HAAGSCHE COURANT lentemorgen door den Dierentuin Op een STADSNIEUWS Vrijdag 14 Maart 1941. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS DERDE BLAD Engelsche bommen op BADHUIS AAN DE ESCAMPLAAN EINDE VAN DIT JAAR GEREED HANDEL IN GOUDEN TIENTJES GING NIET DOOR LENTEVIERING VAN HET NEDER- LANDSCH AGRARISCH FRONT HEVIGE GASONTPLOFFING TE HILVERSUM Eveneens voorkwam de politie een transactie in flesschen slaolie Schadevergoeding aan militairen voor verliezen te velde MARSCH VAN HET WACHTBATAL- JON VAN HET LUCHTWAPEN KENNISGEVINGEN ons land UITREIKING DIPLOMA VAK- BEKWAAMHEID MELKHANDEL Loonpolitiek en de taak der vakbeweging Toewijzing van thee aan den groothandel gewonden Een doode en zes zwaar b No. 17825 Commissie werkt met bekwamen spoed CHR. GEREF. GEMEENTE te in jaar mee Een IJdele eenden zicht zijn onderworpen zich in de Haagsche omgeving be-haag-lijk voelen. Met den heer van Dalen hebben wij op een lentemorgen een wan deling gemaakt door zijn- domein en geven hierbij een bloemlezing van onze ervaringen. verscheen en Geen afscheid zonder bezoek aan de planten visschen zooals Heel V V V V v 28 ge- pensioen. geregeld, zoo noo- acht ge- ten op krijschend en bijtend de eenden. Ze wis- Naar wij van het secretariaat der ver- eeniging van thee-importeurs vernemen, zal het aanbod in de toewijzing van thee aan den groothandel, die definitief is be paald op Donderdag 20 Maart a.s., bestaan uit: 11.549 heele, 1480 halve en 90 kwart kisten Javathee en 3835 heele en 408 halve kisten Sumatrathee Vrachtauto's vernield bij brand in garage te Helmond In den afgeloopen nacht heeft een felle brand gewoed in de garage van de N.V. Edah, aan den Westelijken Kanaaldijk te JUBILEUM G. W. IJDO Gisteren herdacht de heer G W. IJdo, huisknecht bij het Gemeente Ziekenhuis aan den Zuidwal, het feit, dat hij 25 jaar in dienst is bij de Gemeente. Opvoering van „De Grond" een spel uit het boerenleven Naar wij vernemen organiseert de Cultureele Raad van het Nederlandsch Agrarisch Front op 22 Maart in de groo- te zaal van den Dierentuin alhier een lenteviering. Het hoofdnummer van den avond zal zijn de opvoering van „De Grond”, een spel uit het boerenleven van den bekenden Groninger schrijver Geert Teis Pzn., door leden van de Agra rische Jeugdbeweging onder leiding van den heer J. Sweers uit Steenwijk Een hier ter stede woonachtige banket bakker en automobielhandelaar beschikten over enkele gouden tientjes en trachtten deze te verkoopen voor het niet onaardige prijsje van 37 per stuk. Als tusschen- persoon zou een melkslijter fungeeren. Verkoop dezer muntstukken is krachtens de Deviezenverordening 1940 verboden en toen rechercheurs van de Crisis- en Ham- sterwetten van dezen handel de lucht kregen, gingen zij de gedragingen van het drietal na. Op het oogenblik, dat de gouden tientjes van eigenaars zouden ver wisselen, grepen de politiemannen in en konden in totaal 21 muntstukken in be slag nemen. Tegen de verkoopers is pro- ces-verbaal opgemaakt. Doch de rechercheurs hadden nog een ander succes, want aan het licht kwam voorts, dat aan den banketbakker niet minder dan 100 flesschen slaolie te koop waren aangeboden voor den prijs van 2.80 per stuk. De verkooper was de 38- jarige J. K. uit Voorburg, tegen wien proces-verbaal is opgemaakt terzake van overtreding van het Prijsbeheerschingsbe- sluit. Uit een op de Goudsbloem- laan onbeheerd staande bakfiets werd 25 k.g. boter gestolen. Op de speelplaats van de school aan de Tullinghstraat viel gister middag het 6-jarige jongetje H. P. R. uit de Jacob Catsstraat. Hij brak het linker been en werd door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid wal gebracht. Op de Heerengracht bij den Fluweelen Burgwal, is gistermiddag de 70-jarige P. van H. uit de Akeleistraat, doordat hij onoplettend overstak, aange reden door een wielrijder. Met een ver wonding aan het voorhoofd is hij door den Geneeskundigen Dienst naar het zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht. Het wachtbataljon van het Duitsche Luchtwapen zal op zijn morgen te houden marsch door de stad, de volgende route volgen Wassenaarscheweg, Koninginne gracht, Princessegracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Plein (om 1 uur voorbijmarsch langs het voor malige departement van Defensie), Bin nenhof, Buitenhof, Gravenstraat. Groen markt, Groote Halstraat, Torenstraat. Westeinde, naar de Assendelftstraat. kwam lastig vallen tijdens het nauwkeu rig onderhoud van hun kostelijken win- tertooi. Tegen het voorjaar moesten zij er immers op hun mooist uitzien, om dat sommigen van hen wellicht reeds uit ervaring wisten, hoe kieskeurig de toekomstige echtgenoote is. Wat een knak kreeg hun ijdelheid, wanneer zij met deftigen tred over het ijs van den vijver voortschrijdend door een oneffen heid kwamen te vallen en gewoonweg onbeholpen aan het glijden sloegen. Het scherpe oog van de zwarte zwaan wis ten zij in de nek en honderden oogen van vrouwtjes-eenden prikten hen. Met den bek onder de veeren stonden ze hem stiekum uit te lachen. Het werd tijd, dat de zon deze overgebleven ijsschollen op ruimde! Meer gevogelte in den dierentuin steekt omstreeks dezen tijd van het jaar in zijn mooiste kleed. Men hoeft maar Bevolkingsregister. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende, doet binnen vijf dagen na zijn verhuizing binnen de Gemeente daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur. Den ingezetenen wordt indachtig ge maakt, dat de met de controle voor het Bevolkingsregister belaste ambtenaren steeds voorzien zijn van een onderschei- dingsteeken, dat desverlangd moet worden getoond. Helmond. De brand werd om ruim elf uur door omwonenden ontdekt. De ijlings ge waarschuwde brandweer slaagde er in den brand tot een deel der garage te be perken. Toen zij om half twee de vlam men bedwongen had en de schade kon worden opgenomen, bleek, dat twee zware trucks door het vuur waren ver nield. De schade, welke op ongeveer 15.000 wordt geschat, wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak van den brand wordt gezocht in een brandenden gasgenerator van een der trucks. Een uiteenzetting van den leider der sociaal-economische afdeeling van het N.V.V. In een te Amsterdam gehouden pers conferentie heeft de leider van de sociaal- economische afdeeling van het Neder landsch verbond van vakvereenigingen, de heer A. Vermeulen, een uiteenzetting gegeven van de ontwikkeling van de loonpolitiek en de taak, welke de vakbe weging bij de huidige loonpolitiek heeft te vervullen. In de laatste 10 jaren zoo begon de heer Vermeulen heeft het z.g. vrije maatschappelijke leven zich meer en meer bewogen in de richting van de ge leide economie. Deze ontwikkeling heeft in het afgeloopen jaar in een versneld tempo voortgang gevonden. Deze stelling vindt zijn beste bewijs in de gevolgde prijspolitiek. Was een vijftiental jaar ge leden nog sprake van een prijsvorming, welke onderworpen was aan de wet van vraag en aanbod, door het doorzetten van de crisis werd men gedwongen de prijs vorming te leiden, zooals bijv, voor land bouwproducten geschiedde. Thans hebben wij de figuur van de gebonden prijspoli tiek, t.w. den gemachtigde voor de prij zen, die beslist of de prijzen niet, of in hoeverre, mogen worden verhoogd. De huidige loonpolitiek heeft een twee ledig karakter, n.l. looncorrectie en loon vorming. DE SLOWAAKSCHE HANDELSBETREKKINGEN MET NEDERLAND Het D.N.B. meldt uit Presburg, dat Slowakije voorbereidingen treft voor het sluiten van nieuwe handelsverdragen met Zwitserland, Nederland en België. Werkloozen kunnen lid worden van een vakorganisatie J. STROINK OVERLEDEN Hier ter stede is in den ouderdom van 71 jaar overleden de heer J. Stroink. gep. O.-Ind. ambtenaar. De teraardebestelling vindt Maandag a.s. te kwart over een op de begraafplaats Oud Eik en Duinen plaats. CREMATIE M. A. VAN PRAAGH. Hedenmiddag heeft in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van M. A. van Praagh, oud-hoofd van de buiten gewone school aan de Sloetstraat te Sche- venihgen. op 68-jarigen leeftijd alhier overleden. Met de familieleden waren vele vrien den meegekomen, waarbij de heeren S. Rinser, architect, G. du Tour Geerling, J. Kooy, Haarlem e. a. De zoon van den overledene heeft een laatsten groet gebracht van zijn moeder, die niet aanwezig kan zijn. Een broer van den overledene heeft dank gebracht voor alles wat hij voor zijn gezin is ge weest. De organist speelde een fragment uit de 3de en 7de symphonic van Beethoven en bij het dalen van de kist „Wenn ich ein- mal soil scheiden” van Bach. De zoon bedankte voor de betoonde be langstelling. Lucifer aangestoken, terwijl keuken vol gas stond Vanochtend vroeg heeft in den ijzerhan del van den heer Tilburgs aan den Lo- U. ^1 ««u. x~«. Hilversum, een hevige gasont- een kijkje te nemen bij den kraanvogel, PIofflng plaats gehad, waardoor het huis grijs met een donkere bef, die den bij- grotendeels is ingestort. Toen mevrouw naam draagt van de Juffrouw van Nu- T?lb“rSs beneden kwam nam zij een midië. of de streenfazant en de eoudfa- sterke gaslucht in de keuken achter den winkel wajr. Het bleek, dat een der muur- kraantjes openstond en dat de gasslang van het kraantje was gegleden. Zij sloot het gaskraantje, doch stak het andere gas stel aan, waardoor een ontploffing ont stond. De gevolgen waren zeer ernstig. De buitenmuur werd voor een groot gedeelte weggerukt, terwijl het meubilair vrijwel geheel vernield werd. Alle ruiten van den winkel en de woning sprongen. De dak pannen vlogen over de straat. Een begin van brand kon tijdig door de bewoners worden gebluscht. De vrouw kreeg echter brandwonden aan gelaat en handen. v tak. Hij is in de hut van een officier meegekomen, vertelde onze leidsman, en heeft zich volkomen als een mensch X gedragen: gegeten met mes en vork en V 1 ..IA 1 3 1 3 Hij fungeerde als een knechtje! helderen hemel, toen wij met openhan gende jas door het welbekende hek den Dierentuin binnen stapten. Aan weers- zijden van het pad staken de kale boomen uit den grond; dikke veelbelovende knop- pen aan de uiteinden der takken. Tus- schen het dorre doorwinterde gras scho- ten zoowaar al eenige ondernemende sprietjes omhoog. De natuur rekte zich geeuwend, op het punt te ontwaken. Het ging goed worden! Tenminste voor ons. De bruine beeren uit Siberië kruipen bij de komst van zon en warmte in de j Op Donderdag a.s. Er scheen een heerlijk lentezonnetje uit aan een arm opgehangen aan zijn boom- De vader en de moeder tegelijk van alle dieren in den Dierentuin, is de heer v. Dalen. Met zijn toe- gewijden staf medewerkers zorgt hij, dat zij voedsel en belangstel ling krijgen, twee dingen, die zij even hard noodig hebben als fris- sche verblijven en een tempera tuur in overeenstemming met die van de streek, waar zij vandaan komen. Kortom hij zorgt er voor, dat de dieren, die aan zijn toe- donkerste en koudste hoeken van hun hokken! Voor hen is het geliefde jaar getijde afgeloopen. Wij komen een oppasser tegen en heb ben even een praatje met hem. Hij is blij, dat de bedrijvigheid van de dieren Belangrijk besluit van den commissaris van het N.V.V. Naar wij vernemen heeft de commissa ris van het N.V.V. de heer Woudenberg, maatregelen getroffen, waardoor werkloo zen lid kunnen worden van een vakorgani satie hetgeen zooals bekend tot nu toe niet mogelijk was. De contributie is zeer laag gesteld en bedraagt om en nabij 10 cent per week De werkloozen, die zich bij een vakorganisatie aansluiten, worden voorts onmiddellijk lid van de betreffende werkloozenkas. waardoor zij dus direct alle voordeelen genieten, die de georgani seerde arbeiders tot nu toe hadden boven de ongeorganiseerden op het gebied van de steunuitkeeringen en ten aanzien van de loonen in de werkverschaffingen $«<««««««««««««<««««<««««««««3 dekken. De heer van Dalen neemt ons naar de ruime kooi van de Oeistiti- dwergaapjes. Ze hebben al gezien, dat hij naar zijn vestjeszak grijpt en steken hun fijne vingertjes al uit voor het aan nemen van de lekkernij. Het is een dropje. Ze zijn er verzot op en vluchten met hun buit vliegensvlug naar het an dere uiteinde van de kooi om rustig de heerlijkheid te kunnen opkluiven. Na elk likje kijken ze schichtig rond, om tijdig veiliger oorden op te zoeken, wanneer er kapers op de kust mochten komen. En dat gebeurt nog al eens! De beestjes maakten een door en door ge zonden indruk, mede dank zij een hoog- tezon, die de zon uit Brazilië vervangen moet! De tegenstelling der tegenstellin gen met het vorige schouwspel vormt Kobus, de schildpad, die met waterige oogen verwezen over de aarde schuift, in afwachting van het warmere jaarge tijde. Hij trekt zich van al dat gedoe boven zijn hoofd geen zier aan. Weer buiten Weer buiten loopen wij langs een kost baar internationaal eendengezelschap, dat druk snaterend in de wandelgalerij de eendenproblemen van den dag be spreekt. Eén ónder hen is de paradijs Peposacca, die bedaard in het bewust zijn van zijn hooge waarde 500 het ijdele en drukke gezwets langs zich heen laat gaan. Zijn gedachten zijn mis schien ook in zijn vaderland Brazilië. Met het voeren der eenden hebben we dezen winter veel last gehad van de meeuwen, onderbrak onze metgezel plotseling onze beschouwingen. Zij scho- de voerbakken af en verjoegen ten precies wanneer het hun tijd was! Het merkwaardige was bovendien, dat één van hen ter verkenning hoog boven den vijver cirkelde en zijn 40 makkers waarschuwde. Zoo was in een minimum van tijd de bak leeg. Tenslotte moest er een oppasser de wacht gaan houden, die de brutalen met de klap van een vlak- vallende plank op de vlucht joeg. Lang zamerhand werden ze wel wjjzer en merkten, dat er voor hun niets meer te halen was. Toch kwamen ze steeds even kijken. In 1938 werd door den melkhandel in de groote consumptiemelkgebieden van Nederland opgericht de „Algemeene Ver- eeniging voor Melkvoorziening” alhier, wier werkgebied zich uitstrekt over het grootste deel van de provincies Zuid- Holland en Utrecht en het Zuidelijk deel van de provincie Noord-Holland. Reeds spoedig na haar oprichting wer den door deze vereeniging vestigings- eischen voor den melkhandel opgesteld, waarbij behalve het voldoen aan bepaal de normen van credietwaardigheid en technische inrichting, ook het bezit van een middenstandsdiploma en van een di ploma voor vakbekwaamheid als melk- handelaar noodig werd geoordeeld. Voor het verkrijgen van dit laatste diploma zijn de z.g. „A-cursussen der A.V.M.” in het leven geroepen. De eerste groep van deze cursussen begon in Ja nuari 1939. Een dergelijke cursus duurt twee jaar per week worden twee lesavonden van ongeveer drie uur gegeven. Tengevolge van mobilisatie en oorlogsomstandigheden is de eerste cursus eenigszins vertraagd en kon pas eind Februari 1941 worden nagegaan, welke cursisten voor het diplo ma in aanmerking kwamen. Deze cursisten waren gistermiddag op geroepen voor een bijeenkomst, waarop tevens tal van genoodigden aanwezig wa ren, zoowel uit den melkhandel als uit kringen, die bij dit vak-onderwijs betrok ken zijn. De organisatie van de cursussen berust bij de Melkcontrólestations en deze bij eenkomst stond dan ook onder leiding van den directeur van het Melkcontróle- station V.V.Z.M.. dr. Y. M. Kramer. Deze gaf een overzicht van het ontstaan van den cursus, beschreef in het kort de be handelde leerstof en gaf een aantal cijfers omtrent de resultaten. Aan 18 .cur sisten kon het diploma voor vakbe kwaamheid als melkhandelaar worden uit gereikt Spreker wenschte deze cursisten hiermede geluk en vestigde de aandacht op het feit, dat zij behooren tot de eerste groep van melkhandelaren in Nederland, die in het bezit van zulk een diploma voor vakbekwaamheid zijn. Tenslotte sprak hij den wensch uit. dat de vakkennis, die hier verkregen werd, uiteindelijk ten goede zou komen aan de kwaliteit van de consumptiemelk en de melkproducten en aan de bediening van den consument. Een der cursisten dankte directeur en leeraren met enkele goedgekozen woor den voor het ontvangen onderwijs, welke woorden hij van een klein geschenk ver gezeld deed gaan. Verder spraken nog namens de A.V.M. ir. A. H. Kruijt. namens de commissie van toezicht de heer G. R. van Swieten, de heer Frank Bibo, leeraar, en namens de commissie van bijstand de heer N. Schippers. Al deze sprekers wenschten den cursisten geluk en gaven goeden raad voor de toekomst. Per jaar 10.000 kinderen De lente had-zich in het gezin van pa v en ma Rat aangekondigd met de voor- i spoedige geboorte van een nest van 15 y krioelende jonge ratjes. Vpl trots lagen _XX ver. v troeteld achter een glazen wandje. Over Wij hadden nog uren kunnen doorbren- en in het gezelschap van den heer van Dalen rustig luisterend naar alles wat hij met de dieren had meegemaakt, naar de bewijzen van trouw en aanhan kelijkheid, die hij dagelijks van hen ondervond. Uit elk woord blaakte de geestdrift en liefde voor zijn werk, zijn dieren. Maar aan alles komt een eind. Ook aan den beschikbaren tijd van den heer van Dalen en onze plaatsruimte. Apen, oli fanten, tijgers en zebra’s, de dieren, waaraan men het eerst denkt bij het be zoek aan een dierentuin, lieten wij dezen keer opzettelijk buiten bespreking, om- j-x -,jj meenen dat men daar toch al kijkt! Vergeten hebben we hen Bij de schade-enquête-commissie voor verliezen door militairen te velde gele den, zijn sedert Februari meer dan 14.000 aanvragen binnengekomen voor invulformulieren. Er wordt met groo- ten spoed gewerkt aan de toezending dezer formulieren, naar volgorde van binnenkomst der verzoeken. In verband met de groote drukte, kan de toezending van de formulieren eeni- gen tijd duren, maar in het belang van den goeden gang van zaken, oefene men geduld en late men na. de commissie lastig te vallen met vragen over het niet of nog niet ontvangen hebben van een invulformulier. Ieder, die een aan vraag inzond, krijgt antwoord, zoodra zijn beurt daar is. Wijl voorts gebleken is, dat niet een ieder op de hoogte is van het bestaan der mogelijkheid om schadevergoeding te verkrijgen voor het verlies van par ticuliere eigendommen te velde, wordt nogmaals medegedeeld, dat militairen van land- een zeemacht, die gedurende de oorlogsdagen hun particuliere eigen dommen verloren zagen gaan in hun mobilisatie-standplaats, zich per brief of per briefkaart kunnen wenden tot den secretaris van de Schade-enquête- commissie voor Militairen te Velde, Javastraat 4 alhier, met duidelijke op gave van naam en adres en met ver nomen. Indien in een bedrijf reeds een veelheid van contracten bestaat, dan wor den deze vervangen door een uniform contract Dit geschiedt thans in den landbouw, waar gestreefd wordt de 360 plaatselijke contracten te vervangen door een uniform landelijk contract met ge westelijke loonregelingen. Leidt het over leg tot een redelijk resultaat dan wordt het ontwerp-contract met de loonregeling aan het college van rijksbemiddelaars ter goedkeuring aangeboden. Dit college toetst het voorstel weer aan de richt lijnen voor de loon- en prijspolitiek en geeft zijn beslissing. Ingeval het overleg niet tot het gewenschte resultaat leidt, kunnen de vakorganisaties zich tot het college van rijksbemiddelaars wenden met het verzoek, om een bindende rege ling voor te schrijven. Wanneer wij het geheel nu eens over zien zoo besloot de heer Vermeulen dan blijkt, dat de loonsverordeningen thans de gelegenheid bieden om de maat schappelijke positie van de arbeiders aanzienlijk te verbeteren. Rechtszekerheid en belooning overeenkomstig zijn bijdrage tot de volkswelvaart kunnen den arbei der geboden worden Dat het algeheel loonniveau onder de huidige omstandig heden niet met sprongen omhoog kan gaan, is vanzelfsprekend. Er moeten nu eenmaal offers gebracht worden, maar de garantie is geschapen, dat het de hooge inkomens zijn, die deze offers het zwaarst zullen voelen. De vakbeweging heeft voor de arbei ders een grootsche taak te vervullen. Het N.V.V is mede daartoe ten volle be rekend. Na de voorbereiding van de ver ordening stelt zij thans de daad het strij den voor een waarachtig socialisme. Ds. D. Henstra beroepen De kerkeraad der Chr. Geref. gemeente van 's-Gravenhage heeft in de vacature ontstaan door het vestigen van een pre- dikantsplaats en voortdurend door het bedanken van ds. W. Kremer te Leeu warden thans beroepen ds. D. Henstra te Haarlem-N Ds Henstra werd 29 April 1899 Harlingen geboren en studeerde aan de Theol. school te Apeldoorn, waar hij 1931 candidaat werd om 1 Nov. van dat jaar te Dokkum in het predikambt te worden bevestigd. Vandaar vertrok hij, na voor verschil lende beroepen te hebben bedankt. Juli 1936 naar zijn tegenwoordige meente. Ds. Henstra is vanwege de Generale synode secundus-deputaat voor de buiten- landsche zending en eveneens vanwege de Part, synode van het Midden, waarvan hij ook secundus-deputaat is voor de kas voor hulpbehoevende gemeenten. Ds. Henstra is redacteur van Ons Kerk blad, het orgaan van de Chr. Geref. ge meenten van Haarlem. AUTO GESTOLEN Een op den Hofweg geparkeerde per sonenauto, gemerkt Fiat-Balilla, met het nummer HZ 45546, is gisteren gestolen. Gisteravond is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de schuren van de boerderijen, toebehooren- .- de aan de gebrs. Bergers, Th. Bous en trópFschê Vroomen, te Urmond (L.). Aangewak- - - kerd door den wind greep het vuur zeer snel om zich heen. Spoedig was de brand weer ter plaatse. De schuren met inhoud, waaronder machinerieën, gingen ver loren, terwijl bij den heer Th. Bours een rund in de vlammen omkwam. De water schade op de boerderijen is zeer aan zienlijk. dat w: naar niet. Wanneer we tenslotte nog iets mogen aanraden wanneer men er toch is neem even een kijkje in de t plantenkas, gevuld met een weelde aan varens en somtijds prachtig bloeiende tropische gewassen. Rubber, ananas, bananen en orchideeën gedijen voor spoedig op dit plekje, dat zich niet stoort aan het wisselvallige jaargetijde van den 52n breedtegraad! De Dieren tuin is ook tuin! en lost nauw zichtbaar zwevend in het water op. De visschen worden speel- scher. Voorloopig strekte zich de meerval stil over den bodem. In het water van het Haagsche aquarium slijt hij zijn le vensdagen in overpeinzing van de daden van zijn roemrijk voorgeslacht, dat in de wateren van de voormalige Haar lemmermeer hoogtij vierde. Zij waren de gevreesde roofdieren ook wel „zoet- waterhaaien” genaamd, die in den nacht met hun snorren het meer naar den overvloed aan voorntjes aftastte en daarmee het binnenwater behoedden te gen verstikking door deze vischsoort, waarvan het vrouwtje in een keer pl.m. 14.000 eieren legt Nu zij er niet of slechts zelden voorkomen heeft de Hei- de-Maatschappij uit Amerika de z.g. Dwerg-wels ingevoerd en in de wateren uitgezet. Het zijn kleinere vischjes uit de meervallenfamilie, die de taak van hun verwante voorvaderen intusschen hebben overgenomen. l>e nieuwe aanwinst De heer van Dalen wijst ons op de nieuwe aanwinst: de Waterhondjes, die in het Haagsche aquarium een goed te huis gevonden hebben. Zij doen denken aan kikkervischjes met staart en poo- ten, het geheel ter grootte van een hand. Hun eigenlijke bestemming is salaman der te worden, maar eigenaardig ge noeg blijven zij in larventoestand voort bestaan, hetzij in het water met kieu wen of, zooals is voorgekomen, op het land met longen als ademhalingsorga nen. Oorspronkelijk komen zij uit de me ren in Mexico. Op dezelfde spelonkengalerij komen de vertrekken uit van de karpers en de goudvisch. Sierlijk glijden zij langs, wen den gracieus en varen naar een doel, dat voor menschenverstand onvindbaar is. Het echtpaar snoek kijkt de bezoekers op den vroegen morgen vorschend aan. Zouden zij de menschen in lucht met evenveel bewondering gadeslaan als wij de visschen in water?... Toen wij den hoek om kwamen, waren we getuige van een kiekeboespel tus- schen Jopie den oerang-oetang en den helmcasuaris. Wij weten niet of de laat ste zich voor de gek gehouden voelde, in ieder geval was hij snel afgeleid door glimmende knoopen en scheelde het een haar, of hij had er zich in verslikt. Jopie dook weer weg in zijn jutezak, zoek om toezending van een invulfor mulier. In verband met het vorenstaande wordt de termijn, waarbinnen de aan vrage om een invulformulier moet zijn binnengekomen, verlengd tot 1 April 1941. Ook de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen kunnen zich met een verzoek om toezending van een invulformulier tot bovenstaand adres wenden. Van Mei-October 1940 heeft het werk stilgelegen Zooals bekend mag worden veronder steld. komt aan de Escamplaan een bad huis ter lengte van 54 meter. Met den bouw is aanvang gemaakt in het begin van Mei 1940. De werkzaamheden moes ten na een week worden stopgezet. In October 1940 is toestemming gekregen van den regeeringscommissaris voor den Wederopbouw tot voortzetting van het werk, nadat verschillende onderdeden van het plan waren omgewerkt. Zoo was de aanvankelijke opzet, dat op het ge bouw een houten dak zou komen. Dit gaat niet door. In de plaats daarvan komt een dak van beton en rietplaten. Indien regelmatig kan worden doorge werkt is het te verwachten, dat aan het einde van dit jaar, omstreeks November het gebouw in gebruik kan worden ge nomen De uitvoering van het werk staat onder leiding van den directeur, ir. W. v. d Vegt, en den hoofdarchitect van Gemeentewerken, den heer A. Pet. Het gebouw bestaat uit een begane- grondverdieping. een eerste verdieping en een kapverdieping. Op den beganen grond komt links van den hoofdingang een schoolkinderbad met bijbehoorende ruimte voor het droogzwemmen op de eerste verdieping. Het zwembad heeft een afmeting van 19.50 bij 6.50 meter en een diepte varieerend van 0.801.20 me ter. Rondom dit bad bevinden zich beton nen perrons, die verwarmd worden door middel van heete lucht, met douchege- legenheid. Rechts van den hoófdingang wordt een gas- en scherfvrije ruimte ge bouwd, die zal worden ingericht als tijdelijk politiebureau. Op de eerste ver dieping bevindt zich het eigenlijke bad huis. In de badzalen bevinden zich 18 douchecellen voor vrouwen en 36 douche cellen voor mannen, welke laatste op bepaalde uren tullen worden bestemd voor de schoolkinderen. midië, of de streepfazant en de goudfa- zant en de gedistingeerde zilverfazant, allemaal van een raffinement, waarvan men sprakeloos staat. Zij zijn meer dan de moeite waard, zij zijn waarlijk voor naam en schitterend van kleur en har monie. Ons oog valt alweer op andere din gen: de apenberg, een grillig cementen maaksel, dat in den zomer speelterrein wordt voor de apen. Niet voor zooveel als men aanvankelijk gedacht had. In Port-Said staat namelijk nog een zen ding vriendjes te wachten tot de oorlog voorbij is, zei ons de heer van Dalen. Voorloopig zijn zij nu daar in den die rentuin opgenomen. Gisteravond en in den afgeloopen nacht was het Engelsche luchtwapen boven ons land bijzonder actief. Een groot aantal vliegtuigen boven Nederlandsch grondgebied wierp vele brisant en brandbommen uit, welke roeerendeels buiten de bebouwde kommen neervielen. In een aantal plaat sen echter ontstond schade van niet zeer ernstigen aard aan woonhuizen, aan een sleepboot, aan boerderijen en aan veel vensterruiten. Een burger is gedood en zes zwaar gewond. Een vrouw werd licht gewond. Looncorrectie Het corrigeeren geschiedt zoowel mid dels de loonsverlggingsverordening van 27 Augustus als door de verordening in zake loonvorming van 28 November. Im mers, in deze verordeningen wordt be paald, dat zoowel voor loonsverlaging als voor loonsverhooging de goedkeuring noodig is van het college van rijksbemid delaars, het staatsorgaan. Beteekent dit nu, dat de staat voortaan eenzijdig de loonen vaststelt Dit is geenszins het geval. De vakbeweging en met name het N.V.V., speelt daarbij wel degelijk een belangrijke rol. Immers, tusschen de werkgeversorganisaties en de vakbonden bestaat regelmatig overleg. Bij dit over leg wordt er allereerst n<iar gestreefd onredelijke verlagingen tegen te gaan en lage loonen te verhoogen. Daarbij dient tevens als richtsnoer, dat de loondiepten in de verschillende bedrijven genivelleerd werden. Zoo wordt bijv, in den land bouw, die in het algeheel bestek van loo&en een diepte vertoonde, thans meer loonsverhooging geëischt dan in bedrij ven, die reeds op het hoogste niveau lig gen. Hetzelfde geldt voor het kantoorper soneel, dat tot nu toe ook ver ten achter was gebleven. Wanneer de werkgevers het al dan niet met elkaar eens zijn, dan wordt de voorgestelde correctie voorgelegd aan het college van rijksbemiddelaars ter goed keuring. Dit college toetst het voorstel aan richtlijnen voor de algeheele loon politiek, die nauw verband houden met de prijspolitiek, en geeft dan zijn beslis sing. Van hoe groote beteekenis het op treden van de vakbonden bij de loon correctie is, moge blijken uit het feit, dat sedert December 1940 reeds tientallen verzoeken door hen bij het college van rijksbemiddelaars zijn ingediend, en ette lijke pogingen tot loonsverlaging door hun toedoen door dit college werden af gewezen. Het leek alsof de eenden opvingen, dat er over hun vijanden gesproken werd. Ze hielden even op met wasschen of keken door een spleetje wie hen Loonvorming Naast de looncorrectie staat de loon vorming. Dit is een veel moeilijker pro bleem, dat uitsluitend beheerscht wordt door de verordening betreffende de loon vorming van 28 November 1940. In deze verordening is n.l. bepaald, dat 1. tot het aangaan van collectieve arbeidsovereenkomsten, werknemers en werkgevers, respectievelijk werkgevers organisaties en arbeidersvakbonden be voegd zijn. 2. Bij het niet totstandkomen van een onderlipge regeling het college van rijksbemiddelaars een regeling bin dend kan voorschrijven. 3. Nieuwe, resp. gewijzigde arbeidsovereenkomsten de goedkeuring behoeven van het college van rijksbemiddelaars. Uit deze opsomming blijkt duidelijk zoo ging de heer Vermeulen verder dat het overleg tusschen werkgeversorga nisaties en arbeidersvakbonden primair is en de taak van het college van rijksbe middelaars secundair. Dit is ook vol komen juist. In het huidige stadium heb ben wij te maken met een geleide loon vorming, niet met een gebonden loon politiek, zoodat het initiatief in handen van de medewerkers in het bedrijfsleven moet blijven. Naar onze meening heeft de bezettende overheid doelbewust in het belang van de Nederlandsche arbeiders gehandeld door deze figuur te creëeren. Dat het N.V.V. daarbij tot voorlichting heeft gediend, strekt haar tot eer. Vorming van loonen en arbeidsvoorwaarden Hoe zullen nu de loonen en de arbeids voorwaarden in de toekomst gevormd v/orden Voorop staat, dat getracht moet Worden te komen tot het stellen van be paalde minimumloonen en algemeene bedrijfsarbeidsvoorwaarden onder wette lijke garantie. Het middel om tot dit doel te geraken, is het bedrijfsgewijze algemeen bindend- yerklaarde collectieve contract, waarbij iedere werker die belooning ontvangt, Welke in overeenstemming is met zijn bijdrage tot de volkswelvaart. Als men bedenkt, dat thans in Nederland honder den collectieve contracten bestaan, met wisselende loonen en loonklassen, en daarnaast tienduizenden arbeiders nog geen contract bezitten, dan is het duide lijk. dat de opgelegde taak een moeilijke is. Het is ongetwijfeld goed te vermelden, hoe het N.V.V. met de daartoe behooren- de vakorganisaties deze taak zullen ver vullen. De vakorganisaties stellen in overleg met het N.V.V. algemeene collec tieve contracten op. welke zij ter be spreking aanbieden bij de werkgevers organisaties. In deze contracten worden zoowel de loonen als de arbeidsvoorwaar den (vacantie. ziektetoeslag. reggling opzegtermijn, etc.) Plaatselijke verschillen worden mg bij de loonvaststelling in A A A A A A A A A A A A V V S gen met dat gevolg, dat na één V A A A A weer gaat toenemen. De winter heeft nu lang genoeg geduurd! Dat vindt de poes ook, mét den pauw de eenige dieren, die vrij in den Dierentuin rondloopen. Spin- nend van heerlijkheid, met dichtgekne pen oogen, koestert zij zich in een wel- dadigen zonnestraal. Het is onmógelijk langs haar heen te loopen zonder met een paar vingers even achter haar oor te hebben gekrauwd. Niet te gelooven, dat zij tot de roofdieren behoort! Van de verte uit zien wij het leeuwen echtpaar zich baden in een zee van warmte en licht. Er is in hun houding en uitdrukking iets, dat opvallend overeen stemt met die van de poes: statige rust en overlegdheid van bewegingen. In het aquariumgebouw Ons doel is echter allereerst het Aquariumgebouw, waar wij den heer van Dalen zullen treffen. Bij het binnentreden verwelkomen ons de papegaaien met vreeselijk gillen en fluiten, even schril en veeltonig als hun veerenpracht is. Zij verlangen naar het oogenblik in Maart, waarop zij naar buiten mogen, open deur werkt slechts als een bak met eten, waar ze niet bij kunnen. Het volgende moment begroeten wij inderdaad onzen leidsman, vallen maar met de deur in huis en vragen hoe het met zijn rijke kroost gesteld is. Wij be hoeven op het antwoord niet lang te wachten. Uit den grond van zijn hart klinkt het: Best! Beter kan men al niet wenschen! Onmiddellijk raken wij verdiept in de wonderen van het aquarium, zooals die zich aan ons voordoen. De visschen maken geen .levendigen indruk, maar de heer van Dalen legt ons uit, dat dit een heel natuurlijk verschijnsel is. Geen winterslaap, maar winterrust De visschen slapen niet in den winter, zooals de meeste menschen denken. Heel weinig dieren houden werkelijk wat men noemt een winter slaap. Wel houden zij een zoogenaamde winter rust. De kou maakt het bloed en de beweging trager, in het bijzonder van visschen. Doordat zij weinig voedsel opnemen in de wintermaanden, wordt hun weerstand voortdurend minder en zou hen zelfs slachtoffer maken van plantaardige of dierlijke parasieten, wanneer de natuur hen in deze periode niet omgaf met een beschermende slijm- laag, die wazig-blauw over de ruggen ligt. In het voorjaar, bij het warmer worden van het water en toenemen van leven en weerstand wordt zij verloren v gedronken uit kopjes, geslapen in bed. V V V V V V V X zij welgedaan om niet te zeggen twee maanden zijn zij zelf weer in staat v een zelfde aantal jongen voort te bren- JJ gen met dat gevolg, dat na één jaar v één ouderpaar een 10.000 tallige nako- S melingschap bezit. Men is dus in de 5 practijk genoodzaakt deze vreedzame v familietafereeltjes zoo nu en dan op de 5 meest doeltreffende wijze te verstoren, v Ook de wandelende tak is uitgeloopen en vader geworden van een groot aantal v als we ons zoo mogen uitdrukken wandelende twijgjes. Tusschen de klim- optakken zijn ze ternauwernood te ont-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9