NIEUWE BONNEN AANGEWEZEN de lucht De strijd f I I I I 5 I I I g i i 5 l I I j r 1941. No. 17826. DE NIEUWE ORDE in IN EUROPA Bon 18 thee, koffie of koffie- voor Heden surrogaat den Rijkscommissaris te Amsterdam van rede tl V ‘'lil VERDUISTEREN ÏJ 4Ê K Zaterdag 15 Maart. Na 28 April geen echte koffie meer Theerantsoen ongewijzigd Voltreffers op twee Britsche koopvaarders Engelsche bommen op ons land eischen 8 dooden van 7.44 uur n.m. I tot 7.53 uur v.m. Brood, gebak, eieren, suiker, boter of margarine i 'i „Winterhulp Nederland” ft Morgen 1 van 7.45 uur n.m. 1 tot 7.51 uur v.m. I I r a Vijf h.a. bosch in vlammen De huizencollecte Na zijn aankomst inspecteerde de Rijkscommissaris een eere-afdeeling politietroepen tëtapfl s Zeven personen zwaar en twee licht gewond J4 2 Van 24 Maart a.s. af op boter- kaarten alleen boter verkrijgbaar Samenstelling van koffiesurro gaat van overheidswege vastgesteld «f* 5 S I I I I s ■57 IERLAND DE VALERA OVER DE NEUTRALITEIT 51 Maan: 15 Maart op 10.41 u. n.m.; 16 Maart onder 9.24 n. v.m.; 17 Maart op 12.01 uur v.m.; onder 10.01 uur v.m. Nachtdienst dokters No. 394920 No. 116364 Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 I w Geruchten over Engelsche bezetting van de Azoren Schotland en de Midlands bestookt De aanval op Glasgow opgegaan f I HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: het zijn Nog geen bonnen voor koffie of thee de l van van week onder. Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct voor Maart Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35^37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RIJswIJk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. T78038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 I I Er wordt weer onderscheid gemaakt tusschen boter- en vetkeert Eieren Gedurende het tijdvak van Maant^g 1T Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft de met „82” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 23 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 30 Maart a.s, met dien verstande, dat zij gedurende de week van 24 Maart tot en met 30 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Bntsch vliegtuig in Ierland neergestort Het officieele lersche persbureau deelt mede, dat gistermiddag omstreeks 12 uur een niet-geïdentificeerd vliegtuig boven de baai van Dublin vloog. Het werd door het afweergeschut onder vuur genomen. Eenige uren tevoren was bekend ge maakt. dat een Britsch vliegtuig bij Bel- catten op ongeveer 3,5 k.m. ten Noorden van Termennfekon in het graafschap Louth was neergestort. Het ongeluk deed zich voor Donderdagavond omstreeks half negen De eenige inzittende werd aan het been gewond. Hij bevindt zich in een ziekenhuis maansch bloed begroeten, dat Nederland als Germaansch randgebied op zichzelf aangewezen buitengewone prestaties heeft volbracht, dat de Nederlanders echter als gevolg van de resultaten dezer prestaties verzonken zijn in een idylle, die op sommige gebieden reeds een stilstand in de ontwikkeling van de levenskrachten van de natie heeft be- teekend. De verstoring van deze idylle doet thans onaangenaam aan, maar zij mag niet geacht worden het Nederland- sche wezen in het nauw te brengen”. Hoe men zich de toekomstige samen werking tusschen het Duitsche Rijk en Nederland en de invoeging van ons land in de verwachte nieuwe Euro- peesche orde voorstelt, hopen wij nader, aan de hand van de rede, te belichten. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend Het ligt in de bedoeling de distri butie van thee en koffie, welke arti kelen, zooals bekend, tot dusverre naar keuze op denzelfden bon ver krijgbaar werden gesteld, te vervan gen door een distributie van thee en koffiesurrogaat. In verband daar mede zal met ingang van Maandag 28 April a.s. het publiek tegen inleve ring van een nader aan te wijzen bon naar keuze een bepaalde hoeveelheid thee of een bepaalde hoeveelheid koffiesurrogaat kunnen koopen. Koffie zal derhalve na genoemden datum niet meer verkrijgbaar worden ge steld. De directie van „Winterhulp Neder land” deelt mede: Bij de huizencollecte van „Winter hulp Nederland” .van Maandag a.s. tot den daaropvolgenden Zaterdag zal in geheel Nederland van huis tot huis worden gegaan om nogmaals een offer te vragen voor steun aan behoeftige landgenooten. Onder groote opofferin gen hebben duizenden collectanten zich beschikbaar gesteld voor dit werk. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt dat uw gift klaar ligt of stelt een be drag aan een uwer huisgenooten tér hand, indien ge uw woning verlaat, opdat de collectanten niet vele malen naar eenzelfde adres behoeven terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol verwach ting naar uw offer uit! 6 volgens van overheidswege gegeven voor schriften voor de samenstelling en welke dus ook niet verkrijgbaar zijn in de bovenomschreven officieele verpakking, vallen geheel buiten de distributie en worden dus uitverkocht, zonder dat men daarbij bonnen behoeft in te leveren. Voorts geeft elk der met „08” genum merde broodbonnen recht op het koopen van één rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten telkens ten minste het daarachter ge plaatste aantal grammenbeschuit 75 grambiscuits en wafels 90 gram spe culaas 140 gramandere koekjes 200 gramkoek ICO gramcake 300 gram gevuld klein korstgebak (b.v. amandel- broodjes) 400 gramgevuld groot korst gebak (b.v. boterletter 500 gram); taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelhaid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 23 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedu rende de week van 24 Maart tot en met 30 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. V g 9 V f I I Met ingang van Maandag 24 Maart a.s. zullen de bonnen van de boter- kaart uitsluitend recht geven op het koopen van boter. De bonnen de vetkaart zullen met ingang dien datum om de andere recht geven op het koopen scheidenlijk van boter of margarine of vet naar keuze en boter of mar garine naar keuze. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bijzonderheden betreffende de boter- en vettoewij zingen vermeld. De Valera heeft in het Huis van Afge vaardigden ten aanzien van de lersche neutraliteit verklaard, dat Ierland sedert het uitbreken van den oorlog in gevaar verkeert in den strijd te worden betrok ken, daar zijn aardrijkskundige ligging de verleiding opwekt, het lersche grond gebied te misbruiken om daaruit militai re voordeelen te trekken. Dit gevaar is grooter geworden naar mate de oorlogsactiviteit is toegenomen. De Valera wees er op, dat indien Ierland in den oorlog zou worden betrokken, dit tegelijkertijd voor het land burgeroorlog zou beteekenen. Ik wensch geen oorlog onder het lersche volk, zeide de Valera, wij hebben een burgeroorlog gehad en willen geen tweede hebben. het opperbevel - _.s_ ont. i de ge- op- voor Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 et., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. Boter en vetten Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft de met „08” genummerde bon vn de boter- en vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „08” genummerde bonnen, die op 23 Maart nog niet gebruikt zijn, blij ven voorts nog geldig tot en met Zondag 30 Maart a.s. Als den ondergrond van de te Am sterdam gehouden groote rede van den Rijkscommissaris mag men wel be schouwen de vorming van een sterk gebonden Europeesch-continentaal ge heel, onder leiding van het groote en krachtige Duitsche Rijk en in nauwe samenwerking o.m. met Nederland- Een vorming, welke reeds thans, ter wijl de oorlog nog in volle kracht woedt of nog tot zijn hoogste krachts ontplooiing moet komen, door Duitsch- land in en buiten de grenzen van het eigen Rijk is ter hand genomen, doch die natuurlijk eerst na het herstel van den vrede tot volle ontwikkeling zal kunnen komen. Hoe ook de loop van de wereldgeschiedenis in de naaste toe komst moge zijn, het ligt voor de hand, dat na de geweldige gebeurtenissen, waar wij thans midden in zitten, ons werelddeel om ons daartoe te be perken na terugkeer van de rust niet hetzelfde beeld zal vertoonen als vóór dezen oorlog. En dit geldt óók voor Nederland, waaraan de zoo bui tengewoon ernstige gebeurtenissen, welke het nu beleeft, niet kunnen voorbijgaan zonder, hoe dan ook, diepe sporen achter te laten, welke de rich ting van zijn weg in de toekomst mede zullen bepalen. Dit in te zien is een- I voudig een kwestie van nuchtere er kenning der werkelijkheid, n.l. dat een nieuwe ordening in Europa, welke na dezen geweldigen oorlog niet kan uit blijven, onmogelijk kan voorbijgaan aan ons land, dat door den loop der gebeurtenissen mede in de smeltkroes is geraakt. Dat de geografische ligging van Nederland aan zee en groote rivie ren, als zeer belangrijke toegangs en uitgangspoort voor Centraal-Europa, met het Duitsche Rijk als uitgestrekt en belangrijk achterland, bij de bepa ling van zijn toekomstige positie een factor van groote beteekenis vormt, is eveneens een inzicht, dat slechts nuchtere erkenning der feiten vraagt. Het is deze realiteit o-m., waarvoor dr. Seyss-Inquart aandacht heeft ge vraagd, zeker niet in de laatste plaats van de Nederlanders in het bezette gebied, wien hij vraagt, zich reken schap te geven van de relatie Duitsch- 1 mdNederland, tijdens het voort duren van den oorlog en de bezetting, maar óók daarna. Daarnaast vindt men in de rede van den Rijkscommissaris begrip voor het feit, dat Nederland door zijn grootendeels afzonderlijke historie, in den loop der eeuwen en in de jongste geschiedenis, een andere ontwikkeling heeft doorgemaakt, dan die, welke heeft geleid tot de geboorte van het Duitsche Rijk van thans, waar. I door niet alleen het eigen Nederland sche karakter mede is bepaald, maar ook het Nederlandsche volk, dat in andere verhoudingen heeft geleefd, als geheel genomen wel anders tegenover vele dingen moet staan dan het Duitsche. „Toen den vijftienden Mei 1940 de oorlog na vier dagen teneinde was aldus o.m. dr. Seyss Inquart her- i ademde de Nederlandsche bevolking. De oorlog was kort, de verliezen wa fel naar verhouding gering en de Duit sche soldaten gedroegen zich geheel in tegenstelling tot de gruwelpropaganda Van onze vijanden buitengewoon tege moetkomend. Voor wie inzicht had was het duidelijk, dat deze stemming niet erg lang zou duren. Want de Nederlan der uit zijn rust en relatief comfort meegesleept in de ontwikkeling der wereldgeschiedenis moest in de toe komst een reeks beperkingen op econo misch en maatschappelijk gebied aan vaarden, stond voor een onzekere toe komst en was thans aan de worsteling j van politieke krachten blootgesteld. Dat de stemming slechter moest worden, was duidelijk. Datgene, waarop het aan komt, is of het Nederlandsche volk houding en discipline bewaart. Wij ver langen geen jubelende verwelkoming en instemming. Een proces en een toe stand van eeuwen laten zich niet in maanden wijzigen en slechten”. Hiermee is echter over dezen kant van het probleem het laatste woord door den Rijkscommissaris natuurlijk niet gesproken Begrip voor het histo- I risch gewordene beteekent aan Duit sche zijde metberusting in den hier gevonden toestand. De „idylle” zoo als dr. Seyss Inquart de rust, waarin de Nederlander leefde vóór ons land in de geweldige werelddeining werd mee gesleept, noemde kan Duitschland in zijn stormachtige vaart niet stuiten, doch uitdrukkelijk is nogmaals verze kerd, dat men den eigen aard, het we zen en de prestaties van het Nederland sche volk te zeer waardeert dan dat men hun land bij deze vaart onder den voet zou willen loopen. „In ieder geval zoo citeeren wij weder den Rijkscommissaris consta teren wij Duitschers, dat de Nederlan ders over buitengewoon hooge inner lijke waarden beschikken, die wij ver heugd als eigenschappen van hun Ger- Bonnen 08 voor brood on gebak De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft elk der met „08” genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Ziekenfondsleden de Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Suiker Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 13 April a.s. geeft de met „17” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op het koopen van een kilogram suiker. Met betrekking tot het beschikbaar stellen van koffiesurrogaat wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat met het omschakelen der industrie van koffie op koffiesurrogaat uiteraard eenige tijd gemoeid is, zoodat het verschijnen der nieuwe, van overheidswege voorge schreven surrogaten in den handel eerst tijdens de tweede helft der Maandag a.s. ingaande distributieperiode kan worden tegemoet gezien. Degenen, die met bon „18” koffiesurrogaat willen koopen, kun nen derhalve dezen bon bewaren, totdat zij dezen voor het koopen van koffie surrogaat kunnen besteden. Met het oog daarop is dan ook de Maandag a.s. in gaande distributieperiode gesteld op zes weken. De volgende perioden zullen vier weken duren. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten en instellingen van belang zijnde bijzonderheden betreffende de koffie- en theetoewijzingen vermeld. Er zullen slechts bepaalde soorten koffiesurrogaat, welke een van over heidswege vastgestelde samenstelling hebben, in distributie worden gebracht. Deze surrogaten zijn kenbaar, doordat op de verpakking het woord „Vergun ning” en het nummer dier vergunning staan aangegeven. Het vervaardigen van andere surrogaten dan de bovenbedoelde is sedert eenigen tijd verboden. Op deze wijze wordt vermeden, dat l at publiek voor de bonnen, welke recht geven op koffiesurrogaat, eventueel minderwaar dige soorten daarvan zou ontvangen. De thans nog bij den handel aanwezige voorraden koffiesurrogaat, waarvan de vervaardiging niet heeft plaats gevonden Naar te Rome wordt bekend gemaakt, meldt het D.N.B., zijn in Tanger geruch ten verspreid, dat Engeland voornemens is de Azoren (Portugeesch) te bezetten en tevens voorbereidingen voor een lan ding in Portugal treft De Engelsche generale staf acht het bezit van Gibral tar beslist noodzakelijk voor de strategi sche verdediging van het Engelsche we reldrijk Hij zal geen offers en risico ontzien om Gibraltar te redden. De be zetting van de Azoren zou slechts het voorspel tot een landingsoperatie in Por tugal zijn Volgens andere geruchten zou Washington het advies tot bezetting van de Azoren gegeven hebben. Dit wil dus zeggen, dat de week van 24 tot en met 31 aan te wijzen bon van de vetkaart recht zal geven op het koopen van boter of margarine of vet naar keuze, de voor de week van 1 tot en met 8 April aan te wijzen bon op boter of margarine naar keuze, en zoo vervolgens. Gedurende de week van 17 Maart wordt voor het publiek nog geen onder scheid tusschen de boterkaart en de vet kaart gemaakt. Gedurende die week kun nen derhalve ook de houders van de boterkaart desgewenscht nog margarine koopen. Hiertoe is bepaald, dat geduren de het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. de met „08" gemerkte bon van zoowel de boterkaart als de vetkaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter of margarine, met, zooals boven gemeld, een extra geldig heidsduur tot en met Zondag 30 Maart Duitsche verkenningsvliegtuigen heb ben gisteren in den loop van den dag 2 Britsche koopvaarders in de lersche Zee vernietigd. Een vrachtboot van om streeks 4000 brt. zonk 25 minuten na een voltreffer van zwaar kaliber. Men kon zien, dat de bemanning het schip ver liet. Een tweede boot van ongeveer 2000 brt. zonk binnen enkele minuten, na ver scheidene voltreffers op het achter schip. In den vorigen nacht zijn, naar D.N.B. verneemt, een reeks Britsche luchthavens in Zuid- en Midden-Enge- land gebombardeerd, waarbij 3 vlieg tuigen op den grond door voltreffers werden vernietigd, terwijl hangars en onderkomens werden verwoest. De Duitsche luchtaanvallen op En- gelsch gebied werden, naar de Britsche berichtendienst meldt, op grootscheep- sche wijze uitgevoerd en strekten zich uit tot groote gebieden van het Engel- sehe eiland. In het middelpunt der aan vallen stond het gebied van de Tyne, waar industrie-installaties werden ver nield of beschadigd. Zoowel hier als ook in andere deelen van het land, brak een groot aantal branden uit. Ook Schot land, het gebied van de Clyde en de Mersey, werden gebombardeerd. Sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen hebben, naar het D.N.B. ver neemt, gisteravond en in den afgeloopen nacht, talrijke belangrijke fabrieken in de Midlands en in Schotland bestookt met brand- en brisantbommen van aller lei kaliber. Volgens de eerste berichten van teruggekeerde bemanningen, is weer een goed totaalresultaat van dezen aanval te verwachten, vooral daar de weersomstandigheden over het alge meen gunstig waren en alle doelen bij helder maanlicht en goed zicht, duide lijk herkend konden worden. Britsche vliegtuigen boven West- Duitschland De Koninklijke Britsche luchtmacht is in den afgeloopen nacht met geringe strijdkrachten West-Duitschland binnen gevlogen, waar op verscheidene plaatsen bommen werden geworpen. De ontstane branden werden door de luchtbescher- ming in korten tijd gebluscht. Een vijan delijk vliegtuig is neergeschoten. Zesentwintig dooden te Berlijn Naar de Duitsche avondbladen mel den, heeft de luchtaanval op de Rijks- hoofdstad in den nacht van Woensdag op Donderdag 26 dooden geëischt, het aantal gewonden bedraagt 28. Het D.N.B. meldt: Het geheele gebied aan weerskanten van de Clyde stond gisterochtend in vlammen en de brand weer van Glasgow kon deze reuze-bran- den zichtbaar niet de baas worden. Dit blijkt uit de verkenningsresultaten, welke gisteravond bij 1 van het Duitsche luchtwapen zijn vangen. Bijzonder zwaar waren scheepswerven en haveninstallaties troffen. Ook een reeks vrij groote slagloodsen, welke vermoedelijk voorraden grondstoffen en levensmidde len dienden, stonden in hun geheele uit gestrektheid in brand. Een wapen fabriek in de nabijheid van Glasgow, kreeg eveneens een reeks voltreffers van bommen, welke een grooten brand en een hevige ontbloffing veroorzaakten. In een der havens werd een groot schip, dat daar blijkbaar loste, in brand ge worpen. Niet minder vernietigend was de uit werking van den Duitschen bomaanval op Liverpool-Birkenhead, welke even eens den geheelen nacht door duurde. Bij de oude branden, afkomstig van den nacht van Woensdag op Donderdag, kwamen nieuwe groote branden, waar door vooral inrichtingen, welke voor de levensmiddelenvoorziening van Groot- Brittannië belangrijk zijn, en een electri- sche centrale werden getroffen. Ook de aanval op Huil is volgens de ontvangen gegevens van de luchtverken ning, een beslist succes geweest. Even als te Liverpool-Birkenhead werden hier belangrijke inrichtingen voor de Brit sche voedingsmiddelenindustrie en le vensmiddelenvoorziening ten zwaarste getroffen Bij wijze van overgangsmaatregel wordt gedurende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zon dag 27 April op den met „18” ge- merkten bon van de „Bonkaart Al gemeen” naar keuze 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat, voorzoover voorradig, beschikbaar gesteld. De grossiers en de detaillisten zullen door dezen maatregel in de gelegenheid worden gesteld de nog in hun bedrijf voor radige hoeveelheden koffie uit te verkoopen. Aangezien deze hoeveel heden beperkt zi/n, zal uiteraard lang niet iedere consument gedurende de komende distributieperiode nog koffie kunnen koopen. Gisteravond en in den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen op verschillende plaatsen des lands brand- en brisantbommen geworpen. In een plaats in het Westen des lands is belangrijke schade aan woonhuizen en aan een verkeersbrug aangericht. Hierbij zijn acht burgers gedood, zeven zwaar en twee licht gewond. Voor het meerendeel waren dit menschen, die zich op straat bevonden. Eenige bran den in woonhuizen werden betrekkelijk snel gebluscht. In het Oosten des lands zijn ook brandplaatjes gestrooid, waardoor een boschbrand ontstond, die circa 5 h.a. bosch in de asch legde. Verscheidene brandplaatjes konden nog geborgen worden vóór zij tot ontbranding kwa men. Nogmaals wordt eraan herinnerd, dat het zaak is zorgvuldig te onder zoeken of brandplaatjes zijn blijven liggen. Van het vinden van deze plaat jes moet onmiddellijk mededeeling worden gedaan bij de dichtst nabijzijn de politie- of militaire post. Een aanvalspoging op een verkeers- werk op een andere plaats is mislukt. Eenige woonhuizen werden hier door bomscherven beschadigd. Ook elders is geringe schade aan huizen en gebou wen door granaatsplinters en lucht druk toegebracht

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1