De luchtaanval Bristol op I l De ontwikkeling op den Balkan|yERDl7/srER E N No. 17825. 1941. Frankrijk naar Amerikaansch schip vertrokken Dinsdag 18 Maart De strijd ter zee De Matsoeoka reis van van naar rede van van 7.48 uur n.m. tot 7.46 uur v.m. De Engelsch-Amerikaansche afwijzing het plan-Hoover g I sz 5 I m China moet worden versterkt Berlijn en Rome over de Roosevelt „Winterhulp Nederland” Talrijke groote branden Japansche strijdmacht i Engelsche troepen in Griekenland? De huizencollecte BOELGARIJE en Japansch blad zet de beteekenis ervan uiteen Ziekenvervoer bij nacht: No. 773503 5 5 De verliezen aan Britsche duikbooten Duitschland’s bewapening Vliegtuig van onbekende nationali teit boven Gibraltar Raadsadviseur, mr. J. P. Hooykaas, met waarneming belast Maan: 18 Maart onder 10.43 uur v.m. 19 Maart op 2.25 uur v.m.; onder 11.30 uur v.m. 20 Maart op 3.25 uur v.m. Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Duitschland weer in Tanger vertegenwoordigd Roode Kruis zendt melk geneesmiddelen naar het onbezette gebied 8 1 A 8 8 8 S I I 8 8 8 I 8 8 Megerle over de Britsche uithongeringspolitiek Duitsch commentaar op berichten over Engelsche troepenlanding Van officieele zijde geen stand punt bepaald Mr. J. C. Tenkink afgetreden als secretaris-generaal van Justitie Verklaring van generaal Nisjio HAAGSCHE COURANT PRUIS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: KONING BORIS BIEDT DINER AAN is Halifax' antwoord Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad’’ en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Britsch schip met averij te Rio binnengeloopen. Vijf millioen ton neutrale scheepsruiipte in Engelschen dienst vernietigd EEN TEGENSPRAAK Naar aanleiding van een United Press- bericht, als zouden Engelsche troepen in Griekenland zijn geland, heeft de Griek- sche gezant te Vichy ontkend, dat dit het geval zou zijn, aldus werd heden op de dagelijksche persconferentie medegedeeld. Geen vredesonderhandelingen Naar het A.N.P. van welingelichte zijde te Berlijn verneemt, zijn de buitenland- sche berichten over z.g.n. onderhandelin- gen tusschen Italië en Griekenland over het sluiten van een wapenstilstand giste ren in de Wilhelmstrasse opnieuw onjuist genoemd en als verzinsels gekenmerkt. Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RijswijK, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <1. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- slastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het Rijkscommissariaat maakt b»» kend: De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn verorde ning nr. 3-40 betreffende de uitoefening van regeeringsbevoegdheden in Neder land in samenhang met art. 99 van het Rijksambtenarenreglement den secre- taris-generaal van ’t departement van Justitie, mr. J. C. Tenkink op zijn ver zoek met ingang van heden eervol uit zijn functie ontheven en gepension- neerd. De zaken van het departement worden voorloopig waargenomen door den raadsadviseur mr. J„F. Hooykaas, De directie van „Winterhulp Neder land” deelt mede: X/ I I V I I l De Fransche levensmiddelen voorziening De secretaris-generaal voor de levens middelenvoorziening. Achard, heeft zich naar Parijs begeven om daar met de Duit- sche en Fransche autoriteiten verschillende vraagstukken betreffende de voorziening en distributie van levensmiddelen te be spreken. Koning Boris heeft Zondag in zijn buiten verblijf Wrana ter eere van den Duitschen generaal-veldmaarschalk List en de hem vergezellende officieeren een diner aan geboden. Hieraan hebben deelgenomen: de koningin, de familieleden van- den koning, prins Kyrill en prinses Eudokia, de minis ter-president, professor Filof. de minister van oorlog Daskaloff, de Duitsche gezant freiherr von Richthofen, de Duitsche mili taire attaché en leden van het koninklijk gevolg Engelsche schout-bij-nacht vermist. Naar „Associated Press” uit Londen meldt, heeft de Britsche admiraliteit mee gedeeld, dat schout-bij-nacht Maltbye ver mist wordt. Maltybe voerde het comman do over het op 5 November 1940 in den Atlantischen Oceaan uit elkaar geslagen convooi. Volgens Fransche niet kan behoeften om niet zou Gewapende koopvaarder getroffen Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in den loop van den dag nabij Newcastle een gewapend koopvaardij schip van 4000 b.r.t aangevallen en zoo zwaar beschadigd, dat de vliegtuigbeman- ning op den terugweg het schip ih zin kenden toestand aantrof. deze opgaven een aantal verloren gegane duikbooten door mijnen enz. niet is ver meld de Duitsche cijfers melden meer dan 30 tot zinken gebrachte Engelsche booten dan bevestigt deze verlieslijst van de Engelsche admiraliteit, ofschoon niet vollenig dat meer dan de helft van de bij het uitbreken van den oorlog bestaan de Engelsche duikbootvloot ter grootte Van 56 booten, vernietigd is, aldus het D.N.B. United Press ambassadeur, voorstellen „De stem van het geweld” Onder het opschrift „De stem van het geweld” verklaart het officieuse orgaan „Giornale d'Italia” naar aanleiding van de rede van Roosevelt, dat deze van het begin tot het einde niets anders is, dan een uitdaging tot oorlog en een poging om aan zijn toekomstige agressieve maat regelen een schijn van recht te geven. Thans bewijst Roosevelt, dat hij alle be- ’often, die hij vóór zijn herkiezing aan het Amerikaansche volk gegeven heeft, over boord werpt en dat hij de verstan dige raadgevingen, die Washington zijn volk als politiek testament heeft achter gelaten. volkomen veronachtzaamt, even als de Monroeleer Hij heeft hiermede een precedent geschapen, dat op zekeren dag door Europa tegen Amerika gebruikt kan worden. Generaal Nisjio, die tot dusver opper bevelhebber van de Japansche strijd krachten in China was, is gisteren uit China te Tokio aangekomen. Hij werd met bijzondere eerbewijzen ontvangen en begaf zich onmiddellijk naar het keizer lijke paleis, waar hij in tegenwoordigheid van den minister van oorlog den keizer verslag uitbracht over den toestand in China. Daarna had hij langdurige bespre kingen op het ministerie van oorlog. Tegenover de pers heeft Nisjio ver klaard, dat het Chineesche conflict in een beslissend stadium verkeert. Om er ee» einde aan te maken, moet het Japansche volk zich een nieuwe krachtsinspanning getroosten. Het Japansche volk in het va derland moet alle krachten voor deze taak geven. Tevens is een uitgebreide steunverleening aan Nanking noodig, op dat deze regeering den status van werke lijke Chineesche regeering krijgt. In de eerste plaats echter is het on voorwaardelijk noodzakelijk, dat men den druk op de strijdkrachten van Tsjang kai sjek niet alleen handhaaft, maar ook ver sterkt. Men moet daarom nog meer men- schen en materiaal in het veld brengen. Op den verjaardag van de benoeming van dr. Todt tot Rijksminister voor be wapening en munitie door den Führer, schrijft de „Völkischer Beobachter”: De geweldige Duitsche superioriteit in be wapening treedt door een vergelijking met de strategische positie in den wereld oorlog nog sterker aan het licht. Tegen- de slijtage aan materiaal in den wereld oorlog is het verbruik aan wapens en munitie in dezen oorlog gering. Het blad herinnert er voorts aan, dat internationaal wereld-economi- die onmogelijk Het Britsche schip „Pacific Star” is de baai van Rio de Janeiro met slagzij bin nengeloopen. Het schip moet hersteld worden. Voer een deel van den scheeps wand aan bakboord heeft men zeildoek ge hangen. Waarschijnlijk bevindt zich daar een gat in den romp. Nieuwe commandant van de Britsche luchtstrijdkrachten Reuter meldt uit Londen, dat tot com mandant van de Britsche marinelucht- strijdkrachten en lid van den marinestaf is benoemd schout-bij-nacht Arthur Lyster. Zijn voorganger was vice-admi- raal Royle, die zich met een speciale op dracht naar Australië heeft begeven. Het D N.B. seint uit Algeciras, dat gis termiddag een verkenningsvliegtuig van onbekende nationaliteit boven de vesting Gibraltar heeft gekruist De luchtafweer opende een hevig vuur, waaraan het toe stel zich door handige manoeuvres wist te onttrekken. Met het verlies van de duikboot „Snap per” ter grootte van 670 ton, heeft de En gelsche admiraliteit de vernietiging van 26 Britsche duikbooten tijdens het verloop van dezen oorlog toegegeven. Hoewel in Duitschland’s poging tot ver» zachting van den toestand In zoover de Engelsche schending van het volkerenrecht zich tegen het Duit sche volk keert, is er voor gezorgd, dat dit wapen den Engelschen uit de hand werd geslagen. De door Engeland verleide volkeren hebben destijds deels actief, deels passief aan de Engelsche blokkadepolitiek tegen Duitschland deelgenomen. Zij hebben zich tegen de Engelsche schending van het volkenrecht niet geweerd. Desondanks bestaat er van Duitsche zijde niet het voornemen de bezette gebieden leeg te plunderen. Duitschland houdt zich binnen het bestek van de internationale verplich tingen en draagt het zijne er toe bij om den toestand te verlichten. Evenals de actie van Hoover hebben tot dusver ook andere organisaties, zooals de Quakers en het Roode Kruis, in Duitsch land volledig begrip voor haar wenschen gevonden De verantwoording moet dus uitsluitend gelegd worden op Engeland en op degenen, die Engeland in zijn po litiek van massamoord tegen de hulpe- loozen actief en passief ondersteunen (Zie verder le blad. pag. 2.) Winter- deze week In een bericht uit Mandsjoeli schrijft de speciale correspondent van de „Tokio Asahi Sjimboen”, die Matsoeoka tot de Mandsjoerijsche grens heeft vergezeld, dat de beteekenis van de reis van den Japanschen minister als volgt kan wor den samengevat Matsoeoka zal persoonlijk inlichtingen omtrent den Europeeschen toestand krij gen en in het bijzonder zal de bezichti ging der bezette gebieden en de bestu- deering van de Duitsche economische en bestuurspohtiek den minister van buiten- landsche zaken toonen, hoe Duitschland de nieuwe ordening van Europa uitvoert en hem belangrijke denkbeelden aan de hand te doen voor Japans opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azië. Ofschoon het driemogendhedenpact op den grondslag der eensgezindheid ten opzichte van de fundamenteele politiek der nieuwe orde van Europa en van het Verre Oosten is gesloten, moeten nog 'neer concrete maatregelen voor de uit voering van het nagestreefde doel wor den besproken. In een tijd, dat de Vereenigde Staten hun medewerking door de leen- en pachtwet ter ondersteuning van Engeland Uitbreiden, moeten Duitschland, Italië en Japan concrete maatregelen bespre ken voor de economische, politieke en rrilitaire samenwerking en de diplomatie der staten van het driemogendhedenpact versterken, aangezien dit de eenige weg is om de Vereenigde Staten te verhinde ren aan den Europeeschen oorlog deel te nemen. Door de vrije meeningswisse- l>ng met de Duitsche en Italiaansche lei ders moeten vérstrekkende effecten van de Japansche politiek en diplomatie wor den verwacht. De hooge commissaris van Spaansch- Marokko, generaal Asensio, heeft giste ren op plechtige wijze het gebouw van het vroegere Duitsche gezantschap te Tanger, aan den afgezant der Duitsche regeering, ambassaderaad Heberlin, over gedragen. Generaal Asensio wees in zijn toespraak op de groote voldoening, welke het voor Spanje beteekent, den medestrij der uit Spanje’s vrijheidsoorlog in zijn rechten te herstellen. Na inlijving van Tanger in de zóne van Spaansch-Marok- ko. is het voor Spanje een plicht en een eer geweest, het eens aan Duitschland bedreven onrecht weer goed te maken. Naar men weet heeft er in Tanger sinds Augustus 1914. toen de toenmalige zaakgelastigde door de Fransche overheid ^noodzaakt werd Tanger te verlaten, geen vertegenwoordiging van Duitschland meer bestaan. Bij de huizencollecte van hulp Nederland” wordt in geheel Nederland van huis tot huis gegaan om nogmaals een offer te vragen voor steun aan behoeftige landgenooten. Onder groote opofferin gen hebben duizenden collectanten zich beschikbaar gesteld voor dit werk. Opent uw deuren voor hen, weeSt vriendelijk voor hen en zorgt dat uw gift klaar ligt of stelt een be drag aan een uwer, huisgenooten ter hand, indien ge trw woning verlaat, opdat de collectanten niet vele malen naar eenzelfde adres behoeven terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol verwach ting naar uw offer uit! Maandag is het Amerikaansche stoom schip ..Exmouth” met een lading van het Roode Kruis voor het onbezette Frank rijk naar Marseille vertrokken. Het schip heeft gecondenseerde melk, melkpoeder, door het Roode Kruis vervaardigde kle dingstukken, insuline, vitamineprepara ten en geneesmiddelen aan boord. De En gelschen hadden daarentegen geweigerd, 300 ton havermoutvlokken en griesmeel door te laten. De lading heeft een waarde van 1.250.000 dollar. De voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis, Davies, deelde mede, dat dit vertrek door de medewerking van Enge land mogelijk was geworden en dat de lading van de „Exmouth” o.a. bestaat uit 12 millioen pond gecondenseerde melk, 150 verschillende soorten kinderkleeding, een half millioen blikken insuline en 20 000 flesschen vitamine-preparaten. Plan voor voedsellevering aan Frankrijk De Fransche ambassadeur te Washing ton, Henri Haye, heeft gisteren een onder houd gehad met president Roosevelt. Na afloop daarvan verklaarde hij, volgens het D.N.B.dat er maatregelen worden geno men voor het zenden van levensmiddelen naar het niet-bezette Frankrijk. Waar schijnlijk zal het Roode Kruis daarmede weldra beginnen. Men heeft een plan, doch dit is nog niet definitief. Frankrijk is bereid een volledige controle toe te passen bij de aankomst der levensmidde len, het lossen en de distributie. verklaarde de dat men zich hoe groot de in Frankrijk zijn De pre sident was zeer tegemoetkomend geweest. Hoewel een definitief plan nog niet is op men groot De tegemoetkomend geweest. gemaakt, hoopte hij toch dat dezer dagen overeenstemming met Engeland en Ame rika bereikt zou kunnen worden. In de eerste plaats heeft Frankrijk graan noo dig, waarvoor het met zijn in Amerika „bevroren” tegoed betalen zal. In het Amerikaansche Huis van afge vaardigden heeft de republikein Rich verlangd, dat de Vereenigde Staten maat regelen zullen nemen in het belang van de voedselvoorziening in veroverd gebied. Dit is, zeide hij, de plicht van het Amerikaansche volk. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Gezien deze feiten, moest het antwoord van Hoover op het „neen” van lord Hali fax tot een felle aanklacht worden tegen de Engelsche brutaliteit, huichelarij en on- menschelijkheid. Hij weerlegde de Brit sche bewering, dat de bezette gebieden genoeg hadden om te leven, wanneer Duitschland ze niet zou leegplunderen door erop te wijzen, dat deze landen ook in vredestijd voor hun voeding in ruime mate op den invoer va-' overzee waren aangewezen. De Engelschen hebben geprobeerd, Duitschland de verantwoording in de schoenen te schuiven. Wij zijn gaarne be reid, zoo schrijft Megerle, juist in deze kwestie met de Angelsaksen te debattee- ren. Er moet hier geen valsche legende ontstaan. De hongeroorlog is een Angel saksische uitvinding. Het volkerenrecht verklaart hem voor onwettig. A A A A A A A A A A 8 A 8 A 8 A 8 A A A 8 A A Duitschland in de veldtochten tegen Polen en Frankrijk een onmetelijken buit aan goed, onbeschadigd oorlogsmateriaal heeft veroverd. In tegenstelling tot den wereldoorlog staat thans aan het Duitsche Rijk met den bondgenoot Italië practisch het ge- heele Europeesche vasteland als basis van bedrijven en grondstoffen ter beschik king Dit beteekent een nieuwe geweldige uitbreiding van de wapencapaciteit der asmogendheden. Tenslotte schrijft het blad, dat dank zij de superioriteit van het Duitsche luchtwapen, de vijand niet in staat dezen toestand ernstig te verstoren. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft o.a., dat het verdere verloop van den oorlog de wereld nog zal laten zien, wat de be wapening van het Duitsche Rijk vermag. Britsche ambassadeur bij den Zuidslavischen premier De Britsche ambassadeur te Belgrado, sir Ronald Campbell, heeft gistermiddag een bespreking gehad met ministerpresi dent Zwetkowitsj, welke een uur duurde. Geen Amerikaansche hulp aan Turkije Op een desbetreffende vraag heeft president Roosevelt geantwoord, dat een Amerikaansche hulp aan Turkije op het oogenblik niet wordt overwogen, daar slechts die landen op hulp kunnen re kenen. die „zich tegen een aanval verwe ren of zich in de toekomst gedwongen zullen zien aanvallen af te slaan”. De houding van Zuid-Slavië Naar het Zuidslavische blad „Politika” uit Saloniki meldt, slaat men in offi- cieele Grieksche kringen en in het open bare leven de ontwikkeling van den toe stand op den Balkan na den intocht der Duitsche troepen in Boelgarije, met de grootste aandacht gade. Men constateert, dat in dezen toestand klaarheid is geko men, dank zij de houding van Zuid-Sla vië. Grieksche politieke kringen en de openbare meening schijnen begrip te hebben voor het besluit van Zuid-Slavië, zich van de tegenwoordige gebeurtenis sen afzijdig te houden en een volkomen neutraliteit in acht te nemen, hoewel het besloten is, zijn onafhankelijkheid en ter ritoriale onaantastbaarheid te verdedigen. Dat Zuid-Slavië. de sterkste militaire mogendheid op den Balkan, een dergelijk standpunt inneemt, heeft den toestand op den Balkan verhelderd. Ten aanzien van de houding van Tur kije verklaart men in Griekenland, dat Turkije de positie inneemt van een neu tralen waarnemer, met het geweer aan den voet. In geval van uitbreiding van het conflict, op den Balkan, zal Turkije, volgens berichten uit Istanboel, al zijn verplichtingen nakomen. Het Turksche leger is volkomen paraat om het hoofd te kunnen bieden aan elk gevaar voor de Turksche onafhankelijkheid of aan het ontstaan van een toestand op den Balkan, welke de territoriale onaantastbaarheid van Turkije in gevaar zou kunnen bren gen. Omtrent den aanval der Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den vorigen nacht op Bristol verneemt het D.N.B., dat in de geheele stad talrijke groote en kleinere branden uitbraken. Ten Noorden van de haveninstallaties werden 2 bijzonder groote branden waargenomen. De be manning van een der terugkeerende vliegtuigen meldde bovendien, dat zij tegen 2 uur s nachts boven de stad een geweldige ontploffing met een steekvlam van een 1000 m. had gezien. De uitwer king was zoo verschrikkelijk en de gloed van de vuurzuil dermate fel. dat het vol gens de bemanning slechts de gashou ders hebben kunnen zijn, welke door een voltreffer tot ontploffing gebracht waren. Volgens te New York ontvangen be richten uit Londen was deze door hon derden Duitsche vliegtuigen ondernomen aanval de hevigste, welke de stad Bristol ooit heeft ondergaan. Uren lang vlogen de toestellen boven de scheepsdoelen en de industrieterreinen, dood en verderf brengend De verwoestingen op deze plaatsen zijn groot. Er braken talrijke branden uit In de stad is een gebouw voor het grootste deel af gebrand. Op een depót voor autobussen zijn talrijke bri sant- en brandbommen gevallen. Ook een dagbladdrukkerij kreeg zware schade Britsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland Naar het D.N.B. verneemt, verschenen vanochtend vroeg zwakke afdeelingen der Britsche luchtmacht boven de kust van Noord-Duitschland. Op verscheidene plaatsen lieten de vliegtuigen brisant- en brandbommen op woonwijken vallen Onder de burgerbevolking viel een aan tal slachtoffers. De „Berliner Börsenztg.” publiceert onder het opschrift „Het Kaïnsteeken” een artikel van dr. Karl Megerle over de Engelsch-Amerikaansche afwijzing van het plan Hoover inzake hulpverleening aan België. Hij schrijft: De laatste dagen is Engeland wegens de politiek der uit hongering van vroegere bondgenooten tweemaal aan de kaak gesteld, eerst door oud-president Hoover, die Engeland had gevraagd, of het bereid was zijn hulp actie aan België toe te staan, en daarna door de Fransche regeering, die aankon- digde. dat zij haar schepen met levens middelen door Fransche oorlogsbodems tegen Engelsche aanvallen zal laten be schermen. Engeland stond daarmede voor een vraag van menschelijkheid. een vraag van de ongeschreven en door alle landen erkende zedenwet, alsook van het geschreven internationale volkerenrecht. Hoover moest een hard „neen” in ont vangst nemen. Hoover had zijn voorstellen met ken nis van zaken zoo opgesteld, dat alles streng op humanitairen grondslag zou blijven. Het zou een experiment binnen klein bestek zijn, welks resultaat het ver loop van militaire gebeurtenissen in geen pnkel opzicht kon beïnvloeden. Hoover kon er op wijzen, dat hij van de Duitsche regeering alle voorwaarden, verplichtingen, materieele bijdragen en verzekeringen voor het streng onpolitie ke en onmilitaire karakter van zijn hulp werk had ontvangen. Een millioen in el lende levende volwassenen en 2 millioen kinderen in België zouden uit gaarkeu kens worden gespijzigd. Het noodige broodgraan stelde Duitschland ter be schikking, het noodige vet en ander ma teriaal zou Engeland door de blokkade toelaten. Een neutrale contróle-commis- sie was toegelaten. Volgens „Associated Press” berekent Lloyds dat in de eerste 18 maanden van den oorlog 1245 neutrale schepen, die in Engelsche opdracht voeren, ver loren zijn gegaan Deze schepen hadden een gezamenlijken inhoud van 4.962.257 ton. nie'; slaat op Europa, waar in de staten, die zijn aangesloten bij het driemogend hedenpact de meest verschillende regee- ringsvormen bestaan, doch met betrek king tot het Amerikaansche continent een bijzonder arglistige propaganda manoeuvre beteekent. Het gaat Roose velt in geenen deele zoo zeer om het „verankeren van democratische stelsels” dan wel om het bevredigen van zijn machtshonger Volgens zijn opvatting heeft Noord-Amerika, nu het het stadium van de Monroeleer heeft overwonnen, thans tot taak de geheele wereld te controlee- ren. Bij den wederopbouw van de we reld, zoo zegt Roosevelt, zullen de Ver eenigde Staten een groote rol spelen. Het program van den tegenwoordigen president van de Vereenigde Staten wordt hierdoor duidelijk, n.l. een wereld orde, die hij naar zijn goeddunken aan de andere naties en wel zijn vrienden wil opdringen en aan zijn vijanden met geweld wil opleggen. Een natie, die, zoo als de Vereenigde Staten de medeverant woordelijkheid draagt voor den waanzin .van Versailles, heeft echter niet het recht aanspraak te maken op de leiding bij den wederopbouw van Europa, om niet te spreken van een leiding bij de hervorming van de wereld. Een Noord- Amerikaansche inmenging, van welken aard deze ook zij, zal door het Europee sche continent als een hoogst lastige en gevaarlijke aanmatiging van de hand ge wezen en wanneer het zijn moet met de scherpste middelen afgewezen worden. Verlenging en uitbreiding van het conflict Het „Hamb. Fremdenbl.” schrijft o.a. De politiek van Roosevelt is niet pas sedert gisteren en vandaag, doch sedert jaar en dag ondubbelzinnig cp de ver lenging en uitbreiding van het hangende conflict gericht. De duistere rol, die hij en zijn regeering, vooral echter zijn diplomaten bij het aanstichten van den Europeeschen oorlog hebben gespeeld, is sedert lang een onafscheidelijk deel van de jongste geschiedenis geworden. Roo sevelt beschouwt de wet tot hulpverlee ning aan Engeland als een persoonlijk mandaat om niet alleen in het Europee sche conflict, doch ook in het Verre Oosten een provoceerende politiek van inmenging te voeren. Van wereldpolitiek standpunt bezien is juist dat deel van de rede, dat betrekking heeft op het Japansch-Chineesche conflict, te zien als het bepalen van een standpunt, dat on getwijfeld nog gevolgen zal hebben. De drijfveer van dit programma, dat ronduit de geheele wereld in gevaar brengt, is eergierigheid. Gestreefd wordt naar de positie van scheidsrechter en een sche monopoliepositie. nog als dienst aan de menschheid kan worden verbloemd. De president dient er eindelijk eens openlijk voor uit te komen, dat hij dezen oorlog beschouwt als een welkome gelegenheid, de Brit sche wereldheerschappij te erven. In laatste analyse spreekt in president Roo sevelt de stem van een toomelooze kapi talistische leiderskaste en van het Joden dom. De buitenlandsche berichten over En gelsche troepenlandingen in Griekenland worden, zoo verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde, in politieke kringen te Berlijn met buitengewoon groote be langstelling gevolgd. Op een desbetref fende vraag van een buitenlandschen journalist, vernam men gisteren in de Wilhelmstrasse de opvatting, dat Duitschland niet op grond van dergelijke berichten, doch uitsluitend op grond van zijn eigen inlichtingen zijn beslissingen neemt. Overigens kan over de verhouding tus schen Duitschland en Griekenland, die dikwijls uiteengezet is. niets verder wor den gezegd. Het Zuidslavische blad „Prawda” meldt uit Athene, dat in alle Grieksche kustplaatsen tot de Engelsch-sprekenden het verzoek is gericht, zich bij de plaat selijke autoriteiten te melden, opdat zij als tolk dienst kunnen doen. Ook alle personen, die van ziekenverpleging op de hoogte zijn, hebben het verzoek ontvan gen, zich te melden. Ten aanzien van geruchten over En gelsche troepen in Griekenland, heeft heeft de commentator van den omroep te Sofia gisteren o.m. verklaard, meldt het D.N.B., dat het voor de hand ligt, dat Engeland een botsing tusschen Grie kenland en Duitschland tot stand wenscht te brengen, waarbij Griekenland aan zijn eigen lot zou worden overgelaten, gelijk reeds gebeurd is met talrijke andere En gelsche bondgenooten. Wanneer Grieken land alleen aan de Duitsche troepen weerstand zou moeten bieden, zou Enge land trachten zijn rampzalige front van den Balkan te verplaatsen en het in Klein-Azië of Afrika opnieuw te organi- seeren. Omtrent den toestand op den Balkan schrijft de militaire medewerker van de „Hrvatski Dnevnik” te Belgrado o.m. Alle draden van een vreedzame oplos sing in het Balkangebied zijn nog niet kapot. Een nieuwe vredeskluwen schijnt hier gewonden te worden, die den ge- heelen Balkan opluchting zou brengen on een vreedzame toekomst zou doen verwachten. De rede van Roosevelt, die hij Zater dagavond heeft gehouden, heeft, zoo ver neemt het A.N.P. van welingelichte zijde, in politieke kringen te Berlijn geen weerklank gevonden. Men wees in deze kringen slechts op de Duitsche pers, die alleen het orgaan is, dat zich met deze rede kan bezighouden. Want wanneer Roosevelt probeert zich met het Duitsche volk als zoodanig bezig te houden, dan zal hij zeker een dienover- eenkomstigen weerklank van het Duit sche volk te hooren krijgen. Op een tijdstip, waarop zoo vele ernstige en belangrijke dingen overwogen moeten worden, heeft men in de Wilhelmstrasse geen tijd zich bezig te houden met de behandeling van afgezaagde phrasen. In toonaangevende Italiaansche krin gen, zoo meldt het D.N.B. uit Rome, wordt voorloopig naar aanleiding van de jongste redevoering van Roosevelt geen officieele houding bepaald. Men beperkt zich ertoe te wijzen op de principieele commentaren van de Italiaansche pers en men huldigt het standpunt, dat de op gewonden toon van deze rede en de door den president gebruikte argumenten be ter geschikt zijn voor een bespreking in de pers dan voor het bepalen van een officieel standpunt. De Diplo over de rede De Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz schrijft over de jongste rede van Roosevelt o.a. het volgende De tegenwoordige regeering van Noord-Amerika schijnt bewust de prin cipes van Washington en van de Monroe leer over boord te werpen. President Roosevelt heeft niet den moed openlijk te zeggen, wat hij in werkelijkheid wil. Hij verschanst zich bij zijn agressieve bedoelingen achter de uitvlucht, dat het er om gaat, de democratieën tegen de dictaturen te beschermen, alsof b.v. Grie kenland een democratie is. Hij gebruikt als motiveering van zijn doel de onware bewering, dat de asmogendheden openlijk probeeren alle „krachtens verkiezingen aangestelde regeeringssystemen te vernie len”. niet alleen in haar eigen gebieden, doch ook op het Amerikaansche conti nent. Een drieste bewering, die echter

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1