HAAGSCHE COURANT 1 HOEST in alle vormen ABDIJSIROOP I lil Woensdag 12 Maart 1941. BINNENLAND STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS r u o het Scala Theater Een nieuw wachthuisje „Peter Pech” in DERDE BLAD NIEUW GUINEA STUDIEKRING Nieuw-Guinea OPLICHTER LOOPT IN DE VAL De tijdelijke toelage voor lager bezoldigd personeel l Bij twee nieuwe haltes op de Mient plaatst de H.T.M.. een modem wachthuisje, geheel van sióia qpgeh'okktsi en. invt ewi aandsteerM'n dak WEGDEK VAN BUITENHOF EN LOOSDUINSCHEWEG WORDT GEDEELTELIJK VERNIEUWD HET AANVRAGEN VAN EEN NIEUWEN FIETSBAND •- z. t Tunnelbouw Velsen BEGRAFENIS MEVROUW HENDRIKA KUYPER-v. OORDT Engelsche bommen op ons land Een doode en veertien gewonden Organisatie bedrijfsleven AKKER'S RADIOREDE OVER HET PROTESTANTISME Petroleum-exploratie op MAANDCIJFERS VAN DEN VISCH- AFSLAG TE SCHEVENINGEN "j No. 17823 van i werd ge- 1 I i ont- «lerwerp „Het Protestantisme op den twee- Lover jsprong”. 'Vette 's Werelds béste Hoestsiroop a VERKEERSONGEVALLEN Gistermiddag is op de Groote Markt, met over het bovengenoemde e.a, De balletten worden uitgevoerd door het Ballet Caroussel, terwijl het harmo- nia-kwartet het vocale gedeelte verzorgt Het Scala-orkest staat onder leiding van den dirigent Ben Geysel. Aanvang der avondvoorstellingen 7.30 uur precies. (Foto-archieff e 1 fl II Op 15 April ’s-morgens 11 uur zal door den hoofdingenieur van den Rijkswater staat in het gebouw Wetstraat 3, IJmuiden worden aanbesteed het maken van een gedeelte van de tunnels te Velsen, het maken van den bouwput voor deze tun- neldeelen, het maken van aanvullings- en ophoogingswerken en het uitvoeren bijkomende werken. aange- met met met Thans heeft ook op het bustraject UtrechtMaarssenBreukelen de conduc trice haar intrede .gedaan, doordat de N.V. Gooische tramwegen te Hilversum ge noemden dienst met bussen en personeel van de firma Oskamp te Maarssen heeft overgenomen. Op de bekende blauwe bus- sen is de conductrice een nieuwe verschij ning. VEREENIGING „LICHT, LIEFDE, LEVEN”. Wij ontvingen het jaarverslag over 1940 van de Vereeniging „Licht, Liefde, Leven”, waaraan wij het volgende ontleenen In 1940 werden 298 leerlingen voor de nieuwe cursussen en 3 tusschentijds voor den loopenden cursus ingeschreven. Er konden met Maart. 82, met Sept. 146 en tusschentijds 3 meisjes worden geplaatst en ook nog 2 Rotterdamsche geëvacueer- den. Eind Februari en eind Juli hadden 39 en 42 meisjes de primaire opleiding afge- loopen, van wie 39 en 41 het getuigschrift kregen. Aan een leerling kon de van Weel- prijs worden toegekend. 17 kregen een prijs voor goeden vlijt, gedrag en orde; alle overigen verlieten met een wandversiering den cursus. 20 en 14 leerlingen kwamen op de ver- volgavondklas (in Sept, naar den namid dag verzet); 16 meisjes kregen het bewijs, dat ze den geheelen vervolgcursus hadden doorloopen. Eind Mei deden 11 meisjes van de oplei ding voor Kinderjuffrouw examen, van wie er 9 slaagden. De twee, die zich op gaven voor het diploma „Hulp der Moe der” der Ver. Tesselsch^de behaalden dit. Door verschillende omstandigheden was ’t aantal leerlingen van dezen cursus zeer geslonken. Van de 81 meisjes, die de. school door liepen, is ’t volgende bekend43 meisjes gingen in een huishoudelijke betrekking, 14 meisjes moesten voorloopig thuis hel-, pen, 6 meisjes zochten een plaats op een atelier, 12 meisjes in een winkel, 3 meisjes op een kantoor en 3 meisjes hadden nog geen keus gedaan. Het bestuur is thans samengesteld ir. H. W. v. d. Voort, voorzitter; mevrouw mr. A. G. Greebe-de Graaf, secretaresse, Zwa nenlaan 11; mevrouw H. P. Gualthérie van Weezel-Rombach, penningmeesteresse, v. Reesstraat 113; mevrouw M. Nieboer-Nijgh, onder-voorzitster, mevrouw C. Drees-Hent, mevrouw A. E. de Graaff-v. d. Laan, mevrouw N. Kamphuis Suermondt-de Geer, mevrouw A. C. v. d. Meulen-Broek- man, mej. T. Langeraap. gedelegeerde der Gemeente en de heer Joh. Vorrink, gede legeerde der Gemeente. HAAGSCHE VROUWENBOND Morgenmiddag houdt de Haagsche Vrou wenbond een bijeenkomst in gebouw Ami- citia, waarin mevr. V. C. Kolff-Gerretsen zal spreken over het onderwerp: ,De Hol- landsche huisvrouw op de onderneming in Indië”. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen is hedenmiddag het stoffelijke overschot van de bekende schrijfster mevr. Hendrika Kuyper-van Oordt in het familiegraf bij gezet. Er was zeer veel belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren P. J. Risseeuw namens den Chr. Auteurskring, C. Buitelaar, J. v. d. Waal, gep. ambtenaar J. H. v. Riessen, redac teur Weekblad Thimotheus, G. Kamphuis, secretaris Chr. Auteurskring, P. Korthuys, Bert Bakker, dr. K. Heeroma, allen na mens den Chr. Auteurskring, notaris A. Reyers te Rotterdam, D. v. Oordt. ds. Chr, M. v. Marie, J. A. G. Kok, directeur uit- geversmij., A. Kuyper uit Zeist, G. D. Schoemakers, directeur van de N.V. Don ner’s boekhandel te Rotterdam, T. Spaan, H. Wisselaar te Rotterdam, K. v. Ooster- houd, gep. ambtenaar P.T.T., H. Bos Kzn, uit Rotterdam en mevr. Gera Kraan-v. d. Burg, schrijfster. In de aula sprak allereerst ds. F. C. Meyster uit Rotterdam. Wij staan bij de lijkbaar van een zeer exceptioneele vrouw. Zij heeft haar levenstaak met groote blijdschap volbracht. Zij was van een grooten eenvoud, open en eerlijk. Eerlijk tegenover God tegenover zichzelf en de menschen. Dit te zijn was de strijd en de zorg van haar leven. Zij zocht geen lof, maar zij was er gevoelig voor als haar werk gewaardeerd werd. Zij heeft ook geen martelaarskroon gewenscht, toen het leven moeilijk werd voor haar. Zij aanvaardde het kruis en droeg het gewillig achter den Heiland aan. Ook in het gezinsleven heeft zij een groote plaats ingenomen. Wij hebben haar geëerd en lief gehad in de gemeente van Rotterdam. Laat de herinnering aan haar bet hart vertroosten. Glorie sterft, maar wie de wil van God gedaan heeft, leeft in eeuwig heid. Daarna sprak de heer Risseeuw namens den Chr. Auteurskring, waarvan mevr. Kuyper tien jaar lid is geweest. Spr. dacht aan alles wat mevr. Kuyper de jongeren gaf. Haar werk was voor ieder onzer een voorbeeld. Haar uitvoerige geestige brie ven vooral zullen het nageslacht een scherpen kijk geven op het literaire leven tusschen 1925 en 1940. Over haar werk ligt de weemoed van een uitstervend geslacht. Het werk van deze schrijfster werd gedragen door haar Christelijk geloof. Haar taak is geëindigd. Er is onnoemelijk veel dank in ons hart. Zij laat ons een schoone erfenis nahaar werk. Als laatste spreker dankte de heer van Riessen namens Thimotheus voor het vele werk door mevr. Kuyper voor dit blad gedaan. Gezamenlijk werd daarna gezongen ps. 1038 en 9 „Gelijk het gras is ons kort stondig leven”. Aan het graf heeft ds. Meyster de twaalf artikelen des geloofs voorgelezen en het Onze Vader gebeden. Dr. A. Kuyper, de echtgenoot van de overledene, dankte voor de belangstelling. een loonende exploitatie van een eerste petroleumveldje mag worden gedacht. Ruw geschat kan de waarschijnlijkheid voor zoo’n tijdstip eerst over twee dfie jaren worden verwacht, doch de uitslag daarvan blijft een open vraag. Alsdan zal blijken, dat circa 40 A 50.000.000 gulden zijn besteed, en dan vangen de grootere uitgaven om een exploitatiebedrijf te stichten, eerst echter aan. Dit alles werpt wel een schel licht op het feit, dat een kleine weinig kapitaal- krachte onderneming van ontginning in Nieuw Guinea geen vooruitzichten van beteekenis kan hebben. Evenzoo blijkt, dat voor het Gouvernement van Neder- landsch-Indië het risico te groot zou zijn geweest om dit door het algemeen be lang alleen te laten dragen. Maar hoe de uitkomsten ook mogen zijn op den duur, de vermeerdering van kennis van het land, de intensieve cultureele taak, welke de petroleumexploratie mede on gevraagd vervult, de gunstige weer slag, welke verschillende bedrijven, als ook de arbeidsmarkt, in Nederlandsch- Indië reeds door het bestaan van deze petroleum-exploratie hebben ondervon den, zullen blijken te zijn tot heil van Nieuw Guinea en zijn bevolking in het bijzonder en daardoor tof voorspoed van het grootsche Insulinde. Na de pauze werden een 40-tal licht beelden getoond, waarbij spreker de ge- wenschte toelichtingen gaf. In den afgeloopen nacht zijn eenige En gelsche vliegtuigen boven Nederlandsch grondgebied waargenomen. Er is een aan tal bommen geworpen. In twee plaatsen werden verschillende gebouwen zwaar be schadigd. In een plaats in het midden des lands werden door bomscherven een man gedood en dertien personen gewond, ter wijl ook schade aan huizen en gebouwen werd toegebracht. In een andere plaats is een jongen, die niet tijdig dekking had gezocht, door scherven van granaten van het afweergeschut licht gewond. RADIOREDE WINTERHULP Morgenavond zal de heer C. Piek, direc- teur-generaal van W.H.N., van 6.45 uur n.m.7 uur n.m. over beide zenders een radiotoespraak betreffende de Winterhulp houden. Het rapen van eieren van in het wild levende vogels De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat in het geheele rijk a. het zoeken, rapen en buiten open bare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, schol eksters, grutto’s, tureluurs, meerkoeten, en waterhoentjes is toegestaan van giste ren, 11 Maart tot en met 19 April a.s. b. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het onder a. genoemde waterwild is toegestaan van 11 Maart tot en met 21 April, met dien ver stande, dat het vervoeren gedurende de data 20 en 21 April slechts binnen de be bouwde kom der gemeenten en langs openbare wegen en voetpaden is toege staan. c. het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, wilde eenden (alle soorten), ganzen, duikers, watersnippen en goud- plevieren niet is toegestaan. Wie er ook onder vallen Blijkens een circulaire van den secre taris-generaal van Binnenlandsche Zaken aan zijn ambtgenooten, zal, de tijdelijke toelage voor het lager bezoldigd gehuwd Rijkspersoneel ook van toepassing zijn op ongehuwde in gezinsverband levende eenige kostwinners en op wachtgelders, terwijl laatstgenoemde categorie eveneens in aanmerking komt voor de verhoogde kindertoelage. Door den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van het departement van Landbouw en Visscherij wordt ter voor lichting van belanghebbenden bekend ge maakt, dat de opdracht, welke door hem aan de organisatie-commissie van het bedrijfsleven onder leiding van mr. Wol- tersom, is gegeven, mede omvat de or ganisatie der vakgroepen van handel en industrie op het gebied van de voedsel voorziening, waartoe tevens behoort de handel en industrie op het gebied van de visscherij, doch niet de visscherij zelf. veroorzaakt door ’n kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. De N. S. B. persdienst meldt: Vrijdag •us. te 6.45 n.m. zal de heer J. H. L. de Bruin voor de radio spreken over het on- VOLKSUNIVERSITEIT Op 'Vrijdagavond 14 Maart zal de heer D. van Sijn, journalist en cineast, in Pulchri Studio, Lange Voorhout 15 eei, lezing houden, toegelicht met lichtbeelden, „Een zwerftocht door toet Zwitser' _J Nattooale ParkX, OPVOEDERSGILDE De N.S.B.-persdienst meldt: Zaterdag a.s. om 2 uur 30 nam., zal in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, Mariaplaats te Utrecht, de af- deehng Lager onderwijs van het Opvoe- dersgilde, een landelijke vergadering hou den. In deze vergadering zal de leider van de afdeeling, W. Terpstra, spreken over: .Leerlingenschaal en kweekeling met acte”. De voorzitter van den Ned. Bond van Onderwijzers, G. F. Vlekke, spreekt over: „De sociale positie van den onderwijzer”. De vergadering is toegankelijk voor alle leden van het Opvoedersgilde. Ook be langstellende niet-leden zijn welkom. Na een tournée van ruim 200 voorstel lingen komt Peter Pech van Vrijdag 14 Maart a.s. af in het Scala-theater, met Jacq. van Tol’s revue„Veel Plezier In deze revue werken mede Teun Klomp en zijn Makker. Beppie Murray, Helga Gotmar, Jan Blok, George Dubree HET NEDERLANDSCH AGRARISCH FRONT EN DE LANDARBEIDERS- LOONEN De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front meldt: Gisteravond is te Kolhorn een vergade ring gehouden van de buurtschap Waard en Groet van het Nederlandsch Agra risch Front ter bespreking van de loonen in den landbouw. Hoewel de nieuwe prij zen voor de landbouwproducten niet ge heel het peil bereikten, waarop men ge rekend had, wanneer daarin een loons- verhooging van 20 pCt. zou zijn verdis conteerd, werd toch besloten, deze ver- hooging ten volle te betalen. Daardoor zal het weekloon voor de vaste arbeiders worden gebracht op 20.50 met vrije woning en tuin. Het uurloon voor losse arbeiders is vastgesteld op 0.36. Dit besluit is genomen op grond van de over weging, dat de landarbeidersloonen niet langer de sluitpost in het bedrijf mogen zijn en de sociale gerechtigheid eischt, dat de loonen der arbeiders verbeterd worden, zoodra zich daarvoor eenige mogelijkheid opent. Dit voorbeeld van de zijde van het Nederlandsch Agrarisch Front moge zijn invloed laten gelden by de elders nog loopende onderhandelingen. Formulieren verkrijgbaar bij den distributiedienst Sinds verleden week heeft men een ver gunning noodig om een fietsband te koo- pen. Men kan daartoe formulieren ver krijgbaar van den Gemeentelijken distri butiedienst. Deze formulieren moeten door den betrokkene zelf of een zijner naaste familieleden worden afgehaald, aangezien door de ambtenaren een aantal vragen worden gesteld, die vreemden moeilijk kunnen beantwoorden. Het is niet mogelijk de formulieren bij de rijwielzaken af te halen, aangezien ze geparapheerd worden door de distributie- ambtenaren. WensCht men een band te verkrijgen, dan moet men voldoen aan bepaalde voor waarden. Er kunnen 5 gevallen worden onderscheiden: Men krijgt een band in dien men 5 k.m. of meer van zijn werk afwoont, indien men gemiddeld per werk- dat minstens, 15'km. fietst (verlangt wordt een werkgeversverklaring), indien men een kind heeft, onder de 10 jaar dat meer dan 3 k.m. van school afwoont en dat óf zelf er heen fietst öf door een der gezins leden op de fiets gebracht wordt naar school. Het vierde geval heeft betrekking op invaliden. Bij het formulier moet een doktersverklaring overlegd worden. Voorts heeft men nog de „bijzondere gevallen”. De formuieren, die hierop betrekking heb ben, worden doorgezonden naar het Cen traal Distributiekantoor, die ze onderzoekt Zij, die in den Haag wonen, maar in een andere plaats de fiets gebruiken, moe ten toch hier een formulier aanvragen. Dit formulier wordt opgezonden naar de betreffende plaats en daar onderzocht. Het meten van den afstand geschiedt met een curvemeter. Tenslotte willen wij er nog op wijzen, dat zij, wier verzoek afgewezen is, hiervan bericht ontvangen. Blijkt, dat de aanvrage gewettigd is. dan ontvangt men een bon. Deze bon moet men tegelijk met een ouden band bij den rijwielhandelaar inle veren. Deze zendt de bonnen op naar de fabriek en ontvangt hiervoor nieuwe ban den terug. Brieven komen, zeker in oorlogstijd, niet in één dag uit indië naar hier De 28-jarige schilder en benanger, van V., te Utrecht, die geldgebrek had. ging op een geraffineerde wijze te werk om aan geld te komen. De schilder had gehoord, dat jongelui, wier ouders in In dië zijn en die thans moeilijk uit Indië geld kunnen betrekken, geholpen worden door verschillende menschen in ons land. Daarom schreef de schilder een klaag lied naar een heer, die in een inrichting te Utrecht ter verpleging was opgenomen en wel over eenige contanten scheen te beschikken. Het was den schilder bekend, dat deze heer wel eens menschen, die in nood zaten, placht te helpen. In dén brief schreef de schilder, dat zijn vader op een theeplantage zat, maar dat deze tenge volge van de omstandigheden, niets van zich liet hooren, terwijl de „zoon” in geld nood zat Den eersten keer slaagde de op zet: De schilder kreeg een bedrag aan geld. Den tweeden keer zou het weer gelukt zijn en zou de oude heer nogmaals een geldbedrag hebben overgemaakt, ware het niet, dat de schilder een groote fout gemaakt had. Hij had n.l. om den in houd van zijn brief meer geloofwaardig te doen schijnen, een brief van zijn va der uit Indië er bij gedaan. In dezen brief stond, dat „palief" het geld wel zou willen verzenden naar Holland, maar dat dit niet mogelijk was, tengevolge van den oorlog. Misschien zou de oude heer ook hierdoor bewogen zijn tot afgifte van geld maar ongelukkigerwijze voor den schilder werd nog tijdig ontdekt, dat de zooge naamde brief uit Batavia gedateerd was 28 Februari en op 1 Maart lag de brief al in de bus van de inrichting, waar de oude heer werd verpleegd, in een dag van Batavia naar Utrecht en dan in oor logstijd is wel heel gauw, dacht een goede bekende van den ouden heer, die den brief in handen kreeg, en zoo werd de oplichting ontdekt. De politie heeft toen een onderzoek fingesteld en den schilder kunnen arrestee- ren. Hij heeft bekend, zich aan npjjrh- lua te hebivMi schuld iv gemaakt JjA*eti K (rwifr Algemeene bond van paardenhandelaren in Nederland Een dezer dagen hield de algemeene bond van paardenhandelaren in Neder land zijn eerste algemeene vergadering in Utrecht. Ter vergadering werd medegedeeld, dat de bond thans 700 leden telt en nog dagelijks nieuwe aanmeldingen binnen komen. De door het bestuur ontworpen statuten en het huishoudelijk reglement werden na enkele wijzigingen aange nomen. De vereischte bewilliging zal ge vraagd worden. Besloten werd, in alle provincies afdeelingen op te richten. Comité’s werdén benoemd, om in deze provincies de afdeelingsvergaderingen voor te bereiden. Mededeelingen werden gedaan omtrent besprekingen met de regeeringsautoriteiten inzake de moeilijk heden, waarin deze tak van handel is geraakt. Het vertrouwen werd uitgespro ken, dat de regeering een weg zal vinden, om de paardenhandelaren uit de moeilijk heden te helpen. Het bureau van den bond is gevestigd Duivendrechtschekade 18, Amsterdam. Andere wegen worden „bijgewerkt” Door de strenge vorst en den zwaren sneeuwval verkeeren verschillende as- phaltwegen in den Haag in slechten toe stand. Naar wij vernemen wordt het wegdek van het Buitenhof en van den Loosduin- scheweg op die plaatsen, waar veel gaten Maandag j.l. hield de N.-Guinea Stu diekring alhier zijn 27e algemeene ver gadering. De heer J. L. Chaillet, secre taris van de Nederlandsche Nieuw Gui nea Petroleum Maatschappij, hield bij die gelegenheid een voordracht i— - lichtbeelden over het bovengenoemde onderwerp. De spreker wilde zijn lezing beper ken tot het Nederlandsche gebied van Nieuw Guinea, ofschoon er ook in het Zuidelijk deel van Britsch Guinea, pe- troleum-exploitatie plaats heeft. In Ne derlandsch Nieuw Guinea zijn deze werkzaamheden met ernst begonnen in den loop van 1935. Formeel is het' begin te stellen op 1 Januari 1936, welke da tum in de overeenkomst tusschen het Nederlandsch-Indisch Gouvernement en de Nederlandsche Nieuw Guinee Petro leum Maatschappij (NNGPM) is aan genomen als het begin van een 10-jarige periode, gedurende welke de NNGPM in hoofdlijnen haar exploratie zou moe ten beëindigen om aan de aanvankelijk gestipuleerde voorwaarden te voldoen voor een omschreven gebied van 10 mil- lioen hectaren (circa drie maal de op pervlakte van Nederland). Met enkele voorbeelden schetst hoe totaal verschillend de om standigheden, waaronder elk soort van werk in Nieuw Guinea thans kan en moet geschieden in vergelijking tot de omstandigheden, waaronder spreker in de jaren 1912 en 1913 een deel van Nieuw Guinea heeft leeren kennen. Het is de motor, die de groote omwenteling heeft gebracht in de mogelijkheden, waardoor thans motorbooten en -sche pen, vliegmachines, radio enz. den stijl en het tempo aangeven tegenover vroe ger, toen met stoomsloepen, geroeide prauwen en kano’s vorderingen moesten worden gemaakt. De moderne hulpmid delen eischen wederom behoorlijken ruggesteun van outillage voor onder houd, herstel en bevoorrading, doch de ze in het algemeen verhoogde kosten zijn te verantwoorden als bedacht wordt dat de veiligheid, de vorderingen en de resultaten beter zijn. Ofschoon de door de vroegere militaire exploratie-campagne (1907-1914) verkre gen overzichtskaart, schaal 1:1.000.000 en verdere schetskaarten op kleinere schaal van patrouilles en meer op zich zelf staande onderzoekingen waardevol zijn gebleken, zoo leed het toch geen twijfel, of voor de vereischte nauwkeu righeid van het petroleum-exploratie- werk diende in den kortst mogëlijken tijd beschikt te worden over betere kaarten, waarvan de triangulatie-punten met grootere nauwkeurigheid werden bepaald en die punten, zoowel als het geheele daarmee omvatte terrein, door middel van luchtkarteering werden op genomen. De eerste 90 pt. daarvan ge schiedde door middel van een opdracht aan de KNIM, de laatste 10 pCt. zoo mede de uitwerking, geschiedden door de maatschappij zelve, alsmede door den geodetischen dienst van het Rijk te Delft. De algemeene geologische verkenning op den voet gevolgd door een campag ne der globale geophysische verkenning, gaf een inzicht in groote trekken, ten einde daarop een verder plan voor zoo wel geologische als geophysische semi- detaü onderzoekingen door te zetten. Alle moderne hulpmiddelen werden daarbij te baat genomen: circa 30 geo logen en physici met hulpstaf en teza men circa 2.000 man inheemsch en in- landsch personeel waren in den afge loopen tijd, ondersteund door motor schepen, huisbooten, motorbooten en prauwen met krachtigen buitenboord motoren, in verschillende deelen van het terrein gelijktijdig werkzaam. De verzorging van deze sterk verspreide arbeidskrachten en de daarvoor benoo- digde hulpmiddelen heeft de noodzake lijkheid voor het inrichten van een voor- loopige hoofd-standplaats te Babo als centrum doen ontstaan, terwijl laad- en lossteigers, vliegtuigbases, scheepshel lingen, reparatie-werkplaatsen, hospita len, woongelegenheid, enz. op verschil lende plaatsen verrezen; in totaal wa ren in 1938 circa 4.500 man werkzaam, waaronder 150 Europeanen. Al werkende kwam het inzicht, dat enkele der in het 5A-contract gestelde tijdsvoorwaarden, ondanks de enorme krachtsinspanningen en zeer hooge kos ten (sedert den aanvang tot Mei 1940 werd circa 22.000.000 gulden in de explo ratie gestoken), niet zouden kunnen worden gehandhaafd. Waar het Neder- landsch-Indisch Gouvernement vol komen op de hoogte was gehouden van den gang van zaken, bleek terzake ge- wenschte wijziging der termijnen vol komen begrijpelijk, zoodat daarna een meer logisch programma voor de vol tooiing der exploratie in 1939 als aan vulling der voor waarden kon worden doorgezet. De resultaten zooals zoo dikwijls bij de petroleum-exploratie het geval kan zijn zijn nog niet in verhouding tot de gemaakte kosten, ofschoon an- t het behoedzaam verder werken verantwoord is, teneinde binnen eenige jaren te kun nen beoordeelen of er een tijdstip zal komen, en zoo ja, wanneer, dat aan CREMATIE G. J. GRAICHEN Onder zeer groote belangstelling heeft gistermiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer G. J. Graichen, lid der fa, van Es en van Ommeren te x- plaatsvervangend voorzitter der Scheep- vaartvereeniging-Noord, bestuurslid van het Hospitaalkerkschip „De Hoop” en van vele andere instellingen. Aanwezig waren vele directeuren van scheepvaartmaatschappijen en velen uit scheepvaart- en handelskringen. Ge sproken hebben de heeren J. v. d. Velde, Paul Nijgh namens de fa. van Es en van Ommeren, de fa. P. A. van Es en Co. en van Ommeren’s Scheepvaartbedrijf, J. J. Jonckheer,_ directeur der K.N.S.M., na mens C V J. J. Everts te Amsterdam, de N.V. Handel Mij. Warmond te Rot terdam, waarvan de thans overledene commissaris was, Meerwaldt, procuratie houder, namens het personeel der fa. van Es en van Ommeren, Perk Vlaanderen en L. M. F. Thijsse als vrienden, A. M. Lucassen namens het Vereenigd Carga- doorskantoor te Amsterdam en J. W. van Hoey Smith te Rotterdam. Bij het dalen van de kist speelde de organist Lied van Rich. Strauss. De heer H. P. van Hoey Smith heeft namens de familie voor de belangstelling dank ge zegd. Gedurende de maand Februari van dit jaar werd aan den vischafslag te Scheve- ningen voor een totaal bedrag van 80.283,70 aan visch verkocht, voerd door 322 motorloggers 30.980,90, door 127 motorkotters 11.886,10, door 692 schokkers f 27.505,40 en aan visch van elders naar hier ten verkoop gezonden voor 9911,30. Vorig jaar Februari werd aan den af slag voor een bedrag van 38.517,05 aan visch verkocht, aangevoerd door 4 mo torloggers met 2683,95, door 2 motor kotters met f 304,45, door 44 schokkers met 10.111,45 en aan visch van elders naar hier ten verkoop gezonden voor een bedrag van 25.417,20. Volgens deze cijfers werd in Februari van dit jaar voor 41.766,65 meer visch verkocht over den afslag te Scheveningen dan in Februari van het vorige jaar. Aan uit zee aangevoerde visch werd dit jaar voor 70.372,40 verkocht tegen over in Februari 1940 voor 13.099,85 of dit jaar voor 57.272,55 meer. De ver koop van visch van elders naar Scheve ningen ten verkoop gezonden was vorig jaar ruim 15.000 meer dan dit jaar. voorkomen, geheel vernieuwd. Met het wegdek van het Buitenhof heeft men dezer dagen een aanvang ge maakt, terwijl men met de werkzaam heden aan den Loosduinscheweg de vol gende week hoopt te beginnen. De gaten in de andere wegen, zooals in den Be- zuidenhoutscheweg, zullen worden bij gewerkt. VOORWAARDE OPROEP SOLLICITAN TEN HOOFD SCHOOL COLENSO- STRAAT Het bestuur van de afdeeling ’s-Gra- venhage van den Bond van Nederland sche Onderwijzers deelt in een adres aan den Raad mede, dat in den oproep van sollicitanten naar de betrekking van hoofd der B.L.O.-school aan de Colenso- straat 6, in deze gemeente, een leeftijds grens gesteld werd. Alleen sollicitanten tusschen de 30 en 50 jaar kunnen voor een benoeming in aanmerking komen. Genoemd bestuur brengt onder de aan dacht van den Raad, dat het bezwaar heeft tegen de gestelde grens van 50 jaar en verzoekt het daarheen te willen lei den, dat voor deze sollicitanten geen grens naar boven gesteld wordt. In een toelichting wijzen adressanten er op, dat zich onder het personeel der B.L.O.-scholen tal van leerkrachten met langdurige ervaring en van rijperen leef tijd bevinden. In stede van deze verdien stelijke leerkrachten een kans op promo tie te geven, ontneemt de leeftijdsgrens hun alle perspectief. ONTBINDING HUUROVEREENKOMST EN VERHURING AAN HET NACHTEGAALPLEIN Krachtens raadsbesluit van 13 Augus tus 1934 werd aan J. Nieuwenburg en J. J. van Eijck voor de beoefening van de tennissport tot en met 31 December 1945 verhuurd een oppervlakte gemeentegrond, groot ongeveer 664 m2., gelegen aan het Nachtegaalplein. Genoemde huurders hebben verzocht deze overeenkomst gerekend van 1 April 1940 af als ontbonden te beschouwen. Th. Ramaker en H. Mittelberg (be stuursleden van de tennisvereeniging „De Lepelaars") hebben aan B. en W. verzocht deze oppervlakte grond gerekend van 1 April 1940 af den datum, waarop de grond in gebruik is genomen tot en met 31 December 1955 te mogen huren tegen een huurprijs, berekend naar 200 per jaar. Inmiddels is ten behoeve van de nieuwe huurders voor rekening van de Gemeente op een gedeelte van dien grond een clubhuis gebouwd door de Gemeentelijke Vakcursussen voor Werkloozen. De vereeniging is bereid, gerekend van 1 Januari 1941 af, jaarlijks een bedrag van 100 te betalen als bijdrage in de kosten van stichting en onderhoud van dit gebouw, hetwelk eigendom van de Gemeente blijft. B. en W. stellen den Raad voor aldus te besluiten. BRANDJE AAN HET BANKAPLEIN Hedenochtend omstreeks kwart over 11 is brand uitgebroken op de zoldervenm- ping van het pand Bankaplein 4, gelegen op den hoek van den Riouwstraat. De brandweer verscheen met 2 motorspuiten en een magirusladder ter plaatse. Zij nvd het vuur spoedig onder de knie. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in het niet brandvrij opstellen van een electrisch kacheltje. NIEUWE DIRECTEUR ORANJE KLINIEK Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Oranje-Kliniek in de plaats van dr. C. G. N. Noë, tot directeur van deze instelling benoemd dr. J. B. Ebbinge, vrouwenarts alhier. Dr. Ebbinge heeft 10 Maart deze functie aanvaard. AFZETTING LANGS HET WATER OVER 10 DAGEN GEREED Langs de grachten worden, zooals be kend, houten hekken en palen, ver bonden door ijzerdraad, geplaatst om te voorkomen, dat voorbijgangers ’s avonds na het invallen der duisternis in het water loopen. Over tien dagen hoopt Gemeentewerken, die hiervoor zorgt, het werk gereed te hebben. Een afstand van 25 k.m. langs het water zal dan zijn af gezet. VIJ F-EN-TWINTIG JARIG BESTAAN M ETA A L-IND USTRIE „ZOPPI” De Metaal-industrie „Zoppi”, gevestigd Schapenlaan 4, bestaat op Woensdag 19 Maart a.s. yijf-en-twintig jaar. In die jaren heeft zij tal van werken uitgevoerd voor architecten, aannemers, Rijks- en Gemeentewerken. Op 19 Maart, des middags van 23 uur, zal aan de Schapenlaan 4 een recep tie worden gehouden. IR. C. DOESBERG OVERLEDEN In den ouderdom van 84 jaar is gis teren hier ter stede overleden ir. C. Doesberg, architect Rijkswaterstaat en B.O.W. in Ned. O.-Indië. De begrafenis vindt Zaterdag a.s. om kwart voor 3 op de begraafplaats Oud Eik en Duinen plaats. SUBSIDIE KATH. BOND VOOR HET GEZIN Het dagelijksch bestuur van den Kath. Bond voor het gezin, v.h. R.K. Vereeni ging van Hoofden van groote gezinnen, verzoekt in een adres aan den Raad, evenals vorige jaren, ten behoeve van het werk der vacantiebezigheid, de gewone jaarlijksche subsidie te mogen ontvangen. UITBREIDING OPENSTELLING DISTRICTSKANTOREN P.T.T. Met ingang van Maandag 17 Maart wordt ftoet tijdstip van openstelling van de {districtskantoren der P.T.T. Oost (Laan x tyan Nieuw OosMndië) eik West iFitorcujl |h|ik>t aat), ve. - -- - - van de Steynlaan, doordat hij moest uit wijken voor een voetgangster, aangereden door een vrachtauto. Met een verwonding aan het voorhoofd en een hersenschudding werd hij door den geneeskundigen dienst naar het R.K ziekenhuis aan het Westeinde gebracht. Op het Juliana van Stolbergplein is J gisteravond de 36-jarige wielrijder A. van L uit Voorburg tegen een trottoirband gereden en gevallen. Hij bekwam een hoofdwonde en een hersenschudding. De geneeskundige dienst vervoerde hem naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN Aan het commissariaat van den Cen- tralen Opsporings Dienst, Laan Copes van Cattenburch 13, is aanwezig een dames- rijwiel. welke rijwiel omstreeks 9 Decem ber 1940 in de omgeving van de R. J. Schimmelpennincklaan alhier, is vreemd. Het signalement van het rijwiel is als volgt: damesrijwiel, ongemerkt (vermoe delijk is het merk verwijderd); zwart ge lakt, goudgroen gebiesd, zwart celluloid stuur met dito handvatten, nikkelen bel, op het stuur een zwart linnen stuurtasch, --- r Amsterdam, imitatie Terry zadel met blauw dekje, de£z*jds gezegd kan worden, dat lederen rokbeschermer, zeildoeken ket- tingkast, electrische lantaarn (de dynamo is gemerkt „Union Kobalt”), bagagedra ger met standaard, de banden zijn ge merkt „Amazone”, terugtraprem, merk „Superieur”. Het rijwiel is aan bovengenoemd bureau te bezichtigen op werkdagen tusschen 9 uur v.m. en 5 uur n.m. te H

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9