„STEEDS JONGER” DOOF CrLN KUNST EN LETTEREN FILM EN BIOSCOOP De Avondschool HET NEDERLANDSCHE BIOSCOOPWEZEN „W1LFI” in Metroooie „EEN SCHAT VAN EEN VROUW” Hoe noemen we ONDERWIJS EN KERK De laatstgehouden elf stedentocht DE BALLETTEN VAN YVONNE GEORGI van Doctor Pluizer REORGANISATIE VAN HET MUZIEKLEVEN Scène uit de geestige film ,,D>e verstokte vrijgezel”, die deze week in Metropole Palace wordt vertoond, met (van links naar rechts) Theo Lingen, Grethe Weiser, R A. Roberts en Trude Marlen HET NEDERLANDSCH KAMERORKEST De fout in het huishoudboekje Hoe heten ze? HAAGSCHE COURANT Zaterdag 15 Maart 1941 2e bl. pag. 2 RECLAMES. VEILING VAN VASTE GOEDEREN Onderhoud met den heer H. M. van Twist RECLAMES ..De vertoont (Foto Sonora) van 48 Sleutel op de les van j.l. Donderdag. 13 in 7 15 Dr. PLUIZER. van een jongen kunstvriend. Zij moeten i J een ver- ijze de hoofdrollen in. Het draait om een voordeelig con ti ’*»P* DivVil CASINO. In de hoofdfilm „Je moet maar boffen” treden de bekende Deensche ko mieken Watt en Watt op. De zotte ge schiedenis heeft voornamelijk plaats op een pleizierboot Hierop bevindt zich een dame, die vergezeld is van een detective om op haar juweelen te passen. Watt en Watt halen heel wat domme Streken uit, die echter steeds weer goed afloopen, maar zij brengen toch heel wat opschudding aan boord. Verder traden hier nog op Mady Rohl, als circusdochter en Albert Horrmann als de detective. Het voorprogramma was aan den vroolijken kant. ten be- ,.H e t i” Het is samengesteld door den heer drs P Sie- besma, accountant en leeraar M.O. in boekhouden, staathuishoudkunde, statistiek en staatsinrichting. EEN UILENSPIEGEL-MUSEUM De ..Uilenspiegel-verzameling” van het Schöppenstedtmuseum te Brunswijk zal binnenkort in een apart gebouw worden ondergebracht. Zooals men weet is volgens de over levering Tyl Uilenspiegel in het naburige Kneitlingen geboren. In 1350 stierf hij aan de pest te Mölln in Lauenburg (Naast de Duitsche Uilenspiegel bestaat ook de Vlaamsche Uilenspiegellegende, die Tijl geboren doet worden te Damme, bij Brugge-in Vlaanderen). VOLKSDUITSCHE STUDENTEN IN BELGIE Op uitnoodiging van de Duitsch-Vlaam- sche arbeidsgemeenschap „De Vlag” heeft Zondag j.l. de „Volksdeutsche Spiel- schar des bundes Aussendeutscher Stu denten” in het paleis voor schoone kun sten te Brussel een uitvoering van zang en muziek gegeven; 34 volksduitsche manlijke en vrouwelijke studenten waren van de Duitsche universiteiten naar Vlaanderen gekomen, om het land van hun voorvaderen te keeren kennen en te vertellen van hun leven in het verre Zuid oosten, waarheen 800 jaar geleden boe ren uit de Nederlanden, uit Luxemburg, van de Moezel, de Sauer en den Rijn wa ren uitgetrokken. Met den groet uit Zevenburgen, het Banaat, uit Hongarije en Roemenië brachten zij den door bloed verbonden menschen in het Westen de be lofte om mede te werken aan den op bouw van het Germaansche rijk. Hun uitvoering in de oude schilderachtige dracht bewees, dat zij door de eeuwen heen aan hun aard en hun vaderland zijn trouw gebleven. Liederen als „Ver van het land der voorvaderen” en „Zevenbur gen. land van zegen”, door harmonica begeleid, of vroolijke gezangen, volks dansen en twee uitstekend voorgedragen gedichten uit het Volksduitsche verleden, vonden bij de toeschouwers grooten bij val. De Volksduitsche studenten zullen op hun reis door Vlaanderen ook Mechelen, Gent. Leuven en Antwerpen bezoeken. AMICITIA: Emil Jannings geeft in de machtige film „De Heerscher” een su blieme vertolking van Clausen, de man, die zich van eenvoudig arbeider tot eige naar van een geweldige onderneming heeft opgewerkt. Van zijn kinderen beleeft hij echter niet veel pleizier in deze positie, daar ze hem steeds zijn vroeger bestaan schijnen kwalijk te nemen en hem daarom steeds vernederen. Jannings gaf zeer bij zonder spel, zonder overdrijving en door zijn sober optreden wist hij juist den be zoeker steeds te boeien. Een keurig en goed verzorgd programma gaat vooraf. APOLLO. De beroemde filmster Pola Ne gri speelt de vrouwelijke hoofdrol in Tango Notturno, een filmwerk vol drama- tische spanning. Zij is een zangeres, die triomfen viert, gehuwd met een succesvol componist en moeder van een allerliefst knaapje, maar zij wordt door een tragisch noodlot achtervolgd. Haar zoontje, dat ze aanbidt, komt op noodlottige wijze om het leven, wanneer zij juist op bezoek is bij een minnaar. Troosteloos over dit verlies verdwijnt zij spoorloos. De echtgenoot slaagt er tenslotte in haar in verwaarloos den toestand m de sloppen van Londen terug te vinden en haar redding schijnt verzekerd. Maar een schot valt en zij heeft met het leven afgerekend. Onschul dig verdacht haar te hebben vermoord, weet de echtgenoot zich vrij te pleiten. Schönhals. □e heer Govert Goverts spreekt met musici Op Donderdag 13 Maart j.l. vond op het departement van volksvoorlichting en kunsten een bijeenkomst plaats, waaraan op uitnoodiging van den secretaris-gene raal dr. T. Göedewaagen een twintigtal vooraanstaande musici deelnam. Bij deze bespreking hebben de secreta ris-generaal en het hoofd van de afdeeling muziek heer J G Govert G^ver* °en uiteenzetting gegeven omtrent de richtlij nen, welke bij de reorganisatie van het Nederlandsche muziekleven zullen gelden Het concert, dat het Nederlandsch Ka merorkest op Dinsdag 18 Maart a s. zou geven, wordt om technische redenen naar een lateren datum verplaatst. Als eerstvol gend concert komt nu op Dinsdag 1 April a.s in Diligentia de uitvoering van o.a. „Le Miroir de Jésus" van André Caplet met medewerking van Jo Vincent en het Kralingsche Vrouwenkoor Het geheel on der leiding van Otto Glastra van Loon. THALIA. In „Trenck de Pandoer” is het vooral Hans Albers die de aandacht vraagt. Op zijn welbekende wijze speelt hij met veel bravour de rol van Freiherr von Trenck, commandant van het regi ment „Pandoeren”. Geen avontuur is hem te gewaagd en het is dan ook zijn regi ment, dat den doorslag geeft in den strijd van Maria Theresia van Oostenrijk tegen Frankrijk. Zijn voornaamste tegenspeel sters zijn Kathe Dorsch en Sybille Schmitz Het voorprogramma is zeer gevarieerd en bevat o.a. een gekleurd teekenfilmpje. NIEUWE UITGAVEN Bij T. Wever N.V. te Franeker is ver schenen een handig boekje vooral hoeve van de middenstand over vraagstuk van de kostprijs1 het filmwezen ten onzent, rtbg al eenige verwarring ontstaan, om niet te spreken van de reeds eerder genoemde algemeene vooroordeelen, waar ook een groot ge deelte vah het publiek niet blind was. Een belangrijk punt zal bijvoorbeeld de import van films zijn. Op dat gebied moet zeer zeker nog veel geregeld worden. Wij hebben hier in Nederland rond 350 bio scopen. Op zichzelf genomen, is dat in een dicht bevolkt land als het onze be slist te weinig, maar er komt nog dit na deel bij, dat sommige gebieden over te veel bioscopen beschikken en andere dee. len des lands misdeeld zijn. Op deze be perkte markt werkten niet minder dan 50 filmverhuurkantoren, die per jaar ge middeld 550 hoofdfilms importeerden. Dit aantal is veel te hoog, maar er komt nog bij, dat het meerendeel van die films, zooals gezegd, cultureel waardeloos, om niet te zeggen demoraliseerend was. De onderlinge concurrentie van dit absurd groote aantal verhuurkantoren had aller lei wanorde tengevolge. Zoo kon het bij voorbeeld gebeuren, dat de Nederland sche filmverhuurders met z’n allen naar Parijs togen, daar tegen elkaar zaten op te bieden, bij voorkeur voor diè films, welke in een land als het onze zeker nooit hadden mogen worden vertoond, als men bij de filmkeuring eenige aandacht voor de waarlijk opvoedende en verwil. derende elementen, die de film beide in zich kan bergen, had gehad”. Er was in ons land zelfs een aantal filmverhuurkantoren, die bij voorkeur de twijfelacntige producten der buitenland- sche film-industrie opkochten en op grond van hun reputatie, nog kans zagen der gelijke „pikante” films toch door de keu ring heen te sleepen. „Een ander punt, waaraan wij nog veel aandacht zullen besteden”, aldus de heer van Triet, „zal het verhuren van films zelf zijn. Er zal in de toekomst vanwege den bond nauwlettend toezicht gehouden worden op de verhuurcontracten. Er heeft op dit punt namelijk zoowel aan de zijde der verhuurkantoren als bij de ■theater exploitanten een groote willekeur geheerscht. welke in economisdh opzicht dikwijls zéér onaangename, verwarrende gevolgen heeft gehad voor beide partijen. Vooral de kleine exploitanten waren dik wijls slachtoffer”. „En hoe staat het met de mogelijk heden van een eigen Nederlandsche pro ductie’”, zoo luidde onze laatste vraag. „Er worden op het oogenblik bespre kingen over de mogelijkheden, die er op dit punt bestaan, gevoerd, maar zoolang deze hangende zijn, kunnen wij daarover nog geen inlichtingen verstrekken. In elk geval heeft de mogelijkheid van een eigen, nationale productie, de volle aan dacht van het departement en den bond. E VROUW BIJ EXOTISCHE VOLKEREN De Cinematografische Volksuniversiteit geeft morgen, Zondag, wederom een ver- tooning van de fraaie en boeiende cul- tuurfilm „De Vrouw bij Exotische Volke ren”, van den bekenden expeditieleider en anthropoloog dr. Ado Baessler. De film, waarvoor groote belangstelling bestaat, wordt gegeven in het Studio- Theater, Kettingstraat, aanvangende te twaalf uur precies. de Fannius Scholtenstraat a 95 c.a van het perceel ged. 40 p.m. T- Grondlasten 101.08, straatlasten 43.90, Delflands sluisgeld 2 76 Notaris mr. P. L. H. Peutz. EXAMENS Universiteit te Utrecht. Op een proefschrift: „De cultureele be- teekenis der psychotechniek”, een sociaal- psychologische studie, is tot doctor in de letteren en wijsbegeerte gepromoveerd de heer Ph. M. van der Heijden. R.K. Econ. Hoogeschool. Cand.ex. econ. wetenschappen de heer W. H. M. KI ij berg. Prop. ex. de heeren W. H. Steegmans, H. W. A. Loevendie, L. L. A. van Run en A. G. P. Beernink. Vrije Universiteit. Doet, ex rechten de heer W. den Hou- ting, cand.ex. rechten W. Hultzer. Universiteit te Groningen Doet. ex. taal- en letterkunde de heer S. Tuinier. Het Residentie-orkest onder Frits Schuurman Voor den buitengewonen kunstmiddag, welke op Zondag a.s. in het Gebouw voor K. <fc W. gegeven zal worden, n.l. het op treden van de vermaarde Balletten Yvonne Georgi, met het Res.-orkest, o.l.v. Frits Schuurman, is een programma same: steld, dat voor het Haagsche publiek heel nieuw is. Naast het prachtige ballet muziek van Igor Strawinsky naar Giambattista Pergolese, waarin de hoofd- ASTA: Deze door Werner Klingler met zorg geregisseerde spannende film uit de boks- wereld „De laatste ronde” steunt naast de spanning die de diverse gevechten in den boksring geven, ook vooral op de boeiende weergave van de hoofdrollen door Atilla Hörbiger, Camilla Horn en Heinz Seidler. Het is de geschiedenis van een jongen bok ser, die in Amerika roem oogst, door zijn snelle opkomst zijn training gaat.verwaar- loozen en als dan het geld en de vrouwen een belangrijker rol in zijn leven gaan spelen dan de bokssport, in groote moei- Willy Eich berger, lijkheden geraakt, die een einde aan zijn -J— r:1- carrière maken. Als hij later een jonge man opleidt tot bokser, zorgt hij er wel degelijk voor, dat deze niet denzelfden weg opgaat als hij zelf vroeger gedaan heeft. Ook hier komt de vrouw in het spel, doch alles wordt voor den jongen bokser tot een voor zijn loopbaan succesvol einde gebracht. Vooral ook het slot van deze film is van een bijzonder sterke span ning. CAPITOL. .Alles voor de firma” is de wel zeer amusante Hollandsche film, ge maakt naar den beroemden roman „De vier Mullers”, welke deze week in Capitol draa t Van cc boofdvertolkers, onder wie Jacquco van Bijievelt. Johan Heesters, Jo han Kaart e.a. verdient de laatste bovenal genoemd te worden. In deze film vervult hij als fortuinlooze aangetrouwde neef, de rol van „Manusje van alles”. Na het uitgebreide Ufa-wereld- nieuws komt Coos en Polly Speenhoff. Zooals gewoonlijk hadden zij veel succes met hun liedjes. Zeer actueel waren o.a. „Het komt weer goed”, „Holl waar is net zoo fijn” en net- „A-B-C van de distribu tie”. Het dienstmeisje berekende 8 post zegels van 7| voor 50 cent. Dit moest zijn 60 cent. Vandaar het dubbeltje verschil. Ik zal beginnen meteen voorbeeld. Vraag: Hoe heet iemand, die een knoeier is in het vak van een an der? Antwoord: Een beunhaas. Begrepen? Hieronder vind je een aantal vra gen, luidende: Hoe heet enz. En op elk van die vragen moet met 1 woord (een naam dus) worden geantwoord, ik begin. CINEMA ODEON. „Wittebroodsweken" is een luchtige, amusante fllmcomedie van het genre, dat wij van het guitige sterre tje Anny Ondra gewend zijn. Anny is hier een pasgetrouwd vrouwtje, dat op den eersten dag van haar huwelijksreis van haar man een oorvijg krijgt. Zij vlucht in gezelschap van haar vriendin naar een wintersporthotel, waar beiden als kelne rin in dienst treden. Manlief en zijn vriend reizen vol detectivévuur het twee tal na, maar voordat het happy end (een dubbel zelfs) daar is. spelen zich nog heel wat dolle scènes in het hotel af, die de zaal doen schateren. Het voorprogramma bevat binnen- en buitenlandsch nieuws, een aardige musical en een gekleurde- stereo-film. de eerste, welke zonder ge kleurde bril kan worden bekeken In het Studio-theater draait deze week de charmante film „Een schat van een vrouw”, met Joachim Gottschalk en Brigitte Horney in de hoofdrollen. Een scène uit de film, met deze beide spelers (Foto Bavaria) dit huis verlaten, maar gebruiken een list om het besluit van de eigenaresse tegen te houden.De jonge kunstbeschermer treedt in het huwelijk, doet alsof tenminste, om in het bezit van zijn vermogen te komen. Dit leidt tot allerlei verwikkelingen, te meer daar de echtgenoote geen vrouw, maar een verkleede vriend is. De tweede hoofdfilm is getiteld: roepstem der wildernis” METROPOLE vertoont deze week nieuwen lach-Schlager, getiteld „De stokte vrijgezel”, met in de hoofdrollen Theo Lingen, R. A. Roberts, Trude Mar len en Grethe Weiser. Het is een aaneen schakeling van de dolste verwikkelingen, waarbij o.m., teneinde den adspirant- bruidegom uit netelige posities te doen geraken, zijn trouwe huisknecht op som mige momenten in zijn plaats moet tre den. Want de schrijver Marona is een dusdanige Casanova in het verleden ge weest, dat hij voor geen geld zou willen, dat zijn aanstaande vrouw achter al deze capriolen, welke hij te boek gesteld heeft, zou komen. En zoo moet hü het dubbele leven leiden, welke hem begrijpelijk in de vreemdste situaties’ brengen. verwikkelingen op te lossen en vele moei lijkheden tt. overwinnen te zijn. Vóór de pauze wordt een gevarieerd voorprogramma vertoond. i FLORA. In dit theater draait deze week de vroolijke en geestige film „Drie dolle dagen”. Het verhaal speelt in Keulen tij dens den Carnavalstijd. Een aantal kun stenaars bewonen (gratis) een groot huis Veiling en gunning op 8 en 25 Maart. Het heerenhuis met erf en tuin, staande en liggende aan de Balistraat 45B, groot 89 c.a Vrij van huur. Grondasten 69.98, straatlasten 28.22 en Delflands sluisgeld ƒ1.87. Notaris jhr. mr. H. J. H. Stoop. Een huis, bestaande uit benedenhuis met uitbouw en afzonderlijke bovenwoning, erf en tuin, aan de 2e Schuytstraat 9799. Br 1 a. 57 c.a. Huurprijs van no. 99 ƒ37.50 p. mnd„ no 97 is in eigen gebruik. Grondlasten ƒ93.26. straatlasten ƒ39.60, Delflands sluisgeld /2.53. Notarissen W. J. Jalink en A. de Mos. Het winkelhuis met afz. bovenhuis en erf, aan de Regentesselaan 230232, groot 1 a 28 c.a Het winkelhuis is onverhuurd; huurprijs van het bovenhuis ƒ45 p. m., Grondlasten ƒ77.61, straatlasten ƒ34.—, Delflands sluisgeld ƒ2.11 Notaris W. G Pauwela. De huizen met afz. bovenwoningen en erven aan de Westerbaenstraat Tl—79 en 81—83, resp. 1 a. 21 c.a. en 1 a. 22 c.a. Huurprijs van no. 79 ƒ6 50, no. 81 ƒ5, no 83 le verd., /4.50, 2e verd ƒ3.50: alles p. w. No. 77 ƒ54 per 3 mnd. Voor perceel nos. 77—79: Grondlasten 54 33, straatlasten 22,17, Delflands sluis geld ƒ1.49; voor perceel nos 81—83: resp. 62 12, ƒ25.20 en 1.69. Waterverbruik voor rekening van ver huurder Notarissen H. G. C. Dénisen J. C. J.Wal- dorp. 1. Het heerenhuis met erf en tuin, aan de Laan van Meerder voort 146, groot 1 a. 34 c.a Vrij van huur. Grondlasten 93.30, Straatlasten ƒ40.70, Delflands sluisgeld ƒ2.50 2. Drie heerenhuizen met erven, voor- achtertuin. aan de Prinses Marianne- laan 65, 67 en 69 te Voorburg, groot 1 27 a., 1 26 A. en 1.32 a Huurprijs ƒ42 50 p m. elk. Grondlasten /58.19, straatlasten 16 79, Delflands sluisgeld 1.61 (voor elk der perceelen). 3 Het benedenhuis met afz bovenwo ning en erf, aan 7—9, groot 1 Huurprijs CINEAC. Deze week heeft dit theater weer een uitgebreid en gevarieerd pro gramma De actualiteiten uit het binnen land zijn o.a. Het défilé van 300 Haagsche politie-agenten in nieuwe uniformen voor den hoofdcommissaris en den waarnemend burgemeester, een interessante reportage van de Jaarbeurs te Utrecht, installatie nieuwen commissaris van Noord-Holland. Het buitenlandsch journaal brengt o.a. op namen van natuurrampen in Spanje, een hevigen brand en in Hongarije een groote overstrooming; Duitsche troepen trekken Boelgarije binnen, de ontvangst van den Japanschen ambassadeur door Hitler op den Ober Salzberg. Het pro gramma bevat verder een dansfilmpje „Danst u mee?”, twee uitstekende docu mentaire producten „Op een pelsdieren farm” en „Een tocht door de woestijn”, en tot slot een teekenfilm „Kraaienplaag”. CITY. In het voorprogramma brengen Ufa en Tobisnieuws uit binnen- en bui tenland, verschillende actueele gebeur tenissen op het doek. Na de pauze draait de nieuwste Tobis-Itala-film. „.Traummusik”, regie van Geza von Bol- vary, met Banjamino Gigli den beroemden Italiaanschen tenor in de hoofdrol. Verder treden in deze film op de bekende film kunstenaars Marte Harell, Lizzi Waldmul- ler, Albrecht Schoenhals, Werner Hinz De film is vol muziek en vol meesleepende Schlagers van den componist Peter Kreu- der. o.a. „Traummusik”, Liebling mach Musik" en ..Kubanische nacht” De film brengt den strijd van een componist die tusschen zijn liefde voor Opera in de ge legenheid tot het maken van Jazz-muziek geestelijk bekneld raakt. Een boeiend en romantisch uitgewerkt gegeven! CORSO vertoont deze week „Een avon tuur in Hotel Excelsior”, waarin Gustav Frölich en Tibor von Halmay de hoofd rollen vertolken. Een jonge grootgrond bezitter gaat, onder het voor zijn moeder bedachte voorwendsel, de jaar markten voor de uitbreiding van zijn paar- fokkerij te moeten bezoeken, met een vriend naar Venetië Tusschen hem en een jonge advocate groeit een Vederzijdsche liefde. Doch alvorens beiden in het huwe lijksbootje stappen, blijken er heel wat Knoflookbessen maken opgewekt en fit. 180 St. 1.25, 540 St. 2.75. 1661 Vroeger kregen we minderwaardigen rommel Het A.N.P. meldt ons: „Wanneer een groot deel van het Nederlandsche publiek een vooroordeel tegen film en bioscoop koestert, dan be wijst dit slechts, dat het Nederlandsche volk in deze aangelegenheid blijk geeft van een gezond instinct. Jarenlang heeft de internationale filmproductie op onze markt den grootsten rommel en de minder waardigste rolprenten gespuid, omdat er ten onzent praktisch alleen gemeten werd, of de jurken van de sterren wel lang genoeg waren. Dat was het crite rium der toelaatbaarheid. Strekking, op voedkundige waarde, oök in volkschen zin en wat dies meer zij, kwamen er minder of veelal heelemaal niet op aan". Zoo vernamen wij vandaag tijdens een onderhoud, dat wij op hét departement van Volksvoorlichting en Kunsten hadden met de heeren H. M. van Triet, directeur van den Nederlandschen Bioscoopbond en Alb. J. Richel, hoofd van het bureau voor filmzaken ten departemente. Zooals be kend is, zal de secretaris-generaal van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. Goe- dewaagen, Maandag a.s. het nieuwe ge bouw van den Ned. Bioscoopbond, welke thans als bedrijfsorganisatie onder dit departement ressorteert, officieel openen. ,,Het spreekt vanzelf’, aldus de heer van Triet, ,,dat één van de allerbelang rijkste voorlichtingsmiddelen van het volk, de film, in dezen tijd van corpora- tieven opbouw van Europa, waaraan ons land zelfstandig zal moeten deelnemen, binnen het bereik van de Nederlandsche staatszorg moest vallen. Dit was de oor zaak van een Verordening in October 1940, uitgevaardigd door de toenmalige secretarissen-generaal der departementen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en Binnenlandsche Zaken, waarbij film- en bioscoopwezen uit handen van particulieren in casu den Bioscoopbond werden overgedragen aan het departe ment van O. K. W. Dit bleek noodzake lijk., omdat de Bioscoopbond in zijn toen malige samenstelling bestemd was, om de materieele belangen van een bepaalde groep te behartigen, terwijl het algemeene volksbelang secundair was, of geheel werd veronachtzaamd. Hoofdbestuur en leden raad wan dit exploitatie-instituut moesten dan ook op non-actief gesteld worden. Bij de splitsing van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kwam het bioscoop- en filmwezen van zelfsprekend onder het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. En thans zijn wij zoover, dat de arbeid in positieven, opbouwenden zin een aanvang kan nemen. „Welke rol zal de Bioscoopbond daar bij spelen?” „Het departement zal de algeheele richtlijnen aangeven, welke door den bond ten uitvoer moeten worden gelegd. Daar toe hebben uiteraard een aantal wijzigin gen in deze organisatie plaats moeten vinden. Op het oogenblik beteekent het aanvaarden van een functie in den bond dan ook, dat men bereid is, mede te wer ken aan den opbouw in het kader van de nieuwe ordening. Met het kapitalistisch- monopolistische streven van den ouden bond is dan ook voorgoed gebroken Wij zoeken thans naar een harmonische sa menwerking met het corporatief georga niseerde geheel. De tijd, dat een kleine theater-exploitant, die in conflict kwam met den bond, eenvoudig gevonnist werd en op zijn faillissement kon gaan zitten wachten, is hiermee voorbij. De hoogste instantie bij toekomstige geschillen is thans de secretaris-generaal van het departement, die boven de partijen staat, zoodat een apellant niet meer zooals vroeger, zijn belangen „behartigd” ziet door eenige der grootste bioscoopexploi- tanten, die de meerderheid van alle com missies in den bond uitmaakten” „Meent u, dat er veel te ordenen is de Nederlandsche film- en bioscoop wereld?" „Zeer veel zelfs. Hoewel de Bioscoop bond zelf stevig georganiseerd was, is er tengevolge van zijn, éénzijdig streven in 1. Iemand, die een vliegtuig be stuurt. 2. Iemand, die een auto bestuurt 3. Iemand, die er zijn werk van maakt goederen te kopen en niet te betalen, 4. Iemand, die voor het eerst op treedt voor de radio of voor het publiek als zanger of toneelspeler. 5. De koffiekamer in een schouw burg of bioscoop. 6. Iemand, die behept is met een ziekelijke neiging tot stelen 7. Iemand, die postzegels verzamelt. 8. Een bewaarplaats voor vliegtui gen. 9. Iemand, die altijd van alles de zonzijde ziet. 10. Iemand, die dolgraag alles door een zwarte bril bekijkt. 11. De leider van een orkest. 13. Iemand, die nooit .heeft leren lezen en schrijven. Iemand, die uit liefhebberij een zekere tak van sport beoefent. 14. De gehoorzaal in een academie of school Een schrijven, dat niet onderte kend is. CENTRUM. De Ufa-film ,,De Zigeuner- baron”, vervaardigd door Karl Hartl on Adolf Wohlbriick in de titelrol, doet ons de zorgen van allen dag eenige uren vol komen vergeten. In deze grandioze ope- rette-film, met de heerlijke muziek van Strauss, wordt ons de prettige en opwin dende geschiedenis verteld van een jong Hongaarsch edelman, die vele moeilijk heden des levens te overwinnen krijgt, doch tenslotte het ieder naar den zin weet te maken. Fritz. Kampers vertolkt de komische noot onnavolgbaar. Het voorprogramma bevat naast Tobis Nederlandsch nieuws, een documentaire „Avonturen in het Brazilaansche oer woud” RIELE QUELINGKWARTET Het Riele Quelingkwartet hoopt op Zondagmiddag den ?3sten Maart in Dili gentia een concert te geven voor de Ver- eeniging voor Kamermuziek. Het zijn de dames: Riele Queling 1ste viool; Lotte Hellwig Josten 2de viool; Gerda van Essen, alt en Ilse Bernatz, violoncel. Ja, daar hebben de meesten van ons in meegeleefd. Ook ik, dr. Pluizer, heb deze tocht met spanning gevolgd, zij het dan warm en veilig in de huis kamer voor de haard, terwijl buiten een fijne stuifsneeuw langs de ramen joeg. Maar om tot de zaak te komen: ik wou je enkele vragen stellen over deze tocht Geen bezwaar? Daar gaat ie dan. 1. De hoeveelste elfstedentocht was dit eigenlijk? 2. Hoe heet de winnaar? 3. De elfstedentocht wordt wel eens in de couranten genoemd de „ijs- marathon”. Men vergelijkt dan deze tocht bij de Marathonloop Welk traject is langer, dat van de elfstedentocht of dat van de Mara thonloop? 4 De winnaar van dit jaar startte om kwart voor 6 's ochtends en reed om 4 minuten over 3 in de middag over de eindstreep. Wal was zijn gemiddelde uursnelheid, als je weet, dat het traject een lengte heeft van ongeveer 200 k.m.? 5. Wie kwam als tweede aan? 6. De tocht voerde hoe kan het anders langs de 11 Friese ste den. In welke volgorde werden deze bereden? Welke prijs ontving de eerstaan- komende? BETHLEHEMKERK Op Zaterdag 22 Maart a.s. geeft Alex. Schellevis organist der Bethlehemkerk. een orgelconcert, speciaal Bach-program- ma. Solist is Wim van Hoek, viool. Het concert begint om 3 uur. en toch van het leven genieten met het SIEMENS „PHONOPHOOR” Hoortoestel. Vraagt brochure of demonstratie aan DIERENSCHELAAN 71—73. Tel. 392136 ACADEMIE VOOR BEELDENDE KUN STEN EN M.T.S. VOOR BOUWKUNDE Verschenen is het jaarverslag over 1940 van de Academie voor Beeldende Kunsten en Middelbare Technische School voor Bouwkunde te ’s-Gravenhage. Hieraan is het volgende ontleend In den raad van 1 bestuur namen zitting de heeren mr. J. M. Bierens de Haan en dr. F. W S. v Thie- nen. terwijl de heeren F. Spanjaard en W. Hartman ontslag namen; de heer Bie rens de Haan werd benoemd tot 2e secre taris. Opdrachten en prijzen werden behaald door de afdeeling „Reclame-ontwerpen”, n.l. een „stand” voor de Internationale Jeugdherbergcentrale te Milaan, een gids, een affice en briefpapier voor verschil lende scholen, bureaux enz. Bij het 60-jarig bestaan van de Nederl. Vereeniging voor Teekenonderwijs werden door verschillende leerlingen prijzen ge wonnen Door een reeks van excursies en voordrachten in de aula werd het onder wijs van de verschillende afdeelingen ver levendigd. Het aantal leerlingen van het dagonder wijs was op 31 December 1940 454, van het avondonderwijs 27a in totaal dus 733, verdeeld over de afdeenngen „Teekenen, schilderen en beeldhouwen”, „Reclame ontwerpen”, „Bouwkunde”, „Bouw- en binnenhuiskunst” en „Opleiding voor La gere. Middelbare- en Nijverheidsakten”. Bij de genoemde aantallen zijn niet begre pen de ruim 30 leerlingen voor de les sen in Kunst- en Beschavingsgeschiedenis. OLYMPI A-TH EATER opent het nieuwe programma met de belangrijkste en inte ressantste wereldgebeurtenissen van den laatsten tijd een en ander uitgebeeld door Üfa Het voorprogramma bevat verder nog een komische één-acter ..De vacantiegan- gers” en een filmpje ..De vroolijke pic colo's” waarin sterke staaltjes van acro batiek zijn te constateeren. Na de pauze een reprise van de prach tige film „Burgtheater”, waarin de hoofd rollen werden vervuld door Werner Kraus. Hans Moser. Olga Tschechowa >n Reeds eerder hebben wij over deze film met veel lof geschre ven, we kunnen dus wei volstaan met een warme aanbeveling. PASSAGE: De Tobis-film „De vrouw zon der verleden” heeft het succes geoogst, dat er van verwacht mocht worden en het is geen wonder, dat zij nog voor een weekje is geprolongeerd. Het is immers een film, welke de groote meerderheid van het uit gaande publiek bijzonder ligt: een interes sant gegeven dat voortreffelijk is uitge werkt, veel spanning met een zeer groote climax en sterk suggestief spel van allen, die de hoofdrollen vertolken met Sybille Schmitz en Albrecht Schönhals aan de spits. Wie een avond buitenshuis goed wil besteden, grijpe deze kans. Het voorpro gramma brengt nieuws van allen kant en een interessante documentaire over visch- vangst in de Stille Zuidzee. REX. Wie deze week eens wil genieten van een spannende film, moet „Met ge heime opdracht” gaan zien. Gustav Frö lich en Camilla Horn vervullen er op uit stekende wijze de hoofdrollen heele geval tract voor het ontginnen van een kostbare delfstof in een Zuidamerikaatischen staat. Twee partijen vechten om dit contract en natuurlijk met niet al te eerlijke midde len. Gustav Frohlich weet zich echter met bravour uit alle moeilijkheden te redden en verovert het meisje, dat hij liefheeft. In het voorprogramma draait bet bin- nenlandsch nieuws en het Ufa-journa.il met actualiteiten uit de geheele wereld. ROXY: In dit theater viert deze week Har ry Piel weer eens triomphen. „Bobby trekt van leer” is de titel van deze sportieve boksersfilm. Bobby heeft een gevoeligen tik op zijn hoofd gekregen en is dienten gevolge zijn geheugen kwijtgeraakt. Nadat hij eerst in een logement diverse heeren met zijn stevige knuisten heeft leeren ken nis maken, arriveert hij nog juist op tijd in het sportpaleis om zijn tegenstander in den ring te ontmoeten en te verslaan. Een kluchtig voorprogramma ging vooraf SEINPOST. De film Johann Strauss be handelt een episode van -de beroem de componisten-familie Strauss. Johan Strauss’ vader heeft 3 zoons, die alle Ie muzikaliteit van hun vader overgeërfd hebben. De vader heeft echter gezworen, dat zijn kinderen niet opgeleid zouden worden tot musicus. Hierdoor ontstaat een conflict in de familie. Zijn oudste zoon Johan Strauss zoon, verzet zich hiertegen en de anderen, Josef en Eduard Strauss, volgen later zijn voorbeeld. Onnoodig te zeggen, dat de film een overvloed van Strauss-muziek te hooren geeft. Hoofdrol- vertolkers zijn Paul Hörbiger, Maria An- dergast en Hans Holt. Vooraf het gebrui kelijke nieuws. STUDIO. Op het kantoor van de groote fabriek vindt de vrouwelijke dokter voor sociale aangelegenheden (Brigitte Horney) alle voldoening in haar werk, tot den dag waarop advocaat Thiele haar bureau bin nentreedt en haar op stormachtige wijze het hof begint te maken. De vrouw be antwoordt zijn liefde, doch veel geluk on dervindt ze er niet van, daar de man haar op alle manieren beliegt en bedriegt. De liefde van een vrouw is evenwel peilloos en diep dringt dat ook door tot den man, die na alle verdriet, dat hij de vrouw heeft aangedaan, een onverdiend geluk tegemoet gaat aan haar zijde. „Een schat van een vrouw” is een mooie gevoelige film met doorleefd spel van Brigitte Horney en Joachim Gottschalk, wier persoonlijk talent het spel van liefde tot een bijzonder niveau opstuwt. Vooraf binnen- en buitenlandsch nieuws. 16. Iemand, die op zijn gebied te be schouwen is als een voortrekker of baanbreker. 17. Een toestel, dat uit zich zelf werkt 18 Iemand, die tot taak heeft de waarde van goederen te schatten. 19. Het toestel, waarmee wij de luchtdruk meten. 20. Een zeil, dat, gezien in de zeil- richting, voor de mast wordt ge hesen. samenge- 1 1 t ge- ^Pulcinella” Igor Strawinsky oli rollen gedanst worden door de bekende krachten van de groep: Tony Raedt en Marie Jeanne van der Veen, resp. als Pulcinella en diens geliefde Pimpinella. terwijl verdere belangrijke rollen vervuld worden door Greet Lintz (Prudenza), Bob Nijhuis (Furbo) en Jan Büchli Dokter), wordt vervolgens gebracht een gedanste comedie van V vonne Georgi op muziek van Joaquin Turina, getiteld: „Souvenir”. Deze danscomedie speelt in een Spaansch café, waar een eenzame gast zich een amoureus avontuur uit zijn jeugd herinnert en dat avontuur in een visioen herleefd. Het is een karakter-ba|let. Dans en spel. Yvonne Georgi, die zelf de hoofd rol danst, maakte het uit de muziek, welke niet in den traditioneel Spaanschen stijl is, doch veeleer droomerig van aard, waarvan de choreografie partij heeft ge trokken voor bewegingen, welke zich op eigenaardige wijze verstillen; als in een vertraagde film. Daartoe geeft de muziek aanleiding. Geen realistische pantomine, maar gedanst tooneel, een beetje onwer kelijk het speelt immers in de sfeer van herinnering een tikje zonderling en spookachtig. Naast de vrouwelijke hoofdpersoon. Signora Maria (Yvonne Georgi), treden in het ballet op den vcorgrond Pierre Cammingha (de Man) en Bob Nijhuis (de vroolijke gast).

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6