De Jaarbeurs naar een r op weg record Haagsche Courant van Zaterdag 15 Maart 1941 De corpsavond de Haagsche Politie van J BINNENLAND STADSNIEUWS t i I Overstelpende belangstelling Prijzen in het goederen verkeer Duitschland- Nederland DERDE BLAD, PAGINA 1 - rif >4 r e De behandeling van ver zoeken tot prijs- verhooging DIT JAAR GEEN V00R- JAARSFEEST IN DEN DIERENTUIN Wat den bezoeker interesseert NED. HERV. GEMEENTE - I De richtlijnen, welke bij de beoor- deeling gevolgd werden V J «ft bekende het Rubli-centraal- dat de (Van omen specialen verslaggever.) impor- Prijsvorming voor geïmporteerde of Van distributie en bonnen. heeft op die aan der Duitsche f Polygoon) I 1 De pogingen reeds thans tot een prijs aanpassing te komen, vinden daar haar grens, waar de prijsverschillen nog aanzienlijk zijn waarnemend bur- van der Bilt i i 1 nieuwe en het der prijsaanpassing kunnen deze eischen echter niet altijd vervuld worden. mij. van Angeren, de v--- gemeester prof. jr. c. L en mr. van Genegten afdeeling Volksgezondheid van het depar tement van Sociale Zaken het werk van enkele onder haar ressorteerende instan ties. - -W Getuigenisbijeenkomsten Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente hier ter stede besloten om tusschen Passchen en Pink- steren in vijf verschillende kerken ge tuigenisavonden te houden, op drie avon den er behandeling van de onderwerpen: Wat doet God? Wat doet de Kerk’' en Wat doe ik? Richtlijnen voor gemeente-opbouw Voorts heeft de kerkeraad besloter om drie sectievergaderingen van den kerke raad te houden elk van ongeveer 50 le den, resp. in de Wilhelmina-, de Oranje- en de Behtlehemkerk, waar de richtlij - nen die de Synode voor Gemeente-opbouw geboden heeft, zullen worden besproken, waarna deze richtlijnen in een plenaire zitting van den kerkeraad en tenslotte in de wijken met de wijkcolleges in behan deling zullen komen wisselden elkaar af; uitstekend. De genoodigden. T' hoofdcommissaris In een voorgaand artikel hebben wij eenige algemeene indrukken van de beurs en haar voornaamste inzendingen gegeven. Enkele officieele stands vragen thans nog de aandacht en voorts zijn er de novi teiten waarop even een zijlichtje moet vallen Op initiatief van den hoofdcommissaris mr. Hamer werd Donderdagavond in den Haagschen Dierentuin de eerste corpsavond van de Haagsche politie gehouden. Muziek, cabaret en zang Het Centraal Distributiekantoor is met zijn ongeveer 9 millioen klanten waar schijnlijk de grootste „onderneming” ter beurze. Toch is zijn stand bescheiden, maar leerzaam. De inzending wordt geheel beheerscht door een groote justitie-figuur op den achtergrond, symbool van de (so ciale) rechtvaardigheid, in welker dienst de distributie staat. Om deze figuur groepeeren zich uitbeel dingen van alle bemoeiingen van het kan toor in den vorm van bewegende foto’s, die de verschillende onder de distributie val lende artikelen laten zien. Een beeldstatistiek toont het enorme ap paraat, noodig voor de bonnencirculatie en een vroolijk paneel geeft een beeld van hen, die voor extra-rantsoenen in aan merking komen. In het midden staat een brandkast met de vermaning bonnen als bankpapier te bewaren, daar ze in dezen tijd even waardevol zijn als geld. Een aanschouwelijk beeld van de nood zakelijkerwijs eenigszins ingewikkelde or ganisatie wordt den bezoeker getoond in den stand van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd. Een „draaitol” en enkele tableaux laten zien, hoe de producten, al of niet bewerkt, via handel en industrie, haar bestemming bereiken en tevens hoe het Bureau der Prijsbeheersching toezicht houdt op de prijzen. Met klem wordt ieder op het hart ge drukt vooral geen voedsel te laten beder ven door onoordeelkundig bewaren of be handelen. Tenslotte wordt den bezoekers onder oogen gebracht, dat, wanneer het voedsel niet direct menschen kan voeden, het ver werkt kan worden tot mest en dierlijk voedsel. „Tusschen ons volk en den honger staat de krachtige organisatie van onze voedsel voorziening", aldus luidt het motto, dat deze inzending samenvat. Onmiddellijk aansluitend aan dezen stand toont een kleine inzending van de In den stand van van Doorne’s Aanhangwagen fabriek te Eind hoven worden zoowel lichtgas- als ge- nerator-installaties geëxposeerd. Als gene rator brengt de firma een geheel nieuw systeem, het D A.F-systeem uit. In plaats van een normalen cylindervor- migen generator gebruikt DA.F. een ronde draaibare trommel. Door een kleine draai ing van deze trommel, welke tot stand komt door in de cabine een handle even naar achteren te halen, wordt de slag ver plaatst, waardoor een nieuwe zone ver- sche kolen voor de luchtinslaat komt. Zoo- dra men bemerkt, dat slakvorming de gas productie nadeelig beïnvloedt, kan men dit handle overhalen, waardoor dus de slak automatisch naar boven wordt gebracht. Daar wordt de slak op een roostervormigen slakvanger opgevangen, de kolen zakken hier doorheen. De voordeelen van dit systeem springen onmiddellijk in het oog. Ook op het gebied van lichtgasinstalla tie komt van Doorne met iets nieuws, meer in het bijzonder voor gebruik in be perkt cirquit. vig schuim. In de banketbakkerij en in talrijke industrieën werden groote hoe veelheden kip-eiwit. niet alleen van Ne- derlandsche herkomst, maar ook geïmpor teerde eiproducten, voor dit doel gebezigd. In de keuken kan ..Calvé-Wit” n.l. ge bruikt worden voor de vele doeleinden, waarvoor anders kip-e»vit wordt ge bruikt. Het ééne ei, dat de huidige distri butie ons per persoon per week geeft behoeft thans niet meer in de spijzen te worden verwerkt, maar kan als zoodanig op tafel komen. Naast dit nieuwe product voor mensche- lijke consumptie wordt door dezelfde fa briek een nieuw soort veevoeder in den handel gebracht onder den naam Delfia- Amide-rundveevoeder. waarmede echter niet op de Jaarbeurs wordt geëxposeerd. Dit product wordt aan veehouders gele verd als voeder voor het rundvee, spe ciaal voor melkkoeien. De firma Geubels, oude bekende ter Jaarbeurs, heeft haar vaste plaats be zet en brengt daar de nieuwe modellen in r’c ceramiek, het glas- en aardewerk, artikelen, welke in de huidige situatie ge makkelijker nog dan voorheen tot ons kunnen komen. De Kon. Ned. Zout-industrie heeft in dezen tijd van exploratie van eigen bodem een streepje vóór gekregen, in letterlijken en figuurlijken zin des woords. Het zeebad der Veluwe laat zich bewonderen in fleurige prenten in een stand, die vol is van de huishoudelijke en medicinale zouten. De Surrogatenfabriek te A m- s t e r d am brengt onder tal van surro gaten er enkele, die in het bijzonder de aandacht verdienen en wel de Gé-Bé-jus. Gé-Bé’s Mayonnaisepoeder, -paneermeel en -soepen. Over elk van deze vervan- gingsproducten zou veel te schrijven zijn maar vooral hier geldt het spreekwoord ..The proof of the pudding is in the eating”. En die proef zullen de surroga ten stellig doorstaan. Tenslotte, onze wandeling langs de stands om der ruimte wille, iets versnel lend. moge, samenvattend, nog gewezen worden op de aanwezigheid hier in smaakvolle stands en met verrassende uit stallingen W a 1 d o r p-r a d i o met de nieuwste snufjes op radio-gebied de firma J. A. Ligtenberg; Robin son in de gecombineerde afdeeling der schoenindustrie Backers en Raay- makers en De Betuwe met jams en essences. Andere stands De voornaamste noviteit in de Phi li ps-s tand is een klein apparaatje, de „Philips’ Byou”, klein als een sigaren aansteker, precieus als een uurwerkde nieuwste dynamo-zaklantaarn. Zij werkt volgens het principe der be staande knijpdynamo’s, maar zij is naar een ander schema gebouwd, waardoor het mogelijk was het geheel op veel kleinere schaal te vervaardigen. Het mechanisme, dat uit speciale staal soorten is gefabriceerd, is ragfijn en doet denken aan het binnenwerk van een hor loge. De lichtbron bestaat uit een speciaal ontwikkeld lenslampje, dat in combinatie met de toegepaste ringlens een zeer goe den lichtbundel uitwerpt. Een apparaat, dat hier evenzeer de aan dacht trekt, is de draagbare electrische gramofoon ..Porteldisc”. Dit toestel, in den vorm van een klein model hoedendoos, wijkt geheel at van wat tot dusver op gramofoongebied is gelanceerd Immers, door de kleine afmetingen van de „Phi- lite”-kast is de „Porteldisc” gemakkelijk te dragen, doch niettemin is hij zoodanig geconstrueerd, dat het apparaat qualita- tief met iedere goede electrische gramo foon kan wedijveren. De „Porteldisc” is zeer stabiel en berekend voor het draaien van zoowel groote als kleine platen; hij is uitgevoerd met een synchroon-motor, een handig afsluitbaar naaldenbakje en een practisch verklikkerlampje, dat voorkomt, dat men noodeloos stroom verbruikt; thans een factor van beteekenis. De N. V. Neder landsche Stof- zuigerfabriek Efa brengt wederom allerlei noviteiten in stofzuigers, kleine vereenvoudigingen en verbeteringen, die het gebruik zooveel kunnen vergerpakke- lijken. Zij laat bovendien een gasbezuinigings- apparaat zien en daarnevens een E.F.A.- electrische handlantaarn, practisch en eenvoudig. Voorts zijn er geëxposeerd de electrische kachels, brandbluschapparaten, rijwiellampen met dynamo’s enz. riaal en systeem. Elders treft men de nu reeds vermaar de Rubli-waschmachines in een indruk wekkende serie aan. in gezelschap van tal van daarbij behoorende apparaten en toestellen. Het materiaal-probleem heeft de onder neming niet verhinderd een serie nieuwe haardmodellen te lanceeren in zeven types. Ook in de electrische huishoud- apparaten valt nog een buitengewone ver scheidenheid op. Calvé-Delft brengt twee producten, n.l. het „Calvé-Wit” Delfia Amide-rundveevoeder. „Calvé-Wit” is een product, eigenschappen bezit van kip-eiwit; het laat zich opkloppen tot een prachtig, ste- Richtlijnen Met betrekking tot het verleenen van vergunningen tot prijsverhoogingen. zijn de volgende richtlijnen van kracht. Calculatie van de vervangingswaarde is niet toegestaan, zoodat de historische kostprijs (uitgaafprijs) beslissend is. De oude voorraden grondstoffen of produc ten moeten dus tegen den historischen kostprijs worden gewaardeerd en ver kocht. Reeds is er op gewezen, dat in speciale gevallen een gewogen gemiddelde (mengprijs) van de vroegere en de nieu we prijzen kan worden berekend, waarbij de hoeveelheden van de tegen verschil lende pijzen gecalculeerde partijen in aan merking moeten worden genomen Voorts kunnen opgedreven inkoopsprijzen in geen geval als grondslag voor een prijs- verhooging worden aanvaard. Alvorens een verzoek tot prijsverhooging m te die nen. moet de aanvrager zich dus er van overtuigen, dat de verhooging der in koopsprijzen geoorloofd is. Dit is het ge val. indien a. de verhooging reeds vóór 9 Mei 1940 door den leverancier was toegepast b. de verhooging op grond van de prij- zenbeschikking invoergoederen plaats gevonden, hetgeen moet blijken uit de vermelding ..invoergoed’* facturen, welke in prijs verhoogde artike len betreffen c. de verhooging voor zoover na 9 Mei doorgevoerd is gesanotionneerd op grond van de bepalingen van een prij- zenbeschikking of onder uitdrukkelijke Toerisme en vreemdelingenverkeer De A.N.V.V. is op deze Voorjaarsbeurs een forschen stand vertegenwoordigd, keurig en frisch van bouw en inrichting. Nederlands schoonheid, zoo in landschaps- als stedenschoon, wordt den bezoekers *°or oogen getooverd in mooie foto’s, pak- *«hde maquettes en een keur van bonte v'aten. De folders, kaarten enz. vertel- ler>, hoe men al deze schoone en interes- !?nte plekjes kan bereiken en wat de A.N. ’■V. voorts doet om het den toerist aange- en gemakkelijk te maken. De Ned. Toeristenbond A.N.W.B. be- lracht hetzelfde, op andere wijze, maar even aantrekkelijk. De A.N.W.B. heeft andere pijlen op zijn boog en zijn ’didverspreide activiteit komt in dezen "^hd uitstekend tot uiting, o.m. op het £bied van adviezen inzake gasgenera- "*®n. D» K.N.A.C. behoort eveneens in dit ge- ’•ischap en zo past er zich vlot bij aan. De N. V. Heemaf geeft ditmaal een ruim overzicht van al haar fabrikaten. Zij vestigt door middel van een grafiek de aandacht op de snelle vlucht, die de S.K.- A.-motor in de 20 jaren van zijn bestaan heeft. Een statistische voorstelling laat zien, welk een belangrijke plaats de industrie in Nederland inneemt, en een fraaie ma quette van het gemaal bij Lemmer voor de bemaling van den N.O.-polder bewijst, dat de industrieele ondernemingen in ons land ook voor zeer groote en moeilijke opdrach ten volkomen berekend zijn. Heemaf had hierin met 3 synchroonmo- toren van 850 p.k. die slechts 88 omwente lingen per minuut maken, een belangrijk aandeel. Tenslotte komt zij met een geheel nieuw fabrikaat, kenmerkend voor den huldigen tijd, namelijk een draagbaar met electro motor en tandwielreductor. bestemd voor het gebruik in den landbouw. De N eder 1 a n d sch e Siemens Mij. N. V. alhier heeft in haar stands dezen keer vrijwel uitsluitend sterkstroom- materiaal tentoongesteld en wel voor huis houdelijk en industrieel gebruik. Daartoe behooren de apparaten voor waschbehan- deling, een fraaie serie compressor koel kasten en enkele heetwaterapparaten. In de industrie-afdeeling wordt elec- trisch gelascht met la#chomvormers. Ver der is hier een huiswatervoorziening in be drijf. terwijl een draaistroomcollectormo- tor zijn variabel toerental toont. Kleine in- bouwmotoren, alsmede draaistroommoto- ren in speciale uitvoering voor de zuivel industrie vragen mede de aandacht, even als een spinmotor met spinregelaar en een z.g. kraancontroller. De NV Handelmaatschappij R. S. Stokvis en Zonen brengt een nieuwe stofzuigercollectie in het bekende Erres-merk. Van meer beteekenis zijn evenwel de haar den kachels en comforen. waarin de mo gelijkheden tot brandstofbesparing sterk naar voren komen. Een factor van betee kenis in dezen tijd. Het waschproces dat eveneens extra-problemen met zich brengt, laat echter met de nieuwste mo dellen in dezen stand weinig moeilijkhe den meer over. De techniek op dit gebied schijnt wel geen moment te rusten. heeft plaats gevonden. In verband hier mede moet er op worden gewezen, dat aan elke vergunning tot prijsverhooging door den secretaris-generaal de voor- »waarde is verbonden, dat op de aan de ’afnemers toe te zenden prijsbladen, als mede op de facturen, indien er aan de afnemers geen nieuwe prijsbladen zijn toegezonden, met betrekking tot de in prijs verhoogde artikelen, dient te wor den vermeld het nummer en de datum van het schrijven, waarin de toestemming is verleend. Een verzoek tot prijsverhooging zal niet worden ingewilligd, indien ook zon der deze verhooging de netto-winst van de onderneming redelijk moet worden geacht. In geen geval wordt toegestaan, dat de bruto- en de netto-winstmarges, zooals deze voor het desbetreffende arti kel op 9 Mei bestonden, percentsgewijze worden doorberekendindien zij niet meer bedragen dan redelijk kan worden geacht, zal ten hoogste het geldsbedrag van deze marges kunnen worden gehand haafd. Slechts in uitzonderlijke gevallen zal toestemming tot verhooging van het geldsbedrag der oude bruto-winstmarges worden gegeven. Een geringere bedrijfsbezetting (onder bezetting) zal slechts dan tot verhooging der uiteindelijke verkoopsprijzen mogen leiden, indien de betreffende bedrijven een verdére inschrompeling van hun be drijfsresultaten niet kunnen dragen en indien de instandhouding van de voori- 1 brenging van het betreffende artikel nochtans voor de volkshuishouding van vitaal belang moet worden geacht. Der halve zal slechts bij wijze van uitzonde ring op grond van onderbezetting een vergunning tot verhooging der verkoops- tprijzen worden verleend. Kostprijs en loonsverhooging In verband met de verhooging van den kostprijs tengevolge van een verhooging der loonen en salarissen kan worden op gemerkt, dat het op grond van de ver ordening van den Rijkscommissaris van 28 November 1940 verboden is, de collec tieve arbeidsovereenkomsten en niet bij collectieve arbeidsovereenkomst geregel de arbeidsovereenkomsten bepalingen bevatten, welke een wijziging van de loonen of salarissen afhankelijk maken van het intreden van bepaalde omstan digheden, welke niet direct de tusschen werkgevers en werknemers bestaande verhouding raken. Een verzoek om bH wijze van uitzondering op bovenvermeld voorschrift tot loonsverhooging te mogen overgaan, moet bij het college van rijks- In „Economische Voorlichting” week blad van den economischen voorlich tingsdienst, van 14 Maart, komt een samenvatting voor van de vele voor schriften. welke met betrekking tot de prijzen van goederen en diensten zijn getroffen. Het geldt hier dus de tot heden afgekondigde bepalingen. In dit artikel wordt o.m. medegedeeld, dat zeer binnenkort een algemeene regeling bekend zal worden gemaakt betreffen de de doorberekening van de op 10 Fe bruari j.l. verhoogde vrachttarieven van de Nederlandsche Spoorwegen. Aan het slot van dit artikel is aan gegeven op welke wijze verzoeken tot prijsverhooging moeten worden inge diend en toegelicht en welke richt lijnen bij de beoordeeling worden ge volgd. Hieraan is het volgende ont leend De verzoeken tot verhooging van prij zen en tarieven dienen bij de volgende instanties te worden ingediend. 1. Betreffende producenten-, teurs- en groothandelsprijzen a. voor in dustrieele grondstoffen en producten de rijksbureaux voor handel en nijver heid; b voor landbouw-, veeteelt- en vis- scherijproducten (waaronder alle voe dingsmiddelen): het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd. 2. Betreffende detailhandelsprijzende afdeeling middenstand van het departe ment van Handel. Nijverheid en Scheep vaart. De verzoeken tot prijsverhooging moe ten van een gedocumenteerde toelichting worden voorzien, bevattende a. een gespecificeerde calculatie van den kostprijs op het oogenblik van de aanvrage, alsmede van den kostprijs op 9 Mei 1940; b. rekeningen en facturen ter staving van de verhooging der kosten, welke in bovenbedoelde kostprijscalculatie zijn vermeld; c. bruto- en netto-winst marges op 9 Mei j.l.; d. het rendement van de onderneming in het afgeloopen jaar en na 9 Mei j.l.; e. de voorraad van het artikel, waarvoor prijsverhooging wordt aangevraagd, op het oogenblik van indiening van het verzoek, alsmede de omzetsnelheid: f balans en verlies- en winstrekening over de laatste drie jaren. Ter bevordering van een snelle afdoe ning verdient het aanbeveling, dat aanvra gen tot verhooging van de prijzen zooveel mogelijk in gezamenlijk overleg tusschen de bedrijfsgenooten in den desbetreffen- den bedrijfstak worden ingediend. Dit kan bijvoorbeeld geschieden via het bureau van een organisatie, waarbij de betrokkenen zijn aangesloten. te begrijpen, dat de vermelde orders lie naar de Nederlandsche industrie worden overgeheveld, zonder gevaar voor het Duitsche prijspeil kunnen worden over gebracht. Eén voorwaarde blijft bestaan dat beide partijen slechts stelselmatig en volgens weloverwogen maatstaven te werk gaan. Deze 44e Jaarbeurs is op weg naar een record wat haar bezoekerstal be treft. Wij hebben het nog nooit zoo druk gezien op het Vreeburg en om geving. Duizenden verdringen zich langs de inzendingen. Waaraan deze overstelpende belang stelling moet worden toegeschreven, is een vraag, welke beter door mr. Milius dan door ons kan worden beantwoord. Wij constateeren slechts het feit, dat des te opmerkelijker is, in aanmerking genomen de reismoeilijkheden, als daar zijn overvolle treinen en vertragingen. Deze stroom van gasten heeft de Utrechtsche restaurants voor blijkbaar onvoorziene moeilijkheden geplaatst. Immers, er zijn al tekorten ontstaan aan boter envleesch, ondanks het feit, dat de bezoekers over het algemeen trouw hun bonnetjes hebben meegenomen. De lunchtijd doet een run op de eet gelegenheden ontstaan en niet alle ge gadigden krijgen de kans hun honger te stillen. Deze onpleizierige bijkomstigheid van een jaarbeursbezoek neemt men intus- schen voor lief, want de stroom van belangstellenden neemt eer toe dan af. goederen uit de bezette gebieden Dit voorschrift is thans door de ver ordening van den Rijkscommissaris voor de prijsvorming, inzake de prijsvorming voor geïmporteerde goederen uit de be zette Nederlandsche gebieden van 21 Ja nuari 1941, van Duitsche zijde aangevuld. Dientengevolge mogen voor Nederland sche goederen en diensten in het binnen- landsche handelsverkeer de toegelaten binnenlandsche prijzen en tarieven voor vergelijkbare binnenlandsche goederen en diensten niet overschreden worden. Voor zoover bij Nederlandsche goederen de werkelijke inkoopprijs plus de toesla gen op kosten en winst een lageren prijs oplevert, dan de daarmede te vergelijken Duitsche binnenlandsche prijs, mag in het binnenlandsche handelsverkeer slechts de laatstgenoemde verlangd, toegezegd verleend worden. Hiermede moet 1. verkregen worden dat het verschil tusschen de lagere Nederlandsche en hoogere Duitsche binnenlandsche prijzen niet door importeurs en wederverkoopers wordt opgevangen 2. verhinderd worden, dat het Rijks- duitsche prijspeil door hoogere Neder landsche prijzen verstoord wordt en 3. bereikt worden, dat het Duitsche prijspeil onder invloed van goedkoopere Nederlandsche producten gedrukt wordt. Deze grondbeginselen uitvoer naar Nederland tegen Duitsche binnenlandsche prijzen, uitvoer naar Duitschland tegen Nederlandsche binnenlandsche prijzen, verkoop van Nederlandsche producten hoogstens tegen de Duitsche binnenland sche prijzen en verhooging der Neder landsche binnenlandsche- en exportprijzen slechts dan, wanneer de kosten zulks rechtvaardigen en de verhooging uit eco nomisch oogpunt noodzakelijk is. moeten bij onderhandelingen tusschen Duitsche en Nederlandsche industrieele groepen over prijsovereenkomsten onvoorwaarde lijk in acht genomen worden. Want bij de prijsverschillen, die thans nog op bijna alle gebieden bestaan, moeten dergelijke overeenkomsten, hetzij in Duitschland of in Nederland, door de overheid worden goedgekeurd. Het is daarom aanbevelens- waardig om, alvorens onderhandelingen te openen, contact te zoeken met de af deeling prijsvorming bij den Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. De hiervoor vermelde grondbeginselen worden uiteraard elastisch gehandhaafd. Zijn de prijsverschillen gering, of worden zij in evenwicht gebracht door het feit, dat bij één industrietak een deel van de producten boven, een ander deel onder het prijspeil van den anderen partner ligt, dan zullen er meestal geen bezwaren tegen een prijsaanpassing bestaan, omdat in die gevallen het bereiken van het doel aanpassing van het gezamenlijke ni veau belangrijker is dan het vasthou den aan de grondbeginselen. Een andere mogelijkheid om prijsverschillen te over bruggen is de vorming van „Mischpreise” of de oprichting van ..Ausgleichskassen”. De pogingen, reeds thans tot een prijs aanpassing te komen, vinden daar haar grens, waar de prijsverschillen nog aan- .toestemming van den secretaris-generaal zienlijk zijn. - Al met al gaat de prijsaanpassing stel selmatig verder. Want anders is het niet Wanneer prijsverhoogingen voor Nederlandsche produc ten worden goedgekeurd Prijsverhoogingen voor Nederlandsche producten worden slechts dan goedge keurd. wanneer de kosten zulks recht vaardigen en zij economisch noodzakelijk zijn. Prijsverhoogingen uitsluitend om een aanpassing aan het Rijksduitsche peil te bereiken, werden tot dusver, van uitzonderingen afgezien, geweigerd. De marge tusschen de hoogere Duitsche en de lagere Nederlandsche prijzen zal in den loop van den tijd en binnen het be stek van de verdere vorming der kosten in Nederland worden weggenomen. Zou men thans reeds de marge door verhoo- gingen in evenwicht brengen, dan zou het niet mogelijk zijn, eventueele latere onvermijdelijke stijgingen van kosten in evenwicht te brengen. Het gevaar zou be staan. dat de Nederlandsche prijzen bo ven de Duitsche prijzen uitkomen en dat het Duitsche prijspeil van buiten af wordt opgestuwd, hetgeen onder alle om standigheden moet worden vermeden. Evenwel is er een algemeene uitzonde ring toegelaten. Merkartikelen mogen in Nederland zonder verdere goedkeuring tegen de Duitsche binnenlandsche prijzen verkocht worden. Ook de kortingen der groot- en kleinhandelaren kunnen zonder meer met de Duitsche kortingen in over eenstemming gebracht worden. De Nederlandsche prijsstopverordening van 11 Juli 1940 verbiedt de verhooging van prijzen boven het niveau van 9 Mei 1940 De ook in het goederenverkeer met het gebied van het Duitsche Rijk ver ordende prijsstop is van kracht gebleven. Nederlandsche exporteurs mogen dus hun exportprijzen voor het Duitsche Rijk niet zonder toestemming verhoogen. Toestem mingen worden, zooals tevoren gezegd, slechts verleend, wanneer de kosten zulks rechtvaardigen, en de verhoogingen uit economisch oogpunt noodzakelijk zijn, en ook dan slechts tot aan de grens van de Duitsche binnenlandsche prijzen. r In niet minder dan 17 stands, tot één indrukwekkende inzending vereenigd, brengt de N. V. Thabur alhier haar 1001 electrotechnische artikelen. In de speciaal ingerichte stofzuigerstand vormen ook nu weer de bekende Rubli-stofzui- gers den hoofdschotel. De nieuwe, bij elkaar aansluitende stands toonen een uitgebreide collectie installatie-materialen op het gebied van sterk- en zwakstroom. Bijzondere aan dacht verdient het Berker schakehnate- Rijksbureau voor industrialisatie. Een interessant overzicht van hetgeen het gebied van vervangingsmaterialen in dit laatste halfjaar tot stand is geko men, verschaft de inzending van het Cen traal Instituut voor Industrialisatie. Op een tiental tableaux worden verschillende nieuwe grondstoffen en nieuwe producten tentoongesteld Op overzichtelijke wijze worden vervan gende bouwmaterialen getoond, zooals holle baksteenen, nieuwe bouwplaten, nieuwe steensoorten, oliearme verven enz. nieuwe textielproducten, zooals melkwol, en papieren garens; kunstleder en produc ten daarvan. Verschillende voorbeelden van petroleumvervanging kan men er zien, benevens nieuwe producten in de verpak- kingsindustrie en tenslotte eenige in Ne derland gewonnen oppervlakte-delfstoffen, Welke door den Opbouwdienst zijn opge graven. Direct aansluitend aan deze inzending vindt men in den stand van het Rijksinsti- tuut voor Brandatoffeneconomie een pa neel met de afbeelding van een schema van een gasgenerator voor auto's, waarop *ijn aangegeven de punten, waar opmetin- gen worden gedaan ter keuring op goede Werking. Van deze punten gaan koorden Daar een vóór het paneel opgesteld meet- Dorfl, dat een indruk verschaft van de Werkwijze, welke het instituut toepast. Een doorsneeteekening toont den proef- ®tand voor onderzoek van haarden en kachels op capaciteit en nuttig effect. Tusschen Duitschland en Nederland hebben altijd zeer nauwe handelsbetrek- kingen bestaan, zoo schrijft Regierungs- rat dr Wurst te den Haag, verbonden aan het Rijkscommissariaat voor de be zette Nederlandsche gebieden, in het te Düsseldorf verschijnende economische tijdschrift ..Ruhr und Rhein”. Na de gebeurtenissen in de maand Mei van het vorige jaar, zoo vervolgt hij, zijn die handelsbetrekkingen verder uitgebreid. Het Duitsche Rijk treedt thans bijna uitsluitend als kooper en verkooper op Het handelsverkeer is echter in het geheel niet eenzijdig. Nederland expor teert met alleen naar Duitschland. maar importeert ook uit Duitschland. De han- delsbalans tusschen beide landen is vol komen in evenwicht. Volgens de jongste mcdedeelingen beweegt de waarde van den wederzijdschen goederenruil zich tus schen 35 en 40 millioen gu’den per maand. De beteekenis van de wederzijd- sche handelsbetrekkingen blijkt in het bijzonder uit het feit, dat voortdurenl zeer aanzienlijke orders aan de Neder landsche industrie verstrekt worden. Zon der een van staatswege geleide prijspoli tiek zouden deze maatregelen niet moge lijk zijn geweest. Niettemin bestaan er, volgens de steeds weer gedane waarnemingen, nog groote onduidelijkheden omtrent de grondbegin selen der prijspolitiek, welke in het han delsverkeer tusschen beide landen gelden. De volgende uiteenzettingen moeten er toe bijdragen, deze moeilijkheden weg te nemen Het doel van de prijspolitiek in Nederland is, zooals minister dr. Fisch- böck in een rede voor de Duitsche kamer van koophandel in Nederland onlangs heeft uiteengezet, de aanpassing aan het Duitsche prijsniveau. Alle maatregelen zijn op dit doel gericht. Uit een dergelijke aanpassing der Nederlandsche prijzen aan het niveau van het Duitsche Rijk volgt, dat bij den af zet van Duitsche producten naar Neder land geen hoogere prijzen geëischt mo gen worden dan de Duitsche binnenland sche prijzen. Immers, anders bestaat het gevaar, dat het prijspeil in Nederland het Duitsche binnenlandsche prijspeil overtreft Voorloopig zijn nog uitgezon derd de Duitsche exportprijzen, welke vóór 9 Mei 1940 reeds boven den Duit- schen binnenlandschen prijs lagen. Zij mogen voorloopig berekend blijven. De aan de Duitsche exporteurs betaal de prijzen mogen in Nederland verder berekend worden. Volgens de Nederland sche prijsverordening, welke overeen komt met de Duitsche prijsverordening op buitenlandsche goederen van 15 Juli 1937, mogen importeurs bij den verkoop van goederen van buitenlandsche her komst hoogstens een prijs berekenen, die met de werkelijk betaalde inkoopprijzen overeenkomt. De in het eerste kwartaal van 1940 bij vergelijkbare transacties ge middeld berekende absolute kosten en winstbedragen mogen daarbij gerekend worden. Wederverkoopers mogen bij de door importeurs gekochte goederen hun verkoopprijzen verhoogen met het abso lute bedrag, waarmede hun inkoopprijzen gestegen zijn. Dit geldt echter slechts dan, wanneer de goederen niet bewerkt of verwerkt worden. In alle andere gevallen is het zonder toestemming van de Nederlandsche in stanties niet geoorloofd den hoogeren prijs te berekenen. Uit het feit, dat de Duitsche exportprijzen in Nederland ver der berekend mogen worden, blijkt, dat het in het eigen belang der Duitsche exporteurs is, geen hoogere prijzen dan de Duitsche binnenlandsche prijzen te verlangen. Want voor zoover producten van gelijken aard in Nederland zelf ge maakt worden, zijn zij in prijs meeren- deels lager. De Duitsche prijzen hebben dus hun natuurlijke grens bij de verge lijkbare Nederlandsche binnenlandsche prijzen. Hoogere Duitsche exportprijzen brengen dus, althans op de gebieden waar Nederland zelf producent is, den afzet in gevaar. Deze principieele richtsnoeren ontmoe ten niet altijd begrip bij de Duitsche exporteurs. Men wenscht in de gevallen, dat de Duitsche binnenlandsche prijzen boven de Nederlandsche prijzen liggen, of waarin men hoogere dan de Duitsche binnenlandsche prijzen bij den uitvoer verlangt, een bescherming tegen de Nederlandsche concurrentie en wenscht in die gevallen een verhooging van de Nederlandsche binnenlandsche prijzen tot het export-prijspeil, een eisch. die in het Nederlandsche bedrijfsleven vaak weer klank vindt. In het belang van een orga nische en stelselmatig geleide politiek de stemming was -- Van .links naar rechts: De hooldcommissaris mr. J™er' gcn^aa’ Schumann, comman dant der Duitsche Ordnungspolizei, Van de N.V. Betonfabriek „De Meteoor” te De Steeg, krijgt men in de afdeeling bouwmaterialen een nieuwen fabrieksvloertegel te zien, fraai om te zien en practisch in het gebruik. Andere vloer-systemen. welke hier wor den gedemonstreerd, zijn oudere bekenden t.w de Steleon-bedrijfsvloeren, en die. welke met ..Hardnar” zijn bewerkt, tenein de een deugdelijke slijtlaag te verkrijgen. Voor het verkeer dienen de witte F G. steenen, ten behoeve van voetgangers, loopers, verkeerslijnen. stopstrepen e.d De bekende Meteoor-rijwielblokken zijn er natuurlijk ook en tenslotte vindt men er tal van betonproducten ter vervanging van hout en ijzer, als goten. afdekbanden, raam- en deuromlijstingen. traptreden enz. Naar wij van bevoegde zijde verne men zal er dit jaar in verband met de tijdsomstandigheden geen Voor jaars feest in den Dierentuin worden gehou den. Zooals men weet, werd er telken- jare, in de eerste weken van Mei, een groote kermis georganiseerd. De moge lijkheid bestaat echter, dat er voor de jeugd wel een autoscooter zal komen, in het achterste gedeelte van den tuin gedurende de zomermaanden. -■■■*

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9