[HAASj en Hevig luchtgevecht boven het Kanaal Berlijn’s standpunt inzake de pachtwet De Führer houdt een rede te Linz De bomontploffing in het Pera Palace Hotel te Istanboel CARTER’S U VOELT U NIET PRETTIG ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt. De zee dr. Göbbels Rede van Drie dooden gewonden ter Aanval op Britsche schepen naar oo en zes Duitsche bommen op Liverpool Bommen hadden in den trein moeten ontploffen pag. 2 1 Fransche koopvaarder door de Engelschen opgebracht ENGELAND ROEMENIE RUSLAND DUITSCHLAND FRANKRIJK Twaalf Amerikaansche schepen Engeland verkocht HAAGSCHE COURANT Donderdag 13 MaarT 102T 2e bl Bommen op Ierland Matsoeoka naar Europa vertrokken Dill confereeren nog te Cairo Eden en Poortwachterswoning van Bucking ham paleis beschadigd Grootere activiteit aan het Albaneesche front Volgens Sofia springstoffen van Britschen oorsprong Onwrikbaar vertrouwen in de overwinning Oorlog kan hierdoor slechts worden verlengd Explosie vond plaats kort na aankomst van den vroegeren Britschen gezant in Sofia VEREENIGDE STATEN De Engelsche scheepsverliezen opbouw van ar. dat Oe oescherming van fransche handelsschepen gewond. een I open terrein voor het huis naast het hotel. Daar werd de bom door de politie gevon den en onschadelijk gemaakt. Kort daarop explodeerden de beide an dere bommen in de hal van het hotel.” sche blokkade door opgebracht ambassadeur, ge. gisteren den op| Amerika In de- LEVER.PILLETJES gevechts- ifgeloopen ancr- .dnn- Het Britsche communiqué Naar de Britsche berichtendienst meldt, begonnen de Duitsche luchtaanvallen gis teren kort na het invallen van de duis ternis. Zij strekten zich over een groot gebied uit. Het hevigst waren de aan vallen in het Noordwesten. Ook op an dere deelen van het land zijn urenlange aanvallen ondernomen. li meldt, hebben voor den minister zaken, Matsoeoka, een I Moskou gereed gemaakt. Oe Turksche politie stelt een onderzoek in. De Turksche politie hoopt door de niet geëxplodeerde bom aanwijzingen omtrent de identiteit van de daders te krijgen. Embery zelf weigerde zich over de moge lijke herkomst van de bommen uit te la ten, daar de Turksche politie hem het zwij gen had opgelegd. Alle treinen en auto’s, welke Dinsdagavond de Turksche grens wilden passeeren, werden door de politie terug gehouden. Het geheele verkeer werd opgehouden, teneinde den daders of hun helpers de vlucht te beletten. Een dozijn Turksche soldaten patrouilleeren voor het hotel en beletten aan onbevoegden den toegang, verscheidene detectives zijn in het hotel aan den arbeid den goeden weg wijst, gaat het de be- slissing tegemoet. Men is te Istanboel van meening. dat de bommen volgens de bedoeling der daders van den aanslag in den trein hadden moe ten ontploften. Ware dit geschied, dan zou wellicht de geheele trein verongelukt zijn. Noch de leden van het Engelsche gezant schap noch de Turksche politie-autoritei- ten hebben eenig vermoeden, wie de da ders zouden kunnen zijn. van Great Yarmouth door bommen op het achterschip van zeer geringe hoogte zwaar beschadigd Een ander koopvaardij schip van ongeveer 4500 b.r.t eveneens een onderdeel van een convooi, werd ten Oosten van Orfordness op het achterschip zwaar getroffen MOND- EN KLAUWZEER EPIDEMIE Het ministerie van landbouw heeft me degedeeld. dat o.a. in de graafschappen Chester, Derby. Suffolk. Worcester. Gla morgan en Gloucester het mond- en klauwzeer onder den veestapel aldaar in zoo hevige mate is uitgebroken, dat tot nadere aankondiging het houden van alle veemarkten in de betreffende graafschap, pen is verboden. Men heeft dezen maatre gel moeten nemen om een verdere uit breiding van de epidemie te verhinderen. Men koestert overigens de vrees, dat het mond- en klauwzeer reeds op andere vee markten is overgeslagen cederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gai onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opge blazen, u raakt verstopt, Uw lichaam is ver giftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER’S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onover troffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter’s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.75. tt VONNISSEN TE BOEKAREST Voor de militaire rechtbank te Boeka rest, hebben op 11 Maart 46 personen terechtgestaan, van wie 5 werden vrij gesproken en 40 tot gevangenisstraffen tot 5 jaar werden veroordeeld. Een ar beider werd wegens onwettig dragea van wapenen ter dood veroordeeld. Hitler verleent onderscheiding De Führer heeft op voorstel van den opperbevelhebber der marine, groot- admiraal Rader, den kapitein ter zee Butow het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUS* SCHEN DE SOVJET-UNIE EN THAILAND AANGEKNOOPT Tusschen de sovjet-Unie en Thailand zijn thans diplomatieke betrekkingen aangeknoopt De Thailandsche gezant te Berlijn, Pra Prasasna Bidijajoeda, is gis teren door het hoofd van de sovjet-re- geering en minister van buitenlandsche zaken Molotof ontvangen. Daarbij zijn nota’s over dit onderwerp gewisseld. Gistermiddag heeft Molotof een lunch ge geven ter eere van den Thailandschen gezant die 's avonds naar Berlijn terug keerde. De Engelsche gezant Rendell, die na de explosie in de hal verscheen, om zich van den toestand van zijn personeel op de hoogte te stellen, werd door de politie gearresteerd, maar dadelijk weer vrijgela ten, toen zijn identiteit bleek. Onder de gewonden bevindt zich de secretaresse van het Britsche gezantschap te Sofia, miss Armstrong, wier beenen zijn afgerukt. De vroegere eerste gezantschaps secretaris te Sofia James Lambeth en de secretaris van den handel-attaché in Istan boel, Alfred Page, hebben min of meer ernstige brandwonden opgeloopen en be vinden zich eveneens onder dokters be handeling Verder liepen verwondingen op de vroegere consulaat-generaal te Sofia, Burman, de Engelsche consul-generaal in Istanboul Paton. De meeste leden van het gezantschapspersoneel werden niet getrof fen. omdat zij zich kort voor de bommen ontploften reeds naar boven begeven had den. en het kapitaal, over den den Duitschen socialen staat, over het ge weldige werk, dat thans door het Duit sche volk op elk gebied wordt verzet, over den bloei van het Duitsche bedrijfs leven, de uitbreiding van de Duitsche industrie en de toeneming van de Duit sche productiecapaciteit. Op geen tijdstip van de Duitsche geschiedenis zoo ver klaarde hij is in enkele jaren tijds meer tot stand gebracht dan in het tijd vak, waarin wij leven. Daarom zoo riep de Führer uit, kun nen wij met trots op deze laatste 3 jaren terugzien, 3 jaren. waarin ook de Oost- mark aan den grooten Duitschen bloei heeft deelgenomen. Het uur van onze definitieve overwin ning zal komen. Dan zullen wij de plan nen, welke wij toen gemaakt hebben, pas goed uitvoeren. Dan zullen wij verder werken, en aan dit Groot-Duitsche Rijk steeds meer het karakter van een Rijk van den arbeid geven, het karakter van een staat van gemeenschappelijk sociaal leven. De kracht van ons volk, zoo besloot de Führer zijn betoog, dat steeds weer door laaienden bijval werd onderbroken, moet weer ten goede komen aan het geheele Duitsche volk. Dat is het doel van ons nationaalsocialistische Groot - Duitsche Rijk. Niet aan een klasse, aan een stand zijn wij verplicht, niet aan een mensch zijn wij onderdanig: Voor ons staat onver stoorbaar de belijdenis in het Duitsche volk, onverschillig waar, in het Oostep, het Westen, het Zuiden of het Noorden, voor ons staat altijd Groot-Duitschland. OSJIMA BIJ RADER De nieuwe Japansche neraal Osjirna, heeft gi bevelhebber van de marine, groot-aami- raal Rader, een bezoek gebracht. Het onderhoud, dat ter gelegenheid van het bezoek gevoerd werd, verliep in den vriendschappelijksten geest. Twee Britsche schepen zwaar getroffen Bij aanvallen op scheepsdoelen ie een koopvaardijschip van 3000 b r.t dat deel uitmaakte van een convooi ten Oosten JEUGDORGANISATIE OPGERICHT Het directorium van de nationale volks partij maakt bekend, dat de organisatie „Nationale volksjeugd” (Jeunesse natio nale populaire) is opgericht Van deze organisatie zullen alle leden der bewe ging van 15 tot 25 jaar deel uitmaken. Verder is een „Légion populaire" in op richting. De actiefste elementen van de partij worden hierin opgenomen, in de eerste plaats ter verzekering van den politiedienst in de beweging. De Federal Shipping Board heeft Dins dag vergunning gegeven voor den verkoop van 12 opgelegde Amerikaansche schepen aan Britsche belanghebbenden. Het zijn schepen met een tonnage van 7300 tot 11.900 ton. Behalve vrachtbooten en pas sagiersschepen bevinden er zich ook en kele koelschepen onder. niskansen. Verdere inlijving van Engelsch bezit in het kader van een voortgaande verkwisting van de Engelsche erfgoede ren. Dit is blijkbaar de eigenlijke zin van een wet, die men te Washington voor de binnenlandsch-politieke propaganda in het staatsiekleed van een verdedigingswet heeft gestoken. In de wet komt ook niet meer het beginsel van de Monroeleer tot uiting, doch een neiging, voor wereld- scheidsrecnter te spelen. Zulk een op vatting getuigt echter van een overmaat van zelfoverschatting. De mogendheden van het pact van drie hebben in elk ge val, naar men tenslotte in de Wilhelm- strasse verklaarde, niet de minste aan leiding, zich ook maar eenigszins aan zulk een werelddictatuur te onderwerpen. De reis van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken. Matsoeoka, zal dezen wil der in het driemogendheden- pact vereenigde staten en volken in elk geval bevestigen Het aanvaarden van de wet tot hulpverleening aan Engeland vormt voor hen geen enkel verrassend moment. De landen van het driemogend- hedenpact zijn op alles voorbereid, wat er ook moge gebeuren De Diplo over de hulpwet Diplomatisch-Politische noemt het volkomen het l'wee Noord-Duitsche steden en Berlijn aangevallen Naar het D.N.B. verneemt, zijn in den afgeloopen nacht een aantal Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied ver schenen. Zij vielen 2 steden in Noord- Duitschland en Berlijn aan. Volgens de tot dusver ontvangen berichten heeft de Duitsche af weer 5 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. De Britsche aanval op Berlijn was de eerste sedert 82 dagen. In aansluiting aan bovenstaand be richt, deelt het D.N.B. nog mede, dat bij deze aanvallen, zooals gewoonlijk, het zwaartepunt was gericht op woon wijken. Branden konden in de meeste gevallen reeds bjj het ontstaan worden gebluscht. Eenige woonhuizen werden beschadigd. De militaire en militair- economische schade is onbeteekenend. Volgens de ontvangen berichten werd een aantal personen gedood en gewond. Nachtjagers en afweerartillerie dwon gen den tegenstander op verscheidene plaatsen een anderen koers in te slaan, of te vroeg zijn bommen neer te wer pen. Tot dusver is bericht ontvangen, van het neerschieten van 10 vijande lijke vliegtuigen. De Britsche verliezen Volgens officieele Duitsche gegevens heeft het Britsche luchtwapen in den tijd van 23 Juni 1940 tot 28 Februari 1941 in totaal 3784 vliegtuigen verloren. Daarvan werden in luchtgevechten neer geschoten 296 en door luchtdoel- en marine-artillerie 505 toestellen; 313 En gelsche machines werden op den bega- nen grond vernield. Dit is precies het dubbele van het aantal, dat de Engel sche minister van luchtvaart, Sinclair, in zijn Lagerhuisrede van 11 Maart heeft genoemd. Volgens zijn gegevens zou de Britsche luchtmacht de laatste 10 maanden minder dan 1800 vliegtuigen hebben verloren. Volgens te Rome uit Spaansche bron ontvangen berichten is gisteren een Eian- sche koopvaarder door Engelsche patr. uil- leschepen in de Straat van Gibraltar aan gehouden en naar Gibraltar opgebracht Dit is het eerste Fransche schip, da* na de verklaring van Vichy tegen de Br*t- 1. Jde Engelschen is Britsche aanvalspoging op Kiel Gisteren in de ochtenduren hebben vij- andelijke vliegtuigen Kiel aangevallen. Er werd een groot aantal brisantbom men uitgeworpen, welke deels op woon wijken vielen. Verscheidene woonhuizen werden vernield, resp. beschadigd. On der de burgerbevolking vallen 2 dooden te betreuren, bovendien werden 13 bur gers DerciQ z-ili» vc oepei'Keiz lui aen beid in hun eigen levensgebied, gelooft Roosevelt voor zich en zijn regeenng 0D alomtegenwoordigheid aanspraak te kun. nen maken Deze aanmatigende en tegè. lijkertijd gevaarlijke ambities van Roose. velt zijn bijtijds doorzien door degenen die van een dergelijke afhankelijkheid niets willen weten. Het driemogendhe- denverdrag was het gevolg Bij haar be rekeningen hebben de asmogendheden en haar bondgenooten ten volle rekening gehouden met alle gevaren, die uit een hulpverleening door de Vereenigde Staten zouden kunnen voortvloeien De tijd i8 voorbij, dat onbevoegden zich konden bezig houden met een gebied, waar zij niets te zoeken hebben. Het is geen toe. val. dat juist op het oogenblik van de meest flagrante Amerikaansche inmen. ging in het Europeesche conflict de Ja. pansche minister van buitenlandsche za. ken naar Europa komt om met zijn bond, genooten te beraadslagen over de be. scherming van de belangen van de drie groote mogendheden in haar levensgebied. United Press meldt, dat gistermorgen in de nabijheid van Carndonagh, door een onbekend vlifegtuig bommen zijn neergeworpen, welke echter geen scha de hebben aangericht. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Matsoeoka, is gisteravond uit Tokio naar Europa vertrokken. Bij het vertrek van den minister en de elf hem vergezellende personen, was op het station van Tokio, ondanks het late avonduur, een duizendkoppige menigte aanwezig, onder wie talrijke vertegen woordigers van nationale vereenigingen. Toen de trein vertrok, weerklonk een luid „Bansai”. Aanwezig waren voorts ook het geheele kabinet met den minis terpresident, prins Konoje, talrijke leden van het diplomatieke corps en vele an- deie vooraanstaande personen. Naar de „Tokio nitsji nitsji” uit het Mandsjoerijsche grensstation Mandsjoe- de sovjetautoriteiten van buitenlandsche en zijn gezelschap speciaal rijtuig voor de reis naar De Londensche nieuwsdienst meldt uit Cairo, aldus het D.N.B., dat de minister van buitenlandsche zaken. Eden, en de chef van den generalen staf. Dill, aldaar hun besprekingen met de chefs van de drie afdeelingen der weermacht, generaal Wavell, admiraal Cunningham en lucht maarschalk Longmore, voortzetten. De scheepsverliezen hebben groote ongerust heid bij de Amerikaansche openbare mee ning teweeg gebracht, meldt het D N B. uit New York De radio-commentatoren hebben veelal naar aanleiding van deze verliezen gewezen op de gevaren, waar mee de zee-oorlog Engeland bedreigt De ..Herald Tribune” constateert, dat deze verliezen 50 procent hoogei zijn dan het wekelijksch gemiddelde sedert het uit breken van den oorlog en daarmede de verliezen in de crisismaanden Maart en April 1917 naderen Deze last is ontzag lijk zwaar voor Engeland en men moet rekening houden met de mogelijkheid, dat de situatie ieder oogenblik critiek kan worden De geheele politiek tot hulpver leening aan Engeland zou nutteloos zijn, indien men de goederen niet naar de overzijde kreeg. De Deutsche Korrespondenz noemt het agressieve karakter het belangrijkste kenmerk van de wet tot hulpverleening aan Engeland. Dat er zeker geen sprake is van een „verdedigingswet” blijkt al dus de Korrespondenz, al uit het feit, dat de wet voorziet in het afstaan van eigen legervoorraden Wie werkelijk bedreigd wordt of zich bedreigd gevoelt pleegt zijn wapens niet weg te geven Dat m de voorste rij der aanhangers van deze wet Engelschen en Joden staan, bewijst, dat men hier niet de zaak van het Ame rikaansche volk op het oog heeft, maar bed> elingen, die buiten de belangstelling van het Amerikaansche volk liggen en met de hulp en over den rug van dat volk ten uitvoer moeten worden gelegd. De eigenlijke belangen van -il*~ worden volkomen verwaarloosd zelfde mate als Engeland door de Ver eenigde Staten gesteund wordt, moeten de bij verdrag erkende rechten der an dere Amerikaansche staten op den ach tergrond treden Roosevelt schijnt in de leen- en pachtwet een middel te zien om zich tot scheidsrechter in de geheele wereld te maken Terwijl andere volken De Fransche pers juicht het voornemen van de regeering toe om in het vervolg oorlogsschepen te gebruiken voor de be scherming van Fransche koopvaarders tegen de Britsche blokkade, ingeval Engeland zijn methoden niet laat varen. De maat is vol, aldus de correspondentie Inter-France. Voor een verdediging van het Fransche koloniale rijk is het on draaglijk dat de verkeerswegen worden bevolkt met piraten. De Britsche regee ring schijnt meer dan ooit vastbesloten alles te doen om Frankrijk af te snijden van zijn ravitailleeringsbronnen. De correspondent wijst op het ant woord. dat lord Halifax heeft gegeven op het voorstel van Hoover. Het woord „valsche humaniteit” in den mond van hem, die als minister van buitenlandsche zaken er toe heeft bijgedragen Frankrijk in den oorlog te storten, verraadt een schrikwekkend cynisme. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in den loop van den dag ver scheidene scheepseenheden aan de En gelsche Oost- en Zuidoostkust aangeval len. Talrijke patrouillevaartuigen en kustwachtschepen werden gebombar deerd. Een van deze schepen met een inhoud van ongeveer 1000 br.t. werd tot zinken gebracht. In den loop van den dag is boven het Kanaal een hevig luchtgevecht geleverd tusschen Duitsche jachtvliegtuigen en Engelsche Spitfires. Naar het D.N.B. verneemt, naderden de Engelschen op tamelijk groote hoogte. Binnen enkele minuten werden 3 Spitfire machines om laag geschoten. Toen de Britsche for matie merkte, dat het gevecht ongun stig voor haar verliep, onttrok zij zich aan den strijd en vloog zij snel terug. Luitenant-kolonel Mölders behaalde bij dit gevecht zjjn 61e overwinning in de lucht. Alle Duitsche jachtvliegtuigen keerden naar hun bases terug. Een Britsch vliegtuig trachtte gisteren een Duitsch patrouillevaartuig met bommen en mitrailleurvuur aan te val len. Door het afweervuur, dat onmiddel lijk werd geopend, werden de mi- trailleurkoepel en de motoren van het Engelsche vliegtuig verscheidene malen getroffen, zoodat het vliegtuig werd ge dwongen rechtsomkeert te maken. Bij het wegvliegen van het Engelsche toe stel op slechts zeer geringe hoogte bo ven de wateroppervlakte, werden zware slingerbewegingen waargenomen, zoodat aangenomen kan worden, dat het vlieg tuig verloren is gegaan. Oe niet-geëxplodeerde helsche machine. Rendell heeft gistermorgen een bespre king gevoerd met de andere leden van zijn staf, welken de aanslag gold. De Turksche polit’j heeft de niet geëxplodeer de bom onderzocht. Ze ziet er ongeveer uit als een batterij voor een zaklantaarn en werd door den secretaris van den at taché der luchtmacht in Sofia, Stanley Embery, enkele minuten voor de explosie ven de beide andere bommen gevonden Embery berichtte, dat bij onder zijn ba gage in zijn hotelkamer een koffer had gevonden, die hem niet toebehoorde iIc dezen koffer opende, zoo ver telde Embery lag daarin iets wat op een zaklantaarnbatterij leek en dat een snor- 8e'uid ®a^ Het was blijkbaar een helsche machine. Ik had genoeg tegen- n.nnr2nhe|? u*” Reest Om de bom te pen en uit het raam te gooien op een Duitsche successen wekken ongerustheid in Amerika door Engeland gepubliceerde Sterke afdeelingen Duitsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, voor den oorlog belangrijke doelen in stad en haven van Liverpool aangevallen. Men kon goedgeplaatste treffers en hevige branden waarnemen. Naar United Press meldt, zijn bij een van de laatste luchtaanvallen de tuin muren en de poortwachterswoning van het Buckingham paleis door een bom gedeeltelijk beschadigd. Drie andere bommen explodeerden in den voorhof. Het paleis zelf werd echter niet bescha digd. Een politieagent, die zich buiten het paleis bevond, werd gedood. Aanval op aluminiumfabriek Duitsche vliegtuigen hebben gisteren de aluminiumfabriek Fort William aan de Westkust van Schotland gebombardeerd, waarbij het Noordwestelijke deel van de fabriek hevig werd getroffen Nog op een afstand van 50 k m. waren groote brand haarden voor de vliegtuigbemanningen Zichtbaar De „Politika” meldt uit Saloniki. volgens van het front ontvangen berich ten. de gevechtsactie aan het Albaneesche front nog steeds toeneemt Op het centrale front, zijn zware bloe dige gevechten gaande, Van beide zijden zijn de aanvallen gisteravond verscherpt De luchtmacht heeft in de gevechten een groot aandeel. Het D.N.B seint uit Sofia:: Over de ont ploffing in het Pera Palace hotel te Istan boel verluidt volgens de laatste berichten, dat het hier geen helsche machine be treft, doen ontplofbare stoffen, die met de bagage van het Engelsche gezantschap uit. Sofia waren meegebracht. De herhaalde lijk geprobeerde aanslagen, zooals op de waterleidingswerken van Sofia, de haven van Split en in het petroleumgebied van Roemenië hebben ondubbelzinnig bewe zen. dat het ook dit keer ontplofbare stof fen van Engelsche herkomst betreft De veronderstelling ligt dus voor de hand, dat de verschillende Engelsche instanties in het buitenland over voldoende voorra den springstoffen de beschikking hebben gehad Het is derhalve waarschijnlijk, dat een gedeelte van deze ontplofbare stoffen, die zich in handen van Engelsche agenten in Boelgarije bevonden, naar Istanboel zijn medegenomen en daar tengevolge van onvoorzichtigheid of slechte behandeling bij het uitladen van de bagage tot ontplof fing zijn gekomen. De Engelsche bewe ring, dat de helsche machine van Boel- gaarsche makelij zou zijn, wordt hier met de meeste beslistheid tegengesproken. Vier Turksche dagbladen verboden. Naar de Turksche radio gisteravond heeft medegedeeld, zijn krachtens een be sluit van den ministerraad 4 dagbladen te Istanboel voor den duur van 2 dagen ver boden Het verbod is onmiddellijk van kracht geworden Deze maatregel is een gevolg van het feit, dat deze bladen on danks de gegeven aanwijzingen de ont ploffing in het Pera Palace hotel in sen- sationeelen vorm hadden opgemaakt Naar verluidt, zijn intusschen eenige personen die bij de ontploffing werden gewond, aan hun kwetsuren bezweken, zoodat het aantal slachtoffers tot 7 Is ge stegen. De Führer is gisteravond om ongeveer 9 uur plotseling te Linz aangekomen om deel te nemen aan de herdenkingsplech tigheid naar aanleiding van het feit, dat 3 jaar geleden de Oostmark werd bevrijd De bevolking bereidde den Führer een geestdriftige ontvangst. In zijn toespraak tot de volksgenooten, die deelnamen aan de herdenkingsplech tigheid in de Festhalle te Linz, heeft de Führer eerst herinnerd aan dien twaalf den Maart van 3 jaar geleden, toen hij voor de eerste maal in deze stad zijner jeugd het woord heeft kunnen voeren Toen is de weg gebaand voor de aaneen sluiting van alle Duitschers, de vervul ling van een eeuwenlangen wensch. Door de stichting van het Groot-Duitsche Rijk is de definitieve ineenstorting van het systeem van Versailles ook naar buiten toe duidelijk tot uiting gekomen. Het ge volg van het feit, dat toen de stichting van het Groot-Duitsche Rijk werd ver kondigd, is sindsdien geweest een sterke ontwikkeling voorwaarts, een versteviging van het Duitsche Rijk, versterking van de natie, en in verband daarmede een keten van groote politieke successen. Thans staan wij, zoo verklaarde de Führer, voor de taak om te staven het geen wij toen begonnen zijn, omdat, evenals de eerste vereeniging van 1870/71 de afgunst van de andere wereld ont moette, ook de tweede groote eenwor ding van het Duitsche volk, de vorming van het Groot-Duitsche Rijk, thans moet worden doorgezet tegenover den haat, den nijd, den naijver, de hebzucht, maar ook tegenover de traagheid van andere volkeren en andere staten. Ik zie daarin juist een historische aanduiding, welke ons trotsch kan maken, ja ook vertrou wen kan schenken. Toen verliep deze strijd met een geweldig succes. De strijd van heden zal geen haar anders verloo- pen. Hij zal tot hetzelfde resultaat leiden. In mijn ontembaren wil en onwrikbaar voornemen, den strijd tot het succes volle einde te brengen, zoo verklaarde de Führer, sta ik thans niet alleen. Achter mij staat de nationaalsocialistische partij, die evenzeer de draagster van den wil is om voor het Duitsche volk de poli tieke overwinning te behalen, als zij de draagster was van den wil om het land op te heffen. Naast deze beweging staat de inmiddels tot stand gebrachte weer macht van het nieuwe Rijk, die even hard en onverbiddelijk is. De wereld zal inzien, dat men alles eerder kan buigen dan de weermacht van het Derde Rijk In de partij echter en in de weermacht en achter beide staat het Duitsehe volk, waaraan één vaan voorafgaat, dat door één wil bezield wordt, door één besluit beheerscht, van één dapperheid vervuld is. Nog ongeveer een jaar geleden, zoo vervolgde de Führer, stond de stand vastigheid van de volksgenooten van mijn vaderland voor Churchill nog niet heele- maal vast. Ik heb hem toen verzekerd, dat hopelijk de tijd weldra zou komen, waarin ghij op dat punt beter zou wor den voorgelicht. Deze tijd is inmiddels aangebroken Engeland is op dat punt voorgelicht en ik heb niet den indruk gehad, dat de standvastigheid van de Britsche brigades grooter geweest zou zijn dan die van de Oostmarksche batal jons in Noorwegen en Frankrijk. Vervolgens sprak de Führer over den strijd tegen de oude wereld van het goud Het A.N.P. meldt uit Berlijn Het aan nemen van de wet tot hulpverleening aan Engeland door het Huis van afge vaardigden te Washington heeft in Ber- lijnsche politieke kringen slechts de reeds bestaande opvatting bevestigd en geenszins verrassing gewekt. De aanvaar ding der wet is derhalve te Berlijn min der onderwerp van gesprek dan de reis van den Japanschen minister van buiten landsche zaken, Matsoeoka, die nog steeds in het middelpunt der belangstelling staat, temeer daar het aannemen der wet naar het oordeel van Berlijn slechts aan een reeds bestaanden toestand de binnenlandsch-Amerikaansche wettelijke basis geeft. Want dat, wat de wet wil, het leveren van oorlogsmateriaal aan En geland. is reeds geruimen tijd aan den gang. Men wijst in dit verband van Duit sche zijde op de jongste rede van den Führer, die reeds er op wees, dat de scheepvaart naar Engeland met het begin van het voorjaar door de Duitsche af- weerwapens nog meer zal ineenschrompe len dan tot dusver reeds het geval is geweest. Overigens wijst men te Berlijn op de namen van de mannen, die bij bet opstel len van de wet tot hulpverleening aan Engeland een rol hebben gespeeld. Frankfurter, Baruch, Morgenthau en Cohn. Zoo min deze namen typisch Amerikaansch zijn, aldus verklaarde men gisteren te Berlijn, zoo min getuigt de wet van een werkelijk Amerikaansche doelstelling. De Joden, zoo hoorde men in politieke kringen der rijkshoofdstad, dachten bij het opstellen van deze wet uitsluitend aan hun eigen doeleinden en om deze te bereiken, is hun het Ameri kaansche volk net goed genoeg In deze Joodsche kringen in Noord-Amerika is alleen de veelgenoemde vijfde colonne der Vereenigde Staten te zoeken. In de Wilhelmstrasse uitte men giste ren de meening, dat de hulpwet den oor log slechts kan verlengen, niet echter, zooals de ontwerpers van de wet be weren. den oorlog zal bekorten Van deze verlenging van den oorlog, zoo werd er van Duitsche zijde aan toegevoegd, verwacht men blijkbaar in de toonaan gevende Joodsche kringen in de Ver eenigde Staten een verbetering der erfe- United Press meldt omtrent de ontplof fing in de hal van het Pera Palacehotel te Istanboel Dinsdagavond te omstreeks 10 uur. dat hierbij 3 personen gedood en min stens 6 zwaar gewond werden. De geheele voorgevel van het hotel werd door de explosie vernield. De ontploffin gen deden zich voor kort na de aankomst van den vroegeren Engelschen gezant in Sofia. Rendell en zijn staf in het hotel; Rendell zelf werd niet getroffen. De bommen er bleken er drie te zijn, waarvan een niet ontplofte bevonden zich in 3 koffers, die tezamen met de ba gage der gezantschapsleden in de hal van het hotel waren gebracht. De eigenaar der koffers is onbekend. De derde bom kon tijdig onschadelijk gemaakt worden. Het brandende hotel werd dadelijk na de explosie door politie en militairen afge zet Tien personen, die zich op het oogen blik der explosie in de hal bevonden, wer den door de politie gearresteerd De zwaar gewonden werden in drie ziekenauto’s naar het ziekenhuis gebracht, terwijl men de lichtgewonden in een naburig ander hotel onderbracht. Leden van de Britsche ambassade regelden de overbrenging van het Engelsche gezantschaps- en consulaire personeel uit Sofia, dat naar een ander hotel werd gebracht. Ook in particuliere woningen werden eenigen hunner onder gebracht. De brand was binnen een uur door de brandweer gebuscht. Kort na de explosie arriveerden de politie-president van Istan boel en de gouverneur van de stad in het hotel. Zij regelden de opruimingswerk zaamheden alsmede het transport der ge wonden. De politie is van meening, dat de koffers met bommen reeds in Sofia tusschen de bagage van het Engelsche ge zantschapspersoneel zijn gesmokkeld Na de ontploffing verzamelde zich een menschenmenigte van minstens 10 000 per sonen in de straten om het hotel welke over een afstand van vele honderden me ters met glasscherven waren bedekt De slachtoffers. De 3 dooden zijn allen Turken Twee van hen waren portier van het hotel, de andere was een voorbijganger, die toe vallig net hotel passeerde. DE HULP AAN ENGELAND Ambtenaren van het ministerie vafl landbouw te Washington hebben ver< klaard te verwachten, dat Engeland bin- nenkort op grond van de wet tot hulp* verleening levensmiddelen van de Veree* nigde Staten zal vragen. Engeland zal waarschijnlijk spek, vet. kaas, geconden seerde melk in blik, boonen, gedroogde vruchten, vruchtensappen en eieren ver langen. Uit Londen wordt gemeld, dat het ministerie van voedselvoorziening reeds een commissie heeft benoemd, die naar Washington zal vertrekken, om te onder handelen over leverantie van levensmid delen aan Engeland Het debat in het Huis van afgevaar digden over het voorstel van Roosevelt inzake goedkeuring van een crediet van 7 milliard dollar binnen het kader van de wet op de hulpverleening aan Engeland, zal waarschijnlijk reeds Maandag of Dins dag beginnen De regeering heeft bevolen, dat de uitvoer van vliegtuigbrandstof en smeerolie naar het Britsche rijk, zon der eenige beperking kan plaats hebben. DE STRIJD TEGEN BLIKSEMOORLÜG* METHODES Naar United Press uit New Yor^ seint melden de bladen, dat de politie* autoriteiten een afdeeling van 300 ma® opleiden voor den strijd tegen de „ntp* derne bliksemoorlog methodes”. De af deel ing moet in actie komen „voor het geval, dat de stad uit de lucht word* aangevallen”. Bij de opleiding heeft men, aldus de bladen, op grond van in Londen opgedane ervaringen, de ver wijdering van niet ontplofte bomm6®' het herstellen van alle soorten geleidin gen en de berging van dooden en Sew„” den uit ingestorte gebouwen gedemon streerd. Voorts wordt bericht, dat o° afzonderlijke afdeelingen van het stad.£ bestuur voorbereidingen voor de ten u voorlegging van soortgelijke maatreg^ l?n getroffen hebben. De mededeeling van de Engelsche ad miraliteit omtrent verliezen aan koop vaardijschepen in de week, die 2 Maart eindigde, was een der succesvolste weken van den Duitschen oorlog tegen de koop vaardij, meldt het D N B In deze week meldde het opperbevel van de Weer macht de vernietiging van een groot convooi door Duitsche onderzeeërs met een verlies van 125.000 b.r.t. aan vijan delijke scheepsruimte, de verstrooiing en gedeeltelijke vernietiging van verschei dene andere convooien door Duitsche duikbooten met een vernietiging van 83.000 b.r.t., benevens aanzienlijke suc cessen van andere Duitsche strijdkrach ten ter zee. Voorts slaagden in bedoelde week Duitsche gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius erin, op den Atlan- tischen Oceaan ten Westen van Ierland 9 schepen van een Engelsch convooi van totaal 58.000 b.r.t. tot zinken te brengen. Met inbegrip van een groot aantal afzon derlijke successen van de Duitsche strijd krachten ter zee en in de lucht bereiken de van Duitsche zijde in deze week ge publiceerde berichten over de verliezen van de vijandelijke koopvaardijvloot 432.600 b.r.t. De door de Engelsche admiraliteit ge publiceerde lijst met verliezen in de week tot 2 Maart middernacht, omvat 29 schepen van in totaal 148.038 b.r.t. De Britsche opgaven beperken zich welis waar tot een derde van de Duitsche. maar het getal van 148.038 br.t. bewijst toch, dat de Londensche admiraliteit on der den druk der feiten niet meer heeft kunnen vasthouden aan haar tot dusver gevolgde methode, om de vernietiging van groote Engelsche convooien te quali- ficeeren als „Duitsch verzinsel” Wel houdt zij vast aan een oude methode, dat zij slechts percenten van de ware verlie zen erkent Ter gelegenheid van den derden ver jaardag van de vorming van Groot- Duitschland, heeft rijksminister dr. Göb- bels te Linz een rede gehouden. Hij ver geleek de hopelooze situatie, waarin En geland zich thans bevindt, met de in elk opzicht stabiele en veilige positie van Duitschland en hij leidde uit deze tegen stelling het onwankelbare vertrouwen in de overwinning af, waarmede het Duit sche volk de komende gebeurtenissen te gemoet ziet. Voor de eerste maal in onze geschiede nis, verklaarde de minister, staan alle Duitschers aangetreden om voor het Duitsche volk thans definitief de plaats onder de zon te bevechten, die de we- reldplutocratie het tot dusver heeft ont zegd. Terwijl de wereld steeds nog haar hoop stelt op strijd en broedertwist in Duitschland, wordt in werkelijkheid het Duitsche volk in al zijn stammen in de zen strijd tot een onverbreekbare eenheid aaneengesmeed. Dr, Göbbels betoogde voorts, hoe deze oorlog de beslissende strijd is tusschen 2 vijandelijke werelden, hoe het socialis me der jonge volken de plutocratie van een oude, verroeste wereld terneer werpt. In dezen „klassenstrijd tusschen rijke en arme naties” heeft Churchill het pleit reeds verloren Duitschland is op het ge bied der levensmiddelenvoorziening en op economisch gebied gedekt. De beste weermacht ter wereld staat gereed om het bevel van den Führer op te volgen. Ijdele dreigementen en gezwets van den vijand kunnen Duitschland geen angst aanjagen. In vastberaden stemming wacht het Duitsche volk op de bevelen van den Führer. In vast vertrouwen op hem, die

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6