HAAGSCHE COURANT Past zelf fiets op uw Maandag 17 Maart 1941- BINNENLAND RECHTZAKEN STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Jubileum-marsch „Kunst voor In Februari werden bijna 700 rijwielen gestolen het Volk” DERDE BLAD DUITSCH LANDCERECHT JAS MET 140 pCt. WINST VERKOCHT IN DE Ongeveer de helft wordt door de rijwielenrecherche terecht gebracht HET KOFFIESURROGAAT VER SCHIJNT BEGIN APRIL OP DE MARKT POLITIEKE ONTWIKKELING ZU1D-OOST-EUROPA TWAALFDUIZEND GULDEN KWIJTGERAAKT De geheelonthouders-muziiekvereeniging „Kunst voor het Volk” maakte gistermiddag ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan een marsch door de stad. Vertrokken werd van de Prinsegracht, waar ook het eindpunt was. Va» de zijde van het publiek bestond veel belangstelling. Het corps Op den Lcjosduinscheweg (Polygoon) jJLitenhof stond geparkeerd, is gestolen. JONGEN KLOM OP GAS GENERATOR Bejaarde man in de duisternis verdronken Amnestie voor verzuimde aangiften ERNSTIGE VAL VAN TRAP Oplichtingen en frauduleuze slachtingen VOORSTELLINGEN „DE MUSKETIERS” Begrafenis professor R. R. Welschen No. 17827 surrogaat van die ge- voor Vrouw op markt in de hoofdstad bestolen? VERSPREIDING VAN BELEEDIGEN- DE GEDICHTEN de 1941 is ge- be- Sedert de eerste van dezen maand is het bezit van een fiets met banden meer waard geworden dan ooit tevo ren. De rubbervoorraad gebiedt, dat men zuinig met hem omgaat en dus moesten aan het verkrijgen van nieu we banden zekere beperkende maat regelen worden verbonden. „Wan neer men een fiets noodig heeft”, wordt in verhouding tot den toestand daarvoor, binnen enge grenzen ge bracht. In veel gevallen zal men dus kunnen zeggen, dat de fiets niet al leen in waarde is toegenomen, maar zelfs nagenoeg onvervangbaar is ge worden. Gisteravond omstreeks tien uur is de 76-jarige F. F. O. te Rotterdam door de duisternis misleid in het water bij de Lange Elfbrug geloopen. Toen men de drenkeling ophaalde, bleken de levens geesten reeds geweken te zijn. Mijnwerker bedolven onder vallend gesteente Bij zijn arbeid in de ondergrondsche werken van staatsmijn „He i—k” ge raakte de 28-jarige mijnwerker T., uit Brunssum. onder vallend gesteente Het slachtoffer, dat ernstige inwendige kneu zingen bekomen had, werd van den zwa- ren last bevrijd, waarna de dood spoedig intrad. T. was gehuwd en vader van een kind. op aan z wanneer DRIE JUBILARISSEN BIJ HET GEM. BOUW- EN WONINGTOEZICHT Op 20 Maart a.s. herdenken drie amb tenaren van Gemeentelijk Bouw- en Wo ningtoezicht hun zilveren ambtsjubileum. Het zijn mej. J. M. Feddema. bureau chef C; mej. Ch. W. Th. J. van Meel, administratief ambtenaar C, en de heer J. Ruyzendaal, laboratorium-assistent. Tenslotte dienen wij h>-r nog de aan dacht op het prima orkest te vestigen. Van een zóó kort geleden samengesteld ensemble hadden wij waarlijk dergelijke prestaties niet durven verwachten. Het zal dan ook in de loopbaan van „De Muske tiers” een belangrijke rol bijven spelen. Op de eerste voorstelling, welke Zater dagmiddag werd gegeven en die door een 40-tal gewonde militairen uit het militaire hospitaal, Fluweelen Burgwal, alhier, werd bijgewoond, bevond de bekende chansonnière Josée Sann zich onder de aanwezigen Zij heeft als gast eenige lied jes ten gehoore gebracht. Van diefstal afkomstige olie gekocht Terzake van heling van groote hoeveel heden diesel-olie, is tegen een Utrecht- schen grossier in levensmiddelen proces verbaal opgemaakt. De man had op zijn aanvraag geen toewijzing gekregen voor Diesel-olie en kon nu zijn auto niet ge bruiken voor het vervoeren van zijn le vensmiddelen. Eenigen tijd geleden kocht hij van een heler uit Amsterdam duizen den liters van diefstal afkomstige diesel olie. In een afgelegen schuur in de ge meente Houten sloeg hij de vaten olie op. Zaterdag kwam de politie dezen voor raad, die nog 10.000 liter bedroeg, in be slag nemen. Bij het verhoor kwam vast te staan, dat de grossier deze olie had ge kocht vooor niet minder dan 52 cent per liter. In normalen tijd schommelt de prijs van diesel-olie tusschen vier en zes cent. Na verhoor en proces-verbaal is de man op vrije voeten gesteld. De 49-jarige mej. L. S. van den Rijs- wijkscheweg, is Zaterdagmiddag bij het stof afnemen m een perceel in de van< Slingelandtstraat, van de trap gevallen. Met een schedelbasisfractuur werd zij door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. omstreeks de helft. De andere helft be landt bij helers en zonderling genoeg blij ven honderden fietsen op de binnenplaats van het politiebureau staan zonder dat de eigenaar komt opdagen. Prachtige kar retjes vaak, met glimmende velgen, nieuw zadel en bijna nieuwe banden. Weet men niet, dat men eiken dag van half 1 tot half 3 kan komen kijken, om te zien of een verloren eigendom soms daar te wach ten staat? Er af gevallen en ernstig gewond De 8-jarige jongen K. B. uit de Hogendorpstraat, klom gistermiddag op een gasgenerator, welke achter een auto bus was gekoppeld. De jongen viel er op een gegeven oogenblik af en kreeg den. generator over het lichaam. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij door den geneeskundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het West- einde gebracht. Zijn toestand is zorgelijk. Door de politie te Maassluis werd een zekere U. uit Rijswijk aangehouden, die op geraffineerde wijze enkele winkeliers in Maassluis voor een belangrijk bedrag aan geld had opgelicht. Bij het verhoor kwam tevens aan het licht, dat hij ook te ’s-Gravenhage en te Eindhoven een zevental winkeliers op dezelfde wijze had opgelicht. De man is naar den Haag overgebracht. Tevens hield de politie, in samenwer king met ambtenaren van den centralen crisis-contróledienst iemand aan, die een hoeveelheid varkensvleesch vervoerde, dat niet voorzien was van de vereischte stempels. Het vleesch bleek uit Rockanje afkomstig te zijn. Het gevolg was, dat te Rockanje nog een vrij belangrijke partij vleesch, afkorpstig van frauduleuze slachtingen, in beslag kon worden genn- men. Op Zaterdag- en Zondaavond en -mid dag heeft het cabaret „De Musketiers”, het voormalige „Eerste Nederlandsche soldatencabaret”, zijn vier, lang verwach te voorstellingen onder aanzienlijke pu blieke belangstelling gegeven. Dit kleine gezelschap bestaat grootendeels uit jonge leerlingen van de Amsterdamsche tooneel- scholen, die door de tijdsomstandigheden bij elkaar zijn gebracht. Aangezien alles, wat deze jonge menschen ons brengen, door opleiding op een hechten grondslag staat gefundeerd, verdient het cabaret onze volledige belangstelling, ondanks het feit, dat de nadruk wel zeer sterk, ja te sterk op het tooneelspel is gevallen in deze cabaretkunst en aan de kleine schet sen een te groote plaats in het program ma is ingeruimd. De instrumentalisten, die xylophoon-, harmonica- en saxophoon- soli ten gehoore brachten, bleken boven dien te zwakke krachten te zijn, om met Theo van Schaik, die Cowboy-liedjes en eenige Fransche chansons, waaronder het bekende „II pleut dans ma chambre” op verdienstelijke wijze voordroeg en Hans Tiemeyer, die met zijn welluidende stem eenige aria’s ten gehoore bracht, een ge lijkwaardig aandeel naast de voordrachts kunstenaars in deze voorstellingen te heb ben. Wij hadden dan ook soms het gevoel op een bruilofsavondje te gast zijn. Wat aan schetsen ten tooneele werd gebracht door de voortreffelijke spelers Rens van Dorth, Cas Rensburg en Cris Scheffers was daarentegen zeer onderhoudend en frisch van geest, ondanks het feit, dat het bijna geheel op oude gegevens was op gebouwd. Grootere verscheidenheid zou echter voor de toekomst nog wenschelijk zijn. De energie en het talent bleken de bovengenoemde kunstenaars te bezitten, zoodat wij over hun verdere artistieke ontwikkeling groote verwachtingen mogen koesteren. Het hoogtepunt van den avond werd door een parodie op een Don-Kozakken- koor gevormd, waarmede een enorm suc ces werd geoogst. Het was raak gezien en getuigde van een verbazingwekkende op merkingsgave van hen, die dit nummer hebben bedacht. ,,De Musketiers” zouden hun repertoire geweldig verrijken, indien zij er nog eenige van dergelijke parodieën aan zouden toevoegen. Het was bovendien opmerkelijk hoe voortreffelijk de klank van dezen samenzang was, ondanks alle kostelijke grappenmakerij. of vernikkeld? Wat voor bel, wat voor handvaten aan het stuur, wat voor baga gedrager heeft uw fiets. De menschen weten het niet en ik noodig u uit dit zon der de fiets te hebben gezien voor me op te noemen, clan zullen we straks eens kijken...! Gewoonlijk zijn wij gedwon gen op zeer vage aanwijzingen af te gaanDe rechercheurs, die zich in dit moeilijke opsporingswerk verdiept heb ben, krijgen er langzamerhand kijk on. Kik merk krijgt voor hen een bepaald gezicht en zij zien dadelijk wanneer on- derdeelen zijn vervangen om het onher kenbaar te maken. Toevalligheden spelen ook soms een rol. Kortgeleden vonden we een fiets en waarschuwden den vermoe- delijken eigenaar om te komen kijken of hij zijn eigendom herkende. In den tus- schentijd had de man zich bedacht, dat zijn zoontje, terwijl hij bezig was de fiets schoon te maken in een van de frame- stangen twee knikkers had laten vallen. Toen werd de fiets omgekeerd en jawel hoor, de knikkers hoorden we terugrol len! POLITIE MAAKTE EINDE AAN DE DANSPRET Een bekende band te dezer stede gaf Zaterdagavond in gebouw „Musica” aan de Delftschelaan, een uitvoering, welke een openbaar karakter droeg. Al thans de danslustigen konden voor 0.50 aan het festijn deelnemen. De animo was buitengewoon groot. Jammer, dat de pachter van het gebouw had ver zuimd voor het samenzijn vergunning te vragen. Nu greep de politie in, ont ruimde de zaal met de ongeveer 80 dan sers en danseressen en maakte op grond van overtreding van art. 56 le lid van de Drankwet 1931, tegen den pach ter proces-verbaal op. AUTO GESTOLEN Een Fiat personenauto, genummerd A 8551, welke Zaterdagavond op het Ergerlijke prijsopdrijving De eenige dagen geleden in hechtenis genomen 31-jarige winkelier in heeren- kleeding A. P. J. H., zaak drijvende in het Westen van Rotterdam, stond voor den politierechter aldaar terecht, omdat hij zich aan schromelijke prijsopdrijving zou hebben schuldig gemaakt. Hij ver kocht een Shelter-jas, die hij in Septem ber j.l. nog had kunnen inkoopen voor 25 en voor den fabrikant mocht verkoo- pen voor 37.50, voor den exorbitanten prijs van 69.75, zoo een winst nemend van 140 pCt. H. verantwoordde zich door te zeggen, dat hij in September 1940 andere jassen van mindere kwaliteit, die het publiek niet wenschte, veel duurder had moeten inkoopen en die hij daarom goedkooper dan zijn inkoopsprijs verkocht. Zoo had hij het aantal jassen van goede kwalitei ten duurder willen verkoopen om daar mee zijn schade aan den anderen kant te dekken. Hij had echter direct den klant aangeboden het te veel gevraagde geld terug te betalen. Officier: Dat doet elke dief snapt is. De leverancier werd gehoord en beves tigde, dat H. de jas voor 25 had inge kocht. Hij had er een winst op gecalcu leerd van 140 pCt. De officier, mr. Wilbrenninck, wees er op. dat dergelijke meer dan ergerlijke prijsopdrijvingen zoo moeilijk zijn te ach. terhalen. Toen spr. dan ook van de po litie dit geval had gehoord, had hij niet geaarzeld dezen winkelier te doen vast zetten. Hier is een geval, dat een winke lier met het doel alleen zich zelf te be- voordeelen, een ander het geld uit den zak haalt. En dat in dezen tijd, waarin het voor de meeste menschen toch reeds zoo moeilijk is zich een kleedingstuk te verschaffen. Er zou daarom een ernstig voorbeeld gesteld worden en spr. wensch te te doen uitkomen naast de hooge boete, die reeds in Den Haag aan een firma is opgelegd dat de justitie het nog eens extra wenscht te onderstreepen door vrijheidsstraf aan dergelijke men schen op te leggen, die zoo weinig begrip hebben voor verantwoordelijkheid. Daarom eischte spr. een maand gevan genisstraf met bevel tot gevangenhouding Verdachte betuigde zijn spijt dit feit te hebben begaan en beloofde, dat hi] dit nimmer meer zal doen. De rechter heeft H. daarop veroordeeld tot ƒ300 boete subsidiair twee maanden hechtenis, willende aannemen, dat ver dachte hoogst onnadenkend heeft gehan deld. In dit geval wilde spr. nog geen vrijheidsstraf opleggen, doch iedere win kelier moest thans weten, dat het met der gelijke prijsopdrijvingen in Rotterdam ge. eindigd is en ieder, die daarvoor gesnapt wordt, er niet zonder vrijheidsstraf af komt. Verdachte werd daarop in vrij heid gesteld. Lezing van professor Haushofer Naar reeds gemeld, zal morgenavond in Pulchri Studio om half acht het woord worden gevoerd door prof. dr. Albrecht Haushofer, den bekenden docent in de politieke geografie aan de Hoogeschool te Berlijn. Prof. Haushofer zal spreken over „Die Geographischen Grundlagen der politi- schen Entwickelung Südosteuropas. Hoe gevaarlijk het is, om ook onder elkaar in een kring van kennissen of op een kantoor mededeeling te doen van voor Duitschland of de Weermacht be- leedigende geschriften, hebben drie be ambten van een gemeentelijke instelling in Amsterdam, P., de L. en G., onder vonden. die voor het Duitsche Landge- recht moesten terechtstaan, omdat zij tijdens hun diensturen dergelijke geschrif ten onder collega’s hadden verspreid. De Staatsanwalt dr. Seiler eischte tegen hen gevangenisstraffen van resp. 9, 3 en 5' maanden. De rechter, de heer Joppich, wees nog maals op het ergerlijke van deze papie ren propaganda, welke ontoelaatbaar is en veroordeelde P., die twee gedichten had verspreid, tot zes maanden gevange nisstraf. daarbij den gezondheidstoestand van beklaagde in aanmerking nemende, de L. tot drie maanden en G. tot vijf maanden gevangenisstraf. Straf voor een getuige In een volgende zaak was de hoofd getuige niet verschenen, terwijl hij even min een kennisgeving van verhindering had gezonden. Dit was voor den rechter aanleiding, hem te veroordeelen tot een boete vaq 25 gulden en in de kosten van het geding. De verdere behandeling van de zaak werd daarop uitgesteld. Een kwajongensstreek Vervolgens stonden terecht drie jeug dige leerlingen van de Christelijke H.B.S. in Alphen aan den Rijn. Zij hebben op St. Nicolaasavond aan verschillende leeraren geschenken gezonden, welke betrekking hadden op eigenaardigheden van de leer krachten. Deze geschenken waren van onschuldigen aard met uitzondering van dat aan den leeraar K. Deze leeraar was toegetreden tot de N.S.B. en om hem te ergeren, hadden de leerlingen besloten, hem een foto van den Führer te zenden, met daarnaast een portret van de Konin gin en daaronder allerlei Bijbelspreuken. Het geheel was beleedigend voor den Führer en daarvoor moesten zij zich Zaterdag verantwoorden. De beklaagden gaven toe, gezamenlijk het stuk vervaardigd te hebben en het bij den leeraar te hebben laten bezorgen. Hun eenige bedoeling was, dien leeraar te ergeren en geenszins om den Führer te beleedigen. De Staatsanwalt dr. Seiler vond het gebeurde zeer ernstig. Bij de bepaling van de strafmaat wilde hij er echter rekening mee houden, dat hier in zekeren zin kan worden gesproken van een kwa jongensstreek en daarom vorderde hij een gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Rechter Joppich veroordeelde de be klaagden tot de gevraagde straf, daarbij eveneens rekening houdende met hun jeugd, waardoor zij de draagwijdte van hun daad nog niet ten volle hebben kun nen inzien. Hij drukte hen echter op het hart, in den vervolge dergelijke dingen achter wege te laten. Ten slotte betreurde de rechter in hoo ge mate, dat hij voor dergelijke gevallen hier te lande niet kan toepassen het z.g. jeugdarrest, waarbij jongelieden na school- of werktijd voor zekeren tijd kun nen worden opgesloten. 2) voor zoover dengene, die tot aan gifte verplicht is vóór het in werking tre den van dit besluit, ter kennis is ge bracht. dat de bevoegde persoon, bij wien aangifte moet worden gedaan er mede bekend is, dat waarden en feiten tot dus verre niet zijn aangegeven. Artikel 7 behelst de strafbepalingen en artikel 8 bepaalt, dat de voor de uitvoe ring en aanvulling van dit besluit ver eischte voorschriften door den secretaris generaal van het departement van Finan ciën zullen worden uitgevaardigd. In de eerste plaats: passen en politioneele op slot Temeer treft daarotn de algemeene zor geloosheid, welke door het groote publiek wordt tentoongespreid bij het achterlaten van zijn kostbaar vervoermiddel, de fiets, naar het schijnt zonder besef van den last voor de politie en zichzelf, waneer op een kwaden dag zijn rijwiel „niet meer stond waar het werd neergezet 1” Hoe dikwijls komt het niet voor, dat door oud en jong de raadgevingen in den wind worden ge slagen, om de fiets binnen te zetten, als daarvoor de gelegenheid bestaat en hoe dikwijls wordt deze nalatigheid niet Ge motiveerd met de opmerking, dat op die Inspecteur van den Berg bespreekt het euvel. Met inspecteur van den Berg, den on- middellijken chef van den rijwielrecher- chedienst hadden wij een gesprek, waarin hij ons tal van merkwaardigheden uit de dagelijksche practiik wist te vertellen. De gedupeerden, zoo begon hij, of degenen, die zich als zoodanig voorstel len de politie kan haar gasten niet al tijd zonder voorbehoud geloovenko men hier met opgestoken zeilen bewereh, dat hun fiets gestolen is. Gaan we dan eens vragen, waar en wanneer de fiets het laatst is neergezet, dan doen w’ij zeer teleurstellende ervaringen op omtrent de betrouwbaarheid van hun geheugen.I/aatst nog kwam hier een man, die bij hoog en bij laag volhield, zijn fiets ’s avonds om 8 uur tegen den gevel van zijn vriend’s huis te hebben neergepoot. Toen hij te rugkwam, was hij verdwenen. Tien mi nuten had de fiets alleen gestaan! De man was zeer verbaasd, toen hij den volgen den morgen van ons kreeg te hooren, dat zijn eigendom aan het bureau was be zorgd, maar niet na achten, doch ’s mid dags om 2 uur al. En toen schoot het hem in de gedachten: „O ja, dat is waar ook, het was zulk lekker weer en ik ben gaan wandelen. Aan mijn fiets heb ik toen niet meer gedacht!” „Gestolen” is dus niet altijd het geval. Óp het formulier voor een vermiste fiets staat dan ook voorzichtig: vermoedelijk gestolen Vaak gebeurt het immers ook, dat ge stolen fietsen eenvoudig zijn verwisseld. Menschen gaan b.v. naar een begrafenis op een geleende fiets, komen onder den indruk terug, kijken niet behoorlijk uit en nemen een andere mee. De onwennig heid, waaraan iemand merkt, dat hij op de fiets van een ander rijdt, gold in dit geval voor beide keeren en was geen voldoende waarschuwing. plaats toch nooit gestolen wordt? Welnu, in de practijk blijkt dit al te groote vertrouwen velen, die reeds door waardevermeerdering tot grootere activi teit waren aangezet, te verleiden. In de maand Februari j.l. werden op het bureau van politie rond 700 aan giften gedaan van vermiste rijwielen, in de maand Januari ongeveer hetzelfde aantal. Dat wil zeggen het totaal in dit jaar bedraagt reeds evenveel als het vorig jaar tot en met MeiGaat het in dit tem po door, dan komt men op 8000 aangiften per jaar of een gemiddelde van 20 a 30 per dag! Dit is geen gekheid! Op het politiebureau heeft de afdeeling rijwielen recherche, waaraan 10 man da gelijks werkzaam zijn ongeacht het wakend oog van de surveilleerende agen ten van het geheele corps een eigen kamer tot haar beschikking. Alles draait daar om het kaartsysteem, inhoudende de „signalementen” van de vermiste fiet sen, door middel waarvan men een be langrijk aantal „gevonden” opgespoor de fietsen terechtbrengt, doorgaans zoo Nadat een juffrouw uit Amsterdam eenige maanden geleden op onnaspeur lijke wijze vierduizend gulden aan bank papier was kwijtgeraakt, is dezelfde vrouw dezer dagen bij de politie aangifte komen doen, dat zij twaalfduizend gulden heeft verloren, zoo meldt de „Crt.” Ook al weer op een onbegrijpelijke wijze. Voor haar mag het onbegrijpelijk zijn, de politie vindt het verklaarbaar. De vrouw had namelijk de merkwaardige gewoonte, wanneer zij uitging, al haar geld en haar gouden sieraden mede te nemen in haar tasch. Dit deed zij ook Vrijdagmiddag, toen zij naar de markt in de Ten Katestraat in de hoofdstad ging. Behalve voor een groote waarde aan goud deed zij er haar spaarbankboekje en haar bankpapier, in totaal een waar de van twaalfduizend gulden in. Toen zij de tasch nog eens nakeek, bemerkte zij. dat zoowel het spaarbankboekje als het bankpapier waren verdwenen. De recherche is op zoek gegaan naar het verdwenen kapitaal. De politie veronderstelt, dat de vrouw het geld is kwijtgeraakt op de markt, waar een gauwdief kans moet hebben ge zien het kapitaal uit de tasch te stelen. Slechts een soort verkrijgbaar Naar wij vernemen zal het te distri- bueeren koffiesurrogaat begin April op de markt verschijnen. Het zal een een- heidssurrogaat worden met één prijs voor het geheele land. Hoewel de kosten vrij hoog zijn, streeft men er naar den prijs, welke binnenkort bekend zal worden ge maakt. zoo laag mogelijk te houden. Naar men ons van bevoegde zijde ver zekerde, is het surrogaat van prima samenstelling. AANMELDINGSPLICHT VOOR HOU DERS VAN CONCESSIES EN EVEN- TUEELE ANDERE GERECHTIGDEN TOT OPSPORING OF WINNING VAN AARDOLIE OF AARDGAS IN HET GOUVERNEMENT-GENERAAL De directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten brengt op verzoek van de Gruppe Mineral öl der Rüs- tungsinspektion Niederlande ter kennis van Nederlandsche belanghebbenden, dat in het Verordeningenblad voor het Gouvernement-Generaal Teil 1, nr. 66, uitgegeven te Krakau op 4 December 1940 een verordening voorkomt betref fende de verplichting voor houders van een concessie en eventueele andere ge rechtigden tot opsporing of winning van aardolie of aardgas, zich zoo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk op 31 Maart 1941 schriftelijk te melden bij het daar voor aangewezen kantoor van het mijn wezen in het Gouvernement-Generaal, een en ander op straffe van het ver vallen van hun rechten. Voor nadere bijzonderheden raadple ge men de betreffende publicatie, opge nomen in de Nederlandsche Staatscou rant van heden, of wende zich voor inlichtingen tot het rijksbureau voor aardolieproducten, Zeestraat 100-104 te 's-Gravenhage. H.W.E.STRUVE OVERLEDEN Zaterdag is in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer H. W. E. Struve. De thans ontslapene heeft bui tengewoon veel gedaan voor de organi satie tot het redden van drenkelingen. Hij was oprichter en eere-voorzitter van de Boskoopsche reddingsbrigade, voorts voorzitter van het district Zuid-Holland van den Nederlandschen bond tot het redden van drenkelingen en hoofdbe stuurslid van dezen bond. Van het „Internationaal Verband fur Rettungs- schwimmen an Kuste und innengewas- sern”, even voor het uitbreken van den oorlog te Zurich opgericht, was de heer Struve een der oprichters. Hij heeft al tijd bijzondere aandacht geschonken aan het redden van personen uit te water geraakte auto’s. De heer Struve had groote artistieke gaven. Als boomkweeker en tuinarchi tect heeft hij deze kunnen toonen, in de groote bloemententoonstelling, welke in 1935 TE Boskoop werd gehouden en waarvan hij de ontwerper was. De ten toonstelling wekte bewondering en ver rassing om de origineele gedachte en conceptie. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal Woensdag te 2 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag plaats hebben. UITGESLOTEN SLAGERS Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom 32 slagers wegens frauduleuze slachtingen of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Vee houderij centrale zijn uitgesloten. Tegen al deze slagers is proces-ver baal opgemaakt. Ken uw eigen fiets De grootste moeilijkheid voor ons is echter, ging de inspecteur op een anderen toon voort, dat men zich zoo slecht de ken merken van zijn eigen fiets herinnert. Zelfs het merk klopt niet altijd. Dat is waar ook, zei een vader, toen de fiets van zijn zoon was teruggevonden en deze niet tot het opgegeven merk behoorde mijn dochter had een Gazelle, maar mijn zoon een Fongers. We laten nu het merk van de lamp en banden nog maar schieten. Zijn de stangen van het frame gebiesd, mijnheer? Is er een spatscherm aan uw fiets bevestigd, juffrouw, welk nummer staat er op? Zijn de velgen zwart Op het gebied der belastingen en der deviezen Dezer dagen hebben we melding maakt van het verschijnen van een sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën, van Jus titie, van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, van Landbouw en Visscherij en van Koloniën, betreffende de verplichting tot aangifte en betreffende amnestie op het gebied der belastingen en der devie zen. Dit besluit is opgenomen in „Ver ordeningenblad 10” van 13 Maart j.l. Het is ons gebleken, dat het menigeen niet duidelijk is geworden, wat aange geven moet worden en door wien zulks moet geschieden, We laten daarom den volledigen tekst der voornaamste artike len van het besluit hieronder volgen: Artikel 1: Aangifte moet worden ge daan van: 1) Waarden, welke zicht binnen of bui ten het Rijk bevinden of bevonden, waar van de gezamenlijke waarde meer dan 500 bedraagt en welke voor de heffing van de vermogensbelasting als vermogen in aanmerking komen, of voor de belas tingjaren 19391940 en 19401941 in aanmerking hadden moeten zijn gekomen, doch welke tot dusver noch door den be lastingplichtige, noch door een ander, die de verplichtingen van den belastingplich tige dient na te komen, bij de belasting administratie werden aangegeven; 2) Waarden, welke ingevolge de De viezenverordening 1940 moeten, of had den moeten worden aangeboden, of welke ingevolge de besluiten no. 155/1940, be treffende de aangifte van buitenlandsche effecten, no. 203/1940, betreffende den invoer van binnenlandsche en buitenland- sche betaalmiddelen en effecten, no. 35/1941, betreffende de aangifte van bui- tenlandsche vorderingen en andere niet in effecten belichaamde buitenlandsche waarden, of ingevolge de Derde Uitvoe ringsbeschikking betreffende het Ge blokkeerde Marken-belastingbesluit 1940 (Nederlandsche Staatscourant 1941, no. 17) moeten, of hadden moeten worden aangegeven, doch welke tot dusver niet werden aangeboden, of niet werden aan gegeven; 3) Feiten, welke tot dusver voor de belasting-administratie zijn verzwegen en die geleid zouden hebben tot het heffen van een hooger bedrag wegens belastin gen naar het inkomen over de belasting jaren 19391940 en 19401941. of wegens omzetbelasting in de jaren 1939 en 1940. Artikel 2: (1) Tot aangifte is verplicht: 1) Hij, die naar, of mede naar aan te geven waarden of feiten belastingplichtig was of is, of voor wien uit hoofde van die waarden of feiten een verplichting tot aanbieding of tot aangifte bestond of bestaat; 2) Hij, die ingevolge belastingrechte lijke voorschriften, of ingevolge de De viezenverordening 1940 en de ter uitvoe ring daarvan gegeven voorschriften, de verplichting van een onder 1 bedoelden persoon diende of dient na te komen. (2) Een aangifte met inachtneming van dit besluit, gedaan door of namens hem, die tot aangifte verplicht is, werkt ten gunste van de overige tot aangife ver plichte personen in gelijken omvang als ten aanzien van den persoon, door of na mens wien zij is gedaan. Artikel 3: De aangifte dient te worden gedaan bij den bevoegden inspecteur der directe belastingen, of bij een andere instantie van de Rijksbelastingadmini- stratie. Artikel 4: (1) De aangifte moet, zonder dat daartoe een bijzondere uitnoodiging wordt gedaan, geschieden vóór of op 15 April 1941. (2) De termijn kan voor bepaalde ge vallen. op verzoek van dengene, die tot aangifte verplicht is, door den persoon, bij wien de aangifte moet geschieden, worden verlengd, indien daartoe een ge wichtige reden aanwezig is. Het verzoek om verlenging kan slechts vóór het ver strijken van den termijn worden gedaan. Artikel 5 (1) Ingeval de verplichting tot aangifte overeenkomstig dit besluit wordt nagekomen, treedt straffeloosheid (daaronder begrepen het achterwege la ten van tuchtmaatregelen of administra tiefrechtelijke maatregeden) in wegens overtredingen van bepalingen in zake be lastingen en deviezen, welke vóór het in werking treden van dit besluit zijn be gaan: 1) Voor zoover betreft de aangegeven waarden en feiten; 2) Voor zoover betreft de betaalmidde len en andere waarden, welke middellijk of onmiddellijk zijn aangewend tot het verkrijgen van de aangegeven waarden- (2) Ten aanzien van te weinig betaal de belastingen vervalt de verplichting tot na- of bijbetaling (verhoogingen daar onder begrepen) met betrekking tot de in het eerste lid, onder 1 en 2 bedoelde Waarden en feiten, voor zoover het be treft: 1) vermogens- en verdedigingsbelas- ting over den tijd vóór 1 Mei 1940; 2) inkomsten- en gemeentefondsbelas ting over den tijd vóór 1 Mei 1940; 3) winstbelasting over jaren, welke vo?r 1 Januari 1941 zijn geëindigd; 4) couponbelasting, voor zoover Belastingschuld vóór 1 Januari ontstaan; 5) dividend- en tantièmebelasting; 6) belasting van de Doode Hand; successie, en schenkingsrecht voor zoover de belastingschuld vóór 1 Januari ■1941 is ontstaan; ^♦iL.bijtetaLing op navordering van om- Joelasting voor belastingtijdvakken, )Wke vóór 1 Januari 1941 zijn verstre- ,zeS?lrecht. voor zoover de belas- rtiïgs5?’eldivóór het in werking treden van «t besluit is ontstaan (3) Op vrijstelling van een uit een artikel 1 ««Ja"* aangifte betlJyloeiend* verplichting tot na- of bij tin» 4.vaP geblokkeerde markenbelas- tin»„i; aanspraak, indien de belas- bet belastbare feit ongedaan ov*reenkomstig een ter zake Re ap „lui01 iracb' van den Inspecteur van epvfn lokkeerde markenbelasting. In de v-n' bedoeld in artikel 3, derde lid, bpdnu ^blokkeerde Markenbelasting- sphpoi kan van bet ongedaan maken (4) 1 p ten deele worden afgezien. won,- Ee9 nader onderzoek naar feiten. den me\ belastingheffing verband hou- beinJ," V0'Kens de vorige leden niet tot Arti1bRin»ffin« ,e'den. vindt niet plaats. ten ki- 6’ J-*e in artikel 15 vervatte puri- i achterwege: d.w? 'n-lien de aangifte onvolledig Is. Welk0 nilet alle waarden en feiten inhoudt moeten worden aangegeven; Onder zeer groote belangstelling is te Amsterdam vandaag het stoffelijk over schot ten grave gedragen van prof. R. R. Welscher O.P., hoogleeraar in de Tho mistische wijsbegeerte aan de gemeente lijke universiteit aldaar en de Rijksuni versiteit te Leiden. In de St. Dominicuskerk aan de Spui straat te Amsterdam vond vanmorgen de plechtige uitvaartdienst plaats. Zeer vele belangstellenden woonden dezen dienst bij. Tot hen behoorden: prof, dr. B. Brouwer, rector-magnificus van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, mr. dr W. G. A. van Sonsbeeck. dr. J. C. Went en mr P. Otten, curatoren van de universiteit van Amsterdam, prof. dr. A. W. Bijvanck, rector-magnificus van de rijksuniversiteit te Leiden, dr. J. J. H. M. Klessens en prof. W. Russel namens het college van regenten van de Alexan der van der Leeuw kliniek te Amster dam, mgr. dr. G. C. van Noort. deken van Amsterdam prof. mr. C. P. M Rommc, prof. dr. Ferd Sassen en prof. P. Kre- ling van de universiteit te Nijmegen, prof. dr. J A J. Barge van de universi teit te Leiden, prof. dr. A. Smijers van de universiteit te Utrecht, dr. H Rob bers. voorzitter van de vereeniging voor Thomistische wijsbegeerte, lector J. Dito O.P., voorzitter van den K.R.CL, dr. J. van Heugten S.J., dr. de Jonge Cohen, vertegenwoordigers van het Amster- damsch studentencorps en van de S.S.R. der Vrije Universiteit. vele confraters van den overledene uit geheel Nederland en tal van studenten uit Leiden en Am sterdam Na de requiemmis hield prof. dr. B. Molkenboer O P van de universiteit te Nijmegen de lijkrede Hij karakteriseerde den overledene als een volbloed wijsgeer en een zeer belangrijk kunstenaar Dat is iets zee. zeldzaams. Hij had de muziek even lief als de wetenschap en hij vond zijn groote vreugde in het vioolspel, waarmede hij zijn wetenschappelijk werk afwisselde. Na de kerkelijke plechtigheid vond de begrafenis plaats op het R.K. kerkhof „St. Barbara” aan den Spaarndammer- dijk Ook daar was de belangstelling zeer groot. De eindelooze cirkelgang Zou er een middel zijn den fietsen diefstal den kop in te drukken, vroegen wij inspecteur van den Berg. Ik zal u eerst dit vertellen. De heele geschiedenis van dien rijwieldiefstal verloopt in een cirkel, luistert u maar. Wanneer een fiets gestolen wordt, koopt hij, wiens fiets gestolen is, gewoonlijk een 2de hands fiets terug en komt voor dat doel doorgaans terecht bij een „schar relaar”, zooals dat wordt genoemd. Wat koopt hij daar? Een veranderd, opgemof feld beestje, waarvan een ander aangifte van vermoedelijken diefstal heeft gedaan en dan is de cirkel gesloten. Om het euvel bij de kern aan te pakken, is dus nood zakelijk, dat op de een of andere manier verkoop van een gestolen fiets onmoge lijk wordt gemaakt. Ik zou me dat kun nen voorstellen door verplicht te stellen, dat op elk verbindingsstuk van de fiets een nummer werd aangebraeht en tevens een daarbij behoorend bewijs, dat bij de fiets behoort en bij eigendomsoverdracht overgaat aan den verkrijger. Daar zijn wij echter op het oogenblik nog niet aan toe en daarom kan ik u twee raadgevin gen doen, welke u wellicht de betrokke nen op het hart kunt drukken. Voor zorgsmaatregelen zijn immers de beste □e twee raadgevingen laat ieder zelf fiets passen en zich houden het politioneele voorschrift cn ij n fiets op slot zetten, ook hij deze stalt bij een bewaker. Men bedenke, dat een bewaker er is om de kans voor het stelen geringi kenhij noch de gemeente, (al 11 1 1 1 in! Men moet het wegnemen bij ver gissing niet makkelijker maken, dan het al is In de tweede plaats: neem eens thuis de moeite om uw fiets terdege te bekij ken. Maak desnoods aanteekeningen van het merk van de fiets, de banden, de lan taarns en allerlei bijzonderheden, welke u kunt ontdekken en berg de verkregen gegevens zorgvuldig op. Als de fiets dan. ondanks de goede zorgen, toch plotseling verdwenen is, beschikt men tenminste over een betrouwbaar signalement en wordt de kans van terugvinden aanmer kelijk grootor ;eringer to ma- u Is het een gemeentebewaker is) staat voor de fietsen ;issing niet makkelijker maken, dan

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9