Bommen Portsmouth op Opening Voorjaarsbeurs 1941 5 3» Zeer groot aantal deelnemers I I I 5 I Dinsdag 11 Maart. 1941. No. 17822. De strijd ter zee De Engelsche blokkade en Belangrijke militaire doelen getroffen De overeenstemming tusschen Thailand Indo-China i A 5 I I i i I i g i Demonstratie Rhythmische Gymnastiek door de Medau-school Berlijn VERDUISTEREN van 7.36 uur n.m. tot 8.03 uur v.m. nHH I mm u. REDE VAN Mr. J. MILIUS Twee Britsche vliegtuigen neergeschoten VERSCHEIDENE NIEUWE GROEPEN IERLAND' Griekenland roept reservisten op Nachtdienst dokters Tusschen 10 u. n.m. en 7 n. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 Matsoeoka’s reis naar Europa Britsch vrachtschip getorpedeerd Gibraltar wordt versterkt Verdrag zou vandaag te Tokio worden geteekend De aanvallen op Malta H. Medau, Rannführer der Hitler Jugend, heeft dooreen groep „B.D.M.” ten huize Kneuterdijk 20 te den Haag voor de Nederlandsche pers een demonstratie van rhythmische gymnastiek gegeven, welke de Medau-School-leer demonstreerde (Stapt) ENGELAND De oorlogspositie ter zee De „Diplo” over het antwoord van lord Halifax op het plan-Hoover Maan: 11 Maart op 5.21 nam. 12 Maart onder 7.21 uur v.m., op 6.39 uur nam. •W COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: .««««««««««««««««««««««««««it (Zie verder 3e blad, pag. IJ. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Voor ’s-Gravennage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct De in DE NEUTRALITEIT Press, A A s A A A A A A A A A s A A s 2 A A Het D.N.B. meldt uit Belgrado In de berichten van het Italiaansch-Grieksche oorlogstooneel wordt gesproken over een herleving van de militaire bedrijvigheid. Het blad „Vreme” meldt uit Saloniki, dat tegen 22 Maart alle reservisten der lichting 1921 in heel Griekenland zijn op geroepen. Uitgezonderd worden slechts vaders van gezinnen met meer dan vier kinderen. Voorts meldt het blad, dat de gevechtsactie aan beide zijden is toegeno men, zonder dat er tot dusver wijzigingen van beteekenis in de positie van het front gekomen zijn. De meeste operaties hadden weer plaats aan ’t centrale front, terwijl er aan de overige fronten bedrij vigheid van patrouilles en artillerie viel waar te nemen. De strijd in de afzonder lijke sectoren wordt door het bergachtige terrein zeer bemoeilijkt. De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, zal, naar op de persconferen tie te Tokio is medegedeeld, morgenavond van Tokio over Mandsjoekwo en Moskou per spoor naar Berlijn vertrekken. Volgens Domei zal Matsoeoka behalve Berlijn en Rome, ook Moskou bezoeken. Matsoeoka is vandaag, in verband met de onderteekening van het vredesverdrag en zijn reis naar Europa, door den keizer en de keizerin in audiëntie ontvangen. In een officieel communiqué wordt ge zegd, dat Matsoeoka binnenkort Duitsch- land en Italië zal bezoeken, om in ver band met het sluiten van het driemogend- hedenpact persoonlijke gelukwenschen uit te wisselen en den Führer van Duitsch- land en den Duce van Italië te ontmoe ten. De voorgenomen reis werd reeds bij het sluiten van het pact tusschen de drie regeeringen besproken, doch tot dusver was de minister van buitenlandsche zaken door drukke ambtsbezigheden verhinderd het plan uit te voeren. Tevens wil de mi nister van de gelegenheid gebruik maken om ter plaatse persoonlijke waarnemin gen te verrichten over den toestand in Europa. In gezelschap van den minister zullen zich 9 hooge ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken be vinden, alsmede vertegenwoordigers van het leger en de vloot. De bladen te Tokio publiceeren onder vette koppen de mededeeling over de reis van Matsoeoka. waaraan zij de grootst» politieke beteekenis vastknoopen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels 1.75. Iedere tegel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarlef. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Volgens ..Associated Press” deelt men in marinekringen mede, dat het 5457 ton metende Britsche vrachtschip .,Anglo-Pe- ruvian” getorpedeerd en gezonken is. Een deel der bemanning is te Boston aan land gezet door het Britsche vrachtschip „Nail- sea Manor”. Hedenmorgen is te Utrecht onder enor me belangstelling de 44e Nederlandsche Jaarbeurs, de Voorjaarsbeurs 1941, ge opend. Ter gelegenheid hiervan heeft het lid van de directie van de Nederlandsche Jaarbeurs, mr. J. Milius, bij ontstentenis door ziekte van den heer W. Graadt van Roggen, lid van den raad van beheer, een rede voor de pers uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen: Aangemoedigd door de resultaten van de Najaarsbeurs was het jaarbeursbe- stuur zoo zeker van de energie, de vin dingrijkheid, de bekwaamheid en het aan passingsvermogen van het Nederlandsche industrieele bedrijfsleven, dat men niet mocht nalaten een voorjaarsbeurs te or- ganiseeren. De barometer voor Jaarbeurs deelneming stond ditmaal hoog. De oude bekende, met het Jaarbeursinstituut zoo vertrouwde deelnemers meldden zich in onverzwakte mate aan. Nieuwe groepen en tal van individueele nieuwe deelne mers voegden zich bij deze kern en aldus liet het zich bij het voortschrijden der maanden van voorbereiding aanzien, dat, Wat Indo-China moet afstaan In het gemeenschappelijk communi qué van Japan, Frankrijk en Thailand wordt gezegd, dat Indo-China aan Thai land het district Paklav, alsmede het gebied in het Westen, Noordwesten en Zuidwesten van Cambodsja, dat vroe ger Thailandsch was, heeft afgestaan. Dit geheele gebied wordt gedemilitari seerd. Twee eilandengroepen in de Mekong, namelijk Khong en Khone, ko ven eveneens onder Thailandsche sou- vereiniteit, doch zullen gemeenschappe lijk bestuurd worden. Japan garandeert het definitieve karakter van de over eenkomst, terwijl Frankrijk en Thailand uiting geven aan hun waardeering voor □e buitenlandsche secties. Wat de buitenlandsche secties betreft, vervolgde de heer Milius, stemt het tot bijzondere en groote voldoening België, dat onder den invloed der tijdsomstandig heden met uitzondering van eenige indi vidueele deelnemers bij de Najaarsbeurs 1940 afwezig heeft moeten zijn, ditmaal wederom in den gebruikelijken omvang met een officieele Belgische groep, geor ganiseerd door het ministerie van econo mische zaken, vertegenwoordigd te zien. In deze groep zullen verschillende produc ten van technischen en chemischen aard te koop worden aangeboden. Een ook ditmaal weder naar inhoud en uiterlijk voorkomen voortreffelijk georga niseerde Duitsche officieele afdeeling zal als gebruikelijk het voornaamste deel van de derde verdieping van het derde gebouw bezetten, waaraan zich een groot aantal in dividueele deelnemers aldaar en in de des betreffende vakgroepen ondergebracht, zal aansluiten. In de officieele deelneming wordt meer in het bijzonder aandacht ge vraagd voor drukwerk en producten der kunstnijverheidsindustrie, terwijl de indi vidueele deelnemers in de officieele groep met technische, huishoudelijke, mode- e.a. artikelen op de Beurs zullen uitkomen. Plannen om te geraken tot een vergroote Duitsche groep moesten door gebrek aan de daarvoor noodige ruimte, onuitgevoerd blijven. Dank zij het initiatief en den steun van de Ausstellungs- en Messeausschuss der Deutschen Wirtschaft, van de Wirt- schafsgruppe Maschinebau en van de Deutsche Handelskammer für die Nieder- lande kon een belangrijke afdeeling wor den tot stand gebracht, welke ongetwijfeld levendige belangstelling zal wekken. Zwitserland zal in de Beatrixhal een overzicht geven van het industrieele pres tatievermogen des lands, waardoor de Jaarbeursbezoeker zich zal kunnen oriën- teeren over de mogelijkheden van het Zwitsersche product voor de Nederland sche markt. De suggestieve uitbeelding van de omvangrijkheid en verscheidenheid van het Zwitsersch productie-apparaat zal haar economisch nut zeker niet missen. De onderhandelingen van het Jaarbeurs- bestuur met Frankrijk teneinde het moge lijk te maken.dat de voorheen gebruikelijke officieele Fransche deelneming ter Voor jaarsbeurs weder zou kunnen worden her steld, heeft helaas niet tot het gewenschte doel kunnen leiden. Wel zal de vereeni- ging van Nederlandsche wijnhandelaren op de vierde verdieping de Fransche wijnen ter expositie brengen, terwijl het comité der foire de Paris een inlichtingenbureau op dezelfde verdieping heeft ingericht. Het D.N.B. meldt uit Algeciras, dat te Gibraltar koortsachtig aan de versterking der verdedigingswerken wordt gewerkt. Met uitzondering van verscheidene ver keerswegen, wordt het geheele gebied tegenover La Linea als verdedigingszóne beschouwd. Reizigers uit Gibraltar be vestigen, dat de zenuwachtigheid in de Engelsche vesting zeer groot is en men daar beslissende gebeurtenissen ver wacht. wat de deelneming betreft, de voorjaars beurs 1941 een der belangrijkste beurzen in de Jaarbeursgeschiedenis der laatste jaren zou gaan worden en de beschikbare ruimten, zoowel in de gebouwen als op het open terrein, nagenoeg volledig zou den worden bezet. Evenals in 1916 en daarna, zoo vervolg de spreker, moet de Nederlandsche in dustrie trachten het beste er van te ma ken en zij moet al haar energie en vin dingrijkheid aanwenden om zoo goed mo gelijk te voorzien in datgene, waaraan de Nederlandsche samenleving dringend be hoefte heeft. Ook de handel ziet zich, evenals in de beginjaren van het insti tuut, voor de noodzakelijkheid gesteld in verhoogde mate naar binnenlandsche leve ranciers te zoeken of op andere wijze zijn voorraden aan te vullen, dan wel op an dere artikelen over te gaan. Het beeld, aldus de heer Milius, het welk de voorjaarsbeurs 1941 biedt, ge tuigt van den onverzwakten wil van het industrieele bedrijfsleven om velerlei en ernstige moeilijkheden ten spijt zijn taak in het belang der samenleving voort te zetten. Meer en meer wordt de Jaar beurs spiegelbeeld van Nederlands in dustrieele mogelijkheden. Hoe volkome ner en vollediger het Jaarbeursbeeld, uit oogpunt der industrieele deelneming be zien, zal worden, hoe doeltreffender de belangen der nijverheid zelve daardoor zullen worden gediend, immers, de mate van vraag en aanbod zijn in deze onaf scheidelijk verbonden. En de nationale propaganda voor het land zal daarvan slechts voordeel trekken. In groote lijnen is de groepen-indeeling dezer Voorjaarsbeurs dezelfde van die harer voorgangster. Nochtans geeft deze Voorjaarsbeurs eenige opmerkelijke ver anderingen te zien door het optreden van belangrijke nieuwe groepen, welke de bestaande zijn komen aanvullen en versterken en daaraan een bijzonder ca chet verleenen Gisteravond is definitief volledige overeenstemming bereikt tusschen de delegaties van Thailand en Fransch In do-China over het Japansche bemidde lingsvoorstel tot regeling van het grens conflict, meldt het D.N.B. uit Tokio. De overeenkomst, waarin het succes volle resultaat belichaamd zal zijn van de bemiddelingsconferentie tusschen Thailand en Fransch Indo-China, zou volgens Domei hedenmiddag worden ge parafeerd in de officieele residentie van den ministerpresident te Tokio door de gedelegeerden van Japan, Frankrijk en Thailand. Eenige wijzigingen in de be woordingen van den tekst der overeen komst zijn voorgesteld door den Fran- schen ambassadeur Arsène Henry in het onderhoud van uur, dat hij gis teren heeft gehad met den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. Bij dit onderhoud waren aanwezig de secre- taris-generaal van de vredesconferentie Saito, en de directeur van de afdeeling voor de verdragen in hét departement van buitenlandsche zaken, Matsoemoto. De kwestie van de wijziging in de be woordingen werd echter later geregeld door Matsoemiya, den Japanschen am bassadeur en bemiddelaar, den Fran- schen ambassadeur en prins Varavarn, den Thailandschen gedelegeerde. Na de onderteekening van de overeenkomst zal een gemeenschappelijk communi qué van Japansche, Thailandsche en Fransche zijde worden gepubliceerd, te zamen met een verklaring van Matsoe oka en de bepalingen van de overeen komst. De Britsche berichtendienst heeft offi cieel medegedeeld, dat gisteren op Malta tweemaal luchtalarm is gemaakt. Om streeks den middag naderden 3 vijande lijke afdeelingen van verschillende zijden het eilandzij lieten bommen vallen. Ook een basis voor watervliegtuigen werd gebombardeerd. In den namiddag versche nen wederom vijandelijke toestellen boven de kust van Malta. passingsvermogen, de vakkennis, de voortvarendheid en het vernuft der Ne derlandsche industrie. Door deze demon stratie zullen handel en consument ken nis kunnen maken met deze producten van kunstzijde en synthetische vezels, welke op zichzelf reeds, doch vooral nu wol en katoen schaarsch worden, voor de markt van textiel- en confectiefabrikaten van de grootste beteekenis is. Andere collectieve groepen Een tweede nieuwe collectieve groep, welke eveneens op de vierde verdieping wordt aangetroffen, is die der fabrikan- ten-combinatie V.I.F.A. (Vereeniging van Fabrikanten en Importeurs van Ver- bruiksartikelen). Een belangrijke groep, welke de reeds aan de Jaarbeurs deel nemende gebruikelijke industrieën op het gebied van voedings- en genotmiddelen is komen versterken en uitbreiden. Sprekende over de collectieve groepen vroeg mr. J. Milius in het bijzonder ook aandacht voor de schoenengroep, welke eveneens op de vierde verdieping op ge lukkige wijze aansluit aan de collectieve groep textiel. Daar bij de najaarsbeurs gebleken was. dat meer ruimte voor rus tig zakendoen vereischt was, heeft de groep thans huisvesting gevonden in een re^ks van tegenover elkaar gelegen mon sterkamers, waarbij, evenals zulks bij de textielgroep en de voedings- en genot- middelengroep het geval is, deze mon sterkamers als geheel zijn opgevat en ter wille van de overzichtelijkheid en de pro paganda voor het product de beslotenheid der monsterkamers is verlaten. En tenslotte moge, wat de collectieve inzendingen betreft, zeker niet onvermeld blijven de deelneming van den Bond voor Kunst en Industrie, welke ditmaal, door plaatsgebrek elders, op de vijfde ver dieping is gehuisvest. Ook ditmaal zal op deze Voorjaars beurs een Indische afdeeling aanwezig zijn, dank zij de medewerking van het comité van uitvoering der Indische af deeling op de Jaarbeurs en het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Deze afdeeling zal de aandacht der Jaarbeursbezoekers vestigen op het systematisch anthropolo- gisch onderzoek in den Archipel, op de resultaten, welke het toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek ten bate van de inheemsche en Europeesche landbou wers in lange jaren van krachtige werk zaamheid heeft bereikt, zoomede op ge gevens. de tropische hygiëne betreffende. Ook zullen gegevens worden verstrekt in zake den aanvoer van Indische voort brengselen ten tijde van de Vereenigde Oostindische Compagnie. □e verliezen der Engelsche vloot Met inbegrip van het tot zinken bren gen van de beide kustwachtschepen ,,Re- milo” en Codders”, thans door de En gelsche admiraliteit toegegeven, heeft de Engelsche vloot de laatste 3 weken alleen van deze lichte strijdkrachten 9 eenheden verloren. Hiervan was met zware verlie zen aan officieren en manschappen ver bonden de ondergang van de Huntley” met een bemanning van 73 koppen en van het patrouillevaartuig „Ormonde”, bene vens van een mijnenlegger, waarvan de naam niet vastgesteld is en die 5 Maart door een voltreffer van een zwaren bom letterlijk uiteengereten werd, meldt het D.N.B. De Britsche admiraliteit heeft tot dus verre het verlies van 41 torpedobootjagers toegegeven, wordt uit Berlijn vernomen. Met de beide jagers, die op 7 Maart door Duitsche torpedobooten vernield werden, waarvan de admiraliteit nog geen melding gemaakt heeft, stijgt het totale verlies tot 43 jagers. Zwerftocht van Roemeensche zeelieden Te Constanza zijn uit Istanboel 34 Roe meensche zeelieden aangekomen, die tot de bemanning van de beide Roemeensche tankbooten „Oltenia” en ’’Steauna Ro- mana” behooren, welke reeds maanden geleden in Levanthavens door de Engel- schen in beslag zijn genomen. De Roemeensche zeelieden meldden, dat zij met hun schepen naar Bombay gebracht werden, waar de beide Roemeen sche schepen in Engelschen dienst werden genomen en de bemanning via Suez en Istanboel naar huis werd gestuurd. In het Suezkanaal was de scheepvaart tij dens den tocht van de Roemenen volko men gestremd als gevolg van het feit, dat twee schepen door het Duitsche lucht wapen tot zinken waren gebracht, zoodat het verkeer per spoor langs het kanaal moest worden geleid. GEBREK AAN VLIEGERS Lord Londonderry heeft gisteravond voor de radio ’n beroep gedaan op de voorma lige Britsche piloten, ook al zijn zij 50 jaar oud. Men heeft namelijk, naar hij zeide, voor het overvliegen van nieuwe vliegtuigen hulppiloten noodig. VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS GEVRAAGD Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de minister van arbeid, Bevin. in een oproep aan de Engelsche vrouwen verklaard, dat hij 100.000 vrijwilligers voor het vullen van granaten noodig heeft. Hij verzocht den vrouwen zich binnen 2 weken tiids vrijwillig te melden, over een maand zal begonnen worden met de gedwongen re- cruteering van werkkrachten. de inspanning, welke Japan zich, ook in het belang van den vrede, getroost heeft en voor de correcte houding van Japan. Het nieuwe beeld der Neder landsche textielindustrie In de eerste plaats moge gewezen worden op een uiterst belangwekkende deelneming der Nederlandsche textiel industrie. welke onder den naam „Het nieuwe beeld der Nederlandsche textiel industrie” met een collectieve inzending de geheele vierde verdieping van het derde Jaarbeursgebouw inneemt. Op ini tiatief en onder leiding van de N.V. In ternationaal Kunstzijde Verkoopkantoor te Arnhem hebben de kunstzlidespinne- rijen te Nijmegen, Breda. Ede en Arn hem zich vereenigd en In samerywerking met een honderdtal kunstzijde verwer kende industrieën in Nederland met haar producten ter Nederlandsche Jaarbeurs aanwezig te zijn. Deze groep legt een uitnemende getuigenis af van het aan- In aanvulling op het weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. nog het volgende Bij de Engelsche oorlogvoering ter zee in de jaren 19141918 speelde de afslui ting van Dover en de z.g. „Northern Barrage”, een afsluiting in het zeegebied tusschen de Shetlanden eilanden en de Noorsche kust, een beslissende rol. Door deze beide eenige uitgangen naar den Atlantischen Oceaan af te sluiten, sloot Engeland door dichte versperringslijnen, bestaande uit Britsche oorlogsschepen en mijnenvelden Duitschland van de wereld af. In hoeverre de oorlogspositie ter zee door de Duitsche overwinningen in het afgeloopen jaar principieel is veranderd, blijkt uit het feit, dat deze beide punten van de Engelsche blokkadepolitiekin 19141918, waaraan ook in de eerste periode van dezen oorlog door de Engel sche oorlogvoering ter zee dezelfde rol was toebedacht, sedert de bezetting van Noorwegen en de Kanaalkust door de Duitsche weermacht thans tegen En geland zijn gericht. Daar de voornaamste toevoerwegen via den Atlantischen Oceaan ten Westen van Ierland en de wegen door het Noordelijke Kanaal of het St. Georgekanaal naar de West-Engelsche havens voor de Britsche scheepvaart dood en verderf brengende routes zijn gewor den, probeeren Engelsche convooien en afzonderlijk varende schepen, met het oog op den steeds toenemenden ernst van de voorraadpositie, met de leuze buigen of barsten, de Duitsche blokkade-linies in het Kanaal en in het Noordelijk gedeelte van de Noordzee te doorbreken. Hoe duur deze pogingen tot doorbraak door het nauwe gedeelte van de Noordzee tusschen de Shetland-eilanden en Bergen, alsmede het varen langs de Engelsche Oostkust den Engelschen te staan komen, blijkt uit de zware verliezen, van de Engelsche koopvaardij door duikbooten en lucht aanvallen in deze zeegebieden. Het schit terende succes van de Duitsche motor- torpedobooten van 7 Maart, alsmede de talrijke schepen, die door Duitsche ge vechtsvliegtuigen tusschen de Scilly-eilan- den en de Engelsche Zuidoost-kust in den grond zijn geboord, en de in het weer machtbericht van 10 Maart gemelde be- sèhieting van een Engelsch convooi, dat trachtte door te breken, toonen op on dubbelzinnige wijze, dat de marine, het luchtwapen en het vèrdragend geschut van het leger iedere doorvaart door het Kanaal voor Britsche schepen tot een doodelijk gevaar maken. Gelijktijdig zorgt de zware bewapening van de Kanaalkust door middel van zware artillerie van het leger en de «marine er voor, dat acties van Britsche oorlogsschepen reeds in de kiem worden gesmoord. Het antwoord van den Britschen am bassadeur te Washington, lord Halifax, op het plan van Hoover betreffende ver zorging van de Belgische bevolking, in houdende, dat de Britsche regeering niet kan toelaten, dat haar blokkade door den invoer van levensmiddelen van overzee in de door den vijand bezette gebieden verzwakt wordt, noemt de „Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz” een „grenzelooze misken ning van het recht, dat deze menschen hebben volgens het volkenrecht, op hun bestaanszekerheid”. Zij bewijst, zoo schrijft de correspondentie, dat het lot van deze menschen de Britsche regee ring volkomen onverschillig laat. Enge land moet weten, dat wanneer de bewo ners van de bezette gebieden, niet van levensmiddelen voorzien worden, dit on der geen enkele omstandigheid den oor log kan verkorten, daar de bevolking van het Duitsche Rijk als gevolg van de voorzorgsmaatregelen van zijn leiding, voor onafzienbare tijden van zijn voe ding is verzekerd. Ook moet Engeland wel weten, dat hiermede het gevolg van een meedoogenlooze blokkade slechts de uithongering kan zijn van hen, die eens tot Engelands vrienden behoorden. Vervolgens wijst het blad erop, dat de verontwaardiging over deze Engelsche houding vooral in Frankrijk, ziender- oogen toeneemt, waarvoor de verklarin gen van Darlan een bewijs zijn. Deze verklaringen zijn een duidelijk teeken, hoe het Europeesche vasteland zich ge leidelijk aaneensluit tot een afweerfront tegen hen, die stelselmatig streven naar den ondergang der Europeesche volke ren. Duitschland heeft Hoover stellig beloofd, dat noch de levensmiddelen, welke door de organisatie Hoover wor den geleverd, noch levensmiddelen van dien aard uit België ten gunste van het Duitsche Rijk zullen worden onttrokken of gevorderd. Duitschland heeft zich bo vendien bereid verklaard, om de verdee- ling ter plaatse te doen geschieden door een Amerikaansche commissie, teneinde elk misbruik te verhinderen. Dat ook onder deze omstandigheden de humani taire voornemens van den vroegeren Amerikaanschen president tot misluk king wérden veroordeeld, getuigt van een houding, waarvoor het door de Wes telijke democratieën zoo miskende na- tionaal-socialisme geen begrip heeft. De Japansche luchtmacht in Tonkin United Press meldt uit Saigon: Van betrouwbare zijde verluidt, dat momen teel 400 Japansche bommenwerpers in Tonkin (Fransch Indo-China) zijn ge- stationneerd. De Fransche pers te Saigon verklaar de zich Zondag voor het eerst voor het afstaan van de omstreden gebieden aan Thailand. De beschuldigingen, dat de Fransche troepen de wapenstilstands- bepalingen niet zouden zijn nagekomen, werden door betrouwbare zijde belache lijk genoemd. Slechts op een plaats aan de grens hebben zich onbelangrijke bot singen voorgedaan. Japansche Rijksdag komt bijeen De Rijksdag, die 1 Maart op reces ge gaan is, zal 15 Maart opnieuw bijeen komen, om van de regeering een rapport te vernemen over de Japansche bemid deling in het grensconflict tusschen Thai land en Fransch Indo-China. De Rijksdag zal in een geheime plenaire zitting bijeen komen. Omtrent de luchtactie in den afgeloo pen nacht meldt het D.N.B., dat een sterke afdeeling van de Duitsche lucht macht de Britsche havenstad Portsmouth opnieuw heeft aangevallen. Belangrijke militaire doelen werden met goed gevolg gebombardeerd. Men nam verscheidene groote en talrijke kleine branden waar. Een poging van zwakke afdeelingen van de Britsche luchtmacht om te trachten, West-Duitschland binnen te vlie gen, waarbij 2 Engelsche toestellen wer den neergeschoten, mislukte. Door het afweervuur werden de vliegtuigen ge dwongen, hun brand- en brisantbommen van groote hoogte en ongericht te laten vaiien, zoodat aan militaire en voor den oorlog belangrijke doelen geen schade werd aangericht. Eenige woonhuizen zijn ingestort. Verscheidene huizen en een museum werden beschadigd. Verschillen de burgers zijn omgekomen of gewond. Het Britsche communiqué over de aanvallen van gisteren Een communiqué van het Britsche mi nisterie van luchtvaart en dat van bin nenlandsche veiligheid deelt mede, dat het optreden der vijandelijke luchtmacht gisteren in hoofdzaak tegen Zuidoost- Engeland en het Kanaal was gericht. In den vroegen morgen wierpen Duitsche vliegtuigen bommen op een stad in de nabijheid van de Zuidkust, waardoor eenige huizen zijn beschadigd. Ook op andere plaatsen werden in den loop van den dag bommen geworpen. Volgens den Britschen berichtendienst was de actie van de Duitsche luchtmacht gisteren en in den afgeloopen nacht in hoofdzaak gericht tegen een stad in het Zuiden van Engeland. Aan gebouwen en materiaal werd schade veroorzaakt. Te Lenden is gisteren 2 maal alarm gemaakt. Ook boven andere deelen van Engeland verschenen vijandelijke toestellen. Volgens Associated Press, heeft de voorzitter van de Amerikaansche vrien den van de lersche neutraliteit, Paul Odwyer, het telegram van eenige Ame rikaansche Ieren aan de Valera, waarin het afstaan van havens aan de lersche Westkust aan Engeland verlangd werd, openlijk van de hand gewezen door te verklaren, dat deze personen niet de ware Amerikaansch.-Iersche stemming der Vereenigde Staten weergaven. Amerikaansch-Iersche vereenigingen geheel Amerika zijn er tegen gekant, dat men zich mengt in de lersche neu traliteit. Mr. J. Milius (Foto-archief)

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1