HAAGSCHE COURANT I I 1 A Donderdag 13 Maart 1941. uur BINNENLAND STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Amnestie voor verzuimde belastingaangiften van 7.40 uur tot 7.58 VERDUISTEREN n.m. v.m. I Paarden- en schapenvleesch 7.59 „BLOEMEN EN BEELDEN” DERDE BLAD uur Dr. H. SCHOKKING t JEUGDIGE FANTAST TE UTRECHT KISTJE MET 1000 GESTOLEN HET EERSTE PERSGASLAAD- STATION IN ONZE STAD PER L. KRUIK F. 3.92 CXCL. K«uik Distillateu»s:Boll» Dunlop. Schieoam Engelsche bommen eischen één doode GEMEENTELIJKE SCHOOL- EN KINDERTUINEN VOORDRACHT PROFESSOR Dr. L. M. R. RUTTEN COMPLOTTEN VAN KETTINGHANDE- LAREN ONTDEKT I a A s A a A a A a a A a A a A a A a A Verhooging tabaksaccijns No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Maan: 13 Maart op nam. 14 Maart onder 8.21 v.m.; op 9.20 uur nam. Nachtdienst dokters: OUDE GENEVER qode Bol,/ CREMATIE G. VOLKERS s S FILMAVOND N.S.B. Termijn van aangifte loopt tot 15 April a.s. BEGRAFENIS GENERAAL-MAJOOR. TIT. G. H. C. CRAMER met te No. 17824 ER BETERE IS GEEN ir. hier een bedrag van ongeveer van (Foto-archief) is bezoekster, een de bin- een A A A A A A a A A a a A s Naar wij vernemen, is zeer binnenkort een verhooging van den tabakaccijns verwachten. Komen onder de distributie Naar wordt medegedeeld, zal nog deze week het paarden- en het schapenvleesch tot distributiegoed worden verklaard. Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer bij nacht: f No. 773503 De jubilaris werd vanochtend door de directie ontvangen en in hartelijke be woordingen toegesproken, waarbij hem een gouden horloge als aandenken aan dezen dag werd aangeboden. Des middags werd de heer Bos in het filiaal aan de Stadhouderslaan, waar hij werkzaam is, gehuldigd, waar hij werd toegesproken door den chef den heer P. J. Posch. Namens het personeel werd hem een gouden horlogeketting aangeboden, bene vens een bloemstuk. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: 5 5 S V V s I V De ontmaskering te Ederveen De vorige week is op de pluimveehou derij van v. E. te Ederveen een partij vleesch en spek, groot 5000 pond, afkom stig van frauduleuze slachtingen, in be slag genomen door ambtenaren van den crisisopsporingsdienst in samenwerking met de gemeentepolitie te Ede. Thans is in deze zaak meer licht gekomen. De pluimveehouder van E., die bij de inbe slagneming afwezig was, is reeds opge spoord te Amsterdam, waar hij door de recherche is gearresteerd. Het bleek bij zijn verhoor, dat van E. slechts een tus- schenpersoon was. Verschillende draden van het smokkelaarscomplot liepen even eens naar de hoofdstad, waar zich de hoofddader bleek te bevinden, die groote voorraden opkocht. Deze man, S., ge naamd, werd eveneens gearresteerd en naar Ede overgebracht. Dat er met dezen sluikhandel groote kapitalen gemoeid waren, blijkt o.a. uit het feit, dat de Vrijdag te Ederveen in beslag genomen partij een handelswaarde vertegenwoordigde van f 10.000. Het on derzoek duurt intusschen voort JUBILEUM A. BOS Heden herdenkt de heer A. Bos het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de ’s-Gravenhaagsche Melkinrichting mej. T. Langeraap, gemeentelijke inspectrice, en de heer W. P. Blokpoel. gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, leden van de oudercom- missie der school, het personeel van de school en een deputatie van de leerlin gen, bestuursleden van de Vereeniging voor Mulo-onderwijs, hoofden van ande re scholen; voorts waren aanwezig C. F. Hünd jr.. C. F. Seidel, J. Delcour, L. IJ. Plasschaert, H. J. B. Cley. J. H. Paradies, N. Slotboom, J E. Stahlie. H. J. Moens, A Jousma, A B. Velthuisen, J. van Zon, J. Thijsse, M. Vis, M. v. d. Berg, C. P. Amelunxen, C. Dijkwel, B. J. de Vries, M. Kuyper, L. van Scheyen, G. D. van Gelderen, C. G. van Kuyk, J. F. G. Steenland, J. van Etten, w.n. hoofd der school waarvan de overledene hoofd is geweest, G. Küter. D. A. Voortman, A. W. F Sprink, E. W. Joosten Smit, G. P. Kierdorff, D. de Jongh, E. H. J. Brou wer, J. A. van Beemen. G. J. Koopman, P. J. Becker, M. de Vries, mevr. J. B. BlankenburgMaats, allen alhier. Er werd niet gesproken. De organist speelde het Adagio uit de Sonate Pathé- tique van Beethoven, Es ist bestimmt in Gotes Rat van Mendelssohn en bij het dalen van de kist „Boven de sterren" van Fr. Abt. Een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling. NEDERLANDSCH-DUITSCHE CULTUURGEMEENSCHAP Op 18 dezer zal in Pulchri Studio hier ter stede dr. Albrecht Hanshofer, profes sor aan de Berlijnsche Universiteit, een voordracht houden over de geografische grondslagen der politieke ontwikkeling van Zuid-Oost Europa. De voordracht be gint om 8 uur. Succes van de politie te v^nlo Dank zij het doortastend optreden van inspecteur Wieriks is de gemeentepolitie te Venlo er in geslaagd een bende ket- tinghandelaars op te sporen. De 28-jarige B. uit Deurne bood den 37-jarigen W. te Venlo een partij van 700 pond koffie te koop aan tegen ƒ7.50 per pond. W. stelde de politie hiervan in kennis, waarna inspecteur Wieriks den adspirant-kooper adviseerde, te doen als of hij in het voorstel trad. Bij de verdere onderhandeling bleek toen, dat de partij koffie te Deurne was opgeslagen, waarna beiden besloten, om deze te gaan bezich tigen. De mannen begaven zich er per auto heen, aldus de „N.R.Crt”. De in specteur volgde op korten afstand. In Deurne stapte nog de 37-jarige T. bij de handelaars in de auto, waarna zij door reden naar Helmond, waarin een café de onderhandeling zou worden voortgezet. De verkoop der koffie ging echter niet door. De kettinghandelaars wisten even wel nog een partij ham en spek te koop. Toen de 46-jarige B. uit Helmond zich nog bij het gezelschap had gevoegd, gingen de mannen samen per auto naar den 40-jarigen slager T. te Helmond, die 500 pond droge worst en 100 pond ham te koop aanbood tegen resp. ƒ2 en f2.15 per pond. Toen de onderhandelingen eenigen tijd gaande waren, ging ook de inspecteur den slagerswinkel binnen en het bleek, dat hij op het juiste oogenblik kwam, want men was juist bezig met het opma ken van de berekening. De buit, bestaande uit 500 pond droge worst, 100 pond ham en 25 pond koffie, die juist in een doos werd binnenge bracht toen de inspecteur de woning be trad, werd in beslag genomen. De kettinghandelaars zijn naar het po litiebureau gebracht Nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt, zijn allen wederom op vrije voeten gesteld. De winkel van den slager is, in ver band met de ontdekking, gesloten. bevatten bepalingen over enaan- vullingsbepalingen, alsmede over het in- n.l. Straffen Artikel 7 bepaalt bij overtreding van den aangifteplicht een verdubbeling van de op zichzelve reeds toepasselijke straf en in het geval van bedreiging met. vrij heidsstraf subsidiair boete, een vrijheids straf in elk geval. Hierin komt het beginsel tot uitdruk king, dat het staatsgezag in de toekomst zonder pardon tegen d i e fraudeurs zal optreden, die ook deze gelegenheid en plicht tot algeheele schoonmaak niet ge bruiken en zich daardoor ook thans nog buiten de sociale gemeenschap houden. Art. 8 en 9 - de uitvaardiging van uitvoerings- werkingtreden van de verordening, op den dag van haar afkondiging. Arbeiders benadeeld De persdienst van het N.V.V, meldt: Begin November 1940 nam de firma van der Loo te Eindhoven enkele honderden arbeiders in dienst voor het uitvoeren van eenige belangrijke werkzaamheden aldaar. Nadat men een week gewerkt had, ont sloeg de firma, zonder toestemming van de Arbeidsinspectie, 188 arbeiders en bleef in gebreke, hun ook maar één cent te be talen van het hun toekomende loon. Al spoedig bleek, dat de betreffende firma in rechte geenerlei verhaal bood. Het N.V.V.- bureau voor rechtsbescherming heeft toen getracht, op andere wijze tot een voor de gedupeerde arbeiders bevredigende oplos sing te komen, en met resultaat. De daar voor bevoegde autoriteiten te Eindhoven hebben, na een bespreking met het N.V. V.-bureau voor rechtsbescherming, zich bereid verklaard, in den loop van deze week alsnog de loonen uit te betalen. Het betreft hier een bedrag van ongeveer ƒ6000 Indien er arbeiders zijn, die in voor melde periode te Eindhoven hebben ge werkt, doch nadien naar elders zijn ver trokken zonder van de genoemde firma loon te hebben ontvangen, kunnen zij zich wenden tot het N.V.V.-bureau voor rechts bescherming, Stratumschedijk -35 te Eind hoven, dat, na gebleken juistheid, voor toezending van loon zal zorgdragen. EERSTE NEDERLANDSCHE SOLDA TENCABARET „LACH-VITAMINEN” Bij de voorstellingen van het eerste Nederlandsche soldatencabaret „De Mus ketiers” op a.s. Zaterdag en Zondag, aan vang ’s middags half drie en ’s avonds 8 uur in Diligentia, zijn de voornaamste medewerkenden: Cris Scheffers, Hans Tie- meyer, Cas Rensburg, Ted v. Schalk,, Rens van Dorth, Tonny Hoffman en Aart van Veluwen. terwijl het medewerkende or kest uit acht door de radio bekende mu sici bestaat. Wij noemen uit de bonte rij van het programma slechts: De wissel- looper, Cowboy songs, "De Zieke, Holland, en de beroemde parodie op het Don Ko zakken koor, verder de lach-vitaminen: Montparnasse De held en vele soli. (ROOO ETIKET! Een 80-jarige brandstichter aangehouden Gisteren is naar het huis van bewa ring te Roermond overgebracht en opge sloten de 80-jarige J. van W„ geboren te Grave, wegens brandstichting in de ab dij Lilbosch der paters trappisten te Echt Hjy had sinds enkele dagen zich te Echt gevestigd en was pas met een flinke uit- gaanskas uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen ontslagen. De paters leden groote schade Groote hoeveelheden stroo zijn verbrand, evenals verschillende land bouwmachines. De gebouwen, waarin de brand gesticht is, stonden dicht bij de abdij, die behouden kon blijven, tenge volge van de gunstige windrichting. In Zuid-Holland eenige woonhuizen ernstig beschadigd In den afgeloopen nacht heeft een aantal Engelsche vliegtuigen weer t>oven ons land gevlogen en bommen afgeworpen. Eén burger werd daarbij gedood en verscheidene personen liepen verwondingen op. In Zuid-Holland werd bovendien een aantal woonhuizen ernstig beschadigd. „Hoe men de geologische geschiedenis van een onbekend eiland onderzoekt, toegelicht aan Bonaire". Voor de Ned. Natuurhistorische Ver eeniging, in samenwerking met de Volks universiteit, sprak gisteren prof. Rutten in Diligentia over bovenstaand onderwerp. Spr. heeft in 1930 het eiland Bonaire met eenige studenten bezocht, vóór dien was prof. K. Martin uit Leiden er slechts zeer korten tijd geweest, zoodat hij maar en kele gegevens had kunnen vaststellen; men kon Bonaire dus tot ’30 nog wel een on bekend eiland noemen. Spr. en zijn stu denten hebben er gedurende 5 weken on derzoekingen gedaan. De geologische ge gevens van een gebied verkrijgt men door zooveel mogelijk op verschillende plaatsen waarnemingen te doen over de gesteen ten in den ondergrond: door het verzame len van monsters van die gesteenten en eventueel voorkomende fossielen en deze later te bestudeeren. Daar er van Bonaire een goede topogra fische kaart bestaat, en talrijke wegen en paden het eiland doorkruisen, terwijl bo vendien het vaste gesteente op vele plaat sen aan de oppervlakte komt, is dit eiland zeer geschikt voor onderzoek. Spreker toont eerst aan van welke centra uit het werk is gedaan en de plaatsen waar ge bivakkeerd werd. Reeds voor dat hij voet aan wal zet, kan de geoloog met eenige ervaring allerlei gevolgtrekkingen maken uit de topografie, en daarmee rekening houden bij zijn programma; hij ziet gril lige heuvelcomplexen, waarin hij oudere gesteenten mag verwachten, plateaux, die op eenigen afstand boven het zeepeil en andere, die maar iets er boven liggen en weet dat hij in deze omgeving opge heven koraalkalken zal kunnen vinden. Inderdaad bleek de oudste formatie op Bonaire een in hoofdzaak vulkanische for matie te zijn, die voor een belangrijk deel submarien is afgezet (ingeschakelde kalk steenen met marine fossielen), terwijl de jongste afzettingen jonge opgeheven ko raalkalken waren, op sommige plaatsen van het eiland ongelijkmatig opgeheven, op andere in „rukken” omhooggerezen. Tusschen dit begin en dit einde der geo logische geschiedenis van Bonaire bleken echter nog vele gebeurtenissen te liggen, die ieder voor zich werden geanalyseerd; de merkwaardigste is daarbij de vorming van grindafzettingen, waarin afgerolde steenen van formaties, die tegenwoordig nergens op het eiland voorkomen. Zij be- “q. wijzen, dat in den tijd van de vorming - öe a -■ dezer grindafzetting op de grens van krijt- en tertiairperiode-Bonaire deel moet hebben uitgemaakt van een veel grootere landmassa. De geheele geologische ge schiedenis werd alsdan aan eenige ge ïdealiseerde profielen door het eiland toe gelicht. Ten laatste vertelde spr. iets over de jongste geologische processen op Bonaire: de oplossing der opgeheven koraalkalken, waarbij een echt Karstlandschap is ont staan, het ontstaan van strandwallen met koraalpuin, en het voorkomen van ge weldige brokken koraalkalk op het jong ste kustterras, zij moeten bij zware stor men van de kust afgeslagen en door den storm op het terras geworpen zijn. Dief gepakt en geld terug Er is heel wat brutaliteit voor noodig om op een avond, terwijl de familie ge zellig bijeen is in de huiskamer, de wo ning binnen te dringen en dan van de slaapkamer een geldkistje weg te nemen. Hiertoe zag de 26-jarige timmerman v. L., in Utrecht, kans, die thans in handen van de politie gevallen is en in verzeker de bewaring is gesteld. De gebeurtenis heeft zich Zondagavond j.l. voorgedaan, schrijft de „Tel”. De tim merman drong een woning binnen aan de Coornhertstraat. Hij sloop zachtjes naar boven. Op de slaapkamer stond een geld kistje met duizend gulden. In enkele oogenblikken wist de man het mee te pakken, om dan weer zoo zachtjes moge lijk naar beneden te gaan. In de huiska mer zat de geheele familie genoegelijk bijeen. Men had van de insluiping niets gehoord. Alleen toen de dief de woning wilde verlaten, hoorde een der familie leden gestommel in de gang. Hij stond op en ging kijken, maar op hetzelfde moment werd de voordeur dichtgetrokken. Toen in het huis een onderzoek werd ingesteld, bemerkte men, dat het kistje met duizend gulden was verdwenen. De politie werd van een en ander op de hoogte geracht en op een signalement van een der familieleden, werd de tim merman gearresteerd, die een bekende bleek te zijn van de gedupeerde familie- De man bleef Maandag halsstarrig ont kennen zich aan den roof te hebben schul dig gemaakt en ook Dinsdag persisteerde hij aanvankelijk bij zijn onschuld. Maar na een langdurig verhoor viel hij Dinsdag toch eindelijk door de mand. Hij vertelde toen, het geldkistje aan de Merwedekade onder den grond te hebben gestopt. De politie toog op onderzoek uit en vond daar in derdaad het kistje; de duizend gulden za ten er nog in. De timmerman is opgesloten in het Huis van Bewaring. Beslag op grooten voorraad gedistri bueerde artikelen in Noord-Holland Rechercheurs en controleurs van den centralen crisiscontroledienst, hebben op het einde van de vorige week in op slagplaatsen in de Zaanstreek, den Beemster, te Egmond en Castricum bij kettinghandelaren 337 kazen, 500 kg. varkens- en rundvleesch, 35 kisten abri kozen, 23 vaten zeep en zeepcrème, een partij inlandsche tarwe, 100 kg. zeep poeder en 2000 stuks toiletzeep in be slag genomen. Deze artikelen werden te gen een veel te hoogen prijs buiten de distributie aan den man gebracht. Te gen tien leden van het complot is pro cesverbaal opgemaakt, terzake van overtreding van de hamster- en prijsop- drijvingswet, de distributiewet en het voedselvoorzieningsbesluit. De recherche had een tip gekregen en onderhandelingen over den verkoop werden aangeknoopt. Een van de poli tiemannen zag kans als taxichauffeur de heeren te vervoeren naar de ver schillende plaatsen, toen de aspirantkoo- per met internationale relaties de par tij wilde zien, alvorens tot koopen over te gaan. Voor een waarde van 5000 kon in beslag worden genomen. De goe deren zijn aan de gewone distributie- voorraden toegevoegd. Voordeelen Artikel 5 behelst de uitwerking van de amnestie. De amnestie 'biedt zeer ver strekkende voordeelen om daardoor een ieder terugkeer tot eerlijkheid zoo gemak kelijk mogelijk te maken en wel 1. Vrijheid van straf (pok van tucht straffen); 2. Verstrekkende bevrijding van bijbe- talingsplicht; 3. Verbod van onderzoek naar van nu af aan fiscaal niet meer belangrijke ge beurtenissen, teneinde daardoor zooveel mogelijk met het schaamtegevoel rekening te houden Artikel 6 sluit de gevolgen der am nestie algeheel uit. wanneer de aangifte niet volledig is. Gedeeltelijke amnestie doet zich in dit geval niet voor. Verder is bepaald, dat de amnestie in zooverre niet in werking treedt, als den aangifte- plichtige of den meldingsplichtige reeds mededeeling heeft gedaan, dat bevoegde instanties van hun verzuimen kennis dra gen. 25-JARIG JUBILEUM BIJ H US Woensdag j.l. was de heer A. Schouten 25 iaar werkzaam als bakkerbezorger bij de N.V. Meel- en Broodfabrieken ,,De Zeeuw” B. Hus. De jubilaris werd in den ochtend ont vangen op het hoofdkantoor van de on derneming, Jacob Catsstraat 182, waar hij door de directie en chefs is gehuldigd. De zilveren medaille en het diploma voor 25 jaar trouwen dienst van de Ned. Vereeniging van Werkgevers werden hem uitgereikt. Van de directie ontving hij de gebrui kelijke enveloppe met inhoud, terwijl aan zijn echtgenoote bloemen werden aange boden. Onder zeer veel belangstelling heeft in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer G. Volkers, in leven hoofd eener Mulo-school alhier. Aanwezig waren: V 2 V V V t««<<«««««««««««««««««««««««v Onze stadgenoot, do heer 'J. E. Quak, is benoemd tot onderwijzer Verschillende winkeliers opgelicht De zestienjarige bankwerker C. uit Utrecht, toog de laatste weken er op uit, om kleine winkeliers belust te maken op leveranties van koffie, thee en cacao. Hij zeide, deze kostbare levensmiddelen te hebben betrokken van iemand, die naar Frankrijk wilde gaan, geen geld had en daarom de artikelen wenschte te ver- koopen. Vele winkeliers zijn het slachtoffer ge worden van dezen jeugdigen fantast. Tien winkeliers in de stad Utrecht en een win kelier in IJsselstein, hadden geld gege ven, in de hoop, de beloofde partij thuis te zullen krijgen. De bankwerker was loopknecht bij een boekhandelaar en toen hij een pakket boeken naar de post moest brengen, toog hij hiermede naar een tweedehandsch boekenwinkel. Hij verkocht de boeken en zag dus op deze manier kans aan geld te Komen. Zoo en op verschillende andere slinksche manieren, heeft deze jongeman zich verrijkt. Hij zal zich voor den kinderrechter heb ben te verantwoorden. De namen van de winkeliers zijn be kend. Zij zullen ook nog wel wat van deze zaak hooren, daar zij geen geld hadden mogen geven voor goederen, welke frau duleus verstrekt zouden worden. jarige ambtsbediening herdenken een predicatie in de Kloosterkerk. De teraardebestelling zal plaats vinden Maandag a.s. te 2 uur op de Algemeene Begraafplaats. Tevoren wordt in de Groote Kerk een rouwdienst gehouden, welke om kwart vóór 1 aanvangt. In de zalen van .den Dierentuin is gis teravond de eerste vertooning hier te lande gegeven van de documentaire film der N.S.B. onder den titel ..Mussert spreekt”, welke film een belangwekkend historisch overzicht van den groei der be weging sedert haar oprichting biedt. Zoowel de groote zaal als de rotonde was tot in alle hoeken met belangstellen den gevuld onder de aanwezigen werd opgemerkt de procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof, dr. R. van Ge nechten. Muziek en zang, zoomede een mooie natuurfilm, .Winter in Duitschland” wis selden deze filmvertooning af. Uitreiking diploma’s voor leider(ster) Door den wethouder voor het Onder wijs, mr. dr. S. de Vries Czn., werd gis teren het diploma voor leider(ster) bij de School- en Kindertuinen uitgereikt. In een tweejarigen cursus werden be handeld de opvoedkunde, hygiënische en sociale beteekenis van de School- en Kin dertuinen, grondbewerking en bemesting, groenten- en bloementeelt, tuinaanleg en bloembinden, algemeene botanie en een en ander over aquaria terraria, insecta- rium, bijenstal, vogelbescherming en het aanleggen van een herbarium. Dit dipolma werd ontvangen door mej. J. C. van Heijningen en de heeren A. Baak, F. Beenen, R. de Boer, P. Hen- drikse, H. van Hest, Chr. Kerkhof, A. van der Plaat. H. Steenhof. H. J. Vlas veld, Jac. Vrolijk en J. L. v. d. Zwart. Het heden te verschijnen „Verorde ningenblad” nr. 10 bevat een verorde ning, waarin amnestie wordt verleend voor bepaalde verzuimen ten opzichte van den fiscus. In de laatste maanden zijn meermalen van overheidswege oproepingen gedaan tot aanmelding of aangifte van bepaalde vermogensbestanddeelen, hetzij op grond van deviezenpolitiek, hetzij op grond van belastingpolitiek (Deviezenverordening 1940, de Verordeningen nrs. 155/40, 203/40, 35/41, derde uitvoeringsbesluit Sperrmarkenbefesting). Door deze op roepingen werden personen, die deze vermogensbestanddeelen bij een vroegere gelegenheid, bijv, om belasting te ont gaan, niet 'hadden aangegeven, in moei- lijkheden gebracht. Zij moesten immers vreezen, door de huidige aanmelding kans te loopen voor het vroegere verzuim te worden gestraft. Daardoor werd hun de vervulling van hun plicht in sommige ge vallen aanzienlijk bemoeilijkt. Belastinghervormingen Evenals in het rijk is ook hier het groot ste belang gelegen in het bereiken van een zoo groot mogelijke eerlijkheid in belas ting- en deviezenzaken, en, van fiscaal standpunt uit, vooral met het oog op ten deele reeds uitgevoerde, ten deele nog voor de deur staande belastinghervormin gen. Deze hervormingn moeten den staat de middelen verschaffen, welke hij tot bestrijding van de vooral door den oor log aanzienlijk gestegen uitgaven drin gend behoeft. Te dien einde is het niet alleen noodig, dat de belastingtarieven ten deele worden verhoogd, maar ook, dat de inning der belastingen vollediger wordt bereikt. Vermeld kunnen worden de nood zakelijke uitbouw van de belastingcon trole en de beoogde invoering van de con sultatie in belastingzaken in de betrek kingen tot het Duitsche Rijk en mogelijk ook tot andere staten. Door deze voorgenomen maatregelen, welke in de eerste plaats de fiscale recht vaardigheid dienen, zullen naar valt aan te nemen, alle gevallen van oneerlijkheid opgespoord worden. Het kan echter niet het oogmerk van de Overheid zijn, zooveel mogelijk burgers wegens overtredingen, welke wellicht voor een groot deel door de verhoudingen in een vroegeren en an deren tijd mogelijk zijn gemaakt. Veeleer moet het taak der Overheid zijn, deze zondaars nog vóór hun be trapping op een voor hen zoo zacht mogelijke wijze tot eerlijkheid te bren gen en daardoor weder in de sociale gemeenschap terug te voeren, of hun althans op zijn minst de mogelijkheid daartoe te geven, en op deze wijze tegelijkertijd hun prestatievermogen voor de toekomst aan het algemeen belang dienstbaar te maken. Deze oog merken dient de op komst zijnde ver ordening, doordat zij een algemeene en uniforme belasting- en deviezen amnestie behelst. Artikel 1 schept een aangifteplicht voor alle tot nu toe verheimelijkte vermogens bestanddeelen en aan belasting onderhe vige feiten. Daardoor wordt niet slechts een recht op amnestie, maar ook een plicht daartoe ingevoerd. □e meldingsplichtige.n. Artikel 2 omschrijft den kring van de tneldingsplichtige personen. Artikel 3 bepaalt de instanties, waaraan de aangiften moeten worden gericht. De meldingsphchtigen kunnen zelf niet uit- maken, voor welke overige instanties de verschillende aan te geven vermogensbe standdeelen en feiten nog van belang zijn. De aangewezen instanties zullen eventueele verdere instanties mededeeling doen. Artikel 4 bepaalt den termijn voor aan gifte, welke loopt tot 15 April 1941. Mogelijkheid tot verlenging is in af zonderlijke gevallen mogelijk ge maakt. Zuiderpark blijft den heelen zomer bloemencentrum TENTOONSTELLING VAN HUIS ORGANEN BIJ SCHROEVERS Door den heer J. E. Groene velt, leeraar aan het Instituut Schoevers, is gister middag in de aula van het Instituut een tentoonstelling geopend van huisorganen naar ontwerp van een aantal leerlingen, die worden opgeleid tot algemeen secreta resse of voorzxiover het de jongemannen betreft, tot kantoor-assistent. De heer Groenevelt schetste de betee kenis van het huisorgaan. Het koint niet alleen op de redactioneele zijde aan. maar ook op de illustratie en de aantrekkelijk heid van het omslag. Spr. dankte de tal rijke firma’s, die met het afstaan van ,,stand”-materiaal, veel tot het inderdaad fleurige aanzien van deze tentoonstelling hadden bijgedragen en ook de ouders voor hun gewaardeerde aanwezigheid. De heer de Zilwa ging vervolgens over tot het overhandigen van de prijzen, welke door de directies der instituten voor de uitblinkers van onze stad beschik baar waren gesteld. In de afdeeling Secretaressen viel de prijs ten deel aan mej. I. Nyzink voot net huisorgaan ,,Het zwarte goud”, in de afd. Kantoor-assistenten aan jhr. V. V. Cammingha voor het huisorgaan „Star- renborg”. Naar wij vernemen, zullen binnenkort in Utrecht, Rotterdam en Amsterdam soortgelijke tentoonstellingen worden ge houden. In het Zuiderpark beginnen de 500.000 bloembollen hun spitse groene neuzen boven den grond te steken In April, en daarna in toenemende mate tot het eind van Mei, zullen de tallooze prachtige soorten haar bloemen ontplooien. Dezer dagen worden de beelden voor de open luchttentoonstelling van beeldhouwwerken verwacht. De plaatsing geschiedt in de tweede helft van Maart. Voor ieder beeld is in de gemeentelijke vakcursussen een voetstuk gemaakt. Het is thans vrijwel zeker, dat het eerste der beide bronzen beelden, die mevr. Franzen-Heslenfeld voor den monumentalen ingang van het park gemaakt heeft, begin April ge plaatst zal kunnen worden. Inmiddels wordt thans reeds gewerkt aan een uitbreiding van de tentoonstel ling met een afdeeling anemonen en ranonkels, terwijl plannen in voorberei ding zijn, om na den bloei der narcissen, hyacinten en tulpen, begonia’s en daarna een zeer groote en rijke collectie dahlia’s in het Zuiderpark te demonstreeren. Zoo zal het park, dat reeds zoo rijk is aan velerlei natuurschoon, djt jaar van April tot October een opeenvolging van bijzon dere bloemencollecties te zien geven. Ter hoogte van het bestaande benzine- tankstation aan den Rijswijkscheweg Gas is als levenssap voor den benzine motor de belangrijkste plaatsvervangster van de benzine geworden en wanneer men geen generator een gasfabriekje op wielen meetrekt achter zijn auto om tijdens den rit deze onmisbare vluch tigheid te kunnen opwekken, is men ge noodzaakt een voorraad in te slaan. De groote ballonnen boven op het dak van een overigens zoo elegante personenauto is al niet ongewoon meer, maar toch is het te begrijpen, dat men heeft gezocht naar een manier om het gas in kleiner volume te dringen met behoud van zijn nuttig effect. Men heeft dat gevonden door in metalen flesschen het gas samen te persen. Voor het bijvullen daarvan zijn echter weer nieuwe persinstallaties noo dig, even onmisbaar als vroeger de ben- zinetankstations. Dezer dagen nu is begonnen met den bouw van het eerste persgaslaadsta- tion in onze stad, in opdracht van de Bataafsche Petroleum Maatschappij. Dit laadstation Zal verrijzen aan den Rijs wijkscheweg ter hoogte van het bestaan de benzinetankstation vlak bij de Laak- brug en vermoedelijk eind April gereed zijn. Omtrent de andere laadstations, die hier ter stede zullen worden opgetrokken, zijn, naar wij vernemen, de voorberei dende besprekingen nog gaande. In een bioscoop in nenstad is gisteren ten nadeele van bezoekster, een handtaschje inhoudende ongeveer 20 en een distributie-stamkaart gestolen. Na een langdurige ongesteldheid is hier ter stede in den ouderdom van ruim 66 jaar overleden dr. H. Schokking, em. predikant der Ned. Herv. Gemeente al hier. Dr. Hendrik Schokking werd 10 April 1874 te Amsterdam geboren en ontving zijn opleiding aa> de Gem. Universiteit aldaar, terwijl hij de kerkelijke lessen volgde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij promoveerde aan de Am- sterdamsche Universiteit ook tot doctor in de theologie onder prof. dr. S. Cra mer, op een dissertatie getiteld„De leertucht in de Geref. kerk van Neder land tusschen 15701620”. In 1896 candidaat geworden in Noord- Holland, bevestigde zijn broer, staats raad mr. dr. J. Schokking, die daar ook als predikant zijn voorganger was, hem 16 Jan. 1898 als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Wezep, waar dr. Schokking zijn ambt aanvaardde spre kende over Hebr. 1321. In 1903 vertrok de overledene naar Vlaardingen, waar zijn broer hem eveneens bevestigde. Hier mocht hij mede de Nieuwe kerk en een Chr. school in gebruik nemen. In 1907 bracht de Haagsche gemeente een be roep op hem uit in de vacature van wijlen ds. J. Knottnerus. Hij nam dit beroep aan en nadat zijn broer hem ook in den Haag bevestigd had, verbond dr. Schok king zich 12 Jan. 1908 in de Groote kerk aan deze gemeente, sprekende over Ef. 3: 10; De overledene arbeidde eerst in de wijk van ds. Knottnerus in de oude binnenstad, maar kreeg na enkele jaren de wijk van wijlen ds. G. A. Rademaker in de z.g. Indische buurt en zoo heeft hij vele jaren in de Malakkakapel het centrum van zijn gemeentelijken arbeid gehad. Om gezondheidsredenen verkreeg de overledene 1 Febr. 1940 eervol eme ritaat. Hij heeft nimmer van zijn ge meente afscheid mogen prediken al bleef hij in haar midden wonen. Dr. Schokking was voor alles predi kant, maar dat niet begrensd door stu deerkamer en wijk. Heel het breede menschenleven had zijn volle belangstel ling en tijdens zijn verblijf in zijn laat ste gemeente heeft de overledene het aspect geheel zien veranderen. Van zijn collega’s toen hij in den Haag kwam zijn velen reeds ontslapen, terwijl hij de' predikanten dr. H. Th. Obbink en dr. J. A. Cramer hoogleeraar worden zag. Meerdere nieuwe bedehuizen heeft de Haagsche gemeente in de kwarteeuw, dat dr. Schokking haar predikant was, gekregen. We noemen daarvan de Laak- kapel, de Julianakerk, de Bethlehem- kerk en de Duinzichtkerk. Maar wat ook veranderde, dr. Schokking is zichzelf gebleven. Man van temperament, echt discipel van wijlen dr. Hoedemaker, on opgesmukt in heel zijn optreden, nooit zichzelve - zoekend, maar pal staand voor wat hij zag als zijn vaste overtuiging, ,was hij een prediker van eigen origine. Dr. Schokking was o.m. voorzitter van de v. d. Takschool, bestuurslid van de afdeeling van de Confessioneele Vereeni- 'ging, secretaris van de z.g. Indische commissie en bestuurslid van de stich ting Valkenheide te Maarsbergen. Zes jaar maakte hij deel uit van de Alge meene Synode der Ned. Herv. kerk, ’waarvan hij ook secundus-lid was. Van de vereeniging Unitas was hij vice-voor- zitter, terwijl hij mede deel uitmaakte van de commissie van toezicht van de Volksuniversiteit in zijn woonplaats. Vele jaren was dr. Schokking leeraar aan het ’s-Grav. Chr. gymnasium. Man van wetenschappelijken aanleg gaf hij ook eenige voordrachten aan de Rijksuniversiteit .te Leiden vanwege de vereeniging voor bijzondere leerstoelen, aldaar, die nauw aan de Conf. Vereeni ging is geparenteerd. Ook met de pen deed dr. Schokking van zich spreken. Hij schreef bijdragen in een drietal bij Callenbach verschenen werken n.l. Uit het heilig verledenHet land der vaderen en Recht en Gerechtig heid en verzorgde met eenige collega’s een bundel stoffen over de zeven kruis woorden. Daarnaast was hij lid van de commissie van redactie van het week blad der Conf. Ver. „De Geref. Kerk” eri gaf hij in de serie „Van Goedertieren heid en recht” meerdere preeken in het licht. Ook van de redactie van de ’s-Gravenhaagsche Kerkbode/ waarin hij de kroniek schreef, maakte dr. Schokking “deel uit. w w In 1938 mocht dr. Schokking zijn 40- aan de Herv. school te Voorschoten. Op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen is gistermiddag het stoffelijk over schot van generaal-majoor tit. G. H. C. Cramer aan den schoot der aarde toever- trouwd. Van hun belangstelling gaven daarbij o.m. blijk de heeren: dr. F. J. Drukker, ds. A. A. van Stipriaan Luiscius, em. pre dikant te Zeist (zwager van den overle dene), C. A. F. van Stipriaan Luiscius, hulpredikaijt Ned. Herv. Gem. Aerden- hout, J. G. Lioni, resp. kapitein lucht macht, A. Rienks. raadadviseur bij het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. 8. W. F. Marga- dant, L. Lasonder, A. Brijs en Rient van Santen namens „Oefening Kweekt Ken nis”, jhr. J. F. Schuurbeque Boeye, J. Schravesande, gepensionneerd secretaris departement van Financiën in Ned.-Ind., H. J. Grijzen, oud-goeverneur Sumatra’s Oostkust. D. van Staveren, C. W. J. Natzijl, Pater Hyacinth Hermans en mr. D. Bijdendijk, namens de vroegers film keuringscommissie, waarvan de overle dene ook deel uitmaakte, J. W. von Hen nings gepensionneerd generaal-majoor, J. Kwartiens, gen. luit.-kolonel K.N.O. I. L., A. S. de Jongh, gep. generaal-ma joor, kolonel J. Toorenenbergen, ir. L. Asjes, C. van Tuinen, gep. luitenant- generaal, J. P. Zaayer, C. Th. Krabbe, C. L. Modderman en mr. A. van de Kop pel, namens de aula-commissie van de Re- monstrantsche kerk, P. J. Bliek, direc teur eener N.V., J. van der Scheer, gep. generaal-majoor, M. ï'uld, gen. luit.-kolo nel der militaire administratie, O. J. Groothof, generaal-majoor b.d., G. H. Leterie, namens het bestuur van de ver eeniging „Oud en Arm”., dr. Oldenburg den Broeder, R. P. G. Hameetman, oud- directeur Gemeentelijke Handelsschool luitenanf^kolonel dr. H. J. Weekenstroo, hoofd van den Veterinairen Dienst van de Marechaussee, J. D. Tours, hoofd ingenieur P.T.T., dr. H. K. Offerhaus, hoofdcommissaris Nederlandsche Roode Kruis, Th. B. van Lelyveld, oud-officier, dr. J. L. F. van Essen, namens de ver eeniging „Steun in Bijzondere Gevallen”, dr. J. C. A. Fetter, Remorïstrantsch pre dikant, H. G. Horn, van de hoofdadmi nistratie Ned. Arbeidsdienst en dr. Oort- gijzen. In de aula heeft de heer F. Stuyvesaut Meyes, een neef, namens de neven en nichten, een woord van afscheid gespro ken en den overledene dank gezegd voor alle van hem ondervonden goeds. Daarna spraken drie vrienden, de gene- raals-majoor van Drunen en van Albada en de heer W. Hillen, oud-lid van den Raad van Indië, eenige woorden ten af scheid. De oud-voorzitter van de filmkeurings commissie, de heer D. van Staveren, her dacht generaal-majoor Cramer als lid van de commissie. In hem huisde de ware vrijzinnigheid en de eerbied voor anderer overtuiging. Hij was een wijs man en een goed vriend. Hij ruste in vrede. Als laatste spreker voerde dr. Fetter het woord, die net leven van den gestor vene als officier en als mensch herdacht. Veel heeft hij gedaan voor de armen en in dienst van de kerk voor het Aulafonds. Hij was een mensch met iets van Christus in het hart. De organist speelde Gez. 198 en 2 ko ralen uit de Mattheus Passion van Bach. Aan het graf bad dr. Fetter het Onze Vader. Een familielid dankte voor de be langstelling.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9