HAAGSCHE COURANT Nieuw wereldrecord voor Anni Kapell i i W zich groote zorgen” „De onderwijzersopleiding bevindt 1 STADSNIEUWS Donderdag 20 Maart 1941- Mil ZWEMMEN Fraai succes van Alie Stijl KRIJGSGEVANGENE BASTIN in Van 1934-1940 daalde het aantal leerlingen met 47 pCt. ONTVANGST BIJ DEN LEIDER DER N.S.B. HET LEVENDE POPPENTHEATER VIERDE BLAD Op de 200 meter schoolslag dames KEURINGSKRING ’«-GRAVENHAGE Nederland wint van Duitschland JACOBUS HARTEVELD f AAN HET boksen. HAGENAARS WINNEN Ragnhild Hveger op de 100 meter vrjje slag geslagen DUITSCHLAND EN DE GERMAANSCHE VOLKEREN AFSCHEID VAN DEN HEER J. L. P. HEYTVELDT GRIEKSCH-ALBANEESCHE FRONT J. te Slaa als Jan Klaassen en Coby Fabel' als Katrijn (Polygoon) ZEVENTIGSTE VERJAARDAG PROFESSOR AALBERSE LUITENANT-GENERAAL b.d. J. W. P. VAN HOOGSTRATEN f Voordracht van professor Albrecht Haushofer Wippi.» vo°r de interessante voordracht n I Kindennatinée in Diligentia OPRICHTING IN VOORBEREIDING was smaakvol met tulpen versierd. Bekend redder te Scheveningen dat de fFotó-archief) VOETBAL WIELRENNEN i d-n SCHERMEN professor DAMMEN No. 17830 van de De heer de het in mor- twee Op Donderdag 27 Maart a.s. zal Staats raad prof mr. P. J. M Aalberse den leef tijd van 70 jaar bereiken. Rennersclub De Spartaan De Spartaan hield Zondag een trainings- rit over een afstand van 60 k.m.; de uit slag hiervan was als volgt: A-klasse: R. v. Rijn, J. d. Visser, C. Mooiman. M Wes- terduin. N. Jozee. C Keyzer. B-klasse: L. Mittertreiner B Meyer, G. de Bruin, G. Hol. Zondag 23 dezer komen de leden van De Spartaan om 9 uur v.m. bijeen in café „Bijhorst” vertrek b’iF tien. JUBILEUM METAAL INDUSTRIE „ZOPPI” Gisteren herdacht Metaal Industrie „Zoppi" haar 25-jarig bestaan. De dag werd begonnen met een H. Mis in de parochiekerk, waarna om tien uur in het kantoor een intieme bijeenkomst plaats had van de familie en het personeel, waar de heer Joh. Zoppi onder het aan bieden van een geschenk door het per- zijn vrouw De voor n In den ouderdom van 80 jaar *s ter stede overleden gep luit-8en«‘r-‘‘ djU. tillerie J W. P. van Hoogstraten, aaju~ dant in b. d„ 0ud-K0UYernuU„olnstraten taire Academie, Generaal v. nie-Nas- was officier in de orde van Oranje hem. Rennersclub „Hollandia” Zondag hield Hollandia” een trainings- rit over 50 k.m. de uitslag hiervan was: A-klasse 1. P. Vos. 2. D. Nieuwenhoven, 3. P. Bijl. 4. A. Mertens, 5 C. Bijl, B.-klasse: 1. v. Veen. 2. Moesman, 3. Quispel, 4 Ben- nink 5. Beining De adspiranten reden den eersten rit van een drieweeksche compe titie. De uitslag luidde: 1. v. d. Steen, 2. Vijfhuizen, 3. Rijgersberg. 4. Trijsburg, 5. Hengeveld. 6. Verhoekx, 7. v. Nigten Zondag 23 dezer wordt een trainings- rit over 65 k.m. gehouden. De adspiranten rijden een trainingsrit over nader te be palen afstand. Samenkomst van alle leden in het club huis Vlietweg, Leidschendam om 9 30 uur v.m. vertrek 10 uur. Maandag 24 Maart wordt te 8 uur. tot afscheid van het winterseizoen een gezel lige avond gehouden in het locaal Westein- de 95 KAMPIOENSCHAP VAN DEN HAAG Voor den wedstrijd om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschap van den Haag speelde Zondag C. C. J. Diederik tegen F Gordijn. De punten werden gedeeld na een partij, waarin Gordijn ae beste kan sen had. Op het kritieke moment zette hij echter zwak voort en moest toen zelfs nog voor de remise vechten Voor de eerste klasse werd gespeeld Groep 2 A Poons—A D. J. Boerstoel 2—0; p E Berghuis—A D. J. Boerstoel 1—1; P. E. Berghuis—J. C. v. Winsen 1—1. Het zijn geen opwekkende woorden, die boven dit artikel staan. Toch is het geen uitlating van een of anderen zwart gallig gestemden onderwijsvernieuwer, die de opleiding in geheel nieuwe banen wil leiden. Evenmin is deze zin afkom stig van een buitenstaander, die behoort tot het groote kamp van de ontevrede nen, de afbrekers, die alleen de scha duwzijde en niet de zonzijde van het geen in ons onderwijs is, plegen te zien. Het is niemand meer of minder dan, de inspecteur van de onderwijzersopleiding in ons land, die in zijn verslag over het onderwijs in 1939 deze sombere woorden heeft neergeschreven Zij vormen de con clusie. het eindresultaat van zijn verslag. Hoewel er nog veel is. dat te loven valt in de opleiding, zijn de verslagen de laatste jaren in mineur gesteld. Ieder, wien het onderwijs aan het hart gaat, voelt zich treurig te moede bij het door nemen ervan en men vraagt zich onwille keurig afIs het dan zoo erg Toch, aan de waarheid van de woorden van den inspecteur behoeft in geen enkel op zicht getwijfeld te worden. De feiten stel len hem trouwens volkomen in het gelijk Het aantal kweekscholen bedroeg in 1939 89 22 Rijkskweekscholen 3 ge meentelijke, 2 niet confessioneele bijzon dere, 22 Protestantsche en 40 Roomsch- Katholieke. Het aantal leerlingen in het cursusjaar 19391940 bedroeg 4736. Toen dc driejarige kweekschool in het leven richt lome en dagen, </roeg den gen, Italiaan- sche jacht vliegtuigen strijd geraakt met twee Engelsche Vickers- Wellington bommen werpers, welke een aanval wil- vliegveld van In het Roomsch-Katholieke ziekenhuis is na een langdurige en smartelijke ziek te, in den ouderdom van 67 jaar overle den Jacobus Harteveld, oud-havenbedien- de en bekend redder te Scheveningen. Ruim 35 jaren is Harteveld als haven bediende werkzaam geweest aan de Vis- schershaven te Scheveningen en heeft als zoodanig verschillende levensgevaarlijke tochten medegemaakt met de reddingboo- ten van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij. Tot de bekendste reddingen, welke hij heeft volbracht, behooren o.a die van de ,,Salento’’ in November 1928 en die van 18 Februari 1931. toen het hem als 2de schipper van de bekende reddingboot ..Zeemanshoop" gelukte, de bemanning te redden van den in vliegend stormweer gestranden schokker UK 53. Bijzonder tragisch is het, dat hij tengevolge van deze laatste redding een huidziekte heeft gekregen, welke hem jarenlang een smartelijk lijden heeft bezorgd en indirect de oorzaak is geworden tot zijn dood. Harteveld was drager van den bronzen Eere-penning voor Menschlievend Hulp betoon en van de bekende zilveren ,.Sa- lento”-medaille, welke laatste hem was uitgereikt door de Noord- en Zuid-Hol landsche Reddingmaatschappij. Bovendien was hij in het bezit van de zilveren me daille voor het opwekken van levensgees ten. Jarenlang was hij een trouw lid v< vereeniging ..De Reddingmedaille”. teraardebestelling heeft plaats a.s. Zater dag. vertrek van het sterfhuis Zeilstraat 86 te één uur. Wielerclub Unie. De leden van de rennersclub Unie rijden Zondag 23 dezer een teamtrainingsrit over 3 ronden 52 k m De B-klassers krijgen voorgift op de A-klassers Bijeengekomen wordt om 9.30 uur v m. bij „Het Vosje”, om 9.45 uur wordt naar Leidschendam vertrokken. VAN EIJKERN KAMPIOEN DER V.W.B. De barrage-partijen welke in den door de Vrije Wapenbroeders uitgeschreven floretwedstrijd voor de bezetting van de eerste plaats noodzakelijk waren, zijn in het voordeel van J. van Eijkern beslist. Hij sloeg D. Berkhuizen sr. met 35 en daarna H van Broekhuizen met 35. Met deze overwinning heeft hij voor een jaar beslag gelegd op den kampioenstitel V W. B. en is hij tevens houder van den wissel- beker De persdienst van de N.S.B. meldt: Gisteravond hebben de leider en mevr. Mussert in hotel „De Witte Brug" alhier een avond-ontvangst gehouden. Aanwe zig waren de Rijkscommissaris Rijksminis- ter Seyss-Inquart en zijn echtgenoote. de comm-gen. voor Financiën en Econ. Zaken Fischböck en zijn echtgenoote. de com- missaris-generaal van Openbare Veilig heid. S.S -Brigadeführer Rauter en zijn echtgenoote. de commissarisgeneraal voor bijzondere aangelegenheden, Hauptamtlei- ter Schmidt en zijn echtgenoote, gezant Otto Bene, de generaal der Politie Schu mann en vele andere Duitsche autoritei ten en hooge functionarissen van het Duitsche bestuur en het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., allen met hun dames. Van Nederlandsche zijde noemen wij den plaatsvervangenden leider der N.S.B., C. van Geelkerken en zijn echtgenoote, de secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewagen, de commissaris in de pro vincie Limburg, graaf M. de Marchant et d’Ansembourg, de commissaris in de pro vincie Utrecht, ir. F. E. Müller, de ge machtigden van den leider in de provin cies, voorts een aantal vooraanstaande fi guren uit de beweging die openbare ambten bekleeden en talrijke leidende functionarissen in de politieke organisatie en de W.A. eveneens met hun dames. Mevrouw Ria Focke bracht, begeleid door haar echtgenoot, eenige liederen ten gehoore, mej. Else Nolthenius, pianiste, hield een pianovoordracht. Een strijkje on der leiding van den heer S. Wouters ver leende voorts zijn medewerking. De zaal wijl hij lachende vaststelt, dat lekker schrijven Tot besluit dankte de heer Heytveldt de sprekers voor de vriendelijke woor den en herdacht de bladzijden van zijn dichtgeslagen ambtenaarsboek. zooals hij zei. Voor hem beteekende dit moment het loslaten van een geliefden werkkring, waaraan hij ruim 41 jaren van zijn leven had gegeven Bijzonder stelde hij ook de aanwezigheid op prijs van eenige veteranen onder wie de heer Ph. F Bouwman Vele aanwezigen drukten den heer Heytveldt daarna persoonlijk de hand. soneel werd gehuldigd en bloemen werden aangeboden. Zoppi dankte het personeel steeds hartelijke samenwerking, in bijzonder zijn chef, den heer Fr. Dood- korte, die reeds 20 jaar in dienst is, en bood hun hierbij een enveloppe met in houd aan. De receptie, welke van 2 tot 3 uur ge houden werd was zeer druk bezocht en tal van bloemstukken werden bezorgd, zoodat de fabriek in een bloementuin werd herschapen. Verschillende indus trieën en instellingen lieten zich ver tegenwoordigen, o.a N.V. „Thabur, Ate lier „De Drie Hoekjes”, den Haag, Ha mel’s Metaalhandel. fa v. Leuven. Am sterdam, de Ver. van Fabr. van Non Ferro Mefalen, de Mij. van Nijverheid en Handel, het bestuur der Vincentius Ver. afd Par H Martha enz. Het tweede internationale treffen in West-Duitschland, dat gisteravond plaats vond in het Ketwigerbad te Düsseldorf, heeft voor de Nederland sche dames meer succes opgeleverd dan de eerste internationale ontmoe ting op Zondag j.l. te'Krefeld. Deze wedstrijd is er een geworden van groote prestaties, want niet alleen slaagde onze landgenoote Alie Stijl er in haar beroemde tegenstandster, de Deensche Ragnhild Hveger, in het nummer 100 meter vrijeslag met handslaglengte te slaan, doch de jeug dige Duitsche zwemster Anni Kapell vestigde op de 200 meter schoolslag een hieuw wereldrecord met den tijd van 2 min. 55.5 sec. Jopie Waalberg was in dezen wedstrijd de groote rivale van de Duitsche zwem ster en hoewel de Hollandsche niet haar besten vorm kon bereiken en een tijd maakte van 3 min 0.1 sec., was het toch duidelijk, dat Anni Kapell in deze race tot de uiterste krachtsinspanning werd aan gespoord, zoodat zij haar prachtige we reldrecord kon vestigen. Zij verbeterde hiermee het ouae record van de Brazi- liaansche zwemster Maria Lenk met 0.5 sec Cor Kint was wederom ongenaakbaar op ’t nummer 100 meter rugslag en voorts slaagde de Nederlandsche estafetteploeg er in het zware nummer tegen de Duitsche dames, die het thans zonder medewerking van Ragnhild Hveger moesten stellen, te winnen Voor het Duitsche publiek was de prestatie van Anni Kapell uiteraard het hoogtepunt van den avond. Op het nummer 100 meter rugslag was de start van Cor Kint niet bijster gunstig. Zij liep daarbij een kleinen achterstand op, welken zij evenwel spoedig wist in te loopen Bij het eerste keerpunt lag de kleine Duitsche Lisi Weber nog slechts een fractie van een seconde voor. Op de helft lagen de beide zwemsters gelijk, zoo dat onze landgenoote verder geen moeite had om een kleine doch overtuigende over winning te behalen Op de 200 meter schoolslag leverde Jopie Waalberg dezen avond eenzelfde prestatie als in Krefeld. Haar start was hier weliswaar iets beter, zoodat zij de eerste 50 meter een kleinen voorsprong wist te verkrijgen Daarna verhoogde de Duitsche Anni Kapell, luid aangemoedigd doqr haar landgenooten, haar tempo, zoo- Clitt rsasun. (Foto-archief) ondernemen op het Tirana. Aan een der Italiaansche piloten gelukte het een Britschen bommenwerper neer te schieten. Bij den val van het toe stel kwamen drie man om het leven, maar de overige leden der bemanning werden gevangen genomen. Tot deze ge lukkigen, die het er levend hadden afge bracht, behoorde ook de beroemde links buiten van The Arsenal, Cliff Bastin, die aan een schouder en een been was ge- dat zij langzaam maar zeker haar voor sprong vergrootte. Beide zwemsters span den zich tot het uiterste in, hetgeen tot resultaat had, dat de Duitsche zwemster haar voorsprong tot het einde behield. Begrijpelijk was deze felle tweekamp van grooten invloed op den gemaakten tijd. De oude wereldrecordtijd van Maria Leuk bedroeg 2 min. 56 sec., de nieuwe wereld recordtijd van Anni Kapell bedraagt 2 min. 55.5 sec., dus 0.5 sec. sneller dan de tijd, welke de Braziliaansche zwemster noteerde te Rio de Janeiro. Onze landge- noote Jopie Waalberg noteerde denzelf- den tijd als in Krefeld n.l. 3 min. 0.1 sec. Niet minder fraai was de strijd tusschen Ragnhild Hveger en onze landgenoote Alie Stijl op de 100 meter vrijeslag. Onze land genoote had deze fraaie overwinning uit sluitend te danken aan haar snellen en fraaien start. Zij verkreeg hierdoor een kleinen voorsprong op haar tegenstand ster, die er tenslotte, ondanks haar ener gieke pogingen, niet in slaagde de bij den start opgeloopen achterstand te niet te doen. Onze landgenoote zwom een prachtigen soepelen slag, welke de al- gemeene bewondering wekte. Ook haar viel begrijpelijk van de zijde van het spor tieve publiek een hartelijk applaus ten deel. Tenslotte sloegen onze landgenooten in de estafette d% overigens toch zeer sterke Duitsche estafetteploeg, waarin o.a. de nieuwe wereldrecordhoudster Anni Kapell stond opgesteld. Het eerst startte Cor Kint, die een geduchte tegenstandster had in de nog jeugdige doch vechtlustige Lisl Weber. Onze landgenoote slaagde er toch vrij gemakkelijk in, hoewel een minder goede start haar een kleinen achterstand had bezorgd, de 100 meter rugslag te win nen met een zoodanigen voorsprong, dat Jopie Waalberg hierdoor wat meer speling kreeg. Dat bleek ook wel noodig, want oofnu weer moest onze landgenoote haar meerdere erkennen in de Duitsche wereld recordhoudster Anni Kapell. Alie Stijl zag zich tenslotte voor de moeilijke opgave gesteld de overwinning van onze nationale ploeg veilig te stellen. Zij deed dit op schitterende wijze Deze tweede internationale ontmoeting van onze landgenooten heeft tenslotte vol komen bevredigende resultaten opgele verd, hetgeen in ieder geval veel vergoedt voor de teleurstelling in Krefeld, eenige dagen geleden opgeloopen. Onze zwemsters, onder leiding van mevr, de Dood-Koenen, deelden ons mede, dat zij reeds eenige prachtige dagen ach ter den rug hebben en met genoegen de komende dagen tegemoet zien. De resultaten van de belangrijkste num mers welke dezen avond werden ver- zwommen luiden. 100 meter rugslag dames: 1. Cor Kint (N1 min. 15.2 sec.; 2. Lisi Weber (D.) 1 min 17.1 sec.; 3. Hilde Frölich (D.) 1 min. 21.8 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Anni Kapell (D.) 2 min. 55 5 sec. (nieuw we reldrecord); 2. Jopie Waalberg (N.) 3 min. 0.1 sec.: 3. Fischer 3 min. 10.9 sec.; 4. Gerhardts 3 min. 14.3 sec. 100 meter vrijeslag dames: 1. Alie Stijl (N.) 1 min 6.5 sec.; 2. Ragnhild Hveger (Denem.) 1 min 6 6 sec.; 3. Ruth Karnatz 1 min. 11.5 sec.; 4 Hilde Kremer 1 min. 14.5 sec. Estafette 400 meter wisselslag Duitsch landNederland: 1. Nederland 5 min. 25 sec., 2 Duitschland 5 min. 27.6 sec. 400 meter vrije slag: 1 Ragnhild Hve ger 5 min. 14 8 sec.; 2. Mir Bach (Duitsch land) 5 min 57.5 sec. Rennersclub ,.De Kampioen” Zondag 23 dezer houdt .,De Kampioen" voor alle leden en donateurs (trices) een Vossenjacht. Samenkomst te 8.30 uur v.m., op het Marcellisplein en te 9 uur aan de Boorlaan. In het gebouw Kneuterdijk 20 heeft professor Albrecht Haushofer uit Berlijn gistermiddag voor een select gezelschap, bestaande uit Duitsche militaire en bur gerlijke autoriteiten en Nederlandsche ge- Inderdaadde leider van het gezel schap de Poppekastspelers. de heer Joh. FreveT. heeft niet te veel gezegd, toen hij ons verzekerde, dat zijn eerste acteur J. te Slaa, een geboren poppe-speler was. Af gezien van alle verdere factoren, die dit gezelschap tot een succesvolle verschij ning onder een publiek van kleine (en groote kinderen maken, is te Slaa een Jan Klaassen van phenomenaal talent men krijgt werkelijk den indruk, dat men een hand-bespeeldë pop voor zich ziet. Zelfs zijn zware, omvangrijke geluid, weet hij zóó te gebruiken, dat de illusie van een houten figuur volkomen is. In dit op zicht bezit te Slaa een opmerkelijk ta lent. Daarnaast treft de verzorging der voorstelling, een volkomen ..dienen" der medespelers van het gezamenlijke doel, een artistiek verantwoord niveau en een aardig repertoire (o.a van Leonard Rog geveen, diens bekende ,,Jan Klaassen geneest den koning”). Verder werkten mej. Geyl, Andries Palmboom en Joh. Frevel mee. De opvoering werd een door slaand succes. Er was een verblijdende opkomst en de kleine bezoekers, geheel iWeegesleept door het spel van Jan en Ka trijn. juichten uitgelaten van vreugde en reageerden op de grappigste wijze. De spelers betrokken hen telkens in de dia loog. Wij twijfelen er niet aan, of het op treden van Frevel's gezelschap zal op Woensdagmiddag 16 Maart a.s., in Dili gentia wederom een groot succes worden. De vermaarde linksbuiten van Arsenal, Cliff Bastin, is dezer dagen aan het GriekschAlbaneesche front in Italiaan sche krijgsgevangenschap geraakt. Blijkens een D.N.B.-be vit wa- dezer Na 41 dienstjaren aan den administra- tieven dienst van het Zuidwal-ziekenhuis Vanmorgen vond het afscheid plaats van den heer J. L. P. Heytveldt, die ge durende 41 jaren zijn beste krachten had gewijd aan den administratieven dienst van het gemeentelijk ziekenhuis Zuidwal en in die periode opgeklommen is van schrijver tot hoofdboekhouder. In tegenwoordigheid van de directrice van het gemeentelijk ziekenhuis, mej. C. Knottenbelt, dr. R. R. Rochat, Röntgeno loog. dr. H. W. van Heijningen, path, an., hoofdverpleegsters, leden van den admi nistratieven, huishoudelijken en techni- schen dienst en andere belangstellenden, richtte de geneesjieer-directeur dr. P. H. van Roojen een afscheidswoord tot den scheidenden heer van Heytveldt, die bij ontstentenis van zijn zieke echtgenoote vergezeld was door zijn dochter. Het valt mij gemakkelijker, aldus dr. van Roojen. u toe te spreken ter gelegenheid van een jubileum, zooals verleden jaar is gebeurd dan een toespraak te houden bij et werk werd geroepen in 1934 bevolkten 8939 jonge menschen de kweekscholen. Met groote sprongen liep dit aantal terug. In zes jaar tijds verminderde het aantal met 47 pCt. De voornaamste reden van dit snelle achteruitgaan van het aantal leerlingen ligt wel in het feit, dat de onderwijzersopleiding uit de gratie van het publiek is geraakt. Men kon net zoo goed trachten een speld in een hooiberg te vinden als solliciteeren naar een onderwijzersbaantje Op het eerste ge zicht is het een verheugend verschijnsel, dat zoo weinig jonge menschen het be roep van onderwijzer kiezen. Immers op die manier krijgen zij. die reeds onder wijzer zijn een grootere kahs. Dit is natuurlijk wel juist, maar aan den an deren kant heeft de scherpe daling van het aantal leerlingen bijna catastrophale gevolgen gehad Immers vele kweekscho len loopen al jaren het gevaar wegens bloedarmoede een smadelijken dood te sterven Voor hen geldt het spreekwoord ,te zijn of niet te zijn”. Er zijn kweek scholen. die in totaal nog geen dertig leerlingen tellen, hetgeen wil zeggen, dat zij het klassegemiddelde van tien nog niet eens halen. De gemiddelde klassebezetting van de neutrale scholen blijft beneden de 14, van de Protestantsche beneden de lo en van de Katholieke beneden de 20 leerlingen Deze zeer slechte bezetting heeft tot gevolg gehad, dat de scholen namen wat zij krijgen konden. Op de geestelijke ont wikkeling. op de intellectueele gaven, op de geschiktheid voor het moeilijke ambt van onderwijzer kon niet of nauwelijks gelet worden. Het is waar, er bestaat een toelatingsexamen. Maar de opgaven wer den zoo eenvoudig gehouden en de beoor- deeling is in de meeste gevallen zoo mild, dat het een heele kunst geweest zou zijn om niet te slagen. Een directeur kwam eenige jaren gele den op de gedachte, kort na de vorming van het eerste leerjaar enkele bijzonder eenvoudige opgaven te maken voor de vakken Nederlandsch, Fransch. Engelsch en Duitsch, geschiedenis, aardrijkskun de, natuurkennis, rekenen en wiskunde, terwijl hij hieraan nog een stilleestest toevoegde. Vijf en twintig leerlingen na men aan het onderzoek deel. Voor de opgaven moest resp. in 15. 15, 9, 13, 6. 13, 11, 19 en 18 gevallen het cijfer vijf of minder worden toegekend, terwijl bij de stilleestest slechts tien leerlingen een voldoende in de wacht wisten te stee pen. We schreven zooeven, dat de scho len gedwongen zijn te nemen Wat zij krijgen kunnen. In het algemeen wordt als vooropleiding gekozen de Muloschool. Gebleken is echter, dat in het cursus jaar 19391940 van iedere 100 leerlingen er 32 zijn, die nog niet eens het Mulo- diploma A of B in hun zak hadden. Deze hadden dus of de Mulo slechts gedeelte lijk doorloopen of zij waren, na de la gere school bezoc*’* bobben, biiee- stoomd Door velen worui ue iviuio-opleidinö beslist onvoldoende geacht voor de aan staande onderwijzers. De klachten over het gebrek aan een stevigen ondergrond zijn legio. Het blijkt, dat er vakken zijn, waarvan de leerlingen zoo goed als niets van weten, omdat zij verdrongen werden door de talenvakken. Het systeem van de vrijstellingen, dat van jaar tot jaar grootere afmetingen aanneemt, is den kweekelingen een nagel aan de dood kist. Het verbreekt de klassehomogeni- teit Wat te zeggen van een klas, waar van een deel geen wiskunde heeft gehad, een ander deel geen rekenen en een der de deel geen teekenen. De groote fout schuilt voornamelijk hierin, dat de Mulo-school nooit bedoeld is geworden als vooropleidingsinstituut voor de kweekscholen. Men .bedenke voorts, dat de besten van hen, die een Mulo-dipló- ma bezitten, in den regel wel wat beters te doen hebben dan naar een kweek school te gaan, die hun geen enkelen waarborg tot bestaan mee weet te geven. Zooals wij zeiden, het is geen opwek kend beeld, dat de kweekscholen mo menteel vertoonen. De onderwijzersop leiding is in een impasse geraakt, zij heeft een slechten naam gekregen. Haar weer in eere te brengen en te plaatsen op de belangrijke plaats, die haar toe komt. zal niet gemakkelijk wezen. Er zullen veel goede, met wijs overleg ge kozen maatregelen voor noodig zijn. B. en W. deelen den Raad mede, dat voorloopige overeenstemming is bereikt omtrent een plan voor de oprichting van een keuringkring ’s-Gravenhage, waar van dezelfde gemeenten, die thans reeds met deze gemeente samen werken, der halve Voorburg, Rijswijk en Leidschen dam, deel zullen uitmaken. Mede op grond van het door den Inspecteur van de Volksgezondheid geuite verlangen, wenschen Gedeputeerde Staten die rege ling thans te zien ingevoerd. Het door Gedeputeeerde Staten voorge legde ontwerp van een gemeenschappe lijke regeling is in zoover van zeer een- voudigen opzet. dat niet gebruik wordt gemaakt van de in art. 130 der Gemeente wet geboden mogelijkheid tot vorming van een bijzonder orgaan of een rechts persoonlijkheid bezittend lichaam. Daar door wordt de zeggenschap van ’s-Gra venhage over zijn Openbaar Slachthuis niet meer beperkt dan strikt noodig is. Er worden alleen enkele regelen gesteld voor directe samenwerking tusschen de gemeentebesturen zelf ten aanzien van de begrooting en rekening en voor een jaar- lijksche bijeenkomst ter bespreking van de dienstzaken. Vertrouwd mag worden, dat die voorschriften in de practijk niet bezwarend zullen blijken. De hoofdbegin selen der regeling zijn overigens de vol gende er is één openbaar slachthuis, n.l dat van de centrale gemeente, op ge lijke voorwaarde ter beschikking van alle ingezetenen van de samenwerkende ge meenten. Het oprichten van slachtinrich tingen enz. in de kringgemeenten wordt verboden, voor bestaande geldt een af loopenden overgangstoestand. De keurings- •verordeningen der kringgemeenten stem men overeen met die der centrale ge meente. behoudens plaatselijk noodzake lijke afwijkingen in de kringgemeenten wordt invoerkeuring verplicht, uit te voe ren in het Openbaar Slachthuis van 's-Gravenhage. Wat het financieele deel der regeling betreft, deze komt hierop neer, dat alle inkomsten en uitgaven van den dienst voor rekening zijn van de centrale ge meente. doch in de financieele eindresul taten deelen de kringgemeenten naar evenredigheid van de bevolkingscijfers Een berekening heeft aangetoond, dat deze regeling door deze gemeente kan worden aanvaard zonder vrees voor fi nancieel nadeel. Er worden tevens door Gedeputeerde Staten ter vaststelling voorgelegd ont werpen van verordeningen op den keu ringsdienst voor vee en vleesch en op de heffing van rechten ten behoeve van den keuringsdienst voor vee en vleesch. Beide vertoonen slechts geringe afwijkingen met de thans hier ter stede bestaande ver ordeningen, behlave dat de tweede bij vergelijking met het tegenwoordige slachttarief dezer gemeente, een zeer gunstig verschil vertoont ten aanzien van de invoerkeurloonen. B. en W. stellen voor, bovenaangegeven regeling te aanvaarden. ze zoo In den wedstrijd tegen Rotterdam. Gisteravond waren in de groote zaal van Amicitia alhier talrijke bezoekers bij de bokswedstrijden tusschen vertegen woordigers van Rotterdam en den Haag, georganiseerd door het district Zuid-Hol- land, van den N B B. De hoofdpartij tus schen de Roode (H.) en Skippy (R.) lever de een vojledig succes voor den Hagenaar op. De eerste ronde was voor Skippy. die toen in een snel tempo goed gerichte stoo- ten plaatste. De volgende ronden levér den echter een groote meerderheid voor de Roode op, die dan ook met algemeene stemmen tot winnaar werd verklaard. De Haagsch# ploeg boekte een 53 over winning. De uitslagen der overige partijen waren. Oosterveen (H.) bokste onbeslist tegen v d Stam R); Stuiver (H.) won op p. van Graafland (R.).; Segers (H.) verloor OD p. van Oelen (R Bilpartijen tusschen Hagenaars: Groos won van Kramer door opgeven in de twee- L, ronde Klein bokste onbeslist tegen T. rtZ Pauw; Mikkers bokste onbeslist tegen Keus; Rief won op punten van Hofland; Pronk won op p. van Roon en Marjé won op p. van Voermans. noodigden, een lezing gehouden over het onderwerp „Duitschland en de Germaan- sche volkeren”. In de laatste honderd jaar zijn veel be grippen omtrent nabuurschap door tech nische veranderingen omver geworpen. Men zou de ordening van Europa om zoo te zegggen aan de techniek kunnen over laten. Dit is echter niet de historische taak van ons geslacht. Het vraagstuk, waarover sprekers voordracht handelt, is niet alleen van practischen, maar ook van geestelijken aard. Wanneer wij een productieven opbouw van Europa wen schen .moeten de hierbij betrokken vol keren deze zijde eerlijk onder oogen zien. Elk volk heeft een eigen geschiedenis Be slissend hiervoor zijn twee factoren: een „leidende laag" of een geheele volkssub- stantie, afkomstig uit het Noorden van Europa, en de vormen van cultuur, af komstig van de oude cultuurvormen uit het Middellandsche Zee-gebied. Er eenige aanwijzingen, idee van de Germaansche saamhoorig- heid al aanwezig was in de tijden der volksverhuizing, toen er slechts Ger maansche stammen bestonden en nog geen volkeren. Tot in de negende eeuw heeft deze idee geheerscht tot in het thans Romaansche gebied. In de 15de en 16de eeuw waren de grenzen tusschen de Germaansche stam men veel meer vlottend. Een voorbeeld hiervan was de scheiding tusschen De nen en Zweden, die heel anders was dan de staatkundige grens nu loopt. Zelfs heden is deze kwestie van taalgebied tus schen Noorwegen en Denemarken nog niet geheel opgelost. In de 16de eeuw was de situatie nog zoo. dat de vorming van een zeer groot Nederduitsch taalge bied. gescheiden van een kleiner Hoog- duitsch, mogelijk was geweest. Dit alles in het oog houdende, kan men ook heden ten dage nog groote verschuivingen ver wachten. Hierbij spelen een rol de idee van „het vaderland” en de idee van con tinentale ordening van een „rijk”. Er zijn stammen, die zich afgezonderd hebben tot een besloten gemeenschap, maar hebben daarvoor als prijs moeten betalen het staan buiten de beslissingen van deze geschiedenis. Deze volkeren moeten gaan inzien, welke taak voor hen is weggelegd in het kader van een groo- ter geheel. Voor Nederland, maar sterker nog voor Vlaanderen en de Noordsche landen, geldt, dat het verzekeren van een rustig bestaan geleid heeft tot starheid, tot niet meer in beweging komen. Nu moeten deze kleine volken zichzelf de vraag stellen of ze met het Duitsche Rijk willen samenwerken of niet. Het Duitsche element in de geschiedenis dezer volke ren is groot, getuige de vele kunstenaars en krijgslieden, die Duitsche namen droe gen Aan den anderen kant heeft Duitsch land veel te danken aan zijn buren. Er bestond vroeger, bij de minder gesloten grenzen, een levendige uitwisseling op alle gebieden, getuige de Duitsche kunst schatten in den Elzas, Polen, Scandinavië en de Baltische landen. De jonge Duitsche generatie leeft niet meer in de problemen van vroeger, zooals de burgemeester van Frankfort in 1866 ondervond, die zelfmoord pleegde omdat zijn nationaal gevoel gekwetst was toen deze stad bij Pruisen werd ingelijfd. Zij beschouwt zoowel Eugenius van Savoye als „der alte Fritz” als Duitsche Jguren, zonder meer. Het jonge Duitschland ziet ook de verbindingen met de andere dee len van de groot-Europeesche levens- ruimte en wacht slechts op eenzelfde be grip van dien kant. Spr. stond niet lang stil bij de proble men van de kunsthistorici, die trachten de Vlaamsche. Noordnederlandsche en Duitsche kunst van vroeger uit elkaar te houden Ook wilde hij het moeilüke vraagstuk van het ontstaan van het Ne derlandsche volk niet uitspinnen Spr. ziet dit alles als één cultuurgebied Keu len had in de 16e eeuw meer gemeen mei Gent, Brugge en Utrecht dan met München en Breslau. De strijd van Nederland tegen het op dringend Romanendom heeft de Duit- schers beschermd Dat het Duitsche Rijk het daarbij in den steek heeft gelaten, heeft zich in de geschiedenis gewroken. Het feit, dat in Nederland het stambe- wustzijn zich gevormd heeft tot een af gerond geheel, heeft historische oorzaken aan beide zijden. Begrip aan belde zijden i; hiervoor noodig. Spr zegt zijn studenten altijd, dat hun kennis niet volmaakt is, als zij de ge; schiedenis van Nederland en Scandinavië niet kennen. Duitschland verwacht begrip van deze volkeren voor de historische taak, welke het verricht heeft in zijn strijd tegen de opdringende Aziaten. Dit is van grooter belang dan de- strijd om Atjeh of Timor, waarmede prof. Haushofer niets ten na- deele var de koloniale prestaties van de zeevarende Germanen wilde zeggen In al deze dingen zit een opbouwend element Wij hebben levensruimten ver overd, die ons dwingen tot nabuurschaps- verhoudingen. Als wij deze dingen met vormen, zullen zij ons overweldigen "Het overbruggen van tegenstellingen is moeilijk naarmate de biologische afstand, grooter is Dit geldt in het bijzonder voor groote massa’s. Tusschen ^IP.Y^L wante volkeren is dit veel gemakkeli.1 icer Spr is ervan overtuigd, dat de taaK welke Europa en vooral den Duitecners Is gesteld, niet volbracht kan worden zonder de medewerking van die volkeren, die sedert tweeduizend jaar met banden van traditie cultuur en bloed met Duitscn- land verbonden zijn. Hiertoe reKent sp ook de Nederlanders De staatsrechielijKe vormen zullen kunnen verschillen, wan het komt in de eerste plaats op de suo stantie der volkeren aan De vorm vincrc de geschiedenis dan vanzelf. eap afscheid. Jarenlang hebt gij uw ■kRracht gegeven aan het gemeente ziekenhuis moge ik u toewenschen, dat u nog jaren zult kunnen genieten van een welverdiende rust Vervolgens memoreerde de heer H. A. F. Königs, chef van den administra tieven, huishoudelijken en technischen dienst, gebeurtenissen uit de afgeloopen 4* dienstjaren van den heer Heytveldt, den scheidenden hoofdboekhouder °n de enorme ontwikkeling, welke in diezelfde periode de bedrijfsboekhouding had doorgemaakt. Spr. noemde het een voor recht voor den heer Heytveldt in de ge legenheid te zijn geweest deze in dienst te stellen van het ziekenhuis, dat voor zoovelen verzachting brengt in het lijden. Als herinnering aan al die jaren bood spr hem namens het personeel een dikke vulpen en een potlood aan, in ver band met zijn voorliefde om van an deren dikke penhouders te „leenen”, ter-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13