VOOR DEN PUZZELAAR BINNENLAND 9 GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS MIJNHARDT’S laxeer* tabletten werken zacht en zeker1 ooos 60 cv De Avondschool ARGENTINIË Goed nieuws voor rooke s 'y CHINA S3 ty u. HIJ WIST WEL AAN GELD TE KOMEN Winkeliers voor 5000 in totaal opgelicht Dan Doctor Pluizer POSTBODE OP HEETERDAAD BETRAPT HAAGSCHE COURANT Donderdag 13 Maarf 1941 2e bl. pag. 3 - Zeven millioen kilogram tabak naar Nederland WIELRIJDER BIJ AANRIJDING ERNSTIG GEWOND a77 Het huishoudboekje Het resultaat van de Rijks-Messe tooneel- in Leipzig Jongen overreden en gedood De anthracietkwestie Adriaan van der Horst jr. Inbrekers te Velsen gevat HET NIEUWE DISTRICTSBUREAU VAN HET N.V.V. IN GEBRUIK GENOMEN 33 nu geëindigd is. IN <24 gevonden, een kras licht werpt op de in Yo E Bode. niet OPVOERING VAN „SNEEUWWITJE zijn tasch eenige brieven ge- den aangelegenheden enkele 47 3 4. ƒ3.10. ƒ6.09 18,91 In kas 18.81 Waar zit de fout? Dr. PLUIZER. groote 825.000 waarbij bereikt. Bij was 32 18 63 26 2 2 30 6 35 21 115 34 63 2 16 18 32 44 /25.— 6.09 i nog meer worden opgehelderd. Sleutel op de les van J.l. Dinsdag. Ken je eigen stad 1. 2. Op het Rijswijkscheplein is gistermiddag de 27-jarige wielrijder J. W. van H., uit de van den Berghstraat, doordat hij vermoe delijk weifelend reed, in botsing gekomen met een juist passeerend gespan. Van H. viel en kwam zoo ongelukkig teecht. dat hij met een schedelbasisfractuur door den geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Zuidwal moest worden ge bracht. e was 15 boa-soort, DE PARLEMENTAIRE TWIST OVER HET PRESIDENTSCHAP De motie van de radicale partij, waar in wordt verklaard, dat het overdragen der bevoegdheden van den president der republiek aan den vice-president in over eenstemming met de grondwet is, is gis teren door de Kamer aangenomen met 82 tegen 21 stemmen. In politieke krin gen wordt de hoop uitgesproken, dat de parlementaire twist over de bevoegdhe den van dr Ortiz, die met ziekteverlof is. en. ,zÜn plaatsvervanger, dr. Castillo, Het Portugeesche ministerie van economische zaken publiceert een decreet' dat degenen, die door het noodweer scha de hebben geleden, in de komende drie jaar kosteloos van de regeering olijf-, amandel- en andere vruchtboomen. plan^ ten en zaaigoed krijgen. Om verrotting van de ontwortelde boomen te voorko men. is bepaald dat zaagmolens, die stil gelegd waren, weer in bedrijf genomen zullen worden en nieuwe gebouwd. Het vellen van boomen voor de winning van timmer- en brandhout, is voor den duur van zes maanden verboden. Verticaal: 1. hoeveelheid 2. go din van den dageraad 3. afstandsmaat (afk.) 4. iets in zich hebben om groot te worden5. hoog ambtenaar bij de rechterl. macht6. gevecht vóór het front 7. betaling van het verschuldigde 8. het is (Lat.) (afk.) 9. een oogen blik 10. iedere; 16. pers voornaamw. 17. Rijksdienst (afk.) 18. in oprichting (afk 19. meer (Duitsch) 20. het zij (Fransch); 21Aop onze rekening (afk 22. tooneelstukken 24. item (afk.) 26. offensief 29. een godsdienst 31. achten 35. het Romeinsche rijk (afk.) 41. labo ratorium (afk.) 42. niet vochtig 44. voordat45. ijzer (Fr.) 48. tanden en kiezen50. damp52. nieuwigheden (Lat.); 55. delfstof; 57. Spaansche adel lijke titel 59. Engelsche titel 62. deel hebber (afk.). COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST VOOR HET LOODGIETERS- EN FITTERSBEDRIJF Bij het college van Rijksbemiddelaars is door den Bond van loodgieter^- en fitters- patroons in Nederland en den Ned R.K. Bond van loodgieters- en fitterspatroons en verwarmingsinstallateurs en door de drie metaalbewerkersbonden een verzoek ingediend tot verbindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst, welke in dit bedrijf tusschen de genoemde orga nisaties bestaat. Teneinde belanghebbenden in de gelegen heid te stellen bezwaren in te brengen tegen deze verbindendverklaring is dit verzoek met de noodzakelijke bijlagen, o.a. ter visie gelegd op het bureau van de arbeidsinspectie te ’s-Gravenhage. Bezwaren tegen de verbindendverkla ring moeten voor 21 Maart a.s. schriftelijk worden ingezonden bij het college van rijksbemiddelaars, Bezuidenhout 87, Den Haag. De collectieve arbeidsovereenkomst be vat onder meer bepalingen voor de hoogte van het loon, indeeling van leerlingen en halfwaspersoneel, regeling voor den ar beidsduur en belooning van overwerk, be taling op feestdagen, vaststelling van een vacantieweek en het reglement van ’t fonds dat de uitkeeringen voor deze vacantie week regelt. Laatst is het eens gebeurd, dat het aan Mevrouw Pluizer behaagde een bezoek te brengen aan familieleden, die niet in den Haag, doch in Amster dam hun domicilie hebben. De zorg voor het huishouden werd toen op de robuste schouders van het dienstmeisje gelegd en deze, ijverig als altijd, verzorgde huis en hof met een enthousiasme een betere zaak waardig Zij poetste, boende, schuur de. sleep, zoog stof, dweilde, lapte, schrobde, sneed, zong, telefoneerde, confereerde met het bakkersmaatje, kookte, bakte, braadde en wat dies meer zij. En. hield de huishoudkas bij. Mevrouw Pluizer had haar, voor zij Door vallende baal papier getroffen en gedood Op den Westerdoksdijk te Amsterdam viel Dinsdag een zware baal papier uit een huis. Deze trof een man, die daar werkzaam was. Met een ingedrukte borst kas werd hij door den geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij is overleden. Onderhoud met handelaar De V.P.B.-persdienst meldt; Er is goed nieuws voor den Nederland- schen rooker. Tot het einde van dit jaar zal er geen gebrek zijn aan tabak Duitsch- land heeft n.l. bij zijn tabaksaankoopen in Italië Boelgarije. Turkije Zuid-Slavië en Roemenië, 7 millioen K.g. exotiscne taoak voor Nederland gereserveerd. Deze voor raad zal in staat blijken minstens voor een maand of drie in de behoeften der consumenten van sigaretten, shag, pijp- en pruimtabak te voorzien. Rekening houdende met de voorraden, welke zich op dit oogenblik nog in het bezit van fabrikanten en handelaars be vinden, kan men dan ook veilig aanne men, dat de rookers zich voor het einde van dit jaar nog geen zorgen behoeven te maken. Naar aanleiding hiervan heeft genoemd nieuwsbureau een onderhoud gehad met een bekenden handelaar in ruwe tabak, den heer M Bode te Amsterdam. De Italiaansche tabak, zoo beweerde deze, kan reeds spoedig verwacht wor den, de andere partijen zullen successie velijk arriveeren. Het vervoer levert daar bij natuurlijk nog al wat moeilijkheden op. Maar in ieder geval zijn de aanwezige voorraden nog ruim voldoende tot eind Augustus, zoodat ook deze nieuwe tabak nog wel op tijd ontvangen zal worden Er worden natuurlijk geen Amerikaan- sche tabak en sigaretten meer geïmpor teerd De nieuwe import is nu Oriëntta- bak, beteekent dit. dat de liefhebbers van zoogenaamde „Amerikaantjes” hun smaak zullen moeten omschakelen, als de be staande Amerikaansche voorraden in ons land zijn verbruikt?” PRIJSOPDRIJVING Tegen een slager is proces-verbaal opge maakt. omdat hij den prijs van pakjes bak en braadvet, welke normaal ongeveer ƒ0.25 kosten, tot /0.35 had verhoogd. De nog voorhanden zijnde pakjes zijn door de politie in beslaggenomen. JUBILEUM A. KROPFF Morgen herdenkt de heer A. Kropff, chef van het filiaal Fasantplein der Coöp. Winkelvereeniging „Eigen Hulp” het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij „Eigen Hulp”. DE NAT. SOC. VROUWENORGANISATIE De N.S.B.-persdienst meldt: Op Maan dag 17 Maart a.s. zal de Nationaal-socia- listische Vrouwen organisatie (N.S.V.O.) te 19.30 uur een groote openbare bijeenkomst houden in den Dierentuin. Als spreeksters treden op de landelijk leidster der N.S.V.O. mevr. O. de Ruiter van Lankeren Metthes en mevr. mr. Mo lenbroek. Weifelend den weg overgestoken Gisteravond werd ter hoogte van ca fé de Tol te Gennep de ruim 60-jarige P. Philipsen door een vrachtauto aan gereden en vrijwel op slag gedood. De man kwam uit het café en wilde den weg oversteken om zijn rijwiel te halen, dat aan de overzijde van den weg stond. Toen hij halverwege was, zag hij plotseling de auto naderen. Hij weifel de, waardoor een aanrijding niet meer te voorkomen was. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een groot gezin. Na de sluiting wordt ons uit Leipzig omtrent het verloop van de aldaar ge houden voorjaarsbeurs het hier volgende overzicht medegedeeld: Tot het einde toe is het levendige karakter, dat deze Leipziger Messe ken merkte, behouden gebleven. Ook de buitenlandsche deelnemers hebben de uitwerking van de gunstige stemming ondervonden, zoodat vele onderhandelin- gen werden geopend, of directe zaken tot stand kwamen. Bij wijze van voor beeld noemen wij de Nederlandsche in zending, die een zeer druk bezoek heeft gehad, waarbij vooral de afdeeling „Kunst in handwerk en industrie” dade lijke successen heeft opgeleverd. De omzetcijfers moeten die van vroeger aan merkelijk hebben overtroffen. Ging het hierbij in hoofdzaak om leveringen aan Duitschland, het is tevens gebleken, dat in Leipzig ook gemakkelijk contact ver kregen kan worden met andere staten. Als een opmerkelijk verschijnsel gol den de vele nieuwe grondstoffen, die in Duitschland met medehulp van de wetenschap worden verkregen. Ontstaan onder den drang van de omstandigheden, zijn deze materialen toch van meer dan voorbijgaande beteekenis, omdat de goede eigenschappen een blijvende toe passing alleszins rechtvaardigen. Is dit voor Duitschland reeds een uitgemaakte zaak, men bleek ook elders eenzelfde meening te zijn toegedaan, want er wer den onderhandelingen gevoerd over de afgifte van licenties voor de vervaardi ging of de verwerking in het buitenland. Zooals bekend, had de ,,Zentral-Auf- tragsstelle” uit den Haag op de Messe een informatiedienst ingericht, met het doel de Duitsche pijverheid in de ge legenheid te stellen, haar productie ten deele door de Nederlandsche industrie te doen geschieden. Een soortgelijk bu reau was er voor Frankrijk. Volgens de bekendmakingen zijn deze instellingen van nuttig effect gebleken. Leerlingenmiddag van Mimi Mur Gistermiddag hebben de leerlingen van de bekende piano-paedagoge Mimi Mur uit Rijswijk, een opvoering gegeven van „Sneeuwwitje”, een kinderoperette in vier bedrijven. De groote zaal van „Diligentia” was tot de laatste plaats bezet met vele kin deren en hun ouders, wien het was aan te zien, dat zij genoten van de mooie op voering. Veertig leerlingen werkten mede aan deze operette, waarvan de muziek en ook de tekst gemaakt zijn door Mimi Mur. Erica Sprengers was een allerliefst „Sneeuwwitje” en ook de andere hoofdrol- vertolksters gaven blijk van flinke studie onder bekwame leiding. Het spel van kabouters, elfen, dorpe lingen en ridders boeide de jeugdige aan wezigen van begin tot eind, wel een bewijs dat Mimi Dur erin is geslaagd de juiste sprookjessfeer te scheppen. De kleurige en gevarieerde costuums, niet minder dan 100 stuks, werden op eigen atelier ver vaardigd; een heel probleem, dat echter knap werd opgelost. De opvoering van deze kinderoperette mag een succes genoemd worden. De kin deren hebben zich uitst^end vermaakt. Dinsdagmiddag is de 8-jarige J. WMaan, bij een bouwwerk aan den Dordtschen- straatweg te Rotterdam, door een vracht auto overreden. De jongen kreeg een der achterwielen over zich heen en werd met ernstige inwendige kneuzingen naar het Zuider- ziekenhuis overgebracht, waar hij in den afgeloopen nacht is overleden. de trein nam, een briefje van ƒ25 ter hand gesteld, plus een velletje pa pier en een potlood. Om alle uitga ven te noteren, hetgeen het meisje zeer nauwkeurig deed. Toch kwam zij aan het einde van de tweede dag naar mij toe en zei; „Mijnheer, wilt u mij even helpen? Mijn rekening klopt niet”. „Klopt niet? Hoezo?" „Ik kom een dubbeltje te kort. Ik moet nog 18.91 in mijn beursje heb ben en er is maar 18.81”. Ik las het briefje over en ontdekte de fout. Zien jullie die ook? Hier komt het huishoudboekje. 2 1, melk 1 brood Doosje sigaretten voor mijnheer 1 pond suiker bedelaar alweer een bedelaar 4 eieren 1 pond zout 4 pond biscuit 1 ontbijtkoek 1 pond boter 2 ons kaas doosje sigaretten orgelman 2 k.g aardappelen 8 postzegels van 7J voor mijnheer 50 1 brood 2 liter melk 1 pot jam Brieven verduisterd De recherche van het bureau Warmoes- straat te Amsterdam heeft Dinsdag een postbode gearresteerd, die sinds geruünen tijd werd verdacht brieven, welke hij moest bezorgen, te hebben verduisterd. Hoewel men ernstige verdenkingen tegen den man koesterde, was het nimmer ge lukt, hem te betrappen. Herhaaldelijk verdwenen er, volgens ,,De Tel.”, brieven, welke de postbode ter bezorging had meegekregen. Dinsdag had men in zijn tasch eenige brieven ge daan voor een ziekenhuis. Men stuurde ditmaal eenige rechercheurs achter den besteller aan. Nadat dezen geruiinen den postbode hadden gevolgd, zagen zij, dat de man de brieven uit zijn tasch haalde, openmaakte en vervolgens in zijn zak stak. Dit was het oogenblia, waarop de politiemannen konden ingrijpen. Zij ar- I resteerden den besteller en brachten hem over naar het bureau Warmoesstraat. Hij zal aan een streng verhoor worden onder worpen. Men hoopt, dat verschillende diefstallen van brieven met geldswaardige papieren zullen worden opgehelderd. DE ONTJOODSCHING VAN HET BEDRIJFSLEVEN Naar wij vernemen zal in hgf heden te verschijnen „Verordeningenblad" (nr. 10) een verordening worden uitgevaardigd, krachtens welke de Joodsche ondernemers die op grond van een vorige verordening aan aanmeldingsplicht waren onderwor pen vergunning noodig zulen hebben voor het stellen van rechtshandelingen en on der toezicht van bewindvoerders zullen kunnen worden gesteld. en de er één bij van een nog niet bekende soort, de kleinste slang, een blinde, c.m. lang, de grootste, een 3 meter. Van Santiago di Cuba trok van der Horst naar Ciudachar, een oud piraten nest met een geweldig groot fort. Hij ving daar op het dak van zijn huis een Iguan? van ongeveer 10 pond, een ge weldig groot exemplaar van deze hage dissensoort dus. Vervolgens vertrok hij naar Californië, waar hij lezingen hield aan de Universi- teit van Los Angeles, waar hij ook eenigen tijd werkte. Hij ontving hier van de Western Herpetological Associa tion den jaarlijkschen prijs, bestaande uit een gouden beeldje op zwart marme ren voet voor „services to he herpeto logical science”. Eenigen tijd later kreeg hij een Guggenheimprijs en een Gug- genheim-fellowship. waardoor hij in staat is zijn studies op het gebied van merkwaardige reptielen voort te zetten. Men schonk hem alle apparaten benoo- digd voor kleurenfilms, telefoto’s. een huis, een laboratorium, projectietheater en voorts een rollend laboratorium. Het terrein van zijn studies is Death Valley, 24 k.m. Goudsbloemlaan Bloemen- j kwartier. Charlotte de Bour- bonstraat Bezuidenhoutkwar- tier. Leuvenschestraat Bel gische Park. Keizerstraat Scheveningen. Van Alkemade- laan Benoordenhoutkwartier De straat, die ik bedoel, is de Kazernestraat, gelegen achter het Lange Voorhout. ,i Het standbeeld met het hondje, dat ik op het oog heb, was dat van Willem den Zwijger op het Plein. De anthraciet kostte totaal ƒ3.70 ƒ3.10 ƒ2.50 ƒ9.30. Ge- 1 middelde prijs dus 9.30; 3 Genoeg sigarentabak „En wat denkt u van de vooruitzichten voor onze sigarenrookers?” „In de eerste plaats is er ook nog ge noeg voorraad sigarentabak van vóór 10 Mei in ons land aanwezig, zoodat wij nog VERSPREIDE BERICHTEN De bezitter van een der oudste En- I gelsche adelstitels, majoor sir Delves Broughton, moet zich op het oogenblik --v_) wegens een moord- I aanklacht voor het gerecht verantwoor- den. Broughton wordt er van beschul- I d'gd, een politie-ambtenaar en lid van I het parlement van Kenya, Earl Errol ge- heeten, vermoord te hebben. Errol werd I op 24 Januari dood in zijfi auto gevon den. Tijdens de eerste benandeling wer- I den nog geen getuigen gehoord. De zaak werd tot 19 Maart verdaagd. Broughton is drager van den nog door koning Jaco bus I ingestelde titel van baron. Een Amerikaansch torpedovliegtuig van de vlootbasis San Diego is gisternacht in Zuid-Californië neergestort. Twee in zittenden werden gedood. Te Havana zijn onder de beschuldi ging een moordaanslag tegen „een hoogge plaatste persoon” beraamd te hebben 3 le den van de extremistische organisatie ge arresteerd. De politie verklaarde, dat bij de leden der organisatie een wapenarse naal is gevonden. Horizontaal: 1. applaus; 6. be zoek 11. stad in Italië 12. stad in Zuid- Amerika 13. bewijsstuk; 14. dier; 15. stand van de maan (afk.) 16 god van den handel 20. verkooping 21. voor malige Europ. staat 22. kunstuiting 23, zie 12 hor.; 25. tien (in maten) 27. naaldteekening 28. een opera 30. ge lijk 33. motorschip (afk34 schrik bewind36. eerstvolgend (afk); 37. reeds 38. genever (Eng.) 39 deel van een schip40. groente 43. landbouw werktuig 46. plaats in Utrecht 47. sprookjesfiguren 49. benoodigd door wielrijders51. voegwoord 53. om in het raam te zetten 54. lidwoord 55. lid van het gezin 56. wijnhuis 58. het top punt in een ernstig geval60. beroemde Fransche schrijver 61. uitroep 63. stad in de Rivièra64. deel van het gebit 65. bestemming 66. gewichtje. Een stadgenoot, die het plan had een handel te gaan beginnen, beschikte niet over de benoodigde contanten. Met een vertegenwoordiger, die vroeger in de sigaren- en sigarettenbranche was werk- zaam geweest, besprak hij een en ander en deze deelde hem mede wel een middel te weten om aan geld te komen. Men kwam tot een accoord en de vertegen woordiger, de 27-jarjge F. W U„ ging op pad. Hij bezocht verschillende si garenwinkeliers in onze stad en ver telde aan hen, de beschikking te kunnen krijgen over een partij van ongeveer 40 a 50,000 sigaretten. De partij moest echter contant betaald worden en zeven winkeliers wist U. te bewegen, geld vooruit te storten en wel tot een bedrag van 1750. Hetzelfde verhaal hing hij op bij winkeliers in Maassluis en kreeg op deze wijze 2500 in handen. Zelfs Eindhoven werd door U. bezocht, waar hij van de gegadigden 600 ontving. Van levering van de toegezegde sigaretten is echter nooit iets gekomende partij heeft dan ook alleen in de fantasie van U bestaan. Van het op deze wijze verkregen geld heeft hij het grootste gedeelte aan zijn „compagnon” gegeven, die volkomen op de hoogte is geweest, op welke manier U. aan het geld is gekomen. Maar de vertegenwoordiger ging nog verder. In een groote winkelzaak kocht hij voor 4000 aan meubelen, doch be taalde niet. De firma heeft den inboedel laten terughalen toen U. in gebreke bleef. U. is terzake van de gepleegde oplich tingen door de politie gearresteerd. De geestelijke vader van het plan is nog niet aangehouden en daarfloor is van de 5000 nog niet veel achterhaald kun nen worden. TWINTIGDUIZEND CHINEEZEN SJANGHAI OP STRAAT GESTORVEN Bijna 20.000 Chineezen zijn in den loop van het vorige jaar in de straten van I Sjanghai dood gevonden, naar blijkt uit het zooeven verschenen jaarrapport van het bureau voor gezondheid van de inter- I nationale nederzetting. Te Sjanghai heeft dit bericht groot opzien gewekt Men verklaart, dat het feit, dat duizenden Chi neezen doodgevroren en verhongerd zijn gevonden, een kras licht werpt op de in de groote handelsstad heerschende ellende. De politie fa Velsen is erin geslaagd de hand te leggen op eenige inbrekers, die zich den laatsten tijd aan diverse in braken in deze gemeente hebben schul dig gemaakt. Maandagavond, omstreeks 10 uur, werd in verschillende woningen door de recherche tegelijkertijd huiszoe king gedaan en het resultaat was ver rassend. Vrijwel de geheele keukenin- ventaris en ander huisraad, eenigen tijd geleden uit een perceel aan de Rem- brandtlaan ontvreemd, werd in twee perceelen te IJmuiden teruggevonden, zoomede een aantal rijwielen en onder deden daarvan. In één der woningen bleek in de laatste maanden gastvrijheid te zijn verleend aan een groot aantal van diefstal afkomstige kippen en ko nijnen. Alle van diefstal afkomstige goe deren zijn onmiddellijk naar het hoofd bureau overgebracht, evenals de twee dadersvan de B. en R. Het is waarschijnlijk, dat diefstallen zullen 1 Saus-rookers Dat is betrekkelijk” meende de heer Bode. „Fh de eerste plaats zijn de harts- tochtelijke rookers van Amerikaansche si garetten eigenlijk meer „saus-rookers”, dan tabaksrookers. De tabak van deze si garetten wordt n.l in een saus gedrenkt, welke grootendeels uit alcohol en opium bestaat.. En of men nu als grondstof Ame- rikéansche- of Oriënttabak neemt, maakt eigenlijk niet eens zoo heel veel verschil, daar de smaak van de saus toch over- heerscht. Men maakt ten onzent trouwens ook al sinds jaar en dag Amerikaansche sigaretten, zonder er echter Maryland. Burleigh of Virginia voor te gebruiken Overigens worden ook vele geïmporteerde Amerikaansche sigaretten van een mélange van Amerikaansche- en Oriënttabak ge maakt. Hetzelfde geldt, zij het in mindere mate, voor de Engelsche sigaretten, die behalve van echte Virginia, ook van z.g n „Virginia Seed" worden gemaakt, d w z. van in Engelsch-Indië verbouwde Virgi- nia-tabak, waarmee op het oogenblik ook proeven genomen worden in onze overzee- sche gewesten. Alleen waren de Engelsche sigaretten niet zóó zwaar en gevaarlijk gesausd als de Amerikaansche. „Kunnen wij dezelfde sausen maken voor de sigaretten als de Amerikaansche fabri- kdDten?** ,Voor zoover bekend want het be treft hier fabrieksgeheim wel. In het algemeen komen onze sausen de Ameri kaansche zeer nabij, ook al zal er in de toekomst waarschijnlijk wel iets aan de samenstelling moeten veranderen, b v in verband met de alcohol-toewijzingen. In elk geyal geloof ik niet, dat de hartstoch- telijke rookers van „Amerikaantjes” zich bezorgd behoeven te maken, want er zul len in ieder geval voortreffelijke imitatie- Amerikaansche sigaretten aan de markt komen, ook al zou het een groot voordeel zijn voor de volksgezondheid, als het pu bliek eindelijk definitief op de z.g. Egypti sche sigaret die van Oriënttabak gemaakt wordt, zou willen overgaan. Overigens valt nog op te merken, dat in het bijzonder de Italiaansche en Algerijnsche tabak en in- landsch-Fransche tabak waarvan nog onlangs 200.000 k.g. is aangekomen zien goed laat sausen te lande, is zonder twijfel merkwaardig. Hij is een man van groote talenten op tal van gebied, hij teekent zeer goed, zijn kunstfoto’s zijn te vinden In alle fotojaarboeken ui* den tijd van de op komst van de kunstfotografie, zijn films ook zijn wetenschappelijke, hij maak te een kleurenfilm van visschen waren uitstekend, zooals zijn marionettenthea ter. waarvoor hij zelf de stukken schreef en deze man is nu zijn door de jaren gegroeide belangstelling voor reptielen gaan uitbouwen, en op wetenschappe- lijken grondslag gaan plaatsen, hij dan thans resultaten heeft welke zijn naam in de Amerikaansche wetenschappelijke wereld groute be kendheid heeft verleend. Zijn wetenschappelijk werk in Amerika geëerd Den Nederlandschen kunstenaar Adriaan van der Horst, neef van den regisseur Adriaan van der Horst en zoon van Jan v. d. Horst, zijn, naar de N. R. Crt. meldt, in de Vereenigde Staten eenige onderscheidingen op wetenschap pelijk gebied te beurt gevallen. Adriaan van der Horst, die reeds langen tijd niet meer in ons land werk zaam is hij heeft indertijd het mario nettentheater De Kangeroe geëxploi teerd heeft in den loop van zijn veel bewogen leven, hij vertoonde marionet ten te Parijs en te New York, was too- neelregisseur te New York, figurant in Hollywood, straatzanger in Frankrijk, fotograaf in Londen en later cineast van beteekenis in Engeland, (o.a. maakte hij een documentaire van Walcheren voor een Engelsche maatschappij, „Landbuil- ders”, welke film groote kwaliteiten had), een toenemende belangstelling voor rep tielen gekregen. Hij maakte diverse tochten in Noord-Afrika op zoek naar bijzondere exemplaren en in het begin van 1939 maakte hij een expeditie naar het onbekende Cuba. Hij keerde van deze expeditie terug naar Santiago di Cuba met ongeveer 300 praeparaten en ongeveer 80 levende reptielen, hagedis sen, slangen, gecko’s etc. Het wonder van die expeditie was echter, dat hij er 12 exemplaren van de Cricosaurus typica van meebracht, waarschijnlijk een groo- ter aantal van dit uiterst zeldzame archaï sche hagedisje dan in alle musea collecties van dieren bestaan, slangen, welke hij meebracht Het N.V.V. deelt mede: In het kader van de reorganisatie van het N.V.V. in de lagere organen werd Dinsdagmorgen in den Haag het nieuwe districtsbureau aldaar officieel in ge bruik genomen. Nu door de reorganisatie de werkzaam heden zich voor de arbeidersbeweging meer en meer gaan centraliseeren in het leidinggevend lichaam, was het noodzake lijk naar een waardig tehuis voor de ver tegenwoordigers van den arbeider uit te zien. Zoo verhuisde men van de Prinse- gracht naar het gebouw in de Dr. Kuy- perstraat no. 10, waar de districtsleider en zijn staf thans hun intrek hebben geno men. Het spreekt vanzelf, dat hierbij aan het bureau voor rechtsbescherming een groo te plaats is toegekend, alleen reeds uit hoofde ”an de belangrijke taak, welke deze afdeeling in de nieuwe samenstel ling van de arbeidersorganisatie zal heb ben. Een staf van medewerkers is gereed om den arbeider in alle opzichten en on der alle omstandigheden bij te staan. De districtsleider. de heer Baart, wees in zijn toespraak op de bereidheid van allen, om ook in de gewijzigde omstan digheden en in de nieuwe omgeving het werk, dat zij reeds zooveel jaren verrich ten ten dienste van den arbeider, voort te zetten. Hij was ervan overtuigd, dat aan de bestaande omstandigheden en toestanden nog ontzettend veel kan wor den verbeterd en dat daartoe met kracht aan het werk moet worden gegaan. In het bijzonder wees spreker op de beteekenis van de rechtsbescherming voor de arbei ders In dien geest sprak eveneens de heer van Kampen, organisatieleider van het N.V.V., die namens den commissaris, den heer Woudenberg, het woord richtte tot den districtsleider en diens personeel en die namens den commissaris het dis trictsbureau opende Spreker bracht naar voren, dat, hoewel de toestanden nu diametraal zijn veran derd, het streven, te strijden voor de ver heffing van den Nederlandschen arbeider, in wezen hetzelfde is gebleven. Een ieder, zooals hij hier bijeen zit. heeft in dezen nieuwen tijd zijn taak. Het valt niet te ontveinzen, dat het voor hen, die in een ander tijdsverband ook dergelijk werk verrichtten, niet licht zal zijn om van een andere idee uit te arbeiden in den nieuwen geest. Dat men zich daartoe bereid verklaarde, is een bewijs ervoor, dat men het ware socialisme in zich draagt. Voor de volle 100 procent zal men zich moeten inzetten voor de eenheid van den Nederlandschen arbeider, de eenheid, waarvoor het N.V V. thans het platform vormt. Die eenheid zal ontstaan door de daden, welke het N.V.V. voor den ar beider zal plaatsen en die zullen voort vloeien uit het ideaal, dat het N.V V. zich onder de nieuwe leiding meer dan ooit zuiver stelt: de verheffing van den Nederlandschen arbeider. Bezien in het licht van een alomvatten de arbeidersorganisatie, moet dit nieuwe tehuis van het districtsbureau N.V.V. slechts worden beschouwd als de spring plank voor datgene, wat met idealisme en daden in dienst van de gemeenschap tot stand zal komen. Het vertrouwen uitsprekende, dat allen met dit doel voor oogen hieraan zullen medewerken, verklaarde spreker het ge bouw voor geopend. Treffend was de korte toespraak, waarin de oudste in dienstjaren van het personeel namens haar collega’s toezegde, dat het personeel, als vroeger, al zijn krachten in dienst van de arbeiders zal stellen en de hoop uitsprak, dat dit in goede kameraadschap en goede verstand houding zou gaan. Zoo is dan in het hart van den Haag het gebouw voor den arbeider geopend en is men, aangepast aan de nieuwe om standigheden als een onderdeel van de arbeidersorganisatie aan het werk gegaan met het doel, den Haagschen arbeider in alle omstandigheden en op alle gebied de hand te reiken wanneer deze daartoe de zijne uitsteekt. Hoezeer het bij uitstek sociale werk van het N.V.V door de autoriteiten naar waarde wordt geschat, bleek uit de aan wezigheid van den heer Geiger, referent voor sociale aangelegenheden te den Haag een soort woestijn hij woont thans ook in deze woestijn, d.w.z. in een oase op 70 kilometer afstand van Las Vegas in Nevada. De lobpbaan van Adriaan van der Horst, jaren geleden in artistenkringen met zijn lange haar en zijn lorgnet aan een zwart lint een bekende verschijning, een „wilde” verschijning, nauwelijks ge accepteerd door de officieele kunst hier tot het einde van dit jaar in het normale verbruik kunnen voorzien De Verdee- lingscommissie is op het oogenblik bezig om de voorraden te inventariseeren. om deze vervolgens over de verschillende fa brikanten te distribueeren. Inmiddels heeft het in de kringen van den tabaks handel wel verwondering gebaard dat het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproduc ten blijkbaar geen kans ziet om de enor me prijsstijging van de sigaren tegen te gaan. Het zijn tenslotte uitsluitend ta baksvoorraden van vóór 10 Mei. welke thans verwerkt worden dus deze geweli- dige prijsstijging is o.i. op geen enkele wijze te rechtvaardigen”. „Dus er wordt geen sigarentabak in gevoerd”. „Geen kilogram. Maar wel wordt er aan de voorziening in deze lacune ge werkt. In de eerste plaats door den ver bouw van inlandsche tabak Vast staat, dat onze Nederlandsche tabak zeer goed is voor omblad (het blad onder het dek blad) terwijl het niet onmogelijk is dat de Nederlandsche tabak, evenals de Duit sche Pfalzer en de Belgische Semois door veredeling zoowel voor omblad als dek blad te gebruiken is. Helaas kunnen wij in Europa geen tabak telen, die ook ge schikt is voor het binnenwerk, het z.g. „bosje" van sigaren. SANEERING VAN NIJMEGEN S OUDE STAD De gemeenteraad van Nijmegen heeft in zijn gistermiddag gehouden vergade ring het voorstel van B. en W„ om over te gaan tot saneering van deoude st aangenomen. Het (stadsgedeelte, dat ver nieuwd zal worden, ligt tusschen Valk hof. Groote Straat en der omvat een deel van den Westkant der stad tot aan de Vinkengas en de Kabel De kosten worden geraamd op gulden. Waarschijnlijk zal de door hem mee gebrachte onbekende slang uit Cuba naar hem genoemd worden. gelsche adelstitels. I te Nairobi (Kenya) I den. Broughton het parlement tot bezorgdheid Het wordt hoog tijd, aar er bij de prijs bepaling wordt ingegrepen, want voor de angstwekkende prijsstijging - wij zagen onlangs op een veiling te Amsterdam 30 000 k.g. twintig jaar oude Sumatra-ta- bak die zeker niet meer dan 40 ct. waard was’, voor ƒ3 per k.g verkoopen, - zien wij geen noodzaak. Kunstblad Verder worden er. zooals bekend is. proeven genomen met „kunstblad dat wordt samengesteld uit papier en onge veer 20 pCt. tabaksafval. Dit voldoet als surrogaat werkelijk zéér goed Bovendien worden er zelfs al proeven genomen met papieren binnenwerk, bestaande uit vloei, dat in bepaalde sauzen en tabakssappen wordt gedrenkt. Maar afgezien van de bruikbaarheid van dit surrogaat, welke nog moet blijken, zijn de prijzen, waarte gen men zich voorstelt het aan de markt te brengen, n.l. 2.50 per k.g. veel te hoog Maar over het algemeen acht u de vooruitzichten van rookend Nederland dus niet slecht?” Neen, zeker niet. Er bestaat voor^jien consument meer reden t over de prijzen dan over de voorziening. Het wordt hoog tijd, dat er bepaling wordt ingegrepen, een veiling yj

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7