Duitsche Heldengedenkdag Haagsche Courant van Maandag 17 Maart 1941 I BI; BINNENLAND STADSNIEUWS TELEGRAMMEN HET DUITSCHE WEERMACHTBER1CHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBER1CHT r sv Kerkdiensten, krans- legging en parade te ’s-Gravenhage Rouwdienst in de Groote Kerk Herdenking in andere steden Optreden tegen prijsopdrijving Hooge boeten opgelegd VERKEERSONGEVALLEN Portsmouth DE POSITIE VAN IERLAND Britsche aanvallen in Oost-Afrika afgeslagen VIERDE BLAD, PAGINA 1. BRAND AAN BOORD VAN DE „BREMEN” HEI jiUiIELIjaE VAN Dr. H. SCHOKKING TER AARDE BESTELD Bristol, Avonmouth en bestookt '^ijköconHiUisaru, R.ijkapa.imatoaj rir- boysfeluguart tijdens de kranslegging op de Algemeene Begraafplaats Sn Den Haag ifStap/P TWEE BRITSCHE SLAGSCHEPEN DOOR TORPEDO’S GETROFFEN tifc Hij was Zeer groote belangstelling het hoorbaar haar op igelie zijn troost en kracht geweest Evangelie troostte ook zijn kinde- doorgcmaakt. van mevr, veelbelovenden Op den hoek van de van Alkemadelaan en de van Montfoortlaan, is vanochtend de 55-jarige wielrijder D. C. K. uit de Segherstraat, aangereden door een per sonenauto. Hij brak het linkerbeen en bekwam een hoofdwonde; de geneeskun dige dienst bracht hem naar het zieken huis aan den Zuidwal. De 60-jarige Th. F. van den Groente- weg is vanochtend in de Jacob Catsstraat bij de Hoefkade, aangereden door een onbekend gebleven wielrijder. Hij brak het linkerbeen en werd door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Op den hoek van de Javastraat en den Oude Scheveningscheweg is vanochtend de 27-jarige wielrijdster F. W. uit Voor burg, aangereden door een vrachtauto. Zij kreeg inwendige kneuzingen en werd door den geneeskundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd. DIEFSTALLEN Uit een wagon, welke op het empla cement van het Hollandsche Spoorsta tion stond, is een pak, inhoudende klee- dingstukken en 500 sigaren, ten nadeele van een inwoner van Culemborg, gesto len Op het marktterrein aan de Herman Costerstraat is ten nadeele van een be woonster van de v. Mierisstraat haar handtasch inhoudende 3, een distribu- tiestamkaart en enkele textielkaarten gerold. Van een inwoonster van Rotterdam, die Zaterdag ean magazijn in de bin- BERLIJN. 17 Maart (D.N.B.), Aa* boord van het stoomschip .Bremen” vaa den Norddeutschen Lloyd, is gisteren door onbekende oorzaak brand uitgebrokea» Men i» nog heug met W blusadijM*» wecK, nenstad alhier, bezocht, werd handtasch met 40 gestolen. BERLIJN, 17 Maart (D. N. B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft van nacht verscheidene belangrijke militaire doelen in Zuid-Engeland aangevallen. De havenwerken van Bristol en Avon- mouth werden met goede uitwerking gebombardeerd. Ook de haveninrichtin gen van Portsmouth kregen treffers van zwaar'kaliber. Overdag brachten Duit sche verkenningsvliegtuigen op 350 k.m. ten Westen van Ierland 2 gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 4000 brt. tot zinken. Bij een aanval van Duitsche jacht vliegtuigen op Malta werd een vijande lijke jager van het type Hurricane neer geschoten. De vijand vloog noch overdag noch des nachts naar Duitschland of naar de bezette gebieden. DUBLIN, 17 Maart. (U.P.) Ierland vier de heden den St. Patricksdag ondanks den ernst van den huidigen tijd der be dreiging van den ïerschen vrede en de welvaart door den Europeeschen oorlog. Ondanks het streven van de regeering tijdig voorraden aan te leggen, heerscht thans gebrek aan een aantal levens- en genotmiddelen, voornamelijk aan graan, fruit en thee. De blokkade en het geringe aantal schepen dat beschikbaar is vormen ook een beletsel voor de poging hulp te verschaffen. Het gebrek aan graan heeft tengevolge dat het broodgraan in het ge- heele land thans tot 90 procent wordt uit- gemaleen. Ook dreigt er gebrek aan veevoer. Politiek wordt de toestand door de pro paganda voor de teruggave van lersche havens aan Engeland, bemoeilijkt. Over het algemeen zijn de Ieren van meening, dat de bewering, dat deze havens van vitaal belang voor Engeland zijn, over dreven is. Het lersche standpunt kan globaal als volgt samengevat worden 1. de havens zijn lersch, daarom bestaat er geen aanleiding ze aan welk land ook over te geven; 2, het afstaan van de ha vens zou Ierland in den oorlog verwik kelen; 3. de voordeelen, welke de lersche havens tegen de Duitsche onderzeeërs zouden kunnen bieden, worden van Engel- sche zijde overdreven. Zij zijn van min der belang dan in den wereldoorlog, daar de Britsche eilanden dezen keer zoowel in het Oosten als ook in het Zuiden sterk door U-bootbases in Noorwegen en Frank rijk geflankeerd worden. Men roept te vens in de herinnering, dat de Duitsche onderzeeërs in den wereldoorlog, ondanks het feit, dat Engeland de lersche havens gebruikte, in den Atlantischen Oceaan intensief -e» krachtdadig opereerden. BEGRAFENIS J. STROINK Hedenmiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke over schot van den heer J. Stroink, gepension- neerd Oost- Indisch ambtenaar, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Van hun belangstelling gaven o.m. blijk de heeren M. C. Maas, gepens. majoor Ned.-Indisch leger, E. van Thiel, gepens. luit.-kolonel Ned.-Indisch leger, H. J. W. Gerritsen, gepens. Indisch ambtenaar, H. Hoekstra, directeur van een administra tiekantoor, H. T. de Vries, oud-Indisch ambtenaar, E. G. de Haan, dr. R. Leo pold, D. van der Zee. oud-secretaris ge meente Batavia, mr. H. M. C. Kessler, lid fa. Rahuzen en Co., en H. Lefèbre, oud-administrateur. De organist speelde de Gezangen 22 en 264 en ,,Es ist bestimmt” van Men delssohn. Aan het graf bedankte een familielid voor de belangstelling. J. DE GROOT t In den ouderdom van 72 jaar Is hier ter stede overleden de heer J. de Groot, oud-regeeringscommissaris in Ned-Indië. De heer de Groot was ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal morgenmiddag on» 4 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen plaats vinden. VOLKSUNIVERSITEIT Morgenavond zal de heer J.O.W.F. Rens, tuinarchitect alhier, in Pulchri Studio, Lange Voorhout 15, een lezing houden voor de Volksuniversiteit over „Interessante planten en bloemen en hoe ze te plaatsen en te onderhouden in den tuin”. De voordracht wordt ver duidelijkt met levend materiaal en bloe men en zeer mooie lantaarnplaatjes. Te Nijmegen Gisterochtend werd door de Weer macht te Nijmegen op „Rustoord” een herdenkingsplechtigheid gehouden ter nagedachtenis van de gevallen Duitsche soldaten. Een majoor sprak een ge denkrede uit. Aanwezig waren vertegenwoordigers der N.S.N.A.P., de W.A. en de N.S.B. Na mens de verschillende groepen werden fraaie kransen gelegd op de graven, welke allen met lentebloemen waren versierd. Eenzelfde plechtigheid heeft ook plaats gehad op het soldatenkerkhof te Mook. ERGENS IN ITALIË, 17 Maart (Ste- fani). Het 283ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front normale be drijvigheid van patrouilles en artillerie. Onze vliegtuigen hebben de vijandelijke troepen gebombardeerd. Britsche vlieg tuigen hebben een aanval gedaan op een onzer luchtbases. Onze jachttoestellen grepen snel in en schoten een vliegtuig van het type Wellington neer. Bij een aanval op Malta hebben Duit sche jagers een Hurricane neer geschoten. In Noord-Afrika heeft de Duitsche luchtmacht verscheidene autoparken aangevallen. In Oost-Afrika is de strijd in den sector-Keren opnieuw ontbrand. De vijand valt onophoudelijk aan, maar wordt overal door onze troepen afge slagen. Bij den vijandelijken luchtaan val op Diredawa, waarvan het weer- machtbericht van gisteren melding maakte, hebben onze jagers 2 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Twee andere vliegtuigen zijn neergehaald in den sector-Keren. In den nacht van 14 op 15 Maart heeft een Engelsch vliegtuig in de haven van Valona een hospitaalschip, dat ge reed was om gewonden aan boord te nemen, getorpedeerd. De verliezen wa ren zeer gering. Ten teeken van rouw werden heden morgen om 11 uur aan het s-Graven- haagsch Christelijk gymnasium, waar aan dr. Schokking tal van jaren als leera ar is verbonden geweest, de lessen voor vandaag stil gezet Over het geheele land zijn de opspo ringsambtenaren den strijd tegen de prijsopdrijving en den sluikhandel begon nen, zooals vele overtreders van de prijsvoorschriften tot hun schade hebben ondervonden. Dat behalve de groote steden ook de kleine plaatsen en het platteland niet aan de aandacht van de inspectie voor de prijsbeheersching ontsnapten, blijkt uit de volgende beknopte opsomming, die bij wijze van voorbeeld aan de lange reeks van veroordeelingen werd ontleend: een kruidenier te Nieuwer-Amstel met 350 boete; een handelaar in turf te Peperga met f 100 boete; een groentehandelaar te Rijnsburg met 150 boete; een schoen winkel te ’s-Gravenhage met ƒ4000 boete; een rijwielhandelaar te Eindhoven met 50 boete; een bakker te Vlijmen met 750 boete; met publicatie van de tucht- beschikking Een bouwkundige te Heemstede werd, als directeur van een naamlooze vennoot schap, welke huizen exploiteert, gestraft wiet een boete van f 200, omdat in één geval de huur van een woning met /0.25 per week was verhoogd. Een woning- bureauhouder te Hilversum zal voor een overeenkomstig feit een boete van 50 moeten betalen. Te Amsterdam De in Amsterdam vertoevende Duit- schers hebben deze herdenking gevierd in een korte plechtigheid op de Nieuwe Ooster Begraafplaats, bij de graven van de gesneuvelde Duitsche soldaten. Reeds voor 10 uur gisterochtend stonden de eere-compagnieën van Leger, Lucht macht en Marine, alsmede van de Groene Politie en de partijorganisaties aangetreden bij de met bloemen versier de graven. Niet alleen op de graven der Duitsche gevallenen lagen bloemen, ook op de graven van de Engelschen, welke terzijde van de Duitsche liggen. Het viel ons op, dat de graven der Britsche gevallenen, op gelijke wijze verzorgd waren, als die der Duitschers. Voor een eerlijk strijder houdt de vijandschap op bij den dood. Temidden der graven was een vlagge nmast met de Duitsche oorlogsvlag op gericht, waarbij een dubbelpost de eere- wacht hield. Klokslag 10 uur betrad de bevelhebber van de Luftgau Holland, luitenant-generaal Sieburg, de begraaf plaats. Na de eere-compagnieën te heb ben geïnspecteerd, werden een vijftal kransen neergelegd aan den voet van de vlaggenmast, terwijl een muziekcorps van de luchtmacht het bekende lied Ichhatt’ einen Kameraden” speelde. Luitenant-generaal Sieburg legde als kransen neergelegd aan den voet van den Luchtmacht. Hierna volgden stafofficie ren van Marine. Leger en politie, terwijl ook de gevolmachtigde voor de stad Amsterdam, senator Böhmcker en de kringleider der N.S.D.A.P., Kreisleiter Paustian, kransen neerlegden. Hierna hield luitenant-generaal Sie burg een korte toespraak. Hij zei, dat het de tweede keer was, dat in dezen oorlog de Heidengedenkdag werd ge- Wat hee.t hij daarmee ook een enorme hoeveelheid catechisanten met onverbreek bare banden aan zich verbonden. Wij dan ken hem voor het trouwe dienen van zijn wijk en zijn gemeente en brengen hem een heel eerbiedigen groet. God danken wij, die hem tot zoo’n rijken zegen gesteld heeft, zoo besloot spr. Vervolgens sprak de heer ds. A. K. Straatsma, voorzitter van de Indische Commissie. Deze bracht namens Indië dank voor het belangrijke werk, dat de thans overledene als secretaris van de In dische Commissie heeft gedaan en boven al voor zijn medewerking, die leidde tot de emancipatie van de Indische Kerk. Vele jongelingen hielp hij in Indië ver der en had een aanzienlijk deel in de zorg voor hun opleiding. Als examinator ont plooide hij ten volle zijn menschelijke gaven en doorbrak de insluipende deftig heid. Ik zeg niet te veel, aldus spr., wan neer ik zeg, dat er nooit meer een komt als hij. Hij bezat een ontzaglijke, princi- pieele liefde voor de kerk en voor den Heer. Dit is het heerlijkste aandenken voor U, die God moge troosten. Vervolgens las ds. James de begra fenisliturgie, terwijl de kist in de groeve daalde. Tot slot dankte de zoon van den over ledene, ds. J. W. Schokking, jeugdpredi- kant aan de Duinoordkerk alhier, de talrijke aanwezigen voor hun komst. Vooral in den laatsten tijd had zijn va der van hun zijde veel vriendelijkheid en groote hartelijkheid ondervonden. Ondanks de vele tegenslagen, die mijn vader in zijn leven heeft gehad, sprak de zoon, heeft hij mij dikwijls gezegd, dat hij zoo dankbaar was voor het rijke leven, dat hij achter den rug had. Er is een weg en een kracht om het leven, ondanks te genslag, blijmoedig te aanvaarden. Daar- na vroeg de zoon den aanwezigen te zin gen „Veilig in Jezus’ armen". Het overlijden in de kerken herdacht In alle godsdienstoefeningen van de Ned. Herv. gemeente hier ter stede, is gistermorgen het verscheiden van dr. H. Schokking, die zoovele jaren in het midden der Haagsche gemeente is werkzaam geweest, herdacht. Staande hoorde de schare het woord van her innering, dat de voorganger bij den aan vang van den dienst sprak aan. In de Malakkakapel, waar dr. Schok king gedurende al zijn Haagsche jaren het centrum van zijn arbeidsveld heeft gehad, ging gisteravond ds. K. H. E. Gravemeijer, secr. van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk en emeri- tus-predikant van de Haagsche gemeen te, voor. De kapel was met een com pacte schare gevuld. Onder de aanwe zigen waren ook de beide kinderen van den overledene, mej. N. H. Schokking en de heer J. W. Schokking. De dienst ving aan met het zingen van Ps. 89:1 en 19. Ds. Gravemeijer wees er in zijn toespraak allereerst op, dat hij behoefte had een enkel woord te zeg gen in deze kapel, welke altijd het cen trum van den arbeid van dr. Schokking geweest is, toen deze nog werken kon. Hij nam in de Haagsche gemeente een bijzondere plaats in. Spr. denkt aller eerst aan het gezin van den ontslapene, waarvan in bijzondere mate gold: Waar liefde woont, gebiedt de Heer den ze gen. Het gezin van dr. Schokking was een bijzonder gelukkig gezin. En de ze gen daarin is wonder gekomen. Veel verdriet heeft dit gezin Eerst kwam het sterven Schokking, toen van een zoon en nu zijn nog maar twee kinderen eenzaam achtergebleven. Als wij aan dr. Schokking denken, aldus spr., dan is er één ding dat ons allereerst van het hart moet. Hij was een man, die zonder Op het kerkhof Op de Algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan waren zeer vele belangstel lenden aanwezig. Wij merkten o.m. op prof. dr. J. de Zwaan, lid van de Algemeene Synodale commissie, de predikanten L. D Terlaak Poot, Laarman, Schoneveld, Ravesloot, van de Pol, van Evert, de Jong, G. Bos, A. K. Straatsma, Boer, Is. Voorsteegh, Groe- neberg uit Vlaardingen, van der Wiel, G. P. I. Horson, van Rhijn, de Wilde, na mens het hoofdbestuur van de confessio- neele vereeniging. Met den voorzitter, de heer D. Moolhuizen en de vice-voorzitter van het college van ouderlingen, de heer E. W. Pera. kwamen mede de ouderlingen G. N. van t Hoog, A. G. Broer, mr. J. v. d. Ven, J C. ten Bruggenkate, G. H. E. Bergsma, J. C. de Bruijn en W. Stavast. Mede aanwezig waren ook jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, advocaat-diaken, H. Baarslag, oud-secretaris van de van der Takschool, ds. Michelin Moreau, van de Waalsche gemeente, G. G. W. Du Cha- tinier. tandarts, dr L. W. A. Lazonder, archivaris Ned. Herv Kerk, W. J. van Kleef, bode van het ministerie van predi kanten, H. Braat, oud-hoofdinsp. van scheepv. in Ned.-Indië, mej. G. Braat en mej. G. Langevoort, beiden namens de Duinoordkapel-commissie. G. van Everts, penningmeester Oranjeschool, dr. P. C. M. Bos. D. Noordam, directeur van het opvoedingsgesticht „Valkenheide”, W. J. baron van Lynden, president-kerkvoogd, L. T. D. v. d. Ent, oud-leeraar, P. J. Hanekamp, diaken, vice-admiraal B. Schreuders, jhr. J. H. Röell, gep. luite nant-generaal, jhr. mr. A. K. C. de Brauw, voorzitter college van notabelen, en mr. P. J. W. de Brauw, dr. H. A Mulder, rector Christelijk gymnasium, A. J. van Haeften. voorzitter Duinoord kerk, v. d. Veen, koster Willemskerk, de Wit, namens het bestuur van wijk 10, D. Nijland. schilder, G. F. baron van Asch- beck, jhr. E. N. de Brauw, G. Remeijer, diaken, G. J. Alink, D. F. v. d. Eem, W. T. van Eewijk, penningmeester van de vereeniging voor kerkpersoneel, A. Verwaal, emeritus-predikant, F. H. van Peski, dr. E H. Renkema, inspecteur der Gymnasia, dr. J. P. de Bie, emeritus- predikant, G. Kam, directeur Gebr. Kam N. V., jhr. Gevaerts, commies gemeente secretarie, W. J. A. C. Bins, lid van de Indische commissie van de Prot. Kerk, ds. C. Heemskerk, B. v. d. Houten, oud- secretaris van de „Standard A.P.C.”, G. J. B. Bontje, R. A. v. d. Liefde, dir. Rust huis Ned. Herv. gemeente. H. Wiersma, directeur Weeshuis, jhr. H. J. Repelaer van Driel, voorzitter van de vereeniging „Unitas”. Toen het overweldigende aantal belang stellenden zich om de groeve had ge schaard, voerde als eerste spreker het woord, de voorzitter van den Kerkeraad, ds. I. Voorsteegh. Meer dan 30 jaren heeft dr. Hendrik Schokking zijn gemeente gediend en met u is het mij een behoefte God te danken voor wat de Heere, de gemeente in Schok king heeft gegeven. Spr. gewaagde van een gesprek, dat hij in Januari j.l. met den thans overledene had gehad, naar aanleiding van een door spr. gehouden preek over Simeon in den Tempel. Simeon kon heengaan in vrede, had Schokking gezegd. Dat was een groote genade voor hem ook, aldus spr. Hij was vervuld van het heilig vuur dat in hem brandde en dat bleek, als hij preekte. Hij kon de dingen zoo sehoon zeggen. masker door het leven ging en dus be waard bleef voor de groote verleiding aan het ambt verbonden, om n.l. een houding aan te nemen, welke een groot gevaar is voor het karakter. Hij was door alles heen eerlijk en oprecht. Ook in zijn prediking en zielszorg. ook een man van professorale geleerd heid, een professor zonder katheder. Persoonlijk dankt spr. hem voor zijn medeleven in moeilijke dagen, toen spr. nog in Voorburg stond. De kennisma king is tot een oprechte vriendschap uit gegroeid. God heeft hem nu thuis ge haald. Hoe dat alles is, is voor ons nog een groot geheim. Maar het woord van Jezus zal waar zijn: Het is de vreugde des Heeren. Temidden van alle droef heid, welke dr. Schokking vooral in het laatst heeft moeten doormaken, is het Evangelie zijn troost en kracht geweest Dat Ei ren. God zij hen nabij. Dit Evangelie wilde spr. ook in dezen dienst verkondigen. Ook nu mag spr. handelen over Jezus, Die in de wereld gekomen is om zondaren zalig te maken, waarom hij spreken wilde over Matth. 27. Aan het einde van dezen indrukwek- kenden dienst zong de schare Ps. 7313 „Wien heb ik nevens U omhoog enz. BERLIJN, 17 Maart (D.N.B.). Duitsche torpedovliegtuigen hebben gistermiddag ia het zeegebied om Kreta, 40 k.m. ten Wes ten van Kaap Crio, een groote formatie vijandelijke oorlogsschepen waargenomen, bestaande uit 2 slagschepen, 6 kruisers en eenige torpedojagers. De Duitsche vlieg tuigen gingen ondanks het zeer hevige luchtdoelgeschut van den vijand, terstond tot den aanval op de beide slagschepen over. Op elk dezer werden naar het D.N.B. verneemt torpedovoltreffers geplaatst. Na de ontploffing der torpedo’s waren de beide slagschepen in groen zwarte rookwolken gehuld De Duitsche vliegtuigen, welke daarmede den Britsche zeestrijdkrachten in de Middel’'1' Zee weer een zwaren slag toebr hebben behouden hun thuishaven bc Te Rotterdam Op de begraafplaats Crooswijk te Rot terdam had des morgens om 10 uur aan het gemeenschappelijke graf van de gevallen Duitsche strijders een korte, treffende plechtigheid plaats, waarbij admiraal Schulz sprak, terwijl des mid dags voor het raadhuis een défilé plaats had, dat gadegeslagen werd door den oudstaanwezend officier te Rotterdam, Standortalteste Rödorn en admiraal Schulz. Voorts was hierbij tegenwoor dig de Kreisleiter van Zuid-Holland, als vertegenwoordiger der N.S.D.A.P., Fort- mann. Twee matrozen van de zeemacht had den des morgens bij het soldatengraf de doodenwacht betrokken en omstreeks kwart over tien arriveerden op Croos wijk admiraal Schulz namens de vloot, de Ortskommandant Ohrloff en namens de Hafencommandantur Kapitan Winter. Onder de burgerlijke autoriteiten merk ten wij op den gemachtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, den lei der van de Notstandsbeihilfe, den heer G. Locher, Ortsgruppenleiter der N.S. D.A.P., Lange en namens het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P. den heer Schon- herr. Voorts waren er detachementen van de drie deelen der Duitsche Weermacht. Nadat allen zich in carré hadden opge steld rondom het graf, nam admiraal Schulz het woord en zei, dat met droef heid, maar ook met trots de gevallen Duitsche soldaten thans werden her dacht. Zij hebben bewezen mannen te zijn, trouw aan hun Führer en volk. Tegelijkertijd herdacht spr. de gevallen soldaten uit den wereldoorlog, die hun leven geofferd hebben in het geloof aan Duitschlands toekomst. Overal waar Duitsche troepen zijn ingezet, ge tuigen thans de heidengraven van Duit sche heldhaftigheid en soldatendom en zij manen de leden der Weermacht op dezelfde wijze hun plicht te vervullen. Tenslotte deelde spr. mede, dat de Hitlerjugend en de Bund Deutscher Madchen voortaan de zorg voor de gra ven der gevallenen op zich zullen ne men, zoodat de nagelaten betrekkingen gerust kunnen zijn. Na de rede van den admiraal brach ten de aanwezige detachementen het militaire eerbewijs, waarna dr. Völ ckers namens den Rijkscommissaris een grooten krans op het monument neerlegde. Daarna werden kransen neergelegd op het graf van de gevallen Duitsche burgers in Rotterdam. Het waren drie kransen, één van den Rijks commissaris, één van den kring Zuid- Holland der N.S.D.A.P. en één van de Ortsgruppe der N.S.D.A.P. In den loop van den Zondag hebben vele militairen en burgers een bezoek gebracht aan de graven der Duitsche gevallen militairen, die evenals de graven van de gesneuvelde Nederland- sche militairen met fraaie witte en roode tulpen waren getooid. ’s Middags omstreeks vier uur hebben manschappen van de Marine, van de Landmacht en een detachement van de Grüne Polizei voor het raadhuis op den Coolsingel gedefileerd. Voor deze gebeurtenis bestond van de zijde van het publiek groote belangstelling. Te Delft Op het Duitsche heidenkerkhof aan den Kanaalweg te Delft zijn gisteren door vertegenwoordigers van de Duit sche Weermacht en de N.S.D.A.P. in Nederland kransen gelegd. Ook losse bloemen werden op de graven gestrooid. vierd. Het vorige jaar was de veldtocht tegen Polen achter den rug. In ongeloof lijk korten tijd en met betrekkelijk wei nig offers was het Poolsche leger ver slagen. In het Westen stonden evenwel nog de groote legers der Westelijke mo gendheden en de soldaten uit den we reldoorlog vreesden, dat de strijd tegen deze legers, verschanst achter een ster ken wal, ontzettende offers zou kosten. Op dezen Heidengedenkdag in 1941 heeft de geschiedenis antwoord gegeven op deze vrees. De legers van Noorwegen, Nederland. België en Frankrijk zijn ver slagen. Engeland is van het continent weggevaagd. Ook dit is met zeer gerin ge offers gepaard gegaan en hiervoor moet men God danken. Door dit te con- stateeren, doet men geen afbreuk aan de verdiensten van de gevallenen. Vele moeders beweenen hun zonen, vrouwen hun mannen en talrijke kinderen moeten opgroeien zonder de vaderlijke zorg. Zij weten evenwel, dat dit offer niet ver geefs is gebracht. Met het bloed der gesneuvelden is een der meest groot- sche hoofdstukken der Duitsche ge schiedenis geschreven. Dankbaar her denkt Duitschland de gevallen helden, die met hun bloed en hun leven den weg naar de overwinning hebben geëffend. Op hen, die niet vielen, rust de zware plicht de dooden niet te vergeten en te blijven denken aan hetgeen zij hebben ge daan. Op allen rust de plicht bereid te zijn voor Duitschland en voor den defi- nitieven’vrede in de wereld het leven te geven. Hierna werd den eere-compagnieën be vel gegeven het geweer te presenteeren, waarna een driewerf Sieg Heil werd uitgeroepen op den Führer. De plechtig heid werd besloten met het spelen der volksliederen. Onder zeer groote belangstelling, vooral van de zijde van zijn collega’s en gemeenteleden, is vanmiddag op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerk hoflaan, het stoffelijke overschot van den bekenden Haagschen emeritus voorganger der Ned. Hervormde Kerk, dr. H. Schokking, ter ruste gelegd. Vooraf vond in de Groote Kerk een rouwdienst plaats, welke geleid werd door dr. M. M. den Hertog. Voor den preekstoel, welke schuil ging achter palmen, stond de baar, waarop en kele bloemstukken rustten De organist, de heer Adr. Engéls, preludeerde voor den aanvang van den dienst op het or gel koraalmotieven. Voorafgegaan door dr. den Hertog wer den de kinderen en verdere familie van den ontslapen predikant het kerkgebouw binnengeleid; de stoet werd gesloten door de Haagsche predikanten. Na het uitspreken van het votum, gevolgd door het gemeenschappelijk zingon van Psalm 337 en 10 en voorlezing van enkele Schriftgedeelten, las dr. den Hertog de twaalf artikelen des Geloofs voor, waarop de gemeente antwoordde met het aanhef fen van Gezang 52 10. Vervolgens hield dr. den Hertog een toespraak, waarbij hij zich inzonderheid richtte tot de kinderen van dr. Schokking. Wij weten ons, aldus ving spr. aan, knechten van deze zinnelijke wereld en het Heer zijn, in de opvaart naar boven ligt ons iet. Wij zijn uit de aarde, aardsch en daarom zijn wij thans zoo aardsch be droefd. De dood is een wreede verstoor der. Juist op den verjaardag van zijn ook reeds gestorven echtgenoote, is dr. Schok king van ons heengegaan. Wij weten niet, wat hem het meest in zijr. leven ge knauwd heeft, den dood van zijn zoo zeer door hem geliefde vrouw, of van zijn jongsten zoon. Hoe heeft hij gehouden van zijn familie en van zijn gemeente, voor wie hij zoo magistraal kon preeken. Zijn gemeente was hem alles. En nu is dat alles voorbij. Groot zal het gemis ook gevoeld worden in den kring van zijn collega's. Kunst zinnig als geen ander, theoloog van for maat, als zoodanig hebben wij hem lee- ren kennen. Voor mijn gevoel, aldus spr., is hij niet te vervangen, doch ook ik ben aardsch georiënteerd. Hij had een vonk: geniali teit. In zijn karakter was een antithese. Eenerzijds was hij een vagebond, doch anderzijds rigoureus, conservatief in hart en nieren. Hij was de man van traditie. Doch ons hart worde niet verontrust Want boven alles klinkt de stem van Hem, Die ons brengt tot hemelsche oriëntatie Hij bereidt ons een woning in het Huis van den Hemelschen Vader, En als wij dit beseffen, worden wij er door opgeheven uit de aardsche sfeer. Door Hem weten wij: ons burgerschap is boven; wij wor den dan nemelsch georiënteerd in onzen Heiland en Zaligmaker. Schokking heeft volgens zijn eigen oordeel ncoit zijn werk beëindigd; nooit heeft hij afscheid kunnen prediken Maar wij weten, dat hij zijn arbeid wel volbracht heeft. Er klinkt een stem uit den Hemel, die zegt: „Zalig zijn de dooden die in den Heer sterven. Zij mogen rusten van hun moeiten en hun werken volgen hen na. Nadat dr. den Hertog het „Onze Va der” had gebeden en den zegen had uit gesproken, werd de kist onder het ge meenschappelijk zingen van de verzen 1. 2, 4 en 5 van Gezang 201, het kerkgebouw uitgedragen. De dienst droeg een indruk wekkend karakter. De helden, die hun leven hebben ge offerd voor Duitschland in den giganti- schen strijd, welke ter vorming van een nieuw Europa wordt gestreden, zijn Zondag j.l. op indrukwekkende wijze herdacht. Te half negen werden hier ter stede bijzondere ochtenddiensten gehouden in de Duitsche kerk aan het Bleyenburg (een voor de militairen, onder leiding van Oberpfarrer Stolte en een voor de Duitsche gemeente, onder leiding van ds. P. Kötzke) zoomede een dienst in de kapel van het St. Aloysius-college aan de Oostduinlaan te dezer stede, waar de voorgangers in passende bewoordin gen de beteekenis van den heidengedenk dag hebben geschetst. Daarna volgde op de algemeene be graafplaats aan de Kerkhoflaan een groot aantal kransleggingen bij het ge- denkteeken „Ich starb, damit Deutsch land lebe’, dat hier de graven be- heerscht van de Duitsche militairen, die in dezen strijd zijn gesneuveld. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart, was met commissaris- generaal Schmidt en verscheidene auto riteiten van de Duitsche Weermacht bij die plechtigheid aanwezig. Terwijl een militair muziekcorps stemmig het lied „Ich hatt’ einen Kameraden’ deed weerklinken, werden kransen neergelegd namens de onderdeden van Leger en Marine, Waffen SS., Polizei en N.S.D. A.P. De zeer vele aanwezige militairen en overige belangstellenden brachten hierbij telkens den eeregroet aan de ge vallen kameraden en wijdden een minuut stilte aan hun nagedachtenis. Te tien uur waren de troepen van Le ger, Luchtmacht en Marine, zoomede van Waffen S.S. en politie in carrévorm opgesteld op het Malieveld, waar de commandeerende generaal een inspectie hield, welke werd gevolgd door het spe len van een koraal door het muziek korps van een regiment. In een toespraak, welke door luidspre kers over het geheele terrein voor alle belangstellenden duidelijk was. zei de generaal o.a.: „Wij groeten en eeren heden de geval lenen, die hun leven voor hun volk heb ben gegeven. Wij danken hen, die door hun grootste offer den weg voor de toe komst van het Duitsche volk hebben be reid. Geen van ons weet, wie zijn leven voor deze toekomst nog zal moeten offe ren, doch voor ons staat vast, dat geen offer te groot is. nu het gaat om een onverwoestbaar fundament te bouwen voor dit volk in het nieuwe Europa”. Spr. eindigde zijn toespraak met een heilgroet aan den Führer, Adolf Hitler. Tenslotte werden het Deutschlandlied en het Horst-Wessellied ten gehoore ge bracht. De troepen marcheerden hierna af, om langs een omweg door een deel van de stad het Lange Voorhout te berei ken. waar te kwart voor elf onder mu zikale begeleiding werd gedefileerd voor den commandeerenden divisie-gene- raal. Te Arnhem Ter gelegenheid van den heidenge denkdag heeft gisteren op het Duitsche heidenkerkhof, dat gelegen is op het landgoed van C. graaf von der Goltz aan den Velpscheweg te Arnhem, een kranslegging plaats gehad. Vervolgens werden verschillende kransen op het gedenkteeken gelegd. Een afdeeling Grune Polizei zong het lied „ch hatt Grüne Polizei zong het lied „Ich hatt Te Amersfoort Te Amersfoort heeft gistermiddag eveneens door de S.S. een herdenking plaats gehad van de gevallenen. Een afdeeling van de S.S. stond in carré opgesteld. De commandant hield een toespraak. Daarna had bij het Wehr- machtsheim een défilé plaats voor den Ortskommandant en den plaatselijken commandant van de S.S. Het muziek corps van het regiment bracht een aan tal liederen ten gehoore. Door de afdee ling van de N.S.D.A.P., die bij deze herdenking als gast tegenwoordig was. zijn bloemen gestrooid op de graven van gevallenen op de begraafplaats „Rusthof’. POSTZEGELVEILING Door de Veiling.Combinatie zal Vrijdagmiddag 21 en Zaterdagmiddag 22 dezer in de groote zaal van Café Riche een postzegelveiling worden gehouden. t ®:-5 .- 8£'<

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13