Haagsche Courant van Zaterdag 15 Maart 1941 I 1 ft M ons Grondige reorganisatie der sociale verzekering in ons land 1 i s ft I STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS BINNENLAND 1 in Aanpassing bij het Duitsche systeem Scheveningsche klanken s V I I I 3 8 ft A ft Lijkje in bosch te Soest aan getroffen in gevaar Koffie in Vergadering Nederlandschen tuindersbond te Utrecht VIJFDE BLAD, PAGINA 1. Correspondentie bestemd Nederlandsche Roode i HAM VOOR HOOGEREN DAN NOR MALEN PRIJS VERKOCHT SMOKKELHANDEL ONTDEKT TE HAARLEM EN OMGEVING VIJFJARIG MEISJE VERMOORD S V 5 V s V 5 V V „VOOR DE SLACHTOFFERS VAN ROTTERDAM” BEZOEK VAN DR. GOEDEWAAGEN AAN DE JAARBEURS Speciale vergunningen voor textiel- en woninginrichting ten behoeve van oorlogsslachtoffers Rotterdam HIJ WILDE ER EENS NETJES UITZIEN Zwendelzaak ontmaskerd Gedragslijn van de bevolking bjj luchtaanvallen en bjj luchtalarm Doodelijke val voor het Kruis Duitsche volksdansen en volkszang Nieuwsgierige menschen brengen zichzelf en hun medemenschen opgemaakt. H De ziekteverzekering 9 bij luchtalarm en i overge* bur- Zaken CLII :e- vrijwel onmiddellijk dood. L 1 i i t Ouitsch studentengezelschap in ons land tot het Zaken logmaals met ^aandacht te Azze dan maar der leek V 5 V 5 V V V V V V V V s V V V s Het vijfjarig dochtertje van de familie Strumpel te Soest is gistermiddag het slachtoffer geworden van een laaghar- tigen moord. Omstreeks half vijf was het kind, dat op den Wieksloterweg woont, door haar moeder uitgezonden om melk te halen. Het meisje kwam met de boodschap niet terug. Ongeveer zes uur vonden spelende kinderen in het bosch van Pijnenburg het lijkje van het vermiste kind, dat verborgen was in een droge greppel. De politie werd gewaarschuwd en deze ving terstond een uitgebreid onderzoek aan. Tot dusverre leverde dit geen resul taat op. Er bestaat aanleiding, n nadruk op het volgende de vestigen: Bij luchtalarm en bij aanvallen uit de lucht moet onder alle omstandig heden de straat vrij worden gemaakt Allen, die zich in de open lucht be vinden. dienen zich onverwijld naar de meest nabijzijnde schuilplaats te be geven of op andere wijze een geschik te dekking te zoeken. Het is ten strengste verboden ramen of deuren zoodanig open te hebben, dat eenig licht naar buiten uitstraalt. Meestal geschiedt dit uit nieuwsgierig heid van bewoners. Zij. die bij lucht alarm of luchtaanvallen om die reden ramen of deuren openzetten of zich op straat begeven om vliegtuigen enz. waar ten nemen, brengen niet slechts zichzelf in gevaar, doch handelen bo vendien onverantwoordelijk tegenover hun medemenschen. Dus nogmaals: -aanvallen: Weg van de straat! Beschutting of dekking opzoeken! Geen raam of deur openen! Onder geen enkele omstandigheid licht naar buiten laten uitstralen! Anders is het echter met de ziekte en de invaliditeitsverzekering. Reeds de omstandigheid, dat de Ziekteverze keringswet pas in 1930 in werking is getreden, is opvallend, wanneer men bedenkt, dat de wet zelf uit 1913 stamt. Men zou nu veronderstellen, dat deze jonge wet in overeenstemming zou zijn gebracht met de wetgeving der ziekte verzekering in andere Europeesche lan den en zeker met die in het nabuur land, het Duitsche Rijk. Het tegendeel is echter het geval. Gelijk in zoovele andere opzichten, gold voor Nederland ook in de sociale verzekering op velerlei punten het Engelsche voorbeeld. Daaruit moet in hoofdzaak het vrij willige karakter van deze verzekering worden verklaard, hetgeen zeggen wil, dat aan de particuliere verzekeringen vérgaande concessies werden gedaan- Uitgaande van het kapitalistische principe, den werkgever zoo min mo gelijk te belasten met sociale verplich tingen, biedt de Nederlandsche ziekte- verzekeringsregeling slechts één mo gelijkheid van verzekering tegen de economische gevolgen van ongeschikt heid voor den arbeid wegens ziekte, n l. in baar geld, het z.g. ziekengeld. Wat het verdere lot van den zieken arbeider zal zijn, is een zaak, waar de verzekering zich niet om bekommert. Het wordt den werknemer zelf over gelaten, zich op eigen kosten te ver zekeren voor doktersrekening, zieken- huisverpleging, steun aan het gezin, begrafenis etc., waartoe in Nederland tal van particuliere fondsen bestaan, waarvan de ziekenfondsen wel de meest bekende zijn. Dergelijke zieken fondsen zijn óf op zichzelf staande verzekeringsondernemingen, óf onder - afdeelingen, subs, neven-ondememin- gen van de groote verzekeringsmaat schappijen. In de Duitsche ziekenverzekerings- regeling daarentegen zijn al deze facto ren als logisch bijeenhoorende elemen ten vereen igd. De economische samensmelting van Nederland met het groot-Europeesche economische plan, maakt dezen toe stand uiteraard op den duur onhoud baar. Een grondige herziening van dit verzekeringssysteem is daarom onver mijdelijk, opdat onder tenminste ge lijke omstandigheden den Nederland schen arbeider dezelfde of daarmee ge lijk te stellen verzekeringen zullen kun nen worden geboden, als zijn arbeids- kameraden in de overige landen van de groot-Europeesche economische ruim te genieten. De secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T.*Goedewaagen, zal Dinsdag a.s. een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht Speciaal de stands van kunstnij verheid, vreemdelingenverkeer, grafische kunsten enz. zullen zijn aandacht hebben. De nauwe economische betrekkingen tusschen het Groot-Duitsche Rijk en Nederland, welke zeker niet voor het minste deel berusten op de veelzijdige gemeenschappelijke levensvoorwaarden, eischen dringend een zeer nauwe sa menwerking op het gebied der sociale verzekering en der gezondheidszorg. De nog slechts geringe aanknoopingspunten te verstevigen, is een opgave, waaraan met alle beschikbare krachten moet worden gewerkt, De samenwerking wordt vergemakkelijkt, doordat de so ciale verzekering in haar voornaamste onderdeelen. t.w. de ongevallen-, ziek te- en invaliditeitsverzekering, ook hier reeds bestaat. De ongevallenverzekering vooral is in Nederland goed geregeld. Haar werk zaamheid kan als voldoende worden be schouwd en ook de categorie van perso nen, welke zij omvat, is in overstem ming met onze begrippen daaromtrent. ft De opbrengst der middelen is op dezelf de wijze geregeld als in Duitschland naar het Duitsche recht geschiedt; ook hier wordt de premie alleen door den werkgever gedragen. ieverd, onder overlegging van de distri- butiestamkaart Voorzoover buiten Rotterdam woonach tige Rotterdamsche oorlogsslachtoffers speciale f-vergunningen voor woningin richting hebben ontvangen (md. 87) en hun nieuwe woning nog niet of niet geheel hebben ingericht, dienen zij zich recht streeks te wenden tot den distributie- dienst van hun tegenwoordige woonplaats Zij dienen na 15 Maart a.s. een nieuw aan vraagformulier voor een leveringsvergun- ning in te vullen en dit tezamen met de f-vergunning in te leveren. De distributie- dienst reikt hun dan een leveringsvergun- ning uit voor die hoeveelheden, die voor de (verdere) inrichting van de woning noodzakelijk blijken te zijn. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de datum, tot welken de speciale vergunningen voor textiel md. 82, md. 83, md. 84, md. 85, md. 86 en md. 87. welke aan Rotterdam sche oorlogsslachtoffers zijn uitgereikt, geldig zijn, is vastgesteld op 15 Maart 1941 Na dien datum mogen op deze vergun ningen derhalve geen textielproducten meer worden betrokken. Diegenen, die tot dusverre slechts een gedeelte van de op deze vergunningen toe gewezen goederen hebben kunnen betrek ken. komen in aanmerking voor speciale punten of leveringsvergunningen, waarop zij zich alsnog het restant zullen kunnen aanschaffen. Voor zoover betrokkenen thans nog in Rotterdam woonachtig zijn, dienen zij zich te wenden tot het agent schap van den distributiedienst Rotterdam dat hun indertijd de vergunning heeft uit gereikt. Buiten Rotterdam woonachtige oorlogsslachtoffers dienen hun vergunnin gen (met uitzondering echter van de z.g. f-vergunningen md. 87) in te zenden aan het kantoor van den distributiedienst Rot terdam. dat gevestigd is aan den Schie- damschesingel no. 183. In ruil daarvoor zullen betrokkenen een machtiging ontvangen tot het in ontvangst nemen van het aantal speciale punten of leveringsvergunningen. waarop zij nog recht hebben. Deze machtiging moet bij den distributiedienst der gemeente, waar de betrokkene thans woont, worden inge- nog eveties an 't woord en dan is ’t wel ’n wonder, oe oak ier weer uiètkomt, dat oe ouwer of ’n mensch wordt, oe meir owe z’n jeugdjaere togge dem gaen spreke. Dat is met onze Jocheme mee al érg ’t geval. Over z’n jonge jaere ken die maar iet uièt-epraet raeke. Oak op die feestaevend wis ie alderlei anekdotes uièt vrooger tije-n-op te diepe. „Weet je wel Kees, oe-e wij vroo ger as jonges ’n mennigte keire-n-an ’t revotte-n-eweest benne op ’t terrein van ’t ouwe Frankeslag Waer non ’t Fran- om één allemael enkelde De invaliditeitsverzekering Ongeveer hetzelfde beeld toont de invaliditeitsverzekering. Ook zij is van betrekkelijk jongen datum; immers, samen met de ouderdomsverzekering, trad zij op 1 Januari 1919 in werking. Evenals de ziekteverzekering is ook de uitgesproken Toe-e we de leste keir van Mesdag van- daen kwamme, kreeg ik met 't scheie van de mart nog ’n soort uiètnoadiging van onze Jocheme mee. Of ik die èige aevend nog er is bèi dem ankomme wou, om ’n gezellig praetje te maeke. Jaenekee zou dan voor 'n lekker bakje koffie zürge Je begrèipt, dat ik me dat gien twie keir liet gezegge. 't Is teugewoordig met de bak kies koffie en thee maar poverties esteld. En ’t overkom je in deuze tèid oak iet veul meir, dat je nog op ’n bakje-n-enoaid wordt. Met allebei m’n ande nam ik z’n uiètnoadiging an en 's-aevens zat ik gepre zen en wel met de warme kachel vlak teu- genover Jaenekee-e. Non was 't me met binnekomme-n-al oppevalle, datte der blomme-n-op taefel stonge. En oak datte Jochem en Jaenekee mekaar tusschebeie zoa genoegelikkies an- keke. ’t Leek me non net iender of-t-er ies feesteliks in de lucht zat. ..Zeg Jochem, der is toch gien mensch ier, die vandaeg z’n verjaerige dag viert?” En toe kwam dan toch 't oage woord er uièt. „Om je de waar-èid te zegge Kees, we vier van daeg onze trouwdag, ’t Is vandaeg veirtig jaer eleeje, datte Jaenekee en mèin per-, soontje op Stad-uiès met onbreekbare ban de an mekaar verbonne benne. Zeg jij maar, dat dat gien gedenkwaerdige dag is! De tije benne der mee iet nae, om der veul op-èf van te maeke. Maar toch wulle we die dag oak weer iet èilemael zoa zonder ienigte festivitèit laete passeere. Non aane we maar beslote-n-om der vandaeg 'n ge zellig aevendje an vast te knoape. Strak- kies komme der nog meir gaste en as alles der toe meewerke wul, om de feeststem ming der zoa’n beetje in te ouwe, dan ken dat nog ’n onvergetelik aevendje worde. Non weet je Kees, waer dat aevendje voor bestemd is”. Onze Jochem aa, toe we die dag dat kuier-end één en brom nae Mesdag edaen aane, van die trouwdag gien woord erept. 't Was van achtere beschouwd, z’n bedoe ling eweest om z’n freer voor ’n verrassing te zette. 't Duurde niet lang of de femilie-leeje kwamme van alle kante-n-opzette. En ’t is ’n aevendje-n-eworde. dat iet licht in 't vergeetboek zei raeke. Wie onze Jocheme ken, die weet dat ie der zoa echt de slag van eb, om de mensche ure lang gezellig bezig te ouwe, 't Is netuurlijk met gien koffie allien ebleve. ,,Wul der met zoa’n gelegen-èid de stemming goed inkomme, zèit ie, dan mot er oak nog wat aars e- schonke worde”. Er deze plaats vond, doch ook in andere steden van ons land, met name Rotterdam en Schiedam. Het laatst woonde de „direc teur” in Bussum en daar er in de ver schillende steden nog vrij veel brochures konden worden verkocht, leefden hij en zijn colporteurs er zeer behoorlijk van. Wanneer iemand vroeg, hoe de pentee- kening er uit zag, en of het de moeite waard was, er een te koopen, voordat hij den bon invulde, kreeg hij telkens ten antwoord, dat de teekening voorstelde den toren van de Laurenskerk te Rotter dam en dat het beslist een koopje was. In werkelijkheid bestond er natuurlijk geen penteekening. evenmin als de slacht offers van de Maasstad een cent van deze onderneming ontvingen. De .directeur” maakte in zijn brochure gebruik van den naam van een vereeniging in Rotterdam, welke echter reeds eenigen tijd geleden was opgeheven. Deze vereeniging was toen een kunstkring, welke zich ten doel stelde hulp te verleenen aan arme men- schen. Van dezen kunstkring bestonden nog legitimatiekaarten met foto’s en daarvan maakten de „directeur” en col porteurs gebruik om de menschen te mis leiden. Aan deze oplichting is thans, voor zoo ver het Utrecht betreft, een eind geko men. Voor bewoners van andere steden zij het een waarschuwing, niet aan col porteurs aan de deur te geven, wanneer het gaat om slachtoffers van Rotterdam te helpen. RIJBEWIJS VERLENGEN? Naar aanleiding van vele binnenkomen de vragen maakt de A.N.W.B. de auto mobilisten -en motorrijders er opmerk zaam op. dat onder de huidige wetgeving rijvaardigheidsexamens in het algemeen alleen moeten worden afgelegd indien het oude rijbewijs langer dan vijf jaar is vervallen. Bovendien gaat de geldig heid van een nieuw rijbewijs in op den dag van afgifte en niet op den dag, vol gende op de vervaldag van het oude rijbewijs. Men behoeft dus voorloopig geen haast te maken, als men niet van een motorrijtuig gebruik kan maken. De AN WB, adviseert echter om niet te wachten tot het verkeer met motorrijtui gen weer normaal is, aangezien het aan tal aanvragen dan zoo overstelpend zal zijn, dat men met vertraging rekening moet houden. Gisteren liep een bewoner van de Co- pernicusstraat, in de Archemidesstraat. keurig uitgedost in de uniform van wacht meester van het voormalige corps Rijden de Artillerie Als een pauw zoo trotsch. paradeerde hij door de straat, uiteraard door de gouden uitmonstering de aandacht van voorbijgangers trekkende. Doch een agent van politie had meer dan gewone belangstelling voor de ietwat vreemde ver schijning en hield den man aan. Hij vJerd naar het bureau in de straat overgebracht en hier bleek, dat de betrokkene nimmer bij het corps gediend had Hem werd ge legenheid gegeven de uniform te verwis selen voor een ijlings gerequireerd bur- gercostuum. Met een proces-verbaal, ter zake van het dragen van een uniform, zonder daartoe gerechtigd te zijn, kon de man huiswaarts keeren. Moet niet gericht worden departement van Sociale Het departement van Sociale deelt het volgende mede: De mededeeling in de dagbladen van verordening no. 44 van 5 Maart 1941 be treffende de bevoegdheid van het depar tement van Sociale Zaken op het gebied van de Roode Kruis-werkzaamheden heeft tot misverstand aanleiding gegeven. Door deze verordening zijn slechts de bemoeiingen, die de overheid met betrek king tot het Roode Kruis heeft, van het voormalige departement van Defensie op het departement van Sociale Zaken (af- deeling volksgezondheid) overgegaan. Het Roode Kruis en zijn bureaux en onderaf- deelingen blijven echter volledig in wer king, zoodat men de daarvoor bestemde correspondentie rechtstreeks moet blijven richten tot die bureaux en niet tot het de partement van Sociale Zaken. Tegen zulke handelingen zal in de toekomst met de strengste straffen worden opgetreden. In verband hiermede wordt erop ge wezen, dat ook dan. wanneer lucht alarm vóór 12 uur ’s nachts wordt gegeven en tot na middernacht aai» houdt, de straten en wegen onder alle omstandigheden vrijgemaakt en de schuilplaatsen niet verlaten moe ten worden. Voortzetting van het naar huis gaan daarna geldt in zulke gevallen niet als overtreding van het uitgaansver bod. Der was ’n echte brulloftstemming En al ken ik al de bezonder-eedes der let van weergeve, toch laet ik Jocheme Verwacht mag dus worden, dat reeds in een zeer nabij verschiet een grondige reorganisatie van het verzekeringswezen op dit gebied, in ons land zal plaats vinden. Een politie-agent, die toevallig in gerkleeren een winkel te Utrecht binnen liep, kon zoodoende getuige zijn van een gesprek tusschen een colporteur en een winkelier, dat liep over het verkoopen van een brochure, waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan de slachtoffers van Rotterdam. Het bleek, dat de brochure 10 cents moest kosten doch dat daarbij ook alweer ten bate van getroffen Rotterdammers, een fraaie penteekening te verkrijgen zou zijn, voor den prijs van 35 cents, terwijl de colporteur voorgaf, dat de winkelprijs 1.85 bedroeg. Daar het den agent vreemd voor kwam, stelde hij zijn superieuren er van in kennis en toen bleek het, dat men hier te doen had met een tamelijk uitgebreide zwendelzaak. Een 22-jarige „directeur” had een colporteur en een colportrice in zijn dienst, die voor hem de bewuste brochures aan den man moesten brengen en moesten probeeren penteekeningen te verkoopen. Van elk dubbeltje van de brochure kregen de colporteurs vijf cent, de drukker ontving 1 cent, en van de rest moest de „directeur” leven. Dat er in de practijk niets voor de slachtoffers overbleef, was duidelijk. Directeur en helpers leefden er behoorlijk van kwam verder vast te staan, dat oplichting niet alleen in Utrecht De bekende Duitsche deskundige op het gebied der sociale verze kering, Rijksmijnraad Jakob te Berlijn, hoofd van de afdeeling sociaal bestuur bij den Rijkscom- missaris voor het bezette Neder landsche gebied, heeft in een be langwekkend artikel, dat men hiernaast vindt afgedrukt, een vergelijking gemaakt tusschen het sociale verzekeringswezen in ons land en dat in Duitschland en daaruit zijn conclusies getrok ken. Rijksmijnraad Jakob is niet al leen een erkend deskundige op het gebied der sociale verzeke ring voor wat betreft fabrieks arbeiders, maar ook voor die groote groep van arbeiders die in den landbouw werkzaam zijn. Onverbeterlijke slager Een slager te dezer stede verkocht ham voor den niet onaanzienlijken prijs van f5.75 per k.g.: de normale prijs is on geveer /2.40 per k.g Hij had aan een dame 3J k.g. van deze ham van de hand gedaan en daarvoor een bedrag, groot 20.23 gekregen. Doch de politie was achter deze transactie geko men. die terzake van prijsopdrijving, pro- ces-verbaal opmaakte Voorts kreeg de slager nog een bekeuring omdat hij de ham buiten de distributie om gekocht had. Ook tegen de koopster is proces-verbaal opgemaakt. De betrokken slager is in figuurlijken zin dubbel zuur, daar hij reeds eerder wegens prijsopdrijving is veroordeeld De onlangs hier ter stede aan een manu- facturenhandelaar opgelegde straf van 250.000 boete, heeft blijkbaar nog niet afdoende gewerkt. Berouwvolle rgwieldief Tegen het hoofdbureau van politie ta Kerkrede werd tijdens de duisternis een rijwiel geplaatst, waaraan een anoniem briefje was bevestigd. De schrijver deel de, volgens de ,N, R Crt.” mede, dat hij in de maand Juni 1940 uit armoede de fiets in Heerlen had gestolen, daar hij werkloos was. Nu had hij weer werk ge vonden en trachtte hij op deze manier het rijwiel aan den eigenaar te doen terug* X i ft A A g ft g ft g A<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< Kazen uit kazemat gestolen Een veehouder uit Vreeland had een vijftal kazen opgeborgen in een zeer vei lige schuilplaats. De man had n.L den mitrailleurkoepel van een kazemat uitge kozen als bergplaats van de kostbare pro ducten. Van tijd tot tijd dient men kaas om te leggen, doch deze arbeid is ‘den veehouder thans bespaard gebleven. Hij deed aangifte bij de gemeentepolitie van Vreeland van diefstal van vijf twintig- ponders. Uit het onderzoek bleek, dat een aantal personen, woonachtig te Bussum, in de nabijheid van de kazemat, waarin de kazen waren geborgen, werkzaamhe den hebben verricht. In Bussum werd een onderzoek ingesteld en vier van de vijf ontvreemde kazen konden in beslag ge nomen worden. De vijfde bleek te zijn opgegeten. De Bussumers hebben be kend, den diefstal te hebben gepleegd. Goederen afkomstig van inbraak Bij het voortgezet onderzoek bleek, dat al deze goederen afkomstig waren van een inbraak, de vorige week te Haarlem oij de N.V. Kremer’s koffie- en theehandel gepleegd, terwijl voornoemde O. bekende zich aan deze inbraak te hebben schul dig gemaakt. Ook de echtgenoote van den groente handelaar B. te Haarlem werd aan een verhoor onderworpen en nu kwam aaa het licht, dat een groote partij goederen zich bevond te Beverwijk. Weer trok de politie er op uit en Woensdagmiddag werden in een schuurtje van een buur man van den Beverwijken C. K alsmede bij W. K. aldaar 2 kisten thee, inhouden de 80 halve ponden thee, een zak aman delen, 2 baaltjes rijst, een hoeveelheid pakken cacao, een doos chocoladetablet- ten, een aantal pakken bakmeel en eenige doosjes vanillesuiker aangetroffen, alle» van voornoemden diefstal afkomstig. Door de politie te Beverwijk werd zelfden tijd een groote hoeveelheid di verse soorten zeep in verband met de Distributiewet, in beslag genomen. deur koddebeiers, maar ’t ze toch maar noait, om ons te te krèige. Juust omdat ’t ver- terrèin was, wiere we der as 't nae toe etrokke. Dat mag teuge woordig met de jeugd zoa weze. vrooger was dat net iender. gevaere-n-an verbonne wazze, 't pas interessant. len van de pachters van 'n groat stik grond was indertèid ’n zekere Pie ter Francke. En daer vandaen is oak de naem „Frankenslag” ofkomstig. Toe-e wij op onze tocht nae Mesdag ’t Franke slag passeerdedé, toe ging der' wat in me omDer mag in ons korte levetje op alderlei gebied veul veranderd weze, maar zoa’n fignaele verandering as dat daer te anschouwe valt, zei maar zelde mee-emaekt worde. In enkelde tientalle jaere ebbe wij de würreld meir zien ver- andere-n-as onze vóórouwers in net zoaveul èiwe. „Maar weet jij nog Jochem, oe lang of de Prommenaede daer non al staet?” „Of ik dat weet Kees”, zèit Jochem, „ik aèld dat book van Vermaas iet voor niks zoa non en dan uièt me kamme- netje. Vóór ’t jaer 1828 èit er op die èige plek nog 'n pavveljoen estaen van Koning Willem len. ’t Was in die tèid ’t ienige gebouw, dat er op de èile Sche- velingsche wegt te vinne was. In dat èige jaer is 't toe verbouwd eworde en kreeg 't de naem „Buitenlust”. Laeter wier 't weer onder de naem „Klein Zorg vliet” ver-uurd an pensiongaste. En in 1879 is er ’n Hotel van emaekt, zoa-as we de Prommenaede non nog kenne. Alles, wat er teugewoordig staet van villa’s en aare gebouwe, is naè 1879 van lieverlee bij-ebouwd. Dat benne der nog maar enkelde van al de onderwürpe, die op die feest aevend an de orde kwamme. Onze Jochem ken zukke geschiedenisse van vrooger tije allemael zöa angenaem vertelle, dat de tèid omvliegt eir je ’t weet KEES DE KLINKER. Frauduleuze slachters betrapt Rechercheurs van de Utrechtsche poli tie hebben twee mannen gearresteerd, die zich geruimen tijd bezig hielden met frau duleuze slachtingen. Dit ontoelaatbare bedrijf werd uitgeoefend in een schuur aan de Hoogweide, waar voor een groote hond bezoekers door hevig geblaf af schrikte. Zelfs de politiemannen konden zich met geen mogelijkheid doorgang tot de schuur verschaffen. Zij loste een schot in de lucht, waarop een paar man nen met bebloede kleeren naar buiten kwamen en den hond vastgreep. Binnen gekomen betrapten de rechercheurs de slachters op heeterdaad, toen zij bezig waren vijf varkens frauduleus te slach ten. Gearresteerd zijn toen een 51-jarige opperman en een 43-jarige grondwerker, komen. den mensch in politieke afhankelijk heid te houden. Want, indien men aan een, na een leven van hard werken vergrijsden arbeider, slechts zooveel geeft, dat het te weinig is om te leven en te veel om te sterven, dan drijft men hem in de armen van de hier, evenals in Engeland, sterk ontwikkelde liefdadige instellingen, welke den voor zijn bestaan bezorgden ouden arbeider, zooveel mogelijk misbruikten voor politieke doeleinden. Ook hier vinden wij in de ziekte verzekering het plutocratische Enge land en zijn methoden als voorbeeld. Maar evenals bij de ziekteverzekering, heeft de nieuwe tijd, welke nu ook voor Nederland is aangebroken, ook op het gebied der invaliditeitsverzekering veel democratische misstanden uit den weg te ruimen. Op dit onderdeel der sociale verzeke ring moet eveneens door een ingrijpen de verandering, een nieuwen geest geschapen worden, die den werkenden mensch een levensavond zonder zorgen waarborgt. Ik zie het daarom niet alleen als mijn voornaamste, doch ook als mijn dankbaarste taak, den Nederlandschen arbeider die verzekering te bieden te gen de wisselvalligheden des levens, welke de Duitsche arbeider reeds sedert tientallen jaren geniet, en, na de over winning op Engeland, in nog grootere mate zal krijgen. keslag staet met al wat er ebouwd is, dat was vrooger duièngrond. En ier en daer stikke aerappeleland der tussche. ’t Was wel óf-erasterd met oute ek. Maar wij, as jonges, wisse der toch wel deur te komme. We benne daer èil wat keirties naè-ezete deur koddebeier?, lukte pakke booje waere Heden vangt hier te lande aan een „VoUcsdeutsche Spielfahrt”. welke tot 21 dezer duren zal. Het betreffende gezel schap bestaat uit 34 personen, leden van den „Bund Aussendeutscher Studenten” Deze mannelijke en vrouwelijke studenten komen uit de zuid-oostelijke landen van het Duitsche rijk. Zij zullen volksdansen uit voeren en volkszang ten gehoore brengen. Hedenavond treedt het gezelschap in Helmond op, morgen in Nijmegen, 18 dezer in Apeldoorn. Op 17 dezer wordt in Hilversum een avond gegeven in be sloten kring voor de Nederlandsche ver eeniging voor volksdans; op dien avond zullen ook radio-opnamen worden ge maakt Op 19 dezer is het gezelschap de gast van de „Kameraadschap Willem de Zwij ger” in Amsterdam onder auspiciën van de Nederlandsche S.S. Op 20 dezer heeft in den Haag een ont vangst plaats door de Nederlandsch- Duitsche cultuurgemeenschap. Op 21 Maart a.s. keert bet gezelschap naar Berlijn terug. De tuinbouw moet van den grond af opnieuw worden opgebouwd De Nederlandsche tuindersbond kwam gisteren te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in alge- meene jaarvergadering bijeen. De ver gadering werd geopend door den bonds voorzitter, den heer W. J. van Kampen, die onder de talrijke aanwezigen in het bijzonder verwelkomde ir. Ignatius, af gevaardigde van den directeur-generaal van den landbouw, ir. v. d. Plassche, inspecteur van den tuinbouw, den heer Bartels, Rjjkstuinbouwconsulent, en den heer Veth, afgevaardigde van de ,,Hol- landsche Mij. van Landbouw’. De voorzitter wees op het groote be lang der hedendaagsche gebeurtenissen: de Nederlandsche tuinbouw moet trach ten in het raam der groote Europeesche ordening zijn karakter te bewaren. Waar vroeger de factoren der zgn. vrije economie (vraag en aanbod) den tuin bouw beinvloedden, beleven wij thans, aldus spr., een tijd, waarin er naar ge streefd wordt, het economische leven te beheerschen en te brengen in banen van orde en regelmaat. De eenvoudige ge zonde economische logica, dat alles moet komen waar het behoort, dat de koe moet loopen daar, waar het weiland is. en de fabriek moet staan, waar de ertsen zijn, is hier in ons land veel te lang over het hoofd gezien. Crislssteun werd verspild aan bedrijven, welke zon der dezen steun hun natuurlijken dood zouden zijn gestorven. Eens was ons land Europa s moes tuin. Wil de tuinbouw hier ooit weer gezond worden, dan moeten zware offers in eigen kring worden gebracht. De richtlijnen voor zijn nieuwe oriëntatie, zijn reeds acht jaar geleden uitgestip peld en hebben nog heden niets van haar beteekenis verloren. Prijsregeling zal hierbij noodzakelijk zijn. De prijzen dienen te zijn afgestemd op wat de con sument betalen kan en wat loonend is voor den tuinbouw. Ook moet worden re kening gehouden met de eischen van bo demgesteldheid en klimaat. Niet rendee- rende cultures late men varen dit zijn zoowel voor den kweeker als voor de gemeenschap slechts schadeposten. Zekere minimum-eischen moeten aan een bedrijf worden gesteld. De prijzen der producten moeten zich aanpassen aan het internationale peil. In de kostprijsberekening moet het ondernemersloon in het oogst-risico ver disconteerd zijn. In de crisisjaren is dit niet geschied. De Nederlandsche tuin bouw moet thans van den grond af op nieuw worden opgebouwd. Een 100 pro- cents-prestatie wordt thans gevergd. Zonder het verkeerde crisisbeleid zou de tuinbouw zeker 50 pCt. meer kunnen presteeren. Waar niet rendeerende kleine bedrijfjes noodzakelijk zullen moeten sneuvelen, gispte spr. het beleid van vele gemeentebesturen, die den aan leg van volkstuintjes willen bevorderen. Voorzoover hier alleen aardappelen en bruine boonen worden verbouwd, kan 8pr. er nog vrede mee hebben, maar er mag geen mierenleger van kleine tuin- bouwconcurrentjes opkomen. Spr. wijst nog eens op het nut Van ge- centraliseerden export: als die tot stand komt, zal de acht-jarige strijd van den Nederlandschen tuindersbond niet ver- geefsch zijn geweest, en mag men 1942 hoopvol tegemoetzien. In de crisisjaren was het: steun door het volk. Dit moet veranderen in: steun vóór het volk Na deze openingsrede kwamen achter eenvolgens de diverse agendapunten tn behandeling. In de financieele commis sie 1942 werd in de vacature-Kalverdijk (Oudkarspel) gekozen de heer Bouters (afd. Amsterdam), terwijl de leden van het hoofdbestuur allen werden herkozen. De bestuursvoorstellen, inhoudend de opneming van een extra percentage bo ven de gewone afschrijvingskosten in den kostprijs en voorts het aandringen op ontheffing voor den tuinbouw van de verhooging der opcenten op de grondbe lasting, werden na eenige discussie on gewijzigd goedgekeurd. Tenslotte werden de talrijke afdee- lingsvoorstellen behandeld. De 55-jarige schipper Brands is van ochtend te Borne in het ruim van zijn schip „Christina” gevallen. De man was Brand in de „Werkplaats” Gisteravond is een felle brand uitge broken in de Hobbemalaan te Bilthoven, in de bekende school van Kees Boeke, genaamd de „Werkplaats”. De Biltho- vensche vrijwillige brandweer tastte het vuur met vier stralen aan, waardoor voorkomen kon worden, dat de geheele school in vlammen opging. Nu brandden slechts twee schoollokalen uit, waardoor echter belangrijke schade ontstond. De oorzaak van den brand is onbekend. is d€ tooet toen Springe 1 ^heerscht wordt door een vooruit- dekkingssysteem. De gemiddelde .,eer‘n8 per week is nog geen 4- staa?rlan^ was natuurlÜk zeer wel in rj goede invaliditeitsverzeke- he 8 te scheppen. Maar dat wilde men immers, het geheele en was erop gericht, den werken- invaliditeitsverzekering Westelijk georiënteerd. Aan haar kapitalistisch karakter Verandert ook de omstandigheid niets, dat de werkgever de bedragen alléén Stoet betalen, want het bedrag is bui tengewoon gering en bedraagt, onge- acht het loon, in den regel 60 cents Voor mannelijke en 50 cents voor vrou- ^eiijke verzekerden. Ofschoon de staat ^langrijkë bedragen moet bijdragen, uitkeering uitermate klein en dat °ok wel zoo zijn, wanneer bedenkt, dat, afgezien van de bijdragen, deze verzekering t door een melkbus verborgen Dinsdag is door de politie te Heem stede een melkrijder v. Z. uit Haarlem aangehouden. Bij controle werd in een der melkbussen een zak aangetroffen m- houdende ongeveer 25 k.g. koffieboonen. In verband hiermede werd de melkrijder aangehouden en bij verhoor bleek dat de knecht van v. Z., zekere Th. P ook in de zaak betrokken was, daar deze de koffie a /6 verkocht aan J V. kapper to Haarlem, zoo meldt ..He' Hl Dgb In samenwerking met de Haarlemsche politie werd direct een onderzoek ten huize van den melkrijder en diens knecht, die bil hem inwoont ingesteld, met als resultaat dat 5 flesschen sla olie, die frauduleus gekocht waren bij een melkhandelaar te Haarlem a 2.50 per flesch, in beslag werden genoemen De kappersbediende bekende aa verhoor. 25 pond koffie aan den knecht te hebben verkocht en aan andere particulieren 12 halfpondspakjes koffie f 3 50 per pond en 15 pond thee a ƒ8 per pond Uit een nader onderzoek bleek, dat nij de koffie en thee had gekocht van een groentehandelaar B te Haarlem-Noord. Bij een onderzoek daar ingesteld werd nog een kleine hoeveelheid thee. Koffie en cacao aangetroffen. In verband hier mede werd deze groentehandelaar even eens overgebracht naar het politiebureau. Bij verhoor kwam vast te staan dat de goederen bij een inwoner van Haar lem. J O., waren gekocht Ook J. O. werd daarna aangehouden en bracht naar het politiebureau. Bij een verder onderzoek kwam !>an het licht, dat een groote partij thee en koffie naar Beverwijk was verhuisd In samenwerking met de Beverwijksche po litie werd Dinsdagnacht bij een zekeren C K. een inval gedaan. Daar werden op een tafel aangetroffen 100 halve ponden koffie. In de woning van C. K. werd mede aangetroffen de 17-jarige J T uit Haar lem die even tevoren bij K was aange komen met de mededeeling dat er eenige personen te Haarlem waren gesnapt zoo dat daar wel op het juiste moment was ingegrepen. Beide personen werden even eens aangehouden. De koffie, alsmede 8 halve ponden thee en een partijtje losse koffie in bussen. werden eveneens m be slag genomen. Woensdagmorgen werd net onderzoek voortgezet en werden bij eenige particu lieren te Haarlem partijtjes koffie en thee in beslag genomen, die van deze personen afkomstig waren, alsmede een hoeveelheid peper

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 17