ÏAAfiSCHE COURANT ONS DAGELIJKSCH BROOD la «a as«a Zaterdag 15 Maart 1941. WINTERHULP KLOPT AAN DE DEUR IN EN OM DEN HAAG BINNENLAND STADSNIEUWS as-A VIERDE BLAD DE CENTRALE GAAR KEUKENS NADEREN HAAR VOLTOOIING Rotterdamsche woningbouw vordert wachtgelders PETER PECH IN SCALA AANLEG SPEELTERREIN OP HET Dr. DE VISSERPLEIN Revue „Veel plezier” DE ROUWDIENST VOOR WIJLEN Dr. H. SCHOKKING VOORSTEL VAN B. EN W. AAN □EN RAAD Hoe de huizencollecte werd voorbereid Zoo menigeen lei den ploegstaart om, En deed het werk niet voort, Maar de leeuwerik zong hetzelfde lied, En de boer hij ploegde voort”. a ft DE TANDARTSENKAMER VAN DEN BOND 1940 OPGEHEVEN Sociale verzekering van Couponkaarten zijn een maand geldig Restauratie van het Sint Franciscus- ziekenhuis AA' 'S No. 17826 SS OOM KOOS. begrippen ten de pauze werden voor de mede- allerhartelijkst, de stemming In de komende week gaat de Winter hulp overal in den lande, dus van de (J. W. F. Werumeus Buning) Donderdag Patrimonium aanbesteed, komen. ’w:': s Waar men het voedsel kan afhalen De drie Centrale gaarkeukens naderen haar voltooiing. De gebouwtjes beginnen al duidelijk vorm en afmeting te krijgen. Misschien dat in den loop van de vol gende week reeds tot de opening kan worden overgegaan. Voor het verkrijgen van maaltijden is het noodzakelijk dat men in het bezit is van couponkaarten. Deze kan men aan de keukens gratis ontvangen tegen inlevering van vier vleeschbonnen (waarvan één een vleeschwarenbon kan zijn), een boter- of vetbon. Op de dagen, xwaarop peulvruch tenmenu’s verstrekt worden, bovendien een peulvruchtenbon. Voor den ingelever- den boter- of vetbon ontvangt men een hal- ven bon terug en voor een ingeleverden peulvruchtenbon driemaal ’n vierden peul vruchtenbon. Wij vestigen er de aandacht op, dat deze wisselbonnen uitsluitend in- leverbaar zijn bij de keukens. Men kan ze bij een volgende gelegenheid voor de ver krijging van couponkaarten aldaar inwis selen De couponkaart bevat negen coupons. Elke coupon geeft recht op het koopen van een dagkaart. Tegen inlevering van een dagkaart ontvangt men een warmen maal tijd De couponkaarten zijn een maand geldig, de dag van afgifte meegerekend. Maaltijden verkrijgt men uitsluitend te gen overlegging van de voor den dag gel dende dagkaart. Wordt van een dagkaart geen gebruik gemaakt, dan is die ongel dig geworden voor de volgende dagen. De dagkaart moet een dag voorafgaande aan den dag van uitdeeling der maaltijden worden afgehaald en alsdan betaald wor den. Wordt een peulvruchtenmaaltijd ver strekt, dan moet eveneens een dag tevoren een peulvruchtenbon ingeleverd worden. De couponkaarten en dagkaarten zijn De N.S.B.-persdienst meldt Ter voorkoming van onjuiste aanzien van het onlangs gevormde tandartsen- gilde als onderdeel van het medisch front, wijst men er ons van bevoegde zijde op, dat genoemd gilde niet verward moet worden met de destijds, doch sedert weer opgeheven, Nederlandsche Tandartsenkamer uitgaande van den „Bond 1940”. Het bestuur dezer „tandartsenkamer” besloot bij rondschrijven d.d. 14 Februari j.l. tot ontbinding der Nederlandsche Tandartsenkamer, nadat van officieele zijde bericht was ontvangen, dat de actie dier organisatie niet wenschelijk werd geacht. Het tandartsengilde van het medisch front is gevestigd te Arnhem, Sweert de Landas- straat 53. Verzocht wordt mede te deelen, dat aan de Groote Kerk, waarin Maandag kwart voor 1 uur de rouwdienst begint in verband met het overlijden van dr. H. Schokking, geen toegangsbewijzen voor dien dienst verstrekt worden. Deze toegangsbewijzen dienden heden te worden afgehaald bij de firma Inne- mee, Denneweg 71, van 106 uur. Aan hetzelfde adres zullen overige beschikbare plaatsbewijzen kunnen worden afgehaald Maandag van 10 tot 11 uur. In den rouwdienst in de Groote Kerk zal voorgaan dr. M. M. den Hertog, Ned. Herv. predikant te dezer stede. Volksuniversiteit J. Tijssen, oogarts Dinsdagmiddag 25 oefenen. Voor het gansche land is nu een gelijk luidende regeling getroffen, waardoor persoonlijke gevoeligheden vrijwel als uitgeschakeld kunnen worden beschouwd. Tegen een dergelijke inzameling kan geen goedwillend burger bezwaar hebben en dus moet zij slagen. uitgevoerd in twee kleuren. De eene soort is bestemd voor hen, die boterkaarten in leveren, de andere voor houders van vet- kaarten. Wie een couponkaart afgehaald heeft aan, laten we zeggen, de keuken in Scheveningen, moet zijn negen maaltijden ook afhalen bij die keuken. Losse vetbonnen worden niet geaccep teerd. Houders van vetkaarten behooren de vetkaarten steeds mede te brengen en over te leggen, indien men een coupon kaart wil hebben. Medio April 8000 woningen in aanbouw Er komt schot in den Rotterdamschen woning bouw. Op vele punten is er groote bedrijvigheid en zal er nog bedrijvigheid komen, heeft de woningbouwvereeniging 18 woningen voor groote gezinnen welke in de Portlandstraat zullen komen. Er wordt gebouwd in den hoek van de Schiekade en den Statenweg, in Oud-Mathenesse en aan den Linker Maasoever. Eenige honderden wo ningen verrijzen in den polder Varkenoord, 944 woningen worden nog deze maand aanbesteed, welke zullen verrijzen aan de buitenzijde van den Dordtschestraatweg achter de ijsclub Het Zuiden, waarvan de plannen in reeordtempo zijn gereed gemaakt en thans wordt met koorts- achtigen ijver gebouwd aan 578 woningen op Tuindorp-Vreewijk en wel aan de Voorde, ach ter de Mare en nabij de R. K. kerk aan de Beukendaal, Gaat het in dit tempo voort, dan is de ver wachting, dat medio April medegerekend de 4200 noodwoningen, welke op instigatie van de gemeente worden gebouwd circa 8000 nieuwe woningen in aanbouw zullen zijn, alleszins ge wettigd. Het middenterrein van het Dr. de Vis serplein te Scheveningen is krachtens de door den Raad in zijn vergadering van 28 Juni 1937 vastgestelde verordening tot regeling van de bebouwing en het gebruik van terreinen in deze omgeving grooten- deels bestemd voor speelterrein, doch nog niet als zoodanig aangelegd. B. en W. zijn van oordeel, dat, gezien de groote behoefte aan een speelterrein in deze kinderrijke buurt, welke thans is voltooid, met den aanleg niet langer mag worden gewacht. Op het terrein, waar slechts onder toezicht zal worden gespeeld, zal een por- tiershuisje moeten worden geplaatst, met drinkgelegenheid en toiletten, welk ge bouwtje tevens zal dienen als bergplaats voor het spelmateriaal. Voorts zullen er een overdekte zandspeelbak van 8 bij 10 m. komen, twaalf schommels, vier wip pen en een draaischijf. Het huisje en de speelwerktui- gen zullen worden gemaakt door de Ge meentelijke Vakcursussen voor Werkloo- zen. De kosten hiervan zullen 5300 be dragen. Voor de uitvoering van het werk Is vergunning verleend door den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw. De stichting „Haagsche Sport- en Speelter reinen” zal de exploitatie van het terrein op zich nemen. De kosten van de niet door de Gemeen telijke Vakcursussen uit te voeren werken worden geraamd op 11.850 en dienen nog beschikbaar te worden gesteld. B. en W. geven den Raad in overwe ging, tot den omschreven aanleg te be- sluiten. WACHTGELD GELIJK GESTELD MET LOON Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is het vol gende bepaald Wachtgeld wordt geacht te zijn loon in den zin van de Ziektewet, de Kinderbijslagwet, de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwonge- vallenwet 1922, alsmede in den zin van de In validiteitswet. Tijdens den duur van het genot van wacht geld duurt de verzekering van den arbeider in gevolge de Ziektewet, de Kinderbijslagwet en de Ongevallenwet 1921, onderscheidenlijk de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 voort. Voor den arbeider, die tijdens den duur van het genot van wachtgeld door ziekte wordt ge troffen en deswege overeenkomstig de bepa lingen der Ziektewet aanspraak op ziekengeld kan doen gelden, wordt het dagloon berekend naar reden van het wachtgeld. Dit laatste vindt overeenkomstige toepassing met betrekking tot de tijdelijke uitkeering, waar op de arbeider, die tijdens den duur van het genot van wachtgeld door een ongeval wordt getroffen, ingevolge de Ongevallenwet 1921 of de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 aan spraak kan maken. De ingevolge de Ongevallenwet 1921 of de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 over het in de betalingsperiode uitbetaalde wachtgeld verschuldigde premie wordt berekend naar een nader vast te stellen gevarencijfer. Dit besluit is gisteren in werking getreden met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1941. De lokaliteiten. Voor het verkrijgen van coupon- en dag kaarten en voor het afhalen van warme maaltijden kan men zich te zijner tijd vervoegen aan: 1. De Centrale Keukens, gelegen Dr. Lelykade te Scheveningen, Gaslaan en Slachthuiskade. 2. De Üitdeelposten, gelegen: Stevinstr. 65A Keizerstraat 73, Westduinweg 40, Zeezwaluwstraat 4, Cantaloupenburg, Be waarschool, Bakkerstraat 59, Tasmanstraat Bewaarschool, Zusterstraat 121, de la Rey- weg 522 ingang Delagoastraat, Juliana- straat 42, Loosduinen, Kon. Sophiestr. 24A, Nieuwe Havenstraat gebouw de Sierkan, Noordpolderkade 173, Hoefkade 101, Fer- djnand Bolstraat 16, Rosseelstraat 98. Deze üitdeelposten zullen door het aan brengen van een aanwijsbord bij den in gang worden aangeduid. Voor de alhier zal de heer hier ter stede, op Maart in Pulchri Studio een voordracht houden over het onderwerp „Oogheel kundig werk in de dorpen van Ned -Indit van 1931—1939”. ARCHITECT KOK OVERLEDEN Op 68-jarigen leeftijd is te Rotterdam over leden architect A. J. Th. Kok, sinds vele jaren deelgenoot van de bekende architectenfirma Granpré Molière, Verhage.. en Kok, welke firma zeer veel in Rotterdam heeft ontworpen, o.a. het in wijden kring, ook buiten Nederland, bekende Rotterdamsche Tuindorp-Vreewijk. Tevoren was architect Kok bij den Gemeen telijken Technischen Dienst werkzaam en in die functie o.m. belast, onder prof. Evers» met de uitvoering van den bouw van het Rotterdam sche stadhuis. wordt gebracht, bloemen opgedragen. Het applaus was allerhartelijkst, de stemming opgewekt. letterlijk aan de deur kloppen, namelijk met een lijstencollecte. Dat wist ik al, zoo zal menige lezer Wellicht zeggen. Goed zoo, maar weet ge ook, hoeveel voorbereidend werk aan zulk een lijsten- yondgang vastzit Het schijnt vrij een- k?u .g, iedere collectant heeft een lijst tin zlcb en huis aan huis in afwach- uV?n hetgeen de bewoner voor zijn r>7,„k hoevende medemenschen wil afstaan Wan* v°? eenvoudig is de zaak niet, Coij"„het is wenschelijk gebleken, den Kevon j* complete namenlijsten mee te evpro,'. z°owel den hoofdbewoner als fie-i inwonende zelfstandige perso nal ®rrneiden In een kleine plaats gaat vrii gemakkelijk. doch in Vereisch? s Amsterdam of den Haag Wü u, een heele voorbereiding, hemen aren in de gelegenheid kennis te ye*richt.Van in ^en Haag daartoe beer p v werkzaamheden, waarbij de ïan leirtf elders, die de organisatie hier- *en arhoij0n^. midden van zijn druk ke hem. lnüchtingen verschafte. L^cht ve ben’ aidus de heer Veelders, - -- - j voUcin» medewerking gehad van het eenige pressie op de bewoners uit n 61 van gister, welks ambtenaren een voor 'it1 vriJen tijd hebben geofferd en?atgewnde Winterhulp 8000 lijsten 'ijs? alfabetisch gerangschikt. n>..üners >„7 ongeveer 20 namen van de b te vuiien- U begrijpt: alleen Het bedrag, dat achter at dan niet zal verschijnen. Ik wil niet zoo pedant zijn om te veronder stellen, dat mijn bescheiden regelen er toe hebben bijgedragen om spoedige reparatie te verkrijgen van eenige zeer leelijke plaatsen in onze asphalt-rijvlakken, doch de wetenschap, dat de reparatie spoedig ter hand zal worden genomen, stemt me niettemin zeer tevreden. Zoodat ik maar zeggen wil, dat onze wielrijders binnenkort zonder stoornis de verschillende punten weer zullen kunnen passeeren. En nu er een pleidooi Is gehouden voor de wielrijders, nu mag het toch niet onbillijk worden geacht om ook eens een dergelijk verzoek te doen namens de categorie wandelaars, welke nog geenszins is uitgestorven, neen, die in tegendeel den laatsten tijd weer aardig opfleurt. Van hen hoor ik echter meermalen de verzuchting over de trottoirs in de binnenstad. Weliswaar gaan de trottoirs daar niet mank aan het euvel van de buitenwijken, n.l. dat men er dikwerf stapt in iets, dat als de voorspellers waarheid spre ken, geluk beteekent, maar er is een ander ge brek n.l. niet gelijk liggende tegels, alsmede hier en daar uitstekende deksels van brand- en andere putjes. Zou ook daar de betreffende in stantie van onze overigens perfect werkende gemeentelijke instelling niets aan kunnen doen Ik heb er al verscheidene malen over hooren mopperen en het zou me wat waard zijn als ik dat kon verhinderen. Met genoegen heb ik gelezen, dat de afzetting van onze grachten binnen zeer korten tijd een voldongen feit zal zijn. We zitten op het oogen- blik wel weer in een zeer heldere periode en dan zijn we de inconvenienten van de pik-don- kere avonden weer gauw vergeten, doch ze komen straks weer terug en dan zal iedereen met voldoening van deze bescherming tegen het in-het-water-loopen kennis nemen. Wat is het overigens heerlijk, dat de avonden al weer zoo lengen. Bovendien kan men nu waarlijk profiteeren van den gehandhaafden zomertijd. De jongelui bij mij profiteeren ervan om ’s*avonds na den middagmaaltijd een eindje om te loopen, hetgeen naar Wies beweert, Jodocus jong en haar slank houdt De jongelui hebben ook be sloten om een stukje grond te huren en daar mee te trachten een daadwerkelijken steun te verleenen aan onze groente- en aardappelvoor- ziening. Jodocus heeft zich eerst door verschei dene collega’s, die ook amateur-tuinder zijn, laten voorlichten met alle nadeelen daaraan ver bonden. Hij kwam namelijk telkens thuis met nog nieuwere en nog betere raadgevingen, met als gevolg een chaos in zijn hersenen op pool gebied. Nu heeft Wies den knoop doorgehakt. Zij is thuis gekomen met een duidelijk geschrift met regelen waaraan zij zich thans zullen hou den. Mag ik alles gelooven en komen èn de na tuur èn de jongelui hun beloften na, dan zal In den oogsttijd een eigen geteelt aardappeltje mitsgaders eenige capucijners en bruine boo- nen mij toelachen. Enfin, als het niet lukt (maar dat doet het wel, verklaart Wies zeer nadruk kelijk), dan hebben de jongelui er toch hun aardigheid van gehad. In verband met deze veelvuldig voorkomende eigen-teelt is het maar goed, dat ons politie-korps uitgebreid is, waardoor speciaal in de buitenwijken de sur veillance opgevoerd kan en vermoedelijk ook wel zal worden. Een oogje in het zeil houden kan namelijk nooit kwaad, hoewel ik vertrouw, dat het sociale gevoel der burgerij hier wel voldoende waarborg voor beveiliging zal zijn. Op gevaar af door mijn lieve nicht te worden uitgekreten voor mooi-weer-maniak, moet ik toch nog even zeggen, dat wij de lente nu toch definitief in het gezicht hebben. Ik ben m’n dagelijksche wandelingetjes door onze mooie parken althans begonnen en zoo oppervlakkig gezien, zou men geneigd zijn te gelooven, dat deze parken door den strengen winter weinig of niets van haar aantrekkelijkheid hebben in geboet. De afdeeling Plantsoenen zal wel voor de rest zorgen, zooals wij dat van haar gewend zijn. Na de ramp, welke vier weken geleden het St. Franciscus-gasthuis te Rotterdam getroffen heeft, zijn de herstelwerkzaamheden, dank zij de eendrachtige samenwerking van allen, die er mede te maken hebben, in een zeer snel tempo ter hand genomen. Reeds op 5 Maart j.l. konden de eerste 50 patiënten weer worden opgenomen in de gerestaureerde zalen van het zoo zwaar ge havende ziekenhuis, terwijl Donderdag weer 121 bedden bezet waren. Voorwaar een voortreffelijk resultaat, dat te danken is aan den ijver en energie van de aannemers met hun werklieden, van het ziekenhuispersoneel en van vele ge meentelijke en Duitsche instanties. Den dag, volgende op de ramp, werd des mid dags reeds beraadslaagd door den architect en drie aannemers, met het resultaat, dat des Maan- dagsmorgens vroeg reeds met de herstelwerk zaamheden een begin kon worden gemaakt. On telbare ruiten moesten worden ingezet talrijke plafonds waren vernield en de verwarming functionneerde niet. In vier weken tijd is nu ongeveer een kwart deel van de patiënten, die op den dag van de ramp in het gasthuis lagen, teruggekeerd. Ook de voorziening van ziekenhuismaterialen, verbandmiddelen enz. is in een snel tempo ge schied. Het St. Franciscus-gasthuis kreeg bij de leverantie voorrang. Een der operatiezalen, welke gedeeltelijk buiten gebruik moest worden ge steld (de andere is geheel vernield) wordt thans hersteld, terwijl in de eveneens in het gasthuis gevestigde polikliniek een hulpoperatiezaal is in gericht. De overige herstelwerkzaamheden zullen, naar men verwacht, nog twee maanden duren. Dat Peter Pech nou steeds populair is, bewees een goed bezet Scala-theater, waar hij met een vlot gezelschap de nieuwste revue van Jacques van Tol brengt, waarvan de titel ,,Veel pleizier” in de daad wordt omgezet. Want er is met veel animo gelachen om de dwaze streken, waarin Peter Pech, voornamelijk de hoofdrollen vervult. Ver dienstelijk wordt hij hierin bijgestaan door Jan Blok, George Dubree en Beppie Murray. „De Feestrede”, „Kamer 13”, „Elke dag een goede daad”. „Kip met hindernissen”, en „Pech heeft kiespijn”, ziehier een opsomming van de scenes, welke elkaar snel opvolgen of af gewis seld worden door zang en dans. Het vocale gedeelte van dit programma ._._...'ga door het Harmonia-kwin- tet, dat veel succes mocht oogsten mst die echt Hollandsche liedjes als „De IlxJga alt-stera. wordt aan de welwillendheid van den bewoner overgelaten. Zoo werden 160.000 namen van Haagsche ingezetenen ver zameld. Toen moest een sorteering volgen, want men kan maar niet zoo aan iederen collectant eenige lijsten meegeven, indien niet tevoren is uitgezocht, welke wijk in verband met den afstand zijner woning voor hem of haar de meest geschikte is. Daarom werd de stad in een aantal collectewijken (het cijfer voor den Haag is toevallig 13) ingedeeld en werden de lijsten gerangschikt naar die wijken Daarmee was men er echter nog niet, want nu moesten weer onderverdeelingen volgen in groepen van zestig namen en tenslotte diende een sorteering voor de grootste stad tot het kleinste gehucht, overschotten en aansluitingen te geschie den. Voor iederen collectant is namelijk ge rekend op een verwerking van zestig namen per halven dag, hetgeen betee kent, dat ongeveer 3200 halve-collectan- ten-dagen noodig zouden zijn (waarbij rekening is gehouden met uitvallers, dubbele bezoeken enz.) om alle 160.000 candidaten te bereiken. De heer Veelders verzekerde ons, dat deze uitzoekerij zijn medewerkers en hem slapelooze nachten had bezorgd Van al die namen zijn op de bureaux van de Winterhulp staten aangelegd, aan de hand waarvan de ingevulde bedragen en bedragjes kunnen worden opgeteld en geboekt Ter geruststelling van mogelijk nog aanwezige twijfelaars aan het doel en het nut van deze inzameling zij opge merkt, dat de collectanten niets anders mogen invullen dan het bedrag, dat zij ontvangen, of, indien onverhoopt geen penningske zou kunnen worden geofferd, een liggend streepje achter den naam. Evenmin is het den collectanten geoor loofd tijdens de huisbezoeking uiting te geven aan hun politieke gezindheid of l te wordt verzon veel Uie BVX1L „uuaiiunvuv airi „De Heiers” en „Grootvaders klok”. Helga Gotmar heeft een aardige alt-stera, waarmede zij den dans van het Caroussel ballet illustreert. Dit ballet sloeg met Ro mance een zeer goed figuur, doch verder mogen wij ook noemen Spaanwhe fanta sie, Chopiniane en Beelden uit 1850. Ook de verschillende liedjes met ko- mischen inslag, welke Peter Pech (hoe hartelijk klonk het „aangenaam” van het publiek bij zijn entrée) ten gehoore bracht, vonden een hartelijke waardee- ring. Voor de pauze werden voor de mede werkenden aan deze revue, welke in een bewonderenswaardig tempo ten toonoeie y 'i ,0- 4 A a a;aa--.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13