600 178.- 185. 220. van Reeuwijk's BINNENLAND Welken distributiebon heeft men noodig De Avondschool /lis men op reis gaat, beschermen 11 Maart 1941 2e bl I 10 08 07 Iedere landgenoot offere naar 11 draagkracht 13 14 265.- 91 81 15 16 117 Naar ordening 07 06 5 07 06 07 05* 9 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 1 TOT EN MET 31 MAART Ken je eigen stad! n nen Het Agrarisch program van de Nederlandsche Unie Nieuwe burgemeester-regeenngs- commissaris van Haarlem geïnstalleerd 09 61 71 pag. 2 02 06 9 E HUISKAMERS In eiken - mahonie noten - berken old finish - coromandel - avodiré etc. 675.- 450.- 325.- 275.- 225.- SLAAPKAMERS In eiken - mahonie - noten - berken - old finish coromandel - avodiré en andere edele houtsoorten Het cijfer sommetje HAAGSCHE COURANT Dinsdag Waar of niet waar? of Boterletter *«••••••••••••••••••••- Eenvoudige - betere genre. 24 Febr t/m 20 April van Doctor Plaizer van den Nederlandschen bodem De komende huislijstcollecte van Winterhulp Nederland ^2^^^9trm^da9 Een anthraciet-kwestie Twee Haarlemsche wethouders nemen ontslag Levensbeschrijving van de nieuw benoemde wethouders te Amsterdam De met aangeduide bonnen vervallen spoedig L Tijdvak ARTIKELEN BON waanr geldig ALGEMEENE (DISTRIBUTIEKAART 2 Febr t;tn 16 Maart f 17 Fenr t/m 16 Maart 24 Febr t/m 20 April 100 gram 250 gram t/m 20 April 24 Febr 250 gram 24 Febr t/m 20 April 250 gram 24 Febr. t/m 23 Maart of ver- 4 100 gram KAAS 200 gram KAAS 200 gram •••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a EIEREN één ei EIEREN één ei 500 gram 24 Febr. Urn 30 Maart Nieuwe Binnenweg 30 - Rotterdam 1 1 Maart t/m 30 Maart werd medegedeeld, in de 3 Een samenvatting in achttien punten 1 Jan t/m 30 April BROODBONBOEKJE. 100 gram lijstcollecte 8L0EMKAART. 24 Febr t/m 23 Maart BOTER- OF VETKAAR!. VLEESCHKAAR1 100 gram Ir. C. J. Neiszen 75 gram worden 100 gram X HONDEN. EN KATTENBROOD. 1 t/m 31 Maart. 47 N.B. 1000 gram i kilogram; 600 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. a.s. huislijstcollecten. 10 100 k.g 250 k.g. Briketten, geheel of gas- 1 h.L 1 4 24 Febr. Vm 20 April 24 Febr t/m 31 Maart 2 liter 2 liter BON 35 tm. 41 eer drie het op arbeids- een BON 15 16 17 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram alt boven 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 125 gram 150 gram 3 Maart t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart, ech ter niet in restaurants e d. 27 Febr Vm 9 Maar extra t/m 12 Maart 1 5 1 ■I 1 1 1 1 1 I 1 I I BOTER of margarine of vet BOTER of margarine Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen HAARDEN KACHELS 90 grani 125 grarr 1 kilogram 50 gram 1 tube 1 pot 10 t/m 16 Maart extra t/m 23 Maart ech ter niet in rest. e. d. 3 t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart 10 t/m 16 Maart extra t/m 23 Maart. 10 t/m 19 Maart extra t/m 23 Maart 10 kg 8 kg 5 k.g 4 k g 3 k.g U g. 625.- 425.- 315.- 285.- 225.- Het antwoord hiervan was 5. PEULVRUCHTEN ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenst of Zachte zeep (nieuwe samenst of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven feren. Onder deze voorwaarde zal deze ac tie „Voor het volk, door het volk”, sla gen. Op voederkaarten voor Honden Voor groep 1 en II III B IV V w VI Op voederkaart vopr katten voor ham, rook- Gelder- en De fabrieken, we’ke de landbouw- tot een van het i Hoeveelheid 100 kg.) cokes (ook cokes); bruinkoolbriketten; Sleutel op de les van J.l. Zaterdag. 1. Neen, Amundsen ontdekte de Zuidpool. 2 Neen, Zuidwestenwind heerst ten onzent het meest. 3. Neen. De hoofdstad van Iran is Teheran 4. Waar. 5 Waar. 6. Neen, Sint Maarten valt op 11 BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit ia: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Amandelbroodjes Ir. C. J. Neiszen, benoemd tot wethou der van Amsterdam, werd geboren op 4 Augustus 1886 te Amsterdam, hij doorliep de H.B.S. en studeerde vervolgens aan de Technische Hoogeschool te Delft. Tij dens zijn studie vergaarde hij veel prac- tische kennis op fabrieken in het buiten land. Van Juli 1911 tot September 1914 was ir Neiszen werkzaam als ingenieur bij den gemeentelijken telefoondienst te Amsterdam, Daarna ging hij over in dienst van de gemeentetram te Amster dam, waar hij tot nu toe de functie van hoofdingenieur afdeelingschef bekleedde Ir. Neiszen is dertig jaren in gemeente dienst Hij is lid van de verkeerscommis- sie en werkt thans aan de voorbereiding der afdeeling Amsterdam van het tech nisch gilde. Ir. Neiszen behoort tot de N.S.B. en is daar lid van den raad van toelating van kring 39 te Amsterdam. Dr. J. H. van der Bend Dr. J H. van der Bend werd 26 April 1890 te Amsterdam geboren Na het door- loopen van het Gereformeerde Gymnasium volgde zijn studie aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waar hij in 1922 tot arts promoveerde In de oor logsjaren 19141918 was dr van der Bend reserve luitenant der infanterie Hij maak te gedurende vijftien jaren deel uit van het bestuur van de afdeeling Amsterdam van „Bosch en Duin” en van de „Ver- eeniging voor Christelijke gezondheids- en vacantiekolonies” Voorts was hij van 1933 tot 1937 lid der geneeskundige commissie voor ziekenfondsen „A.Z.A.”. Sedert 1922 is hij te Amsterdam praktizeerend huis arts. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen CENTRALE VERWARMING GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard -meelvlekken of gort (-mout) of grutten RIJST of rljstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti micelli 10 t/m 23 Maart extra t/m 6 April 24 Febr i/tn 9 Maart extra t/m 23 Maart 10 t/m 16 Maart extra t/m 23 Maart ech ter niet in rest. e. d 3 Maart t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart ech ter niet in restaurants e d. L. H. F. GRAUNENKAMPt Te IJmuiden is op 60-jarigen leeftijd overleden de heer L. H. F. Graunenkamp, scheepvaartexj?ert, die voor vele reede- rijen en ook voor de vroegere Poolsche regeering in Engeland en Frankrijk heel wat stoomtrawlers heeft gekocht. Hij was expert van den Germanischer Lloyd en vroeger bestuurslid van de IJ.V.V. Storm vogels. De crematie van het stoffelijk overschot zal Donderdagmiddag 13.15 uur op Wes- tervcld plaats hebben. MAATSCHAPPIJ VOOR WONINGINRICHTING Dr. Johan Smit Dr. Johan Smit kwam in 1919 als leeraar bij het middelbaar onderwijs te Amster dam. Gedurende dit leeraarschap aan de Christelijke H.B.S. studeerde hij lette ren, welke studie hij bekroonde met een promotie op proefschrift „Bilderdijk et la France” Toen in 1929 het Hervormd Lyceum zijn poorten opende, werd aan dr. Smit de lei ding toevertrouwd. Als rector van dit lyceum is hij algemeen bekend. Dr Smit is voorts inspecteur van de scholen voor Christelijk volksonderwijs te Amsterdam CHRISTENDOM EN NATIONAAL SOCIALISME Gisteravond sprak te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen dr. H. W. van der Vaart Smit van 's-Gra- venhage over „Christendom en socialis me” De bijeenkomst was belegd door het plaatselijk comité „Evangelie en Volk” Spr. kwam tot de conclusie, dat christendom en natjonaal-socialisme naar hun wezen en innerlijke gesteldheid el kander ook hier te lande vinden moeten, dat niets daaraan in den weg staat dan een massa kunstmatig opgeworpen bn- waarachtige beletselen en dat ongetwij feld het christelijk volksdeel dit ook in zien zal en dat, al komt de kerk in den 'egel achteraan, ze logischerwijs toch ko men moet en de dageraad van den nieu wen dag ook voor den christen hoopvol aangebroken is. THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) en'ot afval van vaste brandstof fen. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 110 K.g 450 stuks (200 k.g.) baggerturt; 175 k g fabrieksturf; 300 stuks (195 k g.) persturT, 200 k.g. overige soorten turfi. 1 EENHEID la gelijk. 1 h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kool. Industrie- of eierbriketten; 2J h.l. kolenslik, 2 hl. (max 100 k.g.) baggerturt 2 h.l (max TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting Plechtigheid in de oude raadszaal. De nieuwe burgemeester-regeerings- commissaris van Haarlem, de heer S. L. A. Plekker. heeft gisteren zijn ambt aan vaard. Ter gelegenheid hiervan werd in de oude Raadszaal van het stadhuis een bijeenkomst gehouden, welke o.a. werd bijgewoond door Oberdienstleiter M. Sei del, gevolmachtigde van den Rijkscommis- saris voor Noord-Holland, mr. A. J. Backer commissaris der provincie Noord-Holland, de wethouders mr. dr. A. Bijvoet en W. J. B. van Liemt, den gemeentesecretaris, mr. Th. A. Wesstra, de hoofden van takken van dienst, hoofdambtenaren en afdee- lingschefs. hoofden van onderwijsinrich tingen en andere gemeentelijke function- narissen. Oberdienstleiter Seidel richtte zich als eerste spreker tot den heer Plekker, deed mededeeling van zijn benoeming in deze belangrijke en verantwoordelijke functie en hoopte, dat de heer Plekker zijn taak zou verrichten op een wijze, welke tot welzijn der burgerij en tot zegen voor de stad zou strekken. Vervolgens sprak mr. Backer, commis saris der provincie Noord-Holland, die verklaarde, dat op hem de taak rustte den nieuwe burgemeester te installeeren. Spreker sloot zich aan bij de woorden van den heer Seidel en zei, dat burgemeester en ambtenaren thans nog vreemd tegen over elkaar staan, doch dat er een band was, die allen bindt: de beha. .1 ging van de belangen der stad en haar inwoners. Daarbij wordt bij allen goede trouw voor ondersteld en de wil tot eendrachtige samenwerking. Tenslotte hing mr Backer den heer Plekker de ambtsketen om De heer Plekker dankte voor deze woor den, waarna de aanwezigen aan den heer Seidel en mr. Backer werden voorgesteld Rede van den heer Plekker. Nadat de heer Seidel de bijeenkomst had verlaten, hield de nieuwe burge meester een rede, waarin hij uiteenzette, hoe hij zijn taak en die van zijn mede werkers ziet. De heer Plekker zei o.a.Voor velen uwer zal de benoeming van een vooraan staand nationaal-socialist zeker een groote verrassing zijn geweest en bij vele ambte naren en burgers van Haarlem zal de vraag zijn opgekomen, hoe onder deze veranderde omstandigheden de samenwer king zal zijn en welken vorm deze zal moeten aannemen. Ik wil ten opzichte hiervan verklaren, dat mijn benoeming in het geheel niet als een represaillemaat regel dient te worden beschouwd Zij be- teekent echter niet alleen een verandering van ambtenaar, belast met de leiding dezer stad. Het is mijn vaste wil mijn ambt uit te oefenen op een wijze, geheel in over eenstemming met en getrouw aan den door mij afgelegden eed Het recht en de rechtvaardigheid zal ik zonder aanzien des persoons in bescher ming nemen, onrecht zal ik niet dulden. Orde en tucht zal ik streng handhaven, omdat zonder deze geen geordende samen leving mogelijk is. Voor de maatschappe lijke en geestelijke nooden der bevolking zal ik te allen tijde een open oor en een open hart hebben. Ik zal trachten, de positie van Haarlem hoog te houden en waar mogelijk te verbeteren. Op degenen, die geplaatst zijn op vooraanstaande pos ten doe ik een beroep om hun medewer king en samenwerking. Geen hunner heeft het recht, afzijdig te blijven staan, wan neer zijn land of zijn stad hem roept; hij, die echter van meening is, dat hij zich onder de veranderde omstandigheden niet op volkomen loyale wijze kan geven zal ook niet het recht hebben op handhaving in zijn ambt Ik vraag volkomen loyaliteit, niet voor een grooter of een kleiner deel. Wij moeten samen den weg zoeken en vinden, dien wij moeten gaan in het be lang van stad en land Van de gelegenheid om vervolgens met den heer Plekker kennis te maken, maak ten zeer velen gebruik. November. 7. Waar 8 Neen, in een hoogoven produ ceert men ruw ijzer. 9. Waar. Neen, een vleermuis is wel nuttig, maar geen vogel. I Verkrijgt» bij Apothekers en Drogisten f.-30en-50 Leuvensestraat Keizerstraat. Van Alkemadelaan. 3. In het centrum van onze stad ligt een straat, waarin veel te zien valt voor een goed opmerker. Druk is het er niet. Dat komt hoogstwaar schijnlijk, omdat ons straatje ach ter een brede en fraaie Haagse al lee ligt. Maar toch heeft het onge noemde en hier bedoelde straatje voor snuffelaars als jullie onder danige dienaar Dr. Pluizer. een grote bekoring. Want wij vinden er winkels van antiquairs, en de ingang van een onzer meest be kende bibliotheken ook heeft het gasbedrijf er zijn hoofdkantoor. Welke straat bedoel ik? 4. Op een van onze bekende Haagse standbeelden staat een hond. Het is geen grote hond, o, neen, het is maar een klein beestje en het diertje vormt niet de hoofdfiguur. Het staat (of zit) iets op zij en het zou zelfs kunnen gebeuren, dat een vluchtige voorbijganger het niet eens opmerkte. Welk standbeeld bedoel ik? Ik heb anthraciet ontvangen Drie mudjes! Maar niet alle drie tegelijk Eerst kwam het eerste mudje. Hoe is het mogelijk, zul je zeggen, dat het eerste mudje het eerste kwam, maar heus, het is historisch Prijs ƒ3.70. Toen het tweede, prijs ƒ3.10. En van daag arriveerde het derde mudje, waarvoor ik de ronde som van 1 rijksdaalder betaalde. Vraag: Op hoeveel kwamen mij de drie hectolitertjes .door elkaar” of om het correct te zeggen wat was „omirirlelde prijs per h.l.? PLUIZER. Te Haarlem hebben de heer M. A. Rei- nalda. wethouder van openbare werkt n en volkshuisvesting en D J. A. Wester- veld, wethouder van onderwijs (beiden sociaal-democraten) ontslag genomen. Hoeveel Is de eenheid van de gewenschte soort? briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde _1 gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/ot af val van turf. 25 k.g. niet tot briketten geperst uitval Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons het volgende mede Nu onze landbouwdeskundigen het Boerenprogram van De Nederlandsche Unie geheel hebben uitgewerkt, laten wi. hier puntsgewijze het voornaamste van den inhoud van dit program volgen. 1 In het komende Nederlandsche cor poratieve bestel zal er een afzonderlijke landbouwcorporatie moeten komen, waar in, naast den boer en den handelaar in en den verwerker van landbouwproduc ten, ook de landarbeider en de anlere, in de tot deze corporatie behoorende be drijven werkzame arbeiders een plaats krijgen. Naast de corporatie blijven cul- tureele organisaties voor de plattelands bevolking werkzaam, welke uitgaan van de verschillende geestelijke stroomingen. 2. Landbouw en boerenstand zijn van fundamenteele oeteekenis voor ons volk. Een zoo sterk mogelijke bevordering van de agrarische productie is dan ook ter- wille van de welvaart van het geheele volk noodzakelijk Door het bevorderen van ontginning, herontginning. ruilver kaveling enz en waar noodig door verbetering van onderwijs, voorlichting en onderzoek, dient men zooveel moge lijk in deze richting te werken. Uit so ciale en economische overwegingen is een redelijke belooning van den agrari sche! arbeid noodzakelijk. 3 Tot nu toe heeft men niet voldoen de ingezien, dat een heroriëntatie in de richting van meerdere voorziening in eigen behoefte aan agrarische producten door eigen middelen noodzakelijk is. 4. Voor een behoorlijk prijspeil in den landbouw is een marktordening nood zakelijk. Deze marktordening houdt o.a. een ordening van het distributie-appa- raat in. 5 Is het noodzakelijk, dat de agrari sche productie in een bepaalde richting wordt gedrongen welke uit sociaal- economisch oogpunt het meest wensche- lij’. is, dan mag deze richting niet meer worden bepaald door een vrije prijsvor ming maar moet beheerscht door een goede prijsregeling 6 Daar de totale agrarische productie zoo hoog mogelijk moet worden opge voerd, is iedere productie-regeling. welke dit bemoeilijkt, verwerpelijk 7 De sluitsteen van een goede agrari sche ordening dient een bodemordening te zijn 8 De koop- en pachtprijzen van den grond dienen door ter plaatse bekende SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrëme of scheerzeep Per Don Kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Van 1 t.m. 31 Maart zijn geldig SALONS. Bankstellen in alle stijlen en houtsoorten, 750.- 575.- 325.- tanten en medewerkers, dat zij bij de in het besef van de eervolle taak, welke op hen rust, het allen gemakkelijk zullen maken, in vreugde hun vrijwillige bijdrage te of- RUND- KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleesch waren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund en kalfsvleescb en gerookte worstsoorten b v schouder-carbonade spek vleesch pekelvleesch sche rookworst, plockworst snij worst voor gekookte worstsoorten b.v boterbammenworst. lunchworst, rolpens en knakworst b v Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v Ber liner Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nier brood voor bloedworst deskundigen te worden vastgesteld. Bij verkoop of verhuur aan een anderen pachter mogen zij slechts worden ver hoogd met een redelijke vergoeding voor de aangebrachte verbetering. De pacht dien, zooveel mogelijk te worden tot een permanent en zelfs vererfbaar gebruiks recht. De verhuur van „los land" op korten termijn dient zooveel mogelijk te worden tegengegaan. 9. Ook al heft men zooveel mogelijk 511e bezwaren tegen het pachtsysteem op, dan nog steeds ontbeert de pachter de vreugde, welke het eigen bezit geeft. Deze arbeidsvreugde is een factor waar mee men in een goede maatschappelijke orde evenzeer zal rekening hebben te houden als met de sociaal-economische belangen in engeren zin. Daarom achten wij een zoo sterk mogelijke bevordering van het eigen bezit noodzakelijk 10 Het eigen bezit in den landbouw kan bevorderd worden door als regel te stellen, dat verkoop van grond enkel kan geschieden aan grondgebruikers. Slechts wanneer dit ertoe zou leiden, dat daardoor de zittende pachter uit zijn bedrijf zou worden gezet, dient men on der beperkende bepalingen verkoop van een niet-gebruiker toe te laten. 11. In de toekomst zullen zooveel mo gelijk ook bekwaamheid en karakter eigenschappen en niet kapitaalbezit den doorslag moeten geven bij het koopen of huren van een boerderij. De flinke land arbeider moet een kans hebben op te klimmen tot eigen boer 12. In de toekomst dient de vorming van overmatig-groote oerenbedrÜYen en den invloed van het groot-kapitaal te worden tegengegaan 13. Het is gewenscht alle bestaande en alle nog nieuw te sluiten pachtover eenkomsten te onderzoeken op de vraag, of zij uit het oogpunt van de gemeen schap. de bodemwerkers en den land bouw wenschelijk of noodzakelijk zijn 14. Voor de verhooging van de agra rische productie is van groot belang, dat van staatswege via de Boerenleenbanken zoo noodig voor allerlei verbeteringen credieten verleend worden 15. producten verwerken, dienen betere, economische verdeeling werkterrein te komen 16. Voor boerderijen, welke normaal op het gebruik van gehuurde krachten zijn aangewezen dient verplichte minimale arbeidersbezetting te worden vastgesteld 17 Met een volledige erkenning van de waarde van den landarbeider, dient er in het boerenbedrijf een hechte arbeids gemeenschap tusschen boer en arbei der (s) te groeien. Persoonlijk contact, onderling overleg en kameraadschap moeten daarbij op den voorgrond staan. 18 Een goede verhouding tusschen boeren en arbeiders legt de basis voor het herstel van de dorpsgemeenschap De geifligneiasauur van ae nonnen 11, 12 en 13 van ae Bonkaart distributie vaste brandstoffen - Haarden. Kachels en de nonnen no. 16 lm. 32 van de Bonkaart distributie vaste nrandstotten—Centrale verwarming is verlengd l m 14 Maart i9«1> Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Maart geven de met „een eenneid nrandstotten vijfde periode” en de mei „eer eenneie cokes vijfde periode" gemerkte nonnen elk recht op net koopen van een eenneio vaste nrandstotten. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartiering.) De bonnen van de vierde oeriode olijven nog geldig t.m. i« Maart Tegen inlevering van de nonnen, welker geldigheidsduur tot 14 Maart is verlengd» mag van 1 t.m. 14 Maart geen turt worden atgeleverd. De directeur-generaal van de W.H.N. heeft over de komende huislijstcollecte de volgende beschouwing gegeven. Er is gevraagd, waarom de Winter hulp in de tweede helft van deze maand een zoo nauwkeurig voorbereide lijst collecte langs de huizen houdt. Wel, eenvoudig hierom, omdat wij aan de hand van vier maanden erva ring weten, dat vele aanvragen om hulpverleening nog niet in behandeling konden worden genomen en het daarom onze plicht en ons goed recht is, duide lijk hoorbaar aan de deur van iederen Nederlander te kloppen, om dezen nood in het eigen volk te helpen verzachten. De afgeloopen maanden hebben ons ook geleerd, dat een naar verhouding veel te klein gedeelte onzer samenleving be reid is, dezen nood door een allen en alles omvattende actie te doen ver dwijnen. Wij hebben, zooals reeds werd medegedeeld, in de eerste maanden van onze werkzaamheden rond drie millioen gulden ontvangen, voor een niet onbelangrijk gedeelte uit giften, buiten de bus-, huis- en straatcollecten van einde November en December en de huislijstcollecte van einde Januari om. Teneinde thans over de noodige middelen te kunnen beschikken, zijn naast de reeds gehouden bus-, huis- en straatcollecten, welke midden en einde Februari plaats vonden, nog twee huis lijstcollecten vastgesteld en wel van 17- 23 Maart en van 15-20 April a.s. De ac tie voor dezen winter zal dan worden besloten met een bus-, huis- en straat- collecte op 2 en 3 Mei a.s. Een ieder weet, dat een lijstcollecte vroeger, in vrijwel het geheele land bi. een vooraf uitgekozen groep inwoners eener gemeente werd gehouden en dat het overgroote deel van onze samenle ving nimmer om een offer in dezen vorm werd gevraagd. Wij meenen, dat evenals ieder, die in moeilijke omstan digheden verkeert, het recht heeft op onze hulp, ook iedere landgenoot recht bezit, om naar draagkracht deze wijze te offeren. Deze lijstcollecte wil daarvan het bewijs zijn. Wij hebben daarom bepaald, dat vooraf de namen en adressen van alle gezinnen en alleen wonende personen op daartoe vervaar digde formulieren zullen worden inge vuld, opdat ten eerste iedere landgenoot zich duidelijk voor oogen zal stellen, dat ook op hem of haar een beroep wordt gedaan ten behoeve van de medeland- genooten, die in nood verkeeren en ten tweede, om te bereiken, dat de arbeid van de collectanten hierbij zooveel als mogelijk wordt verlicht. De nood is groot, dit getuigen de vele aanvragen, welke bij de plaatselijke di recteuren in de gemeenten worden inge diend. Naar ruwe schatting zouden minstens twee millioen gulden per maand in dezen winter ter beschikking moeten staan, wil deze actie door het volk ook werkelijk voor het volk tast bare resultaten hebben. Het is verbazingwekkend, hoe weinig menschen zich bewust zijn van de om standigheden, waaronder vele gezinnen leven. Het is even verbazingwekkend, hoevelen zich aan den socialen eereplicht onttrekken om door een spontane daad een einde te maken aan deze wantoe standen. Men beroept zich erop, zonder zich in het vraagstuk te verdiepen, dat vele organisaties en de overheid op af doende wijze de helpende hand bieden. O zeker, er wordt veel gedaan, maar van een spontane daad van het volk in zijn geheel is geen sprake. Anders zou het niet mogelijk zijn, dat van de kosten der armenverzorging (in het jaar 1938) door kerkelijke en particuliere instellin gen, die volgens de Armenwet 1912 de eerste hulp hebben te verleenen, slechts 15 pCt. werden gedragen, terwijl de overheid met ruim 85 pCt. aanvullend moest bijspringen. D.w.z., dat per hoofd der gemiddelde bevolking, de eerste groep ƒ1.32 en de overheid ƒ7.90 in de kosten bijdroeg. Let wel, wij laten hier het vraagstuk van de ondersteu ning aan werkloozen geheel buiten be schouwing. Mede op grond van de Kennis van deze cijfers is tot de Winterhulpactie besloten, teneinde de fundamenten te leggen van een groot sociaal bouwwerk, waarin de Nederlanders over de vele scheidingsmuren heen elkaar de hand kunnen reiken. Het moge een ieder wel denkend Nederlander duidelijk zijn, dat hierdoor alleen de kracht kan groeien, welke dringend noodzakelijk is, ook voor de toekomstige plaats van ons volk in Europa. Dat men een organisa tie als deze, die het geheele volk op roept elkanders lasten te dragen, poogt verdacht te maken, is begrijpelijk. Wij hebben echter een vast vertrouwen in het gezonde verstand van ons volk en zijn overtuigd, dat het zich vrij wil ma ken van alle krachten en machten, welke het om persoonlijke belangen verdeeld willen houden. Wanneer gij in dit licht bezien, ons werk, onze collectanten tege moet treedt, zal het niet moeilijk vallen, u aan te sluiten bij hen, die zich reeds groote offers voor dit ideaal getroost ten. Wij verwachten van al onze collec- Weer eens een paar vragen om te zien, of je met je eigen stad op de hoogte bent. Een paar simpele vragen maar Eerst eentje over 1, De boulevard te Scheveningen. Hoe lang is die eigenlijk? 2. Hier volgen enkele namen van be kende Haagse straten. Aan jullie om uit te maken in welk stadsdeel ze liggen. Je hebt daarbij de keus uit Bezuidenhout- kwartier Benoordenhoutkwartier, Bloemenkwartier, Scheveningen, Belgische Park. Hier komen de straten: Goudsbloemlaan Charlotte de Bourbonstraa:

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6