De vredesconferentie te Tokio Birmingham gebombardeerd G. BLOM ga> E hulstkamp ïf v> Roosevelt onder- teekent de hulpwet STADSNIEUWS Instantine De oorlog ter zee Bomontploffing in een hotel te Istanboel Een officieel Japansch communiqué VOORSTELLINGEN „DE MUSKETIERS” Branden en ontploffingen en Bullitt over ARGENTINIË Brand in een munitiedepot TURKIJE JAPAN DUITSCHLAND STATEN VEREENIGDE van Tovneel uit den proloog van het soldaten-cabaret INWENDIGE VERLICHTING VAN DE SCHUILKELDERS GEREED O1 TC v< st VI BOELGARIJE GEEN CAVALERISTEN DE GRENS OVERGETROKKEN Engelsch schip getorpedeerd Mislukte Britsche aanval op Noord-Duitschland INUAAD van GOUD, ZILVER I m AUU K JU WEELEN Bewoond door Engelsche diplomaten de voedselvoorziening van Frankrijk De Byrd-expeditie keert terug FRANKRIJK HAAGSCHE COURANT Woensdag 12 Maart 1041 - le hl. pag 2 met aanzienlijk zou toenemen en toezicht op de prijzen zou worden ingesteld. Le- vensmiddelenprijzen hebben de eigen schap zeer snel te stijgen, aldus Mongo- mery, en wanneer de groothandelprijzen de hoogte ingaan, is het onmogelijk een stijging der kleinhandelprjjzen tegen te houden. De Canadeesche weermacht wordt verdubbeld I bu I sti I za Luchtalarm in het gebied Suezkanaal HONGARIJE Drie kinderen door ontploffing handgranaat gedood Crediet van 7 milliard dollar voor de hulpverleening aan Engeland van het Thailand, Indo-China en Japan tevreden De gevechten voor Tepelini IERLAND Minister van defensie naar Amerika vertrokken Lampen van 25 Watt Het voormalige „Eerste Neder landsche soldatencabaret” liECEAlVlEb N 5# SPREUK VAN DEN DAG Bie on- In re- ra” week ver- Dertien opvarenden werden ge- HET aangevallen VERSPREIDE BERICHTEN VI het in Naar van a de een out k «n ga£ Coi ver Ë7 net W 22 Bri 22 kir 5 l zei g. ont vat Ér" b. vo 7 V b r g b. S' b n k V rr z k r b 22 voc vat 30 I BY Er 23 in BZ MOND- EN een do-China hersteld, maar is ook een es- sentieele bijdrage geleverd voor de rust in Oost-Azië. in het belang van alle lan den van het Verre Oosten. Boelgaarsche militaire wordt de bewering van een buitenlandsche C zi Op de Loire nabij Oudon is giste ren bij het aanbreken van den dag een veerboot tegen de overblijfselen van een opgeblazen bruggepijler opgevaren en lek geslagen. Het vaartuig sloeg om en de 8 personen, die zich aan boord be vonden, zijn, ondanks de onmiddellijk ondernomen reddingspogingen, allen ver dronken lUni-JotoÜ Een terrein van 40Ü hectare in de omgeving van Parijs wordt ontgonnen, opdat het in het voorjaar ter beschikking kan worden gesteld van gezinnen, die er groenten en andere land- en tuinbouw producten op kunnen verbouwen. Sedert 2 maanden werken 4500 arbeiders aan deze tuinen Te Philadelphia is een deel der beman ning van het Britsche vrachtschip ,,Marslaw” (4500 b.r.t.) aangekomen. De geredden vertelden, dat hun schip, dat op weg was van Liverpool naar Zuid-Ame- rika, op 23 Februari 600 mijl van de ler- sche kust getorpedeerd was. mouth in den vorigen nacht verneemt het D.N.B. nog dat deze bijna 5 uur van 9 uur des avonds tot even voor 3 uur ’s mor gens duurde en met onverminderde sterkte aanhield. In het haven- en in dustriegebied werden zware vernielingen aangericht. Na het ontploffen van de bom men welke vlak na elkaar neerkwamen, volgden talrijke hevige explosies. Uit de loodsen, pakhuizen en arsenalen in het havengebied en de fabrieken in het cen trum der stad schoten ontelbare vuurzui len omhoog, die zioh uitbreidden tot ge- kringen deel der pers, dat Boelgaarsche cavalerieafdeelingen zich op Zuidsla- visch gebied hebben begeven, ongerijmd genoemd. INTERVIEW MET DEN HERTOG VAN WINDSOR Het weekblad „Liberty" publiceert een interview van den hoofdredacteur Fulton Oursler met den hertog van Windsor. Deze zou verklaard hebbenWanneer de Ver- eenigde Staten Engeland werkelijk willen helpen, moeten zij Engeland goud ter be schikking stellen, dat dringend noodig is. Op de vraag, of de gelden ooit terugbe taald zouden worden, antwoordde de her tog Misschien niet, een vriend leent men geen geld, men schenkt het hem, wanneer hij het onvoorwaardelijk noodig heeft, en Engeland heeft thans geld noodig. UITWIJZING VAN PRINSES HOHENLOHE Het ministerie van justitie heeft bekend gemaakt, aldus meldt United Press uit Washington, dat de arrestatie van prinses Hohenlohe heeft plaats gehad als inlei ding tot haar uitwijzing naar haar vader land, Hongarije Korte toespraak van Matsoeoka Voor de onderteekening van het vredes verdrag heeft Matsoeoka een korte toe spraak gehouden, waarin hij zeide. dat het door de tegemoetkomende houding zoowel van Thailand als van Frankrijk en door de onvermoeide inspanningen van Japan, na een maand van onderhandelin- gen is gelukt, een grondslag voor een vreedzame verstandhouding te leggen Daarmede zijn niet alleen de oude betrek kingen tusschen Thailand en Fransch In- Als besluit van de vredesconferentie van Tokio heeft de voorlichtingsdienst der regeering een communiqué uitgegeven, waarin o.a. het verloop der onderhande- lingen in het kort wordt geschetst en te vens worden weergegeven de hoofdpun ten van het door beide partijen aangeno men voorstel In verband met de onderteekening van de overeenkomst heeft een briefwisseling plaats gevonden tusschen Japan eener- zijds en Frankrijk en Thailand anderzijds, waaruit blijkt, dat een overeenkomst be reikt is ter handhaving van den vrede in Oost-Azië. alsmede voor een nauwere samenwerking tusschen de drie landen, en dat Japan het definitieve karakter van deze overeenkomst garandeert. Vreemd vliegtuig boven Gibraltar Een vliegtuig van onbekende nationa liteit heeft gisteren boven Gibraltar bommen uitgeworpen, ondanks het hevi ge vuur van de luchtdoelartillerie. Naar het D.N.B, verneemt, hebben af- deelingen Duitsche gevechtsvliegers in den afgeloopen nacht voor den oorlog belang rijke objecten te Birmingham en in een havenstad aan de Zuidkust van Engeland met goed gevolg aangevallen. Men nam vele branden en ontploffingen waar In de vroege ochtenduren heeft Britsche luchtmacht een aanval op stad in Noord-Duitschland ondernomen De Engelschen konden tengevolge van het Duitsche afweervuur hun bommen niet richten Slechts in de woonwijken werden eenige huizen beschadigd; militaire schade is niet toegebracht. Eenige menschen zijn om het leven gekomen, verscheidene ge wond. JUWELIER PLAATS 9 DEN HAAG Telefoon 115221 uit Amsterdam in Amers- waar zij door de burgers genoeglijken avond werden getrac- gedachte om voor dit ont- kant iets te doen, sloten zich wat jonge, kunstzinnig aangelegde behoorden, tot twee clubjes, waartusschen Gisteravond is in de benedenvertrekken van het Pera-Palace hotel te Istanboel, een helsche machine ontploft, als gevolg waarvan het gebouw ernstige schade kreeg De brand, die ontstond, is spoedig door de brandweer gebluscht. Naar men tot dusver heeft kunnen vaststellen, zou den eenige personen gedood en gewond zijn. Een tramrijtuig, dat ten tijde van de ontploffing voorbij het hotel reed, werd eveneens zwaai; beschadigd. Den laatsten tijd hebben de Engelschen, bij voorkeur in dit hotel gewoond. Ook enkele van de Engelsche diplomaten, die dezer dagen uit Boelgarije te Istanboel zijn aangekomen, hebben in dit hotel hun intrek genomen. Bovendien verblijft er een aantal Engelschen, die uit Roemenië zijn gekomen. Kort beraad, lang berouw „Wat wilt U drinken?" ,/n Oude Klare!" Het woord is er al uit voor U het weet. Maar als het glaasje komt volgt het berouw, dat U niet dadelijk hebt gezegd: „Ober, m'n Hulstkamp". bie Me pla (kl lee der vai Uit de middelen tot bestrijding der werkloosheid in Parijs is een bedrag van 20 millioen franc beschikbaar gesteld voor de werkloozen in de intellectueele beroepen Het oordeel van de Japansche pers Het blad .Nisji-Nisji” verklaart over het afsluiten van den vrede tusschen Thailand en Indo-China. dat dit feit de eerste concrete schrede van Japan, bin nen het kader van zijn Zuidwaarts ge richte politiek vormt. De Asahi Sjim- boen” schrijft dat Japan’s recht op de leiding in Oost-Azië thans gegrondvest is. terwijl de Engelsch-Amerikaansche in vloed den terugtocht onderneemt. alle waarschijnlijkheid de tegenwoordige bisschop van Berlijn. Konrad Graaf von Preysing, de meeste kansen heeft om den kardinaalshoed te ontvangen temeer daar de bisschop van Berlijn ook als een van de grootste vertrouwenslieden van den te- genwoordigen Paus geldt. Hij was advi seur van den Paus in den tijd, toen deze pauselijke nuntius in Duitschland was Na den dood van kardinaal Schulte telt het Duitsche episcopaat nog slechts 3 kardina len, n.l. kardnaal dr. Bertram te Breslau, die tevens sedert jaren voorzitter van de bisschopsconferentiee te Fuldau is. verder kardinaal Michael Faulhaber te München, en den vroegeren bisschop van Weenen. kardinaal Innitszer, die zich op het oogen- blik in een klooster bevindt De vroegere Amerikaansche ambassa deur te Parijs, Bullitt, heeft zich voor stander verklaard van het leveren van belangrijke goederen aan Frankrijk door de Vereenigde Staten. Hij noemde het „besliste onzin’’, wanneer Engeland Ame rikaansche leveranties zou verbieden. Het Amerikaansche Roode Kruis moet de ver zending van geneesmiddelen, melk en an^ dere belangrijke artikelen naar het bezette Frankrijk op grootere schaal voortzetten. De Vereenigde Staten moe ten verder bijdragen tot de dekking van de Fransche behoefte aan tarwe. Bij den aankoop daarvan kan gebruik gemaakt worden van het geblokkeerde Fransche tegoed. Bullitt verklaarde voorts, op het standpunt te staan, dat leveranties aan het bezette Frankrijk niet gewenscht zijn. Op de vraag, of de regeering van Vichy onder controle van Berlijn staat, ant woordde Bullitt: „Neen”. De aartsbisschop van Parijs, kardi naal Suhard. heeft gistermorgen in de Spaansche katholieke kerk te Parijs een doodenmis voor wijlen ex-koning Alfons gecelebreerd Tot degenen, die den dienst bij woonden, behoorden de Duitsche am bassadeur Abetz. Pierre Laval, de Spaan sche ambassadeur graaf Peretti de la Roque en de Fransche ambassadeur graaf de Clauzel. De Antarctische dienst te Washington maakt bekend, dat de wetenschappelijice Zuidpoolexpeditie van admiraal Byrd de logboeken heeft afgesloten. De expeditie- schepen „Bear” en „North Star” zullen nog deze maanden de deelnemers aan de expeditie naar de Vereenigde Statne terug brengen. De „North Star” zal medio Maart te Valparaiso aankomen, om vandaar de reis naar Seattle voort te zetten, terwijl de „Bear” via Buenos Aires en Rio de Ja- nero naar Boston zal varen. Bij het ver zamelde wetenschappelijke materiaal, dat na de thuiskomst door de deelnemers zal worden uitgezocht, bevinden zich met be hulp van vliegtuigen opgenomen kaarten van meer dan de helft der Antarctische kustlijn, alsmede van groote deelen van het binnenland o.a. de Queen Maud-ber- gen MAROKKO LEVERT GRAAN AAN FRANKRIJK De resident-generaal van Fransch- Marokko, Nogues, heeft in een interview met het Fransche tijdschrift „Echo de Tanger” verklaard, dat Marokko reeds vele millioenen centenaars tarwe naar Frankrijk heeft gestuurd. Het is een tendentieuse onwaarheid, zoo zei hij, wanneer de Engelsche propaganda over Marokkaansche leveranties aan Duitsch land spreekt. De Marokkaansche tarwe en het Marokkaansche vee gaan uitslui tend naar het onbezette Frankrijk en blijven daar, zonder dat er een korrel graan of een enkel stuk vee naar Duitsch land wordt doorgezonden. Fransche oorlogsschepen zullen de sui- kertransporten van de Fransche Antil len naar Casablanca beschermen. WEYGAND TE ALGIERS TERUGGEKEERD Generaal Weygand is uit Vichy te Al giers aangekomen Hij verklaarde, dat hij te Vichy volkomen solidariteit van de Fransche regeering met het streven van Noord-Afrika geconstateerd heeft. De Fransche regeering en maarschalk Pétain zijn vastbesloten, het Fransche koloniale rijk het koste wat het wil tegen alle aanvallen te verdedigen. De eenheid tusschen het moederland en Noord-Afri ka zal daardoor worden onderstreept, dat enkele vooraanstaande Mohemmedaan- sche persoonlijkheden in den Franschen nationalen raad worden benoemd Hier mede wil Frakrijk bewijzen, dat de geest van loyaliteit tusschen het moederland en het imperium ongebroken is. Tevens is het de belooning voor den trouw der ko loniën aan Frankrijk Deze trouw is nooit in twijfel getrokken Het bombardement Portsmouth. betreffende den luchtaanval op Ports- Noorsch schip vergaap Volgens een bij de reederij ontvangen bericht is het Noorsche stoomschip „Mi- (1152 ton) uit Bergen, dat in Brit- schen dienst voer, de vorige week ver gaan. Een lid der bemanning is omge komen wond De Canadeesche regeering, zoo meldt de Engelsche berichtendienst, heeft be sloten haar oorlogssterkte te land, in de lucht en ter zee te verdubbelen. Brit sche deskundigen zijn op weg naar Ca nada om van advies te dienen bij den bouw van torpedojagers voor de Cana deesche marine. In het munitiedepot van het eerste giment artillerie, gelegen m een buiten wijk van de stad Ciudadela (provincie Buenos Aires) is door tot dusver onopge helderde oorzaak een brand uitgebro ken. die op verschillende andere depots oversloeg en deze tot ontploffing bracht. Hoewel alle beschikbare blusschingsmate- riaal terstond optrad, heeft men den brand tot dusver niet kunnen beperken en men vreest derhalve dat hij op het groote depót van de opslagplaats zal overslaan Een uit gestrekt gebied rondom den vuurhaard is afgezet en de ontruiming van de huizen in de omgeving is gelast Deze brand is de derde, die binnen en kele weken in de provincie Buenos Aires uitbreekt. Onlangs was de intendance van het ministerie van oorlog en de koepel van het stadhuis van Buenos Aires een prooi der vlammen geworden. Te Ciudadela heerscht onder de bevolking groote opwin ding, daar de stad zelf door een ontplof fing van het groote depót van de munitie- opslagplaats aanzienlijke schade zou lij den. Britsche koopvaardij verloor in een week 145.000 ton Naar de Britsche berichtendienst op grond van een communiqué van de admi raliteit mededeelt, bedroegen de als gevolg van Duitsche actie ontstane verliezen in de op 6 Maart geëindigde week 20 Britsche koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 102.000 b.r.t. en 8 ge allieerde schepen met een tonnage van ongeveer 43.000 b.r.t. Deze verliezen aan handelsscheepsruimte zijn, zoo wordt ver der medegedeeld, de zwaarste, die Enge land sedert het begin van den oorlog heeft geleden VERKLARING VAN HULL Minister Huil heeft naar aanleiding van een vraag op de persconferentie verklaard, dat de regeering nooit ern stig heeft overwogen, van Ierland steun punten te verkrijgen en die op grond van de leen- en pachtwet ter beschik king van Engeland te stellen. Men vroeg den minister ook, of de regeering bij de Britsche regeering tusschenbeide zou komen in verband met de levensmidde lenblokkade tegen Frankrijk. Huil ant woordde daarop, dat zijn standpunt ge noegzaam bekend is. Het is steeds zijn politiek geweest, overal in de wereld ellende en nood te helpen lenigen, en steeds weer tracht hij een weg te vin den, om deze taak te kunnen vervullen. weldige met elkaar in verbinding staande brandhaarden Behalve de in de geheele wereld bekende staatswerf zijn in Portmouth verscheidene particuliere scheepswerven met een be langrijke productiecapaciteit onderge bracht, waaronder ook een speciale werf voor het bouwen van motortorpedobooten Doordat alle Engelsche scheepswerven met reparaties voor de Engelsche marine en koopvaardijvloot overvuld zijn, beteeke nen de aangerichte verwoestingen op deze réparatiewerkplaatsen een gevoelige klap Het Britsche communique Terstond na Wet vallen van de duister nis is gisteravond naar de Britsche nieuwsdienst meldt, de actie van het Duitsche luchtwapen boven Engeland be gonnen. Tijdens deze aanvallen, die zich over een groot gebied uitstrekten is een aantal brandbommen uitgeworpen De aanvallen waren in hoofdzaak ge richt op de Westelijke Midlands, alsmede op West-, Zuidwest- en Zuidoost Enge land. Er is eenige schade aangericht hooger hand, werd gestadig doorge- j ne da M< Vc uit Cairo wordt gemeld, is in een officieel rapport van het Egypti sche ministerie van binnenlandsche za ken medegedeeld, dat Maandagmorgen vroeg in het gebied van het Suezkanaal luchtalarm is gegeven. Tijdens dit alarm werden eenige bommen neerge worpen. Henry en Varavarn zijn dankbaar In antwoord op Matsoeoka's rede heeft Prins Vanvaidjakara Varavarn. de gevol machtigde van Thailand, aan de Japan sche regeering hartelijk dank gebracht voor haar bemiddeling, welke een succes volle regeling van het grensgeschil tus schen Fransch Indo-China en Thailand tengevolge heeft gehad Ook Henry, de Fransche gevolmachtig de. sprak zijn dank uit aan Matsoeoka. voor zijn vriendschap en moeite op de bemiddelingsconferentie Thailand’s premier verheugd Met luide, blijde stem heeft de minis terpresident van Thailand. Loeang Bipoel gistermiddag om 2 uur per radio het ge heele volk omtrent de onderteekening van het verdrag kond gedaan. Hij gaf uiting aan zijn diepgevoelden dank jegens de Japansche regeering. wegens de succes volle beëindiging van het grensgeschil. In een school in Kleinpest, een voorstad je van Boedapest, heeft zich gisterochtend een droevig ongeluk voorgedaan, waarbij 3 kinderen gedood en 6 zwaar gewond werden. Op weg naar school vond een 8-jang knaapje een pakje, waarin zich een hand granaat bevond. De kinderen probeerden in de school het pakje open te krijgen. De granaat kwam hierdoor tot ontplof fing. waardoor in het schoolgebouw zware verwoestingen werden aangericht en waardoor zooals boven gemeld, drie kin deren werden gedood. Er wordt een onder zoek ingesteld naar de herkomst van deze handgranaat. De verklaring van een getuige, die be weerde te hebben gezien, dat het nader- nand ontplofte voorwerp door een vreem- «et- jongetje gegeven was, is onjuist gebleken. OVERLIJDEN VAN KARDINAAL SCHULTE Met het overlijden van kardinaal, dr. Joseph Schulte te Keulen, in den ouder dom van 69 jaar, is een van de oudste en bekendste leden van het Duitsche epis copaat heengegaan. De kardinaal kon reeds aan de jongste uitnoodiging, die de Paus aan Duitsche kerkvorsten richtte, om een bezoek te brengen aan het Vati- caan, geen gevolg meer geven. Dr. Schul te gold in vooraanstaande Katholieke Krin gen van Duitschland als een van de man nen. die de pogingen van den bisschop van Osnabrück, Staatsrat dr Wilhelm Ber ning, om een toenadering tot stand te brengen tusschen het Derde Rijk en de Katholieke kerk steeds heeft ohder- steund. In vooraanstaande Katholieke kringen is men van opvatting, dat naar President Roosevelt heeft de wet tot hulpverleening aan Engeland, zoodra deze hem door het Congres was toegezonden, onderteekend. De wet is daarmede van kracht geworden.. Tevoren had het Huis van afgevaardig den de hulpwet definitief aangenomen met 317 tegen 71 stemmen nadat de toevoegin gen van den Senaat waren goedgekeurd. President Roosevelt heeft, naar Associa ted Press meldt, in een conferentie van de voorzitters der credietcommissies van het Congres meegedeeld, dat hij voorne mens is, het congres te verzoeken. 7 mil liard dollar toe te staan voor de uitvoe ring van het program tot hulpverleening aan Engeland. De voorzitter van de credietcommis- sie van den Senaat, Glass, heeft na deze conferentie verklaard, dat Roosevelt het totale bedrag contant zal verlangen Senator Byrness heeft desgevraagd ver klaard, dat de 7 milliard gedacht zijn als totaal voor den geldigheidsduur van de wet en dat hierin ook begrepen zijn de 1,3 milliard voor de onmiddeilijke levering van aanwezige voorraden Zeven milliard is het grootste bedrag, dat het Amerikaansche Congres in vredes-' tijd ooit te voteeren heeft gehad. WILLKIE’S VERKLARINGEN GELOGENSTRAFT Heden zullen naar United Press meldt, zich op uitnoodiging van het propaganda- ministerie verscheidene buitenlandsche correspondenten naar Asersleben begeven, om te bewijzen, dat Willkie’s verklaringen van den 6en Februari een leugen zijn. Van gezaghebbende Duitsche zijde werd verklaard: „Den 6den Februari verklaarde Willkie. dat zijn grootvader in het jaar 1848 uit Asersleben was geëmigreerd, om dat hij de lucht der onderdrukking niet langer kon inademen. De documenten in Asersleben zullen aan de buitenlandsche pers ter inzage worden voorgelegd en zij zullen regelrecht bewijzen, dat Willkie’s verklaring een leugen is. Ten eerste emi greerde zijn grootvader in het jaar 1860 en ten tweede maakt het verschil of men emigreert omdat de stiefmoeder door een Jood werd bedrogen, zooals hier het geval is, of dat mén uit liefde voor de vrijheid emigreert. Verdere verklaringen werden van Duitsche zijde geweigerd op grond van het feit, dat de bestudeering der do cumenten alle bijzonderheden duidelijk zou maken. Voorloopig commentaar van Berlijn United Press meldt uit Berlijn: Als „voorloopig commentaar” op de aanneming van het voorstel tot hulpver leening werd gisteren van gezaghebbende Duitsche zijde de volgende verklaring af gelegd; „Het beteekent niets anders dan een „Anschluss” bij Engeland, waarbij de wenschen van het Amerikaansche volk ge negeerd worden. Het doel is de positie in Europa terug te winnen, welke door de aanvalsdreigingen reeds is verloren ge gaan” Voorts werd verklaard, dat stellingne ming van de zijde van Duitschland eerst na onderteekening van het voorstel, dus vandaag of Donderdag zou kunnen volgen, in elk geval is men in Duitschland. gezien de 2 maanden lange debatten over de aan neming van het voorstel niet verrast. Taft over het gevaar van inflatie De republikeinsche senator Taft, be kend economisch expert, heeft in een rede uiting gegeven aan de vrees, dat de financiering van de enorme wapenings- uitgaven de Vereenigde Staten blootstel len aan het gevaar van inflatie. De schat kist, aldus Taft, schijnt voornemens te zijn, gedurende 15 maanden een federale leening van een milliard dollar per maand uit te geven. Bij het publiek kan echter nauwelijks meer dan drie milliard worden geplaatst, de rest moet dus van de banken komen. Daarmede begint de inflatie, wanneer geen economische re- glementeeringen worden uitgevaardigd. Reglementeeringen zouden weer een vorm van autoritair regime zijn. Er schijnen in Washington velen te zijn, die een dergelijken regeeringsvorm wen schen. Donald Montgomery, financieel expert van het ministerie van Landbouw, heeft in een openbare rede de vrees uitgespro ken, dat de verbruiksgoederen in de Vereenigde Staten gerantsoeneerd zou den moeten worden, indien de productie DE LOONEN DER MIJNWERKERS Het C.I.O. heeft voor ongeveer 500.000 mijnwerkers een loonsverhooging van een dollar per dag geëischt, zoo meldt L-‘- D.N.B. uit New York. Deze nieuwe eischen hebben den minis ter van binnenlandsche zaken, Ickes, aan leiding gegeven tot een waarschuwing en de verklaring, dat het verlies van zelfs maar één enkelen arbeidsdag groote schade voor den mijnbouw zou beteekenen dam, voortgezet. De voorstelling, welke op 22 rebruari i.l. in den Stadsschouwburg te Amster dam na deze wederoprichting, werd ge geven, heelt menigeen groote oogen doen opzetten en de pers in een ware vervoe ring gebracht. Want het is origineel, wat deze jongens brengeneen improvisatie- kunst zonder vaste teksten, geboren uit een geslaagden inval of uit een oud ge- geven. De teksten voor de bedjes, waar- van de melodieën voor een groot gedeelte van Rens van Dorth zijn, werden veelal door Tonnv Hifiman gedicht. Wij geloo- ven, dat dit non-stop cabaret een eve nement voor den Haag zal blijken te zijn, en dat hun parodie op een kozak kenkoor één van de beste nummers van het programma evenals in Am sterdam, ook in de komende voorstel lingen stormachtigen bijval aan de toe schouwers zal ontlokken. De matinee op Zaterdag 15 Maart zal door een 50-tal gewonde Nederlandsche militairen uit het hospitaal, Fluweelen Burgwal, alhier, worden bijgewoond. JAPANSCH VISSCHERSVAARTUIG AANGEVALLEN DOOR ONBEKEND VLIEGTUIG In de haven van Takao op Formosa aangekomen Japansche visschers, ver halen, volgens de „Yomioeri sjimboen’, dat hun schip op 90 mijl van Luzon, een eiland der Philippijnen, is aangevallen en gebombardeerd door een onbekend militair vliegtuig. Het blad merkt op. dat een soortgelijke gebeurtenis zich reeds in den afgeloopen herfst heeft voorgedaan. Duitschers redden Engelschen. Bij den overval van Duitsche snelbooten op Engelsche convooien hebben enkele Duitsche booten 20 schipbreukelingen van tot zinken gebrachte Engelsche schepen gered. Deze reddingsactie temidden van het strijdgewoel werd door de bemanning van de Duitsche snelbooten ondanks zwa- ren zeegang en aanhoudende hevige be schieting door Engelsche torpedojagers met gevaar voor eigen leven volbracht. Duitsche vliegtuigen noopten de Britten tot omkeeren. Maandag is een aanval van de Britsche luchtmacht op de kanaalhaven Boulogne terstond afgebroken, toen Duitsche jagers onmiddellijk tot den afweer overgingen Niet alleen de gevechtsvliegtuigen, maar ook de jagers, welke de Britsche bommen werpers escorteerden, zwenkten en ont trokken zich aan den strijd door een snelle retourvlucht over het Kanaal. Een Engelsch gevechtsvliegtuig van het type Whitley werd na een luchtgevecht neer geschoten De „Vreme’ meldt, dat de actie op het Albaneesche oorlogsterrein gisteren veel levendiger is geworden dan de laatste dagen het geval was. De gevechten om Tepeleni hebben een steeds grooteren omvang aangenomen, waarbij een strijd van man tegen man is ontstaan. Ook aan het Noordelijke front zijn de gevechten verscherpt. Behalve de artillerie zijn ook afdeelingen Infanterie in den strijd geworpen. Den geheelen dag heeft men het gedonder gehoord van kanonnen en geschut. In den sector Pogradetz, waar het de laatste dagen volkomen rustig is geweest, zijn gisteren eveneens levendige gevechten ontstaan De actie van de luchtmacht heeft den geheelen dag geduurd. De Italiaansche infanterie deed gisteren verscheidene tegenaanvallen op het centrale front. ou< Ma Vr BY I Z0€ sin 1 BY Ju 34 j aai of Te of CE E 26 I de ko: I ke 1 L de kle I vei 1 CE ER Mc kal be; I CC ER ne da 1 8e Dt EE KLAUWZEER officieele mededeeling wordt de mond- en klauwzeerepidemie, welke momenteel in Ierland woedt de ergste genoemd, welke sedert een eeuw is i voorgekomen. Tot dusver moesten ruim i 3800 stuks vee afgeslacht worden. In en- i kele deelen des lands heeft de regeering de epidemie onder de knie. In het Noor den des lands en in de stad Dublin, breidt zij zich echter nog uit. Men vreest de ergste gevolgen voor de ler- sche vleeschvoorzienine j De minister van landsverdediging, Aiken, is gisteren per vliegtuig naar de Vereenigde Staten vertrokken, voor het bestudeeren van de mogelijkheid, daar wapens en voorraden o.a. machines en industrieele grondstoffen voor Ierland te koopen HET PARLEMENT BIJEEN Naar radio-Ankara meldt, aldus het D.N.B. heeft de minister-president Sayddus gisteren in het parlement een uiteenzetting gegeven van de gebeurte nissen der laatste twee maanden. De Boelgaarsche ministerraad heeft ’n maismonopolie ingevoerd. Teneinde in de eigen behoeften te kunnen voorzien zal de uitvoer van mais, die gewoonlijk in Maart April en Mei toeneemt, beperkt worden. De leiding der voedselvoorzie ning heeft machtiging gekregen om aan de producenten van mais de helft der maiswaarde in den vorm van een be- drijfsvoorschot te verleenen. IERSCHE VROUWEN EN KINDEREN VERLATEN ENGELAND De Londensche correspondent van „Irish Press” meldt, dat tot het ^inde van de vorige week ongeveer 6000 ler- sche moeders en kinderen zich hadden opgegeven, om uit de gebombardeerde Britsche gebieden naar Ierland terug te keeren. Tot dusver zijn reeds 170 van zulke gezinnen in Ierland aangekomen. Naar wij van Gemeentewerken ver nemen is de inwendige verlichting van de 160 schuilkelders in onze stad de zer dagen gereedgekomen. Men onderscheidt twee groepen. Tot de eerste behooren de schuilkelders, die meer dan 2/3 gedeelte onder den beganen grond liggen en waar ook overaag duis ternis heerscht. Hier was een doorlooptn- de verlichting geboden. Deze schuilkelders zijn op het huisnet van het G.E.B. aange sloten Tot de tweede groep behooren de schuilkelders, die meer dan voor 1/3 ge deelte boven den beganen grond liggen. Aangezien het daglicht hier in voldoende mate doordringt, is het niet noodzakelijk, dat er overdag electrisch licht brandt. Men heeft deze schuilkelders aangesloten op het straatnet, d.w.z als de afgescherm de lantaarns gaan branden wordt het licht automatisch ook ontstoken in deze schuilkelders. De lampen zijn aangebracht in het mid den van de schuilkelders en ieder 25 Watt sterk. Thans moet nog worden aangebracht een verlichting aan den ingang van de schuilkelders Gistermorgen werd in Diligentia een persconferentie gehouden in verband met de voorstellingen, welke het cabaret ..De Musketiers”, het herdoopte „Eerste Ne- derlandsches soldatencabaret” op Zater dagmiddag en -avond en Zondagmiddag en -avond, resp. 15 en 16 Maart a.s.. in deze zaal zal geven. In tegenwoordigheid van de impresario’s werden ons door Rens van Dorth en Cas Rensburg, als ver tegenwoordigers van het gezelschap, eeni ge wederwaardigheden van en bijzon derheden omtrent dit, alleen uit manne lijke, jonge artisten bestaande cabaret- ensemhle verteld Toen in Augustus 1939 de mobilisatie afgekondigd werd en de dienstplichtigen over ons land werden verdeeld, kwam een troepje jongens foort terecht, op een l teerd. Met de haal van hun zich wat jonge, kunstzinnig aange militairen, die tot het 3e bataljon 5 1) WV w— ~J ,1 - reeds spoedig een fusie tot stand wera gebracht, aaneen. Het geven van verzorg de, origineele, zij het ook primitieve ca- baretkunst voor lotgenooten en tot eigen amusement was het doel, dat zij betoogden en dat reeds op 2 September 1939 voor de eerste maal werd verwezenlijkt. Ken uit negen man bestaand orkestje verzorg de hij deze eerste voorstelling het muzi kale gedeelte van het programma. Reeds spoedig daarop werden dorpen en garnizoenen met het bataljon atge- reisd en ondanks de geringe medewerking van - werkt. Tenslotte dank zij de interesse van eenige officieren on in het bijzonder van luitenant J. van Eisen, die veel voor de jongens van het cabaret gedaan heeft kon een voorstelling, op uitnoodiging uit den Haag, voor leden van de pers en een commissie van O. en O., worden ge geven. Een tournee, onder auspiciën van O en O. begon daarna in eind Januari. Twente. Arnhem, Apeldoorn, werden door hot ..Eerste Nederlandsche soldaten cabaret” voor het geven van voorstellin gen bezocht, terwijl in de vesting Holland gedurende vier weken zalen van 1000 tot 1300 man door het optreden van het troepje daverden van het lachen. Décors van sinaasappelkisten en fraaie tooneelen van schouwburgen en cantines vormden in die dagen de steeds wisselende entourage voor de kunst van deze jonge krachtetij totdat alles met een voorstelling op 9 Mei door den oorlog werd beëindigd. Op initiatief van Rens van Dorth werd het werk onder den nieuwen naam ,,De Musketiers” en dank zij de financieele medewerking van de gemeente Amster- welke op 22 Februari werd

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2