Forsche demonstratie van industrie handel en D STADSNIEUWS K noodig men Verkoudheid en hoest De kunstzijde treedt naar voren beëindigd door nieuw huismiddel. Welken distributiebon heeft Jaarbeurs-indrukken 10 08 07 11 13 14 91 81 15 16 117 07 f 06 5 07 06 07 05* 9 Herziening salarissen DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 1 TOT EN MET 31 MAART Toonbeeld van ongebroken veerkracht in het Nederlandsche bedrijfsleven. Vervangingsartikelen vragen de aandacht. Het nieuwe beeld der Neder landsche textielindustrie 09 61 71 02 06 NEDERLANDSCH-DUITSCHE CULTUURGEMEENSCHAP 35 tm. 41 VOORBEREIDEND ONDERWIJS 15 1617 9 E V TTAAGSCHE COURANT Woensdag 12 Maarf 1941 2e bl. pag. 2 gggg; RECLAMES. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Tijdvak waarin geldig Hoeveelheid BON ARTIKELEN. ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART 2 Febr. t/m 16 Maart 17 Febr. t/m 16 Maart 24 Febr. t/m 20 April 100 gram 250 gram 24 Febr. t/m 20 April 250 gram 24 Febr. t/m 20 April (Van onzen specialen verslaggever.) 250 gram 24 Febr. t/m 23 Maart 100 gram KAAS 200 gram KAAS 200 gram EIEREN één ei EIEREN één ei 500 gram 24 Febr. t/m 30 Maart 1 Maart t/m. 30 Maart 1 Jan. t/m 30 April BROODBONBOEKJE. 100 gram r BLOEMKAART. 24 Febr. t/ 23 Maart BOTER* OF VETKAART. VLEESCHKAART. 100 gram en 75 gram 100 gram ..Das HONDEN- EN KATTENBROOD. 1 t/m 31 Maart N.B. 1000 gram- 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. :lasse Zi 1 2 gas- 1 h.i. PETROLEUM^ EGELS Koken Verlichting 2 liter 2 liter 24 Febr. t/m 20 April 24 Febr. t/m 31 Maart BON het onderzoek wanneer zij in het bezit zijn van de akte van onderwijzeres ƒ576 na 1, 2. 3 en dienstjaren te verhoogen telkens met TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak PEULVRUCHTEN ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven BON 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 125 gram 150 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 50 gram 125 gram 1 kilogram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 3 Maart t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart, ech ter niet in rest, e d. 24 Febr. t/m 20 April 10 t/m 23 Maart extra t/m 6 April 24 Febr. t/m 9 Maart extra t/m 23 Maart 10 t/m 16 Maart extra t/m 23 Maart, ech ter niet in rest e. d. 3 Maart t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart, ech ter niet in rest e. d 27 Febr. t/m 9 Maart extra t/m 12 Maart 3 t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart Sk ’35 dt gi dt fa Re N< B. dat het BOTER of margarine of vet BOTER of margarine 10 k.g. 8 k g. 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. IJ k.g. 50 gram 1 tube 1 pot 10 t/m 16 Maart extra t/m 23 Maart ech ter niet in rest, e d 10 t/m 19 Maart extra t/m 23 Maart 10 t/m 16 Maart extra t/m 23 Maart be gaf m di m co to Ge v. Sl< hu de St te ta Pi 30 zi fo Vi Pc V. 40 ve na bi al’ tie hc ei d le m D er n: n< D nt te 0’ s< t St jo va m: hc de ee er tri V V 0] g' n „1 k ir di le g n g| ai v: v: GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, ha verbloem, aard.-meelvlekken of gort (-mout) of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 100 k.g Briketten, geheel of gedeeltelijk De geldigheidsduur van de bonnen 11, 12 en 13 van de Bonkaart distributie vaste brandstoffen Haarden, Kachels en de bonnen no. 25 t.m. 32 van de Bonkaart distributie vaste brandstoffen—Centrale Verwarming is verlengd t. m 14 Maart 19«1> Gidurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Maart geven de met „één eenheid brandstoffen vijfde periode" en de met „een eenheid cokes vijfde periode” gemerkte bonnen elk reoht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartiering.) De bonnen van de vierde periode blijven nog geldig t.m. 14 Maart. Tegen inlevering van de bonnen, welker geldigheidsduur tot 14 Maart is verlengd, mag van 1 t.m. 14 Maart geen turf worden afgeleverd. en/of afval van vaste brandstof fen. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud betreffende onderwijs wijzigingen worden aangebracht, aan om de com- Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II III iv M VI Op voederkaart voor katten onderzoek en de bestrijding van malaria, pest. BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes AANNEMING VAN PERSONEEL DEPAR TEMENT VAN VOLKSVOORLICHTING EN KUNSTEN De secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aanneming van personeel voor ge noemd departement geschiedt in overleg met het plaatsingsbureau voor overheids personeel Raam weg 3 alhier. In verband met het bovenstaande en mede in verband met de omstandigheid, dat het aantal reeds ontvangen sollici taties het aantal nog te bezetten plaatsen verre overtreft, moet het belanghebbenden worden ontraden zich met sollicitaties rechtstreeks tot bovengenoemd departe ment te wenden. baggerturf 100 kg.) cokes (ook de akte van hoofdonderwijzeres f 350 De kweekelingen die op 1 Januari 1937 reeds in dienst waren, genieten, krachtens een overgangsbepaling, een jaarwedde onderscheidenlijk van f480. en f 672 Deze EZE tweede Jaarbeurs onder oor logsomstandigheden toont een versterkt beeld van de onmid dellijk voorafgaande, de najaarsbeurs 1940, in de demonstratie van de onge broken veerkracht van het Nederland sche bedrijfsleven. Handel en industrie, ten deele nieuwe wegen begaand, heb ben als gezamenlijk devies het „luctor et emergo” in hun vaan geschreven en dragen deze nu hoog boven de beroe ringen van den tijd, die zwaar is van t dreigingen. Wie nu door Utrecht gaat, den smallen reep der stad tusschen Centraal Station en Vreeburg, bespeurt daar dezelfde drukte van voorheen, wanneer het groote Jaarbeursgebouwencomplex zijn deuren heeft geopend om duizenden binnen te laten voor de groote uitstal ling van handel en nijverheid. En in de hallen zelf is, oppervlakkig bezien, evenmin iets te bespeuren van oorlogsinvloeden, noch in de bezetting der geweldige ruimten, noch in den bouw en de inrichting der stands of in het getal der bezoekers. Wèl is er ver schil in den aard der artikelen, een be langrijk verschil zelfs, hetgeen overi gens typisch der Jaarbeurs is, die de spiegel behoort te zijn van de evoluties in het economische leven. Lezing van senator dr. von Hoff In een der zalen van Pulchri Studio een talrijk ge- van de Neder- Cultuurgemeenschap, Hoff. der SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep den gedemonstreerd. Dit betreft dakbedek kingen, klinkerconstructie, verven, betim meringen enz. Men kan er menig aardig intérieur bewonderen, leuke binnenhuisjes met tal van goede, vondsten op het gebied der verlichting. In de onmiddellijke nabijheid heeft Zwit serland met zijn uitnemend verzorgde in zending een plaats gekregen. Zijn indus trie brengt kwaliteitsartikelen en dat is er aan te zien Wij mogen wijzen op de prachtige stukken draaiwerk. de kamwie len en de horloges Onder de laatste be vinden zich juweeltjes. Vanzelfprekend is er ook de vreemdelingenindustrie, wel ker inzending de mogelijkheid gaf tot de expositie van meerendeels prachtig foto materiaal. De schoennijverheid is. na haar entrée op de vorige beurs, aanstonds weer terug gekomen en in veel grooter omvang dan de eerste maal. De Bond Kunst in Industrie is twee éta ges gestegen waar de ruimte zich minder leent tot de imposante uitstalling, welke wij van hen gewend zijn Toch is men er ook nu in geslaagd een aantrekkelijk geheel te scheppen en menige trouvaille valt te bewonderen van het voorbereidend onderwijs, die niet in het bezit zijn van de hoofdakte en op het oogenblik niet als onderwijzeres le kl. in functie zijn, bij wijze van overgangs maatregel de bezoldiging willen toeken nen. welke op het oogenblik de onderwij zeressen le kl. in het bezit der akte van onderwijzeres genieten, omdat zij over het algemeen tot de oudere leerkrachten be- hooren, voor wie het behalen van de hoofdakte min of meer bezwaarlijk kan zijn, alsmede omdat zij in zekeren zin vóór haar opwacht; wijzeres le k Wol uit graanstroo. Een uitnemend en zeer uitgebreid over zicht van wat de 44e Jaarbeurs brengt gaf haar directeur, mr. J Milius in zijn introductle-rede. Daaruit bleek ten duide lijkste de beteekenis van het instituut juist in dezen tijd. Wanneer wij eens rondkijken op de ver schillende verdiepingen, dan bevestigt elke stap, dien wij doen de woorden van dezen deskundige. Er is volop leven rondom ons, er gaan drommen menschen rond, die er niet enkel komen om iets te zien, maar vooral om zich te oriënteeren omtrent het nieuws en om er zaken te doen. De industrie heeft zich in andere banen begeven en de handel volgt haar. Er is veel, dat we nu moeten missen, maar er is evenveel, dat ter com pensatie van dit verlies strekt. Het ver- vangingsartikel neemt op deze beurs een vooraanstaande plaats in. De Nederlandsche textielindustrie onder streept dit wel zeer duidelijk in haar col lectieven stand op de 4e étage, welke ge heel door deze inzending wordt ingeno men. Onze kunstzijde-spinnerijeu zagen zich na 10 Mei plotseling van haar export-ge- bied, dat driekwart der productie opnam, afgesneden. De import van kunstzijde-ar- tikelen stond echter eveneens plotseling stil. Zoo was de figuur, toen men de situatie ging overzien, om zich te beraden over den verderen gang van zaken. De invoer van wol en katoen, tot een mini mum teruggebracht, maakte omschakeling ook om deze reden noodig en zoo rees de curve der kunstzijde-productie, doch nu vrijwel uitsluitend ten behoeve van het binnenlandsche verbruik. De weverijen, spinnerijen en andere tex tielindustrieën, welke zich tevoren niet met de kunstzijde als verwerkingsstof had den beziggehouden, moesten daar nu toe overgaan en zochten en vonden daarbij goede samenwerking met de drie reeds bestaande kunstzijde-spinnerijen. Er werd een vlot afzetgebied gevonden voor de kunstzijden garens, waarvoor hooge kwaliteitsnormen werden gesteld Naast de kunstzijde, werd de productie van den celvezeldraad als vervangingsmid. del voor wol ter hand genomen De eerste fabriek daarvoor zal weldra verrijzen en als grondstof dient ons graanstroo! Bijzondere aanwijzingen zijn en worden gegeven om de kunstzijden artikelen in de bewassching voor beschadiging te vrij waren. Een etiket, een waarschuwingstee- ken R! wordt in elk artikel genaaid. R.T.B. De inzending toont in haar verschillende afdeelingen een keur van artikelen uitslui tend of grootendeels vervaardigd uit kunst zijde (rayon). Men vindt er voorts combi natie van rayon met katoen, met wol, met celvezel en met melkwol. Daarnaast zijn er goederen, voor 100 pCt. uit cel vezel of celwol vervaardigd en geen leek, die het verschil met de goederen, gemaakt uit de oude grondstoffen zien of voelen kan. De research op het gebied der toepas sing van kunstzijde heeft nieuwe mogelijk heden naar voren gebracht en de kwaliteit van het product verhoogd. De naaigarens b.v. deskundigen verzekerden het ons zijn nagenoeg van dezelfde kwaliteit als die van katoen of natuurzijde. Ook tot de fabricage van canvasweefsels voor ban den is men reeds gekomen. De inzending laat er u alles van’zien en door de echte machines in volle werking. Er is nauwelijks eer. aanbeveling noodig, om dit indrukwekkende Jaarbeurs-onder- deel niet te verzuimen: reeds nu verdrin gen er zich de kijkers en in de buurt van de machines is er geen bijkomen aan! Onze textiel-industrie, waarin van iedere 6 Nederlandsche arbeiders er 1 werkt, heeft eindelijk op de beurs de plaats gevonden en ingenomen, welke zij verdient. Haar verschijning is, ook naar het uiterlijk, voortreffelijk Groote groeps-inzendingen. Het streven tot groepsvorming in de inzendingen neemt geleidelijk toe en het beeld der Jaarbeurs wint daardoor niet weinig aan aantrekkelijkheid. Volgens mr. Milius profiteert er bovendien de handel van. En daar gaat het per slot van reke ning om. Naast de textiel, zien wij op dit ge bied de inzendingen van den Bond Kunst in Industrie, de Schoennijverheid en de bouwmaterialen. Om met de laatste te beginnen, zij vult de benedenverdieping van drie verdiepin gen volledig en. gelijk steeds, is er, bij wijze van spreken, een dorpje gecreeërd, een verzameling gebouwtjes in aardige ar chitectuur, waarin velerlei materialen als het ware In practische toepassing, wor- De beste en voordee- ligste manier om van Uw hoest en ver koudheid af te ko men, is dit heel een voudige middeltje, dat U zelf thuis kunt klaarmaken: Neem een kwart liter heet water en los daarin op een 30-grams fleschje Ver vu? (dub- oel geconcentreerd dat U bij eiken apotheker of drogist kunt verkrijgen Even goed doorroeren tot alles opgelost is. Dosis: volwassenen: een eet lepel; kinderen van 8 tot 12 jaar: een des sertlepel; 3 tot 8 jaar: een theelepel (Na de drie voornaamste maaltijden en voor het naar bed gaan). Deze zelfgemaakte hoestsiroop werkt ook doeltreffend in ge vallen van influenza, heeschheid en bron- chiale aandoeningen. 1078 Probeer het vandaag nog en bewaar dit recept goed. Wat Indië brengt De Indische afdeeling is voornamelijk op de anthropologie en de ziektebestrij ding ingesteld. Een collectie voorwerpen door de af deeling Volkenkunde van het Koloniaal Instituut samengebracht, geeft 4 ƒ96. tot "ƒ960: b. wanneer zij in het bezit zijn van de akte van hoofdonderwijzers 864, na 1. 2, 3. 4. 5, 6. 8, 10. 12, 14, '6, 18 en 20 dienst- aren te verhoogen telkens met 96 tot ƒ2112 een en ander met dien verstande, dat de thans in dienst zijnde leerkrachten haar tegenwoordige aanspraken behou den Deze regeling heeft het voordeel, dat alle leerkrachten die in het bezit zijn van de hoofdakte, op den duur het maximum salaris van 2112 kunnen behalen, dat haar aanvangssalaris 192 hooger is dan voor de 2e klasse onderwijzeressen thans en dat de eerste zes periodieke weddeverhoogin- gen éénjaarlijksche verhoogingen zijn, waardoor in korten tijd een bezoldiging wordt verkregen, welke een behoorlijke bestaansmogelijkheid biedt. Voor de leerkrachten, die alleen de akte van onderwijzeres bezitten is vergeleken bij de thans voor onderwijzeressen 2e kl. geldende regeling zoowel het aanvangs salaris (van ƒ480 tot ƒ576) als het eind- salaris (van ƒ768 tot ƒ960) verhoogd, ter wijl alle weddeverhoogingen om het jaar worden toegekend, waardoor ook deze leerkrachten, die onder de bestaande regeling uiteraard in mindere mate dan de hoofdaktebezitsters voor een plaats als onderwijzeres le klasse in aanmerking ko men. haar positie verbeterd zien Verder zouden B. en W. voor deze groep perso nen niet willen gaan. Diegenen onder haar die thans onderwijzeres le klasse zijn, zui len van de nieuwe regeling geen schade ondervinden, omdat zij, zooals is gezegd, haar tegenwoordige rechten zullen behou den, terwijl degenen, die nog als onder wijzeres 2e klasse werkzaam zijn, door het behalen van de hoofdakte in staat zullen zijn haar positie belangrijk te verbeteren. Hetzelfde geld voor haar, die in de toe komst. zonder in het bezit te zijn van de hoofdakte, te werk zullen worden gesteld. Uit billijkheidsoverwegingen zouden B en THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) :geldstelling als onder hebben dienst gedaan. De kweekelingen Ten opzichte van de kweekelingen zou den B. en W., voor zoover betreft het verschil in bezoldiging tusschen de bezit sters van de akte van onderwijzeres en de bezitsters van de hoofdakte eenzelfde ge dragslijn willen volgen als hierboven voor de onderwijzeressen is aangegeven en derhalve dit verschil willen vergrooten De jaarwedde, welke deze categorie thans geniet, bedraagt: a. wanneer zij in het bezit zijn van de akte van onderwijzeres regelingen terugwerkende Januari 1941 te verleenen. grijpen de gelegenheid, verordeningen I bereidend ten i missie van toezicht op de gemeentelijke bewaar- of voorbereidingsscholen van welke commissie in de verordening no 4 van 1919 nog steeds sprake is hoewel aan haar taak tengevolge van de instelling van de gemeentelijke inspectie van het onderwijs reeds jaren geleden een einde kwam uit de verordening te schrappen en om de redactie op enkele plaatsen te wijzigen. In verband met het vorenstaande stellen B en W den Raad voor de verordeningen in bovenbedoelden zin te wijzigen. vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde 250 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf. 3 75 k.g. niet tot briketten geperat uitval RUND- KALFS- Of VARKENS- VLEÉSCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleesch waren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v ham, schouder-carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch. Gelder- sche rookworst, plockworst snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst Kosten rond 55.000 De kosten, welke aan de invoering van deze nieuwe salarisregelingen zijn verbon den, bedragen voor 1941 voor 't openbaar en bijzonder voorbereidend onderwijs tezamen rond 55.000. B. en W. merken hierbij op. dat het hun bedoeling is aan de nieuwe kracht tot 1 en W. in de voor na oe- bepaling zouden B en W uit billijkheids overwegingen gehandhaafd willen zien, terwijl zij in het vervolg aan degenen die niet onder deze bepalingen vallen, een wedde zouden willen toekennen van: a. wanneer zij in het bezit zijn van de akte van onderwijzeres ƒ300, (ongewijzigd); b. wanneer zij in het bezit zijn van de akte van hoofdonderwijzeres ƒ408 na 1. 2 en 4 dienstjaren te verhoogen telkens met 48 en na 6 dienstjaren met f 72 tot 624. Ten aanzien van deze voorstellen gelden dezelfde overwegingen als hierboven no pens de voorstellen in zake de salarissen der onderwijzeressen zijn aangevoerd Instituut samengebracht, geeft in zeer beknopten vorm een indruk van het syste matisch anthropologisch onderzoek in den archipel. Daar bevindt zich een aantal schedel van inlanders uit verschillende gebieden zoomede de voor het onderzoek bij le vende individuen vereischte instrumenten, als bok de objecten, gebruikt voor de be paling der kleur van oogen. huid en haar Bovendien treft men er de voornaam ste publicaties aan over anthropologisch onderzoek in Indië. Van de resultaten, die het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek ter. bate van de inheemsche en Europeesche landbouwers in Nederlandsch-Indië in lange jaren van krachtige werkzaamheid bereikt heeft, wordt voorts een aantal voorbeelden gedemonstreerd In verband met de belangstelling, welke er op het oogenblik bestaat voor histori sche feiten, werd een aantal door dr F W Stapel verzamelde cijfers, betrekking hebbend op den aanvoer van Indische voortbrengselen ten tijde der V.O.C op de Europeesche markt, In een artistietc geheel door den kunstschilder Eland samengevat. De linkerhelft daarvan voert den be schouwer terug tot den tijd der Vereenig- de Oost-Indische Compagnie (V OC.) de lechterhelft het vervoer voor van reeds in dien tijd door Nederlandsch-Indië uit gevoerde producten, doch dan thans met behulp van de meest moderne outillage In een afzonderlijke ruimte worden door de afdeeling Tropische Hygiëne van het Koloniaal Instituut eenige statistische gegevens, platen en modellen gedemon streerd. welke betrekking hebben op het framboesia en beri-beri. De Duitsche inzending Duitsche inzending toont in een gebouwden en modern ingerichten waarvan hield gisteravond voor hoor op uitnoodiging landschDuitsche Senator dr. von Hoff, Vorsteher der Weser-Emskantons der Nordischen Ge sellschaft, een voordracht over Grundgesetz nordischer Haltung” Dr. Schuon sprak een inleidend woord, waarin hij er op wees, dat Europa zich bevindt in een toestand van geestelijke omwenteling. Hierin heeft ook Neder land een plaats en zich hierop te zinnen is een plicht Vervolgens spr. het woord aan Senator dr. von Hoff. die een bekend kenner van de Noordsch- Germaansche cultuur is. Dr. von Hoff ging in zijn rede uit van de grondslagen van het oude recht der Germaansche volkeren. Recht is, volgens deze opvating, wat de arische mensch als plicht gevoelt. Recht, goedheid en waar heid zijn in dezen gedachtengang syno niem. Vervolgens schetste spreker eenige punten van verschil tusschen de Noord- sche rechtsopvatting en die van de Zui delijke en Oosterschc volkeren, waarbij hij deed uitkomen, dat juist het Noord- sche ras vreemd is van eenige gering schatting der vrouw. De gevoelswereld V'n den Noordschen mensch is vooral op het gezin ingesteld, trouw is een zijner eerste deugden. Voor hem zijn deugd en zelftucht, die denzelfden oorsprong heb ben, niet van elkander te scheiden. De gemeenschapsgedachte bij het Noordsche ras berust op huwelijkstrouw, gezins- en familieleven, terwijl als typi sche karakterkenmerken eergevoel, vrij heidsliefde, vastheid en onbuigzaamheid mogen worden genoemd, naast dapper heid en manhaftigheid. Voor den Noordschen mensch moet het een ideaal zijn, zich in zijn levenshouding te richten naar de gemeenschap, waarvan hij deel uitmaakt. Zeer uitvoerig ging de spreker op zijn onderwerp in. Aan het slot beloonde het aandachtig gehoor hem met een hartelijk applaus. Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Van 1 t.m. 31 Maart zijn geldig: Vaste Brandstoffen BON Van bonkaart distributie Van bonkaart distributie oc xi Vaste Brandstoffen HAARDEN, KACHELS CENTRALE VERWARMING 1 EENHEID is gelijk: h.l. van i .ax. 75 k.g. anthraciet, steen kool, industrie- of eierbriketten; 2J h.l. kolenslik; h.l. (max 100 kg.) 2 h.l. (max cokes); 110 k.g bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 175 k.g. fabrieksturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 200 k.g. overige soorten turf De fraai stand, een collectie artikelen, het meerendeel tot de kunstindustrie be hoort. 't Meest opvallend zijn de prachtig verzorgde boeken en tijdschriften, welke tezamen een beeld geven van het hooge peil, waarop de Duitsche grafische kunst staat De kleurendrukken en litho’s zijn verwonderlijk goed. Dat de Duitschers deze techniek in de perfectie beheerschen. wisten we reeds, maar het is goed en een aesthetisch genot tevens om er weer eens eenige goede voorbeelden van te zien. Porcelein, aardewerk, glaswerk e.d. waaronder eenige mooie specimina uit de Saksische fabrieken, behooren verder tot de inzending, welke in een stand voor het vreemdelingenverkeer haar voltooiing vindt. Op eenige andere officieele en semi- officieele afdeelingen hopen wij in een volgend artikel terug te komen. MAXIMUM AANTAL LEERLINGEN PER KLAS 40 In zijn vergadering van 2 December 1936 besloot de Raad tot het invoeren met ingang van 1 Januari 1937 van verschil lende maatregelen ten opzichte van het voorbereidend onderwijs. Deze betroffen de herziening van de salarissen der kwee kelingen, de invoering van den rang van onderwijzeres 2e klasse, de herziening van de leerlingenschaal en de beperking der kosten van tijdelijk personeel. De nood zakelijk om, in verband met den toestand van de gemeentefinanciën, de kosten van het voorbereidend onderwijs belangrijk te beperken, vormde destijds voor B. en W. w aan de thans aanwezige wchtgeldsters .x^x.ux.x» xaax u «xxBO v». «Cxx D.. de aanleiding tot het voorstellen van deze, dat gebeurt in den meest levendigen vorm: ^«rk ln de organisatie van het voorberei- dend onderwijs ingrijpende, bezuinmgs- maatregelen. Hoewel zij in geldelijk opzicht de ver wachte uitwerking hebben gehad, zijn in de practijk tegen enkele Van deze maat regelen ernstige bezwaren gerezen, welke den laatsten tijd zijn vergroot, nu de kos ten van levensonderhoud aanzienlijk zijn gestegen. Deze bezwaren betreffen in hoofdzaak de salarissen der kweekelingen en het tweerangenstelsel voor de onder wijzeressen De bedoeling, welke destijds bij de invoering van dit stelsel voorzat, was het onderscheid, dat bestond tusschen de kweekelingen, die belast waren met het zelfstandig geven van onderwijs aan onvolledige klassen, en de kweekelingen, die uitsluitend met kweekelingendiensten belast waren, In haar bezoldiging en bena ming tot uitdrukking te brengen en ook om, door uitbreiding van het aantal onder wijzeresplaatsen, voor de kweekelingen be tere vooruitzichten te openen Hiertegen over zijn dan ook de salarissen van de kweekelingen (die uitsluitend kweekelin gendiensten zouden verrichten) verlaagd, -- ---- - - terwijl aan de onderwijzeressen 2e klasse, ƒ300, b. wanneer zij Jn het bezit z^jn van aan wier zorg kleinere klassen werden toe- J A --»■*- vertrouwd, een bezoldiging werd toege kend, welke boven die van de kweekehnt gen uitging, maar in niet belangrijke mate afweek van de vóórdien voor onderwijze ressen en van de thans voor onderwijze ressen le klatese geldende regeling. De verwachting, welke destijds bestond, dat er door gestadige uitbreiding van het voorbereidend onderwijs, zoowel voor de kweekelingen als voor de onderwijzeressen 2e klasse, voldoende kansen op bevorde ring zouden ontstaan is mede tengevolge van de stopzetting van den schooloouw niet in vervulling gegaan. Dit heeft tot gevolg, dat deze krachten op een leeftijd dat zij normaal al eenige jaren onderschei denlijk als onderwijzeres 2e klasse en onderwijzeres le klasse werkzaam zouden moeten zijn nog steeds de lager bezoldigde functie bekleeden en derhalve een salaris ontvangen, dat niet in overeenstemming is met haar arbeid en leeftijd Dit klemt in dezen tijd met zijn voortdurende prijs stijgingen des te meer. Bovendien belem mert de geringe promotiekans de aanmel ding van sollicitanten. Velen, die zich wel voor het examen van onderwijzeres heb ben laten opleiden, trachten daarna elders een betrekking te verkrijgen. Ten aanzien van de onderwijzeressen 2e klasse doet zich, nu de kansen op promotie klein zijn, voorts het bezwaar gevoelen, dat zij het zelfde werk verrichten als de onderwijze ressen le klasse zij het dan. dat haar klassen iets minder leerlingen tellen en dat zij niettemin een belangrijk lagere be zoldiging ontvangen. Bovendien is in de practijk het bezwaar gebleken, dat een onderwijzeres le klasse reeds bij geringe daling van het aantal leerlingen wordt gedegradeerd tot onder wijzeres 2e klasse, met de geldelijke ge volgen van dien. Levert dit voor het open baar onderwijs slechts bezwaren van admi- nistratieven aard op. omdat aan personen die in deze omstandigheid komen te ver- keeren. wachtgeld wordt toegekend, voor de leerkrachten der bijzondere scholen, voor wie geen wachtgeldregeling bestaat, beteekent deze degradatie een plotselinge belangrijke achteruitgang in bezoldiging Een dergelijke achteruitgang kan, zooals vanzelf spreekt, niet gemotiveerd worden door het feit, dat geheel buiten de schuld van de betrokkenen het aantal leerlingen een kleine vermindering heeft ondergaan. Afschaffing tweeklassenstelsel. Alles bijeen genomen achten B. en W. voldoende termen aanwezig om het twee klassenstelsel waartegen ook in den Raad bezwaren zijn geopperd af te schaffen. Thans genieten de onderwijzeressen 2e klasse een jaarwedde van: a. wanneer zij in het bezit zijn van de akte van onderwijzeres 480. xia 1, 2. 4 en 6 dienstjaren te verhoogen telkens met ƒ72, tot ƒ768 b. wanneer zij in het bezit zijn van de akte van hoofdonderwijzeres van f 672, na 1, 2, 4 en 6 dienstjaren te verhoogen tel kens met 72, tot 960. De onderwijzeressen le klasse genieten een jaarwedde van: a. wanneer zij in het bezit zijn van de akte van onderwijzeres 960, na 1, 2, 4. 6. 8, 10. 12. 14 16 en 18 dienstjaren te ver hoogen telkens met f 96 tot 1920; b wanneer zij in het bezit zijn van de akte van hoofdonderwijzeres 1152 na 1. 2. 4 6, 8. 10. 12. 14 16 en 18 dienstjaren te verhoogen telkens met 96. tot ƒ2112 Vóór 1 Januari 1937 was de bezoldiging voor alle onderwijzeressen gelijk aan die, welke hierboven voor de onderwijzeressen le klasse is weergegeven. Uit geldelijk oogpunt is het niet moge lijk geheel tot de vroegere regeling terug te keeren Dit zou trouwens neerkomen op het vrijwel geheel prijsgeven van een sa larisverlaging. waarin ook aandere groepen van gemeentepersoneel in meerdere of mindere mate heben gedeeld, zoodat reeds met het oog op de consequenties aan we derinvoering van de oude regeling niet kan worden gedacht. Aan de bestaande bezwa ren zou naar het oordeel van B. en W evenwel kunnen worden tegemoetgekomen door de volgende regeling, waarbij eener- zijds de verschillen in rang verdwijnen en anderzijds het verschil in bezoldiging tusschen leerkrachten in het bezit van de akte van onderwijzeres, en die in het be zit van de akte van hoofdonderwijzeres wordt vergroot. Hierin ligt zoowel voor de in dienst zijnden als voor de nieuw in dienst tredenden een aansporing te trach ten de akte van hoofdonderwijzeres te be halen, hetgeen op den duur aan het onder wijs slechts ten goede kan komen. B. en W stellen daarom voor aan de onderwijzeressen een bezoldiging toe te kennen, bedragende: a Het maximum aantal leerlingen Uit de aanvaarding van deze voorstellen vloeit logisch voort, dat alle onderwijze ressen voortaan weer voor dezelfde taak moeten worden gesteld en derhalve het maximum-aantal leerlingen per klasse voor allen hetzelfde zal moeten zijn Thans bedraagt dit maximum 44 voor een onder wijzeres le klasse en 36 voor een onder wijzeres 2e klasse (het z.g. tachtigstelsel) B en W. zouden dit aantal thans op 40 leerlingen gesteld willen zien en wel in dien zin. dat zij geval voor geval beoor- deelen, of aanstelling van nog een on- derwpzeres noodig is. zulks teneinde de vorming van te kleine klassen te voorko men. Hoewel daarop van de zijde van de vakorganisaties is aangedrongen, kan afgescheiden nog van de geldelijke bezwa ren nu de schoolbouw is stopgezet aan een rechtstreeks op verlaging van het aan tal leerlingen per klasse gerichte wijziging niet worden gedacht, omdat dit tot gevolg zou hebben, dat in het geheel minder kin deren tot de scholen zouden kunnen wor den toegelaten, wat de sociale taak van het voorbereidend onderwijs zou schaden

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6