spreekt U dan ÉÉN TAAL MEER DAN NU? Tinguaphone Linguaphone leert U 29 talen: Toenemende gevechtsactie het aan Grieksche front Rede Gesteld de oorlog is over 4 maanden afgeloopen GOUD E «ZILVER van voor Britsche aanvallen bij Keren hervat De kwestie van Ameri kaansche levensmiddelen Frankrijk 2 pag. ZWEDEN - TTAAGSCHE COURANT Maandag 17 Maart 1941 le bl. Roosevelt CANADEESCHE BRANDWEERLIEDEN VOOR LONDEN Amerikaansche oorlogsschepen bezoeken Nieuw-Zeeland DUITSCHLAND Zie verder le blad, pag. 3 Turksch ambtenaar op weg naar Berlijn JUWEELEN I hop°Se” RINGEKHUIS, Prinsestraat 86 Begin April naar Fred. Hendriklaan 150! Nieuwe troepen onder de wapene? De moeilijkheden der Engelsche scheepvaart ENGELAND VEREENIGDE STATEN Een schip met zure appelen. Als er zulke buien in de lucht zitten, zorg dan vooral, ASPIRIN in huis te hebben. Beroep op het Amerikaansche volk om offers te brengen Het Italiaansche weermachtbericht Geweldige Italiaansche offensieve beweging in Albanië Grieksche reservisten van de luchtmacht gemobiliseerd Feestelijke viering van het tweejarig bestaan van het protectoraat Bevin roept op tot den arbeid Fransch - Duits ch Engelsch - Spaansch etc. etc. KEULAMEb. ■"Wr Roosevelt’s werkelijke bedoelingen Halifax, taal. HC 39 li L Italiaansch commentaar gewerkt, Duitsche luchtaanval op Malta koopen wij tegen hoogsten prijs DE RESULTATEN VAN BEVIN’S OPROEP AAN DE VROUWEN tot op 26 Augustus de Deensche beman ning aan land werd gezet en Engelschen aan boord kwamen De kapitein van de ,,Aase Maersk” heeft tijdens het verhoor verklaard, dat hij tevergeefs geprotesteerd heeft tegen het in beslag nemen door de Engelschen. de ons Ie Staten en En- doen. een voor Naam: Straat: Plaats: N.Z. Voorburgwal 112 W - Amsterdam De verwerkte stof. In elk der cursussen Is een woorden schat van ca. 3000 woorden verwerkt. Dit Is 3 maal zooveel als In het Nederlandsch voor practlsche doel einden gebruikt. De stof Is uit het dagelijksche leven gegrepen, zoodat zeker zijt, dat üw woordenkeus over eenkomt met de omgangstaal, zooals zij in het land zelf wordt gebruikt. Straks is het weer vrede! Wét al kan sen, wit al nieuwe perspectieven dan, voor leder die maar wilMaar éérst üw talenkennis ultbrelden, of oude talenkennis ophalen! Hoe? Op de vlugste, geniakkclükste ma nier die er ter wereld bestaat: pei Linguaphone! Eerst luistert IJ.... dan spreekt U. In 60 uren kunt L de taal Uwer keuze meester zijn! De Natuurlijke Methode. Door luisteren en naspreken leerde U als klein kind üw moedertaal op on berispelijke wijze spreken en verstaan. U leerde dit op een leeftijd, dat U nog niet doordrongen waart van de noodzaak hiervan: U deed er dan ook geen moeite voor, het ging spelender wijs en zonder eenige Inspanning. Talen leeren. Het Is vanzelfsprekend, dat O een taal het beste en het snelste leert Indien de Natuurlijke Methode gevolgd wordt. De LINGUAPHONE leert U ’n vreemde taal op deze wijze met behulp van de GRAMOFOON. Werkelijk spreken en verstaan. Een direct gevolg van deze manier van opnemen en verwerken der stof Is, dat U In eerste Instantie de taal leert spreken en verstaan. Reeds na enkele lessen hebt het gevoel dat U een eenvoudig gesprek kunt volgen endat er zeer spoedig actief aan zult kunnen deelnemen. Het leeren lezen en schrijven gaat hierna uiter aard ook veel vlotter en beter. Wetenschappelijke opbouw. De taalkundigen van wereldnaam zijn ■■■■■■■■■■■■■■■■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■•■■■■■■■ai U gelieve mij nadere inlichtingen te verstrekken, i tk interesseer mij voor de de rede zien, be- het vraagstuk op practische en realisti sche wijze hebben aangevat. Dit Duitsche stelsel wordt dan ook thans in Engeland grondig bestudeerd. HARRIMAN IN ENGELAND De persoonlijke vertegenwoordiger van president Roosevelt, Harriman, die op dracht heeft de regeling voor de Ameri- kaansche hulp aan Groot-Brittannië te bespreken, is Zaterdag, naar de Britsche berichtendienst meldt, komende van Lis sabon op een Engelsch vliegveld aange komen. Harriman zal zijn hoofdkwartier opslaan in de Amerikaansche ambassade. De leden van zijn staf worden de vol gende week in Engeland verwacht. „Associated Press” meldt uit Toronto, dat de burgemeester van deze stad tele grafisch verzoek heeft ontvangen van den burgemeester van Londen om nog meer Canadeesche brandweerlieden naar Lon den en andere Britsche steden te willen zenden. Het ministerie van marine te Washing ton bevestigt in een officieele mededee- ling. dat de Amerikaansche kruisers „Brooklyn” en „Savannah”, alsmede 4 torpedojagers tijdens een oefentocht in den Stillen Oceaan een informeel bezoek van 3 dagen zullen brengen aan Auckland in Nieuw-Zeeland. het er over eens, dat het prlncip dat aan de LINGUAPHONE ten grond slag ligt, niet alleen gezond, doch tevens logisch en wetenschappelijk vei antwoord is LINGUAPHONE heeft niet gerust al vorens zij de zekerheid had, dat de allerbeste taalkundigen uit de vreemde landen aan haar organisatie verbon den waren, teneinde ook den opbouw en de ontwikkeling van elk barer cursussen langs wetenschappelijk" lijnen te doen plaats vinden De Londensche correspondent van „Gö- teborgs Handels- en Scheepvaartblad” meldt over het resultaat van den oproep van minister Bevin, aan de vrouwen, dat na enkele dagen de belangstelling al is verminderd Te New Castle hadden zich de eerste 3 dagen 189 vrouwen voor werkzaamheden in munitiefabrieken aan gemeld, in de overige steden aan de Tyne bij elkaar 370, in Londen slechts Westkust 35. bevoegde resultaat men de dagelijksche persconferentie het volgende commentaar op De uit Marokko komende levensmiddelen De uit Marokko naar Frankrijk ko mende levensmiddelen worden niet door de Duitsche autoriteiten in beslag ge nomen, aldus de kop boven een bericht in de „Effort’, dat de desbetreffende Engelsche berichten logenstraft. Wan neer steeds weer wordt beweerd, dat de Marokkaansche goederen, evenals alle andere te Marseille aankomende goede ren door de Duitsche autoriteiten in be slag worden genomen, dan is dit een plompe vooral echter een duidelijk op vallende leugen, zoo schrijft het blad. De „Vreme” meldt uit Saloniki, dat het Grieksche ministerie van oorlog ten spoe digste alle reservisten van de luchtmacht, der lichtingen 1930 tot 1937, heeft opge roepen. Uitgezonderd zijn slechts vaders van gezinnen met 4 en meer kinderen, alsmede de reservisten uit Larissa en omgeving, die wegens de recente aard beving pas op 15 Mei moesten opkomen. Het blad „Politika” meldt uit Athene, dat het Grieksche ministerie van oorlog per 31 Maart alle dienstplichtigen der lichtingen 1940 en 1941, alsmede de dienst plichtige oudere lichtingen heeft opge roepen, voor zoover zij behooren tot de infanterie, de berggroepen der veldartil lerie, het lucht- en pantserafweergeschut, de cavalerie en het corps verplegers. DOM TE BERLIJN WEER IN GEBRUIK GENOMEN De dom te Berlijn, die indertijd door de Engelschen is beschadigd, is gisteren met een plechtige godsdienstoefening weer in gebruik genomen DE VERKEERSSTAKING DUURT VOORT De Vrijdagavond door den staatsbemid* delaar Meyer en den eersten burgemeester La Guardia ondernomen pogingen om de verkeersstaking op te heffen, zijn mis lukt. De bemiddelaar, die hiervoor van Florida naar New York was gekomen, heeft verklaard, dat hij nieuwe bemidde lingspogingen doelloos acht. SNELTREIN IN RIVIER GEREDEN De sneltrein van de Pennsylvania rail road is niet ver van Pittsburgh in de rivier de Ohio gereden. De trein was in een hevigen sneeuwstorm ontspoord. Dr>® persone i onder wie de machinist werden gedood en meer dan 30 gewond. Verscheidene stemmen. Teneinde U in staat te stellen üw gehoor te oefenen op verschillende stemmen en om te voorkomen, dat U gewend zoudt raken aan de stem van één spreker, brengt LINGÜA- PHONE voor elk barer cursussen een aantal sprekers en spreeksters. Dit zijn allen zonder uitzondering sprekers uit het vreemde land zelf en stuk voor stuk kopstukken op taalkundig gebied Zware Grieksche verliezen Een A.N.P.-bericht uit Belgrado meldt dat het Italiaansche offensief hetwelk In politieke kringen te Sofia verneemt men, aldus het D.N.B., dat Vrijdag een hooggeplaatst ambtenaar van het Turk- sche ministerie van buitenlandsche zaken. Vergin, te Sofia is aangekomen. Naar verder verluidt zou Vergin met een schrijven van den Turkschen presi dent op weg naar Berlijn zijn. gebied gedaan. Ten minste 2 schepen van het convooi werden getroffen. Robertson weet niet, zoo schrijft hij wat er met de schepen en de bemanning is gebeurd, want het convooi had opdracht, zich bij een aanval te verspreiden Daarom was het onmogelijk geweest reddingbooten uit te zetten, zoodat het lot van meer dan 200 Engelsche zeelieden onzeker is Tusschen den Amerikaanschen, den Engelschen en den Franschen vertegen woordiger te Washington is Zaterdag een voorstel besproken, hetwelk behelst, dat de Vereenigde Staten toezicht zul len uitoefenen op de verdeeling van levensmiddelen in het onbezette Frank rijk, meldt het D.N.B. uit Washington. Na de bespreking verklaarde de Fran- sche ambassadeur tegenover de pers, dat hij meende, dat de werkelijke toe stand thans algemeen bekend is. De Franschen wenschen, dat Engeland de blokkade zoodanig verzacht, dat Frank rijk in de Vereenigde Staten tarwe kan koopen en dat dit naar het onbezette Frankrijk kan worden verzonden. De Fr«sische regeering is niet bereid Amerika de controle te geven over alle levensmiddelen, die naar het onbezette Frankrijk worden gezonden. Om allen echter tevreden te stellen, is de Fran sche regeering bereid, alle verlangde waarborgen te geven, dat alle uit de Vereenigde Staten betrokken levensmid delen in het onbezette Frankrijk ver bruikt worden. De Fransche ambassa deur wees er met nadruk op, dat Frank rijk niets ten geschenke wil ontvangen, doch bereid is, de ontvangen levens middelen te betalen. De voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis, Davis, heeft een onder houd met Huil gehad over de kwestie van levensmiddelen voor het onbezette Frankrijk. De Britsche ambassadeur heeft een onderhoud van drie kwartier gehad met minister Hull. Men ver moedt, dat het voornaamste punt van bespreking is geweest de verzachting van de Engelsche levensmiddelenblok kade voor het onbezette Frankrijk. De „Exmouth" Het Amerikaansche stoomschip „Ex mouth” heeft een lading van 5.300 ton goederen, afkomstig van het Ameri kaansche Roode Kruis en grootendeels bestemd voor verdeeling onder noodlij dende Fransche kinderen, aan boord genomen. Het schip zou vandaag uit New York naar het onbezette Frankrijk vertrekken. bekende senator Nye sprak „prachtige opvrooüjkende Engeland, Griekenland, China en eenige andere landen”. Hij zei in de argumen ten van Roosevelt niets te zien, wat een rechtvaardiging schijnt te zijn voor de reusachtige bedragen, welke de pre sident onmiddellijk wil uitgeven. Met een toespeling op het feit, dat deze 7 milliard aan Engeland en andere landen ten goede moeten komen, zei Nye, dat de Vereenigde Staten „de vergeten na tie” schijnen te zijn geworden. Oorlogszuchtig karakter, zegt de Japansche pers Als voornaamste kenmerk der rede i^ah president Roosevelt noemen de Ja pansche bladen het uitgesproken oor logszuchtige en agressieve karakter, waarbij zij vooral de aankondiging van hulpverleening aan de regeering Tsjang kai sjek onderstreepen. Amerika en En geland, zoo schrijft de „Hotsji sjim- boen”, beschouwen Japan reeds sinds lang als vijandig land, maar nu is hun actie, welke gericht is tegen Japan en op steunverleening aan Tsjang kai sjek, onverdraaglijk geworden. Japan heeft tot dusver gezwegen, om met de Ver eenigde Staten en Engeland in vrede te leven. De berichten en voorteekenen ne men echter tpe, dat b.v. Birma door de Engelsch-Amerikaansche voorbereidin gen tot een belangrijk arsenaal voor Tsjang kai sjek wordt gemaakt. Het is daarom slechts een maatregel van zelf verdediging, wanneer Japan de inrich tingen en arsenalen in Birma met behulp van zijn luchtmacht, leger en vloot ver nielt. Wat de Vereenigdi geland hiertegen willen doen, is hun zaak, maar duidelijk is het, dat Birma door Engeland en de Vereenigde Staten bij den oorlog betrokken moet worden. HUBERTS 1.35 Britsche luchtaanval op Italiaansch hospitaal- schip Uit Stockholm wordt gemeld, dat plotse ling Zweedsche troepen onder de wapenen zijn geroepen. In verband daarmede heeft de regeering aan de pers de volgende mededeeling verstrekt: Het feit, dat het winterhalfjaar geen groote oorlogsgebeurtenissen gebracht heeft, beteekent niet, dat fnen kan aanije- men, dat dezelfde rust, in het voorjaar en den zomer zal voortduren. Ook wanneer wij geen reden hebben, aan te nemen, dat een eventueele activeering van den oorlog der groote mogendheden rechtstreeksere gevolgen voor Zweden zal hebben, moeten wij er toch op bedacht zijn, een effectieve neutraliteitswacht te hebben. Dit is de reden, waarom onze verdedigingsparaat- heid èenigszins versterkt is. Voor zoover het onder de wapenen roepen op korten termijn is geschied, is dit geen teeken van een verontrustenden toestand, doch het is slechts een deel van de proeven, die ten aanzien van de doeltreffendheid van het Zweedsche oproepsysteem moeten worden genomen Bovendien kan medegedeeld worden, dat onafhankelijk hiervan bij be paalde onderdeelen nog steeds verloven worden verleend en ook in de toekomst zullen worden verleend. langs het geheele Grieksch-Albaneesche front is voortgezet, Zaterdag j.l. zijn hoogtepunt scheen te hebben bereikt, nadat reeds hevige gevechten, welke den geheelen nacht aanhielden, waren voor afgegaan. Niet minder dan 5 Italiaansche aanvallen werden in den centralen sector ondernomen, waarbij groote een heden infanterie deels op hoogten van 1200 m. tegen de Grieken streden. De aanvallen der infanterie werden weer krachtig door de artillerie gesteund. De Grieken leden bij deze gevechten zware verliezen. schout-bij-nacht aanzien van de van de Engelsche De vernietiging van Engelsche schepen heeft enorme afmetin gen aangenomen en het reeds lang niet meer toereikende aantal eenheden voor het vervoer van levensmiddelen en wa pens wordt voortdurend minder. Als Engeland er niet in slaagt, spoedig doel treffende tegenmaatregelen te treffen, zal zijn positie binnenkort vertwijfeld moe ten worden geacht. Ook het scheepsbouw, programma der Vereenigde Staten is niet voldoende om deze gaten op te vullen. Het tempo wordt geleidelijk met iedere les op gevoerd tot U na een 15-tal lessen het normale conversatie-tempo bereikt. De cursussen bestaan uit een serie dubbelzijdige gramofoon- M J INSTITUUT N.V. N.Z. VOORBURGWAL 112W - AMSTERDAM - TEIEF 31749 DEN HAAG: GEHOORZAAL - L. VOORHOUT 23 A - TEL. 11.51.62 Uit het zoo is verscherpt, dat men van een geweldige Italiaansche offensieve beweging kan spreken, welke zich van het centrale front uitstrekt tot de bronnen van de rivier de Sjkoemba en waarbij gebruik gemaakt wordt van de modernste wape nen. In militaire kringen te Athene is men er van overtuigd, zoo vervolgt het blad, dat de aanval der Italiaansche troepen van Zaterdagochtend slechts het voorspel vormt tot het lang verbeide tegenoffen sief, dat voor den afloop van den oorlog in Albanië van beslissende beteekenis zal zijn. Onder den indruk van de vernietiging van vele convooien heeft het Britsche reeders-congres van de regeering ver langd, dat het aantal convooien aanzienijk zal worden uitgebreid, meldt het D.N.B. Men wil daardoor bereiken, dat de ver liezen bij aanvallen geringer worden, doordat het convooi uit minder schepen bestaat. Eerste eisch is de vorming van speciale convooien voor snelle schepen, omdat het belangrijke tijdsverlies. dat het gevolg is van het „slakkentempo” der convooien, dezelfde uitwerking heeft, als het verlies aan tonnage. In Berlijnsche deskundige kringen merkt men op, dat de Britsche regeering van deze verlangens kennis zal nemen, doch niét in staat zal zijn aan den nood toestand der Britsche koopvaardij een einde te maken, doordat een verdeeling in vele kleine convooien strandt op het gebrek aan kruisers, torpedojagers en andere escortevaartuigen. Bovendien zal men zich tegen een dergelijk plan ver zetten, omdat vele convooien ook vele doelen voor de Duitsche duikbooten op leveren. De Amerikaansche Woodard schrijft ten moeilijke situatie scheepvaart o.a.: MEEUWEN ALS VOEDSEL Naar de Britsche berichtendienst meldt, zullen nu hieromtrent een onderzoek is ingesteld binnenkort ook meeuwen in Engeland worden gegeten. STORM EN KOUDE EISCHEN SLACHTOFFERS In Minnesota en de aangrenzende Noordelijke staten woedt een orkaan, welke gepaard gaat met hevige kouds, welke reeds aan minstens 30 menschen het leven gekost heeft. Het noodweer heeft groote schade toegebracht aan par ticulier bezit, het telefoonverkeer verbro ken en elk rijverkeer over uitgestrekte gebieden onmogelijk gemaakt. De meeste sterfgevallen zijn ontstaan doordat auto mobilisten, die door den storm werden overvallen, uit hun wagen stapten om ergens tegen den orkaan en de koude te schuilen. Daarbij zijn verscheidene men schen doodgevroren. Bij een aanval van Duitsche jagers Zaterdagmorgen op Malta, schoten zij In een luchtgevecht, dat hierbij ontstond, een Engelsche Hurricane neer. Alle Duitsche toestellen keerden op hun basis terug. 10, in Southport aan de Zeer teleurgesteld is men in Londensche kringen over het in de industriegebieden, waar beste resultaten had verwacht. Ook in de steden, waar vele textielfabrieken zijn gesloten en dus een bijzonder groot aan tal vrijgeworden vrouwelijke arbeids krachten aanwezig is, hebben zich slechts weinig vrouwen aangemeld. Door voor drachten over de arbeidsvoorwaarden, loonverhoudingen, vrijheid enz. zal thans een nieuwe poging gedaan worden. Mis lukt ook die, dan zal de gedwongen ar beid voor vrouwen worden ingevoerd. DE LEVENSMOEILIJKHEDEN De Londensche correspondent van de „New York Times”, David Anderson, schrijft, dat Engelands hoop op het ver hinderen van een werkelijk ernstige levensmiddelencrisis even sterk daalt als de Britsche koopvaardijtonnage. Men heeft den indruk, dat de voortdurende wijzigingen in de rantsoenen gevolg van de schaarschte zijn en niet kunnen wor den beschouwd als deel van een welover wogen p!an De tegenstelling tusschen het onduidelijke Engelsche verdeelings- systeem en het weldoordachte Duitsche stelsel is voor den Engelschen ambtenaar br°n F8™’ want men moet toegeven, dat de Duitsche deskundigen Op het jaarlijksche barneet der Ver- eeniging van bij het Witte Huis geaccre diteerde journalisten heeft (.resident Roo sevelt Zaterdagavond een rede gehouden waarin hij, aldus het D.N.B. een dringenn beroep deed op het Amerikaansche volk, thans, nu de wet inzake de nulp aan En geland van kracht is geworden, alle per soonlijke wenschen en verlangens te ver geten en tezamen met den grcötsten spoed aan het uitvoeren van de wet mede te helpen. Na een groot debat, aldus Roo sevelt. heeft Amerika thans de beslissing genomen. Deze beslissing is het eindt van alle pogingen om het op compromis sen af te sturen. Het is echter ook de hoogste tijd. Engeland moet thans gesteund worden roet alles wat de Vereenigde Staten kun nen missen. Evenzoo Griekenlana en China Dat beteekent voor lederen Ame rikaan offers. Ieder zal hoogere belastin gen betalen, langer werken en zich met kleinere winsten tevreden moeten stel len. Half werk heeft thans geen zin, slechts een volledig georuik van alle ar beidskrachten kan tot het doel leiden Deze oorlog kan niet met dollars ge wonnen worden, doch slechts met de in spanning van het geheele volk van 130 millioen zielen der Vereenigde Staten. Van de offervaardigheid van de Ver eenigde Staten hangt het at. of de vitale brug van schepen over den Oceaan, die levensmiddelen en wapens naar Enge land brengen, in stand kan worde: ge houden. Amerika zal zijn hulp aan En geland opvoeren tot de overwinning is behaald HITLER PEET OVER EEN VIERLING In het verlangconcert van de Weer macht werd gisteren medegedeeld, dat de vrouw van een soldaat le klasse het leven had geschonken aan een vierling en dat de Führer daarover het peetschap had aanvaard. Inschrijving van mannen voor den scheepsbouw Gedurende de komende 3 dagen moe ten alle mannen van 20 jaar en ouder, die op een of andere manier in aanmerking komen voor werk in den scheepsbouw, zich bij een bureau van het ministerie van arbeid aanmelden, naar de Londen sche berichtendienst meldt. Slechts wie reeds in den scheepsbouw werkzaam is, behoeft zich niet te laten inschrijven. Op werd Roosevelt's rede verstrekt. De rede beoogt een uitgesproken pro- voceerend karakter. Roosevelt matigt zich het recht aan de wereld te verdeelen in democratieën en dictatoriale staten, waar bij hij zichzelf door zijn handelingen, die van een uitgesproken machtshonger ge tuigen, op eén volmaakt dictatoriaal standpunt stelt. Hij wil de wereld zijn ideaal, dat der democratie opleggen, ter wijl toch van Duitsche zijde nadrukkelijk is vastgesteld, dat het nationaal-socialis- me geen export-artikel is. Roosevelt werkelijke streven demon streert zich ten duidelijkste in de hou ding jegens Portugal, welks koloniale be zittingen, t.w. de Azoren en Angola, door Engeland worden begeerd, teneinde zijn benarde scheepvaartwegen over den Noord Atlantischen Oceaan, meer Zuidwaarts te kunnen verleggen. Engeland verschuilt zich hierbij achter Amerika en beide lan den hebben den opzet om ieder land, waarvan zij overtuigd zijn, dat het niet bestand is tegen hun dreigementen, in hun g>-eep te krijgen. De bedreiging met een hongerblokkade is daarbij een hunner werkzaamste middelen. Een frontcorrespondent van Stefani meldt, dat 2 Britsche torpedovliegtuigen in den nacht van 14 op 15 Maart een aanval hebben ondernomen op een in de Albaneesche wateren, op 3 km. uit de kust, liggend hospitaalschip. dat duide lijk verlicht en van alle voorgeschreven internationale teekens was voorzien. Het schip werd door 2 torpedo’s ge troffen. Aan boord van het hospitaal schip bevond zich gravin Edda Ciano— Mussolini als vrijwillige Roode-Kruisver- pleegster. Zij wilde pas als een der laatsten van boord gaan, hoewel het schip snel zonk. Er zijn eenige dooden te be treuren. United Press meldt uit Rome Men was hier gisteravond van meening. dat het bezoek van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken. Matsoeoka. aan Berlijn en Rome door de rede van Roo sevelt van grooter belang is geworden In politieke kringen hechtte men belang aan het feit, dat Roosevelt een versterkte Amerikaansche steun aan China aankon- digde en men sprak het vermoeden uit, dat Japan op deze wijze op één lijn wordt gesteld met de asmogendheden, wat be treft hun houding ten opzichte van de Vereenigde Staten. Men gelooft verder dat Mussolini en Hitler er op aan zullen dringen, dat Japan in het Verre Oosten actiever zal worden. Terwijl enkele kringen in bijna een oorlogsverklaring schouwt men deze hier over het algemeen als bevestiging van de hulpwet. Politieke kringen noemden de rede provoceerend Radio-Rome gaf Zondagavond een uit treksel van de Roosevelt-rede. aangevuld met commentaren. Zoo zeide men o.a. ..Roosevelt sprak in zijn gebruikelijke Messias-stijl en zijn verklaringen waren zeer aanmatigend”, en verder ..Roose velt’s plannen worden door het materia lisme geïnspireerd hetgeen er toe moet leiden, dat de arbeidende klasse, die het grootste gewicht van de productie moet dragen, verdere offers moet brengen Het sensationeelste deel van de rede heeft betrekking op de solidariteit van Roose velt met Tsjang kai sjek. die hij in het kader van zijn Japan-vijandige politiek, koudbloedig dezelfde belooft, die hij En geland vermag te geven De indruk van de rede te Washington Het D.N.B. meldt uit Washington: In het Congres, en vooral in de kringen van de regeeringsaanhangers, heeft men met instemming kennis genomen van de rede van Roosevelt. Senator Glass noemde de verklaringen van den president de duidelijkste definitie van iet Amerikaansche doel. Hij zei er voor te zullen zorgen, dat het geheele bedrag van 7 milliard dollar ook werkelijk ge bruikt zal worden voor de door Roose velt aangegeven bestemming. In de kringen der oppsoitie daarente- ®en levert men een min of meer scherpe Suezkanaal en de Roode Zee gemaakt, critiek op de rede van den president. De 1—1-J_ --KT- --1- van - rede Het 284ste Italiaansche weermacht bericht d.d. gisteren luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben wij in den sector van het 11e leger bij plaatselijke acties wapens buitgemaakt, terwijl ge vangenen in onze handen vielen. Onze vliegtuigen hebben een belangrijke Griek sche vliegtuigbasis gebombardeerd. Zater dagmiddag hebben vijandelijke vliegtuigen Valona gebombardeerd, waarbij lichte schade werd aangericht. Het afweerge schut der marine heeft een vijandelijk toestel neergehaald. Vliegtuigen van het Duitsche vlieger korps hebben de installaties van het vliegveld Halfar op Malta aangevallen Een vijandelijk vliegtuig werd neerge haald. In Noord-Afrika hebben Duitsche afdee- lingen nabij Agedabia concentraties van Britsche auto’s gebombardeerd. In Oost-Afrika heeft de vijand gisteren zijn aanvallen aan het geheele front van Keren met sterke strijdkrachten hervat: hij werd overal teruggeslagen en leed zware verliezen. De vijand heeft voorts luchtaanvallen ondernamen op Abrascico in Erithrea, waarbij eenige schade werd aangericht, op Diredawa, waar geen schade werd aangericht en in den sector van Keren, waar een vijandelijk vliegtuig met geweervuur is neergehaald. De „Vreme" meldt in een bericht Athene, dat de gevechtsactie aan Grieksch-Italiaansche front Zaterdag Het 2-jarig bestaan van het protectoraat Bohemen en Moravië is overal feestelijk gevierd. Hoewel er geen vrij werd gege ven, werden de plechtigheden overal door duizenden menschen bij gewoond. In de grootere steden begonnen de fees telijkheden met parades van de Weer macht Te Praag werd het hoogtepunt ge vormd door de opening van de tentoon stelling „Duitsche grootheid”. Daarna defi leerden de troepen op het Wenzelsplein voor den Rijksprotector von Neurath, in aanwezigheid van president Hacha en den inspecteur der Tsjechische regeeringstroe- pen. De geheele Tsjechische pers publiceert uitvoerige beschouwingen, waarin zij een stemmig wijst op de groote voordeelen, welke Bohemen en Moravië op elk ge bied hebben verkregen door hun opne ming in het Groot-Duitsche Rijk. Telegramwisseling tusschen Hacha en den Führer. De president van Bohemen en Moravië Hacha, heeft den Führer een hartelijk tele gram gezonden, waarin hij de twee jaar geleden op 15 Maart genomen beslissing herdenkt. De Führer heeft in een ant- woordtelegram zijn dank voor de goede wenschen van den president uitgesproken Ook Rijksprotector von Neurath heeft bij deze gelegenheid met den Führer tele grammen gewisseld. Verklaringen van Priestley De Engelsche schrijver Priestley heeft gisteravond in een radiotoespraak ver klaard, dat hij den laatsten tijd gelegen heid heeft gehad, de logboeken van Brit sche koopvaardijschepen te bestudeeren. Zij maken alle melding van ..het ver schrikkelijke drama van onze koopvaar dijvloot” en hoeveel de Engelsche koop vaardij in dezen oorlog te doorstaan heeft. Men kan evenwel verwachten, dat de Duitschers binnenkort al hun krach- ten zullen inspannen, om de Engelsche koopvaardij vloot nog meer te verzwak ken. De landkaart toont aan, dat de Duit, schers na de bezetting van de Fransche kust tot een doeltreffenden aanval op Engeland’s koopvaardijvloot in staat zijn Elke Engelschman moet zich er in ieder geval van bewust zijn, dat heden ten dage een verantwoording op de Engelsche zee lui drukt als nooit tevoren in de geschie. denis der Britsche zeevaart. Groot convooi uit Gibraltar vertrokken Zaterdag is een Engelsch convooi, be staande uit 24 eenheden, door de Straat van Gibraltar in de richting van den At lantischen Oceaan uitgevaren. Het con vooi werd door verscheidene oorlogs schepen vergezeld □eensch schip door Londen prijs verklaard Het D.N.B. meldt uit Kopenhagen Tijdens een proces voor het zee. en handelsgerechtshof te Kopenhagen dat Zaterdag gevoerd werd, is gebleken, dat’ t Deensche schip „Aase Maersk” op 24 April 1940 door de Engelsche autoriteiten te Haifa in beslag genomen is. Het motor, tankschip, toebehoorende aan de Deen sche reederij A. P. Möller, heeft daarop onder Engelsche controle reizen door het De Britsche minister van arbeid. Ernest Bevin, heeft gisteren voor de radio een rede gehouden over het vraag stuk der voorziening van de Britsche voor den oorlog belangrijke industrieën met arbeiders. Bevin verklaarde daarbij o.a., dat het hierbij voor Engeland om een zeer inge wikkeld probleem gaat. De komende tijd zal geweldige eischen stellen aan de in Engeland wonende menschen. Vooral vrouwen moeten in de industrie te werk gesteld worden. Om te beginnen hebben leger, luchtwapen en marine nieuwe men schen noodig. Om die vrij te kunnen maken van hun werk moeten vrouwen daarvoor worden opgeleid. De scheeps bouw heeft voorts toenemende behoefte aan arbeidskrachten. Derhalve spoorde hij iederen Engelschman en iedere Engelsche vrouw, die in vroeger jaren op Britsche werven hadden gewerkt, aan zich terstond te melden, opdat zij weer bij deze voor het land zoo belangrijke industrie in dienst konden treden. Ook aan manne-ingenieurs heeft men dringend behoefte. Ter voorlichting van de werkgevers over het in dienst nemen van vrouwelijke arbeidskrachten had hij een vlugschrift opgesteld, dat iedere werkgever moet bestudeeren. De minister besloot zijn uiteenzetting met de opmerking, dat iedere Engelsche staatsburger, die tot werken in staat is. onverschillig of het een man dan wel een vrouw is, het werk, dat hem het beste ligt, ter hand moet nemen, indien Engeland er in zal slagen Duitschland te verslaan. De werknemer evenwel, die zijn werk verwaarloost of slechte prestaties levert, moet juist zoo behandeld en gestraft wor den als een actief dienend soldaat, die deserteert. platen (meestal 16) met bljbehoorende boeken. U kunt deze In eigendom verkregen, terwijl ,U ze tevens kunt HUREN tegen een huurprijs van 15.13 per maand (minimum 4 maanden), met het recht tot koop onder restitutie van maximaal 4 maanden huur. De platen kunnen op iedere goede gramofoon gebruikt worden, doch wij stellen eveneens GRAMOFOONS IN HUUR BESCHIKBAAR tegen zeer redelijke prijzen voor die genen, die geen gramofoon bezitten Linguaphone ontwierp de gramofoon-methode voor het talen onderwijs. Zij was niet alleen de eerste doch zij Is 'de eenige methode, die in wetenschappelijke krlfigen waar- deerlng en bewondering heeft gevon den. Vraag inlichtingen per neven- "'♦•'inden counnn

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2