VOOR DEN PUZZELAAR NA DE AANNEMING VAN DE LEEN- EN PACHTWET Frankrijk zal zijn koloniën tegen iederen aanval verdedigen UIT DE OMSTREKEN (bay er] pag. van 120scheermesjes tegelijk*^ De Amerikaansche defensie 2 CHINA FRANKRIJK STATEN VEREENIGDE ONOERWIJS EN KERK dheid of Zb\ HAAGSCTTE COURANT Dinsdag 11 Maart 1941 le bl. lijnen getroffen welke dagelijks 850.000 personen vervoeren. De autobusstations en garages worden door 600 politie-agen- ten bewaakt om gewelddadigheden te voorkomen. AARDBEVINGSGEVAAR IN HET GEBIED LANGS DE OOSTKUST Verklaring van Vichy Oariekpe'«°''°°'UOn'e"’ De nieuwe vloot- en vliegtuigbases Holengalerij met praehistorische teekeningen ontdekt Overeenkomst Australië- Nieuw-Zeeland Biddle te Lissabon kind op onbewaakten overweg OVERREDEN EN GEDOOD 7 70 /4 19 \2Ö 2! 22 gewelddadigheden DELFT van en naar ooit bloot te stellen. bij het Tekelenburg te be- VERSPREIDE BERICHTEN den gegaan. Door de staking zijn 27 autobus- Het gewond werden. De enkele uren voordat de brand den bioscoop verle ten. aanvaar- eri dingen niet slechts zijn, als die uit de vrijlating van 450 gevangenen werd even eens goedgekeurd. d e een der ex- over CURRIE UIT CHINA TERUG De persoonlijke afgezant van Roosevelt, Currie, die een reis naar China gemaakt heeft, is te San Francisco teruggekeerd. Hij ging onmiddellijk door naar Washing ton, zonder een verklaring over het resul taat van zijn reis af te leggen. Voorburg op den den I van Zaterdag a.s. ganda-avond keuren,. Tegelijkertijd heeft de Senaat met alge- meene stemmen een resolutie aangenomen op grond waarvan de regeering van de Vereenigde Staten nooit accoord mag gaan met het afstaan van gebied in het Weste lijk halfrond door een niet-Amerikaansche mogendheid aan een andere niet-Ameri kaansche mogendheid. Deze resolutie die de voorzitter van de Senaatscommissie van buitenlandsche zaken, de democraat Geor ge, heeft ingediend, bepaalt, dat de Ver eenigde Staten terstond met de andere Amerikaansche republieken overleg moe ten plegen, als een dergelijke afstand mo gelijk schijnt. De Vereenigde Staten zou den dan met de andere Amerikaansche republieken moeten overleggen, omtrent de stappen, die ondernomen moeten wor- B ij de familie de B. aan de Kie- vietslaan te Wassenaar werd een poging tot inbraak gedaan De familie was thuis en toen de dieven, twee mannen, die bezig waren met een glas-in-lood ruitje, dit be merkten, bliezen zij den aftocht. DE BRINON OP REIS De vertegenwoordiger van de Fransche belangen in het bezette gebied, de ambas sadeur de Brinon, is gisteren uit Parijs vertrokken voor een reis door het Zuiden van het bezette gebied. Zijn reis zal een week duren. De Brinon zal de prefecten van Bayonne. Bordeaux en La Rochelle bezoeken. Campagne van Wheeler Senator Wheeler heeft aangekondigd, dat hij en eenige van zijn collega’s het voornemen hebben een veldtocht tegen het in den oorlog treden van Amerika zullen beginnen. In politieke kringen rekent men er ech ter op, dat de pers en de openbare -nee- ning zich aan de zijde van het door het Congres genomen besluit zullen scharen, temeer daar reeds leidende isolationisti sche organen zooals de .Saturday Evening Post” een dergelijke koers hebben aange kondigd. In het centrum van de belangstelling staat thans de vraag of de president op grond van de bestaande wetten niet het recht heeft binnen het kader van de hulp- verleening Amerikaansche koopvaarders door oorlogsschepen naar de oorlogszones te laten begeleiden. Hamman naar Europa vertrokken De president van de Union Pacific Rail road, Harriman, die als persoonlijk afge zant van Roosevelt te Londen moet zor gen voor de bespoediging van de leveran ties aan Engeland, is gisteren met het Clippertoestel uit New York naar Europa vertrokken. Onder voorzitterschap van generaal Franco heeft de Spaansche ministerraad gisteren een wet betreffende hulpverlee- ning aan degenen, die door den brand te Santander gedupeerd zijn, aangenomen. RIJSWIJK. Emeritaat ds. P. L. L. Post Naar wij vernemen, is ds. P L L. Post, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rijswijk voornemens Zondagmorgen 27 April a.s. afscheid te nemen van zijn ge meente wegens verleend emeritaat Ds. Post blijft voorloopig te Rijswijk v’onen Het stoffelijke overschot van koning Alfons is Maandagochtend de Fransche grens naar Spanje gebracht. De bijzetting in den vorstelijken graf kelder van het Escoriaal zal een dezer dagen geschieden. Als U zich voor longen tijd on- ofhankelijk von de omstandig heden wilt maken, koop dan een „winkeliersdoos" van. Gladweg. Twaalf pakjes, ieder van 10 scheermesjes I Bij het blusschen van een brand in een bioscoop te Brockton (Massachu- i setts) werden doordat het dak van het gebouw naar beneden stortte, 25 brand weerlieden onder puin bedolven. Zes brandweerlieden werden gedood. Twee worden er nog vermist, terwijl 16 zwaar bezoekers hadden uitbrak, Kostelooze inenting. Gelegenheid voor kostelooze inenting en herinenting is er voor hen, die zich daar toe aanmelden op Woensdag 12 Maart a.s. van 2.303 uur aan het Wijkgebouw van het Groene Kruis te Wassenaar, of op Donderdag 13 Maart a.s. van 3—3.30 uur aan de o.l school Bloemcamplaan, Was senaar. Naar Associated Press meldt, heeft de voorzitter der commissie tegen de deelneming van de Vereenigde Staten aan vreemde oorlogen, Sverne Marshall ten aanzien van de leen- en pachtwet door den Senaat verklaard, dat wat de militaristen in Washington, New York en Londen over het hoofd zien, de over weldigende afkeer is van het volk van de dwaze en rampspoedige herhaling van de fout van 1917. De mogelijkheid bestaat, dat de groote massa van het volk, wanneer zij merkt, wat er ge beurd is, en wat is overgebleven van de democratie, haar teleurstelling open lijk zal uitspreken. Naar aanleiding van de goedkeuring van het wetsontwerp tot steunverlee- ning aan Engeland in den Senaat, doet de „Chicago Tribune” een scherpen aanval op de buitenlandsche politiek van de Amerikaansche regeering. Het blad schrijft, dat het de grootste mis daad der wereldgeschiedenis zal zijn, dat men vasthoudt aan een verschrik- kelijken, langdurigen oorlog. Het Ame rikaansche volk heeft geen stem gehad bij de besluiten, die tot den tegenwoor- digen toestand hebben geleid. Het volk wordt slechts verzocht, de consequen ties te trekken uit handelingen, waar voor het niet verantwoordelijk is beslissingen van vreemde regeeringen goed te keuren. Het wordt verzocht, zijn eigen regeeringsvorm op het spel te zetten, zijn jeugd op te offeren, zijn bedrijfsleven te ondermijnen en zich in eigen land aan grootere gevaren dan Burgerlijke Stand Loosduinen. OndertrouwdJ. v. d. Ende en H. Maas. Bevallen J. van Zweden geb. van den Berg, z. - J. de Jong geb. van Uffelen. z. - J. A. P. Witberg geb. Kunst, d. - C. M Koks geb. de Kok, z. den om de gemeenschappelijke belangen te beschermen De resolutie, die door het ministerie van buitenlandsche zaken is goedgekeurd, wordt thans doorgezonden naar het Huis van afgevaardigden. De Amerikaansche marine zal in de nabijheid van de havenstad Norfolk in Virginia een vlootsteunpunt aanleggen. Het Amerikaansche leger Te Washington is officieel medegedeeld, dat het personeel van het Amerikaansche leger voor het eerst sedert de demobili satie na den werttldoorlog ruim 1 mil- lioen man bedraagt. De Vereenigde Staten beschikken thans over 685.000 actieve sol daten en S35.000 opgeroepenen. Landbouwhogeschool Ter gelegenheid van de herdenking van den 23en verjaardag der Landbouwhooge school te Wageningen heeft de rector, magnificus, prof. ir. M. F. Visser, Li., van daag een rede uitgesproken over: „Be dijkingen voorheen en thans”. ring zal geven we ons uit”. De heer B. Varekamp 80 jaar Zondag j.l. herdacht de heer B. Vare kamp zijn tachtigsten verjaardag. De heer Varekamp is een der pioniers van het Westland. Hij gaf zich niet alleen op gebied van tuinbouwproductie, maar ook de ontwikkeling van den tuinbouw en de organisatie daarvan vonden in hem een hard werker. Hij was medeoprichter en jarenlang voorzitter van de veiling Westland afd ’s-Gravenzande. Van de vereeniging Bloembollencultuur was hij bestuurslid en vertegenwoordigde het Westland langen tijd in het hoofdbe stuur Ook van de Bollenveiling Floralia was hij medeoprichter en maaKte jaren lang deel uit van het bestuur. Hij is medeoprichter van de Boeren leenbank geweest en diende deze tot het vorig jaar ais voorzitter. Voorts had de heer Varekamp eenige jaren zitting in het bestuur van den Bond Westland. WASSENAAR. Concert Dorpskerk. Het concert, dat aterdagmiddag in de Dorpskerk te Wassenaar ten bate van de verwoeste kerken te Rotterdam is gegeven, werd door velen bijgewoond. Nadat dr. H. L. Oussoren het programma op het fraaie kerkorgel had ingezet met Praeludium in c mol van Bach, zong het koor van de afdeeling Rotterdam van de Vereeniging voor Protestantsche Kerkmuziek begeleid door het orkest dier afdeeling Psalm 23 var Schütz, waarbij de goede en instru mentale kwaliteiten der beide groepen al dadelijk konden worden gewaardeerd In de Suite Rodrigo van Handel kregen de aanwezigen in het bijzonder gelegenheid te genieten van het orkest, terwijl in het Choral van de Cantate 118 van Bach zang naar waarde kon worden beoordeeld De altsolo, Arioso van Handel, werd gezon gen door mej. Manola van Waasbergen. Mej. Ans Langschmidt, speelde het Viool concert a-mol van Vivaldi Donderdag 17 April a.s* zal concert worden gegeven, ’s avonds. De directeur van het seismologisch in stituut van de Harvard-universiteit. dr. L. Leet, heeft de steden aan de Ameri kaansche Oostkust voor het gevaar van aardbevingen gewaarschuwd. Hij schrijft in een artikel„Er zijn aanwijzingen, dat een der Noordoostelijke metropolen, als New York. Boston, Portland. Bridge port of Providence, in de komende 50 laar door een zware aardbeving getroffen zdl worden. Het is niet te vroeg, om reeds thans hiervoor te waarschuwen, op dat men de leering, getrokken uit de rampen van Tokio en San Francisco, ten nutte kan maken.” Leet’s voorspelling berust op het feit, dat de laatste eeuw het aantal aard bevingen gestadig is toegenomen, waarbij de tusschenruimten tusschen de sterkere schokken steeds kleiner worden weer een maar dan Een woordvoerder van de regeering te Vichy, heeft gisteren een toelichting ge geven op een communiqué, dat over de besprekingen van generaal Weygand met admiraal Darlan, den minister van oorlog Huntziger, der. minister van koloniën, Pla ton, alsmede met den minister van lucht vaart, Bergeret is uitgegeven. In dit communiqué wordt verklaard, dat Frankrijk m net kader van de wapenstil- standsovereenkomst het Afrikaansche ko loniale rijk tegen iederen aanval zal ver dedigen. De woordvoerder der regeering verklaarde, dat deze paraatheid tot ver dedigen niet alleen betrekking heeft op de overzeesche bezittingen zelf, doch ook op de verkeerswegen, die het moederland met zijn overzeesche bezittingen verbinden. De woordvoerdei verklaarde vervolgens, dat admiraal Darlan heeft gezegd, dat hij het niet meer toelaat, dat de Fransche koop vaardijschepen in beslag genomen worden en dat de Fianschen van honger sterven. Wanneer de huidige protesten van de Fransche regeering zoo heeft de admiraal verder medegedeeld, geen effect hebben en wanneer deze methoden niet worden ver anderd, dan is Frankrijk besloten hieraan een einde te maken, door zijn koopvaardij schepen door oorlogsschepen te laten con- voyeeren Admiraal Darlan, zoo besloot de woordvoerder, heeft dit verklaard met goedkeuren van maarschalk Pétain en van de geheele regeering Een buitenlandsch bericht, volgens het welk admiraal Darlan soortgelijke verkla ringen van de Brinon te Parijs zou hebben tegengesproken, is gistermiddag van offi- cieele regeeringszijde te Vichy onjuist ge noemd. meldt het D.N.B. Gymnastiekonderwijs Waar Uitbreiding van het aantal gym nastieklokalen noodzakelijk bleek, stellen B. en W. van Delft den raad voor om te besluiten het vroegere gymnastieklokaal aan de Vlamingstraat weer in orde te brengen. De kosten zijn geraamd op f 700 De kosten voor het aanbrengen van eer, kleedruimte zijn geraamd op ƒ750 Japansch commentaar In een commentaar op de ding van de Amerikaansche leen- pachtwet, verwijt de „Hotsji Sjimboen Roosevelt, dat hij systematisch tot oor log opruit. Het Japansche blad noemt den president een „vijand der mensch- heid’”. Roosevelt tracht thans den oorlog niet alleen door deelneming van Ame rika, maar ook door die van Tsjoeng- king, Mexico en andere staten, bene vens door versterkte deelneming van Canada en Australië tot een wereldoor log uit te breiden. De „Yomioeri Sjimboen” constateert, dat noch via den Stillen Oceaan, noch via den Atlantischen Oceaan eeniger- lei land de Vereenigde Staten tracht aan te vallen. Desondanks raakt Ame rika met zijn bedoeling om de wereld te beheerschen, steeds dieper in het oor logsgebeuren verwikkeld. HET WERK IN VERSCHILLENDE FABRIEKEN NEERGELEGD Te South Plainfield (staat New Jersey) zijn gisterochtend 2400 arbeiders van de Cornell Dublier Company, welke electri- sche artikelen tot een bedrag van 15 mil- lioen dollar voor het Amerikaansche be- wapeningsprogram vervaardigt, in verband met looneischen in staking gegaan. De directie heeft medegedeeld, dat de staking indirect bewapeningsorders tot een bedrag van 40 mill, dollars in gevaar brengt. Ook de Midlands Steel Products corporation te Detroit moest gisteren wegens staking worden gesloten. De arbeiders eischen af schaffing van het stukwerk en loonsver- hooging. De fabriek werkt aan bewape- ningsopdrachten. „United Press” meldt dat in 21 fabrie ken van de bewapeningsindustrie wordt gestaakt. Dit beteekent een gemis van 3 rmllioen werkuren per week voor bewa- peningsordrs ten bedrage van 75 millioen dollar. Bij de geschutfabriek Brill te Philadel phia zijn gisteren 1500 arbeiders in sta king gegaan. Voorts kon de Postgazette”, een blad te Pittsburgh, niet verschijnen, doordat de bezorgers weigerden onder de bestaande voorwaarden te blijven werken. Bijzonder ernstig is de toestand in de fabriek Lackawanna van de Bethlehem Steel Corporation, waar 9000 arbeiders hebben gedreigd onverwijld het werk te zullen neerleggen, indien hun eischen niet worden ingewilligd. De toestand is zóó onoverzichtelijk geworden, dat men arbi trage door den president heeft verlangd. STAKING VAN AUTOBUS CHAUFFEURS Gisterochtend zijn 3500 autobus-chauf- De Senaat te Washington heeft Maan dag zijn goedkeuring gehecht aan het in richten van vloot- en vliegtuigsteunpunten in de gebieden, die Engeland krachtens de overeenkomst, waarbij de Vereenigde Staten aan Engeland 50 oude torpedoja gers hebben afgestaan, aan de Vereenigde Staten heeft verpacht. Voorts heeft de Senaat een bedrag van ongeveer IJ mil liard dollar toegestaan als aanvullende uitgaven voor de defensie. Daarvan is 169 millioen bestemd voor marinewerken op Guam, Samoa, en de door Engeland afge stane bases. Het leger krijgt voor het aanleggen van militaire installaties het grootste deel van het bedrag n.l. 675 millioen dollar. De marine ontvangt 202 millioen dollar voor den bouw van sche pen en geschut. Intusschen moet het Huis van afgevaardigden de posten nog goed- van het onbezette gebied te leveren. Achard lichtte de Fransche graanpositie toe. Hij wees op de buitengewone gebrek kigheid van de graanverzorging van de bevolking als gevolg van den oorlog en de verminderde aanvoergelegenheid. Na Achard keerde Darlan zich tegen de Britsche blokkade. Hij betoogde dat deze blokkade geenszins de Duitschers bena deelt, zooals de Engelschen voorgeven. Maarschalk Pétain voegde hieraan toe, dat een bew’ijs voor de waarheid van Dar- lan’s woorden hierin gelegen is, dat de Duitschers 2 millioen mud graan, dat ge- requireerd was, aan de Franschen in het bezette gebied hebben teruggegeven. Dar lan verklaarde voorts, dat de Duitschers grootmoediger zijn en meer begrip hebben voor de plichten jegens de menschheid dan de Engelschen Roosevelt houdt bespreking met Congresleiders. United Press meldt uit Washington: Naar in politieke kringen verluidt, heeft president Roosevelt zijn bezwaren tegen het voorstel tot wijziging van het ontwerp hulpverleening, waardoor de pre sident zich opnieuw tot het Congres moet wenden, als de zendingen de grens van 1.3 milliard dollar hebben bereikt, opge schort om de aanneming te versnellen. In de kringen van het Congres die de regeering steunen wordt echter verklaard dat de wijziging geen hinderpaal betee kent, daar het Congres niet heeft bepaald, dat de waarde van de verzonden goederen in dollars moet worden vastgesteld Onder de eerste zendingen zal zich ze ker zulk materiaal bevinden, dat bij de laatste inventarisatie als „overschot of gemakkelijk te vervangen” werd aange merkt. Daaronder zullen zich waarschijn lijk bevinden: tanks, vliegtuigen, kanon nen en munitie., De bespreking tusschen den president en de leiders van het Congres die heden zal plaats hebben zal op die kwestie wel licht nieuw licht werpen. Het verder verloop zal thans als volgt zijn: Als de door den Senaat aan het Huis doorgezonden ontwerpen vandaag daar in behandeling komen, zal de leider der de mocraten Mccormick het huis verzoeken, het ontwerp tezamen met de wijzigings voorstellen van den Senaat tegelijk aan te nemen. Men neemt niet aan dat de oppo sitie daar tegen bezwaar zal maken L. J. Hermans t In den ouderdom van 75 jaar is te Delft overleden de heer L. J. Hermans, oud-onderwijzer gan de voormalige katho lieke jongensschool aan den Nieuwe Lan- gendijk. Fransche regeering tot de Amerikaansche regeering het verzoek heeft gericht haar 5 millioen mud graan voor de behoeften Een decreet betreffende de voorloopige In de buurt van een klein stadje in Zuidwest-Frankrijk, Montignac, is door eenige schooljongens een geweldige ho lengalerij vol praehistorische teekenin gen ontdekt. De beroemde Fransche deskundige op dit gebied, Abbé Henri Breuil, heeft in een artikel in het we tenschappelijke tijdschrift Nature bij zonderheden over deze vondst gepubli ceerd. De ontdekking heeft, aldus United Press, in wetenschappelijke kringen sen satie verwekt, daar de gevonden afbeel- -- gelijk van waarde holen van Altamira, maar deze nog in ouderdom overtreffen. Men schat de pasgevonden teekeningen op een ouderdom van 30.000 jaar, dus 10.000 jaar ouder dan die van Altamira. Abbé Breuil' vermeldt in de eerste plaats reusachtige afbeeldingen van stieren, die in zwarte kleuren geschil derd zijn. Deze afbeeldingen zijn bijna 5 m. lang. Op een plaats van de don kere holengang telde Breuil meer dan 80 afbeeldingen, hoofdzakelijk op neer gestorte steenblokken aangebracht. Vele galerijen zijn tot dusver nog niet door zocht. De schilders, die deze holen versier den, hebben ook paarden geschilderd in roode kleur. De dieren hebben een ge vlekt vel. Voorts zijn, waarschijnlijk met religieuze of magische bedoeling, nog uitgebeeld: ossen, buffels, herten, twee leeuwen en een dier, dat naar alle waarschijnlijkheid een beer moet voor stellen. Een schildering, welke vermoe delijk een praehistorische jachtpartij voorstelt, wordt door den Abbé als volgt beschreven: op den linkerkant van het schilderij ziet men een zwarte neushoorn vluchten. In het midden ligt een rood ge schilderde man op den grond, naast hem speer en werphout. Van rechts ziet de toeschouwer een zandkleurige, met zwarte randen afgebeelde buffel aan. De ingewanden hangen het dier, als bij een in een stierengevecht gewond paard, feurs wegens een loonconflict in staking uit het lijf. In contrast met deze bloe- gegaan. Door de staking zijn 27 autobus- De toestand in het naburige Oosten Het D.N.B meldt uit VichyOmtrent de Engelsche intriges in het naburige Oos ten heeft men in bevoegde Fransche krin gen de laatste dagen inlichtingen ontvan gen. volgens welke de Engelschen hun tegen Syrië en den Libanon (Fransche mandaatsgebieden) gerichte propaganda bijzonder verscherpen. De Engelschen be dienen zich daarbij in bijzondere mate van den door hen betaalden emir Abdullah van Transjordanië, die een pro-Engelsche stemming in Noord-Arabië moet wekken. De opruiingspogingen van Abdullah zijn, naar men in politieke kringen te Vichy verneemt, reeds daarom weinig gevaarlijk, omdat de Arabische wereld Abdullah in den loop van de laatste 20 jaar voldoende en duidelijk als verrader heeft leeren ken nen en de Fransche autoriteiten in Syrië op hun hoede zijn om propagandistische intriges onschadelijk te maken. Volgens te Vichy ontvangen berichten hebben de En gelschen emir Abdullah beloofd hem aan te stellen als heerscher over Syrië, zoodra de Engelsche oorlogspolitiek in het nabu rige Oosten „nieuwe toestanden” zal heb ben doen ontstaan. In politieke kringen te Vichy vindt men het grotesk, dat Engeland met dergelijke bombastische beloften bij Arabische vor sten gaat venten. Men neemt deze Engel sche aspiraties koelbloedig op en ver klaart, dat tusschen de plannen van En geland en hun verwezenlijking nog steeds de wil van Frankrijk tot verdediging van zijn positie in Syrië staat. Engeland en de Fransche voedselvoorziening De Britsche ambassadeur te Washing ton, lord Halifax, heeft gisteren met mi nister Huil wederom een onderhoud over de kwestie van Amerikaansche leveranties aan het onbezette Frankrijk gehad. Ha lifax liet doorschemeren, dat Engeland niet voornemens is de blokkade ten gunste van Vichy te verzachten Het onbezette Frank rijk. zoo meende Halifax, verkeert welis- waar in een ietwat andere posiie als het bezette gebied, doch de problemen zijn dezelfde. zal een p r o pa- ganda-avond worden gehouden in „Musica" door de afdeeling Delft van de Vereeniging tot bevordering der belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland. Mede werking zal worden verleend door de too- neelvereeniging „De Flits" die een opvoe ring zal geven van de klucht „Daar liegen Naar uit Sydney wordt gemeld, is na langdurige onderhandelingen tusschen de regeeringen van Australië en Nieuw- Zeeland een overeenkomst tot stand ge komen, welke ten doel heeft de legers, vloten en luchtwapens van beide Engel sche Dominions te coordineeren en een gemeenschappelijk verdedigingspro- gramma op te stellen. Verticaal: 1. Smart: 2. Stuk' 3 Biet: 4. Nu; 5. Rookartikel; 6. Dashond? 7. Geconfljte oranjeschil; 8. Couolef 10. Eer; 12. Smartelijke gewaarwordine; 15 Godin der schoonheid; 18. Dwingeland: 19. Edel metaal; 20. Naaldboom. □e bescherming van de koopvaardijschepen „Engeland is thans op de hoogte. Onze marine zal onze koopvaardijschepen bege leiden. Wat de Britsche begeerlijkheid, vooral te voorschijn roept, is niet zoozeer de lading als wel de schepen zelf”, schrijft het blad „Oeuvre" Het blad wijst er op, dat het besluit van de Fransche regeering door admiraal Darlan aan den Amerikaan- schen ambassadeur te Vichy, admiraal Leahy, in een nota is medegedeeld. In Parijsche politieke kringen verklaart men, zoo vervolgt het blad, dat bijzondere beteekenis wordt gehecht aan het feit, dat de bescherming door oorlogsschepen niet mondeling maar in een nota ter kennis is gebracht. Engeland is duidelijk gewaar schuwd, schrijft „Paris Midi”. Het was de hoogste tijd. Frankrijk heeft gesproken, zooals het spreken moest, want dat kon voor zijn eer en zijn veiligheid niet lan ger worden nagelaten. Frankrijk heeft graan uit Amerika noodlg Het staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft gistermiddag in tegenwoordigheid van vice-admiraal Darlan en den staats secretaris van approviandeering, Achard de vertegenwoordigers van de Amerikaan sche pers ontvangen. Achard legde een verklaring af, dat de VERGADERING VAN DEN POL1TIEKEN RAAD TE TSJOENGKING De vergadering van den politieken raad te Tsjoengking is gesloten, nadat een boodschap van Tsjang kai sjek was be kend gemaakt. De raad heeft verschei dene wetsontwerpen aangenomen en een manifest gepubliceerd, waarin hij uiting geeft aan de meening, dat de weg der wapening, dien men heeft ingeslagen, volkomen de juiste gebleken is. Het is onvoorwaardelijk noodlg, dat men zich in discipline achter de regeering schaart en militair bereid is. Op het gebied der buitenlandsche politiek spreekt het ma nifest waardeerend over de Britsche, Amerikaansche en sovjet-Russische langstelling voor Tsjoengking. De vroegere diplomatieke vertegen woordiger van de Vereenigde Staten in Polen,-ambassadeur Biddle, is met het Clippertoestel in Lissabon aangekomen. Volgens de „Seculo” zal Biddle de Ver eenigde Staten in alle landen, welke door Duitschland bezet zijn, vertegen woordigen. Hij zal binnenkort Frankrijk vertrekken. dering kunnen boeken. Gehoopt wordt, dat het met de West- landsche bloemencultuur echter in 1941 weer beter zal gaan en zij weer boven het millioen zal komen, dat in 1938 werd bereikt, in 1939 gehandhaafd, doch in 1940 helaas weer verloren ging De oorzaken voor dezen terugloop zijn verschillende, n.l. de vorstperiode, oor logstoestand, de vervoersmoeilijkheden, etc. De eerste twee maanden van 1940 gaven een vermindering aan omzet met ongeveer 40 procent, als gevolg van geringeren aanvoer van trektulpen. De invloed van den oorlog op den export is uit den aard der zaak zoo, dat de uitvoer naar het Westen geheel stil ligt, terwijl deze uitvoer zich van liever lede naar het Oosten in steeds belang- rijkere mate heeft ontwikkeld. Een scha- i duwzijde hierbij is. dat de bolbloemen van I tulpen, narcissen en hyacinten niet naar Duitschland mogen worden uitgevoerd. Dit product is dus thans alleen op de binnenlandsche markt aangewezen. Ge rekend naar den oorlogstoestand en de andere moeilijke omstandigheden in acht genomen, concludeert het jaarverslag, dat het gemiddelde prijsniveau over het alge meen is medegevallen, hoewel schomme lingen niet konden uitblijven. Het jaar 1940 heeft nog geen oplossing gebracht voor het vraagstuk der chrysan tenstekken en moeren. Er is tot op heden nog geen definitieve uitspraak van regeeringszijde. hoewel daarop met ver langen wordt gewacht. Mede tot ondersteuning van den han del op de Jaarbeurs heeft de C.C.W.S. op deze expositie een eenvoudigen bloe- menstand ingericht, waarin een goede aanbeveling voor de Westlandsche bloe mencultuur is gelegen. Daar de toekomst de bloemenveilingen voor groote problemen zal stellen is de bond van bloemenveilingen overgegaan in den Kring van Veilingen. Bij de fusie is overeengekomen, dat drie leden van den Bond van Bloemenveilingen in het Kringbestuur zouden worden opgenomen, terwijl een lid in het Dagelijksch Bestuur van de Groep Bloemisterij zou worden benoemd, waartoe de heer P. J. J. Vis te Wateringen, voorzitter der C.C.W.S., is aangewezen. Bij voorkomende geschil punten zal gezamenlijk naar een redelijke oplossing worden gezocht. In de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en Omstreken (dus het Westland) heeft voor de C.C.W.S in de afdeeling groot bedrijf zitting de heer H. Koers te Naald wijk, secretaris der veiling. De door het stijgen van het grond water in de Wojwodina (Zuid-Slavië) ontstane overstroomingen nemen steeds grooteren omvang aan. Volgens de laat ste berichten staan thans groote opper vlakten weide en akkerland onder water. 1397 Huizen zijn ingestort en 1614 ge bouwen hebben door het water ernstig schade geleden. In de Turksche nationale vergade ring is een wetsontwerp ingediend, welke het aan kinderen beneden de 15 jaar verbiedt bioscopen, schouwburgen, café’s en dergelijke gelegenheden te bezoeken. De president der Argentijnsche repu bliek, dr. Ortiz, is door de Finsche regee ring onderscheiden met het grootkruis van de witte roos. In Argentijnsche poli tieke kringen verklaart men, dat deze onderscheiding een bewijs is voor de goede betrekkingen tusschen beide lan den, welke in het bijzonder in Januari 1940 tot uiting kwamen, toen Argentinië onder zeer grootmoedige voorwaarden 5(1000 ton tarwe aan Finland afstond. Mej. A. T. Tekelenburg te Voorburg is benoemd tot onderwijzeres aan een school voor Chr. buitengewoon lager onderwijs te Haarlem. WESTLAND Coop. Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling In tegenstelling met de Westlandsche groente- en fruitveilingen heeft de Coöp. Centrale Westlandsche Snij bloemenveiling te Honselersdijk blijkens het jaarverslag Raadsagenaa. De Raad van Rijswijk is op Vrijdag a des avonds te half acht in vergaderine bii’ eengeroepen. De agenda vermeldt o m' onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw inkomende lid P. H. Ottevanger voorstel tot verhuur van eenige perceelen weiland aan den Kleiweg aan J. p Nierop te Rijswijk, voorstel inzake mede werking aan wachtgeldregelingen voor personeel van particuliere ondernemingen voor het iaar 1941, voorstel tot opheffing van de e ensmiddelenmarkt en tot intrek, king in verband daarmede van een drietal verordeningen, voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling inge. vote? de- Vleeschkeuringswet en tot vast stelling in verband van een drietal veror deningen, voorstel tot aankoop en tot ont- igening van perceelen in het Steenlaan- ler en tot verhuur van het pand Hee. H 2s‘«at no. 115, benoeming van een on- j wlJzeres aan school C, voorstel inzake urin« van gemeentegrond door te Ho van volkstuinen ten behoeve van teelt van voedingsgewassen. VOORBURG Gistermiddag is het 4-jarig dochtertje van het echtpaar V. te onbewaakten overweg van de lijn HaagRotterdam, achter de Laan va[J Leeuwenstein door een electrischen trein gegrepen en gedood. Het kindje was vermoedelijk bij spelen op de spoorbaan terecht gekomen. Kinderen ontdekten het' lijkje en waar- schuwden de ouders. Populair 4 ct. Prima 6 ct. Luxe 9 ct. DE LIER De Chr. harmonievereeniging Excelsior te De Lier geeft haar jaarlijk- sche uitvoering op Maandag 17 Maart a.s Medewerking wordt verleend door de heeren W. Valstar, xylophoon en M Voor berg, piano. Donderdagavond a.s. te half acht zal de woningbouwvereeniging „Volkshuisvesting” in het vereenigings- gebouw te De Lier een algemeene leden vergadering houden. LOOSDUINEN Voor den R.K. Vrouwenbond spreekt Donderdagavond a.s. in het ge bouw van de Meisjesvereeniging aan de Burgem. Hovylaan te Loosduinen kape laan Th. Dekker, over het onderwerp „De vrouw en het gezin”. Morgenavond wordt in Wilhelminaschool te Loosduinen ouderavond gehouden. Het hoofd school de heer G. van Steenbergen zal -- - een lezing houden over het onderwerp het afgeloopen jaar geen omzetvermeer- School, beroep en aansluiting”. Door leerlingen der school zullen gymnastiek oefeningen worden vertoond. 'S-GRAVENZANDE Coöp. Boerenleenbank In de zaal van Stolze hield de Coöp Boerenleenbank haar jaarvergadering, waarvoor groote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer L. v. Straalen, opende de vergadering met een woord van welkom. Over het jaarverslag werd geen dis cussie gevoerd. Het werd evenals de rekeningen goedgekeurd. Na gehouden bestuursverkiezing werd de heer v. Nieuwkerk herkozen. In den raad van toezicht was aftredend de heer H A. v. Doorne sr., die zich niet meer herkiesbaar stelde. Na gehouden stemming werd gekozen de heer H. A. v. Doorne jr.. Aan den heer van Doorne sr. werd dank gebracht voor zijn 30-jarigen arbeid yoor de bank. derigheid zit naast den gevallen man een vogel op een tak. Breuil voegt hier aan toe, dat de afbeeldingen van een verschillende techniek getuigen. Vele zijn overgeschilderd, andere meermalen gerestaureerd. Horizontaal; 1. Koeienmaag; 3. Hefboom; 5. Keel: 7. Lief kindje; 9. Elke keer; 10. Verbond; 11. Soort brood; 13. Vestingwerk; 14. Ontsloten; 15. Stortbak met gaatjes; 17. Roofdier; 18. Boom; 21. Dichtmaken; 22. Mannetjesbij. /S’

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2