I hulstkamp!! Amerika’s nieuwste maatregelen ZOO! BINNENLAND De radioprogramma- bladen HET O*1 'x 7 dr. F. E. Posthuma FRANKRIJK De Duitschers in Noord-Afrika PARKET VEREENIGDE STATEN Gewonde Nederlanders hersteld Rede ,.mww«’deUl^L--- van Churchill CHINA De Gaulle te Gibraltar? Alle begin is moeilijk Regeling voor het uitgeven vastgesteld Mededeelingen van Resten van het Hof van Weena gevonden? Amerikaansch vlootbezoek aan Sydney Redevoeringen van en E. J. Roskam Hzn. HAAGSCHE COURANT Woensdag 19 Maart 1941 le bl. pag. 2 De landbouwpolitiek in he nieuwe Nederland Weekbladen mogen niet het karakter dragen van een vereenigingsorgaan De Staatscourant bevatte gisteren een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten betreffende de radio-pro- grammabladen. Uit overweging, dat het noodzakelijk is, regelen vast te stellen voor het samenstellen, drukken en uit geven van radio-programmabladen, js bepaald, dat deze zijn onderworpen aan de volgende bepalingen: Roosevelt vandaag voor heeft op zijn persconferentie gisteren medegedeeld, j x VK -.n-f'rnlr Aznrt nnntrnlo M welke gis- FRANSCHE TEGENSPRAAK zijn spr. aan de uit- uit Rodriges, naar Lissabon teruggekeerd ten tijd wordt vastgesteld. Londen het op iS Churchill heeft ;en Ier den en gevaar dat men>- een doelbe- van’ te hel --11--1 1 GEEN GESLOTEN TIJD VOOR ZEELT De secretaris-generaal van hét departe ment van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat, met afwijking in .zoover van de betreffende visscherijreglementen in het belang van de uitoefening der vis- Naorft - I Adre» -- 1 Woonplaa” de om en c’ CREDIET AAN FINLAND De export- en importbank heeft, naar United Press uit Washington meldt, aan wijzing gekregen Finland een crediet van 5 millioen dollar te verschaffen voor den aankoop van levensmiddelen door de Fin- sche regeering. JAPANSCHE LUCHTAANVALLEN OP TSJOENGKING .Over de laatste aanvallen van Japan- sche vliegtuigen wordt van Japansche zij de gemeld, dat niet alleen Tsjoengking, doch ook de stad Tsesjikoe, 15 k.m. Wes telijker gelegen, werd gebombardeerd, en vooral het vliegveld van die stad is be- stpokt. Terwijl de Japansche vliegtuig* anders onmiddellijk na het werpen di bommen terugkeeren, bleven zij bij den aanval op Tsjoengking bijna een uur bo ven de stad. Fabrieken, vliegvelden en andere militaire installaties werden ge bombardeerd, terwijl in scheervlucht machinegeweer-aanvallen werden gedaan. Tot luchtgevechten is het niet gekomen, doordat de Chineezen zich tot afweer be perkten. van de hulpwet de behoeften van Enge land en de Vereenigde Staten aan oor logsmateriaal met elkaar in overeenstem ming te brengen. Men neemt aan, meldt United Press, dat tot voorzitter hiervan Bernard Ba ruch benoemd zal worden. Baruch was tijdens den wereldoorlog voorzitter van de contróle-instantie der geheele Ameri- kaansche oorlogsindustrie. Later deelde Harriman aan Britsche journalisten mede, dat het Amerlkaansche volk, indien noodzakelijk, bereid zal zijn de eigen voorziening te beperken om En geland die levensmiddelen te kunnen zen den. die het noodig heeft. Harriman zei- de. dat hoofdzakelijk melkproducten ov^r den Oceaan gezonden zullen worden. In een groote vergadering, welke gis teren in ,,De Harmonie” te Groningen werd gehouden, voerden oud-minister dr. F. E. Posthuma, algemeen adviseur en E. J. Roskam Hzn., boerenleider van het Nederlandsch Agrarisch Front, het woord over de landbouw-organisatié en de economische politiek in ’t nieuwe Neder land. Nadat de drukbezochte bijeenkomst door den gouwleider, den heer J. H. Zijlma van Niekerk, was geopend, kwam eerst dr. Posthuma aan het woord over: VERSPREIDE BERICHTEN De Portugeesche militaire missie, die op uitnoodiging van de Engelsche regeering een studie heeft gemaakt van de Britsche verdediging, is onder leiding van den chef dezer missie, kolonel Barros scherij. in 1941 voor de zeelt geen geslo- GROOTE PETROLEUMBRAND BIJ NEW ORLEANS Naar „Associated Press” uit New Or leans meldt, is er op de nabij de stad ge legen terreinen der Gulf Refining Oil Company, een groote brand uitgebroken, waarbij tal van vaten benzine, ontploften. Ook in de vaten met’ smeerolie vond het vuur rijkelijk voedsel. De brandweerlieden moesten zich in hoofdzaak er toe beper ken een tank met 500.000 gallons olie te redden. De aangerichte schade is nog niet bekend. kans loepen, dat vreemden hier zeggen hoe het moet. Spr-, wees ten slotte op den Productie slag. Verhooging van de productie is noodzakelijk en men kan niet zeggen, dat dat nu niet moet omdat er oorlog is. Wan neer sommigen verklaren, dat een produc- tieverhooging thans landverraad is, dan geven ze blijk van een volkomen onjuist inzicht. leun Je de Idas ntel «o leng «I- leen laten. Daarom Neia een ultiems*. vooral ook. omdat gebruikt verband discreet vernietigd wordt I&&TC emaardlffd ran zulMra, zoctilf erlslöftvailtn WJ MINISTER KNOX OVER DE VLOOT Minister Knox heeft in een rede te Baltimore verklaard, dat de Pacific vloot der Vereenigde Staten de machtigste en krachtigste vloot is, welke zich op ..het oogenblik ergens op zee bevindt. De vloot, zoo zeide hij, is op alle gebeurlijk heden voorbereid. Knox voegde er een oproep aan toe tot verhooging van de inspanning bij de bewapening. „Wij zullen wellicht meer uren per dag en meer dagen per week moeten werken, zoo zeide hij. Ook moeten vele bedrijfs takken die voor de landsverdediging niet van essentieele beteekenis zijn, worden beperkt gisteren te De vorm, waarin - .1 uitgegeven en de en uitvoering, alsmede =1 blad, behoeven de den secretaris-generaal —.1 van Volksvoorlicn- DE AMERIKAANSCHE STEUN AAN TSJOENKING Volgens de meening van den te Tokio teruggekeerden generaal Nisjio, die op perbevelhebber van het Japansche expe- ditieleger in China is geweest, kan van Amerikaansche hulp aan het Tsjoeng- king-bewind geen sprake zijn. Naar een der officieren van den staf zeide, is het de meening van bijna alle vooraanstaande militaire waarnemers, dat noch de hulp, welke Amerika aan Engeland zou willen verleenen, noch die welke het aan China zou willen verleenen. eenige practische uitwerking kan hebben. Hij wees er op, dat in verband met de blokkade van de Chineesche kust door de Japansche ma rine, het door Amerika gezonden mate riaal Tsjoengking niet zou kunnen be reiken. HET PRpCES TE RIOM In de Parijsche bladen wordt melding gemaakt van geruchten over een uitstel van het proces te Riom tegen degenen, die schuldig zijn aan den oorlog, voor onbepaalden tijd. De „Matin” wijst er op, dat de meest tegenstrijdige geruchten de ronde doen. Het blad herinnert aan den minister raad van 30 Juli 1940 en het daarover uit gegeven communiqué, waarin medege deeld werd: „Gerechtigheid moet er zijn. Er zal geen ernstige en djiurzame weder opbouw van Frankrijk zijn, wanneer degenen, die verantwoordelijk zijn voor de nederlaag, niet gevonden en gestraft worden.” De vertegenwoordiger van het Fransche ministerie van justitie in het bezette ge bied, Rousseau, heeft aan het blad op een desbetreffende vraag verklaard, dat hem geen nieuw element bekend is, dat wijziging zou brengen in den feitelijken toestand ten aanzien van Riom en dat het derhalve niet mogelijk is de ongecontro leerde geruchten te bevestigen. AMERIKANEN IN HET BEZETTE GEBIED MOETEN HET LAND VERLATEN De Amerikaansche staatsburgers in het bezette deel van Frankrijk hebben, naar te Parijs verluidt, van de Amerikaansche ambassade de aanzegging gekregen, het land te verlaten. Hun passen zullen niet meer verlengd worden. PETAIN OP REI8 Het staatshoofd maarschalk Pétain is gisteravond per specialen trein voor een inspectiereis naar Grenoble vertrokken Morgen zal hij Vienne in hef departement Isère bezoeken. Des middags keert hij naar Vichy terug. DE BESPREKINGEN VAN DARLAN Admiraal Darlan is gistermiddag uit Parijs naar Vichy teruggekeerd. Hij heeft, naar men verneemt, besprekingen gevoerd met Fransche politici en hooge bestuursambtenaren in het bezette ge bied, alsmede met ambassadeur de Bri- non, den directeur-generaal van de Fran sche regeering in het bezette Frankrijk. Admiraal Darlan heeft den Duitschen ambassadeur Abetz een maaltijd aangebo den, waaraan ook verscheidene vooraan staande personen uit het Duitsche be drijfsleven deelnamen. Fransche regeeringsvertegenwoordlgers te Casablanca ontkenden tegenover United Press de Britsche beweringen, dat Fransch Noord-Afrika vol met Duitschers zou zijn. Zij verklaarden, dat zich behalve de leden der Duitschjtaliaansche wapenstilstands- commissie in Casablanca en Fez, geen soldaten van de asmogendheden in Noord- Afrika bevinden. Op de vraag of er Duit- sche Gestapo-agenten in Noord-Afrika wa ren, antwoordde een hooge Fransche amb tenaar met de tegenvraag: „Bevinden die zich dan in de Vereenigde Staten?” Niet slechts de incidenten in Dakar en Oran hebben te Casablanca een Engelsch-vijan dige stemming doen ontstaan, doch ook de Britsche blokkade. Indien Engeland zou poging controle op de verbindingswegen tusschen Noord-Afrika en Frankrijk uit te oefenen ,zou dit wel eens ernstige gevol gen na zich kunnen sleepen. Te Gibraltar is gisteren een 4-rhotorig vliegtuig geland, dat behalve den piloot en den waarnemer 3 officieren aan boord had. Naar het heet, waren het Fransche militairen. Volgens onbevestigde geruch ten zouden het de Gaulle en zijn adju danten zijn geweest. GROOTE WINST VAN DE BEDRIJVEN De minister van handel, Jones, deelde mede, dat de winst van de Amerikaansche ondernemingen in het jaar 1940 naar schat ting 5 milliard foliar heeft bedragen. Het jaar 1940 was voor het zakenleven het beste jaar sedert 1929. VLIEGTUIGBOTSING BOVEN ZEE Het ministerie van marine maakt be kend, dat Maandag 6 leden van de be manning van het vliegtuigmoederschip Yorktown” om het leven gekomen zijn, toen 2 boven de Stille Zuidzee manóeu- vreerende marinevliegtuigen in de lucht in botsing kwamen. minister Huil en andere leden van de re geering en de weermacht verleden week in een geheime zitting van de financieele commissie van het Huis van afgevaar digden hebben afgelegd. Minister Huil heeft daarbij de natie aangespoord, met alle middelen de lan den, die zich tegen een aanval der „ver overaars” verzetten, te steunen. Hij drong aan op goedkeuring van het door Roosevelt verlangde crediet van 7 milliard dollar, waarbij hij er op wees, dat op de zeeën de gevaren gestegen zijn en Amerika zich omtrent den omvang dezer gevaren niet langer illusies kan maken. De chef van den legerstaf, generaal Marshall, verklaarde, dat het toestaan van 7 milliard dollar een bewijs zou zijn van den ernstigen wil van de Vereenigde Staten, terwijl de minister van oorlog, Stimson, het argument naar voren bracht, dat vertraging van de financiering de verdediging van Amerika kostbaarder zou maken zei spr.': er moet een nieuwe organisatie worden gebouwd, niet een boerenorgani satie, maar één, die omvat: a. alle be werkers van den bodem en verzorgers van het vee; b alle verwerkers van de producten van bodem en vee; c. alle ver- plaatsers van deze producten of de daar uit verkregen eindproducten. Via dorp, streek en gouw moet deze organisatie naar boven zijn uitgebouwd en overal moeten de meest deskundigen leiding geven. De vraag, of de overheid bij een der gelijke organisatie een vooraanstaande plaats moet innemen, beantwoordde spr. ontkennend. De nieuwe organisatie moet overnemen de crisis-organisaties en den voorlichtingsdienst, voor zoover deze daarvoor in aanmerking komt. Het argu ment: niet alle boeren zijn aangesloten, kan dan niet meer gelden. Zal het goed zijn, dan moet de hoogste overheidspersoon op dit gebied de minister tevens bij de organisatie de eerste zijn. Met het tot stand brengen der organisatie moet niet worden ge wacht tot het vrede zal zijn. Er moet n u worden aangepakt en nu worden be wezen, dat er genoeg Nederlanders zijn met gezond verstand, willen wij niet de De wapenfabrieken De leider van de verdedigingscommis- sie, Knudsen, heeft in de geheime zitting meegedeeld, dat den Vereenigden Staten in totaal 784 fabrieken voor de vervaar diging en herstel van wapentuig ter be schikking staan. De regeering heeft reeds 1.574 millioen dollar uitgegeven voor het bouwen van 302 fabrieken voor - het ver vaardigen van wapentuig, waarmede-in totaal een bedrag van 12,6 milliard donar gemoeid zal zijn. Engeland heeft daarvan 61 fabrieken gefinancierd, terwijl uit par ticuliere middelen 421 in aanbouw zijnde fabrieken, waarvan de kosten 393 millioen dollar bedragen, worden bekostigd. Tot de door de Amerikaansche regeering ge financierde 302 fabrieken, behooren 14 munitiefabrieken, 1 vliegtuigmotorenfa- briek, 20 vliegtuigfabrieken, 66 fabrieken voor het vervaardigen van vliegtuigon- derdeelen, 18 voor het vervaardigen van granaten, bommen en torpedo’s, 9 kruit fabrieken, 5 machinegeweerfabrieken, 27 geschutfabrieken, 2 fabrieken voor het vervaardigen van geweren en revolvers, 40 voor het vervaardigen van scheepson- derdeelen, 5 voor het vervaardigen van tanks, 12 voor de vervaardiging van sta len platen, 20 werktuig-m&chinefabrie- ken, 9 voor het vervaardigen van opti sche instrumenten, 7 metaalfabrieken, 5 fabrieken voor het vervaardigen van pom pen, 3 voor het vervaardigen van scheepsmotoren, 10 voor het vervaardigen van algemeen wapenmateriaal, 19 als uit breiding voor de bestaande arsenalen. Verklaringen van Harriman De speciale afgezant van Roosevelt voor de uitvoering van de hulp aan En geland. Harriman, verklaarde aan Ameri kaansche persvertegenwoordigers te Lon den, dat Roosevelt binnenkort een con- tröle-instantie zal vormen, om op grond DONOVAN TERUG De speciale ambassadeur van Roose velt, kolonel Donovan, is gisteren van zijn reis door Europa te New York terug gekeerd. VEREENIGING TER VEREDELING VAN HET AMBACHT De vereeniging ter veredeling van het ambacht hield dezer dagen te Utrecht haar jaarlijksche algemeene ledenverga dering. De verkiezing van de hoofdbestuurs leden had in deze vergadering volgens den rooster plaats. Niet-herkiesbaar wa ren de heeren ir. G. J. Braat, prof. ir. D. Dresden, J. Hermans jr., G. C. Michell en G. H. Morhaus. Als nieuwe leden werden gekozen de heeren W. Cos, vertegenwoor diger van de N.V. machinefabriek „Jaffa”, J. C Pellicaan, vert. werklieden verbond „Patrimonium" en K. Kooiman, vert, ^/ereeniging van Directies van Nij verheidsscholen. In het dagelijksch bestuur kwam wijzi ging door het bedanken van ir. G. J. Braat, in wiens plaats if. J. M. Steffe- laar werd benoemd. en ver doen om NEDERLAND8CHE VOORJAARS- PRODUCTEN Het Nederlandsche perskantoor meldt; stën^wOTdeïT'inBetookken De Duitsche groentenhandelaren en woraen ingetrokken. het Duitsche publiek zien op het oogen blik reikhalzend naar Nederlandsche vroege groenten uit, met name naar Neder landsche kropsla. Op het oogenblik zijn het hoofdzakelijk uien, die Nederland in Duitschland op de markt brengt. Sluit- kool komt in de tweede plaats. Men hoopt, dat Nederland behalve kropsla ook weldra komkommers, spinazie, rabarber en radijsjes in groote hoeveelheden zal leve ren. Voor al die producten wordt een ze' goede markt verwacht. Onderzoekingen te Rotterdam Nadat een graafploeg onder leiding van den archeoloog Renaud in Rotterdam na bij de Bokelstraat eenigen tijd zonder resultaat heeft gezocht naar eventueele resten van het Hof van Weena, heeft men thans eindelijk eenig succes kunnen boe ken. Er zijn n.l. op een diepte van circa 3 meter een tiental z.g. „kloostermoppen” opgegraven, welke, naar men met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid aanneemt, afkopnstig moeten zijn van het eeuwenoude bouwwerk. Deze vondst is aanleiding op deze plaats de opgravingen voort te zetten, omdat men thans weet op de juiste plek te zijn. Nauwkeurige situatieteekeningen had men namelijk niet ter beschikking, zoodat de opgravingen op goed geluk moesten geschieden. een organisatie van in overzeesche gebie den wonende Amerikanen een toe spraak gehouden, bij welke gelegenheid de nieuwe ambassadeur der Vereenigde Staten zijn eerste rede hield sedert de aanvaarding van zijn functie. „Wij verwelkomen hier”, aldus Chur chill, „den heer Winant op het oogenblik, waarop zich de groote slag in den Atlan- tischen Oceaan in al zijn grootte en hevigheid ontwikkelt. Niet alleen Duit sche duikbooten, doch ook Duitsche slag kruisers zijn reeds over den Atlantischen Oceaan tot aan de Amerikaansche kust genaderd en hebben, reeds eenige van onze schepen tot zinken gebracht, welke niet geconvooieerd en alleen op zee voe ren. Zij hebben reeds schepen, ver in het Westen op den 42en lengtegraad tot zinken gebracht. Aan deze kust en voor de Westelijke toegangen tot ons eiland wordt thans een hevige en onbarmhartige strijd ge voerd, opdat ons de stroom van munitie- en levensmiddelenleveranties kan berei ken, zonder welken wij onze oorlogsin spanningen hier zoowel als in het Mid- den-Oosten niet zullen kunnen volhouden, daar dit laatste oorlogsfront niet ver zwakt mag worden. Onze verliezen op dit oogenblik zijn gestegen en#wij gebruiken onzp geheele macht, al onze hulpbronnen, al ons talent en onze kennis om deze doodelijke be proeving te kunnen doorstaan. Onze krachten nemen iedere week toe. Ik heb er derhalve recht 'op, dat men mij gelooft, waneer ik hier verkondig, dat wij het vertrouwen koesteren alles te kunnen doorstaan. Mert moet van een beginner dan ook niet verwachten, dat hij het verschil waardeert tusschen een oude klare en Hulstkamp. Maar na de eerste oefening zegt iedere fijnproever gedecideerd: „Ober, m'n Hulstkamp". President Roosevelt, die tien dagen met vacantie gaat, dat hij nog vóór zijn vertrek een centrale arbitragecommissie voor stakingsproble- mdn zal instellen. Gedurende de uitstedig- van landbouw een lijst opstellen van de le vensmiddelen, die Engeland binnen afzien- baren tijd noodig kan hebben. Een verte genwoordiger van het Britsche ministerie van voedselvoorziening zal naar de Ver eenigde Staten komen om de Amerikaan sche regeering inlichtingen te verschaf fen over de levensmiddelen, die Engeland noodig heeft, en in het bijzonder over de behoefte aan producten, die vitaminen be vatten. Op de vraag, of ook naar andere landen en vooral Spanje, Amerikaansche worden, antwoordde Roosevelt bevestigend. Toen men hem vroeg, wat er met Frank rijk zou gebeuren, antwoordde de presi dent ontwijkend niet de mededeeling, dat men op het punt stond tot overeenstem ming te komen over het zenden van 2 tar- weschepen naar het niet-bezette Frankrijk. Op de vraag, of hij zou voldoen aan den wensch van Ierland, dat tarwe en wapenen wil hebben, antwoordde Roosevelt met de wedervraag, hoe hij goederen naar het in de oorlogszone liggende Ierland zou moe ten zenden. Toen men opmerkte, dat hij immers de oorlogszone kon wijzigen, lach te de president slechts. Vervolgens kwam het convooivraagstuk ter sprake. Roosevelt zeide, dat men reeds jarenlang vertelde, dat hij maatregelen ter oescherming van convooien wilde treffen, doph hij zelf wist niets van dergelijke plannen. Ten aanzien van de Britsche be wering, dat een Duitsche duikboot op weg zou zijn naar de kust van Noord-Amerika, verklaarde Roosevelt, dat hij daarover geen inlichtingen had De'kosten van de hulp aan Engeland Het Amerikaansche Huis van afgevaar digden is gisteren begonnen met de be handeling van Roosevelt’s voorstel tot het beschikbaar stellen van 7 milliard dollar voor de leen- en pachtwet. De republikein Taber en de democraat Woodrum toonden zich voorstanders van het yoorstel. Toen een afgevaardigde Woodrum vroeg, hoe de gelden voor de tenuitvoerlegging van de wet zouden worden opgebracht, antwoordde hij, dat hij dat zelf niet wist. In ieder geval, zeide hij. zal de Amerikaansche belastingbetaler de rekening moeten voldoen, hoewel het de vraag is, of dat toereikend zal zijn. Naar aanleiding van het debat in het Huis van afgevaardigden over de bekos tiging van de hulpwet, zijn pas thans ver klaringen ter publicatie vrijgegeven, die iï SPREUK VAN DEN DAG Nog 11 de aanschaffing van Lachappelle pa...*t. een driedubbel verantwoorde uueieggmg: aezeiide prima soorten en kwaliteiten als vroeger, voordeelige prijzen en een duurzame verfraaiing van uw woning I Nu kunt u nog kiezen uit Slavonisch eiken, teak, mahonie of Australisch Yarrah - onvergelijkelijk mooi Lachappelle parket, dat lederen dag mooier wordt. Uitvoerige bijzonder heden vindt u in het geïllustreerde boekje. Vraag het nog heden aanl Maandag is bij Burgos (Spanje) een granaat, afkomstig uit den tijd van den burgeroorlog, ontploft. De granaat wsis door kinderen gevonden, die er mee waren gaan spelen. Drie kinderen werden op slag gedood, twee zwaar en een licht gewond. Een der zwaargewonde kinde ren overleed korter; tijd na in het zieken huis te zijn opgenomen. Omvangrijke overstroomingen heb ben in West-Slowakije 3 gemeenten ge heel geïsoleerd. De spoorwegverbindingen zijn op verscheidene plaatsen verbroken en een groote oppervlakte bouwland is overstroomd. Talrijke huizen zijn be schadigd en moesten worden ontruimd. De Italiaansche gezant heeft Zuidslavischen minister van handel nijverheid, Andres, uitgenoodigd tot een bezoek aan de jaarbeurs te Milaan en aan Rome. Volgens een Reuterbéricht is de secretaris van Gandhi gisteren wegens „overtreding van de voorschriftep voor de verdediging van Indië” opnieuw gear resteerd Hij was pas kortgeleden uit de gevangenis ontslagen. De Roemeensche ministerraad heeft vastgesteld dat van de 9536 Roemeensche geestelijken er 218 verwikkeld zijn ge weest bij de gebeurtenissen van Januari en deze zullen voor den krijgsraad ge daagd worden. Er werd besloten deze geestelijken van hun priesterlijke waar digheid vervallen te verklaren. Het Fransche stadje Aubenas is door een reusachtige aardverschuiving, welke zich vlak bij de plaats voordeed, van het drinkwater beroofd. De verschuiving ont stond op den weg van Vlas-les-Bains naar Merilhac. Over een lengte van eenige honderden meters is de weg ver sperd. De waterleidingen en alle tele- foonleidlngen zijn vernield. Er zijn geen slachtoffers. De plaatsvervangende Australische mi nisterpresident, Fadden, heeft gister avond medegedeeld, dat Donderdag 7 Amerikaansche oorlogsschepen, die een oefentocht maken, te Sydney zullen aan komen. Het parlement is tot de volgende week Dinsdag verdaagd, opdat de minis ters en afgevaardigden kunnen deelne men aan de ontvangsten ter eere van de Amerikaansche marine. -S Het eskader staat onder bevel van schout bij' nacht Newton en bestaat uit de kruisers „Chicago’1’ en „Portland”, 4 torpedojagers en een flottieljeleider. Uit Berlljnsch ziekenhuis ontslagen De V.P.B. melden uit Berlijn Nederlanders, die einde November het omlaag halen van een Engelschvne» tuig, dat brandend op een barak !er .,a kwam, gewond werden, zijn thans a zoover hersteld, dat zij uit het zieken** konden worden ontslagen. 1. Het staatsbedrijf „De Ne derlandsche Omroep” verstrekt regelma tig zijn programma’s en voor zoover aanwezig de programma’s van de bui- tenlandsche omroepstations gevers der omroepbladen. Uitgevers moeten vergoeding aan departement uitkeeren 2. De uitgevers zijn verplicht als ver goeding voor de hun door het staatsbe drijf „De Nederlandsche Omrpep” ver strekte programma’s een door den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten voor ieder van hen jaarlijks vast te stellen bijdrage aan dit departement uit te keeren. 3. De programma’s van den Neder- landschen Omroep moeten onverkort in de omroepbladen worden opgenomen, zulks met inachtneming van het in arti kel 7 bepaalde. 4. De uitgevers mogen de program ma’s van toelichtingen, teekeningen en photo’s voorzien. Zij zijn in het opnemen van advertenties vrij, zonder dat even wel in dezen vorm een toelichting op of de aandacht voor bepaalde uitzendingen mag worden gegeven of gevraagd. 5. De uitgevers zijn verplicht artike» len, photo’s en teekeningen, hun ver strekt door of vanwege het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, zon der eenige vergoeding onverkort in hun omroepbladen te plaatsen op de wijze, als door of vanwege dit departement wordt gewenscht. Deze bijdragen Zullen op een door of vanwege het .departement aan te geven wijze kenbaar worden gemaakt, als zijn de afkomstig van of vanwege het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten. Artikel 4. 1. De uitgevers dienen tel- kenjare vóór 15 October bij den secre taris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten een gemo tiveerd voorstel in inzake den prijs van het door hen uitgegeven omroepblad voor het komende kalenderjaar. De prijs der omroepbladen wordt telkenjare op een voor alle omroepbladen gelijk mini mum bedrag door den secretaris-generaal vastgesteld. scheh van den ouden geest - - gaan bedrijven, omdat zij er een dictatuur van wetten en verordeningen van maken. De eenig juis te landbouwpolitiek is die, welke doel bewust uitgaat van de wet der Schep ping, welker korte -inhoud deze is: de vrije boer bebouwt zijn vrijen grond in dienst der volksgemeenschap en haalt uit den bodem, wat er uit te halen valt zonder de levenskracht uit te putten’ De geschiedenis der laatste jaren heeft duidelijk gemaakt, hoezeer then van deze wet is afgeweken. Ons standpunt, dat overeenkomt met de wet der schepping voor het economisch leven, is:-zorgen voor gezonde nationale huishoudingen, dan is de wereldhuishou- ding gezond. De leiders van het verleden konden dat evenwel niet toegeven, omdat zij dan hun éigen wanbeleid moesten ver. oordeelen. Komende'tot dé landbouwpolitiek in het bijzonder, gispte spr. vooral het systeem van productie-vernietiging en beperking, hetwelk in toepassing werd gebracht na de instorting van het op wereldmarkt prijzen en niet op de natuurlijke voor waarden: bodem en arbeidskracht vah het volk opgetrokken gebouw der voedsel voorziening. Waar bodem en arbeid als grondslagen worden hersteld, daar verandert ook de positie van den landarbeider zoo zette de heer Roskam vervolgens uiteen In de toekomst zal de landarbeider de gelijk waardige zijn van den boer: hij is voor ons een boer zonder grond. Wij zullen al het mogelijke doen om hem aan grond te helpen. Zoo bezien wij ook hei vraagstuk van de schulden van land- en tuinbouwers vanuit de wet der Schepping, die niet toelaat, dat de bodembedrijven’ zoodanig belast worden, dat de vrijheid van den bezitter verloren gaat. Daarom zullen, waar aan ons de leiding is, deze schulden verdwijnen en zal deze zonde tegen de wet der Schepping worden uitgeroeid Wij kennen, zoo besloot spr ons volk en wij stellen het voor de keus Maar hoe hun keuze zijn zal, de wet der' Schepping zal hersteld worden. Bodem en arbeid, bloed en geest zullen een nieuwe vrijheid stutten. Daarvoor ‘zetten wij ons in met de beste krachten en wie dezen eerestrijd niet wenscht mee te strijden, die zal ver standig doen, als hij tijdig terzijde treedt, wil hij niet opzij gezet worden. Als laatste spreker voerde dr.’ Conring het woord Spr. zeide getuige té zijn ge weest van den nieuwen geest, welke in de redevoeringen van de beide vorige sprekers doorstraalde. Een nieuw Europa wordt gebouwd, doch dat kan alleen op een nieuwen grondslag en met nieuwe denkbeelden. Spr. zeide zich verwonderd te hébben over den hier aangetroffen toe- - stand in het landbouwleven waarbij de tijdens een lunch van de „Pilgrims” boer niet mocht verbouwen én producee- ren wat hij wüde) doch aUes voorgeschre_ ven kreeg terwijl een half millioen men- schen werkloos was. Gelukkig is dit thans voorbij. Zooals in Duitschland neemt ook in Nederland thans de boer een eereplaats in, welke hij ten volle verdient, omdat hij zorgt voor het leven van het volk. De oude machten gaan niet zonder strijd ten gronde, doch zij zullen verdwijnen. Winant antwoordt Winant wees op de beteekenis van de Amerikaansche hulpverleening klaarde o.a., dat hij alles zal deze politiek te bevorderen. De Vereenigde Staten staan punt, zooals president Roosevelt 'Zater dag reeds te kennen heeft gegeven, op te treden en mobiliseeren met toenemende snelheid hun geweldige hulpbronnen om de middelen voor oorlogvoering ter be schikking van Engeland te stellen. DE GEVOLGEN VAN DE STAKINGEN IN DE WAPENFABRIEKEN De leider van de afdeeling vliegtuigen van het bewapenlngsbureau, Berrill Meigs, heeft gisteren naar D.N.B. uit Washington seint voor het Congres verklaard, dat stakingen in 3 verschil lende districten de levering van vlieg tuigen volkomen hebben stopgezet. Het betreft hier stakingen bij de Universal Cyclop Steel Corporation te Bridgeville (Pennsylvania), bij de Harvill-vliegtui- genfkbriek te Los Angeles en op het vliegveld Wrightfield te Dayton (Ohio) De stakingen in de vliegtuigindustrie zijn wel is waar op zichzelf onbeteeke- nend, doch er zijn zooveel verschillende rieelen noodig, dat een staking in een fabriek van invloed kan zijn op de leve ring van veel vliegtuigen. Bridgeville b.v. produceert een bijzonder soort staal, levensmiddelen gezonden zullen dat voor de vliegtuigproductie van de grootste beteekenis is. De vliegtuig industrie heeft gebrek aan schroeven. De leveranties aan materiaal voor propellers zijn gering. De Harvill Company te Los Angeles produceert bijzondere werktuig machines voor vrijwel alle vliegtuig fabrieken aan den Grooten Oceaan. Naar Berrill Meigs tenslotte meedeelde, heeft de president van de Douglas-vliegtuigen- fabriek verklaard, dat hij de productie zou moéten staken, als het werk in de HarviUfabriek niet spoedig werd hervat. Volgens „Associated Press” heeft het ministerie van oorlog laten dóórscheme ren, dat het voornemens is, de bouw werkzaamheden op het vliegveld Wright field met eigen werkkrachten te doen voortzettén, indien de staking, welke 3 weken geleden is uitgebroken, niet bin nen 24 uur is bijgeiegd. Het zou de eer ste maal zijn, aldus .Associated Press”, dat het ministerie van oorlog bij een staking met geweld ingriint De prijs der omroepbladen 2 Voor het jaar 1941 wordt de prijs der omroepbladen vastgesteld op ten minste 5.20 per jaar. Artikel 5 Het is den uitgever van een omroepblad verboden om door het in uit zicht stellen van premies in welken vorm ook, het nemen van een abonne ment np een omroepblad aanlokkelijk te maken, behoudens goedkeuring van den secretaris-genéraal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Artikel 6 Het is den uitgever van een. omroepblad verboden mededeelingen, welken aard ook, aan de abonné’s doen anders dan door middel van door hen uitgegeven omroepblad. Artikel 7. D; roepbladen worden wijze van opmaak de naam Van het goedkeuring van van het departement ting en Kunsten. Artikel 8. De door den uitgever van een omroepblad schriftelijk aan te wijzen redacteur is. ongeacht de verantwoorde' lijkheid ingevolge de wet, tegenover den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten voo' den inhoud van het omroepblad verant' woordelijk. Artikel 9 De machtiging tot het uit' geven van een omroepblad kan bij niet' nakoming van het hiervoor bepaaia» door den secretaris-generaal van het d partement van Volksvoorlichting en Ku*>' „Andere tijden, andere zeden” geldbelegging: dezelfde prima Dr. Posthuma betoogde o.m. dat een algeheele herziening van het landbouw- organisatieleven tot stand moet komen, niet van boven af, maar met medewer king der boeren zelf. De grondslag ftioet zijn: het dienen van de gemeenschap. Het recht om zich in vrijheid te ont plooien naar eigen inzicht worde erkend, doch met het voorbehoud: eigen belang worde doelbewust achter gesteld bij al gemeen belang. Voor boeren is dat zoo vreemd niet, want hun coöperaties be rusten al sinds jaren op het één voor allen en allen voor één. Slechts behoeft dit beginsel wat steviger aangepakt en in praktijk gebracht te worden. -Wie evenwel verkondigt, dat de be staande vorm van landbouworganisatie zeer nauw aansluit bij aard en wezen van onzen boerenstand en de boer ook in een veranderd staatkundig en maat schappelijk bestel op de meest vrucht bare wijze zal mee werken als hij dat doet in zijn eigen ónafhankelijke organisaties, die leidt aan zelfoverschatting of geeft blijk, niets te hebben geleerd of die pro beert ons iets wijs te maken, wat wij vóór 10 Mei al wel beter wisten, aldus Sluit de landbouworganisatie zeer dicht aan bij aard en wezen van onzen boerenstand? Daartoe spelen nog teveel burgemeesters, notarissen en renteniers een rol in de vereenigingen. Voor het geheele land kon men vóór 10 Mei alleen van Landbouw en Maatschappij zeggen, dat zij aard en wezen van den boeren stand tot uitdrukking bracht. Artikel 1. 1. Zonder een machtiging van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten is het verboden uit te geven een blad, tijdschrift, periodiek of eenig ander geschrift, waarin de programma’s van den Néderlandschen Omroep, in welken vorm ook. worden gepubliceerd. 2. Van dit verbod zijn uitgesloten, die dag- en nieuwsbladen, welke op aanwijzing van .den secretaris-generaal de programma’s van den Nederlandschen Omroep en voor zoover aanwezig van de buitenlandsche omroepstations in verkorten vorm van het staatsbedrijf „De Nederlandsche Omroep” ter beschik, king krijgen, zulks ter publiceering in hun bestaande bladen dag voor dag of zoo het een nieuwsblad betreft, voor ten hoogste drie dagen. Aan de terbeschikkingstelling kunnen door den directeur-generaal van den Nederlandschen Omroep voorwaarden worden verbonden. 3. Dé in lid 2 genoemde aanwijzing door den secretaris-generaal kan door hem te allen tijdeworden ingetrokken. Artikel 2. 1. De programma’s van den Nederlandschen Omroep en voor zoo ver aanwezig van de buitenlandsche omroepstations worden gepubliceerd in weekbladen. Deze weekbladen mogen niet het karakter dragen van een orgaan, uitgegeven door een organisatie ten be hoeve van bij haar aangesloten leden. 2. Voor het uitgeven van dergelijke omroepbladen komen alleen in aanmer king rechtspersonen, die zich ten doel stellen de programma’s van den Neder landschen omroep en voor zoover aan wezig van de buitenlandsche omroep stations en een toelichting daarop te pu- bliceeren. Deze toelichting zal, op welk onderdeel van de programma’s ook be trekking hebbende, slechts van cultureel opbouwenden aard mogen zijn. 3. Als zoodanig komen in de eerste plaats in aanmerking de uitgevers vam de thans bestaande omroepbladen (Radio- bode, Omroepgids, Radiogids en Vrije Geluiden), met dien verstande, dat deze uitgevers hun huidig karakter van een organisatie, die ten behoeve van bij haar aangesloten leden een vereenigings orgaan uitgeeft, moeten prijsgeven. 4. Daarnaast kan door den secretaris generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten aan die rechts personen een machtiging worden ver leend tot het uitgeven van een omroep blad, die kunnen aantoonen. dat de exploitatie van het omroepblad verant-1 woord is. Artikel 3. stakingsproble- heid van Roosevelt zal de minister Doelbewuste landbouwpolitiek als eisch van de wet der Schepping De boerenleidèr van het Nederlandsch Agrarisch Front, de heer E J Roskam Hzn., sprak hierna over: 'Doelbewuste landbouwpolitiek als eisch van de wet der Schepping. Het grootste gevaar voor boerenstand achtte spreker, Komende tot wat er gebeuren moet, wuste landbouwpolitiek

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2