1 MÉNTHOREX J INKOOP van GOUD - ZILVER EN JUWEELEN Ook slecht geslepen briljanten. M.T8SS bl>“: HAAGSCHE COURANT Donderdag 13 Maart 1941 le bl. pag. 2- a. pou.'X’-.kÏJ"1™ ?nndat°WijSinnJPUnt ™°'bS^ de tot A De bedoeling van oe instelling van een burgerlijk bestuur. te leiden, dat de niet in de eerste wilde weten van daaraan ben. Ik heb het niet juist geacht in het ver volg aan deze verklaringen nog veel toe te voegen, want ik ben nog steeds besloten de Nederlanders althans in groote meer derheid voor nuchtere, ernstige, wikkende menschen te houden, die in staat zijn, wel de van haat en venietigingsWil vulde handelwijze dergenen, die deze meerderheid optreden nadruk wijs ik op dit verschijnsel ben er echter zeker van, dat de Neder- landsche arbeider, zooals iedere andere arbeider, zich door het feit van zulke be perkingen niet laat beïnvloeden, daar hij de onvermijdelijkheid ervan inziet, als hij maar weet, dat het erom gaat, de stabili teit en gelijkmatigheid van de levens middelenvoorziening, juist voor den ar beider, te verzekeren Onze levensvoorwaarden Ofschoon Engeland door het geniepige en onmenschelijke wapen der blokkade zijn onmilitaire en verraderlijke succes Van het jaar 1918 wilde herhalen en het heden nog door den vromen Lord Halifax voor verkeerd begrepen menschelijkheid laat verklaren, wanneer eenige Amerika nen hongerlijdende kinderen in België en Frankrijk kindervoeding willen zenden, heb ik verklaard, ernaar te zullen stre ven, dat de levensvoorwaarden van het Nederlandsche Volk niet ongunstiger zullen zijn dan die van het Duitsche Volk. Ook dient men te bedenken, dat de weekrantsoenen in Nederland buitenge woon gunstig afsteken bij die. welke op het oogenblik in België en Frankrijk ver strekt worden, en in hoofdzaak gelijk gesteld zijn met de rantsoenen, welke in Duitschland verstrekt worden. Ik kan er aan herinneren, dat de rantsoenen, die hier thans aan brood verstrekt worden, minstens gelijk zijn aan de rantsoenen in Nederland in de jaren 1916 tot 1918. dat toén echter het vastgesteld rantsoen vleesch slechts 200 gram en het rantsoen vet 175 gram bedroeg den schijn, alsof thans schaar verblinde, onver- schreeu- Zoo kwam het tot den tienden Mei en na de verbrijzeling van den tegen stand der Nederlanders tot invoering van het Rijkscommissariaat. Uit het feit, dat in de bezette gebieden ten Westen van de oude grens van het Duitsche Rijk uitsluitend in Neder land een burgerlijk bestuur werd in gevoerd, valt af Führer Nederland plaats behandeld het standpunt, dat het een door de Duitsche militaire macht bezet land is. Deze bedoeling kan verkeerd be grepen worden en dat geschiedt door velen, die onvoorwaardelijk in de rol van vijand van het Duitsche volk en Rijk willen blijven. lantischen Oceaan gericht was tegen de levensbelangen van het Duit sche volk. Vooral echter is deze toestand en de daarmee verbonden geestegverhou- ding hoogst, dubieus en misschien zelfs een gevaar voor de handhaving van de ware kern des volks, op een oogenblik, waarop de krachtlijnen op het terrein der internationale politiek, die dóór hun rust aan deze situatie het aanzijn gaven, eeni- gerlei wijziging ondergaan. Ill ■■n—cs De vrijheid van politieke beslissing, die daarmee aan de Nederlanders ge geven is, zal slechts in zooverre be- teekenis hebben als de houding, die de Nederlanders in dezen beslissenden strijd van het Duitsche volk voor de toekomstige vorming van Europa aan nemen. den doorslag zal geven bij de bepaling van de plaats der Nederlan ders in de toekomst. Ik geloof, dat deze verklaringen helder en duidelijk zijn. Het is mij althans niet mogelijk in te zien, hoe men nég duidelijker en helderder kan spreken HJ boerenleiders ontbrak den man alle be- derheid aan de macht gekomen zijn, dan pleit dit niet tegen het natiönaal-socia- lisme, maar bewijst slechts met welk een terreur de verdwijnende krachten, haar Stellingen hebben verdedigd. Juist wij uit de Ostmark weten dat. want of-- b^nuLT^T^6 d^nervnnr^ati™n moorden en hun eigenlijke beteekenis 'te het Duitsche volk in den .voormaligen begrijpen Deze verklaring in herhaalde bondsstaat Oostenrijk niets meer wilde - - - weten van dit Oostenrijkerschap, waar van tot vervelens toe gewaagd werd, doch nog slechts wilde terugkeeren tot het Rijk, hebben alle krachten van interna tionale en confessioneele groepeeringen zich tegen deze verwezenlijking van den volkswil verzet. Wij groeten al deze me destrijders voor een nieuwe, gelukkiger ordening van ons werelddeel, die vervuld zijn van de beteekenis en verplichting van de nationaal-socialistische idee. Het liberalisme Deze situatié leidde tot een geesteshou ding, waarvan wij Duitschers meenen, dat wij haar in het belang van ons volk heb ben overwonnen, namelijk tot' het libe ralisme, dat toegankelijk is voor en blöot staat aan internationale gedachtenreeksen en banden. Datgene, wat ons thans als de huidige cultuur in Nederland aan presta ties tegemoet treedt en het getuigenis vormt van de cultureele prestaties der laatste decennia, zooals wij dat ook bij ons konden waarnemen, draagt hetzelfde stem pel en vertoont hetzelfde uiterlijk als prestaties van dat genre in een willekeu rig ander land van het liberalisme. Vier kante dobbelsteenen, die de laatste open baring van de architectuur moeten voor stellen en slechts aan. de stoffelijke' wet ten van de bouwstof onderworpen zijn en niet gevormd door de idee van den kun stenaar, staan hier in Nederland op de zelfde wijze als zij eens bij ons in Duitsch land gebouwd zijn of ih een ander land staan, waar een libefaal-internationaal ge- depraveerde geest onder Joodschen invloed de cultuur poogde te influenceeren, hetzij in Frankrijk, Engeland, Amerika of den Oriënt. En op dezelfde wijze zijn ongetwij feld ook nog vele andere levensuitingen onVolksch en derhalve on-Nederlandsch ge worden, waaraan de Nederlander thans gewend is en waarin hij niet wil worden gestoord. Het Jodenvraagstuk Ik verklaar, dat mijn woord „Wij willen het Nederlandsche Volk niet be nauwen en het onze overtuiging niet op dringen” nog steeds geldt, maar dit geldt slechts voor het Nederlandsche Volk. De Joden worden door ons niet beschouwd als bestanddeel van het Nederlandsche Volk. De Joden zijn voor het nationaal-socialisme en het nationaal- socialistische Duitsche Rijk de vijand. Van het oogenblik van hun emancipatie af was hun streven erop gericht, de volksche, zedelijke waarden in het Duit sche Volk te vernietigen en in plaats van een nationaal-bewuste en verantwoorde lijke wereldbeschouwing een internatio naal nihilisme te stellen. Volledig duide lijk werd de noodlottige beteekenis van het Jodendom voor het Duitsche Volk in de jaren van den wereldoorlog. Zij waren het immers eigenlijk, die dien dolk slepen, wiens stoot in den rug van de Duitsche legers toen den tegenstand der Duitschers brak. Van 1918 af wilden zij alle traditioneele, volksche, maar ook zedelijke en religieuze geloofswaarden in het Duitsche volk opheffen en ontbin den De Joden zijn voor ons geen Neder landers. Zij zijn de vijanden, met wie wij noch tot een wapenstilstand, noch tot een vrede kunnen komen. Dit geldt, indien u wilt, voor den tijd der bezetting. Verwacht van mij geen verordening, die dit vaststelt, behalve regelingen van politioneelen aard. Wij zullen de Joden raken, waar wij hen aantreffen en wie met hen meegaat, heeft de gevolgen te dragen. De Führer heeft verklaard, dat de Joden in Europa hun rol hebben uit gespeeld en derhalve hebben zij hun rol uitgespeeld. Het eenige, waarover wij kunnen praten, is de invoering van een dragelijken overgangstoestand met handhaving van het standpunt, dat de Joden vijanden zijn, dus met inacht neming van alle voorzichtigheid, die men tegenover vijanden te pas brengt. Wat evenwel den tijd aangaat, dat Duitsch land eens niet als bezettende mogendheid hier te zorgen heeft voor handhaving van de orde en het openbare leven, dan zal het Nederlandsche Volk voor de keus gesteld worden of het ’t kameraad schappelijke samengaan met het Duit sche Volk terwille van de Joden op het spel wil zetten. toespraken reeds weer te herhalen, scheen .mij voor de Nederlanders ongepast en on juist. in verband met den ernst van mijn woorden. Ik heb derhalve in de Nieuw- jaarsboodschap-1941 uitsluitend duidelijk gemaakt, dat thans de teerling geworpen wordt, want de nieuwe opbouw van Europa is begonnen en ieder afzonderlijk is voor de beslissing gesteld: met ons of tegen ons tertium non datur. In de toe komst spreken en gelden daden. De lotsgemeenschap Thans zijn reëele, doch harde handelin gen verricht en er zal wel niemand meer zijn, die er aan twijfelt, dat de bezetten de mogendheid, gedragen door de strijd vaardige idee van het nationaal-socialis me. besloten is, haar, naar ik met nadruk verklaar, steeds tijdig verkondigde doel einden en bedoelingen onverbiddelijk te verwezenlijken. Dit verschaft thans gelegenheid de uit eenzettingen over de lotsgemeenschap van het Nederlandsche en het Duitsche volk, die weliswaar misschien nog hier en daar geloochend wordt, doch eigenlijk reeds een feit is geworden, voort te zetten en vooral de ervaringen met de reactie tot dusver na te gaan om naar ik althans voor mijn deel met nadruk betoog voor beide partijen nuttige conclusies te trekken. Hoe heeft het Nederlandsche volk gereageerd? Indien men geloof wilde slaan aan ge ruchten, welke in het vijandelijke buiten land in omloop worden gebracht, zou men moeten aannemen, dat in dit land hier hongersnood heerscht, dat de Nederland sche arbeider door Duitsche politieman nen met de bajonet op het geweer naar zijn werk wordt gebracht, dat een wilde moordende vijandschap tusschen de Duit schers en de Nederlanders in dit land bestaat en het Nederlandsche volk zich in een staat van volkomen knechtschap bevindt. In dit land is sinds de bezetting nog geen mensch verhongerd. Het geval heeft zich ook nog niet voorgedaan, dat een Nederlander door politiemaatregelen in zijn hoogst persoonlijk besluit werk aan te nemen of niet, werd gedwongen. Ik geloof echter te kunnen zeggen, dat in dit land, als men in aanmerking neemt dat het toch bezet gebied vlak bij het vijandelijke front is, een waarlijk onge loofelijke vrijheid voor politieke activi teit bestaat, want de neerslag van dit leven in de politieberichten, die toch niet het geheele politieke leven vormt, is groot genoeg. Tenslotte behooren bij vechtpartijen ingegooide ruiten en dergelijke uitingen van politiek leven toch altijd tenminste twee elkaar bestrijdende politieke elemen ten. Zij moeten er dus beide zijn en beide de mogelijkheid bezitten hun bestaan zoc drastisch te bewijzen. Het is derhalve ook niet juist, als de een óf ander beweert dat hier politieke bewegingen haar be staan leiden op de punten van de Duitsche bajonetten. Een dergelijke bewering getuigt van grondig gebrek aan kennis van de doel treffendheid der Duitsche bajonetten In dien wij namelijk inderdaad de bedoeling hadden hier een politieke beweging onder bescherming der Duitsche bajonetten en met hun hulp te forceeren. dan zou er binnen weinige weken in dit land in het geheel niemand meer zijn, die het sléchts kon of zou wagen in woord of geschrift of metterdaad een eenigszins opposi tioneele houding tegenover deze zooge naamd geprotegeerde beweging aan tr nemen. - HOOGE PRIJZEN - J. v. WiLLiGEN ZONEN De Juweliers van 1888 hnok Piet Hein’ hnolf Passage HUun Zoutmanstr. IIUuR Spuistraat De gebeurtenissen van 1015 Mei Als ik spreek van een stilstand van dit volk, dan. moet ik constateeren, dat juist de ervaringen en gebeurtenissen van 10 15 Mei het bewijs leveren, dat dit volk niet in zijn substantie, maar in zijn gees teshouding en leiding een. tekortkoming vertoonde op het gebied, waarop de kracht van een natie zich in de eerste plaats moet uiten, namelijk op het ge bied van den. strijd. De Nederlandsche sol daten hebben goed gevochten en de Ne derlandsche bevolking heeft zich in de strijdperiode behoorlijk gedragen, maar de leiding is volslagen tekort geschoten, want anders kon de weermacht van een yolk van negen millioen Germanen niet in zoo korten tijd bezwijken, ofschoon toch slechts een numeriek uiterst beschei den, zij het ook kwalitatief superieur deel van de Duitsche Weermacht tegen over haar stond. Ik vermeld deze bijzonderheden niet om in een of anderen Nederlander een bittere herinnering of gewaarwording op te wekken, doch slechts omdat ik mij ge noopt voel alle dingen, die hier op het spel staan, met waarlijk bezorgde belang stelling pa te speuren. In ieder geval constateeren wij Duitschers, dat de Ne derlanders over buitengewoon boQge in nerlijke waarden beschikken,.die Wij ver heugd als eigenschappen van hun Gèr- maansche bloed begroeten, dat de Ne derlanders als Germaansch randgebied op zichzelf aangewezen buitengewone pres taties hebben volbracht, dat zij- echter als gevolg van de resultaten dezer prestaties verzonken zijn in een idylle, die op som mige gebieden reeds een stilstand in de ontwikkeling van de levenskrachten der natie heeft beteekend. De verstoring van deze idylle doet thans onaangenaam aan. maar zij mag niet geacht worden het Ne derlandsche wezen in het nauw te bren gen. De weg der eenwording van het Duitsche Rijk De weg der geschiedenis, die eeuwen geleden; na de verbrijzeling van het Europeesche ordenende gezag, de mach», heeft verplaatst naar de peripherie van dit werelddeel en van den Atlantischen Oceaan, keert thans terug tot een nieuwe ordening van het gebied van Europa/ met de van nature gegeven machtskern van 85 millioen Duitschers als bet grootste raciaal en geestelijk uniforme volk, dat op aarde bestaat, onder gelijkgerechtigde medewerking van de Germaahsche vol keren in het gemeenschappelijk leefge bied. De weg der reorganisatie is de weg der eenwording van het Duitsche Rijk. Hij leidt via de bevrijdingsoorlogen naar de jaren 1866. 1870—1871 en 1914— 1918, en bereikt juist op het, oogenblik waarop de vijanden van deze orde, voor al de Engelschen en de internationaal ge oriënteerde krachten van Jodendom, vrij metselaars en groot-kapitaal. meenden deze kern definitief vhn* haar macht te hebben beroofd, de doorbraak tot, zijn doel. Volgen^ de beschikking van het lot was blijkbaar de ineenstorting van. het jaar 1918 en de behandeling van de vol gende jaren. die het volk van zijn waar digheid wilde berooven en zijn vernieti ging wilde, noodig om het geheele Duit sche volk te laten oplaaien tot de groot ste prestatie, gedragen door de geloovige bereidheid en strijdvaardigheid van het nationaal-socialisme als slechts volken en menschen aangegrepen heeft in die tijd perken, die wij thans als tijdwende in de geschiedenis aanmerken Wij bespeuren deze opdracht, gericht tot het Duitsche volk en het Germaansche bloed in ons. maar wij buigen ons in dank en deemoed voor het lot. dat ons als voorwaarde en waarborg voor onzen strijd en overwinning den Führer heeft gege ven. Want de combinatie van geloof aan zijn roeping en van den wil tot verwer kelijking daarvan in de unieke verschij ning van Adolf Hitler, is voorwaarde voor den opbouw van ’t nieuwe Europa, waar mee wereldgeschiedenis wordt gemaakt. De houding van het Neder landsche volk Het Nederlandsche volk, dat in zijn meerderheid afzijdig bleef van de groote gebeurtenis, die op de wereld voorbereid werd, liet zich ter handhaving van zijn idylle door de toenmalige leiders door de bank gezworen vijanden van ’t nieuwe Duitschland alles voorpraten, wat hoe dan ook tegen het Duitsche Rijk en tegen het nationaal-socialisme pleitte Het is in het geheel niet meer noodzakelijk thans er bij stil te staan, hoe onneutraal deze houding destijds was en hoe het Nederlandsche volk duldde, dat bij alle gelegenheden, waar openlij k maar ook particulier een meening geuit werd, het venijn van den haat door de vijanden van het Duitsche Rijk het volk werd in gegeven. Wij zouden gaarne willen ge- looven, dat het Nederlandsche volk op zichzelf in het geheel niet zoc onder den indruk van deze dingen verkeerde, maar dat het te zeer gewend was zijn po litieke meening door weinige enkelingen te laten vormen om voor de rest in zijn rust te kunnen volharden. De objectieve schuld blijft bestaan, want voor ons natio- naal-socialisten, die strijden voor de ver werkelijking van onze idee, heeft niet de meer of minder actieve onverschilligheid van een meerderheid beteekenis, maai 1 ver- die voor Met allen RECLAMES. Het heeft weer een antwpordelijke stokers en wers de meening van het Nederland sche volk wil vormen en vertegen woordigen. Als de Nederlanders zich dat laten welgevallen, zullen zij ten slotte nogmaals in hun geheel de ge volgen van een dergelijk optreden krijgen te dragen. Als in een duel op leven en dood iemand erbij staat, die door schampere en ook van haat ver vulde opmerkingen zijn afkeer jegens een der strijdenden tot uiting brengt, dan mag deze belangstellende toe schouwer zich niet verbazen, als deze strijder op het oogenblik, waarop nij daartoe gelegenheid en armslag heeft, dezen geïnteresseerden toeschouwer van het terrein van den strijd doet verdwijnen; want het hoogste gebod, namelijk te zorgen voor het bestaan van het eigen volk, geeft cok de ver plichting kansen op gevaar te doen verdwijnen, die uit de aanwezigheid van een zoo onneutralen waarnemer kunnen voortvloeien kele Nederlander in Duitschland door de pclitie naar zijn werk gebracht is. Wan neer in den tegenwoordigen moeilijken tijd een verschil gemaakt wordt tusschen iemand, die werkloos is buiten zijn schuld, wien men een dienovereenkomstige steun- uitkeering moet geven, en den werkwil lige, dan mag men in dergelijke economi sche maatregelen eener gezonde controle van het eigen bedrijfsleven geen dwang zien Wat nu het aanvaarden van werk in Duitschland betreft, moet men niet geloo- ven. dat hierachter de neiging schuilt, de Nederlanders aan hun vaderland te ont trekken Het betreft hier maatregelen, die uit den noodtoestand van den tegenwoor- aigen tijd voortspruiten In de economische plannen voor het nieuwe Europa is niet alleen geen enkel voornemen aanwezig om het industrieele peil van Nederland omlaag te drukken, doch integendeel kan, in een nieuw geor dend Europa een krachtige bloei verwacht worden van een geheele reeks van takken van industrie en bedrijven, welke in dit land aanwezig zijn Juist om aan de Ne derlanders hier in eigen land werk te ge ven was het ons streven, zulk werk in den vorm van overgehevelde orders voor Nederland te reserveeren, opdat ook de ondernemers hun positie konden hand haven en eén gunstig begin konden ma ken met den overgang naar de vredesin- dustrie. waardoor tevens weer wordt mo gelijk gemaakt, dat Nederlandsche ar beidskrachten in eigen land kunnen blij ven Om redenen van geheimhouding is het mij niet mogelijk den omvang van deze aan Nederland verstrekte orders be kend te maken. In ieder geval hebben meer Nederlanders als gevolg van door Duitschland overgehevelde orders hier werk gekregen of hun werk behouden, dan er Nederlanders in Duitschland werk gevonden hebben. Belangrijke belastingverhooging Daar de tegenwoordige omstandig heden groote eischen stellen aan de staatsfinanciën dit was overigens ook het geval in de jaren 19141918 moet, om inflationistische invloe den te onderscheppen, een aanzien lijke belastingverhooging plaats heb ben. Wij hebben er op gestaan, dat deze verhoogingen zouden geschieden volgens sociale normen’ en ik wil toegeven, dat onze desbetreffende aanwijzingen een toenemend begrip bij de Nederlandsche instanties ge vonden hebben ’t Is thans zoo, dat op het oogenblik hoewel de belas tingopbrengst uit de inkomstenbelas ting b.v. meer dan verdubbeld wordt een huisvader met drié kinderen minder belasting zal betalen dan vol gens het vroegere liberale stelsel. Voorts ligt het niet in mijn bedoeling, de, vooral wat haar contröle betreft, weinig waardige rijwielbelasting op den duur te handhaven. Verdraagzaamheid. Deze houding heeft niets te maken met verdraagzaamheid. Ik heb veel nagedacht over het beginsel der verdraagzaamheid, zooals Willem van Oranje dat tot grond beginsel van zijn politieke standpunt heeft gemaakt. Het is mij thans duidelijk, dat de diepere zin en bedoeling van dit begin sel en van den categorischen imperatief bij de tenuitvoerlegging daarvan het wel zijn van het Nederlandsche volk was. Op dat het Nederlandsche volk zich niet on derling zou verscheuren, moest de ver draagzaamheid in geloofszaken tot begin sel worden verheven, gedicteerd door de zorg voor het Volk als hoogste goed. Der halve is de zorg voor het Volksche wel zijn van het Volk het dragende, beslis sende beginsel, de verdraagzaamheid In geloofszaken binnen het Volk een gebqd van Volkschen plicht. Verdraagzaamheid om zichzelfs wille is een uitvloeisel van den reeds genoemden hang tot de idylle. Ik geloof, dat wij thans in het Nederland sche volk veel meer gespletenheid en nega tie dan verdraagzaamheid kunnen aantref fen Ik herinner mij nog een gesprek met een politicus, die destijds in dit land zeer toonaangevend was en mij zei, dat hij zich met kon voorstellen, dat Katholieke boeren door Calvinistische boerenleiders of Calvi nistische boeren door Katholieke boeren leiders zouden kunnen worden geleid. Voor mijn vraag, of hij zich niet kon voorstellen, dat Nederlandsche boeren ge* 1*JJ boerenleiders, ontbrak den man alle be grip. Overigens -.ou ik er wat de Joden betreft, volkomen genoegen mee nemen, als zij thans dezelfde. maatschappelijke en politieke plaats zouden innemen en hun dezelfde beperkingen opgelegd zouden worden, als ten tijde van Willem den ZwiJ* ger het geval was. (Zie verdér 4e blad, pag- uraeijjk gedrag verlangd Toen den 15en Mei 1940 de oorlog na vier aagen ten einde was, heraatmue de Neavnandscne bevoiKuig. de ooriog was Kort, de verliezen waren naar ver- nouaing gering en de Duitscne soldaten gedroegen zien geneel in tegenstelling tot ae gruwelpropaganda van onze vijan den, bunengewoon tegemoetkomend, voor wie mzicni nad, was het duidelijk, aat deze stemming niet erg lang zou duren. Want de Neaenander uit zijn rust en reiatief comfort meegesleept in de ontwikkeling van de wereldgeschiedenis moest in de toekomst een reeks be perkingen op economisch en maatschap pelijk gebied aanvaarden, stond voor een onzekere toekomst en was thans aan de worsteling van politieke krachten bloot gesteld. Dat de stemming slechter moest worden, was duidelijk. Datgene, waarop net aankwam, is of het Nederlandsche Volk houding en discipline bewaart. Wij verlangen geen jubelende verwelkoming en instemming. Een proces en toestand van eeuwen iaat zich niet in maanden wijzigen en slechten. Wij verlangen echter ordelijk gedrag. Ik geloof te kunnen zeggen, dat de lagen, die van volksch standpunt dragers zijn dus vooral het werkende volk in den ruimsten zin des woords in de fabrieken, in het hand werk en in den landbouw deze nuch tere houding hebben gehandhaafd. Niet geheel hetzelfde kan men beweren van de kringen der intelligentie en van die lagen, die daartoe ge rekend willen worden. Hier Is het al niet anders dan het bij ons in Duitschland was: maatschappelijke, conventioneele, traditioneele, doch vooral kapitalistische en klassengroepeeringen, leiden tot een verstarring, die met uitzondering van een verhoudingsgewijs klein deel, dat met het volk verbonden gebleven is, de burgerlijke kringen in het algemeen de politieke ontwikkelingen achterna doet hinken. Diegene, wiens trots op niets ge baseerd is, treedt steeds het opvallendst op. Wij zien dat gelaten over het hoofd, wij zullen onze houding ook handhaven, als Engeland verpletterd ter aarde ligt. In dit verband is de houding van de opgroeiende intelligentia typeerend. Naar men weet, hebben we in Nederland een studentenstaking gehad aan de Universi- teit van Leiden en de Technische Hooge- school van Delft, die gemotiveerd werd met de omstandigheid, dat verordenin gen, die zich met de aanwezigheid van Joodsche professoren aan de inrichtingen van hooger onderwijs bezig hielden, in strijd zullen zijn met de vrijheden en gees telijke grondslagen van het Nederland sche leven. Dit is voor mij aanleiding, mijn standpunt tegenover het Joden vraagstuk in verband met Nederland uiteen te zetten. De Wederopbouw Waar wij over economische maatrege len spreken, kan ik er in dit verband op wijzen, dat de verzorging met alles wat Nederland noodig heeft thans, met «et Oog op den oorlogstoestand, uitslui tend geschiedt uit het Europeesche ge bied Als de gruwelsprookjes waar zijn zou er een oneindige stroom van goede ren naar Duitschland stroomen en zou er niets terug komen. In werkelijkheid is het zóó, dat in Januari 1941 uit het Duitsche Rijk, met inbegrip van het Pro tectoraat en het Gouvernement-Generaal. goederen ter waarde van 43 millioen gul den naar Nederland zijn ingevoerd en dat goederen ter waarde van 21.6 millioen gulden naar deze gebieden zijn uitge voerd. Wij hebben ons gezet aan het herstel van de gebieden in Nederland, welke door de oorlogsgebeurtenissen ver woest zijn. Daartoe is in de eerste plaats noodig ijzer en staal. Daar hierbij in de eerste plaats woningruimte ter beschik king gesteld zal moeten worden, is deze wederopbouw vooral in het belang van de arbeidende bevolking. Het ligt voor de hand, dat elke plaat ijzer met het oog op onzen strijd beter voor een pantserwagen en elk blok staal beter voor een kanons loop gebruikt kan worden dan voor den wederopbouw van niet militaire gebou wen. Niettemin was het mogelijk, dat voor den wederopbouw In Nederland vooral in Rotterdam de toezegging voor belangrijke grondstoffen verkregen werd, ik interesseer mij ook voor de tunnelver- binding onder het IJ, om aldus den arbei ders een ongestoorde mogelijkheid tot verbinding te geven tusschen woning en werkplaats. Wij zullen, wanneer het zoo ver is, zorgen voor de beschikbaarstelling van het materiaal en van de financieele middelen Het spreekt echter van zelf dat bij de werkelijke verdeeling der grondstoffen de overweging van invloed moet zijn, op welke wijze de Nederland sche bevolking haar standpunt bepaalt ten aanzien van het tegenwoordige con flict tusschen Duitschland en Engeland Voor ons nationaal-socialisten is het in teressant te zien, hoe het bestuurs- en belastingstelsel van dezen staat door- frenkt is met liberale, kapitalistische klassetendenzen Welaan, deze lieden kunnen wij helpen, maar de beslissing is reeds gevallen, want dan staan wij niet als vijanden tegenover elkaar, maar als overwinnaar en overwon nene. Met welke bedoelingen wij Duitschers hier gekomen zijn, is herhaaldelijk en vol doende verklaard. Reeds in den oproep bij de instelling van het Rijkscommissariaat hebben wij verklaard, dat het Nederland sche recht zooveel mogelijk van kracht zal b®stuur door de Nederlandsche instanties zal geschieden onder de toege voegde voorwaarde, dat het Nederlandsche b*)gnp en beheersching de door de bezettende mogendheid gegeven voor schriften zal opvolgen. Vooral echter werd den NederlanrUr-c verkondigd dat zij hun land en hun vrT heid voor de toekomst in veiligheid v« mogen te stellen, indien zij de taak d? uit het gemeenschappelijke lot voorkomt zullen vervullen Deze verzekeringeni een genre, zooals zij wel nooit eerder aan een overwonnen volk gedaan zullen hebben wij krachtens de ons bewuX tï? antwoordelijkheid voor het Qprma» bloed zelfs gegeven,on bS? bTden hiermede begiftigde besef v™r de bette am 1 n Reval 0014 zullen dul den, dat ooit toestanden terugkeeren die nenrie?deenen tlendcQ Mei 1949 zouden >- Ook in Nederland Ook in het Nederlandsche volk zijn er mannen geweest, die de niéuwe vorming van de volksche gemeenschap voorvoelden en bereid waren zich hiervoor te geven Wij weten evenwel, dat van het oogen blik af, waarop de beweging van den Führer in hét Rijk aan de macht kwam en 21 Maart is de dag van Potsdam, waarop acht jaar geleden de strijd voor het recht van het Duitsche volk iangs den weg Van een legale ontwikkeling zijn constitutioneele uitdrukking heeft gevon den de nihilistische, internationale krachten benevens de volksche vijanden van het Duitsche volk samengezworen hadden nooit meer een nationaalsociahs- tische beweging legaal te lateri opkomen, doch met verloochening en vervalsching van de eigen spelregels die het liberaal- democratische stelsel had opgesteld, met alle gewelddadige middelen de nationaal- socialistische partijen te onderdrukken Indien derhalve deze partijen in eenig ander land niet langs den. weg van stem- menwerving cn bereiking van een meer- Oe gruwelgeruchten De in Nederland rijkelijk vloeiende bron van gruwelgeruchten moest natuurlijs: ook op het gebied van de levensmiddelen voorziening en -verdeeling tot uiting ko men Wat is er b.v niet naar aanleiding van de vleeschschaarschte verteld, welke hoeveelheden vleesch naar Duitschland gingen? Thans is van o f f i c i e e 1 e Ne derlandsche zijde reeds meegedeeld, hoe veel vee naar Duitschland is gegaan, een hoeveelheid, die in verhouding tot den ge- heelen veestapel en den normalen uitvoer in het niet zinkt, waarbij nog in aanmer king dient te worden genomen, dat als ge volg van net tekort aan veevoeder toch een zekere beperking van den veestapel zij het ook in de meest beperkte mate noodig was en dus deze verknopen van le vend vee aan Duitschland een mogelijk heid beteekenen. het boerenbedrijf de schade te besparen, dit vee als slachtvee in Nederland te moeten verkoopen De vleeschschaarschte, die men thans over wonnen heeft, was uitsluitend te wijten aan het gemis aan discipline van produ centen en consumenten. Wat wordt er al niet verteld over hetgeen van Duitsche zijde betrokken wordt door het, laten wij zeggen onbevoegd beschikbaar stellen van levensmiddelenbonnen? Ik zou 't Neder landsche volk slechts kunnen gelukwen- schen als de uitdeeling der bonnen daar even precies geschiedde als bij de Duit sche ambtelijke instellingen en in het bij zonder bij de Duitsche Weermacht Wat hier bij uitreiking van levensmiddelen aan bonnen afgegeven wordt en langs dezen weg weder naar de intendance van de Weer macht terugvloeit wordt met de meeste nauwkeurigheid verrekend tot op die rantsoenen welke de Duitsche Weer macht op grond van haar sterkte aan man schappen in een bepaalde periode moet betrekken. Deze hoeveelheden worden ook weer nauwkeurig verrekend met de Ne derlandsche bureaux Bloeiende sluikhandel Eén ding is zeker, dat de sluikhandel in grooten bloei verkeert. Dit is echter een aangelegenheid voor de Nederlanders, daar immers het bestuur in handen van de Nederlanders ligt, waarbij ik zou wil len opmerken dat dit bestuur zich in toe nemende mate moeite geeft de dingen in orde te brengen Vooral de prijscontrole treedt scherp op en heeft reeds gevoelige straffen tot een bedrag van een kwart mil lioen gulden opgelegd Het publiek en wel de z g hoogere en betere standen moet men wakker schudden en men moet een beroep doen op hun solidariteit met het geheele Nederlandsche volk. Wie lijdt ten slotte schade door den sluikhandel’ Hetgeen de Duitsche instanties krach tens de afspraken met de bevoegde Ne derlandsche instanties moeten verkrijgen, zullen zij ontvangen tot de laatste gram toe Wanneer dus gebruiksartikelen als gevolg van den sluikhandel aan de gere gelde distributie onttrokken worden, dan draagt uiteindelijk het Nederlandsche Volk daarvan de lasten Ik zou het doel matig achten, wanneer juist aan de krin gen, die als opkoopers yan de in den sluik handel voorradige goederen in aanmerking komen, op een verheugend duidelijke wijze gezegd zou worden, dat op dit gebied het Nederlandsche socialisme, waarover thans zoo vaak gesproken wordt, een bewijs kan leveren, van zijn waarde, opdat er geen verkeerde indruk ontstaat van hetgeen de Nederlanders willen verstaan onder vrij heid Ik ben er zeker van, dat de Nederland sche arbeider deze bespreking als feiten begrijpt, er mee rekening houdt maar deze materieele dingen niet als zoo essen tieel beschouwt, dat hij zijn besluiten en zijn houding daarvan afhankelijk stelt; Ook de Nederlandsche arbeider zoekt naar de nieuwe opvatting van maatschappij en gemeenschap, die hem niet meer als voor werp van uitbuiting of liefdadigheid be handelt, maar die juist in den arbeider den volksgenoot ziet, die met eigen rechten en met deze rechten overeenkomende plichten in het geheel van de volksgemeen schap staat., niet een arbeider, die af en toe een gift ontvangt, maar een persoon die een werkelijk aandeel heeft in het re sultaat van den arbeid der gemeenschap De Nederlandsche arbeider heeft overi gens positief zijn standpunt bepaald- hij is aan het werk gegaan. Een jaar geleden waren er in dit land ongeveer 300 000 betaalde werkloozen, waarbij nog de niet ingeschrevenen kwamen. Deze toestand bestond ondanks het feit, dat sinds 26 Augustus 1939 een buitengewoon groot aantal arbeidskrachten als gevolg van oe mobilisatie uit het bedrijfsleven was weg genomen. Op 1 December 1940 waren er in dit land nog slechts 138.000 werkloozen, ondanks de bijna volkomen uitgevoerde demobilisatie, hetgeen dus wil zeggen: on danks ’t afzwaaien van de arbeidskrachten, die dienst gedaan hadden in het leger. Vele honderdduizenden hebben dus den weg naar den arbeid gekozen en gevon den. De door seizoensomstandigheden ont stane stijging van het aantal werkloozen gedurende de wintermaanden is thans reeds voor de helft ingehaald. Ruim 118.000 Nederlanders hebben werk in Duitschland gevonden. Natuurlijk zegt de gruwelpropaganda, dat dit onder dwang gebeurd is. Ik yerklaar, dat nog geen en- Voor zoover de medewerking van den landbouw door de prijzencontróle van Staatswege gunstig beïnvloed kan wor den, is dit gebeurd. Wij hebben den land bouwer prijzen toegestaan, die een vol- doende stimulans moeten vormen om uit den bodem te halen, wat er uit te halen valt. De prijzen zijn daarbij zóó gesteld dat de levensmiddelen niet essentieel duurder zullen worden. Krachtens deze prijzen zal b.v. een kilogram aardappelen slechts een halve cent en een brood twee cent duurder worden. Van meer belang zal het zijn, dat al wat mogelijk is, geproduceerd wordt en dat deze productie tegen wet tige prijzen in het wettige distributie proces gebracht wordt. Dit is eventueel een kwestie van discipline van het Ne derlandsche volk. - het veilige middel tegen elke verkoudheid 60 cent per potje bij Apothekers en Drogisten Dit geldt ook voor dezen strijd om het bestaan van het Duitsche volk, nog afge zien daarvan, dat wij de tastbare be wij zij in handen hebben, dat onze vijanden zich bij hun plannen geenszins meer door de neutraliteit van Nederland gebonden achtten en op Nederlandsche! bodem doodelijke samenzweringen tegen den Führer en het Duitsche Rijk pleegden en dat leidende persoonlijkheden in Neder land bewust bij dit streven toegezien en hun medewerking verleend heb Geen politieke overtuiging opgedrongen Nog steeds geldt, dat wij den Nederlan ders geen politieke overtuiging willen opdringen. Het spreekt echter vanzelf, dat de terroristische geest, die in alle libe raal-derhocratische landen tegen de natio naal-socialistische bewegingen losbrak op het oogenblik. waarop het nationaal-socia lisme in het Duitsche Rijk aan de macht was gekomen, in Nederland wordt gebro ken. Dat de politieke strijd na een dergelijke peril de van onderdrukking niet met glacé handschoenen wordt gevoerd, valt niet te verwonderen en bezwaren tegen de hard heid van. dezen strijd tellen bij mij niet veel zwaarder dan de kreet „houdt den dief”. Indien men mij thans zou tegenwerpen, dat slechts de nationaal-socialisten in formatie n gtr, marcheeren, dan zeg ik:' „Dat spreekt. vanzelf”, want de nationaal- socialisten .hebben bewezen en bewijzen dagelijks, dat zij den weg van de lotsge meenschap met hef Duitsche volk willen gaan Alle anderen zijn tot dusver niet ge slaagd in de levering van dit bewijs, velen hebben daartoe zelfs nog geen po ging gedaan. Indien men aan deze krach ten het recht zou geven, fonnaties te vormen, zou dit niets anders zijn dan den weg voor een nieuwen lOden Mei open te stellen. Zoo zal de politieke strijd in Nederland zijn loop nemen, voor zoover de bezettende mogendheid dit kan toe laten met het oog op de noodzaak handhaving van de orde in dit land Ik zelf geloof, dat de nationaal- socialistische beweging in steeds klaarder begrip voor haar politieke taak en be teekenis in toenemende mate haar be moeiingen er steeds meer op zal richten, om iederen Nederlandschen volksgenoot afzonderlijk van de juistheid van de poli tieke idee van het nationaal-socialisme voor het welzijn van het Nederlandsche volk te overtuigen, om zoo door het win nen van de politiek-toonaangevende lagen tot de dragende politieke beweging van het Nederlandsche volk te worden Terwijl aldus de politieke krachten bin nen de haar toegestane ruimte tot uiting komen en bewijzen kunnen, dat zij in staat zijn, leiding te geven, hebben ar beiders, boeren en burgers door hun ge drag blijk gegeven van hun standpunt ten aanzien van den gegeven bezettingstoe- stand. Men kan zeggen, dat de Neder landers over het algemeen afwachtend, met een zekere terughouding, doch voor het grootste deel belangstellend het heden beschouwen en aan de toekomst denken. In het bijzonder uit arbeiderskringen hooren wij steeds vragen en stemmen, die de belangstelling voor het nationaal- socialisme bewijzen. Het is duidelijk, dat de invoering van de economische en persoonlijke beperkin gen. welke in verband met den oorlog nu eenmaal noodzakelijk zijn, niet de ge schikte vorm is, om den Nederlandschen arbeider te toonen, wat wij onder nationaal-socialisme en de resultaten hiervan voor den arbeider verstaan. Ik Het voedsel vraagstuk Naast den arbeider kan ook het stand punt van den landbouwer als positief beschouwd worden. De boer ziet geen loon, hij ziet eigenlijk over het algemeen zelden geld. Daarom is hij bijzonder ge hecht aan de reëele waarden, welke hij bezit. Deze houding heeft een positieve beteekenis, want zij geeft aan de volks economie de groote elasticiteit om door tijden van crises en nood aldus heen te komen, dat de boer in bepaalde om standigheden om zoo te zeggen zonder loon werkt voor zijn vele uren werk per dag, en economisch gezien uitsluitend daarvoor werkt, dat hij een vaak karig levensonderhoud uit zijn boerderij ver dient. Deze reëele zin van den boer moet als een positief element worden er kend. Het betrekken van den landbouwer evenwel bij den dienst voor het alge meen is een aangelegenheid van de boe- ren-organisaties. En wat er op dit gebied te doen valt, bewijzen de kolossale stij gingen van prestaties, welke de „Naehr- stand” in Duitschland bereikt heeft. Het nationaal-socialistische Duitschland heeft in de eerste vijf jaren van zijn optreden ruim het viervoudige voor landbouw- werkzaamheden besteed dan het vroe gere systeem in tien jaar. Aan de reëele en moreele politiek van den „Reichs- naehrstand” is het daarom te danken, '2 dat b.v. de gemiddelde tarwe-oogst met ongeveer vier millioen ton, de aardappel oogst in het jaar 19391940, de Oostmark inbegrepen, met 25 millioen ton, de sui- kerbietenoogst met ongeveer 11 millioen ton is toegenomen, en dat de invoer van voedergraan van 4.4 millioen ton tot 1.4 millioen ton in het laatste vredesjaar kon dalen, hoewel de levering van melk van 14 milliard liter tot 22 milliard liter in het jaar 1940 gestegen is. Terwijl in het jaar 1932 7000 bedrijven met 153.000 hec taren onder gedwongen executie kwamen, kwamen in 1938 slechts 10.000 hectaren tot gedwongen wijziging van bezit om kolonisatiegebied te verkrijgen. De land bouwers in Nederland staan thans voor dezelfde taak als de „Naehrstand" in Duitschland. Hun deskundigen verklaren, dat het mogelijk zal zjjn het Nederland sche Volk op voldoende, zjj het beschei den wijze uit eigen land te voeden. De landbouworganisaties zullen nu haar be staansrecht moeten bewijzen door aan te toonen, dat zij den boer tot een hoogere capaciteit voor het algemeen welzijn oproepen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2