aan I De Engelsche behoefte Amerikaansche hulp f 200.000.000. f 980.000.000. De ontpluffingsranip te Sevilla De overeenkomst ThailandIndo-China FRANKRIJK EN DE BLOKKADE Helpt* Dopspoeder De Meer dan vijftig dooden Van het Albaneesche front De oorlog ter zee reis naar de Twee missies naar Vereenigde Staten De Duitsch-Zuid- Slavische besprekingen van Matsoeoka Duitschland Moeilijkheden in de Britsche vliegtuigindustrie De slachtoffers CHINA Duitsch DUITSCHLAND 4 EfrLfei. Li xa wHEI - - MAATSCHAPPIJ INKOOP GOUD en JUWEELEN J. C. VERMAAT Jr., Juwelier ONOERLINöt miHii)i.ssiihi)r VERZEKERING IBS Grieksche divisie terug geslagen Het dreigement van Vichy de handelsvloot te convooieeren Geen sprake van een ultimatum Badoglio inspecteert de troepen OVERTOLLIG MAAG ZUUR,OPRISPINGEN, AAAAG BRAN DEN, PUISTJES IN HET GELAAT van Dr.O.DUBOIS Ontzettende verwoestingen Te veel verscheidene typen machines Over de jongste groote successen van het Duitsche luchtwapen in Engeland verneemt het D.N.B. nog het volgende De systematische aanvallen van het Duitsche luchtwapen op voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland hebben de Britsche vliegtuigproductie groote moei lijkheden berokkend. De vernieling van de groote mptorenfabriek in Coventry en Bristol, alsmede de succesvolle aanvallen op andere belangrijke installaties der Engelsche bewapenihgsindustrie hebben het Britsche ministerie van luchtvaart er toe gedwongen, talrijke verouderde vlieg tuigtypes nog te gebruiken en de in Ame rika voorradige machinerieën op te koo- pen. Zoo is te constateeren, dat de Brit- fche luchtmacht door den nood gedwon gen. over een groot aantal veel van el kaar verschillende en afwijkende types vliegtuigen beschikt. Deze aanzienlijke hoeveelheid van allerlei soort vormt voor de Britsche luchtmacht een bedenkelijk zwak punt. De bonte veelsoortigheid van de vliegtuigen, welke voor opleidings- en aanvallen worden gebruikt, maakt den etappedienst voor de strijdende eenheden van het Britsche luchtwapen ontzaggelijk A.N.P ITALIË Twintig milliard lire oorlogskosten HAAGSCHE COURANT Zaterdag 15 Maarf 1941 Te bf. pag. 2 ENGELAND JAM. STROOP EN VRUCHTENSAPPEN OP DE BON Weer een Noorsch schip getorpedeerd Deensch vrachtschip in Peru in beslag genomen Ira.; Proclamatie van Hacha Amerikanen verlaten Europa FRANKRIJK De Duitsch-Fransche samenwerking Amerikaansche levensmiddelen naar Frankrijk? HALFJAARLIJKSCHE SCHADE-UITKEERING ■ÜH UfitLAiUtS. RECLAMES Afd. B. die voor de Britsche zaak te winnen over zal slaan op het Verre Oosten mij 1 CHINA BIRMA ;o NV. HERMES t CO IMP, E EXP. Ml). DEN HAAG (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) andere namen volk” een zaken Ovtsrco n IE1EIOON SC.^VfNHAGI IIJ0.41 ANDERE RISICO'S tot ƒ1.000.000,—; BIRMA E23 teencHTi scbismh W QEBiEDCN Ook ZILVER tegen hoogen prijs. THOMSONPLEIN 18 TEL. 333328 Uw Juwelier sinds 1927 in 1 Westen "?c H i n A n Deze week werd voor ruim 70.000.000.bijverzekerd, zoa dat de stand thans is: Afd. A. WONINGEN, INBOEDELS, enz tot ƒ50.000.—; Roosevelt confereert met scheep- vaartautoriteiten Engelsche politiek en deze met alle krach ten steunt. Tegelijkertijd versterkte men van En gelsche zijde pogingen om de Zuidslavl- sche openbare meening volgens een lang van tevoren opgesteld plan te verontrus ten en zoodoende incidenten uit te loKken zoomede onder den druk van het volk de toonaangevende lieden in Zuid-Slavië X I De speciale correspondent van Stefarii aan het Grieksch-Albaneesche front meldt, dat een Grieksche divisie, welke had getracht, door de Italiaansche linies Japansche woordvoerder over de houding van Tokio. „Japan zwijgt als het graf ondanks de geruchten, die in het buitenland de ronde doen over een crisis in den Stillen Oceaan of in het Verre Oosten”, aldus verklaarde de woordvoerder van het Japansche bu reau voor inlichtingen te Tokio, Noboe- foemi Ito Hij zeide verder,,De volken van alle landen, in het bijzonder die van de oorlogvoerende zijn in een toestand van geestelijke prikkelbaarheid Wij zelf hebben thans bijna 4 jaar de kwestie met China, daarenboven staan wij in het ge heel niet onverschillig tegenover de ver warring in de wereld. Doch wij zijn niet geprikkeld en maken ons ook geen ver keerde voorstelling van den toestand. Wij volgen natuurlijk met de grootste opmerk zaamheid de ontwikkeling van den wereld- toestand, doch wij doen dat in stilte en ernstig. Het zou slechts in het wederzijd- sche voordeel zijn van de volken van alle landen, indien zij een voorbeeld aan de kalme houding van ons Van Zuidslavische zijde wordt naar het D.N.B meldt, verklaard, dat men met op timisme het einde van de onderhande- lingen met Duitschland tegemoèt ziet. Alle besprekingen welke de Duitsche ge atpstABispinz ap ;aui ua-iaan uoa ;ubz regeering, alsook de Zuidslavische gezant te Berlijn, Andritsj. met de Rijksregeering heeft gevoerd, vonden in vriendschappe lijken toon plaats. Alle berichten welke van een Duitsch ultimatum aan Zuid-Sla vië gewagen, stemmen in het geheel niet met de feiten overeen. Overigens zijn de onderhandelingen nog in vollen gang en voorloopig kan geen tijd stip worden genoemd, waarop besprekin gen geëindigd zullen zijn, evenals het niet uitgesloten is, dat reeds in de komende dagen een opheldering van alle Kwesties bereikt kan worden Radio-Ankara meldt, dat maarschalk Badoglio op verzoek van koning Victor Emanuel het Albaneesche front heeft geïnspecteerd. Badoglio gaf technische wenken voor het voortzetten der opera ties. genover Indo-China: de 'orspronkciijke eischen waren teruggave der gebieden ontnomen in 1904 en 1907. Door het hals starrig weigeren van Frankrijk en het Oriq. vorpak.fi 25, bij ApoHt.cnDroq. Italianen lieten de Grieken naderen zon der het vuur te openen, zoodat de aan vallers geloofden, dat de stelling was ontruimd. Plotseling werden ze door kanonnen en machinegeweren onder vuur genomen en met handgranaten bestookt, waarbij zij zware verliezen leden. De Italianen ondernamen een tegenaanval en zetten de Grieken na, waarbij zij tijdens de zuiveringsoperaties talrijke gevange nen maakten. Ook maakten de Italianen een groote hoeveelheid automatische wapens buit. Honderden gesneuvelde Grieken werden met de hulp van Ita liaansche aalmoezeniers begraven. De activiteit in de lucht is zeer groot. Vijandelijke kampen zijn met een hagel van zware en lichte bommen bestookt. Gisterochtend is een geheel detachement vernietigd. Bij een luchtgevecht tusschen Devoli en Herat zijn een Blenheim en een Gloster neergeschoten, terwijl de andere vijandelijke toestellen op de vlucht gin gen. In een pfficieele bekendmaking van den civielén gouverneur van Sevilla wordt het aantal dergenen, die bij de ontploffing om het leven zijn gekomen, op meer dan 50 gesteld. Tusschen de 250 en 300 gewonden zijn tot dusver ge borgen. Het aantal verwoeste huizen be draagt 300. De burgemeester heeft op het abattoir een groot verzamelbureau ingericht, vooral ten behoeve van die gezinnen, die door de ramp dakloos zijn geworden. dat men Engeland moet bewegen derge- Tin Lr m 4 v-. v-x z-x X- w 4 X 1 A -— - - noemt Engelands het overwonnen kortzichtig, want, Naar aanleiding van de reeds gemel de ontploffing in een kruitmagazijn in Sevilla wordt medegedeeld, dat het stadsdeel Cerra del Aquila, een van de drukste arbeiderswijken, is getroffen. De explosie vond niet, zooals oorspron kelijk gemeld, plaats in een hulpkruit- magazijn, doch in een van de grootste kruitmagazijnen der stad. De plaats der ontploffing ligt 3 km van het centrum van Sevilla verwijderd. De gevolgen van de ontploffing waren vernietigend, daar de niet al te stevig gebouwde arbeiderswoningen in verren omtrek ineenstortten, waardoor vele menschen onder puin werden bedolven. De oorzaak van de explosie De ontploffingsramp is, volgens de tot dusver bekend zijnde resultaten van het onderzoek, ontstaan, doordat bij hef laden een kist met kruit op den grond viel en tot ontbranding kwam. De helft van de woonwijk Santa X^rbara en van het voorstadje Cerro del Aquilla is ver nietigd. De plaats van het ongeluk is door militairen en politie afgezet. Hos met de blussching en opruimingswerk- pitaalsoidaten en brandweer zijn bezig zaamheden, welke door den regen zeer bemoeilijkt worden. Het gebied, dat door de ontploffing is geteisterd, maakt den indruk van een streek, waar een zware aardbeving heeft gewoed. De enkele huizen, die niet volkomen verwoest werden, zijn zoo bouwvallig, dat zij gesloopt moeten wor den. Alle posten voor eerste hulp in de stad zijn vol gewonden. De zwaarge wonden zijn met behulp van ziekenwa gens en andere auto's onmiddellijk naar de ziekenhuizen gebracht. In den stede- lijken hulppost in het abattoir van Se villa zijn tot dusver 2500 dakloozen op genomen, die verzorgd worden door het sociale hulpwerk van de Falange. De Falangisten en de leden van het nati onale syndicaat verleenen krachtdadig hulp bij het opruimingswerk en bij de verzorging der slachtoffers. Het ge meentebestuur der stad heeft den com- missaris-generaal voor de levensmidde lenvoorziening verzocht terstond een extra toewijzing van levensmiddelen voor de slechtoffers der explosie te geven. Ook uit Madrid is hulp ontboden. JAPANSCHE LUCHTAANVAL Het opperbevel van de Japansche vloot in Zuid-China heeft medegedeeld, dat groote eenheden lange afstandsbommen- werpers der marine Tsjoengtoe. gelegen op ongeveer 300 km ten Noordwesten van Tsjoengking, hebben aangevallen. In den loop van een hevig luchtgevecht zijn 21 Chineesche machines neergeschoten en nog 4 op den grond vernield De Japan sche vliegers leden geen verliezen. VERSPREIDE BERICHTEN De Spaansche ambassadeur te Ber lijn, heeft gisteren in de Hedwigskerk een rouwdienst laten houden voor wijlen ex-koning Alfons. Staatsminister dr. Meiss- ner woonde den dienst bij als vertegen, woordiger van den Führer. De Hongaarsche minister van defen sie Bartha, heeft bekend gemaakt, dat ge durende de volgende dagen in gehei West-Hongarije juchtbeschermingsoefenin- gen gehouden zullen worden, waaraan de bevolking in samenwerking met de mili tairen deel zullen nemen De lersche omroep heeft bekend ge- maakt, dat thans ook in de omgeving van Dublin onder den veestapel mond- en klauwzeer is uitgebroken. THAILAND INH. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, is vanochtend met net veerschip in de Koreaansche haven Foesan aangekomen. Hij reed terstond met den trein naar Taikyoe verder, vanwaar hij waarschijnlijk per vliegtuig naar Hsingking zal gaan Naar aanleiding van Matsoeoka's bezoek aan Duitschland, verklaart men in poli- tieke kringen te Berlijn, zoo verneemt het van welingelichte zijde, dat men RADIOREDE VAN PÉTAIN Het staatshoofd maarschalk Pétain heeft gisteravond een radiorede gehou den, waarin hij mededeeling deed van de invoering van ouderdomspensioen Deze maatregel kon, naar Pétain zeide. niet alles geven wat noodig was, doch wel gaf het wat mogelijk was De maar schalk verklaarde, te hopen, dat de wet later zou worden verbeterd. Dit, zeide hij. hangt echter van den economischen toe stand af. In een door den oorlog ver woest en door een te laag geboortecijfer getroffen land kan men niet ineens groote dingen doen. De jonge generaties moeten zich hardnekkig aan den arbeid wijden: Een land echter dat geen jeugd meer heeft, omdat het geen kinderen heeft, kan den ouderdom niet onderhouden. Dit zijn eenvoudige en duidelijke waarheden, waar van de leering vergeten is. De ouderdoms verzorging berust op de solidariteit der natie, der klassen en der leeftijden Pétain kondigde verder nog twee groote sociale hervormingen aan die betrekking hebben op de beroepsorganisaties en het woning vraagstuk. Arbeiders, zoo besloot de maar schalk. sinds ik u heb leeren kennen, heb ik het gevoel, u beter te begrijpen en meer en meer met u te verbinden. Het staatsblad publiceert een wets- decreet, waarbij een bedrag van 20 mil liard lire ter beschikking van het mi nisterie van oorlog wordt gesteld, ter be. strijding van de kosten voortvloeiende uit den oorlog. spellingen doen. Op een vraag, Amerikaansche regeering schepen aan Engeland zal woordde Roosevelt, dat rnen - tegenwoordig niet in voldoende situatie beschikt, meldt het D.N.B. uit mg ton. over het verloop van het bezoek nog geen andere bijzonderheden kan geven. Men acht het echter niet uitgesloten, dat bij deze gelegenheid zekere afspraken over een verdieping van de wederzijdsche be trekkingen gemaakt zouden kunnen wor den. moeilijk, evenals de taak van het met de opleiding belaste personeel. Het vervan gen van beschadigde vliegtuigonderdee- len stuit thans op de grootste moeilijkhe den, omdat de luchtmacht over rond 40 types gevechts- en verkenningsvliegtuigen en over ongeveer 20 types jachtvliegtuigen beschikt, waarvoor de voor vernieuwing in aanmerking komende onderdeelen door verscheidene dozijnen fabrieken moeten worden vervaardigd. De fabriek voor vliegtuigonderdeelen met de grootste productiecapaciteit is echter door het Duitsche luchtwapen ver nield. Het importeeren van onderdeelen uit de Vereenigde Staten beteekent niet alleen tijdverlies, doch ook een onge- wenschte vermeerdering van de op zich zelf reeds groote hoeveelheid onderdee len, Met het oog op deze angstaanjagende verscheidenheid van rond 60 verschillen de typen vliegtuigen nog van een supe rioriteit van Engeland in de lucht te spre- kén. zooals dè Britsche minister van luchtvaart, Sinclair, in het Lagerhuis heeft gedaan, wekt verbazing. Want de Britsche minister van luchtvaart weet stellig, dat vergeleken met de bonte veel soortigheid van het Britsche luchtwapen, Duitschland er veel gunstiger voorstaat, omdat dit land slechts over een paar vliegtuigtypes van de modernste soort be schikt. ACHTERUITGANG IN DE TEXTIEL INDUSTRIE De prominente Britsche textielfirma Courtaulds Ltd. deelt, volgens een be richt van „United Press” uit Londen, mede, dat de invoerbeperkingen voor grondstoffen en de permanente arbeids- moeilijkheden geleid hebben tot voortdurenden achteruitgang van sedert de tweede helft van 1940 KOUSENFABRIEKEN WORDEN GESLOTEN Naar het DN.B uit Stockholm seint, zullen In de eerstvolgende weken vol gens berichten in de Engelsche bladen 900 kousenfabrieken moeten sluiten, daar al haar personeel wordt onderge bracht In de wapenindustrie THAILAND x nu optreden van vijandelijkheden aan de grensgebieden, eischte Thailand geheel kambodsja op, dat Frankrijk In 1867 bij Indo-China gevoegd had. Wat Thailand werd toegekend door bemiddeling van Japan geeft dit kaartje aan Het derde kaartje geeft het voornaam ste toegekende gebied aan Thailand aan. Hierin liggen de steden Siscphon, Siem- Reap en Battambang. Het geheele ge bied wordt gedemilitariseerd Twee eilanden in de Mekong n.l Kong en Kone komen onder Thailandsche «ouve- reiniteit doch worden gemeenschappelijk bestuurd AMERIKAANSCH JOURNALIST WEGENS SPIONNAGE GEARRESTEERD Het D.N.B. meldt uit Berlijn De Ame rikaansche journalist Richard C. Hottelet vertegenwoordiger van een Amerikaansch nieuwsagentschap, is hedenochtend we gens dringende verdenking van spionnage ten gunste van een vijandelijke mogend heid, gearresteerd. DE VROUWEN EN DE OORLOGS INDUSTRIE De Londensche correspondent van ,,Nya Dagligt Allehanda" meldt, dat slechts zeer weinig Britsche vrouwen gehoor ge geven hebben aan den oproep van den minister van arbeid. Bevin, om zich vrij willig aan te melden voor het verrichten van werk in de oorlogs-industrie. Vooral de jonge meisjes willen klaarblijkelijk hiervan niets weten. Er bestaat nauwe lijks nog hoop, dat Bevin zijn 100.0Ö0 vrouwen vrijwillig in de oorlogs-industrie aan het werk krijgt, aldus gemeld blad Uit Londen wordt gemeld, dat van 17 dezer af jam, stroop en vruchten sappen onder den naam „ingemaakt fruit” zullen worden gerantsoeneerd. Verklaringen van Alexander en Cross De Engelsche minister van marine, Alexander, heeft volgens een bericht uit Londen in een redevoering ver klaard, dat Engeland misschien thans het moeüijkste stadium van den oorlog tegemoet gaat. In dit stadium zal de vloot een zeer groote rol te spelen krij gen. De minister wees op de noodzake lijkheid van een intensieve hulp van den kant der Vereenigde Staten, waarbij hü de verzekering gaf, dat Engeland tracht de handelswegen met convooieerende strijdkrachten open te houden. Hij gaf de meening te kennen, dat de overwin ning van Engeland niet alleen zeker is, maar ook snel zou komen. De Engelsche minister van scheep vaart, Cross, heeft gisteren te Londen een rede gehouden, waarin hij o.a. zei: Engeland zal zich dit jaar voor een werkelijk harden strijd ter zee gesteld zien. Wij zijn op het punt gekomen, waarop de vijand ons zijn hevige aan vallen op onze scheepvaart in het voor uitzicht heeft gesteld. Ik zie ditmaal geen reden den vijand niet te gelooven. Ik meen, dat het voor ons allen het beste zal zijn, wanneer wij dit gevaar openlijk en moedig onder de oogen zien, zooals wij dit ook met de gevaren van het verleden steeds hebben gedaan. Geen Amerikaansche oorlog»- schepen voor Engeland Op de persconferentie heeft preside#* Roosevelt gisteren de persberichten w* gengesproken omtrent overdracht va Amerikaansche oorlogsschepen van we ken aard ook aan Engeland. Een o» gelijk plan is in het geheel nog n»* overwogen, zoo verklaarde de Pres,‘c”‘1.. Uiteraard kon hij geen toekomstvo .raag, or koopvaardij- afstaan, ank daarover mat* Wa»fr De Engelsche berichtendienst meldt, aldus het D.N.B., dat de parlementaire onderstaatssecretaris van het ministe rie van scheepvaart, sir Arthur Salter, met een speciale missie naar de Ver eenigde Staten zal vertrekken, ten einde vast te stellen, in welke mAte de drin gend noodzakelijke ‘Amerikaansche hulp voor de Britsche koopvaardij, op grond van de leen- en pachtwet te verwachten is. Salter zal onder lord Halifax staan en lid van de Britsche voorzieningsraad in Noord-Amerika zijn. Hij blijft echter se cretaris van het ministerie van scheep vaart. Associated Press meldt uit Londen, dat het ministerie van buitenlandsche zaken een verklaring heeft afgelegd, waarin in verband met de jongste scheepsverliezen, de onmiddellijke hulp van de Vereenigde Staten wordt ver langd. Een officieel Engelsch communiqué heeft medegedeeld, dat behalve sir Ar thur Salter, ook een missie onder lei ding van Robert Brand, naar de Ver eenigde Staten zal gaan, om besprekin gen te voeren over het zenden van le vensmiddelen naar Engeland. Het Amerikaansche dagblad „Los An gelos Examiner” meldt, dat het 7034 b.r.t. metende, in dienst van Enge land staande, Noorsche vrachtschip „Benjamin Franklin” op weg van Los Angelos naar Engeland voor de Engel sche kust de vorige week is getorpe deerd. Het schip had 4 Douglas bommenwer pers met een totale waarde van 400.000 dollar en een lading levensmiddelen aan boord. Van de 37 opvarenden zouden slechts 6 zijn gered. De Straat van Bab el Mandeb gevaarlijk voor scheepvaart De Londensche berichtendienst publi ceert een mededeeling van de Britsche admiraliteit, volgens hetwelk de Straat van Bab el Mandeb voor de scheep vaart gevaarlijk is en dat alle schepen, die tusschen de Roode Zee en Aden varen, de groote zeestraat moeten kie zen. Het D.N.B. meldt uit Lima: Het reeds geruimen tijd in Callao lig gende Peensche vrachtschip „Irland” is gisteren door Peruaansche marinetroepen bezet die het schip voor Peruaansche doeleinden in beslag hebben genomen. De Paus zou Matsoeoka ontvangen In Vaticaansche kringen verluidt, meldt United Press dat de Paus den Japanschen minister Matsoeoka gedurende zijn opont houd in Rome in een particuliere audiën tie zou ontvangen. Ofschoon het hierbij slechts een be leefdheidsbezoek betreft, zou men toch aannemen, dat de Paus den minister zal spreken over den toestand van de missie in het Verre Oosten en dat de Paus waar schijnlijk uitdrukking zal geven aan zijn hoop, dat het Europeesche conflict niet CHINEESCHE TROEPEN MET VERNIETIGING BEDREIGD De Japansche legerleiding in het Zui delijke deel van de provincie Sjansi ver klaart. dat 20 000 man Chineesche troe pen,. behoorende tot het 93e en 15e leger van Tsjoengking, onder rechtstreekse!» contröle van Tsjang kai sjek met vernie tiging worden bedreigd Deze Chineest» troepen, die uitgezonden zijn om de rijt vlakten jn het Zuiden van Sjansi te con- troleeren. voeren niet alleen strijd tegen de Japanners, maar ook tegen de strijd- krachten van de Chineesche communl»- ten. Zij zijn volkomen gedemoraliseerd door de omtrekkende beweging van de Japansche troepen. De Japansche een heden berokkenen den Chineezen op ver scheidene punten zware verliezen. HU jHy**01 'lN DO -JCH/INA '''Ta, AA. tf 7«» Het D.N.B meldt uit Praag: De pre sident van de republiek, dr. Hacha. heeft op den tweeden verjaardag van het protectoraat een proclamatie uitgevaar digd. waarin hij o.a verklaart, dat hij 15 Maart 1939 tegenover den Führer de meening heeft uitgesproken, dat het lot van het Tsjechische volk in diens handen lag Het Duitsche Rijk is inderdaad een machtige schutsmuur, welke de landen van het protectoraat heeft bewaard voor alle gevolgen van den oorlog, welke thans woedt. In dit verband behoeft hij er slechts op te wijzen, zoo vervolgt Hacha, dat de Tsjechische steden en dorpen de verschrikkingen van den oorlog en van vijandelijke luchtaanvallen in het geheel niet hebben leeren kennen. Staatsrechtelijk beteekent de 15de Mei, zoo gaat de president voort, de overgang van de politieke zelfstandigheid van het Tsjechische volk naar zijn inlijving als autonoom bestanddeel bij het Groot- Duitsche Rijk. Al is deze regeling van de situatie in Tsjechië tengevolge van den oorlogstoestand nog niet geheel verwe zenlijkt kunnen worden, toch is zij vol gens Hacha in staat het aan het Tsjechi sche volk mogelijk te maken zich natio naal op alle levensgebieden te doen gel den Het Tsjechische volk, dat zich bijna zonder uitzondering naar de aanwijzingen van zijn publieke, nationale functionna- rissen heeft geschikt, verwerft volgens de ervaring van de beide laatste jaren een steeds vaster vertrouwen in zijn toe komst. Daar het t eerste niet-Duitsche volk is. dat zich vrijwillig onder de be scherming van het Groot-Duitsche Rijk heeft geplaatst.’ kan het er volgens de er varingen tot dusver op rekenen, dat het zich met zijn arbeid een eervolle plaats onder alle overige volken binnen het be stek van het zegevierende Groot-Duitsche Rijk zal verwerven. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het aantal Amerikanen uit alle landen van Europa, dat daar voor de reis naar de Vereenigde Staten aankomt, dagelijks grooter wordt. De schepen voor New York zijn tot 10 April volgeboekt. Naar verluidt, heeft de Amerikaansche regee ring de „Manhattan” van 24.000 ton voor terugreizende Amerikanen beschikbaar gesteld De federale scheepvaartoverheid te Washington heeft het verzoek van de Uni ted States Lines afgewezen, gebruik te mogen maken van het passagiersschip „Washington” voor het transport van Amerikaansche burgers uit Lissabon naar New York. na B& GRE.N§R£,$ü.iJfelz.vV.z.> .UVM^O De algemeene lasthebber der Fransche regeering in het bezette gebied, ambas sadeur de Brinon, heeft ter gelegenheid van zijn aanwezigheid in Biarritz het blad „La France au Bordeaux” eenige verklaringen gegeven omtrent de Duitsch- Fransche samenwerking. De Brinon sprak de meening uit, dat de hangende proble- men na den wapenstilstand, zooals het transportprobleem, de levensmiddelen verzorging en de kwestie der krijgsge vangenen alleen ernstig behandeld kon den worden in loyale samenwerking met den vroegeren tegenstander Het Fran. sche volk .moet vertrouwen hebben in Pétain en Darlan, die zich hebben uit gesproken voor samenwerking. Er is echter geen twijfel aan, dat de samen werking met Duitschland niet slechts een voorloopige ontspanning zal brengen, maar een duurzamen vrede. In Bordeaux verklaarde de Brinon aan persvertegenwoordigers, dat hij er 'meer dan ooit van overtuigd is, dat het Duit sche en het Fransche volk om te beginnen elkander moeten begrijpen en vervolgens tot overeenstemming moeten komen De Duitsch-Fransche samenwerking moet het zekerste middel voor de wederoprichting van Frankrijk geacht worden. Woordelijk verklaarde de Brinon ten slotte: „Ik per soonlijk heb volledig vertrouwen in het geen de Führer wil. Wij moeten van onzen kant vertrouwen hebben in den vroegeren tegenstander door hem loyaal den wensch te kennen te geven, dat wij ons aansluiten bij het nieuwe Europa”. Admiraal Darlan’s dreigement, dat hij de Fransche oorlogsvloot zou gebruiken als bescherming tegen de Engelsche blok kade van levensmiddelentransporten naar Frankrijk, heeft, naar de „Washington -Post” mededeelt, in het Witte Huis groote ongerustheid gewekt en Hull’s standpunt, dat men Engeland moet bewegen derge- ïijke transporten vrij te laten, aanzien lijk versterkt. Men houding tegenover Frankrijk plomp en wanneer Darlan mocht besluiten tot con vooieeren, dan zou op een gegeven dag stellig een gevecht ontstaan tusschen de Fransche en de Engelsche vloot, hetgeen voor de thans reeds zoo in spanning wer kende Britsche marine een tragischen tegenslag zou beteekenen. Aan den an deren kant, wanneer Engeland In de levënsmiddelenkwefetie zou toegeven, zou een geleidelijke voorbereiding van betere beu-ekkingen tusschen Vichy en Londen, met den Amerikaanschen ambassadeur, i.ee,n ,riP®erL’ ?e]ruSSe“^even- De admiraal Leahy, als„briefbezorger”, vol- T*~ J komen mogelijk Zijn. Naar aanleiding van de in het buiten land verspreide berichten, dat binnenkort verhoogde leveranties van levensmiddelen door de Vereenigde Staten aan het onbe zette Frankrijk te verwachten zouden zijn, is, zoo verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde, men in Berlijnsche politieke kringen van opvatting, dat op het oogenblik slechts gesproken kan wor den van een „druppel op een gloeiende plaat”. De feitelijke toestand is nog pre cies zoo als vroeger, zoo verklaart men verder, n.l. zoo, dat Engeland de blok kade tegen Europa strikt door gevoerd Wil zien en wel volgens de bekende woorden van lord Halifax„Geen val- sche humaniteit”. De bekende aankondi ging van admiraal Darlan, dat Frankrijk van. nu af aan zijn koopvaardijschepen dooi: - eenheden van de Fransche marine de noodzakelijke bescherming zal geven, komt, zoo verklaart men in Berlijnsche politieke kringen, verder, slecht te pas voor een zekere propaganda. Groot- Brittannië heeft ongetwijfeld geloofd, met; zijn blokkade tegen het geheele Europeesche vasteland een effect teweeg te brengen, dat zich door het bewust ver wekken van hongeropstand tenslotte te gen Duitschland zou richten. Deze con clusie, zoo blijkt thans steeds duidelijker, is in werkelijkheid verkeerd geweest en men merkt thans zoowel in Engeland alsook in de Vereenigde Staten, dat, Wanneer dit Zoo verder gaat, de conti- henfale stemming in Europa meer en meer aan kracht wint tegenover de pro pagandistische verstoringsmanoeuvres van machten, die in dit gebied niet thuis hooren. Engeland begint schijnbaar thans, zoo constateert men te Berlijn; er eenig bezwaar in te zien om de hongerblok- kade tegen Europa op de huidige wijze voort te zetten. Natuurlijk, zoo voegt men hier nog aan tog, is het een aangelegen heid van Frankrijk om zijn humanitaire rechten tegen de willekeur van anderen te beschermen. President Roosevelt heeft een bespre king gehad met den voorzitter van het federale scheepvaartbureau, schout-bij- nacht Land, eii met het hoofd van de bouwafdeeling van dit bureau, kapitein Vickery. Volgens de „New York Times” is gesproken over de ernstige i van de Britsche scheepvaart. Ook de schaden van het óp 1 Maart j.l. geëindigde le-halfjaar der afd. B. werden reeds volledig uitbetaald zonder dat eenige na-heffing noodig was. 1622 *£-,1 p Bedrijfsschade en f» Huurderving als ge- volg van molest. Van Staatswege wordt voor dit soort schaden niets vergoed! Admimstratie-adres voor Afd. E.: Firma Gebr. v, Buren, Rotterdam, Minervahuis, Meent 106. Tel. 34572 Gevolmachtigden voor afd. E Firma Tollenaar Wegener, Amsterdam-C.. Rokin 75-79, T 42006 Wendt U tot uw Assurantiebezorger! Mislukte pogingen om Zuid-Slavië voor Engeland te winnen Het D.N.B. seint uit Belgrado: In goed ingelichte politieke kringen der Zuid slavische hoofdstad, worden thans bijzon derheden bekend over de wijze, waarop de Engelsche gezant te Belgrado, Sir Ro nald James Campbell na zijn terugkeer uit Athene in het midden van de vorige week, waar hij met Eden besprekingen heeft gevoerd, en van wien hij overeen komstige instructies heeft gekregen te genover de vooraanstaande Zuidslavische persoonlijkheden is opgetreden Hij eischte deelneming van Zuid-Slavië aan de zijde van Engeland aan den oorlog, om gemeenschappelijk met Griekenland den Europeeschen, „vrijheidsstrijd nieuw leven in te blazen”. Voor het geval Zuid- Slavië aan dit verlangen geen gehoor zou geven, en zijn huidige politiek zou voort zetten, zou het zelf de gevolgen hiervan hebben te dragen en bij een Engelsche overwinning verdeeld worden. Van Zuidslavische zijde zijn deze drei gementen met zeer groote koelheid opge nomen Om deze actie van Campbell te ondersteunen, greep de Amerikaansche gezant, Arthur Bliss Lane in het diploma tieke spel In. Eerst geloofde deze door een goed woordje te doen, de Engelsche be doelingen te kunnen bevorderen Daarna wees hij op den Amerikaanschen wensch, dat Zuid-Slavië rekening houdt met de Bijgaande kaartjes geven een oeeld van de grensconflicten welke tusschen Thailand (Siam) en Indo-Cnina gaande waren en die nu tot een goed einde zijn gekomen. De groei van het Fransche rijk in Achter-Indië is hierop aangegeven De eischen waarop Thailand aanspraak naakte zijn die gebieden welke Frank- ijk in den loop der jaren van Thailand ieeft ontnomen. Het eerste kaartje geeft hailand weer vóór de grensregeling, phailand’s grenzen strekten zich in 1780 eigende zich Frankrijk deze gebieden in 1861 o.a stelde Frankrijk een protectoraat in over Kambodsja en voeg de in 1867 dit cebied bij Fransch Achter- Inaie, vervolgens veroverde de üran- schen in 1888 Noord-Lagos en in 1893 kwam het grootste gedeelte van Lagos in hun bezit, in 1904 volgde de rest van de provincie Lagos, n.l. hei Paklayge- bied en het Mekonggebied (v. Zuid- Lagos). In 1907 moest Siam wederom een veer laten, het overige gebied van Kambodsja voltooide de groei van Indo- China. Het tweede Kaartje geeft Thailand weer né de grensregeling. Hierop zijn lit tot Lagos en Kambodsja, geleidelijk de eischen van Thailand weergegeven te- ian - - - ik- j ioe, stelde Frankrijk DE TOEGEKENDE GEBIEDEN ^COCHIN 3 CHINA <Si«/n-A»ap j kx* i/n d 'xStf—JCHINX

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2