Amerikaansche Senaat neemt hulpwet I' Aspirin 1 aan van Italië in de tegenwoordige phase den oorlog jüd g:ud is noodig om weer NIEUWE ARTIKELEN te maken hET RINGENHUIS betaalt U daar- voor n zeer hooge prijs Vertrouwd adres Prinsestraat 86 STADSNIEUWS De oorlog ter zee Veiligheid. HET ROOIEN VAN BOOMEN BELGIE FRANKRIJK A ENGELAND Afwijzing CHINA DUITSCHLAND HONGARIJE ITALIË In - r f' Britsche scheepsverliezen duren voort De sluiting der consulaten te Newark en Detroit FRANSCHE ZEELIEDEN REDDEN DUITSCHE SOLDATEN Smuts te Pretoria teruggekeerd HAAGSCHE COURANT Maandag 10 Maart 194T le bl. pag. 2 AMERIKANEN LANGER ONDER DE WAPENEN VEREENIGDE STATEN Zware sneeuwval te New York Hitler bezoekt Keitel Dr. Göbbels over de Engelsche illusies van Hoover’s nieuwe voorstel Het succes van Roosevelt en Wallace spreken tot de boeren Kolonel Donovan in Dublin Met 60 tegen 31 stemmen de „Schnellboote” 7 Het lot van Griekenland onafwendbaar RECLAMES. De dreigd, redt. een particulier gegadigde VERSPREIDE BERICHTEN i be- A opzichter en de dien ligd. Met betrekking tot de door minister Huil aangekondigde sluiting der Italiaansche consulaten te Newark en Detroit wordt in bevoegde Italiaansche kringen nog geen standpunt ingenomen. Voor zoover hierbij sprake zou zijn van een tegenmaatregel tegen den wensch, welke de Italiaansche regeering jegens alle neutrale landen heeft uitgesproken, hun consulaten in de Zuid- Italiaansche oorlogszone, d w.z. o.a. te Na pels en Palermo, tijdelijk naar andere plaatsen over te brengen, wordt er in Ita liaansche kringen de aandacht op geves tigd dat de door de Vereenigde Staten be volen sluiting der beide consulaten in geen enkel opzicht overeenkomstig den stand van zaken is, daar eenerzijds Italië slechts De bemanning van een Fransche motor- bark heeft, naar de „Matin” meldt ter hoogte van Lorient onder gevaarlijke om standigheden 4 Duitsche soldaten die met hun boot in nood verkeerden, gered De Duitsche militaire autoriteiten hebben den Franschen haar dank betuigd. RIJNVAART HERVAT Uit Straatsburg wordt gemeld Vanoch tend is de scheepvaart op den Rijn tot Bazel hervat door 3 sleepschepen en ver scheidene sleepbooten, nadat zij 20 maan den haa stilgelegen Ook de overlaad- havens Grenzach en Rheinfelden zijn weer voor massatransporten bereikbaar; Weil zal binnen enkele weken in het verkeer kunnen worden opgenomen. De hervatting is mogelijk geworden door het opruimen der hindernissen, welke een gevolg waren van het feit, dat de Franschen de bruggen in de lucht hadden doen vliegen, en door het herstel van de vaargeul tot Straats burg. aarzelend vredes- tot te gaan. men getuige van de koortsachtige bemoeiingen van Washing ton, aan den anderen kant hebben de za kenwereld en de Amerikaansche industrie een remmenden invloed uitgeoefend. Het Amerikaansche bedrijfsleven houdt zich nog steeds aan het parool: „zakendoen als gewoon”. En van dit standpunt uit be schouwt het ook den geheelen oorlog. Men vreest in Amerikaansche economische kringen, dat door de politiek van Roose velt, als gevolg van de reorganisatie van het Amerikaansche bedrijfsleven, zekere gevaren voor de particuliere ondernemers zullen ontstaan, zelfs dan. wanneer de vre- DE VROEGERE MINISTER PAUL HYMANS OVERLEDEN Gisteren is te Nice de vroegere Belgi sche minister Paul Hymans overleden. Hymans was een van de onderteekenaars van het vredesverdrag van Versailles. Hij was verscheidene malen voorzitter van den Volkenbond. Hij is gelijktijdig met de Belgische regeering naar Frankrijk ge vlucht. toen het leger van koning Leopold den strijd in Vlaanderen moest opgeven DE SCHEEPSBOUW Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de admiraliteit belast met het beschikbaar stellen van arbeidskrach ten voor den scheepsbouw. De minister van arbeid, Bevin, heeft in een rede verklaard, dat voor den scheepsbouw 50.000 mannen en voor de munitie-industrie 100.000 vrouwen noo- dig zijn. Hij sprak de meening uit, dat in de naaste toekomst een groote zee slag mogelijk is. Het is daarom noodig, dat de Britsche scheepsbouw zijn pro ductie zooveel mogelijk uitbreidt, zoo wel wat nieuwbouw als herstelwerk zaamheden betreft. Bevin deelde voorts mede, dat de werkgevers hun werkne mers in het vervolg nog slechts wegens zeer slecht gedrag mogen ontslaan, ter wijl de werknemers niet zonder geldige reden ontslag mogen nemen. kloppen bij het Tehuis voor Onbehuisden. Inmiddels hadden zijn ouders zijn opspo ring verzocht. De politie heeft zich over hem ontfermd en hem op transport gesteld naar zijn woonplaats. H. VERSTEEGE OVERLEDEN den ouderdom van 71 jaar is te dezer stede De aartsbisschop van Paderborn Kaspar Klein, is op 81-jarigen leef de Staten hebben van logsproductie eenen kant De verliezen aan Britsche torpedojagers Doordat Duitsche motortorpedobooten 2 Britsche torpedojagers tot zinken hebben gebracht, is het aantal eenheden der Brit sche torpedojagersvloot dat sedert het begin van het jaar vernietigd is. tot 6 ge stegen Men constateert te Berlijn dat dit cijfer hoog genoemd moet worden met het oog op het gebrek aan torpedojagers, dat in Engeland steeds meer merkbaar wordt. De beteekenis van het cijfer blijkt ook, wanneer men in aanmerking neemt, dat in de eerste 7 maanden van den oorlog slechts 8 Britsche jagers vernietigd wer den, terwijl nu in 10 weken reeds 6 jagers verloren gingen. Militaire transporten in Gibraltar In de militaire haven van Gibraltar is Zaterdag een transportschip van ruim 20.000 ton binnengeloopen. Aan boord be vonden zich troepen en oorlogsmateriaal. Voorts liep nog een aantal deels gewapen de koopvaardijschepen de haven van Gi braltar binnen. Het verkeer te land, ter zee en in de lucht is over een groot gebied lamgelegd; duizenden auto's staan verlaten, autobus sen zijn blijven steken en 25.000 arbeiders zijn bezig met reusachtige sneeuwploegen tenminste in de hoofdstraten eenig ver keer mogelijk te maken. Nog worden uit het gebied der stad geen slachtoffers gemeld, doch 'n torpedoboot- jager is uitgevaren uit de haven van An napolis op zoek naar 2 roeibooten in de Cheasepeale Bay Acht jongens, die met deze booten zijn uitgevaren, worden ver mist en men vreest, dat zij vergaan zijn. De Zuid-Amerikaansche minister-presi dent generaal Smuts is gisteren te Preto ria teruggekeerd. Hij verklaarde voldaan te zijn over de besprekingen, die hij te Cairo met Eden en Dill heeft gehad en over wat hij in Kenya en Oost-Afrika gezien heeft Hij zeide: „Wij staan aan den vooravond van belangrijke gebeur tenissen”. EEN WAARSCHUWING VAN DE „SUNDAY TIMES” In een artikel, dat als opschrift heeft „geen gemakkelijke oorlog” waar schuwt de „Sunday Times” het Engel- sche volk tegen zorgeloosheid. Iedere Engelschman, aldus het blad, moet zijn bijdrage leveren, door prestatie of offer of door beide. De „Sunday Times” wijst er verder op, dat Engeland na een win ter van overwinning een lente met te genslagen kan beleven, evenals het vo rige jaar. Duitschland’s relatieve kracht overtreft die van Engeland op velerlei gebied nog verre. Ér kan weer Maart zooals in 1918 komen. troepen hebben vastgehouden en daardoor hun Duitsche bondgenooten met succes hebben kunnen ontlasten. Na de verkla ringen van den Britschen lord der admi raliteit, Alexander, heeft de deelneming van Italië aan den oorlog de Engelsche regeering genoodzaakt de helft van haar vloot voor operaties in de Middelland- sche Zee vast te leggen. Men bedenke wat het beteekent, dat het in Engelsche ocgen thans zoo zwakke Italië het volle gpwicht van vijftig procent der Engelsche vloot thans reeds vele maanden lang heeft uitgehouden, zonder dat de Engel- schen daardoor ook maar eenmaal een tastbaar succes behaald hebben, zoodat heden nog de scheepvaartverbindingen van het Apennijnsche schiereiland naar Albanië en Noord-Afrika onbetwist door de Italiaansche vloot gecontroleerd en beheerscht worden. In de Engelsche havens aan de Mid- dcllandsche Zee liggen 7 groote slagsche pen van de 13, welke het in totaal bezit, voorts 3 vliegkampschepen en 10 groote kruisers, 60 kleinere kruisers of torpedo jagers, 18 duikbooten en talrijke kleine vlooteenheden. Aan de andere zijde van de Roode Zee, in de basis Aden, liggen 7 zware kruisers, alsmede ongeveer 20 kleinere eenheden en torpedojagers. Om duidelijk in te zien, hoeveel oorlogs bodems en hoeveel nuttige scheepsruimte door de Italiaansche oorlogvoering aan de verdediging van het Engelsche moe derland worden onttrokken, moet men hierbij nog bedenken, hoeveel meer van de Engelsche vloot wordt vereischt, als gevolg van den gedwongen omweg rond om Afrika, sinds de vaart door de Mid- dellandsche Zee en het Suezkanaal niet meer mogelijk is. Bovendien mag men niet de vliegtuigen vergeten, welke En geland in de Middellandsche Zee en in Afrika noodig heeft. Het betreft meer dan 1500 Britsche vliegtuigen voor het Griek- sche en Noordafrikaansche oorlogsterrein en minstens 400 vliegtuigen voor Oost- Afrika Tenslotte komen hier nog bij de meer dan 20 divisies, dié generaal Wavell alleen in Noord-Afrika tegen de Italianen in het veld gebracht heeft, om van de overige Zuidelijke oorlogsterreinen én Afrika niet te spreken. Het wordt dus begrijpelijk, dat de nieuwe Engelsche mi nister van oorlog, Margesson. zoojuist in het Britsche Lagerhuis de klacht geuit heeft, dat men de militaire verdediging van het moederland tot zijn spijt nog niet heeft kunnen organiseeren in ver houding tot de geweldige Duitsche over macht, omdat men de beste troepen en de beste wapens naar Afrika heeft moe ten sturen om aldaar tegen Italië gebruikt te worden Italië heeft dus wel reden om ondanks de bekende tegenslagen tijdens den winterveldtocht ook zijn aandeel in den strijd van de as trotsch te zijn. aan de Britten, Polen en Belgen, die zich daar nog namens hun regeeringen ophielden, de raad gegeven, uit het land weg te gaan. Groot opzien heeft te Rome ook het bericht gebaard, dat president Roose velt den regeeringen van Belgrado en Ankara een Amerikaansche garantie zou hebben aangeboden voor het geval zij zich tegen de as wilden keeren, en dat deze garantie door de Turksche re geering is geweigerd, waarbij men zich in Turkije natuurlijk heel goed zal herinneren, dat de Vereenigde Staten onder president Wilson bij de verdee- ling der mandaatsgebieden na den we reldoorlog het bruggehoofd van Konstan- tinopel als Amerikaansch mandaatsge- bied verlangd hadden. Uit al deze berichten en feiten komt men hier tot de duidelijke conclusie, dat de Angelsaksische invloed op den geheelen Balkan sinds den Isten Maart van dit jaar is uitgeschakeld en dat het Grieksche geval nog slechts een kwestie van tijd is. Het zou echter onjuist zijn, de ineenstorting van het Grieksche ver zet slechts als een succes van de han dige diplomatieke strategie van de as mogendheden te beschouwen. Ook in militair opzicht is het groote offensief tegen Italië in den afgeloopen winter, zoowel aan het Grieksch-Albaneesche als aan het Afrikaansche front, letter lijk in het zand blijven steken. Aanvallen tot staan gekomen De aanval, welke Londen met gewel dige middelen tegen de Achilleshiel van de as heeft ondernomen, is overal tot staan gekomen. De Grieken zijn vastge- loopen en kunnen niet meer verder, ter wijl de Engelsche generaal Wavell voor het moeilijke dilemna staat om zijn leger, dat na een marsch van bijna 2000 k.m. door Afrikaansch oorlogsgebied is uitge put. in de onbeschermde woestijn te wagen, of zich terug te trekken. Bij de rustige gelatenheid, waarmede de Italianen de tegenwoordige phase van den oorlog beschouwen, komt echter voor hen nog het trotsche bewustzijn, dat zij ondanks de zware offers, welke zij in de afgeloopen wintermaanden hebben moe ten brengen, of liever juist daarom, een zeer aanzienlijk aandeel gehad hebben in de voor de as thans zoo gunstige situatie van den oorlog. Het is n.l. aangetoond, dat zij een groot deel van de Engelsche Amerikaansch krijgstuig met Deensche schepen naar En geland? Naar de Engelsche berichtendienst meldt, aldus het D.N.B., zullen na de ondertee- kening van de wet tot hulpverleening aan Engeland waarschijnlijk 37 Deensche sche pen, die op het oogenblik in Amerikaan sche havens liggen, voor het vervoer van het Amerikaansche oorlogsmateriaal naar Engeland gebruikt worden. Ook Rusland kan hulp krijgen Het aanvullend voorstel bij het ont werp hulpverleening, afkomstig van se nator Reynolds, dat inhield, dat Rus land niet behooren zou tot de staten, die ondersteuning kunnen ontvangen, is door den Senaat met 56 tegen 35 stem men afgewezen. Het kleinst was de meerderheid van de regeeringsaanhangers bij de stem ming over het ontwerp Vandenberg, dat bepaalt, dat het aan buitenlandsche re geeringen af te geven oorlogsmateriaal tevoren door de chefs van den generalen staf en den marinestaf vrijgegeven moet worden, als voor de Vereenigde Staten „niet noodig”. Dit voorstel werd ver worpen met 45 tegen 36 stemmen. lersche minister naar Amerika De lersche minister van defensie Frank Aiken is Zaterdag van Londen komend te Lissabon aangekomen. Van hier uit zal hij naar de Vereenigde Staten reizen, om de mogelijkheid te bespreken over de levering van oorlogsmateriaal voor Ier land. mgr tijd te Paderborn overleden. Op het traject van SantiagoAnte- fagasta (Chili) zijn de locomotief en 7 wagens van een expresstrein ontspoord en omgevallen, waardoor 20 personen gedood en 60 gewond werden. Naar uit New Orleans wordt ge meld, hebben vliegtuigen het uitgebrande wrak van een tweemotorigen bommen werper van het Amerikaansche leger, die sinds Zaterdagmorgen vermist werd, ten zuiden van New Orleans gevonden. Van de drie leden der bemanning zijn er 2 gered. Het seismologisch observatorium van Belgrado deel* mede, dat Zondagavond om 7 uur 31, Middeleuropeeschen tijd, een krachtige aardbeving is geregistreerd. De grootste schok werd waargenomen onge veer 230 k.m. ten Zuiden van Belgrado aan den ingang van het historische Am- selfeld. den onschuldige te spelen. Men deed, als of men niets uitstaande had met de rede voeringen van de sprekers der spilmo- gendheden, alsof ze. zooals men aan den overkant van het Kanaal gaarne zegt, niets nieuws gebracht hadden en dus genegeerd konden worden. Maar dit duurde slechts een paar uur. Toen zag men het angstzweet uit alle poriën ko men. Er werd niet veel meer gesproken over de roemrijke Britsche successen in Afrika. Men verklaarde openlijk, dat de overwinning op de Engelsche eilanden zelf bevochten moest worden en dat. wanneer die niet meer konden bestaan ook het wereldrijk verloren zou zijn. Dr. Göbbels wijst er op, dat de Engel- schen gedurende den winter in sommige weken van een betrekkelijk geringe ton nage vernietigde scheepsruimte konden spreken, maar dat daarna schraalhans keukenmeester werd. De Vereenigde Staten zijn er nog steeds, maar men kan beter in Engeland één vliegtuig bezitten dan in de Vereenigde Staten tien bestel len. Amerikaansche publicisten, die in dezen wirwar van meëningen huh helder inzicht hebben behouden, hebben er zich niet voor gegeneerd openlijk te zeggen, hoeveel nationaal prestige aan deze be stellingen moest worden opgeofferd. Het zal niet lang meer duren, aldus de minister, en dan zullen de kranten en zenders weer minder theoretische pole miek en meer feiten te melden hebben Misschien denkt men er te Londen eens over na, dat het een goedkoop genoegen was zich vroolijk te maken over de niet zoo heel hooge cijfers van vernietigde tonnage gedurende de wintermaanden. De komende gebeurtenissen werpen reeds haar schaduw vooruit. WHEELER GAAT REDEVOERINGEN HOUDEN De senator Wheëler heeft medegedeeld dat hij van plan is in het geheele land redevoeringen te gaan houden om de open bare meening ih verzet te brengen tegen mogelijke pogingen tot het doen deel nemen van de Vereenigde Staten aan den oorlog, in samenhang met de wet tot hulpverleening aan Engeland. Wheeler ver zocht allen tegenstanders van de wet. aan dezen „kruistocht” deel te nemen, als tegenwicht tegen den verwachten ..propa- gandastroom” met zijn oorlogsgevaar. Naar Associated Press uit Washington meldt, zullen niet slechts de opgeroepen leden van de burgerwacht langer dan hun oefentijd van een jaar onder de wapenen gehouden worden, maar ook de recruten, dien den vorigen herfst krachtens de dienstplichtwet zijn gemobiliseerd. De legerleiding is volgens dit bericht bovendien voornemens voor dit najaar 6 volledig uitgeruste tankdivisies te orga niseeren. Een hevige sneeuwstorm begroef New- York Zaterdagmorgen onder een sneeuw dek van 35 c.m. dikte. De zware sneeuw val duurde nog voort, zoodat men vreesde, dat toestanden zullen intreden gelijk aan die na den beruchten storm van 1888, toen New York begraven werd onder 41.2 c.m. sneeuw. Uit Berchtesgaden wordt gemeld Führer en de opperste bevelhebber der Weermacht heeft gisteren den chef van het opperbevel der weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel, een bezoek ge bracht om hem persoonlijk zijn geluk- wenschen met diens veertigjarig dienst- jubileum aan te bieden. Bij deze gelegen heid overhandigde Hitler aan Keitel zijn foto met een hartelijke opdracht. vriend van den landbouw”. Roosevelt heeft, zei hij, den vrede lief en streeft er naar den oorlog verre van Amerika’s kusten te houden. Doch het is geen waarborg voor vrede, indien men den anderen democratieën hulp wil weige ren. In dit stadium van de geschiedenis beteekent een politiek van pacificatie de weg tot slavernij. Ook voor de boeren van de Vereenigde Staten staat met het lot van de democratie oneindig veel op het spel. Millioenen Amerikanen zijn rechtstreeks van den buitenlandschen handel afhankelijk, die bij een neder laag van de democratie nauwelijks meer toekomst heeft. Wallace sprak de verwachting uit, dat de Amerikaansche boeren aan de „totstandkoming van goede betrekkingen met Zuid-Amerika” zouden medewerken, want zij mochten niet toelaten, dat Zuid-Amerika onder vreemd toezicht komt. HET JODENVRAAGSTUK Over de oplossing van het Jodenvraag stuk heeft de minister van financiën. Remenyi-Scheller, zich in een toespraak voor zijn kieskring uitgesproken. Hij deelde, volgens United Press, mede dat zijn regeering nog een of twee maanden zal wachten vóór zij een anti-Joodsche wetgeving in toepassing zal brengen. „Men kan 800.000 tot 1.000.000 men- schen niet verplanten zonder dat daar door ernstige economische gevolgen op treden. Wij zullen de Joden toestaan be scheiden en naar billijkheid onder ons te leven, zonder dat hun overlast wordt aangedaan, tot een rechtvaardig plan uit gewerkt kan worden. Wij kunnen de door andere landen aanvaarde oplossingen niet bij ons toepassen, voordat wij er ons van overtuigd hebben, dat deze toepas sing bij ons geschikt is”. In een hoofdartikel in „Das Reich” houdt minister dr. Göbbels zich bezig met de Engelsche „Winterillusies” en het effect der redevoeringen van Führer en Duce, waarin het thema van de komende lente werd gehoord. Na de eerste seconde van schrik, aldus dr. Göbbels, trachtte men in Engeland De Engelsche ambassade te Washing ton heeft officieel medegedeeld, dat het nieuwe voorstel van Hoover, die bij wijze van proef soepkeukens in België wilde inrichten, door Engeland is afge wezen. In de motiveering wordt gezegd, dat het toelaten van levensmiddelen in de bezette gebieden op een „verkeerd humaniteitsbeginsel” berust. De Engel sche regeering blijft daarom op het standpunt staan, dat zij de Britsche blokkade niet mag verzwakken of onder mijnen door het toelaten van levens middelen in het bezette gebied. Tegelijkertijd heeft Hoover een ver klaring gepubliceerd. waarin hij op nieuw wijst op den noodtoestand in Bel gië en er den nadruk op legt, dat het zeker geen verkeerde menschelijkheid is, wanneer men het leven van kinde ren, die door den honger wqrden be- DREIGENDE STAKING VAN AUTO. BUSBESTUURDERS IN NEW YORK Nadat de laatste bemiddelingspogin gen van burgemeester La Guardia wa ren mislukt, hebben 3500 autobus bestuurders te New York verklaard, onverwijld in staking te zullen gaan, in- hun eischen niet worden ingewil- WOENING EN PAKHOI DOOR DE JAPANNERS ONTRUIMD Naar de persafdeeling van het Japan- sche expeditieleger in Midden-China he den meedeelt, hebben de Japansche troe pen uit eigen initiatief de frontposities rond Woenir.g in de provincie Kiangsi ontruimd. Woening ligt 90 k.m. ten Zuid westen van Kioekiang. Volgens een mededeeling van de pers afdeeling van het Japansche expeditie leger in Zuid-China hebben de Japansche strijdkrachten gisteren de kust van de provincie Kwangtoeng van Macao tot Pakhoi, die zij bijna een week bezet hebben gehouden, en waar zij een rijken buit veroverd en de steunpunten van Tsjoengking verwoest hebben, ontruimd. Het wegtrekken geschiedde ongehinderd. De Japansche strijdkrachten hebben zich teruggetrokken op een niet genoemd steunpunt, van waaruit, naar de persaf deeling meldt, de operaties herhaald zul len worden, zoodra Tsjoengking via de Zuid-Chineesche kust weder leveranties zou ontvangen. LEERLINGEN-CONCERT „NIEUWE HAAGSCHE MUZIEKSCHOOL” Voor een aandachtig en talrijk gehoor vond gistermiddag in gebouw „Custodia" het tweede leerlingen-concert plaats van de „Nieuwe Haagsche Muziekschool”, gevestigd Daguerrestraat 51. Vóór den aanvang werd het woord ge voerd door den directeur, den heer Jac. Schutte. Naast een hartelijken welkom st- groet memoreerde spr. het succes van het vorige optreden. Daarna hebben de leer lingen der school met stijgend succes ge concerteerd. Een imponeerenden indruk maakte het openingsnummer door den 30 medewerkenden tellenden accordeon- groep. Klankrijkdom en zuiverheid vielen te loven, evenals rhythme en muzikale opvatting. Geslaagd waren evenzeer het spel van het Hawaian-clubje en de Cow- boy-songs. De keuze der nummers was goed en de uitvoering was bekoorlijk. Mej. F. Vermeulen toonde onmiskenbaar talent met haar piano-soli. Met lof dienen voorts vermeld de accordeonnummers door Annie Kerkmans en Popje Vermeu len. Vioolspel door den heer Moen en zang door den heer Slors vonden de waardeering. welke het verdiende. Na de pauze werd het aan verscheiden heid rijke programma voortgezet met het optreden van een hot-kwintet o. 1. v. P. Koenders, een uitstekende tangoband o. 1. v. Jac. Schutte, gitaarduetten door P. Koenders en Hr. Tijdeman, accordeon- soli door Jac. Schutte, quatremains door mej. N. Andeweg en Jac. Schutte, als mede een kranig slotnummer door een accordeonkwartet. De leeraren Jac. Schutte en P Koen ders werden gehuldigd met bloemen. En met reden. Het concert gaf een klaar overzicht van het deskundige en grondige onderwijs, dat deze heeren op de school onderwijzen. Na afloop werd tot 10 uur gedanst. MINDERJARIGEN OP STAP Een 16-jarige magazijnbediende in dienst bij een krurfdeniersbedrljf in Haar lem. werd Zaterdag na herhaaldelijk te zijn gewaarschuwd wegens snoepen ontslagen. De jongen durfde niet naar huis en ging per rijwiel naar den Haag. Hij was in het bezit van zijn laatste week loon. Na hier zijn rijwiel gestald te heb ben is hij aan het wandelen gegaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag is hij door surveilleerende agenten op den Marktweg aangehouden en meegenomen naar het bureau van de Vennestraat. Gis teren is hij naar Haarlem overgebracht Een 16-jarige jongen uit Venlo kreeg enkele dagen geleden de lente in zijn hoofd, waardoor den drang tot vagebon- deeren zoo groot werd, dat hij de ouder lijke woning verliet, na zich voorzien te hebben van prentbriefkaarten, waarmede hij in zijn onderhoud zou willen voorzien. Eerst vertrok hij in Noordelijke rich ting, doch tenslotte kwam hij met aller lei auto’s meerijdende in den Haag te recht, waar hij in den nacht van Zater dag op Zondag om onderdak kwam aan- Houtgasblokjes uit het Haagsche Bosch Nu ons land, doordat vrijwel geen hout uit het buitenland wordt aangevoerd voor de houtvoorziening zoo goed als ge heel is aangewezen op de hier nog aan wezige houtvoorraden en de eigen hout- productie, spreekt het vanzelf, dat veel meer hout moet worden geveld dan in normale tijden, werd dezer dagen ge. schreven in een mededeeling van de Com missie inzake gebruik en de verwerking van inlandsch hout in Nederland. In verband met deze uitlating van be voegde zijde, hebben wij achtereenvol gens aan den Gemeentelijken Plantsoe nendienst en den vertegenwoordiger van het Staatsboschbeheer de vraag gesteld, of in de naaste toekomst ook boomen uit de plantsoenen en het Haagsche Bosch aan de onverbiddelijke maatschappelijke eischen ten prooi zouden moeten vallen. Wij zijn echter op dit punt van beide zij den gerustgesteld. Voor zoover men in de stad boomen ziet rooien, zeide ons de zegsman van den Plantsoenendienst, betreft dat het rooien van zieke en doode exemplaren, die met het oog op de veiligheid hoog- noodig dienden te worden opgeruimd. Dat is dus het gewone onderhoud. Het aantal boomen, dat voor het z.g. werk- hout in aanmerking zou komen, is boven dien bijzonder gering. Boomen uit het Haagsche Bosch wor den niet gekapt voor timmerhout, gaf ons de heer Craats, bo'schwachter van het Haagsche Bosch, de geruststellende ver zekering. Het Haagsche Bosch valt onder de parken en geniet als zoodanig bijzon dere bescherming. Wel zijn we, zooals altijd gebeurde, bezig met de overtollige boomen en boompjes te dunnen. Daar voor moet evenwel ook de toestemming worden verkregen van den centralen Bo- demproductie-Commissaris, die zetelt in Utrecht. Hij herinnerde er aan. dat deze gang van zaken is ingesteld bij het hoofdstuk „houtteelt” van de Bodemproductiewet van 1939. dat van deze regeling geen en kel boompje uitsloof. De grens was te moeilijk te trekken. Het gevolg daarvan was, dat iedereen die bijvoorbeeld een perenboompje in zijn achtertuintje wil omhakken, daarvoor een vergunning bij de genoemde instantie moet aanvragen. Er zijn dagen geweest, dat men in Utrecht 1800 5 2000 dergelijke aanvragen per dag binnen kreeg Zij droeg de beoordeeling voor elk geval over aan den districts- ambtenaren, vaak ambtenaren van de Heide-Maatschappij. Van de boomen, die wij in het Haag sche Bosch omhakken, vervolgde onze zegsman, wordt het werkhout uitsluitend verkocht aan erkende houthandelaren, die als werkfyoutkoopers staan ingeschreven. Het minderwaardige houtafval kan alleen aan de brandstoffenhandelaren komen. Alles tegen vastgestelde maximumprijzen^ Het publiek blijft daarbuiten. Afval en takken zagen we tegenwoor dig op maat voor het gebruik in houtgas generatoren. Om de groote hoeveelheden te kunnen verwerken, schaften we spe ciaal daarvoor een electrische zaag aan. Ongeveer eens in de 14 dagen worden op die manier 2 3000 kg. afgeleverd Hier kunnen als particulier gegadigde slechts optreden zij, die in het bezit zijn van een vergunning om een houtgasge nerator te gebruiken. Het meerendeel gaat echter aan de Bataafsche Import- Maatschappij, die verder voor de distri butie aan de ,,tank”-stations zorg draagt destoestand zou terugkeeren. Deze, van financieele en industrieele kringen uit gaande, remmende invloed is een werke lijke machtsfactor, die belet heeft, dat de wet inzake de hulpverleening snel is aan genomen. Bij verkoudheid, griep en hoofdpijn alleen ASPIRIN. Veilig en zeker. Op reis van Zuid-Amerika naar Enge land, is, volgens een bericht uit Havana, het Britsche passagiers- en vrachtschip „Oropesa” van 14.075 ton, in den Atlantl- schen Oceaan tot zinken gebracht. De „Oropesa” was met koelinrichtingen uit gerust en had een lading vleesch aan boord. Pas enkele dagen tevoren was het verlies van het Engelsche schip ..Anchi- ses” van 10 000 b.r.t. bekend geworden, dat eveneens met een lading bevroren vleesch naar Engeland onderweg was. Volgens een communiqué van de Brit sche admiraliteit, dat door den Engelschen richtendienst is gepubliceerd moeten de trawlers „Remillo” en Cobber” verloren geacht worden. Het succes Zaterdag heeft president Roosevelt een radiorede tot de Amerikaansche boeren gehouden. Hij betoogde o.a., dat de landbouwproducten van de Vereenig de Staten toereikend zijn voor de eigen behoeften en voor die van „vrienden van Amerika in andere landen, die thans om hun bestaan strijden”. De landen voeren in naam van alle democratische regeeringsvormen den strijd tegen de beheersching der wereld door de dicta turen. De democratie, zoo vervolgde de pre sident, wordt in groote gebieden van de oude wereld bedreigd met uitroeiing, geen democratisch landbouwprogram in de Vereenigde Staten mag hopen, den dood van de democratie in de rest van de wereld te overleven. Wij kunnen onze collectieve verantwoordelijkheid voor den levensvorm, welke zich ontwikkelt uit den chaos, welken de wereld thans doormaakt, niet ontloopen. Wij kunnen deze verantwoordelijkheid als dwazen afwijzen, maar ons aan de gevolgen van een dergelijke houding niet onttrekken. Ook de vice-president, Wallace, en de minister van landbouw, Wickard, hiel den radiotoespraken voor de boeren. Wallace noemde Roosevelt „den besten De afgezant van president Roosevelt in Europa, kolonel Donovan, is Zaterdag per vliegtuig uit Londen in Dublin aange komen. Hij werd door een vertegenwoor diger van het lersche ministerie van bui tenlandsche zaken ontvangen. Donovan had een onderhoud van een uur met de Valera. Daarop gebruikten beiden in ge zelschap van kardinaal Macrory den maaltijd, waarna hij per vliegtuig weer naar Londen terugkeerde. Zaterdagavond heeft de Senaat te Washington met 60 tegen 31 stemmen de leen- en pachtwet definitief aangenomen. Zij gaat nu nogmaals naar het Huis van afgevaardigden, dat verschillende door den Senaat goedgekeurde wijzigingen en toevoegingen moet aannemen. United Press meldt uit Washington Nadat Roosevelt Woensdag, naar ver wacht wordt, zijn handteekening onder de hulpwet geplaatst zal hebben, bestaan geen wettelijke hinderpalen meer om de Amerikaansche hulp aan Engeland in vollen omvang te doen beginnen. De wet bepaalt o.a., meldt het D.N.B., dat de Amerikaansche regee ring in eigen of particuliere bedrijven bewapeningsmateriaal kan laten ver vaardigen, om het dan uit te leenen aan landen, wier defensie den president „be langrijk voor de defensie van de Ver eenigde Staten” voorkomt. Het aanwe zige materiaal mag de president ter stond tot een waarde van 1,3 milliard dollar aan andere mogendheden afstaan. Ook wordt hij gemachtigd, in de havens en in de fabrieken der Vereenigde Staten oorlogsschepen, vliegtuigen en ander be wapeningsmateriaal van oorlogvoerende landen te laten repareeren. De president mag voorts gegevens over de bewape ning van andere mogendheden door geven. De wet heeft een geldigheidsduur tot 1 Juli 1943, tenzij de meerderheid van het Congres haar op een vroeger tijd stip buiten werking stelt. Geen der be palingen van de leen- en pachtwet kan volgens een amendement, dat aangeno men is, dusdanig uitgelegd worden, als zou de president daarmee volmacht ge kregen hebben, convooibescherming te verstrekken voor de verscheping van oorlogsmateriaal naar andere mogend heden. Echter heeft de Senaat verschei dene voorstellen verworpen, welke con- vooien principieel wilden verbieden. Eveneens zijn talrijke pogingen van de oppositie mislukt, om de actie van de Amerikaansche strijdkrachten tot het Westelijk halfrond te beperken. Naar aanleiding van het aannemen van de wet tot hulpverleening aan Engeland door den Amerikaanschen Senaat, schrijft de Newyorksche correspondent van Stock- holms Tidningen o.a.: Het behoeft geen verwondering te wekken, dat de Vereenig- zoo aarzelend besloten de vredes- tot de oor- over te gaan. Aan den was dat de Duitsche motortor- pedobcoten Vrijdagnacht behaald hebben, blijkt nog aanzienlijk grooter te zijn, dan in het Weermachtbericht van Zaterdag vermeld staat, aldus het D.N.B Ondanks de ongunstige weersgesteldheid en den zeer krachtigen afweer werden door „Schnellboote” twee torpedojagers van e 1090 ton en 10 schepen van tezame 45 600 b.r.t. deel uitmakende van een con- vooi. tot zinken gebracht. Alle motortor pedobooten zijn, met gevangenen aan boord, behouden op haar basis terugge keerd 'RliT f De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben Italië het vertrouwen in de overwinning versterkt, zoo schrijft een correspondent van het A.N.P. te Rome. De toetreding van Boelgarije tot het Driemogendhedenpact heeft hierin een belangrijk aandeel. De verstrekken de gevolgen daarvan treden steeds dui delijker aan het licht en zijn voor Italië van rechtstreeks belang. Het is hier voor niemand meer twij felachtig, dat het lot van Griekenland onafwendbaar is geworden, nu hét bij na volkomen van het Europeesche vas teland afgesloten en op zich zelf aange wezen is. De reactie van de beide nog betrekkelijk onafhankelijk gebleven Balkanlanden, Zuid-Slavië en Turkije, wordt door de Italiaansche pers met groote voldoening weergegeven. De Turksche bladen hebben niet nagelaten te wijzen op het kort tevoren gesloten niet-aanvalspact met Boelgarije, als mede op de zuiver objectieve houding van de Turksche politiek. Ook de ont vangst van den persoonlijken brief van Adolf Hitler aan den president der Turksche republiek en de belangstelling van vooraanstaande Turksche staatslie den voor de Duitsche film „Der Sieg im Westen” worden hier als kenteeke- nen beschouwd voor de onafhankelijk heid van de Turksche regeering van mogelijke Engelsche invloeden. Ten slotte wijst men hier ook nog met na druk op de berichten over de verijdelde Britsche poging, de regeering van An kara met de belofte van Fransche man daatsgebieden in Syrië te paaien. Engelsche invloed uitgeschakeld Voorts ziet men in politieke kringen te Rome in de talrijke berichten uit Belgrado ook een bewijs voor de koele houding, welke men aldaar tegenover de jongste Angelsaksische invloeden heeft aangenomen. Terwijl de Engel sche gezant tevergeefs pogingen in het werk stelde, door prinsregent Paul te worden ontvangen, vond een uitvoerige bespreking plaats tusschen de Zuid- Slavische regeering en den Duitschen gezant. Nu de Engelsche onderdanen en de Joden zich reeds opmaken om Turkije te verlaten, is ook Zuid-Slavië overleden de heer H. Ver steege, oud-firmant en opzichter van de N V. pianohandel Mossel en ver- steege Tot aar zijn dood was de heer Versteege commissaris der vennootscnap en was in den pianohandel een zeer be kende persoonlijkheid. De begrafenis van het stoffelijke over schot zal plaats vinden Woensdag ».s. om half 1 op de Algemeene begraafplat* den wensch heeft uitgesproken inzake een I verplaatsing van de betrokken consulaten en anderzijds deze wensch gericht werd tot alle niet-verbonden landen, welke ook alle op dezen wensch zijn ingegaan en bereid waren met den bijzonderen toe stand van Italië als oorlogvoerend land rekening te houden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2