op Engeland De Duitsche luchtaanvallen ^naP recherchewerk spoedige opheldering I l 'Io. 17830. 1941. DE ARBEIDSDIENST inbraak van modemagazijn leidde tot VERDUISTER EN *v rn I Donderdag 20 Maart. Huil in getroffen zwaar het De strijd ter van zee Honderden Duitsche bommenwerpers boven Londen van 7.52 uur n.m. tot 7.42 uur v.m. Duitsche onderzeebooten 15.000 ton Men stond op het punt den buit ter waarde van onge veer zevenduizend gulden te verhandelen Het Turksche antwoorc te Berlijn ontvangen Talrijke branden ontploffingen en Mr. L J. A. Trip gaat heen van Regeling op Duitsch initiatief aan Sensationeele arrestatie de daders Berlijn acht Amerika’s hulp Londen waardeloos Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Uit kostbare bontmantels en vossen bestond de buit die nu veilig op het politiebureau is opgeborgen. Op den voorgrond de koffer, waarin alles letterlijk samengeperst was (Polygoon) Nieuwe ordening van brandweerwezen Ziekenvervoer bij nacht: No. 773503 s 5 3 I g s i W s 8 Duitsche blokkade is op alle zeeën voelbaar Engeland’s gebrek aan torpedojagers Maan: 20 Maart onder 12.25 uur n.m.; 21 Maart op 4.17 uur v.m.; onder 1.24 u. n.m.; 22 Maart op 5 u. v.m. Nachtdienst dokters: COURANT PRIJS DER ADVERTENTIKN: PRIJS DEZER COURANT: Het HAAGSCHE van Engelsche zijde gezegd is, dat a thans „actief aan den oorlog deel- 1„i er van af, welke waarde men aan een der- lï' j en alleen wij zullen beslissen of iemand zich Als twee rechercheurs zetten opnieuw achtervolging in. De eerste auto over de Bierstraat Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20. zonder Modeblad ƒ3.95. - Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 et In toonaangevende Duitsche kringen wordt verklaard, aldus meldt United Press uit Berlijn, dat de uitwerking van den Amerikaanschen steun voor Engeland nihil A s •A A A A A A A A A A z* A* A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A In den nacht van Vrijdag op Zater dag j.l. is ingebroken in. het modemaga zijn van de N.V. „Ambassade”, geves tigd in de Hoogstraat 29. Een zestal bontmantels en eenige imitatie sieraden werden ontvreemd, in totaal een waar de van ongeveer 7000 vertegenwoordi gende. Dank zij het onvermoeid werken van de rechercheurs J. de Graaf en C. J. v. Hees is de inbraak binnen één week tijds tot klaarheid gebracht, terwijl de drie daders en een vrouw, die zich aan heling heeft schuldig gemaakt, konden worden gearresteerd. De bontmantels stonden juist om het punt om verhan deld te worden, doch konden nog intijds door de rechercheurs in beslag worden genomen. Van den hoofdinspecteur N. D. Pool en de rechercheurs de Graaf en van Hees hebben wij het verhaal van den inbraak Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RijswijK, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. 3. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr'., There- siastr. 108a. Tel. 772444: Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het A.N.P. verneemt het volgende: De secretaris-generaal van het depar tement van Financiën, mr. L. J. A. Trip, heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss Inquart, vw zoent, hem ontslag te verleenen uit zijn ambt van secretaris-generaal van het aenae- tement van Financiën, en hem dit ont slag eervol te verleenen. De Rijkscommissaris heeft aan dezen wensch voldaan, terwijl hij tevens aan mr. Trip ontheffing verleende van zijn functie als president der Nederlandse!,» Bank, en hem zijn dank tot uitdrukking bracht voor den in het belang van het Nederlandsche economische leven ver richten arbeid. Engelsche vliegtuigen boven Denemarken Naar het Deensche telegraafagentschap meldt, zijn in den vorigen nacht Engelsche vliegtuigen boven Denemarken versche nen Zij lieten eenige brandbommen val len, welke echter zeer geringe schade aan richtten. Op het eiland Funen werden eenige ruiten van een boerderij vernield en een koe gedood. Britsche communiqué De Britsche berichtendienst heeft gis termiddag toegegeven, dat hoewel de Duitsche aanvallen zich over groote ge bieden van Engeland hebben uitgestrekt de stad Hull in Yorkshire de zwaarste kracht van een „zeer hevigen nachtelijken aanval te verduren heeft gehad” Hier werd aanzienlijke schade aangericht. Het nieuwe verordeningenblad geeft een nieuwe ordening van het brandweerwezen in Nederland. Deze nieuwe regeling is tot stand gekomen op initiatief van den be velhebber der Veiligheidspolitie in samen werking met den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Za ken en wordt jjoor laatstgenoemd uitge vaardigd. De strekking dezer ordening en haar bij zonderheden zijn onzen lezers reeds ge bleken uit de beschouwing van bevoegde zijde, welke wij gisteren publiceerden. United Press, meldt uit Washington: In Amerikaansche marinekringen wijst men er op dat Duitschland over onder zeeërs van 10.000 ton beschikt, die in staat zijn den Atlantischen Oceaan over te trek ken en naar hun bases terug te keeren, zonder onderweg brandstof in te moeten nemen. Men gelooft ook in deze kringen, dat Duitschland onderzeëers met een ton nage van 12.000 tot 15.000 heeft gebouwd. De groote onderzeeboot-manoeuvres die Amerika aan de kust van Virginia in de- Floridastraat zal houden, staan naar ge zaghebbende kringen verklaren in geen en kel verband met de beweerde bedreiging door Duitsche onderzeeërs. Britsche vliegers boven Kiel Het D.N.B. meldt, dat Britsche vliegers den vorigen nacht gedurende verscheidene uren een groot aantal brand- en brisant bommen hebben geworpen op het stad- gebied van Kiel en naaste omgeving. De bommen kwamen grootendeels op woon- en zakenwijken terecht. Brandbom men verwekten groote en kleine branden, welke bijna alle terstond konden worden gebluscht. Een kliniek en een school wer den eveneens door brandbommen bescha digd. Onder de burgerbevolking vallen eenige dooden te betreuren en verschei dene gewonden. z al zijn. Duitschland zelf, zoo voegde men hieraan toe, zal beslissen of de Amerikaan sche hulpactie een oorlogsdaad beteekent of niet. Op de vraag, of de verplichtingen van Japan op grond van het drie mogendhe denverdrag thans van kracht worden, nu zoowel van de zijde der Vereenigde Sta ten als v Amerika 1 neemt” werd geantwoord: „Dat hangt 1 gelijke verklaring wil hechten. Wij met ons in oorlog bevindt, AÏs enkele Amerikanen er de voorkeur aan geven te gelooven dat zij zich met ons in oorlog bevinden, dan zullen wij hen daarin niet hinderen Wij laten ons echter door nie mand dicteeren, of wij ons in een oorlogs toestand bevinden of niet. Alles hangt er van af welke waarde men aan de hulp- verleening door de Vereenigde Staten wil toekennen. Deze waarde is nihil”. Op de vraag, of Duitschland de Monroe- leer blijft erkennen, werd verklaard, dat een dergelijke erkenning nooit formeel in het kader van het internationale recht is geschied. „Vele verklaringen van den Füh rer, von Ribbentrop en andere leidende Duitsche staatslieden hebben echter vast gesteld, dat deze leer dezelfde waarde be zit, ook voor ons. Men moet echter wel beseffen, dat volgens onze opvattingen de leer een dubbele werking heeft. Als wij de Monroeleer voor Amerika aanvaarden, dan moet Amerika dien ook ook voor Europa doen gelden. De natuurlijke consequentie hiervan is, dat, als wij ons niet in de Amerikaansche aangelegenheden mengen, de Vereenigde Staten zich ook niet met de Europeesche affaires moeten bemoeien Als men dit in Amerika niet inziet dan moeten wij ons daartegen verweren’'. De herhaalde aanval in den vorigen nacht van het Duitsche luchtwapen op Huil, het grootste Engelsche oliemolen centrum, was, naar het D. N. B. ver neemt, buitengewoon hevig. Vele hon derden vliegtuigen bombardeerden in voortdurende aanvallen tusschen half 10 en 3 uur des nachts bijna zonder onderbreking de voor den oorlog be langrijke doelen en wierpen weer vele honderden tonnen brisantbommen van alle kaliber en vele tienduizenden brandbommen uit. Groote branden ont stonden, die met buitengewone snel heid om zich heen grepen. Ook deden zich ontploffingen in de haveninstal laties voor. Voorts verneemt het D.N.B., dat ook talrijke haveninstallaties aan de Zuid oost- en Zuidwestkust van Engeland benevens vliegvelden ën industrieele installaties in de Midlands en voorts de Britsche hoofdstad met de havens aan de Theems hevig zijn aangevallen. Van militaire zijde wordt hierom trent nog officieel meegedeeld, dat alle vliegtuigen van deze nachtaanvallen onverlet zijn teruggekeerd. Hiermee wordt overtuigend de bewering van het Engelsche ministerie van luchtvaart weerlegd, dat de Engelsche afweer tegen nachtaanvallen den laatsten tijd aanzienlijk is verbeterd. Zevenenvijftig dooden te Hamburg Na het overlijden van verscheidene zwaargewonden betreurt Hamburg thans 57 dooden als slachtoffers van den tegen het volkenrecht indrui schenden Britschen luchtaanval op woonwijken der stad in de nachten van 12 op 13 en van 13 op 14 Maart, aldus het D.N.B Men besloot de arrestanten over te brengen naar het bureau Prinsestraat. Er was voor de rechercheurs, die met den zwaren koffer moesten zeulen, een niet uit te schakelen moeilijkheid, n.l. dat één van het viertal de beenen zou nemen. Het gebruik maken van hun schietwapens in de drukke binnenstad, zou tal van gevaren met zich brengen. en de arrestatie gehoord. Wij laten het hieronder volgen. Toen de politie in den ochtend van den 15den werd gewaarschuwd en een onder zoek ter plaatse ging instellen, kregen de rechercheurs, door de gevolgde werkwijze al direct vermoeden, welke lieden in deze inbraak vermoedelijk de hand hadden ge had. Men was binnengekomen door op etalagekasten te klimmen, waardoor een tuimelraam bereikt kon worden dat ge makkelijk was te openen. Zoowel uit de étalage als uit den winkel zelf gaarden de inbrekers den buit bijeen. Dat men met ware deskundigen te doen had, bleek uit het feit, dat juist de meest kostbare bontartikelen werden medegeno men. Hiertoe behoorden o.a. een Persia- ner grijs Indisch lam ter waarde van 1490 een hamster- en Zobelfehbontmantel en vier kostbare zilver- en twee grijsvossen. Hier en daar uitgestalde imitatie sieraden, werden en passant meegenomen. Zooals reeds gezegd, de politie koesterde verdenking tegen bepaalde personen en het was de taak van de rechercheurs de Graaf en van Hees, om na te gaan, of het vermoeden gewettigd was Men had op het oog de 34-jarige koop man C. K., die een zeer goede bekende van de politie is, de 23-jarige A. H. van V. en de 23-jarige S. S., die beiden even eens koopman van beroep zijn Onafgebroken geschaduwd Vrijwel onafgebroken heeft men dit drietal gevolgd, zoodat men van al hun ge dragingen op de hoogte was. Dank zij verkregen inlichtingen kwa men de rechercheurs er ook achter, waar vermoedelijk de buit was geborgen en wel in een logement aan de Bierkade. Voor alsnog achtte men het echter raadzaam met ingrijpen te wachten, daar de be- Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De aanvallen op Glasgow en Liverpool De aanvallen op Glasgow en Liverpool hebben volgens de jongste berichten nog grootere gevolgen gehad, dan eerst werd vermoed. Deze gevolgtrekking wordt thans door berichten uit Londen bevestigd, waarin wordt toegegeven, dat Liyerpool en Glasgow hebben gemeld, dat in hun bewapeningsbedrijven de zwaarste schade is aangericht Drie Britsche vliegtuigen neer geschoten In de late middaguren zijn gisteren bij een aanval vanTJuitsche jagers op de En gelsche Zuidkust luchtgevechten ontstaan, waarin 3 Engelsche Spitfires zonder eigen verliezen werden neergeschoten. Kapitein Ihlëfeld behaalde hierbij zijn 33e en 34e overwinning in de lucht trokkenen als gladde vogels bekend ston den en het te leveren bewijs, dat de in hun bezit zijnde goederen inderdaad van diefstal afkomstig waren, op het laatste oogenblik wel eens moeilijk te leveren zou zijn. Gewacht moest worden totdat de in brekers den buit zouden gaan verkoopen. Met zeer veel toewijding hebben de re chercheurs zich van hun opdracht gekwe ten en eerst gistermiddag kon de slag ge slagen warden. Het drietal bezocht regelmatig bepaalde café’s in de binnenstad. Dat gebeurde ook gistermiddag. Op een gegeven oogenblik verliet K. geheel alleen een der café’s. Rechercheur de Graaf besloot hem na te gaan, terwijl zijn collega op post bleef staan. K. begaf zich n^ar het Hollandsche Spoorstation en nam hier een taxi. Re chercheur de Graaf requireerde onmid dellijk een andere auto en ging de taxi na, welke naar het café reed waar de twee anderen en zekere méj. D. R., 27 jaar oud en een kennis van K. zaten te wachten. Kort daarop verliet het gezelschap het café en stapte in de wachtende auto. De een reed de Amsterdamsche Veerkade naar en bleef hier voor een logement staan, met den kop naar de Bierkade. K. had zich op een holletje naar het logement begeven en keerde daaruit terug met een grooten koffer. Dit was het groote oogenblik voor de rechercheurs, die op de Wagenbrug staande, de geheele zaak hadden ge volgd. Zij gaven den chauffeur van hun auto opdracht de straat met zijn wagen af te sluiten, zoodat de taxi met de inbrekers er niet van door zouden kunnen gaan. De Graaf en van Hees renden op de auto met het wachtende gezelschap toe en met getrokken revolver gelast ten zij de inzittenden, uit de auto te komen. Het viertal was door het op treden van de politiemannen zoodanig overrompeld, dat allen aan het bevel gevolg gaven Naar thans bekend wordt, is de voor naamste kracht van den Duitschen lucht aanval den laatsten nacht gericht geweest op de Britsche hoofdstad. Wederom waren eenige honderden gevechtsvliegtuigen in den strijd geworpen, welke bij helder zicht op den grond voor den oorlog be langrijke doelen met bommen van allerlei kaliber bestookten. Door het neerwerpen van eenige tien- duizenden brandbommen ontstonden tot op verren afstand zichtbare branden. Reeds de tot dusver ontvangen berich- j ten geven aan, dat deze aanval een zeer J groot succes heeft gehad Het D.N.B. verneemt nog omtrent dezen grooten aanval het volgende: Bij goed zicht op den grond konden de aanvallende Duitsche gevechtsformaties de bevolen aanvalsdoelen duidelijk onder kennen. Reeds na het eerste uur van den aanval waren in de werf- en dokinstalla- ties en in een Londensche industriewijk talrijke branden uitgebroken, welke den volgenden golven de richting aangaven. Volgens berichten uit New York zijn de vernielingen, die vooral in de Londensche havens, opslagplaatsen en voorraadschu ren en in de fabrieken der bewapeningsin- dustrie aangericht werden, buitengewoon groot. De Britsche berichtendienst geeft toe, dat het-Duitsche luchtwapen in den afge- loopen nacht een „zwaren bombardements- aanval” op Londen heeft gericht, welke kort na het invallen der duisternis begon en duurde tot lang na middernacht Door brand- en brisantbommen werd aanzien lijke schade aangericht. De Engelschen daarentegen zijn in den afgeloopen nacht slechts met zeer zwakke strijdkrachten naar West-Duitschland ge vlogen. Op woonwijken in een stad is een gering aantal bommen geworpen, de schade is van geen beteekenis. scheepswerven liggen om gerepareerd te worden. Churchill heeft in zijn jongste redevoering de belangwekkende aandui ding gegeven, dat thans pas 7 maan den na den aankoop een gedeelte van deze Amerikaansche torpedojagers lang zamerhand bij de Engelsche vloot inge deeld kan worden. De proef of zij voor den oorlog geschikt zijn, moeten deze Amerikaansche torpedojagers, zoo ver klaart men te Berlijn, eerst nog in den strijd afleggen. Amerikaansche oorlogsschepen krijgen dezelfde kleur als de Britsche. De afgevaardigde Mundt heeft er in een verklaring voor hét Huis van afgevaar digden op gewezen, dat de Amerikaansche vloot haar schepen met een donkerder grijs beschildert, teneinde ze daarmede in kleur aan te passen bij de verf van de Britsche oorlogsschepen. Men wil daar mede het onderscheid tusschen Ameri kaansche en Britsche schepen bemoeilij ken en de laatste helpen onopvallend Amerikaansche havens binnen te loopen. Het lid der marinecommissie van het Huis van afgevaardigden Hess verklaarde bij dezelfde aangelegenheid, dat hij van schout-bij-nacht van Keuren gehoord had, dat de Amerikaansche vloot donkerder wordt geschilderd om in kleur te gaan lijken op het Britsche slagschip „King George V”, dat kortgeleden den Britschen ambassadeur lord Halifax naar Amerika heeft gebracht Naar de „Associated Press” meldt, heb ben de marinekringen in Washington met klem geweigerd in deze geheele aangele genheid een standpunt bekend Ze maken. Als secretaris-generaal van Financiën en president van de Nederlandsche Bank 8 'Z f s 3 8 3 M» ««««««««««««««««««««««««««e Hij wilde niet verder In de Wagenstraat dreigde dat gevaar, toen een der arrestanten plotseling zei: „Ik ga niet verder meer, schiet me maar voor m’n dOnmiddeljijk dirigeerden de rechercheurs hun arrestanten in een café en wachtten daar op assistentie, welke spoedig verscheen. Daarna werden allen naar het hoofdbureau van politie ge bracht. De 27-jarige vrouw zal zich terzake van heling te verantwoorden hebben. Bij de verhooren is aan het licht geko men, dat K. en van V. de inbraak heb ben gepleegd. S. had op het laatste oogenblik verstek moeten laten gaan, daar hij voor een ander vergrijp Vrijdag middag door de politie was aangehouden; wel was hij in de plannen ingewijd. De imitatie-sieraden hebben de daders in het water van de Bierkade geworden. Men had bereids voor de bontartikelen in Rotterdam een kooper weten te vin den. Deze had al 15 voorschot op de af te leveren partij verstrekt met het be ding, dat de geheele buit gistermiddag om 6 uur bij hem zou worden bezorgd. Het energiek optreden van de recher cheurs heeft al deze plannen in duigen doen vallen. De jongste uitlating van Churchill, dat niet alleen Duitsche duikbooten, doch ook Duitsche kruisers de Amerikaansche wa- teeren van den Atlantischen Oceaan be varen en reeds verscheidene Engelsche schepen tot zinken hebben gebracht, be vestigt, naar van' Duitsche zijde wordt opgemerkt, het Duitsche standpunt, dat de gevaren voor de Britsche scheepvaart niet eerst beginnen binnen de om Enge land getrokken blokkadezóne, doch dat de Duitsche zeestrijdkrachten de Britsche scheepvaart op alle zeeën weten te tref fen. Het noemen van de Amerikaansche wateren door Churchill is echter, naar verder verklaard wordt, slechts te be schouwen als een politieke schaakzet. want Duitsche zeestrijdkrachten voeren weliswaar een kruiseroorlog op alle we reldzeeën, echter niet in neutrale wa teren. Naar uit Jersey City (Vereenigde Sta ten) wordt gemeld, heeft de kapitein van het Amerikaansche vrachtschip „Explo rer” bij zijn terugkeer uit Indië ver klaart, dat de Indische havens als gevolg van het gebrek aan schepen, totaal met goederen verstopt zijn. Volgens een Engelsch bericht heeft de Britsche vloot sedert het begin van den oorlog slechts 20 nieuwe torpedobootja- gers in dienst kunnen stellen. Daar alleen de door de Engelsche admiraliteit toege geven verliezen aan torpedojagers 41 een heden bevatten, waarbij dan nog de in den afgeloopen tijd door Duitsche motor- torpedobooten tot zinken gebrachte 3 torpedojagers komen, is het de Britsche scheepswerven niet eens gelukt, ook maar nauwelijks de helft van deze gepu bliceerde verliezen aan torpedojagers door nieuwbouw te compenseeren, aldus het D.N.B. Daar de admiraliteit boven dien een aantal door mijnen en door an dere vijandelijke daden vernietigde tor pedojagers nog niet als verloren heeft op gegeven, is de verhouding tusschen de tot zinken gebrachte schepen en de nieuw gebouwde schepen voor Engeland nog aanzienlijk ongunstiger. De aan Engeland geleverde Amerikaan sche torpedojagers, die sedert 23 jaren sedert het einde van den wereldoorlog op een scheepswerf lagen.' vertoonen wat betreft de machinerieën en de geheele uitrusting, eert dergelijke schade, dat zij sinds den afgeloopen herfst op Engelsche In politieke kringen te Berlijn, zoo ver nam ’t A.N.P. van welingelichte zijde, be vestigt men, dat het Turksche antwoord op de speciale Duitsche boodschap van den president van Turkije, Inönu te Berlijn is ontvangen. Wat betreft den inhoud van dit antwoord, zijn noch officieele, noch officieuze uitlatingen bekend. □e berichten over Engelsche troepen in Griekenland In de Wilhelmstrasse te Berlijn is gis teren opnieuw medegedeeld, zoo meldt het A.N.P. van welingelichte zijde, dat Duitschland alle berichten, mededeelingen en gebeurtenissen over Engelsche troe penlandingen in Griekenland met belang stelling volgt. Nadat onlangs gewezen is op de Duit sche belangstelling voor deze berichten, hebben zich echter nog geen nieuwe fac toren voorgedaan □e verhouding tusschen Ouitsch- land en Zuid-Slavië. Buitehlandsche journalisten hebben gis teren, zoo verneemt het A.N.P. van wel ingelichte zijde te Berlijn in de Wilhelm strasse gevraagd naar den stand van de Duitsch—Zuid-Slavische betrekkingen in verband met de in het buitenland circu- leerende berichten en combinaties. Van Duitsche zijde werd op deze vragen geen antwoord gegeven. In de Wilhelm-j strasse zweeg men in het geheel op alle vragen, die verband hielden met de ver houding DuitschlandZuid-Slavië Zuid-Slavië en Duitschland Het officieuze blad ,,Vreme” te Belgra do legt er den nadrujt op, dat Zuid-Slavrë er naar streeft, met zijn buren tot over eenstemming te komen en den vrede in het Zuidoosten van Europa te verzekeren. De politieke toestand maakt een verster king van de Duitsch-Zuidslavische betrek kingen noodig. Zuid-Slavië moet samen werken met de buurstaten, waarmede het uitgebreide economische betrekkingen on derhoudt, en die in hetzelfde Europeesche leefgebied wonen. Dit is in het belang van Zuid-Slavië en wederzijdsche achting is, daarbij de beste weg. In dezen geest wor den ook de politieke betrekkingen met den machtigsten buurstaat steeds krach tiger. Tusschen 10 u n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Sprekende over den hier’ te lande in- gevoerden Arbeidsdienst, zeide de Rijks commissaris in zijn te Amsterdam ge houden groote rede o.m., dat deze dienst een voortreffelijk middel is, „voor de volksche verdegelijking van de natie”. Op de vraag: Wat heeft de Arbeids dienst tot doel? antwoordde dr Seys In quart: „Hij moet de jonge menschen van een bepaalden leeftijd, zonder acht te slaan op maatschappelijke school, tezamen brengen, waarbij het voortreffelijKe op voedingsmiddel het grondelement van den arbeid en het werken aan grond en bodem is. Daar komt bij een opvoeding in discipline. Kortom, in dit halve jaar vergeet een ieder van welke speciale afkomst hij is en gevoelt hij zich slechts als een jonge man van zijn volk, wien een waardeering voor werkelijken ar beid wordt bijgebracht. Ik geloof, dat deze grondbeginselen overal gelijk zijn, althans in alle Germaansche landen. Dat de jongste menschen zich daarbij ervan bewust moeten zijn, dat het gaat om den vaderlandschen bodem en dat in de ge meenschappelijke opvoeding de mooie volksliederen gezongen worden, dus. dat deze opvoeding in den Nederlandschen arbeidsdienst op Nederlandschen bo dem en onder de opwekking van de Ne derlandsche volksliederen- geschiedt, is duidelijk. En dit leidt ook tot de volks- Nederlandsche opvoeding. Te betoogen’, dat de arbeidsdienst in dit opzicht Ne- derlhndsch moet zijn, is overbodig. Want dit resultaat van opvoeding tot het Volksche bewustzijn is overeenkomstig bet wezen van den arbeidsdienst”. Het Nederlandsche karakter van on zen Arbeidsdienst is hiermede uitdruk kelijk vastgelegd hetgeen zeker zijn nutheeft, nu deze dienst hier te lande in den tijd der bezetting en onder het gezag van de bezettings- autoriteiten in beginsel naar Duitsch model is gevormd De nadruk moet dus vallen op het dubbele karakter van dezen dienst: «enerzijds bevordert hij het individu- eele belang van de jonge mannen (en eventueel meisjes)' die worden opgevoed in waardeering va'h de samenwerking en samenleving met den landgenoot als zoodanig, zonder onderscheid van maat schappelijke afkomst en positie, van rang of stand, van geestelijke ontwikke ling, of materieel bezit, en in waardee ring van nuttigen arbeid en van den ze gen van dien arbeid; anderzijds wordt de gemeenschap gediend, niet alleen door den arbeid van den dienst ten bate van het volk, maar ook door de vorming van flinke, nuttige en gedisciplineerde leden van de maatschappij in al haar lagen, vorming ook van geschikte lei ders in kleinere en wijdere kringen. De voor velen zeker belangrijke vraag, of de Nederlandsche Arbeids dienst al dan niet zal worden dienst baar gemaakt aan politieke doeleinden, is door den commandant van dien dienst, den welbekenden majoor Breu- nese, onlangs in een radiorede als volgt beantwoord, nadat hij had verklaard, zelf geheel en al buiten den politieken strijd te staan en de bestaande poli tieke verscheidenheid te betreuren, zonder dat hij nochtans, eenige voor keur heeft voor eenige wijze, waarop de eenheid van ons volk op dit terrein zou moeten tot stand komen: „Zoolang echter de politieke ver scheidenheid een feit is. zal de Ar beidsdienst onder mijn leiding aan geen enkele partij gebonden zijn. Ik vertrouw er vast op, dat deze instel ling er krachtig toe zal bijdragen, de bestaande verdeeldheid althans in onze jeugd op te heffen en aldus het terrein Voor een waarlijk nationale aaneenslui ting zal banen. Doch zoolang dit punt, Wellicht na vele jaren arbeid, niet is bereikt, zal in de kampen van den Arbeidsdienst worden gezwegen over de politiek.” En majoor Breunese voegde eraan toe: „Daar wordt het belang van het land gediend, daar wordt saamhoorig- heid en kameraadschap gekweekt, daar zoeken wij alles, wat ons vereenigt, en vermijden wij alles, wat ons verdeelt.” Men zal moeten toegeven, dat er in deze woorden niets onduidelijks of dubbelzinnigs is. Ook ten aanzien van den godsdienst voor vele Nederlanders terecht een hoogst belangrijk punt heeft majoor Breunese geruststellende verzekerin gen gegeven: zorg voor kerkgang bui ten de diensturen en voor godsdienst onderwijs op verlangen der ouders", Ziekenbezoek door bedienaren van den godsdienst; gelegenheid voor gebed Voor en na tafel; respecteering van alle erkende Christelijke feestdagen; desgevraagd overlegging van de namen der geloofsgenooten in de kampen aan de kerkelijke overheden; transport middelen voor kerkbezoek rtaar afge logen plaatsen. Een Nederlandsche Arbeidsdienst op deze grondslagen zal een belangrijk middel kunnen zijn voor de opvoeding Van ons volk. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct- Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 1.0 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten dè stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1