HAAGSCHE COURANT De Arbeidsdienst NEDERLANDSCHE BIOSCOOPBOND NEDERLANDSCH-INDIE Dinsdag 18 Maart 1941- STADSNIEUWS DE HANDELSBESPREK1NGEN MET JAPAN t DERDE BLAD Dte sport Een vekiioop in een zwaar terrein zorgt voor het noodige uithoudingsver iion: VERKEERSONGEVALLEN HIER TER STEDE SLOTBESPREKINGEN ZIJN AANSTAANDE OOK EEN MANIER OM AAN KOLEN TE KOMEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST De 400.000ste rekening geopent Tijdens de openingsrede van dr. Goedewaagen. Van links naar rechts: ir. v. d. Vegte, Oberregierungsrat dr. Hushahn, dr. Goedewaagen en de heer van Triet, voorzitter van den Nederlandsohen Bioscoopbond fPolygoo'») MARSCH VAN HET WACHTBATAL- JON VAN HET LUCHTWAPEN DE NIEUWE W.S.M.-TARIEVEN DE KUSTVISSCHERIJ Opening van het nieuwe gebouw C. M. SW1EBEL OVERLEDEN I No. 17828 fPoiygoan) De arbefid Het walsen van een wee- nieuwe kantoorgebouw in Nederland het apparaat van den N.B.B. ■OW, (Poll 'J.' 'BB denis en zijn volkswaarde. In de derde een Toespraken van de heeren dr. Goede waagen en van Triet het en de welke Rusland. Sandwich-eilanden NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Op Woensdag 26 Maart te 12 uur zal de heer W. J. de Langen, belasting-consu- lent, in de Indische zaal van het café van Hotel Central voor het departement 's-Gra- venhage der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een lezing hou den over het onderwerp: ,,De toepassing van de winstbelasting" HET ZEVENTIENDE NATIONALE MANDOLINE-CONCOURS Dr. A. P. Murkens alhier is tot voorzit ter benoemd van de jury van het 17e na tionale mandoline-concours, dat uitge schreven is door het tijdschrift „De Man- doline-Gids’*. en gehouden zabwowien den ftten April e.k. te EWversumt BATAVIA, 18 Maart (U.P.). Van be trouwbare, niet officieele, zijde ver luidt, dat de handelsbesprekingen tus- schen Japan en Nederlandsch-Indië spoedig afgesloten zullen worden. Door de leiders van de Japansche en Neder - landsch-Indische missies, Yosjizawa en van Mook, is een programma voor de slotbesprekingen opgesteld. Deze slot- besprekingen zullen begonnen worden, zoodra Yosjizawa zijn oriëntatie-reis door Sumatra beëindigd heeft. VOLKSUNIVERSITEIT Morgenmiddag zal jhr. Jan Feith be kend schrijver o.a. van ..De reis om de wereld in 40 dagen”, in Pulchri Studio. Lange Voorhout 15, toeristische causerie houden reis om de wereld. Duitschland, Rusland. Siberië, over de Sandwich-eilanden naar Francisco, dwars door Amerika aaap-New ‘Y-ork en naar hut» terug. Snelle groei Dat de hierin tot uitdrukking komende groei een zeer snelle is geweest, blijkt hieruit, dat van 1918, toen de dienst werd opgericht, tot 1923 de eerste 100.000 rekeningen werden ingeschreven, in 1932' de 200.000ste, in 1937 de 300.000ste en thans, in 1941, reeds de 400.000ste reke ning werd bereikt. Opmerkelijk is, dat het tempo, waarin deze groei zich heeft voltrokken, steeds grooter is geworden. Dit verschijnsel zet zich, ondanks de on gunst der tijden, ook nu nog voort, zoo- dat bijvoorbeeld in 1940 meer rekeningen werden geopend dan' in eenig voorgaand jaar het geval was. Door den Postcheque- en Girodienst werd gisteren, 17- Maart, in den loop van den dag de 400.000ste rekening geopend. Houder van deze rekening is de heer P. M. de Nijs te Hoorn, wiens aanvrage om toetreding als rekeninghouder de vierde honderdduizend heeft volgemaakt. In een bedrijf als dat van den Post cheque- en Girodienst zijn groote getallen een heel gewoon en dagelijks voor komend verschijnsel. Het getal400.000 zou dan ook op zich zelf beschouwd geen al te grooten indruk behoeven te maken. Het krijgt echter meer beteekenis wan neer er bij in aanmerking wordt ge nomen, dat Nederland volgens de thans bekende cijfers verhoudingsgewijze meer deelnemers aan het postgiroverkeer telt dan, behalve één enkele uitzondering, i alle andere landen, waar een dergelijk verkeer bestaat. Ook die landen, waar i het postgiroverkeer van ouderen datum is, heeft het in dit opzicht derhalve voor- bij gestreefd. i journalistiek- over zijn voert door Japan, San Het Wachtbataljon van het Duitsche Luchtwapen houdt morgen een marsch door de stad en zal daarbij de volgende route volgenWassenaarscheweg, Ko ninginnegracht. Princessegracht, Heeren- gracht. Korte Poten, Plein, Lange Poten. Kapelsbrug, Lange Poten. Plein (om 1 uur voorbijmarsch langs het voormalige departement van Defensie). Korte Poten, Heerengracht, Bezuidenhoutscheweg, naar het Emmapark. Zooals bekend, zouden door de W.S.M. nieuwe tarieven worden ingevoerd. In- tusschen vernemen we, dat de invoering van die tarieven nog wel op zich zal la ten wachten. Het is n.l. noodig gebleken, dat een en ander nog nader wordt onder zocht, waarbij ook de Prijzen-commissa- ris in deze aangelegenheid gekend moet worden. Hoewel aanvankelijk het voorne men bestond, op 1 Februari j.l. diverse wijzigingen te doen plaats hebben, onder vindt een en ander vertraging, terwijl npg moet worden afgewacht, of het mogelijk zal zijn de reeds gepubliceerde regelin gen in te voeren. Behalve met de tarie ven, wordt nu ook nog gewacht met en kele andere wijzigingen, die zouden plaats hebben, o.m. de halten-kwestie. I wilde spr. dan opmerken, dat hij zich voor zijn benoeming ernstig had beraden of hij het verzoek van den secretaris-gene- I raai, zich met de leiding van den Bioscoopbond te belasten, kon aanvaarden. Na ampele overweging is spreker tot de slotsom gekomen, dat hij als Nederlander plichten heeft tegenover het vaderland, dat ons allen dierbaar is. Een open oog hebben voor de werkelijkheid beteekent tevens hieruit de noodige gevolgtrekkin gen maken, of wel men kan niet op de grens van twee werelden blijven staan. Wanneer men overtuigd is, dat de toe- standen van voor 10 Mei hier niet terug- keeren maar dat ook Nederland inge schakeld zal worden in de nieuwe Euro- peesche ordening, dan is het plicht van ieder rechtgeaard Nederlander aan dezen opbouw daadwerkelijk mede te werken. Voortgebouwd zal worden op hetgeen de bond in den loop der jaren heeft tot stand gebracht. Ongetwijfeld heeft de bond veel goeds voor het filmwezen in Neder land tot stand gebracht. Echter van den bond wordt thans meer gevraagd dan het ordenen alleen van alle bedrijven, die in I den bond zijn georganiseerd. De opbouwende taak van den bond ligt I niet in de beoordeeling van wat goed, I matig of slecht is, daarvoor is de rijks- filmkeuring De bond zal hebben te stre ven naar een verzekering van de harmo nie der diverse belangen. Van die belangen noem ik slechts en kelen: filmverhuurders, exploitanten, thea- terbezitters, producenten enz. Het is b.v. niet voldoende het aantal verhuurders of exploitanten te beperken wanneer niet tegelijkertijd wordt gezorgd voor een har monische samenwerking van belangheb benden. Spreker zal dan ook scherp stel ling nemen tegen elk monopolistisch, ka pitalistisch streven, waar dit ook door I hem zou worden ontdekt. Het mag niet I voorkomen, dat, om enkele voorbeelden te noemen, wanneer alle bioscopen in een stad in één hand zijn of door één lichaam worden gecontroleerd, de verhuurder over geleverd is aan de willekeur van dien practisch eenen exploitant, of omgekeerd, dat een verhuurder uit hoofde van een monopolie-positie, huurvoorwaarden voor de exploitanten decreteert of exploitanten van de levering uitsluit. De harmonie der diverse belangen is dan wel verre te zoe ken. Wanneer dan ook de belangen van het I geheel verzorgd moeten worden, moet onvoorwadrdelijk elk lid van den bond I beschermd zijn tegen willekeur. Het mag ook niet voorkomen dat theaterbezitters I aan exploitanten buitensporige huren vra- I gengen, omdat de vraag naar theaters I De aanvoeren van versche visch uit zee aan den afslag te Scheveningen worden gedurende de laatste weken belangrijk minder. Het zijn in hoofdzaak de schok kers, die in de afgeloopen week aan den afslag te Scheveningen kwamen. Worden als gevolg hiervan de aanvoe ren van versche visch uit zee minder, veel visch komt thans van IJmuiden om hier verkocht,te worden. Gedurende de week van 10 tot en met 15 Mei kwamen aan den afslag te Sche veningen 3 motorloggers met ƒ81.10. 8 mo- torkotters met 498.80, terwijl 226 schok kers te zamen 6779.85 besomden en werd in totaal voor 7359.85 aan uit zee aange voerde visch over den afslag verkocht, te genover in de week hieraan voorafgaande voor 9026.95. In hoofdzaak bestonden de aanvoeren uit scharren. Aan visch van elders in hoofdzaak van IJmuiden werd voor een bedrag van 9288.25 verkocht, tegenover in de vo rige week voor ƒ4357.30. In totaal werd deze week voor 16.648.10 aan visch over den afslag verhandeld. Verschillende Scheveningsche motorlog gers die in IJmuiden marktten gedurende de afgeloopen week maakten mooie be sommingen hoewel deze besommingen over het algemeen lager waren, dan in de week hieraan voorafgaande. De besommin gen bedroegen van 2000 tot 3000 en en kele nog hooger. Gistermorgen waren ver schillende kustvisschers te^Umuidea aan. demarkt. i Nederlandsche volk opbouwenden voorlichting te ver- tement van Volksvoorlichting en Kunsten hield de openingsrede. Rede dr. Goedewaagen In zijn rede zei dr. Goedewaagen o.m. I diens bereidwilligheid, de openingsplech- dat de film geen passieve weergave I tigheid van het nieuwe kantoorgebouw van de feiten, maar een actief strijdend van den bond te willen verrichten, orgaan is. Zij is militant, strijdbaar en I Dat u voor de verwerkelijking der plan- plaats moeten de thans nog bulten het bedrijf staande enkelingen, voor zoover zij voor den opbouw van een gezond Nederlandsch filmbedrijf van waarde I zijn, organisatorisch ingeschakeld wor- I den. Wat dit laatste betreft, zijn in de I afgeloopen jaren vele, die mogelijker I wijze een opbloei van eigen productie I hadden kunnen bevorderen, systema- I tisch, om commercieele belangen uitge-, I schakeld. Dit moet veranderen. Krach- I ten, die mede kunnen werken aan het I uitdragen van onze cultuur, zoowel in I ons land als over de grens moeten hier- I toe in de gelegenheid worden gesteld. I Voorts dient er nog op gewezen te worden, hoe de rijksfilmkeuring, die een compromis vormde tusschen de ve- I le pogingen om de schadelijke kan- I ten van dé film zooveel mogelijk weg I te werken en waarbij de mogelijkheid I werd geopend om plaatselijk de film- I vertooningen aan banden te leggen, een I bewijs was van een volkomen onbegrip I van den factor „film”. Filmkeuring I werd door bepaalde groepen slechts ge- I zien als een instrument ter bevordering I van de goede zeden en maatschappelij ke orde, wat ook tot uitdrukking komt I in den naam, die aan de wet gegeven I werd, n.l. „wet tot bestrijding van ze- I delijke en maatschappelijke waarden van den bioscoop”. I Uit dezen naam blijkt reeds, dat de I vroegere filmkeuring haar taak zag als een zuiver negatieve. Allerwege werd gespeurd naar kleinigheden, welke in de oogen van de leden voor de conser vatieve bevolkingsgroep aanstootelijk, of zelfs schadelijk zouden werken. Hier-1 door werd de beheerschende tendenz van een film, die soms in hooge mate schadelijk was voor de voorlichting van het volk en een verkeerde meening vormde omtrent sociale en staatkundi ge toestanden, voorbij gezien. Een groot aantal films heeft medegewerkt om I bij het volk een totaal verkeerden in-1 druk van de problemen van dezen tijd te scheppen. Het is thans de taak van de filmkeuring en ook van de leden van den N.B.B. om mede te werken deze slechte invloeden van de afgeloopen ja-1 ren te niet te doen en positief alles te bevorderen, wat kan medewerken om bij ons Nederlandsche volk een gezonde, organische levensopvatting en beschou wing te doen groeien, die aan bodem en geschiedenis is gebonden. Dat de N.B.B. thans een nieuw ge-1 bouw betrekt, moge een symbool zijn, een symbool van een nieuwe levens houding, een volks che levenshouding ook hier, die zich -uitspreekt in alles, wat deze organisatie in de toekomst voor ons volk zal tot stand brengen. Op de bewoners van het nieuwe tehuis rust de taak en de plicht, ons volk op het lichtend doek voor te lichten in een geest van volksche waardigheid en het I zijn eigen wezen te doen aanschouwen. Op hen rust de taak, strijdbaar te zijn I en strijdend ons volk weer tot zichzelf I te brengen. Dr. Goedewaagen verklaarde hierna 1 het gebouw voor geopend. Daarna was het woord aan den heer I H. M. van Triet, als voorzitter van den 1 De stcretaris-generaal van het depar- I Nederlandschen Bioscoop Bond. 11 Rede van den heer van Triet De heer van Triet begon met een woord van dank aan den secretaris-generaal voor Gistermiddag is het nieuwe gebouw van den Nederlandschen Bioscoopbond, waarvan de zetel thans uit Amsterdam naar ’s-Gravenhage is overgeplaatst, geopend. In het nieuwe gebouw, dat gelegen is aan het Koningin Mariaplein 19, waren met den secretaris-generaal van departement van Volksvoorlichting Kunsten, dr. T. Goedewaagen, die opening verrichtte en den heer H. M. van Triet, voorzitter van den Nederland schen Bioscoopbond, aanwezig o.a. de heeren Oberregierungsrat H. Hushahn, dr. ‘Zimmer, filmreferent bij het Rijks- commissariaat, ir. W. L. Z. van de Vegte, raadadviseur aan het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, tevens voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring, mr. P. M. C. J. Ha mer, hoofdcommissaris van politie en C. C. Walraven, plaatsvervangend hoofdcom missaris van politie, N. Oosterbaan, di recteur van het perswezen aan genoemd departement en voorts van dit departe ment de heeren Alb. J. Richel, hoofd van het bureau filmzaken, J. G. Goverts, hoofd van de afdeeling muziek, drs. W. J. J. Noordijk van de afdeeling cultuur en ontspanning, W. Winkler, van de afdee ling theater en dans, en de heeren W. de Groot en H. A.’ Goedhart, van de afdeelings perswezen, zoomede de heer M. Wink, hoofd van de secretarie van genoemd departement. Voorts mr. dr. H. J von Brucken Fock, van den raad voor de volkshuishouding bij de N.S.B. en P. J van Megchelen, hoofdredacteur van het A.N.P., zoomede de leden van den raad van bijstand voor het filmwezen en de heeren ds. 3. L. Brinkerink en D. de longh, leden van de centrale commissie I voor de filmkeuring. VERLEIDING WAS TE STERK Een 10-jarig en eOn 14-jarig meisje wa ren gisteren op haar manier aan het win kelen. Zoo kwamen zij ook in een der groote magazijnen in de binnenstad, waar vooral de poppenstand met toebe- hooren de bijzondere aandacht van het jeugdige tweetal trok. Veel was er bij, dat de begeerte van de meisjes opwekte, maar geld hadden zij niet, dus moest er iets anders op gevonden worden. En wat was er eenvoudiger, dan iets weg te ne men Dit deden zij dan ook prompt en eigenden zich voor drie en een halve gul den poppenkleertjes toe. Helaas voor de dieveggetjes zag winkelpersoneel een en ander. De politie werd op de hoogte gesteld, die er zorg voor droeg, dat de ouders op de hoogte werden gebracht. MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS Morgen wordt te half .3. in het Museum voor het Onderwijs, vertoond de film ,,Van bol tot bloem”. Deze film geeft een beeld van onze bol lenstreek, de teelt en do verzorging van pnze Uourage-j-utoen, narcissen en Tengevolge van een droevig ongeval is te Rotterdam om het Leven gekomen de heer C. M. Swiebel, lid van het Dag- be stuur van den Centralen Bond van Trans portarbeiders, en ziin echtgenoote, mevr. E. C. A. SwiebelSalome. De overledene werd in 1935 benoemd tot lid van het Dag. bestuur van zijn or ganisatie en was tevoren gesalarieerd be stuurder van de Haagsche afdeeling van den Centralen Transportarbeidersbond. Van 19Ö11935 maakte de overledene voor de 8.D.A.P. deel uit van den Ge meenteraad van ’s-Gravenhage. ijle teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer en mevr. Swiebel zal a.s. Woensdagmiddag om half drie >laats vinden op de begraafplaats Nieuw Mik en Duinen alhier. von vertolkte, welke van Duit- zijde voor de nieuwe lei- van het bioscoopwezen hier te lande wordt getoond, en tenslotte de heer Vermin, die de stem van het be drijf deed hooren. dat alle vertrouwen in de nieuwe leiding kan hebben. Brutale diefstal van sakken anfhraciet Dank zij de oplettendheid van een nachtwaker, is vanochtend in de vroegte een omvangrijke diefstal van zakken an- thraciet voorkomen. Omstreeks 5 uur liep de nachtwaker over de Slachthuisk.ide, toen hij zag, dat enkele mannen op een aan de kade ge meerd schip met kolen druk doende wa ren. Het vroege uur en de vreemde ge dragingen wekten zijn argwaan en de waker belde de politie op. Enkele agenten gingen op onderzoek. Het bleek, dat drie mannen bezig wa ren zakken anthraciet over te laden i>’ een mestpraam, welke zij van elder, had den gecharterd. Reeds wa3 op deze wijze een ton kolen van de kolenschuit wegge haald. Door het ingrijpen van de politie werd deze arbeid gestaakt. De drie mannen werden aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Het waren vader en zoon G. en de 30-jarige los-werkman J. K. G. sr. en K. zijn goede bekenden van de politie. In het verleden hebben zij diverse malen verduisteringen, diefstallen en oplichtin gen gepleegd. Alle drie zijn voorloopig m bewaring gesteld. dat de film geen passieve weergave tigheid van het van de feiten, orgaan is. Zij is militant, strijdbaar en Dat u voor de verwerkelijking der plan- propagandistisch van natuur. En daar- nen tot reorganisatie van het filmwezen om heeft zij ook behoefte aan een or- in Nederland het apparaat van den N.B.B. ganisatie, aan strenge leiding, aan tucht hebt ingeschakeld, heeft zoowel in de krin- en orde onder al diegenen, die als I gen van den N.B.B. als daarbuiten, groote soldaten in het filmleger meestrij- waardeering gevonden. den. Strijden onder de vlag van de Vervolgens vroeg spr. de aandacht der volksgemeenschap, voor haar heil en aanwezigen voor wat men zou kunnen, welzijn en slechts in tweede instantie noemen een „geloofsbelijdenis”. Allereerst voor eigen baat en beurs! Zulk een organisatie hebben wij in Nederland sinds jaren in den N.B.B. Het is waar, dat men over deze orga nisatie, die in opzet een goede was, veel kwaads heeft gezegd en geschreven. Maar men mag nooit vergeten, dat zij een lichaam was, dat het geheele be drijf vereenigde, dat door reglementen geordend was en de mogelijkheid van concurrentie door ondeskundige buiten staanders uitsloot. Door de jaren echter waren in den Nederlandschen Bioscoop Bond misstan den geslopen, waardoor enkele groepen, vertegenwoordigd in de verschillende bestuursorganen en commissies, over wegende invloeden kregen en deze te eigener bate aanwendden. De bond dien de niet meer het belang van het alge- heele bedrijf, doch slechts het belang van enkele groote groepen, waarin volksvreemde elementen sterk vertegen woordigd waren. Het belang van het Nederlandsche volk, d.w.a. zijn cultu- reele voorlichting werd vaak geheel uit het oog verloren, en de N.B.B. werd sterk beinvloed door de commercieele belangen van deze groepen. Thans zijn wij, in een nieuw gebouw getuigen van deintrede van een nieu wen geest in den N.B.B. De verwerpe lijke elementen hebben zichzelf reeds gedeeltelijk teruggetrokken en zullen verder verwijderd worden. Hiervoor in de plaats is gesteld de krachtige leiding van een nieuwen voorzitter, die den nieuwen tijd verstaat, bijgestaan door den raad van bijstand van deskundigen, die zullen zorgdragen dat het filmbedrijf Weer in dienst komt van de groote taak van volksvoorlichting, waarbij de film I een groote rol speelt. Verschillende invloeden werken op het volk in: radio, pers, lectuur van boeken, tooneel, maar geen invloed is zoo sterk als de film, die meer dan Welk ander middel krachtig werkt op de aanschouwing en verbeelding van de massa. Daarom ook rust op de schou ders van hen, die bij het filmwezen be-l trokken zijn, een zware, doch tevens I verantwoordelijke en grootsche taak. I In de eerste plaats dient de N.B.B. geleid te worden in goede volksche ba nen en dienen maatregelen voorbereid te worden om het bedrijf, dat door de tijdsomstandigheden in vele moeilijkhe den is geraakt, wederom op een ge-1 zonde basis te brengen. In de tweede plaats dient bevorderd te worden een eigen productie van films, die het Ne derlandsche volk zal laten aanschou wen zijn eigen aard, zijn eigen geschie- In 1940 vonden hier ter stede 3031 ver keersongevallen plaats, waarvan 37 met doodelijken afloop, 437 waarbij ernstig letsel werd toegebracht, 454 met licht letsel en 2103 met uitsluitend materieele schade. In het jaar 1939 vonden in totaal 4379 verkeersongevallen plaats (23 met doo delijken afloop, 495 met ernstig letsel, 613 met licht letsel en 3248 met uitslui tend materieele schade). In 1940 vonden 99 (94) ongevallen plaats tengevolge van niet rechtshouden, 695 (1285) door verkeerd uitwijken, geen voorrang verleenen, 83 (108) door ver keerd om den hoek rijden, 71 (138) we gens nalaten signalen of teekens te geven, 1111 (1668) door op andere wijze in gevaar brengen van de veiligheid van ht verkeer, 27 (27) door niet opvolgen van de bevelen der politie, 401 (453) door den toestand van den weg, slippen, door glijden e.d., 44 (73) door gebreken aan voertuigen, 56 (31) door op hol slaan of schrikken van een paard, 153 (246) door verkeerd oversteken, verkeerd of niet uitwijken door voetgangers, 19 (20) door onvoorzichtig spelen op straat, 5 (4) door zich vastklemmen aan of klimmen op tram of voertuig, 6 (3) door springen op of afspringen van een in beweging zijnde tram door passagiers, 145 (106) door andere omstandigheden en 116 (123) door onbekende oorzaak. De tusschen haakjes geplaatste getallen hebben be trekking oj> het jaar 1939. groot en het aanbod hiervan gering is. Het destijds genomen besluit, het in exploitatie brengen van nieuwe theaters te verbieden, hoe goed ook bedoeld, had het groote nadeel, dat aan een nagenoeg ongelimiteerde huuropdrijving geen aan dacht werd geschonken. I Een ander punt, waarvoor nieuwe rege- len dienen te worden nagestreefd, vormt de belastingkwestie. Vermakelijkheidsbe lasting tot 20 pCt. van de recette. Spr. kan zich voorstellen, dat deze belasting geheven wordt van een stoomcaroussel of een schiettent, maar bij de huidige opvat ting van het filmwezen, waarop dit inge schakeld wordt in de cultureele volksop voeding, past een vermakelijkheidsbelas ting niet. En al zou men de bioscopen willen rangschikken onder „gelegenheden voor ontspanning”, ook dan nog is het heffen van een belasting van hen, die den geest na gedanen arbeid willen ontspan nen, misplaatst. Ontspanning na ver richte dagtaak is een recht, dat onder ieders bereik moet worden gebracht, zon der dat daarvoor een cijns moet worden opgebracht. Uit deze opsomming, die geenszins aan spraak maakt op volledigheid moge vol komen duidelijk zijn dat nog veel werk zal moeten worden verricht. Vanzelfspre kend zal bij de uitvoering van dit werk samengewerkt dienen te worden met de Bezettende Overheid, die naar sprekers volle overtuiging aan den volkschen op bouw van het filmwezen niet alleen zal medewerken, maar daadwerkelijk dit stre ven zal ondersteunen. Spr. prijst zich dan ook gelukkig met de heeren von Tiede mann en dr. Zimmer, als vertegenwoordi gers van den Rijkscommissaris, te zullen samenwerken. Alle tot dusver met hen ge voerde besprekingen sterken hem in zijn overtuiging, dat hij voor de verwezenlij king zijner plannen bij hen steeds een gewillig oor zal vinden. Aan allen, die in het filmbedrijf werk zaam zijn, wilde spreker tot slot het vol gende zeggen Schort uw oordeel omtrent het werken van den N.B.B. in zijn nieuwe gedaante voorloopig op. tot de daden van den bond uw beoordeeling rechtvaardigen. Na deze redevoering werden verver- schingen aangeboden, terwijl gelegenheid j I werd gegeven tot bezichtiging van het gebouw. Na de officieele opening werd aan ded genoodigden een filmvoorstelling aange boden in het Studio-theater. Een maaltijd in Royal i Na de speciale filmvoorstelling, waar-1 in een belangwekkende film betreffende de vijf eeuwen oude St. Bavokerk te I Haarlem, een Nederlandsche politiefilm I en een film van de Weener Operette I werden vertoond, vereenigde het gezel-J schap zich aan een maaltijd in restaurants Royal. De voorzitter van den bioscoopbondj de heer H. M. van Triet, die als gastheer I optrad, richtte bij den aanvang van dit samenzijn woorden van welkom tot de genoodigden en verheugde zich over de aanwezigheid van den afgetreden voor- zitter, den heer C. S. Roem, dien hij huldigde voor de sportieve opvatting, I waarmede deze veteraan zijn taak aan de nieuwe leiding had overgedragen. Dr. T. Goedewaagen, secretaris-gene raal van het departement van Volks voor - I lichting en Kunsten, schetste de cultu- reele en volksche taak van het bioscoop- I wezen, dat thans de kinderziekten heeft doorgemaakt en volkomen gesterkt ge reed staat om het I gezond ontspanning en in I geest de noodige I schaffen. Ir. M. L. Z. van der Vegte, raadadvi seur bij genoemd departement, tevens I voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring, herinnerde aan de gebeurtenissen hier te lande sedert den tienden Mei en gaf uiting aan zijn stel lige verwachting, dat daaruit voor het Nederlandsche volk iets veel beters dan hetgeen dit volk sedert jaren gewend was, zou worden geboren. Tevens hoopte spreker, dat ons geheele volk begrip zou toonen voor het zuivere Nederlandsche karakter van de nationaal-socialistische leiding, welke van het departement van Volksvoorlichting uitgaat. Wij beschou wen, aldus spr., de Duitschers hier te lande als onze vrienden, maar tevens als onze gasten, van wie het Nederlandsche volk veel goeds kan leeren. De N.S.B. koestert geen anderen wensch dan ons dierbare volk te leiden in een vrij en on afhankelijk Nederland en ons land in het nieuwe Europa de plaats te zien verkrijgen, welke het op grond van de historie en de uitnemende kwaliteiten van zijn volk verdient. Daarna hebben nog gesproken de hee ren Roem, die de beste verwachtingen voor de samenwerking van het departe ment met den bioscoopbond en de erva ren mehschen uit het filmbedrijf koester de, ds. Brinkerink, die als lid van de centrale commissie een schets gaf van de I taak, welke den heer D. de longh en I hem, spreker, als filmkeurders is toe-1 vertrouwd, von Tiedemann, die waar-1 deering vertolkte, welke van sche zijde voor de nieuwe ding van het bioscoopwezen e - v.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9