I Ce' A* 'w- SlfËi No. 17824. 1941. In het stampvolle Concertgebouw te Amsterdam REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS •1 4 B Donderdag 13 Maart. h - 'SF w A Wl f c heden, verleden Beschouwingen over toekomst en w CA* WELKOMSTWOORD W. PAUSTIAN n I o een Overzicht van de zaal tijdens de rede van den Rijkscommissaris Na de rode van den Rijkscommissaris vond «mi.groote parade plaats A Ar O F het het A M Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro Ne. 12500 ‘r w Jl In een groote bijeenkomst, welke de kring Noord-Holland van „Arbeitsbereich” der N.S.D.A.P. in Nederland gistermiddag in Concertgebouw te Amsterdam had georganiseerd, heeft de Rijkscommis saris Rijksminister Seyss-lnquart een belangrijke rede gehouden. De be langstelling voor deze gebeurtenis was overweldigend groot. Niet alleen was er geen stoel meer onbezet, maar reeds een half uur voor het begin der bijeenkomst stonden de belangstellenden in dichte drommen tot in alle uithoeken van de groote zaal, welke met bloemen, dennegroen en vlagge- doek feestelijk was versierd. Ook het podium, waarop een militair muziek corps had plaats genomen, was smaakvol aangekleed. Toen de Rijks commissaris om 4 uur in de zaal verscheen, verhieven de aanwezigen zich van hun plaatsen, waarbij zij de hooge autoriteit den Duitschen groet brachten. V f f HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Groote rede den Rijkscommissaris van (Stapf) ingeluid werd (rStapf) f Rijkscommissaris Dr. Seyss-lnquart (Foto-archief) Partijgenot) ten, Kameraden, i A Na de begroeting hield de Rijkscomnris- saris de volgende rede: I up voiKscn I verdrongen door confessioneele en dy nastieke belangen en het Rijk, dat gedra gen werd door deze idee, viel uiteen. Daarmede waren echter ook de banden der orde en van het harmonische even wicht losgemaakt. De randgebieden van het machtsgebied, waartoe sedert 1648 met de afscheiding van het Rijk ook de Neder landen waren gekomen, waren zonder ge meenschappelijk zwaartepunt en wijdden zich aan eigen taak. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel, Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Historische wording Gemeenschappelijkheden en vermoede tegenstellingen uit het heden moeten haar motiveering en ontwikkeling vinden in de historische wording. Wij weten, dat dit Nederlandsche volk, dat zijn volksche substantie evenals een groot deel van het Duitsche volk, gevon den heeft in de stammen der Friezen, Ne- der-Saksers en Franken, indertijd, toen de eerste Rijksstichting in het middel- Europeesche gebied plaats vond, dus in '4. f f w Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 door de regeling der successie van Karei op volksche selectie berustende idee is V in 1555, was van toen af verschillend, i Toen werden de Nederlanden uitgeleverd aan de Spanjaarden. In den strijd tegen de Spanjaarden en tegen het katholicisme veroverden de Nederlanden hun confes- sioneele en dynastieke vrijheid, welke tevens beteekent, dat zij wegvielen uit het, Rijksverband, zij het ook een verband, dst op zichzelf eigenlijk reeds verbroken was. Men moet echter in het oog houden, dat de bedoeling der Nederlanden primair niet erop gericht was, het Rijk te verlaten, maar hun volkschen aard te behouden tegenover de Spanjaarden en het katholicisme. En wij weten, dat Marnix van St. Aldegonde als vertegenwoordiger der Nederlanden, op den Rijksdag te Worms in 1578 in een door volksche verantwoordelijkheid ge dragen redevoering den Duitschen vorsten en stammen heeft bezworen, de Nederlan den in den strijd tegen de Spanjaarden niet te verlaten en niet te dulden, dat deze landen uit het Rijksverband zouden worden gescheurd. Toen heeft het Rijk gefaald. Confessioneele en dynastieke belangen waren toonaangevend voor de besluiten der machthebbers, volksche en nationale overwegingen telden niet mee. De vol trekking dezer ontwikkeling was het jaar 1648, dat voor de Nederlanders een jaar van blijde herinnering moge zijn, wan neer zij met den toen beginnenden terug tocht uit het kloppende leven van Eutopa en vooral van het Europeesche midden, voor altijd tevreden willen zijn, een jaar van rouw voor alle Duitschers. aangezien het de manifestatie vormde der ineen storting van de rijksidee. Het Rijk van het avondland, zooals het door de Carolingers, Saksers en Staufen, gegrondvest en opnieuw gegrondvest was, berustte op de idee der ordening van het Europeesche gebied, waarbij de stammen van Germania de dragers en garanten van deze orde moesten zijn. Rondom deze machtskern schaarden zich zinvol de an dere stammen en volkeren, om in de kracht van den ban des vredes van dit Rijk het eigen geluk na te streven. Deze in laatste instantie zij het ook onbewust, het Carolingische rijk, reeds in een ge meenschap met andere stammen, die thans versmolten zijn tot het Duitsche volk, was opgenomen. En in de deelingsverdragen, die ten slotte langs de Rijksgrens geleid hebben tot het Frankrijk en Duitschland van den modernen tijd, lag het deel van de Ne derlanden, voor zoover het voorwerp kan zijn van mijn beschouwingen, dus de thans bezette gebieden, en voor zoover zij toen reeds aan de zee ontworsteld waren, als Germania Inferior dus Neder-Duitsch- land in het gebied der gemeenschap van dit eerste Rijk. Dat in die tijden Rijkslegers in de Nederlanden bestreden en onder meer ook teruggeslagen werden, vormt geen bijzonderheid voor de Neder landen. Gebeurtenissen van gelijken aard hebben zich in alle andere deelen van het Rijk voorgedaan, wanneer de dragers der macht om dynastieke of confessioneele re denen, zich keerden tegen de Rijksidee, of wanneer de volksche substantie van een deel van dit Rijk in het nauw werd ge bracht. De bewering zal niet worden uit gesproken, dat de Nederlanders in die tijden niet een bijzonderen, eigen aard hadden, zooals die zich nu eenmaal op grond van de substantie van het ras en de harde levenservaringen aan de kusten der zee evenzeer ontwikkeld heeft als bij voorbeeld in de Oostelijke- en de Alpen gouwen. Men kan echter rustig beweren, dat omstreeks de wisseling van de zestien de eeuw het Nederlandsche volk precies zooals de overige volksstammen, die toen verbonden waren in het gemeenschappe lijke Rijk, heeft beschikt over de eigen schappen en voorwaarden om bij een overeenkomstige verdere ontwikkeling een element te worden van het Duitsche volk, waartoe de in het Rijk gebleven stammen intusschen zijn versmolten. Dit te consta- teeren zegt ons, dat de Nederlanders en de Duitschers, gezien van het standpunt van den nationalen staat, niet tot één volk zijn geworden, maar dat zij beschikken over dezelfde voorwaarden van ras en derhalve naar den bloede verwante vol keren zijn, in staat tot een steeds nau were gemeenschap. De ontwikkeling, die Uitzonderingen op de boete De beschikking betreffende het innen der boete zal als gevolg hebben, dat naar alle waarschijnlijkheid de groote kring van hen, die met open blik de nieuwe vormgeving der dingen tegemoet zien en deze houding trouw gebleven zijn, slechts bij uitzondering getroffen wordt; met uit zonderingsgevallen kan echter rekening gehouden worden. Deze episode in de geschiedenis der bezetting is afgesloten. De voor de bezetting als normaal gel dende omstandigheden zijn weer inge treden. De vastbeslotenheid der Bezet tingsmacht om haar standpunt te verwe zenlijken, is duidelijk. Ik maak onmiddellijk van deze gele genheid gebruik, om voor u partijge- nooten en kameraden te treden, ten einde u uiteen te zetten, waarom het thans gaat, want de kracht van onze ba jonetten is vooral bedoeld voor den vijand van buiten. Binnen het terrein echter, waar wij moeten besturen, doen wij ons vooral gelden door de kracht der idee, welke wij vertegenwoordigen en door de overtuiging, welke uit de verkondiging van deze idee medegedeeld wordt. Ik kom derhalve vooral tot u, de partijgenooten uit het Arbeitsbereich, aangezien gij immers mijn nauwste medewerkers moet zijn bij de verwezenlijking van de taak, welke mij de Führer in dit land heeft gegeven. Gij zijt ertoe geroepen het Nederlandsche volk door uw leven een voorbeeld te ge ven van de nationaalsocialistische volks gemeenschap in het gebied der Groot-Ger- maansche Gemeenschap. Gij moet weten, waarom het gaat, welk doel wij moeten bereiken en hoe wij een standpunt moeten bepalen ten aanzien van de afzonderlijke gebeurtenissen, welke zich voor ons voor doen. Ik juich het toe, dat zich in ons midden een zoo opmerkelijk aantal Ne derlandsche nationaal-socialisten bevindt, die in een harden nog vaak verkeerd be grepen strijd als pioniers medewerken aan den opbouw van een nieuw Europa en die in deze idee en strijdgemeenschap ze ker kunnen zijn van onze onverbrekelijke kameraadschap. Ik spreek echter ook in het bewustzijn, dat mij de overige Nederlanders hooren. Nederland is uit een eeuwenlangen droom gewekt. De Nederlanders zien zich met dit ontwaken tegelijk geplaatst voor het eene probleem: Duitschland. Duitsch land beteekent voor de Nederlanders in het algemeen en voor de Hollanders in het bijzonder, zooals in een aan gedach ten rijk geschrift van een Hollander uit eengezet is, den eisch, een standpunt te bepalen ten aanzien van de dingen der wereld. Nederland merkt, dat het niet meer naar zijn stillen tuin en zijn rustig omheinde bosschage terugkeert. Het be gint te begrijpen, dat de tot Nederland gerichte vraag van het lot eerst dan een volksch Nederlandsch antwoord zal krij gen, wanneer het tegenover Duitschland een waarlijk scheppende houding weet te veroveren. De voorwaarde voor een zoo danige actieve, dus een actie eischende houding is, dat men een duidelijk inzicht heeft in de grondslagen van deze actie. omstandigheden moest worden ge handhaafd en dat de Bezettings macht in staat is, om zelfs de at mosfeer, die tenslotte opwekt tot feitelijke handelingen van tegenstand en deze daarmede eigenlijk eerst mogelijk maakt, te treffen. Staking en uitsluiting ontoelaatbaar De door den bevelhebber der Weer macht gegeven instructies zijn ondubbel zinnig en radicaal. De Nederlandsche bevolking moet er kennis van nemen, dat in een door oorlogshandelingen bezet gebied een staking en evenzeer een uit sluiting in ieder geval ontoelaatbaar, ja volkomen ondenkbaar is, en steeds moet worden beschouwd als een vergrijp tegen de door de Bezettingsmacht te handhaven orde. Mocht een in openbaren dienst zijnde ambtenaar of employé in het vervolg staken, dan vernietigt hij daarmede zijn bestaan. Wij hebben in tusschen met verordeningen een bescher ming ingesteld tegen ongerechtvaardigd ontslag en een recht van controle op de loonverhoudingen, ook zonder uitdruk kelijke klachten van den betrokken werk nemer, die het mogelijk zullen maken, de gerechtvaardigde aanspraken der ar beiders in het oog te houden en te be veiligen, voor zoover dat onder de ge geven omstandigheden mogelijk is. Vooral zullen langs dezen weg de on gerechtvaardigde en asociale loonver- schillen uit den weg geruimd en verhoo- gingen toegelaten worden, waar de so ciale behoeften der werknemers dit eischen en waar zij volgens de economi sche omstandigheden mogelijk zijn. Het strikte stakingsverbod beteekent derhal ve niet een belemmering der levens- eischen van den arbeider, maar vormt een maatregel, die in het eminente be lang der instandhouding van de orde in het bezette gebied onder alle omstandig heden gehandhaafd zal worden. Op het oogenblik, waarop de Duit sche organen voor handhaving van de orde ingrepen, stortten deze be roeringen ineen. De als raddraaiers schuldig bevonden personen zullen, al naar de omstandigheden, door het militaire gerechtshof tot een har de, onvermijdelijke, maar verdiende straf worden veroordeeld. Maar ook de kring van hen, die volgens den aard van dit land mede verantwoor delijk zijn voor de vorming der open bare meening, moet door drastische maatregelen er aan herinnerd wor den, dat hier de door de Bezettings macht geëischte orde onder alle De heer W. Paustian, leider van den kring Noord-Holland van het „Arbeitsbe reich” der N.S.D.A.P. in Nederland, heet te de aanwezigen vervolgens welkom. In het bijzonder richtte spr. zich hierbij tot den Rijkscommissaris en tot de eeregasten van dezen middag, tot wie o m. behoorden de generaal der infanterie Ruoss als ver tegenwoordiger der Weermacht, de com- missaris-generaal S.S. Brigade-führer Rauter, commissaris-generaal dr. Wimmer commissaris-generaal tevens leider van het „Abeidsbereich” der N.S.D.A.P in Nederland Schmidt, de vertegenwoor diger van het ministerie van buitenland- sche zaken te Berlijn, gezant Bene, Bri- gadeführer Knoblauch, de generaal der politie Schumann, de Marinebefehlshaber Admiral Kienast, verder alle provinciale en stedelijke gevolmachtigden van den Rijkscommissaris, de commissaris van de provincie Noord-Holland, mr. A. J. Bac ker, de regeeringscommissaris en burge meester van Amsterdam, de heer E. J. Voüte en de commissaris van het N.V.V., de heer Woudenberg. Voorts verscheidene vertegenwoordigers van partij, Weer macht en politie, alsmede belangrijke fi guren uit de NSB. en N.S.D.A.P., pro fessoren van de Amsterdamsche universi- teit, vertegenwoordigers van het Amster damsche stadsbestuur enz. J Typisch Nederlandsche prestaties Erkend moet worden, dat de volkeren en stammen van deze randgebieden en daaronder versta ik niet alleen de gebie den. die eens afhankelijk geweest waren van het Rijk, maar ook die, welke zich richtten naar het machtszwaartepunt van het Rijk, zonder deelen te zijn geweest van dit belangengebied uit de kracht van hun Germaansch-volksche substantie, buitengewone prestaties hebben volbracht. Wij herinneren ons de even koene als ge niale veldtochten van Karel XII en tot deze categorie van appreciatie behoort de kolonisatie van de Hollanders; voorts de prestaties op het gebied van den dijkbouw en van de waterbouwkunde in het alge meen, van den scheepsbouw en tenslotte ook hun prestaties in land- en tuinbouw. Indien wij hieraan nog het unieke van de Nederlandsche schilderkunst en de belang rijke prestaties op wetenschappelijk, voor al medisch gebied toevoegen, dan vormt zich voor ons, toeschouwers en buiten staanders, het beeld van karakter en prestaties, dat wij als typisch Nederlandsch en Hollandsch kunnen qualificeeren en >dat de waarden inhoudt, die wij als waar lijk Nederlandsch kenschetsen en die wij als een verrijking van het geheele avond land erkennen en niet willen missen. volk. Wij zullen in de toekomst, wan neer dat noodig is, nog harder zijn. Vooral waarschuw ik er voor, de Duitsche Weermacht en de leden der Weermacht te beleedigen. if* *%*-*,■ Ongeveer twee weken geleden waren Amsterdam en eenige steden in Noord- Holland het tooneel van beroeringen, die gericht waren tegen de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven. Amsterdam is weliswaar het ter rein, waar niet alleen tengevolge van de structuur der sociale verhoudingen van zijn bewoners, maar ook door de samenstelling der bevolking op zich- zelve, vaak ongeregeldheden voorkwa men, die het radicale optreden noodig maakten van de organen voor de hand having der orde, zoodat dergelijke woelingen en stakingsbewegingen niet als iets geheel ongewoons beschouwd kunnen worden. In het onderhavige geval heb ben echter zonder twijfel die krachten, vooral weer de Joden, die tenslotte de zen al* Vemietigingsoorlog tegen het Duitsche volk bedoelden strijd hebben ontketend, weer de hand in het spel gehad en een deel van de tot dusver ordelijk haar werk verrichtende bevol king tot tegenstand opgehitst en ver leid. Juist om deze reden was het hoodzakelijk, met de scherpste midde len en op de meest besliste wijze de zen tegenstand te breken. Ik hoop, ik hoop, dat het Nederlandsche volk uit de ervaringen der laatste dagen ge leerd heeft, hoe onverbiddelijk de be zettingsmacht haar taak en haar recht Weet te handhaven. Ik hoop, dat het Nederlandsche volk zich in de toe komst niet meer zal laten verleiden door elementen, vreemd aan land en A s. w In afhankelijkheid geraakt Een critische beschouwing juist van de koloniale prestaties en haar resultaten be wijst ons evenwel, hoe Holland door dezen rijkdom in afhankelijkheid geraakte. De volksche basis, welke ter beschikking van het Hollandsche en Nederlandsche volk stond, was te smal, om deze afgelegen rijkdommen uit eigen kracht te beveiligen, was oorzaak, dat Nederland uitkeek naar een beschermende mogelijkheid, welke zoo al niet juridisch, dan toch in feite erkend werd en maakte de Nederlanders politiek, economisch en tenslotte maatschappelijk, van Engeland afhankelijk. Dit Nederland sche Rijk, dat zichzelf niet kon verdedi gen, moest zich geestelijk steeds meer op internationale betrekkingen en banden oriënteeren en belanghebbende bij een vredespolitiek tot eiken prijs worden. De rijke economische basis overzee leidde bo vendien in het moederland tot een zelf voldaanheid, welke tenslotte tot stilstand leidt. Het kan zijn, dat de Nederlander in den Duitscher ’n element ziet dat eeuwig beroe ring, opwinding en onrust teweeg brengt; een die nooit tevreden, onvoltooid en steeds in wording is. De grenzen van het Duitsche volk, die naar bijna alle zijden geografisch onbeschermd open lagen en bloot stonden aan het voortdurende op dringen van volken van vreemd bloed, dwongen den Duitscher, een strijder en daarmede een eeuwig zoekende en stre vende te worden. De Nederlander en vooral de Hollander meende voor zijn eeuwenlange afscheiding een zelfvoldane veiligheid als het hem eigene te hebben gevonden. Indien deze toestand als van bijzondere waarde en als het wezen van den Nederlander gevoeld mocht worden, dan zal men begrijpen, dat het Duitsche volk hiervoor niet hetzelfde begrip kan toonen als voor die eigenschappen van den Nederlander, waardoor dezen hun koloni- satorische en cultureele prestaties hebben volbracht. Wij bezitten des te minder be grip voor dezen terugtocht naar de idylle, omdat deze toestand voortvloeide uit een voor de Nederlanders gunstige situatie, die in haar grondslagen namelijk oplossing vun de Europeesche machtskern en verleg ging van het zwaartepunt van de •macht naar de kusten van den At- - 4 W? s'*i 5 -

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1