No. 17829 Britsche Wijdvertakte kettinghandel ontdekt De vernietiging van scheepsruimte I I 1941. Woensdag 19 Maart. n.m. brachten De vleeschdistributie De activiteit in de lucht vijftig personen gearresteerd Engelsche bommen op ons land eischen zes dooden 1 „Winterhulp Nederland” „Schnellboote” 10.000 ton tot zinken I VERDUISTEREN v.m. i I van 7.50 uur 1 tot 7.44 uur I s DE VOEDSELVOOR ZIENING VAN FRANKRIJK Vijf en zes I i aan: a De strijd tegen prijsopdrijving Wederom tal van vonnissen Bon 08 aangewezen van 20 tot en met 30 Maart, extra t.m. 2 April 5 ITALIË 5 V Ziekenvervoer bij nacht: f No. 773503 s Dertien personen zwaar gewond Voor vele duizenden guldens aan levensmiddelen in beslag genomen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De huizencollecte ting naar uw otter uitl De verwoesting van de Leuvensche universiteitsbibliotheek R 5 X Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 onder 5 J 3.25 uur v.m.; onder 12.25 u. Maan: 19 Maart 2 11.30 uur v.m. 20 Maart op s v.m. 21 Maart op 4.17 u. v.m. S Nachtdienst dokters: g Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 2 f. 2 8 2 A A s j 5 Midden- en Zuid-Engeland aangevallen De Duitsche bladen over de rede van Roosevelt ENGELAND Thans ook paarden- en schapenvleesch op den bon Geen bombardementen op Rome en Athene COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIBN: meer. verdachten gearresteerd, en betreft DISTRIBUTIE VAN KAAS Het ministerie voor het voedingswezen maakt bekend, dat binnenkort kaas zal worden gerantsoeneerd. alle Belgen om boeken en tijdschriften of gelden voor het herstel des collecties te schenken. Reeds stroomen de geschen ken uit alle deelen des lands en der we reld in Leuven binnen om de verliezen weer goed te maken. Complete slagerij in een slaapkamer Bij een der verdachten aan huis werd een complete slagerij aangetroffen in een slaapkamer op de bovenverdieping. De gearresteerde deelde mede, dat hij Goederen afkomstig van diefstal Wat gebeurt er met de goederen s A Omvangrijke kettinghandel op het spoor Het drong begin Februari tot den op sporingsdienst van voornoemd departe ment door, dat in de omgeving van Hil versum een zeer omvangrijke ketting handel in verboden en gedistribueerde artikelen bestond. Een ambtenaar van dit departément werd naar Hilversum gezonden, die tezamen met den Hilver- sumschen rechercheur D. van den Broek na vijf weken van arbeid ge'durende dag en nacht uit een lawine van misdrijven een groot dossier van verbalen en ver- hooien wist te vervaardigen. De eerste onderzoekingen vonden te Hilversum plaats, waar op 7 Februari vijf verdachten werden aangehouden, waardoor zooals later bleek onmid dellijk twee hoofddaders van het com plot waren gegrepen, n.l. een financier er een organisator. HET VERNIELDE ROODE KRUISSCHIP Behalve de Milaneesche Roode Kruis zuster Ennia Tramon zijn naar thans be kend wordt bij het tot zinken brengen van het hospitaalschip „Po” om het leven ge komen de uit Brescia afkomstige Roode Kruis verpleegster Wanda Secchi en de uit Gardone val Trompia komende hoofd zuster Maria Federici. Onbetrouwbaar fabrieks- personeel Tezamen met de politie aldaar werd deze zaak opgelost. De directie dezer fa brieken vermiste reeds larrigen tijd tel kens artikelen, doch het complot werkte zoo wijdvertakt en grondig, dat men de dieven niet ontdekken kon. Tijdbommen Op verschillende plaatsen des lands zijn in de laatste dagen bommen aangetroffen, welke waren ingesteld op ontploffing na eenige uren. In het Noorden des lands is zulk een bom 24 uur na het afwerpen ontploft. De omgeving was echter tijdig ontruimd, zoodat er geen slachtoffers vie len. Een woonhuis werd door de ontplof fing vernield. In Duitsche militaire kringen ziet men in het werpen van tijdbommen geen en kel militair nut en men neemt aan, dat de Engelschen deze methode alleen bezi gen om de burgerbevolking op te jagen. BEKENDE VLIEGER OMGEKOMEN De bekende vlieger luitenant-kolonel graaf Scapinelli is het slachtoffer van een vliegongeval geworden. Scapinelli won in 1933 den coupe-Bleriot. gewonnen door het bereiken van een vliegsnelheid van meer dan 620 km./u. V V g Gisteren in den loop van den dag en in den afgeloopen nacht hebben verschei dene Engelsche vliegtuigen brand- en brisantbommen op verschillende, ver uit een gelegen plaatsen van ons land gewor pen. Het meerendeel van deze bommen kwam terecht in het open veld of in het water. In verschijiende plaatsen werd luchtalarm gegeven. In drie gemeenten werd echter min of meer ernstige schade aangericht. In to taal werden hier acht woonhuizen aan zienlijk beschadigd en zijn wrscheidene huizen in brand geraakt. Hier»? zijn op een dezer plaatsen onder de burgerbevol king slachtoffers gevallen en wel zes doo den (drie vrouwen en drie mannen) en dertien zwaargewonden (vijf vrouwen, vijf mannen en drie kinderen). Voorts is aanzienlijke glasschade aan woonhuizen en broeikassen toegebracht De Hilversumsche recherche heeft in samenwerking met den algemeenen opsporingsdienst van het departement van Landbouw en Visscherij ophelde ring gebracht in een wij dvertakten kettinghandel, welke in het centrum des lands welig tierde en uitloopers had in alle richtingen. Na een onderzoek, dat vijf weken duurde, zijn 55 verdachten gearres teerd, waarvan 30 Hilversummers terwijl voor een waarde van vele tienduizenden guldens aan alle moge lijke levensmiddelen, benevens 4100 aan baar geld en een vrachtauto, in beslag zijn genomen. Veel interessants uit den kettinghandel, prijsopdrijving tot enorme hoogte, diefstal en heling, zijn daarbij ontdekt. Ongerustheid onder de Engel sche bevolking tengevolge van de Duitsche luchtaanvallen De harde slagen, die de Duitsche lucht macht de laatste dagen Engeland heeft toegebracht, hebben, naar algemeen uit het neutrale buitenland wordt gemeld, bij de Engelsche bevolking zeer ernstige on gerustheid gewekt. Om deze nervositeit te bedwingen, wordt door Reuter weer eens beweerd, dat Hitler’s oorlog gericht is tegen de burgerbevolking. Zelfs de Engelsche minister voor de openbare vei ligheid, Morrison, schrikt er niet voor terug, dit verwijt uit te spreken. Een feit is daarentegen, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde in dit verband geconsta teerd, dat het Britsche luchtwapen met de aanvallen or open Duitsche steden is begonnen op 11 en 12 Januari 1940. De aanvallen van het Duitsche luchtwapen zijn, zooals de aanval op Hull van 12 Maart bewijst, alleen gericht op belang rijke doelen en bewapeningscentra van het Britsche eiland. De slachtoffers bij den lucht aanval op Liverpool en de Firth of Forth. United Press seint uit Londen: In een officieel communique wordt medegedeeld, dat tengevolge van de Duitsche aanvallen op Liverpool en Birkenhead in de nachten op Woensdag en Donderdag van verleden week, 500 personen gedood en even vele zijn gewond. Tengevolge van de aanvallen in de nachten op Donderdag en Vrijdag op de Firth of Clyde, zijn 500 personen ge dood en ongeveer 800 gewond. Enorme voorraden Te Nieuw Loosdrecht werd een vracht auto vol hammen van clandestien ge slachte varkens in beslag genomen: dat was de eerste stóot. Direct daarop was de slag nog grooter: in pakhuizen aan den Ouden Amersfoortschen weg en den Zeedijk te Hilversum werden enorme voorraden clandestiene Waar in beslag genomen, o.m. duizenden blikjes gecon denseerde melk, kisten met flesschen sla olie, chocolade, jam, tomatenpuree, hon derden kilogrammen kaneel en peper die reeds voor 15 per kilo werden ver handeld; duizenden stuks zeep, groote partijen kazen, blikken melkpoeder, blik ken gehakt, roomboter, partijen whiskey, rum, jenever en cognac, tallooze wor sten, schoensmeer en enorme partijen ge- banderolleerd en ongebanderolleerd vet. die zeer gunstig bekend staan, in dit web van kettinghandelaren speelden enkele geldschieters de leidende rol. Sinds onge veer October was deze handel gaande. De commissaris van rijkspolitie te Hil versum, de heer Reyenga, heeft van het departement van Landbouw en Visscherij over het werk van den rechercheur D. van den Broek een zeer waardeerend schrijven ontvangen. Deze rechercheur is gisteren bij corpsorder in het Hilversum sche politiecorps eervol vermeld. anderhalf jaar geleden een half varken schoon te maken. Dat aan dat verhaal niet veel geloof werd gehecht, is begrij pelijk. Behoudens de voornoemde artikelen, wist men enkele dagen later nog beslag te leggen op duizenden sigaren en hon derden ponden thee. Door deze arrestaties was het hek van den dam en naar vele richtingen leidden sporen, welke naar gelang den omvang successievelijk werden gevolgd. Deensch protest in Peru Naar aanleiding van het beslag op het Deensche schip „Irland” in de haven van Callao door de Peruaansche regeering, heeft het Deensche ministerie van buiten- landsche zaken den Deenschen consul-ge- neraal te Lima opdracht gegeven bij de Peruaansche regeering energiek te pro- testeeren wegens deze inbreuk op Deensch eigendom en te eischen, dat het schip vrij gegeven wordt Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers' 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct Handel in kaas Een volgend spoor leidde naar de pro vincies Utrecht en Zuid-Holland, waar arrestaties werden verricht in de volgen de plaatsen Woerden. Bodegraven, Al- phen aan den Rijn, Woubrugge. Hoog- made en Koudekerk. Teruggekeerd in Woerden, werd daar een partij kaas van meer dan 1000 k.g. in beslag genomen en in Woubrugge nog 300 k.g. Al deze aan houdingen stonden in verband met een kettinghandel in kaas, waarbij partijen soms drie of vier maal per dag tegen steeds sterker stijgende prijzen waren verhandeld. Evenals in verschillende an dere zaken, was door de snelheid van handelen en de grootte van het aantal deelnemende koopers en verkoopers, het onderzoek dikwijls zeer moeilijk. Een nieuw spoor leidde naar Baarn, waar een kettinghandel in ham in blik werd opgehelderd en enkele arrestaties werden verricht. Bij een verdachte werd hier 500 k.g. ham in blik in beslag ge nomen. benevens 2500 baar geld, welke door een aspirant-kooper. die den ver- kooper nog niet kende, bij een tusschen- handelaar waren gedeponeerd. Andere zaken werden in Utrecht, Jut faas en Amersfoort opgehelderd, waarbij, evenals elders, de plaatselijke politie me- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswija, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 dewerking verleende, In Utrecht en Jut faas werden zes verdachten aangehouden, terwijl 400 k.g, ham in blik en 1800 baar geld in beslag werd genomen. In Amers foort legde men de hand op twee ver dachten, een sportleeraar en diens va der, die een comestibleshandel drijft, waarbij eveneens een groote partij ham men in beslag werd genomen. Een spoor naar Bussum Zoo leidde het eerste spoor, dat men hierna opnam, naar Bussum, waar op nieuw twee verdachten werden gearres teerd. In een autobox aan den Huizerweg werden hier 480 flesschen vloeibare zeep en een partij van duizenden stukken harde zeep in beslag genomen. Nieuwe schakels werden in de ketting van steeds verder doorverkochte waar ontdekt en opnieuw werden te Hilversum onderzoekingen verricht, welke zeven njeuwe verdachten in de cel brachten. Dit waren meest doorverkoopers, die met een hoogere of mindere winst aan dit proces van clandestienen handel hadden mede gewerkt. De directie van „Winterhulp Neder land” deelt mede: Bij de huizencollecte van „Winter hulp Nederland” wordt deze week in geheel Nederland van huis tot huis gegaan om nogmaals een offer te vragen voor steun aan behoeftige landgenooten. Onder groote opofferin gen hebben duizenden collectanten zich beschikbaar gesteld voor dit werk. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt dat uw gift klaar ligt of stelt een be drag aan een uwer huisgenooten ter hand, indien ge uw woning verlaat, opdat de collectanten niet vele malen naar eenzelfde adres behoeven terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol verwacfe. Over de vernietiging van de Leuven sche universiteitsbibliotheek door de En gelschen worden de volgende bijzonder heden bekend, meldt het D.N.B. uit Brussel: Voor den oorlog bezat de Leu vensche universiteitsbibliotheek 900.000 handschriften en drukwerken, die af komstig waren uit geschenken van bijna alle hoogescholen ter wereld. Zij waren ondergebracht in een architectonisch in drukwekkend en met alle gemakken van moderne bibliotheektechniek voorzien ge bouw. Het vuur heeft dit gebouw op slechts enkele zalen na totaal vernield. Verloren zijn o.m. 3000 collecties tijd schriften. alle 811 wiegedrukken, gravu res van Holbein en Dürer. Van de 900.000 boeken werden 15.000. van de 800 hand schriften 15 behouden. De universiteit heeft den moed niet la ten zinken, doch een oproep gedaan aan Het Britsche communiqué Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, hebben de Duitsche aanvallen van den afgeloopen nacht op Engeland zich over een groot gebied uitgestrekt. Daarbij was de hoofdaanval gericht op een stad aan de Noordoostkust, waar een aantal brand en brisantbommen is neergekomen. Over de hierdoor aangerichte schade zijn nog geen berichten ontvangen. Het gebied van Londen heeft het langste luchtalarm sinds het begin van dit jaar meegemaakt. Op eenige districten van het stadsgebied vielen bommen. Er werd eenige schade aangericht. Nu echter konden door het spoor uit Hilversum veertien verdachten in Jutfaas worden gearresteerd, n.l. 9 man uit het personeel der fabriek, die de knoeierijen uitvoerden en 5 expediteurs, wegens he ling der gestolen goederen. Minstens 2000 stukken zeep, vele drums zachte zeep, bloem, slaolie, vet e.d., was in flinke hoeveelheden gestolen. Dat bracht tot nu toe het einde van de arrestatie-reeks, doch het onderzoek duurt in enkele richtingen nog voort. Inmiddels is dit echter de grootste zaak in clandestienen handel, welke ooit in den lande is ontdekt. De waar de der in beslag genomen goederen bedraagt in normalen prijs vele tien duizenden guldens en voor den clan destienen handel veel meer dan hon derd duizend gulden. Zaak in vijf weken tijds opgelost In vijf weken tijds is deze affaire voor zoover nog te achterhalen opge lost met de arrestatie van 55 verdach ten, waarvan een klein aantal, die zich o.m. aan heling of diefstal heeft schuldig gemaakt, in voorarrest blijft opgesloten. De betrokkenen kwamen voort uit al- die slagerij eens had geïnstalleerd om.,, lerlei beroepen, velen zijn zakenlieden. Halifax over de transporten op den (ttlantischen Oceaan De sprongsgewijze toeneming van het aantal Britsche vrachtbooten, die de laat ste maand op den Atlantischen Oceaan tot zinken zijn gebracht, hebben den Engel schen ambassadeur te Washington lord Halifax, aanleiding gegeven tot de volgen de verklaring: ..Duitschland is niet in staat den voortdurenden stroom oorlogsmate riaal die uit de Vereenigde Staten naar Engeland vloeit, te onderbreken. Slechts een minimaal percentage van alle leveran ties bereikt de Engelsche kust niet” In tegenstelling tot deze verklaring van den Engelschen ambassadeur staat de uit lating van den Amerikaanschen schout-bij- nacht Stirling, die aan een vertegenwoor diger van United Press heeft gezegd; „Om streeks een kwart van alle Amerikaansche transporten, die de laatste weken onder weg waren naar Engeland, zijn het slacht offer van de Duitsche strijdkrachten ge worden". De strijd tegen de prijsopdrijving wordt ononderbroken voortgezet. De inspecteurs voor de prijsbeheersching hebben weder om tal van vonnissen gewezen, die niet malsch zijn. Een bakker in Graauw en Lan- gendam, die brood te duur verkocht, werd gestraft met een boete van 500, terwijl zijn zaak een maand lang zal worden ge sloten en het vonnis wordt gepubliceerd. Eenzelfde straf werd opgelegd aan een bakker in Lamswaarde voor een over eenkomstig feit. In Dordrecht werd een buitenbahd te duur verkocht, wat den fietsenhandelaar op ƒ200 kwam te staan, terwijl het te veel betaalde aan den koo- per moest worden terug betaald. In Terneuzen Meld men zich niet aan de prijzen voor schoenen, zooals die op 9 Mei j.l. golden. Den overtreder werd een boete van f500 opgelegd. In de Kwakel trachtte een slager spek van de hand te doen voor een te hoogen prijs. Zijh voorraad werd verbeurd ver klaard en de boete werd vastgesteld op 100. Een heel varken, dat te Venray voor te hoogen prijs werd aangeboden, kostte den eigenaar f 300 boete. Het von nis zal worden gepubliceerd. In Dordrecht werd in enkele gevallen geknoeid met de prijzen van soep- vleesch. Boetes werden daarvoor opge legd van 40 en 200. Opdrijving van den prijs voor rijst en havermout door een winkelier in Putte werd gestraft met 200 en publicatie van het vonnis. Iemand in Westdorpe, die met een partijtje tarwe een goeden slag dacht te slaan, zal 300 moeten betalen. Ook In zijn geval zal de tuchtbeschikking worden gepubliceerd. I I Onderstaatssecretaris Sumner Welles heeft gisteren in de persconferentie te Washington verklaard, dat hij de Engel sche toestemming voor dé levering van tarwe, aan het niet-bezette Frankrijk, spoedig hoopt te verkrijgen, meldt het D.N.B. De Frapsche ambassadeur, Henri Haye, die gisteren weer een bespreking met Welles heeft gehad, heeft gezegd, dat eerst 2 Amerikaansche schepen met door het Roode Kruis geschonken tarwe naar Frankrijk zouden vertrekken. Verder wordt met de Engelschen onderhandeld over een voortdurende levering van tar- we aan de Fransche regeering, waarbij 1 men gebruik zou maken van 2 Fransche schepen, die te New York zijn opgelegd. De ladingen zouden betaald worden met het geblokkeerde Fransche tegoed in de Vereenigde Staten. De Amerikaansche regeering is bereid er in toe te stemmen, ‘dat de beide schepen met een Fransche bemanning varen, maar onder de vlag van het Roode Kruis, voor zoover deze organisatie controle oefent op de verdee- ling der tarwe in Frankrijk. Overigens moeten deze schepen zeer veel reizen ma ken, aldus vervolgde Haye, teneinde een lading voedsel voor ten hoogste eenige dagen te verschaffen. Bovendien heeft de Fransche regeering mais noodig, daar het vee in de stallen verhongert. Welles heeft, naar het D.N.B. uit New York bericht, bevestigd, dat nu overwo gen wordt op verzoek van de regeering te Vichy, 2 scheepsladingen tarwe naar het onbezette Frankrijk te sturen, indien behoorlijke controle op de verdeeling in gesteld kan worden. Overigens polemiseeren de Amerikaan sche kranten en zij willen de gevolgen van de Britsche hongerblokkade tegen het onbezette Frankrijk op Duitschland af schuiven. Zoo schrijft de ..New York Ti mes”, dat Amerika, alvorens te leveren, stevige waarborgen moet hebben. In den Senaat richtte de democratische senator Edwin Johnson openlijk den eisch tot Engeland, de blokkade van het Euro- peesche vasteland te verzachten en de doorvaart van levensmiddelenschepen naar onbezet Frankrijk en ook naar de bezette streken toe te laten. Johnson be weerde, dat in die gebieden 37 millioen menschen aan den honger zijn overgele verd. In Hilversum werden enkele dagen la ter weer zes verdachten gearresteerd, waarbij een groote partij huishoudzeep, toiletzeep, drums zachte zeep en slaolie in beslag werd genomen. De aanhouding van een der verdachten, een expediteur, leidde tot de oplossing van een groot complot van diefstal en he ling op de Haka-fabrieken te Jutfaas. Er werd n.l. zeep van deze fabrieken, welke niet in den vrijen handel is, in beslag genomen. Na een betrekkelijk rustigen nacht, zoo meldt de Britsche berichtendienst, zijn Bisteren in den loop van den dag vijan delijke vliegtuigen boven een of twee Plaatsen van de Britsche eilanden ver schenen. Te Londen voor het eerst sedert eenige dagen overdag weer lucht alarm gegeven. Nadere bijzonderheden werden niet gemeld. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Sterke Duitsche afdeelingen in den afge- toopen nacht luchtaanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen in ■Midden- en Zuid-Engeland. Men nam groote branden en ontploffingen waar, nadere bijzonderheden zijn nog niet be- Britsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland den afgeloopen nacht, aldus ver neemt het D.N.B., waren de aanvallen der rir-K*C^e 'uchtmacht in hoofdzaak ge land °P 2 havensteden in Noord-Duitsch- rin S'echts in woonwijken werd ge brand schade aangericht. De uitgebroken narw» n werden in den loop van den **cnt gebluscht, De Angelsaksische bladen overtreffen elkaar in het verheerlijken van de jong ste rede van Roosevelt, zoo schrijft de ..Nachtausgabe”. Men doet, alsof Roose velt verklaard heeft hoe en wanneer En geland gered en de as overwonnen zou kunnen worden. Hoe slecht de stemming in Engeland is, blijkt indirect uit deze overdreven verheerlijking. De „Berliner Börsenztg.” noemt de rede een „slag in de ruimte”. Roose velt’s bedoeling om niet alleen den En gelschen een kampferinjectie te geven, doch ook het wantrouwen onder het eigen volk in slaap te sussen en daaren boven nog zekere kleine naties onder druk te zetten, is té doorzichtig. De be sliste neutraliteitsverklaring van den ler- schen ministerpresident de Valera is een van de opmerkelijkste' reacties op de rede en vormt een zuivere weigering aan den Amerikaanschen president, wiens afgezanten zich tot pleitbezorgers hebben gemaakt van de Britsche wen- schen inzake de steunpunten. Met betrekking tot den in de laatste geheime zitting van het Engelsche Lager huis gepubliceerde catastrophalen toe stand, waarin de Britsche scheepvaart verkeert, verklaart de „Lokal Anzeiger”, dat de pogingen van de Angelsaksische propaganda om den elfden Maart als den belangrijksten dag van den geheelen oorlog, ja als een „overwinning” voor te stellen, zeer begrijpelijk is. De geschie denis zal eens waarschijnlijk een ander oordeel vellen en vaststellen, dat deze dag van Roosevelt een jaar te laat ge komen is en dat tusschen beide werelden een Oceaan was, waarin behalve vele schepen ook alle Britsche illusies ten onder zijn gegaan. KEVIN ROEPT ANDERMAAL OP TOT DEN ARBEID Volgens te New York ontvangen be richten uit Londen, heeft de minister van arbeid-, Bevin. nogmaals gesproken over de mobilisatie van alle arbeids krachten voor de Britsche oorlogsin dustrie. Hij 4/erklaarde, dat bij deze mobilisatie van het menschenmateriaal geep enkele uitzondering zal worden gemaakt. Of het nu jonge meisjes uit de beste kringen of dienstboden zijn, beursmakelaars of arbei ders, allen zullen zonder onderscheid hierbij worden betrokken. Voor de in schrijving is geen maximaal aantal be paald en of ook oudere personen zullen worden opgeroepen, hangt van den gang en den duur van den oorlog af. Geen re kening zal gehouden worden met gehuw de vrouwen of overwegingen van wereld beschouwing, wel echter met vrouwen met kleine kinderen. Volgens Bevin zijn er genoeg alleenstaande of kinderlooze vrouwen, met inbegrip van degenen, die nog nooit hebben gewerkt. Voor zwaren arbeid in de staal- en ijzerindustrie en bij de reparatie van bomschadé zijn veel mannen noodig. Zware arbeid zal gezonden kantoorwer kers geen nadeel berokkenen. Voor zoo ver mogelijk mag ieder zijn werk uit zoeken. In April begint de opleiding in daartoe ingerichte kampen. Duitsche motortorpedobooten hebben op 17 Maart in een actie aan de Engelsche Oostkust tegen Britsche convooien meer dan 10.000 b.r.t vijandelijke handels- scheepsruimte tot zinken gebracht, meldt het D.N.B. De verliezen aan koopvaardijschepen in de week eindigende op 9 Maart wor den door officieele Engelsche kringen opgegeven als 20 Britsche en 5 „geallieer de” vaartuigen met een gezamenlijke tonnage van 98.832 ton. Engeland's verliezen veel grooter dan tijdens den wereldoorlog De correspondent van V.P.B te Ber lijn schrijftVolgens Amerikaansche bladen wordt het verlies der Engelschen en in Engelschen dienst staande handels- tonnage over de eerste 18 maanden van den oorlog in totaal geschot op 1245 sche pen met een tonnage van bijna 5 mil lioen b.r.t. Deze berekening van parti culiere zijde van het totaal verlies der Engelschen sedert het uitbreken van den oorlog tot einde Februari 1941 blijft verre ten achter bij de Duitsche ge gevens over dezelfde tijdsruimte, welke een verlies van 9 millioen b.r.t. consta- teeren. Maar zelfs deze Engelsche cijfers zijn volgens Duitsche opvatting een duidelijk bewijs van de zware verliezen, welke En geland heeft geleden, wanneer men ze vergelijkt met de Engelsche verliezen tijdens den wereldoorlog. Van Engelsche zijde wordt n.l. toegegeven, dat er in de eerste maanden van dezeh oorlog 700.000 b.r.t. meer tot zinken zijn gebracht dan de geallieerden in de eersten 30 maanden van den wereldoorlog hebben verloren. De intensiteit van den thans tegen En geland gevoerden oorlog wordt hierdoor bevestigd. Leahy bij Pétain De Amerikaansche ambassadeur, admi raal Leahy, is gisteren door maarschalk Pétain ontvangen. Naar men in welinge lichte kringen verneemt, was de kwestie van de levensmiddelen- en grondstoffen voorziening van het onbezette Frankrijk onderwerp van bespreking. De Duitsche leveranties aan Frankrijk De „Oeuvre” meldt, dat Duitschland reeds 25.000 ton ijzer en staal aan de Fransche industrie heeft geleverd, alsme de 20.000 ton zware olie uit Duitsche voorraden. Verder levert Duitschland per maand 150.000 ton steenkolen. Wat de voedselvoorziening Duitschland heeft al 100.000 ton aardap pelen ter beschikking van Parijs gesteld en 450.000 ton zal nog worden geleverd, waarvan een deel voor het niet-bezette gebied is bestemd. Verder hebben de Duitsche militaire autoriteiten 1.125.000 ton graan, dat in beslag was genomen, teruggegeven. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend: Gedurende het tijdvak van Donder dag 20 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft elk der vier met „08 Vleesch" gemerkte bonnen van de Vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegre pen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „08 Worst, vleeschwaren” gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van één rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 30 Maart a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woens dag 2 April a-s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat thans ook paarden- en schapen vleesch onder de distributie vallen, zoodat de rantsoenen ook gelden voor deze vleeschsoorten. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekook# worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor ieverartikelen. tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst Bij Duinkerken gingen 112 schepen verloren .-Associated Press” meldt nog over de Engelsche verliezen, dat bij de 5 millioen ton ook de scheepsverliezen bij den terugtocht uit Duinkerken zijn inbegre pen De Engelschen hebben hierbij 73 schepen met een inhoud van 280.556 ton verloren. Hun bondgenooten verloren 39 schepen met een inhoud van 169.348 ton. Hierbij zijn echter niet inbegrepen de jachten en visschersschepen, die nog ver loren zijn gegaan. Geen Duitsche onderzeeër in Amerikaansche haven De mededeeling, dat een Duitsche onderzeeboot in een Amerikaansche ha ven verschenen zou zijn, wordt te Berlijn als een typisch Amerikaansch sensatie- bericht van de hand gewezen, meldt V.P.B. Men heeft deze mededeeling waar schijnlijk gebracht, om het Amerikaan sche publiek op een gevaar voor te be reiden, dat in werkelijkheid niet be staat Het officieuze Vaticaansche blad spreekt het bericht tegen, dat Engeland via het Va- ticaan gewaarschuwd zou hebben, dat En gelsche vliegtuigen Rome zouden bombar- deeren, indien Italië Athene met vliegtui gen zou aanvallen. Het blad schrijft: „Dit bericht verdraait de feiten. Reeds bij het begin van het conflict hebben zoowel de Katholieke als de Grieksch-orthodoxe kerkvorst de beide oorlogvoerenden drin gend verzocht van een bombardement van Athene en Rome af te zien, daar beide steden de beschaving der oudheid verte genwoordigen". Al deze goederen zijn op de plaatsen van beslagneming veilig gedeponeerd en zullen t.z.t. ter beschikking worden ge steld van de distributiediensten, zieken huizen en sanatoria ter plaatse. Via den voedselcommissaris komen zij zoo ten behoeve van de bevolking voor de normale prijzen en niet voor schreeu wende fancy-prijzen, welke de ketting handel teweeg brengt Ham bijv, werd bij dit complot reeds verhandeld tegen 7.50 per kilo, peper voor 15 per kilo, slaolie voor 3 per flesch. thee voor f 6 per pond, cognac voor ƒ8 per flesch en vet voor 3 per pond, waarbij de handel dikwijls nog niet ten einde was en de koopers nog duurdere prijzen wil den betalen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1