarmede hij werd overgeplaatst bij den staf der Infanterie. In 1903 volgde zijn benoeming tot kapi tein bij het zevende regiment Infanterie, doch hij bleef tot 1 October van dat jaar gedetacheerd bij den Hoofdcursus. Adjudant van het infanterie korps werd hij in 1909 en vier jaar later volgde zijn aanstelling als majoor bij het zevende regiment Infanterie. In 1916 werd de heer Cramer toege voegd aan den inspecteur der Infanterie en in verband daarmede overgeplaatst bij den staf van dit wapen. Den rang van luitenant-kolonel kreeg hij een jaar later Kolonel werd hij in 1922 en tevens werd hem toen op zijn verzoek eervol ontslag uit den actieven dienst verleend. In 1923 werd hij benoemd tot reserve- kolonel bij het wapen der Infanterie en tevers ingedeeld bij de Vesting Holland. In 1928 werd den heer Cramer op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Een jaar later volgde tenslotte zijn benoeming tot generaal-majoor titulair. Mej. Ada van Leeuwen piano- leerares heeft Zaterdagmiddag in de zaal „Harmonla" te Delft, een leerlingenmiddag gehouden. Door de leerlingen werden ver schillende stukjes ten beste gegeven. Te zamen met den violist Ru Sevenhuysen, bracht mej. van Leeuwen twee sonaten ten gehoore, waarna, eveneens ter afwisseling Miep Hollanders enkele liederen zong. 'S-GRAVENZANDE. Het geschil met Delfland. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben thans het gemeentebestuur van ’s-Gravenzande medegedeeld, dat zij het niet op hun weg achten te liggen, aan gaande het bestaande geschil tusschen het Hoogheemraadschap Delfland en de ge meente 's-Gravenzande, bemiddelend op te treden. De oplossing van de Zaterdag geplaatste puzzle luidt aldus: Horizontaal: 1 Weegbree; 8 Radi caal; 12 Ruime; 14 Sap; 17 Trapéze; 21 Stearine 25 Atonie; 27 Ui: 29 De; 30 Kachel; 34 Ledikant 38 Inmaken; 42 Ons; 43 Banjo; 47 Sterling; 51 Attentie; 55 Asem, 56 Amen; 59 Sandwich. V e rt i c a a 1: 1 Worst; 2 Brevet; 3 Ra; 4 E.d., 5 Ei; 6 Sau; 7 Olm; 9 Credit; 10 A.i.; 11 Opa; 13 Entree; 15 Ar; 16 Lea; 18 Psyche; 19 Ze 20 Ven; 22 Raglan; 23 No; 24 Mia; 26 Ideeën; 27 Uk; 28 Eli; 31 Qliënt; 32 E.d.. 33 Sta; 35 Kievit; 36 N.M 37 Rob; 39 Koorts; 40 N.S. 41 Tor; 44 Asthma; 45 Je; 46 Agé; 48 Lakei; 49 N.T.; 50 Rem; 52 Naar; 53 Ie; 54 End., 56 As; 57 En; 58 V.H. Hedenmiddag is op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer J. A. Feickens, oud-inspec- teur der P.T.T. Aanwezig waren o.m. de heeren G. Wol ters, directeur Postkantoor alhier, H. C. Telser, hoofdir.specteur P.T.T., de inspec teurs J. W. Groeneyk, H. v. Winkel en v. Goor, de inspecteur van den Spoorweg- postdienst T. v. Houwelingen, L. Meyer, hoofd telefoon district Utrecht, H. Eiteren referendaris P.T.T., R J. Drenthen, refe rendaris 2e klasse P.T.T., H. Icke, hoofd commies P.T.T., C. Spiegelberg, directeur ijkkantoor, J. Mazel, oud-kolonel, F. de Vries, oud-hoofd eener school, H. Bunk, oud-dlstrictsbouwkundige Rijksgebouwen- dienst, P. H. v. Waveren, gep. P.T.T.-amb- tenaar, J. V. Wakerlin, ambtenaar Rijks Automobiel Centrale, W. Kruyt, oud-in- specteur P.T.T., A. N. Visser, oud-beheer- der bijkantoor en M. H. Rottier. In de aula sprak de heer A. P. F. Duynstee namens den directeur-generaal ir. Damme, die door bezigheden verhin derd was, woorden van dank voor al hetgeen de heer Feickens gedaan heeft voor de P.T.T. Hij had een rechtschapen karakter, zijn hoogste taak was ander iets goeds te geven. Door zonnig karakter was hij gezien in lagen van de bevolking, De organist speelde een Prelude Chopin, het Largo van Höndel en Koraal van Bach. In de feestzaal van het Antwerpsche Conservatorium is Zondag een herden king gehouden ter gelegenheid van den sterfdag van den grooten Vlaamschen toondichter Peter Benoit. Onder de gas ten zag men talrijke vooraahstaande per sonen uit het economische en cultureele leven van de Scheldestad, o.a. den gou verneur van de provincie Antwerpen, den burgemeester der stad en den direc teur van het conservatorium. De secre taris van het conservatorium en een lid van de Koninklijke Vlaamsche Acade mie, hielden redevoeringen, waarin zij wezen op de beteekenis van Peter Benoit voor de Vlaamsche en de Europeesche muziek. Des middags werd een groot Peter Benoit-concert uitgevoerd en werd een krans geplaatst tegen den gevel'van zijn vroegere woonhuis. Gisteravond heeft het cabaret ..Zig-zag” in een ongeveer uitverkochte Diligentla- zaal een voorstelling gegeven, welke tot een enorm succes voor de medewerkende eminente krachten is geworden. Met de zen avond werd waarschijnlijk een reeks voorstellingen, welke aan de kleinkunst zullen zijn gewijd, geopend. Want het ligt ten minste in de bedoeling van hen, die het optreden van het cabaret Zig-zag-’ organiseerden, om verscheidene voorstel lingen van dergelijk karakter op Zater dag- of Zondagavonden te laten volgen. Zij hebben het uitvoeren van hun plan nen geenszins met een schuchtere poging ingezet, doch de meest vooraanstaande kleinkunstartisten. die ons land momen teel bieden kan, bijeengebracht. Zoodoen de behoorde de voorstelling, welke caba ret ..Zig-zag” heeft gegeven, zonder over drijving. stellig tot het beste, wat wij in den loop der laatste jaren te zien hebben gekregen. Er waren veel artisten, waar door het ideaal van het ,,elck wat wils” verwezenlijkt werd, er heerschte een in tieme sfeer door een opmerkelijk contact tusschen publiek en spelers het was ge zellig, ja het was eens echt knus in Dili- gentia. Aan dezen avond werkte zelfs de char mante. populaire .vedette de la chanson Francaise”. Josée Sann, met eenige van haar beste repertoirenummers. in hoogst eigen persoon mede, waarbij zij door Theo Koning. als nieuwen vleugeladju dant. werd begeleid. Haar verfijnde, veel zijdige kunst, heeft de toehoorders we derom in een ware vervoering gebracht. Zij heeft ook ons. ondanks het feit, dat wij haar liedjes thans voor de zooveelste maal hoorden, daarmede in hooge mate gefascineerd. Theo Koning, een pianist met een fraai toucher en uitstekend ver zorgd spel, begeleidde de kunstenares op zeer muzikale wijze, alhoewel hij het, na den korten tijd van samenwerking, eeni ge malen blijkbaar met haar niet eens kon worden, waar het tempi betrof. En dan haperde er Wel eens iets. De bekende kunstenaar Peter Siers werkte als conferencier, acteur en zan ger aan deze voorstelling mede. Hij heeft zich op een voorbeeldige wijze van deze enorme taak gekweten. Zijn conference was allergeestigst, onderhoudend, actueel en origineel En al ontbrak de pikante noot hier stellig niet aan. zoo was het toch steeds buitengewoon beschaafd. Men gierde dan-ook steeds van het lachen om de. uit schier onuitputtelijken voorraad opgedischte grappen van Peter Siers. Ook als acteur in de korte schets „Leve de techniek” heeft Peter Siers een verras send goed figuur gemaakt. Maxim Herman, de voortreffelijke pa rodist bracht ons met „10 Minuten Holly wood” één der beste nummers van den avond. Zijn imitaties van de bekendste sterren uit de filmwereld waren onverbe terlijk, terwijl hij als acteur de schets ..Leve de techniek” met zijn vlot spel eigenlijk geheel „gedragen” heeft. Maxim Herman is in zijn genre een ras-artist van groot formaat. De zigeuner-primas Kertesz Csiby bracht o.a. eeen csardasz van Monthi ten gehoore. Deze violiste bleek een uitzon derlijk grooten aanleg voor "de Hongaar- sche zigeunermuziek te bezitten en mag trotsch zijn op den prachtigen toon van haar spel en de uitvoering van flageolet tenen. Tezamen met twee collega’s heeft zij met tusschenspelen voor stemming gezprgd. De tenor Gerard du Cray zong met zijn welluidende stem eenige bekende ..Schla gers”, terwijl Ruska Bornova eenige dansen op verdienstelijke wijze voor het voetlicht heeft gebracht. Het publiek toonde zich opgetogen, juichte en stamp te herhaalde malen om de artisten terug te roepen. Al met al een buitengewoon geslaagde voorstelling. Gistermiddag heeft de bekende dichter A Roland Holst voor het Letterkundig Ge nootschap „Oefening Kweekt Kennis” in de bovenzaal van Diligentia, gesproken over „Eigen achtergronden". Er was een enorme belangstelling. Onder de aanwezi gen bevonden zich verschillende dichters en schrijvers van de oudere en jongere ge. neratie. Wij merkten o.m. op Frans Mijns, sen, Kitty de Josselin de Jong, Jacques Bloem, Jan R. Th. Campert, Clara Eggink, Roest Crollius e. a. De zaal was zóó tjok- en tjokvol, dat er geen stoel meer bij kon. Men zat tot op het podium, vlak om den spreker heen. De heer A Roland Holst sprak vóór de pauze over de achtergronden van zijn werk. Hij wees er op, dat voor den dich ter het tijdelijke geen maatstaf kan zijn. Velen hebben het „actueele" aan de kunst willen opdringen, als een noodwendig ele ment, niet begrijpende, dat dichtkunst en actualiteit zich verhouden als een fuga van Bach tot straatrumoer. Er is een onder scheid tusschen leven en wereld, zooals er een onderscheid is tusschen persoonlijk heid en karakter. Het leven blijft door- huiverd van het eeuwigheidsmysterie, de wereld echter sluit zich daarvan af en ver start tot wereldsche vormen, waarin men slechts rekent met feiten en uren Het leven is tijdeloos, de wereld: tijdelijk. In het leven Irennen wij een onuitroeibaar heimwee naar de verten van datgene wat men zou kunnen noemen: het vóór-tijde, lijke en het na-tijdelijke. De geboorte en de dood zijn poorten op dat tijdelooze, waarvan sommigen ’n ontijdelijke herinne ring met zich mee voeren. In dit besef hebben in het werk van A. Roland Holst, verschillende woorden eigen begrippen ge kregen. Het waaien van den wind, de schemering, de branding, de zee. Wij zijn als de bewoners van een eiland, aan alle zijden door zee omringd en velen on zer hebben het vermoeden dat achter licht en zee andere eilanden liggen, beter, schooner en harmonischer dan het onze. Het is dit oer-verlangen van den dichter, dat in de harten van alle, niet in de wereld verstarde menschen leeft, dat de stem der poëzie tot een levend geweten maakt, waarvan A. Roland Holst in zijn belang rijke voordracht getuigde Na de pauze las spr uit eigen werken voor, zoowel verzen als proza. Een enthousiast publiek bracht hem, op het einde van den onvergetelijken middag, staande een levendige ovatie. De voorzit ter van het Letterkundig Genootschap, de schrijver Ben v. Eysselsteijn, dankte den heer Roland Holst voor diens woorden Hij zeidef dat de stem van den dichter, uit het tijdelooze sprekende tot hen die in den tijd leven, vaak klinkt als de stem van een profeet. Het adres van het bestuur der Ver- eeniging tot oprichting en instandhouding van Christelijke nijverheidsscholen voor jongens en meisjes voor 's Gravenhage en omstreken, houdende verzoek de nood zakelijk uit te spreken, dat aan het leer plan van de Christelijke ambachtsschool en van de Christelijke huishoudschool het zak gymnastiek wordt toegevoegd, wordt gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. Mededeeling van B en W. omtrent de tfepassing van artikel 212 der Gemeente wet in 1940 (betreffende de aanvaarding van schenkingen), wordt aangenomen voor kennisgeving. J. Metzinger en I. G. M. van Hettinga-Tromp In den kunsthandel G. J. Nieuwenhui zen Segaar, Anna Paulownastraat 107, wordt deze maand een interessante ten toonstelling gehouden, hoofdzakelijk ge wijd aan het werk van Jean Metzinger en T. G. M. van Hettinga Tromp. Van den eersten schilder zijn er een aantal belangrijke schilderijen, vrijwel zonder uitzondering figuur-schilderijen. Metzin ger heeft een kloek palet, hij werkt monumentaal, in stoere vlakken; een doek als de „Baigneuse’, decoratief en imponeerend van opzet, wijst er op, dat deze schilder ook in monumentale kunst, als muurschilderingen enz. een belangrijk werker zou kunnen zijn. Zeer merkwaardig is, dat hij op enkele zijner doeken, het al te monumentale als het Ware neutraliseert, door de figuren, het naakt, een irriteerenden toon te geven en hier en daar zelfs transparant te maken, door het doorvoeren van lijnen en vlakken en voorwerpen in den ach tergrond. Jean Metsinger is een be langrijk figuurschilder, wiens, werk ze ker onze volle aandacht verdient. Van geheel andere geaardheid is het oeuvre van T. G. M. van Hettinga- Tromp, wiens werk wij in dezen kunst handel reeds bij herhaling zagen en meermalen bespraken. Een fijne, hoogst gevoelige en uiterst gedistin geerde persoonlijkheid spreekt uit deze met aandacht en groot gevoel van ver antwoording geschilderde doeken. Een werkje als „wit Delftsch met citroenen” is een waar juweeltje. Behalve deze twee exposanten frap peert ons nog werk van P. Meiners, S. Mesdag van Houten, Jan Sluyters, Jan Toorop, enkele werken van R. Bremmer, o.m. de voortreffelijke „Roo- de Kool”, waarover wij reeds vroeger met groote waardeering spraken en een zeer bijzonder doek „Steendragers” door onzen, reeds vroeger in Duitsch- land beroemd geworden landgenoot J. Thorn Prikker. Zaterdagmiddag heeft de bekende cel list Tibor de Machula een recital in Di ligentia gegeven, waarbij hij door Theo van der Pas aan den vleugel werd be geleid. Zooals wij, in verband met den roem, welken deze eminente kunstenaar geniet, mochten verwachten, bestond er voor deze matinée een vrij groote pu blieke belangstelling. Tibor de Machula bracht als eerste nummer van zijn belangrijke program ma, de Sonate in d kl. t. van A. Co relli op onvergetelijke wijze ten ge hoore. Niet alleen de onverbeterlijke keuze der tempi, maar ook de inner lijke reserve, de strakheid en voor naamheid der voordracht en de prach tige toon, welke vaak de sonoriteit van den klank van het orgel en de verras sende ijlheid en reinheid van het viool spel in zich vereenigde, openbaarden in deze vertolking den geestelijken rijk dom, welke in de klassieke schepping besloten ligt. Het was een verrukkelijk Als tweede nummer hoorden wij Beet hovens 12 Variaties over een thema uit bet oratorium „Judas Maccabaeus”, van HMndel. Evenals in de cello-sonates van den Weenschen meester, heeft de toondichter ook in deze variaties aan de piano de leidende rol toegekend. Een en kele maal neemt de cello daarin eens de leiding, doch over het algemeen ont vangen wij niet den indruk, dat zij uit een bijzondere liefde voor het instru ment werden geboren. Het is echter een euvel, waaronder bijna de geheele lite ratuur voor de altijd stiefmoederlijk be dachte cello lijdt, en waarvan de op deze matinée na de pauze voorgedra gen sonate in g kl. t. op. 19. van S. Rachmaninoff een sprekend voor beeld mag heeten te zijn. Want de Rus sische componist en klavier-heros heeft daarmede eigenlijk een sonate voor no met obligaat cello geschreven, de partij van het laatstgenoemde strument betreft, opschrift „ad libitum” denkbaar achten, zoo volkomen afgerond zou het werk als pianocompositie zijn, en zoo volkomen ongelijkwaardig zijn de aandeelen beide partners. Een musicus met gehoor zal de combinatie viool-piano niet ideaal vinden, doch zal waai'schjjn- lijk evenals wij, nog minder enthousiast zijn over die van cello en piano. De geringe omvang der cello-literatuur en de tweeslachtigheid van haar karakter zullen dan ook aan hiermede overeen stemmende meeningen der tóondichters te wijten zijn. Herscheppers als Tibor de Machula en Theo van der Pas, weten echter zulke bezwaren en zwakheden op den achtergrond te dringen. Door hun mees terlijk samenspel werd in beide laatst genoemde composities zoodoende toch een hechte tweeeenheid geschapen. De voortreffelijke streek, de diep doorleef de, hartstochtelijk bewogen voordracht van Tibor de Machula waren elementen, welke de aandacht op zijn glansrijk spel gespannen hielden. Vóór de Rachmaninoff-sonate hoorden wij nog het concert in bes gr. t. van L. Boccherini. Wij kunnen besluiten met onze overtuiging, dat de cello-literatuur uitgebreider zou zijn geweest, indien de wereld meer genieën op dit instrument van het formaat van Tibor de Machula had gekend. Het auditorium heeft zoo wel Tibor de Machula als Theo van der Pas spontane applaus-ovaties gebracht. HONSELERSDIJK L.T.B, Onder voorzitterschap van den heer P. J. Barendse heeft de afdeeling Honse- Jersdijk van den L.T.B. alhier haar jaar vergadering gehouden. De voorzitter deel- de mede, dat de afdeeling thans 85 leden telt. Uit het jaarverslag van den heer A. Barendse bleek, dat er een batig saldo was van ruim /54. De heer W. Kester rapporteerde namens de contrólecommissie dat alle bescheiden in goede orde waren bevonden. De heeren P. Janssen en P. Damen werden tot afgevaardigden her kozen en de heer W, Kester herbenoemd in het beïtuur. De heer de Groot bepleitte het aanschaffen van een vaandel; het be stuur werd gemachtigd deze kwestie nader te onderzoeken. Tot slot sprak de geeste- lijk-adviseur een opwekkend woord. LEIDSCHENDAM De eierenveiling „Het W a- pen van Veur” te Leidschendam houdt Donderdag 13 Maart a.s. haar jaarlijk- sch algemeene vergadering in het café van den heer Al, aan den Voorburgsche- weg. LOOSDUINEN In de openbar* schoolaande Julianastraat te Loosduinen wordt Woens dag a.s. een ouderavond gehouden. E LIER Morgenmiddag om 4 uur houdt de Veilingvereniging Westerlee in het veilinggebouw te de Lier haar jaarver gadering. De agenda vermeldt o.m.: jaar verslagen, kantooruitbreiding en mede- deelingen van het bestuur. MONSTER. Veiling „Zwartendijk". In hotel Overheijde te Monster hield de veilingvereniging „Zwartendijk" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. o Camperman, besprak in zijn openingsrede den toestand in den tuinbouw. Het jaar verslag van den secretaris, den heer J. P. A. Groenewegen, werd onder dank goed gekeurd, evenals het financieele verslag van den heer A. v. d. Hout. De salarissen van betaalmeester, secretaris, penning meester en personeel werden verhoogd De heer Groenewegen werd tot secretaris herkozen, In verband met plaatsgebrek' stelde het bestuur voor, dat de leden thans reeds het fust gedeeltelijk zelf zullen be waren Tot afgevaardigden naar de jaar vergadering van het Centraal Bureau werden benoemd de heeren C. Camferman en A. de Koning. naaldwijk Onderlinge Molestverzekering. De onderlinge molestverzekering „Helpt Elkaar” heeft te Naaldwijk haar jaarver gadering gehouden. De voorzitter, de heer V. Ph. Vaistar, wees in zijn openingswoord op het groote nut der molestverzekering. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, den heer Lievense, bleek, dat tot nu toe alle schaden zijn vergoed en er een flinke reserve is. Na eenige discussie werd besloten tot het sluiten van een herver zekering bij de Onderlinge Oorlogsver- zekerings Mij. te den Haag. De vergade ring machtigde het bestuur de noodige wijzigingen aan te brengen in het regle ment der verzekeringsvoorwaarden. Be sprekingen over een oogstverzekering zijn gaande. Uit de Ned. Herv. Gemeente. Naar wij vernemen, zal een Commissie uit het classicale bestuur te den Haag een onderzoek instellen naar de kerkelijke kwesties te Naaldwijk. In het College van Notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn benoemd de heeren P. Kuijvenhoven, C. van der Lugt en D. v. d. Sluijs. Aan’de aftredende leden, de heeren W. Vellekoop, M. C. Giltay en P. Brederoo, is dank gebracht voor het verrichte werk in het belang der Ned. Hervormde Ge meente Morgenavond houdt de West- landsche Gymnastiek- en Schermvereeni- ging „Uitspanning Door Inspanning” om half acht in gebouw Hulp en Voorzorg te Naaldwijk haar jaarlijksche uitvoering. RIJSWIJK Verordening betreffende de Vleeschkeuring B. en W. van Rijswijk stellen den ge meenteraad voor te besluiten tot een ge meenschappelijke regeling met de gemeen ten 's-Gravenhage, Voorburg en Leid schendam, tot uitvoering van de Vleesch- keuringswet. Over de bepalingen van deze verordening wordt naar het bericht onder de rubriek Binnenland over de instelling van vleeschkeuringskringen in Zuid-Hol- land verwezen. De verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in dé gemeente Rijs wijk vastgesteld bij raadsbesluit van 10 Juni 1922, de verordeningen, regelende de heffing en invordering van loonen voor het keuren van vee en vleesch, kunnen daarbij worden ingetrokken Aankoop en onteigening perceelen in bet Steenlaankwartier. B. en W. van Rijswijk deelen den Raad mede, dat aan de gemeente te koop zijn aangeboden de perceelen: Torenstraat 31, 33, 35, Heerenstraat 92, een perceel grond van 92 m2, aan de Steenlaan, waarop zich een schuur bevindt, Torenstraat 41, Toren straat 37 en 39, Steenlaan 3 en eenige schuren Heerenstraat 115. De resp. eige naren zijn bereid gevonden hun perceelen aan de gemeente te verkoopen voor onder scheidenlijk 5500. 23 935, f 3106, 6000, 2730, 6960 en 11.760. De erven C. Bol hebben verzocht het perceel Heerenstraat 115 na de overdracht te mogen huren tegen een huurprijs van fl per week, waartegen bij B. en W. geen bezwaar bestaat, mits de huurovereen komst voor niet langer dan twee jaren wordt aangegaan. Aangezien het gewenscht is, dat de ge meente. in verband met haar plannen tol saneering van den woningtoestand ter plaatse, de beschikking heeft over genoem de perceelen, stellen zij den Raad voor tot den aankoop daarvan te besluiten. Ten aanzien van de overige Perceelen. welker eigenaren met de geboden berlra- gen geen genoegen nemen, stellen b W. der Raad voor tot onteigening daarvan te besluiten. GEMEENTELIJKE HYPOTHEEKBANK Aan de orde is de benoeming van b. twee schatters bij de Gemeentelijke Hypotheekbank. het Rijkshypotheken- fonds en het Noodhypothekenfonds. 1. W. Biever, 2. G. Remeyer 1. C. Bevelander, 2. L. Kok. LAGER NIJVERHEIDSONDERWIJS Aan de orde is de benoeming van c. zes tijdelijke leeraren en een leeraar in vasten dienst aan de avondnijverheids- schpol voor jongens, ter voorbereiding tot de Visscherijschool te Scheveningen. I. tijdelijk leeraar in vakteekenen F. J. J. Feierabend de behandeling van den scheepsmotor N. de Jong smeden en bankwerken M. J. Mol bankwerken W. PosthumuselectrotechniekW. Reijngoud breien en boeten T. Korving. II. leeraar in vasten dienst, in vaktee kenen F. J. J. Feierabend RAAD VAN BEHEER DER H.T.M. Op verzoek van den heer van den Oever, wordt het punt om over te gaan tot benoeming van een lid van den Raad van Beheer der N.V. Gemengd Be drijf „Haagsche Tramweg-Maatschappij”, aangehouden tot de volgende Raadsverga dering, Zonder hoofdelijke stemming zijn daarna de volgende agendapunten goed gekeurd 1. Goedkeuring van de machtiging, verleend aan den directeur van den Ge meentelijken Reinigingsdienst, tot inrich ting van 53 auto’s van dien dienst voor tractie met gecomprimeerd gas 2. toekenning van een aanvullings- subsidie over 1938 aan de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van Christelijke nijverheidsscholen voor jon- MIDDELBAAR ONDERWIJS van tien tijdelijke leerkrachten het openbaar middelbaar onderwijs. I. aan de handelsdagschool met 4-jari- gen cursus, tot tijdelijk leeraar in de Fransche taal en letterkunde en handels correspondente. A. Blok II. aan de hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus, tot tijdelijk leeraar (ares) in de Fransche taal en letterkun de mej. M. M. Thiebout en mej. A. J. M. de Vries het teekenenF. W. van der Spek de Nederlandsche taal en let terkunde mej. J. Ch. Verjaal en Ch. L. Sciarone III. aan de Gemeentelijke handels- avondscholen, tot tijdelijk leeraar(ares) in de Nederlandsche taal en handelscor respondente C. Oskam het boekhouden en het handelsrekenen en de algemeene handelskennis mej. M. H. van Mieren Loovenstijn de Nederlandsche taal en handelscorrespondenteG. J. de Voogd het handelsrekenen en de algemeene han delskennis F. van der Laan. De brief van den voorzitter van het Centraal Stembureau ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad van ’s-Gra venhage, houdende toezending van een afschrift van zijn besluit van denzelfden datum, waarbij A. F. J. Linneweever is benoemd tot lid van den Gemeenteraad, wordt aangenomen voor kennisgeving. De mededeeling, dat B. en W. bij de bepaling van de jaarwedde van de ge neeskundigen H. L. de Grave en G E. van Beek hebben afgeweken van het be paalde in art. 35, le lid, van het Ambte narenreglement, wordt aangenomen voor kennisgeving. Het adres van J. H van Broeckhuy- sen, houdende verzoek hem een bijslag op zijn pensioen toe te kennen, weidt aangenomen voor kennisgeving. Het adres van mej. T. A. van houdende verzoek om een gemeente- woning, wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Het adres van den voorzitter en den secretaris van het woonwagencomité ,,’s Gravenhage”, houdende verzoek om een subsidie tot een bedrag, gelijk aan de huur, die dit comité betaalt voor een perceel gemeentegrond aan de Slacht huiskade, wordt gesteld in handen van B. en W. ter overweging. Het adres van J. v. d. Heeg, houdende verzoek om herplaatsing in gemeente dienst in gelijkwaardigen rang, als hij eertijds bij de Gemeenteziekenhuizen had, en schadeloosstelling voor de jaren, ge durende welke hij het loon in dien rang gederfd heeft, wordt aangenomen voor kennisgeving. Het adres van Th. J. C. Kortekaas, hou dende bezwaren tegen het ontwerp-raads- besluit tot vaststelling van een voorgevel- rooilijn aan de Noordoostzijde van de te erf straat, wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Kan men professor Bode den man noe men, die het eerst de principes formu leert, welke aan de moderne Duitsche gymnastiek ten grondslag liggen, Bann- führer Heinrich Medau gaf deze beginse len vorm en bouwde er een methode op, welke nu over een groot deel der we reld bekendheid heeft gekregen en tal- looze enthousiaste beoefenaars, zoo vrou- lijke als mannelijke, ook in ons land vindt. Het was Medau zelf, die zijn systeem in Nederland introduceerde. In de jaren 1934 1938 gaf hij hier cursussen, waar de lei ders gevormd werden, die daarna op hun beurt weer tal van instructeurs en in- structrices opleidden. Voor de eerste maal echter zal de ver maarde Duitsche gymnastiekleeraar met een groep van zijn eigen school, de Medau Schule. in enkele Nederlandsche steden optreden en wel te beginnen heden avond in den Haag, voor een kring van genoodigden in het gebouw Kneuterdijk No. 20. De persvertegenwoordigers op de ge bruikelijke middagconferentie kregen van daag de primeur van deze hoogeschool- demonstratie en laten wij het er direct bij zeggen: zij hebben ervan kunnen ge nieten. Vooral degenen, in het gezelschap, die de Medau-methode kennen of haar zelf beoefenen. Zij kregen een reeks oefeningen te zien zóó perfect uitgevoerd, als slechts met een keur-ensemble kan worden getoond Maar beter nog waren de enkelvoudige de monstraties, in de eerste plaats omdat daarin elk begrip van „show” afwezig was en het louter en alleen om de zui vere bewegingen ging, maar ook, wijl de aandacht niet werd afgeleid, door snelle verplaatsing, van de figuren. Heinrich Medau gaf vooraf een korte, duidelijke uiteenzetting, van het wezen van zijn systeem, dat de bedoeling heeft inzonderheid de meisjes en jonge vrou wen een lichamelijke oefening te schen ken. waardoor haar physiek weerstands vermogen wordt verhoogd, maar vooral ook die psychologische factoren worden gewekt, welke voor haar functie van moe der van groote beteekenis zijn. Bij gymnastiek voor den man weegt de versterking der veerkracht. Bij die voor de vrouw is veeleer verdie ping van het gevoelsleven, grooterbe- heersching van het lichaam en daardoor verhoogde gratie en tenslotte opvoering van de weerstandskracht, het doel. De oude gymnastiekmethoden faalden in dit opzicht. De kunst om erg lang, op de schouders rustend, de beenen gestrekt omhoog te houden ofwel op het hoofd te staan, mocht dan al groote vaardig heid en uithoudingsvermogen vergen, zij diende tot niets. Evenmin voldeed het Zweedsche systeem, dat voornamelijk van bepaalde strakke houdingen uitging. Dit labo reerde aan een bedenkelijke eenvormig heid. Toen kwam, nu 20 jaar geleden onge veer, de rhythmische gymnastiek, waar uit zich later de huidige Duitsche gym- nastiekvormen ontwikkelden. Haar alpha en omega is de totale beweging, de af wisseling van spanning en ontspanning. Voortdurend in goede, vloeiende bewe ging zijn tijdens een oefening, dat stelt Medau als een der eerste eischen daaraan voegt hij onmiddellijk toe een krachtige uitvoering, toenemend lengte. Elke oefening, hetzij met één arm of met beide, hetzij met de beenen en de ledematen samen, moet het gansche lichaam in actie brengen. De hulpmiddelen voor dezen gymnastiek- vorm zijn hoogst eenvoudig maar tegelij kertijd zeer doeltreffend. De Medau-bal, die reeds algemeen bekendheid geniet en een paar knotsen, waren de eenige attri buten. welke in deze demonstratie werden gebruikt. Achtereenvolgens toonde een der deel nemende meisjes enkele „standen” uit de oude doos, en eenige sublieme bewegingen met den bal en den knots. Het bewegings- principe der methode-Medau kwam hier prachtig tot uitdrukking. Lang waren de zwaaien en daarin werk te het heele lichaam harmonisch mee. Snel en elegant waren de bewegingen tevens, maar steeds totaal. Nergens' een „hoek”, nooit een verkeerde spanning, soepel en vloeiend was elke houding en was elke zwaai. Het gaan, het loopen. het springen en huppelen. Medau gaat van het juiste principe uit. dat ook deze eenvoudige be wegingen, willen ze goed worden uitge voerd, óók geleerd moeten worden. Bij deze zoowel als de meer ingewikkel de oefeningen is de muziek van bijzonde re beteekenis. Zij ordent niet alleen, maar stimuleert ook de psychologische impul sen. Een groepsdemonstratie met knotsen be sloot de demonstratie In een pakkenden climax. Wij zijn ervan overtuigd, dat veien de komende vertoonlngen met belangstelling tegemoet zien. technische ambtenaren W. van Alten te ’s-Gravenhage, B. G. Kreiter te Maas sluis en G. A. R. van Veen te Bussum. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Op voeding, Wetenschappen en Cultuurbe scherming is S. Siersema op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van leeraar aan de Rijks H.B.S. te Har lingen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is benoemd tot plaatsverv. van den Rijks advocaat in tydelijken dienst te Gronin gen: mr. J. Siertsema, thans advocaat en procureur aldaar. Bij beschikking van de secretarissen- generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming, is benoemd tot lid van de com missie van advies der Rijksvakschool voor de leder- en schoen-industrie, met daar aan verbonden Rijksproefstation en voor lichtingsdienst ten bate der leder- en schoen-industrie te Waalwijk: de heer A. A. de Kort, te Waalwijk. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Water staat is bepaald, dat mr. J. A. M van Oorschot voorloopig tot uiterlijk 1 Maart 1942 de functie van Rijksinspecteur van het verkeer te Zwolle zal blijven ver vullen. gens en meisjes voor ’s-Gravenhage en omstreken, ten behoeve van haar Chris telijke huishoudschool 3. vBorloopige vaststelling van exploi- tatie-uitgaven over 1938 enz. bij het open baar buitengewoon lager onderwijs en vaststelling vergoeding en uitgaven tna. terieele exploitatie over 1938 en 1939 voor het bijzonder buitengewoon lager onderwijs 4. aanschaffing van ledikanten enz. ten behoeve van het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal Inbreng van gronden in het Grond bedrijf 6. toekenning van de vereeniging „Steun aan kind”; 7. vaststelling van het bedrag der vergoeding over 1939 ten behoeve van de exploitatie der bijzondere scholen voor gewoon en uitgebreid lager onder wijs en van de voor die vergoeding in aanmerking komende uitgaven 8. vaststelling van het voorschot op de vergoeding van de exploitatiekosten der bijzondere scholen voor lager onder wijs in 1941, van het bedrag der uit gaven voor vakonderwijs aan de open bare scholen voor lager onderwijs in 1940 en van het voorschot op de ver goeding voor vakonderwijs aan de bij zondere scholen voor lager onderwijs in 1941 9. verlenging van den ontruimings- termijn voor de onbewoonbaar verklaar de woningen Stuurmanstraat 33 en 35 10. verhuring van het perceel 2e Schuytstraat 332 aan de Algemeene Ver eeniging voor Melkvoorziening 11. verhooging van het subsidie aan het R- K. Kerkbestuur van de parochie van den H. Jeroen ten behoeve van den kookcursus, verbonden aan de onder zijn beheer staande bijzondere lagere school Rosseelsstraat 100 (prae-advies op het adres); (Punt 12, behelzende inrichting van school- en kindertuinen op gemeenteter- reinen aan de Duivelandschestraat, bij Ockenburgh, aan de Adelheidstraat en aan de Laakkade wordt op verzoek van den voorzitter aangehouden). 13. vergoeding ingevolge art. 100 der Lager-onderwijswet 1920 (boventallige leerkrachten) aan besturen van scholen voor bijzonder lager onderwijs 14. overplaatsing en ontslag eenige leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs en Intrekking benoeming van J. Klouwen tot hoofd der lager- onderwijs kopschool Ferdinand Bol straat 130 15. aangaan van geldleeningen. Bij punt 16, aanwijzing van lokaliteit in het schoolgebouw van Nijenrodestraat 16, ten behoeve van het openbaar voor bereidend onderwijs, vraagt de heer F o 1 m e r of er voldoende speelgelegen- heid zal zijn. Wethouder de Vries hierop bevestigend. 17. verhuring van den winkel Toren straat 136 aan J Waisvisz. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter te 2 uur 15 de ver gadering. een subsidie aan het doove

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10