De Führer eert de gesneuvelden t I I onder I No. 17827. Londen Zuid-Engeland bestookt en 1941. Maandag 17 Maart. WINTERHULP NEDERLAND lieg- uan 7.47 uur tot 7.49 VERDUISTEREN n.m. v.m. i I De rede den Rijkscommissaris van uur Landing Bntsche van Griekenland troepen De strijd ter zee De Bntsche communiqué’s De „Heldengedenktag” te Berlijn „Winterhulp Nederland” Havenwerken en v velden gebombardeerd 17 Maart No. 773503 in De huizencollecte Duitsche tegenspraak i No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 5 f Nachtdienst dokters Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 f -v - f s,'^< t/i Jtl 'S g I Maan: g 1.16 uur v.m. onder 10.43 2 I 2 Ziekenvervoer bij nacht: g Rij van eeregasten tijdens de rede van den Rijkscommissaris te Amsterdam (Stapf) Britsche duikboot en groot koelschip verloren De gevaren van een reis over den Atlantischen Oceaan Het Duitsche Weermachtbericht 10.01 uur v.m. 18 Maart op u. S A 7 x v.m. 19 Maart op 2.25 u. v.m. 5 HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: f A t zijn hun ver- in te van Tusschen 10 u. n.m. en 7 n. v.m. No. 394920 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve ,op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H, E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 verliep volgens plan, wat in vier jaar van onuitsprekelijke opofferingen in den we reldoorlog niet gelukt was, voltrok zich binnen weinige weken, n.l. de ineenstor ting van het Britsch-Fransche front. Zon der dat rekening gehouden wordt met de platvloersche meeningen van den toenma- ligen met schuld overladen Britschen pre mier zal dit jaar 1940 in de wereldge schiedenis opgenomen worden als een der rijkste aan beslissingen en der belangrijk ste in zijn gevolgen. Want in dit jaar trad een verschuiving van krachten in, die van waarlijk historische beteekenis is. Als Duitschland nog in het jaar 1918 slechts een deel van deze successen had kunnen boeken, zou de wereldoorlog gewonnen zijn. De gebeurtenissen ,n 1940. Deze verantwoordelijke oorlogsstokers hoopten echter, door Polen op den voor grond te schuiven, niet slechts de uiter lijke aanleiding tot den oorlog te vinden, doch de versplintering van de Duitsche krachten, die hun reeds in den wereldoor log zoo nuttig voorkwam, reeds bij voor baat te verzekeren. De 18-daagsche veld tocht in Polen heeft de hoop den bodem ingeslagen In trotsch vertrouwen kon de Duitsche natie onder deze omstandigheden het jaar 1940 beginnen. Desondanks leefde ons volk geenszins in zelfmisleiding omtrent de moeilijkheden van het aangebroken jaar. De strijd in het Westen, waaraan iedere oude Duitsche frontsoldaat nog thans een herinnering be waart van een lijdensweg zonder einde, moest worden beslist. Met volledige ken nis van onze voorbereidingen en plannen, in grenzenloos vertrouwen op den Duit- schen soldaat, op zijn bewapening, zijn aanvoering, zijn kunnen en vooral zijn houding, waagde ik het op de vorige her denking der gevallenen den aanstaanden strijd als de roemrijkste overwinning van onze geschiedenis aan te kondigen. Acht weken later begon deze strijd Doch nog voor de weermacht in het Westen aantrad, was misschien de belang rijkste beslissing in dezen oorlog reeds gevallen. Den 9den April is met weinige uren voorsprong de gevaarlijkste poging van Engeland verijdeld om de Duitsche defensieve kracht van het Noorden uit in het hart te treffen. Toen de ochtend van den lOden Mei gloorde, was deze in zijn gevolgen mis schien ernstigste bedreiging van onze mili taire en economische positie reeds met succes afgeweerd. De strijd om de beslis sing in het Westen kon dus beginnen. Hij Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. □oodengedenkdag in Frankrijk De Duitsche Weermacht in Frankrijk heeft gisteren op alle Fransche militaire begraafplaatsen, waar Duitsche soldaten begraven zijn, plechtigheden gehouden. Bijzonder indrukwekkend waren de plechtigheden op de begraafplaats Ivry te Parijs en op Bagneux. woedden, toen opnieuw de eerste Duit sche golven boven het havengebied der stad verschenen. Bij het heldere zicht en doordat de doelen door de geweldige brandhaarden werden aangegeven, troffen de bommen met een nauwelijks te over treffen nauwkeurigheid doel. De aan beide zijden van de Clyde gelegen scheepswerven, silo’s en tankinstallaties waren door een dicht rookgordijn om huld, waardoor geweldige steekvlammen omhoog schoten. Brandende schepen, wel ke tijdens het lossen door den nachte- lijken aanval waren verrast en smeulende fabrieken, waarin nog de branden van de vorige aanvallen nagloeiden, vormden een omlijsting van dit beeld der vernieling. De verkenning van het Duitsche lucht wapen heeft reeds thans uitgewezen, dat de in de laatste 3 nachten ondernomen aanvallen op Liverpool en Glasgow en met de hiermede gepaard gaande onover zienbare vernielingen aan industrieele- en haveninstallaties alsmede de vernietiging van talrijke silo's en pakhuizen voor de Britsche oorlogseconomie verliezen heeft doen ontstaan van katastrophalen om vang. Geweldige branden in Glasgow In aanvulling op bovenstaand weer- machtbericht verneemt het D.N.B., dat de branden in Glasgow, ontstaan door den aanval van den vorigen nacht, nog Voltooiing in 1941. Thans staat de Duitsche Weermacht in een gebied van ontzaglijke afmetingen ge reed om, numeriek en materieel op de geduchtste wijze versterkt, besluitvaardig en vol vertrouwen datgene te voltooien, wat in het historisch beslissende jaar 1940 begonnen was. Hiermee nu treden wij thans met nog meer recht dan in 1940 voor de Duitsche helden van het verleden. Nog weten wij allen wat zij vooral in den wereldoorlog moesten dulden en hebben gepresteerd Maar voor hun offer zelve buigen wij ons niet meer als onwaardigen neder. Toen de Duitsche divisies hun opmarsch in het Westen begonnen, heeft de huidige her denking der gevallenen haar verhevensten aanvang genomen Want op ontelbare sol datenkerkhoven stonden in dankbare ont roering de zegevierende zonen aan de gra ven van hun heldhaftige vaders. Het Duit sche volk heeft alles weer goedgemaakt, wat het eens in waanzinnige verblinding prijsgaf en verloor. Het gevoelt zich weer den voltrekker van den wil zijner dappere voorvaderen. Naast de dooden van den wereldoorlog rijen zich nu de slachtoffers van de voort zetting van dezen strijd. En weer 'iggen als destijds de zonen van ons volk overal verspreid in de wijdheid van landen en zeeën als de dappere strijders voor hun Groot-Duitsche vaderland. Het is dezelfde Duitsche mensch, die zijn leven als geheel zet en offert om aan zijn volk als geheel de toekomst eindelijk te verzekeren en een vrede af te dwingen, die tot een betere organisatie der menschelijke gemeenschap leidt, dan die vrede, dien de dictatoren van Versailles misdadig gebrouwen hebben. Wij herdenken evenwel ook de Italiaan- sche soldaten, die thans als bondgenooten in een groot deel van de wereld eveneens I hu.i leven hebben moeten geven. Hun idealen en strljddoeleinden zijn dezelfde als de onze de wereld is er niet alleen maar voor enkele weinige volken en een orde, die zich voor eeuwig slechts op bezitters en haveloozen wil baseeren, be staat slechts tot de haveloozen besluiten hun recht op Gods aarde te proclameeren en er voor op te komen. voering belastte hij den chef van het Opperbevel der Weermacht. Tot algemeen bouwtechnisch adviseur benoemde hij professor Wilhelm Kreis. want wij redden datgene, waarvoor ook zij eenmaal gevallen zijnDuitschland, ons volk en zijn Groot-Duitsch Rijk. Ter gelegenheid van den „Heldenge- denktag” is gistermiddag in het tuighuis te Berlijn een herdenkingsplechtigheid ge houden voor hen, die in den wereldoorlog en in dezen oorlog gesneuveld zijn. De Führer heeft hierbij een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Wanneer het Duitsche volk in 1941 zijn helden eert, dan geschiedt dit in een tijd en onder omstandigheden, die ons het recht geven, met opgeheven hoofd degenen te herdenken, die in de gevechten in een ver en in een nabij verleden hun leven voor de natie geofferd hebben. Toen wij twaalf maanden geleden in deze gewijde hal onze helden herdachten, lag achter ons het al leszins geslaagde begin van een oorlog, dien Duitschland niet gewild heeft, doch die ons opgedrongen was door dezelfde krachten, die voor de geschiedenis reeds de verantwoordelijkheid dragen voor den grooten volkerenkrijg van 19141918. Het waren de elementen, die zich destijds ten doel stelden, de Duitsche natie het primi tiefste levensrecht te ontrooven, die in de jaren van het dictaat van Versailles de politieke slavernij en economische /erar- ming van Duitschland tot dogma eener nieuwe wereldorde maakten en die thans weer de wederopstanding van ons volk met denzelfden haat bejegenden, waarmee zij eens het Tweede Rijk vervolgden. Met volkomen miskenning van den toestand en een daaruit voortvloeiende verkeerde be- oordeeling van de eigen en de Duitsche kracht, echter ook in algeheele onwetend heid omtrent de wilskracht en de vastbe radenheid van de nieuwe Duitsche leiding geloofden zij, dat het voor de tweede maal terneer slaan van het Duitsche volk ge makkelijker zou zijn dan de eerste maal. Toen de Amerikaansche generaal Wood voor de commissie van onderzoek van den Amerikaanschen Senaat verzekerde, dat Churchill hem reeds in 1936 had verklaard dat Duitschland reeds weder te machtig was geworden en daarom in een nieuwen oorlog moest worden vernietigd, werd door dit feit, dat thans door de geschiede nis is bevestigd, slechts de ware verant woordelijkheid voor de tegenwoordige ontwikkeling in het licht gesteld. Enge land en Frankrijk wilden den oorlog, al leen waren het minder de volken, dan wel dunne lagen, die op politiek en financieel gebied leiding gaven, en waarachter als laatste drijvende kracht het internationale Jodendom met zijn over de geheele wereld loopende samenzweringen, de democratie en vrijmetselarij staat. Engelsche kringen te Istanboel geven toe. meldt United Press, dat Britsche strijdkrachten in Griekenland zijn geland en verklaarden, dat deze de Grieken bij de verdediging van de Rupolpas ten Noorden van Demirhissar zullen steunen en indien noodig aan de verdediging van Saloniki zullen deelnemen. Naar beweerd werd zijn deze troepen 150.000 a 200.000 man sterk. Er bevinden zich troepen- onderdeelen bij die reeds in Frankrijk en Libye hebben gestreden. Over de aankomst van Britsche troe pen in Griekenland verluidt te Istanboel, dat deze alleen voor defensieve doelein den en tot steun van de Grieken daarheen getransporteerd zijn en dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat zij een offensief op den Balkan zuilen inzetten. Goed ingelichte waarnemers verklaarden dat een Britsch offensief op den Balkan met een zelfmoord gelijk zou staan, daar de zwakke strijdkrachten, die Enge land in het Naburige Oosten heeft met inbegrip van de troepen in Afrika tezamen net 400.000 man bijna onbe grensde Duitsche strijdkrachten tegenover zich zouden vinden. dat alle Britsche vliegtuigen van deze jperaties onbeschadigd waren terugge keerd. In feite zijn 8 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In de officieele commu niqué’s van de hoogste Britsche militaire instanties van 14 Maart ontbreken de doeltreffende en succesvolle aanvallen op Agedabia en Marsa el Brega geheel. In het officieele Britsche communiqué van 8 Maart werd beweerd, dat tijdens een zwaren aanval op Malta 16 vijandelijkc vliegtuigen waren neergeschoten, terwijl slechts een enkel Engelsch jachtvliegtuig werd vermist. In werkelijkheid werden 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten en 3 andere op den grond vernield. De tijdens den wereldoorlog door Duitschland gepu bliceerde cijfers over de tot zinken ge brachte Britsche scheepsruimte werd toentertijd geheel bestreden. Op 7 Maart 1941 werden zij eindelijk door Londen bevestigd. Op zekeren dag echter zal Londen alle opgegeven cijfers over Britsche verliezen in dezen oorlog als zijnde juist moeten toegeven. Engelsche vrachtboot aangevallen Duitsche bommenwerpers met grooten actieradius hebben 350 k.m. ten Westen van de Donegal-baal in Noord-Ierland een tanval gedaan op een zwaarbewapenden Britschen koopvaarder van 5000 b.r.t Deze aanval had zooveel succes, dat de vrachtboot met slagzij bleef liggen, ter wijl zich veel rook ontwikkelde, zoodat zij verloren gerekend kan worden. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. De directie van „Winterhulp Neder land” deelt mede: Bij de huizencollecte van „Winter hulp Nederland” van heden tot a.s. Zaterdag zal in geheel Nederland van huis tot huis worden ge gaan om nogmaals een offer te vragen voor steun aan behoeftige landgenooten. Onder groote opofferin gen hebben duizenden collectanten zich beschikbaar gesteld voor dit werk. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt dat uw gift klaar ligt of stelt een be drag aan een uwer huisgenooten ter hand, indien ge uw woning verlaat, opdat de collectanten niet vele malen naar eenzelfde adres behoeven terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol verwach ting naar uw offer uit! gelden zeker lang p 1! achten. Lv -- nog pas in zijn reeds aangetoond te klein deel van ons bleken, dien grooten l- gen, terwijl met name verschillende collecten de buiten deze om L ring is. Hierin een flinke verbet.^7cebreicl mo gen de bevolking in zoo en gelijken kring tot o iiy(jeD<le landge- ten bate van onze n J bijeen te nooten zooveel van de huis- brongen dit is h< t lijstcollccte van deze wees. Wie geven kan, geve! Deze week zal door Winter hulp- Nederland in geheel Nederland huis aan huis worden gecollecteerd ten be hoeve van onze noodlijdende landgenoo ten, in het vertrouwen, dat de ijverige collectanten niet voor gesloten deuren, maar vooral niet voor gesloten beur zen komen te staan. Want er is veel, héél veel noodig, want bedroevend groot is in ons land het aantal van hen, die dringend geholpen moeten worden om zich met hun gezinnen staande te houden, en zeer groot is de nood van velen hunner. Nog pas zijn hieromtrent ook in ons blad welsprekende cijfers meegedeeld, zoodat wij hierop nu niet dieper behoeven in te gaan. Het is de moreele en sociale plicht van ieder onzer, die hiertoe in staat is, naar vermogen bij te dragen ter, leni ging. zooveel mogelijk, van den nood onzer door het lot misdeelde landge nooten. Dit beteekent, dat men, nu men voor dien steun vooral op „Winterhulp is aangewezen en men weet, dat het doel zonder „Winterhulp” thans niet kan worden bereikt, met milde hand overal de inzameling van deze week zal moeten gedenken, gedachtig aan de leuze „Voor het volk, door het volk”. In zijn de vorige week te Amsterdam gehouden groote rede, heeft Rijkscom missaris Rijksminister Seyss Inquart, onder vele andere belangrijke onder werpen, ook de Nederlandsche Winter hulp besproken. Vooral wenschte de Rijkscommissaris duidelijk te maken, dat volgens Duit sche opvatting, Winterhulp niets met liefdadigheid te maken heeft. „Liefda digheid aldus dr. Seyss Inquart del om maatschappelijke, politieke of confessioneele gebeurtenis en een mid del om martschappelijke, politieke of confessioneele doeleinden te bereiken. Ik ontken niet dat er ook in die krin gen menschen zijn, die handelen uit een werkelijk verantwoordelijkheidsbesef. De instellingen zelf streven echter in werkelijkheid altijd andere doeleinden na. Winterhulp heeft met liefdadigheid niets te maken, zij spruit voort uit de verantwoordelijkheid voor den volksge noot en is de vervulling van een ver hoogden plicht, welke ontstaat uit de grootere mate van recht en bezit. Deze liefdadigheidsorganisaties kunnen en zullen meestal de dekmantel zijn voor alle mogelijke machinaties. Zij moeten daarom ten tijde van de bezetting ge neutraliseerd worden. Dit is gebeurd in de Winterhulp. Deze instelling is ook tegenover de Duitsche zijde welbewust geneutraliseerd geworden. Wij hebben daarmede niets meer te maken dan de nu eenmaal onontkomelijke aandacht als bezettende macht vereischt. Wanneer onze adviezen op grond van onze erva ringen nuttig kunnen zijn, zal ons zulks verheugen. Maar deze geneutraliseerde Winterhulp, die thans uitsluitend Volksche verantwoording en niet meer liefdadigheid is, schijnt velen Neder landers niet naar den zin te zijn. Na tuurlijk werden weer de dolzinnigste geruchten verspreid. Het geld zou naar Duitschland gaan. Alsof ik als Rijks commissaris op deze moeizaam en open baar verzamelde centen en guldens zou zijn aangewezen.” Als tegenstelling deed de Rijkscom missaris vervolgens de verheugende inededeeling, dat het DuitscheWin- terhulpwerk ook Nederlandsche kinde ren en moeders naar de Duitsche her- Stelhuizen zal zenden. A A A A A A A A Heidengedenkdag te Brussel Gisteren had in het dienstgebouw van het militaire bestuur te Brussel een een voudige* maar indrukwekkende plechtig heid plaats ter gelegenheid van den heidengedenkdag. De militaire bevelheb ber van Belgi; en Noord-Frankrijk, de generaal der infanterie von Falkenhau- sen, hield een rede. Terwijl verleden jaar op heidengedenkdag, zoo zeid; hij, de blikken Oostwaarts gericht waren, staat men thans meer in den geest aan de graven der soldaten in het Westen. Hier rusten zij naast de gesneuvelden van den wereldoorlog, wier offers dat heeft de triomftocht der laatste jaren bewezen niet vergeefsch zijn geweest. Tenslotte deed de militaire bevelhebber een beroep op de soldaten, om evenals de gevallen kameraden tot het laatst hun plicht te doen en alles over te hebben om de overwinning te behalen. Na de plechtig heid bracht de militaire bevelhebber met de hier vertoevende commandanten een bezoek aan het heidenkerkhof te Brussel, waar hij aan de graven der Duitsche en Italiaansche gesneuvelden kransen neer legde. Ook de vertegenwoordiger van Italië graaf Della Posta, bewees de zelfde eer aan de dooden van de verbon den legers. A A A A 5 A A A A A A A W.H.N. ter bereiking van haar, het ge heele Nederlandsche volk zoowel voor in- zamelen als uitdeelen, omvattende doel, zich verplicht kunnen zien om langs an deren weg het contact met de bevolking, in beiderlei zin, zoo volledig mogelijk te maken. Zoo geeft hetgeen de Rijkscommissaris over het Nederlandsche Winterhulpwerk heeft gezegd, stellig aan velen stof tot overdenking. Aan het slot van zijn betoog over dit onderwerp gewaagde dr. Seyss Inquart van het succes van dit werk, ge tuige de reeds bereikte resultaten en de stijging van de opbrengst der inzame lingen. ,,Het Nederlandsche volk”, zoo besloot hij, „mag deze ontwikkeling voor zichzelf als een goed teeken beschouwen. Niettemin: het succes is als betrek kelijk te beschouwen. Tegenover de zeer hooge eischen, welke veler nood in ons land stelt, zijn de tot dusver ingekomen zéker ;«..g niet voldoende Ie De directeur-generaal heeft dit j genoemd betoog erbij voegende, dat een veel 3 volk bereid is ge nood te helpen leni- de opbrengst der in verhouding tot gedane giften, te ge- leniging van den in sterlt overwe- 1 op de Waardige kerkhoven voor Duitsche oorlogsdooden De Führer heeft ter gelegenheid van de herdenking der gevallenen last ge geven tot den aanleg van waardige sol datenkerkhoven ter bijzetting van de ge vallenen van dezen oorlog. Met de uit- Geen mogendheid en geen steun ter wereld zullen aan den uitslag van dezen strijd iets veranderen. Engeland zal val len. De Eeuwige Voorzienigheid laat niet diegenen zegevieren, die bereid slechts voor de heerschappij van goud het bloed van menschen te gieten. Duitschland heeft van Engeland en Frankrijk niets verlangd. Alle keeren, dat het afstand van iets gedaan heeft, benevens zijn ontwapenings- en vredes voorstellen waren vergeefsch. De inter nationale financieele plutocratie wil de zen oorlog tot het einde toe voeren. Der halve moet en zal het eind van dezen oorlog haar vernietiging zijn. Moge dan de Voorzienigheid ons den juisten weg doen vinden om de volken, die hun boeien kwijt geraakt zijn, naar een betere orde te leiden. Koud en vastberaden zullen wij der halve in 1941 aantreden om te voltooien, wat vorig jaar begonnen is. Onverschillig waar te land, ter zee of in de lucht Duitsche soldaten strijden, zij zullen weten, dat deze strijd het lot. de vrijheid en de toekomst van ons volk voor altijd beslist. Door dezen strijd zegevierend te beëindigen danken wij alle helden van het verleden op de waardigste wijze, Dat hier te lande de bood onder de bevolking Kende mate is komen te rusten Behouders der overheid (zelfs af gezien van den steun aan werkloozen) heeft nog pas de directeur-generaal van W.H.N. ook *n ons blad met cijfers aangetoond zoo dat wij ook hierop, mede in verband met het daarbij door den directeur-generaal geleverde uitvoerige betoog, niet verder behoeven in te gaan. Niettemin zal nie- Jhand de beteekenis van veel charitatief huw1 ons ontkennen. De Winter- “Uln-Nederland werd gesticht met de be- oehng te centraliseoren en te coördinee- h, liefst in samenwerking met de be- var’ e Hoede organisaties, welker er- yn8 en medewerking van «eel zou kunnen zijn. Zou echter, M'erl WeK erbij gevoegd. die inedo- Klug niet zijn te verkrijgen, dan zou De Engelsche admiraliteit deelde gis teren mede, dat de Engelsche duikboot „Snapper” over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. De ,,Snapi>er” was in 1935 van stapel geloopen Zij had een waterverplaatsing van 670 ton en een bemanning van 49 koppen. De snelheid bedroeg 15 mijl boven en 10 mijl onder water. De be wapening bestond uit 6 torpedolanceen» buizen, een stuk geschut van 7.6 c.m„ en een machinegeweer. Voorts is, volgens een mededeeling vai» Newyorksche zeevaartkringen, het op éét> na grootste motorschip met koelinrich- ting, de 11.900 b.r.t. groote ,,Africanl Star”, door Duitsche actie tot tinken ge. bracht. Het schip hoorde te Londen thuis en was eigendom van de Blue Star Line. „Associated Press” seint uit Ottawa een verslag van den leider van het Londen- sche filiaal der Canadian Press, Sam Ro bertson, over zijn recente terugreis naar Canada. Robertson maakte deze reis in een Britsch convooi, dat tweemaal door Duitsche duikbooten werd aangevallen en ten minste 4 schepen verloor, De eerste aanval geschiedde kort voor het ochtendkrieken en reeds was het met het grootste schip van het convooi, een tankboot, en 2 andere vrachtbooten ge daan, alvorens het escorteschip een tegen, actie kon ondernemen. De tweede aanval werd aan den rand van een gevaren- De officieele Britsche communiqué’s van de ministeries van luchtvaart en bin- nenlandsche veiligheid, alsmede van de Admiraliteit bevatten de laatste dagen een groot aantal onjuistheden, die niet onbesproken kunnen blijven, aldus het D.N.B. Zoo heeft men bijv, den volgenden zin kunnen lezen „Overigens was ‘de vijandelijke activiteit op 11 Maart gering. Men maakt geen melding van neergewor- pen bommen.” Op 11 Maart echter heeft het Duitsche luchtwapen op zeer effect volle «vijze Londen. Birmingham, South ampton en Portsmouth met bommen be stookt. In een Britsch officieel commu niqué van denzelfden dag werd gezegd, dat Duitsche aanvallen „slechts zeer ge ringe successen” hebben gehad. Het be treft hier de aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op Liverpool en Birken head, welke groote successen hebben op geleverd. Vooral Amerikaansche bladen maken melding van de geweldige bescha digingen aan de haveninrichtingen en fa brieken der genoemde steden. Op 13 Maart deelde Reuter mede, dat slechts één Britsch vliegtuig werd vermist. Een feit is. dat op dezen dag 5 Engelsche vliegtuigen verloren zijn gegaan, onge acht de vliegtuigen, die in den nacht van 12 op 13 Maart tijdens vluchten boven Rijksduitsch gebied werden neergeschoten. In verband met Engelsche operaties op den Balkan meldde Reuter op 13 Maart, Het Opperbevel der Weermacht deelde gisteren mede: Het binnenrukken der Duitsche troe pen in Boelgarije verloopt nog steeds volgens de plannen. Een sterke formatie gevechtsvlieg tuigen heeft in den afgeloopen nacht ondanks de moeilijke weersomstandig heden belangrijke doelen in Londen en Zuid-Engeland aangevallen. In de haven van Londen ontstonden verschei dene middelgroote branden en een brand van grooten omvang. Op andere plaatsen in Zuid-Engeland werden vliegvelden en havenwerken doeltref fend met brisant- en brandbommen be stookt. In Noord-Afrika hebben Duitsche verkenningsvliegtuigen met goed gevolg autocolonnes en troepenconcentraties nabij Agedabia aangevallen. Op het eiland Malta heeft de Duit sche luchtmacht de vliegvelden Halfar en Lucca gebombardeerd. Een Duitsch jachtvliegtuig heeft hierbij in een luchtgevecht een Britsch «Vliegtuig van het type Vickers-Wellington neer geschoten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten in het Westduitsche grensgebied eenige bom men geworpen. Er is geen militaire schade aangericht. De materieele schade is overigens gering. In een krijgs gevangenkamp werden 2 Franschen door een Britsche brisantbom gewond. In het tijdvak van 12 tot 15 Maart heeft de vijand 31 vliegtuigen verloren, waarvan 11 in luchtgevechten, 11 door nachtjagers, 6 door afweergeschut en 3 door marinegeschut. Over dezelfde periode bedragen de eigen verliezen 21 vliegtuigen. - w V I I 5 Ziekenfondsleden de Volharding: s 1 5 Drieërlei wordt in de aangehaalde woor den van dr. Seyss Inquart sterk naar voren gebrachtde tegenstelling tusschen het van ouds hier te lande bekende liefda digheidswerk in zijn verschillende vor- tnen (particulier en kerkelijk) en het ge centraliseerde Winterhulpwerkde zelf standigheid van den arbeid van Winter- hulp-Nederland tegenover de Duitsche instanties, het Nederlandsche karakter Van W.H.N. dus; en de tegenzin, welke zich onder de Nederlandscne bevolking jegens deze stichting en haar werk heeft geopenbaard en waartegen de Rijkscom- tnissaris, na juist op het Nederlandsche karakter van W.H.N. den nadruk te heb ben belegd, ook met beslistheid stelling heeft genomen. Geen twijfel, of zijn woor den zullen hier te lande aandacht hebben gevonden. Het volk een strijdende eenheid Ook het vaderland moet in dezen oor- lc’ zwaarder offers brengen dan vroe ger. Ook zijn heldendom draagt er toe bij, dat de beslissendste strijd uit de Duitsche geschiedenis succesvol wordt. En hier toont niet alleen de man zijn weerstandsvermogen, maar vooral ook de vrouw. De natie is thans een strij dende eenheid geworden. Niet omdat zij dezen strijd zocht, maar omdat hij haar werd opgedrongen. Zoodra Engeland en Frankrijk den oorlog hadden verklaard, begon Engeland ook den oorlog tegen het burgerleven. Aan de blokkade van den wereldoorlog, aan den oorlog van den honger tegen vrouwen en kinderen voegde het ditmaal den lucht- en brand- oorlog tegen vreedzame dorpen en steden toe. Doch Churchill zal met den door hem misdadig ontketenden luchtoorlog niet Duitschland vernietigen, doch Brittannië zelf. En evenzoo zal de blokkade niet Duitschland treffen, doch degenen, die haar hebben ontketend. Als nu het invallen van den winter de oorlogshandelingen te land al beperkte, dan zijn toch de gevechten in de lucht en op zee doorgegaan. Aan het helden dom van onze duikboot- en scheepsbe manningen paart zich het heldendom van onze vliegers. Wij kunnen de herdenking der geval lenen niet waardiger besluiten dan door vernieuwing van onze gelofte den door onze internationale tegenstanders ontke tenden strijd tot onze vernietiging een definitieve Duitsche zege om zetten. Achter ons ligt een winter veel werk. Wat aan onze opleiding nog te verbeteren viel, is geschied. De Duit sche Weermacht is thans tot het militair sterkste werktuig van onze geschiedenis gerezen. Waar in deze wintermaanden onze bondgenoot in de eerste plaats de geheele kracht van de Britsche aanvallen te dragen kreeg, zal van nu af de Duit sche Weermacht haar deel van deze lasten weer overnemen. Geen mogendheid en geen

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1