VOOR DEN PUZZELAAR Q o OOOOOO OOOOOO OOOÖ 0QQÖÖ0 BINNENLAND Welken distributiebon heeft men noodig De Avondschool De taak van 18 17 10 08 07 11* 13* 14* 82 91* 15 16 117 08 07* 5* 08 07* 08 oude rijwielbanden 07* 9 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 1 TOT EN MET 31 MAART Commissie filmkeuring ONDERWIJS EN KERK ss— HAAGSCHE COURANT Donderdag 20 Maart 1941 2e den tuinbouw Jaarbeurs boekt record aantal bezoekers 09 61 71 15 1617 9 E 1. bl. pag. 2 s Reorganisatie van de leder- en leder- verwerkende industrie Onderhoud met mr. J. Milius van Doctor Pluizer Ken je eigen stad Bezoek van dr. T. Goedewaagen aan de Jaarbeurs te Utrecht Wetenswaardigheden over muziek en muziekinstrumenten 0 Schade aan goederen door oorlogsgeweld Jeugd en Spoorwegen Inlevering van 20: Tijdvak waarin geldig ARTIKELEN 7: BON 14: levendig zakendoen 12: 17 Maart t/m 27 April 10: 0: 17 Maart t/m 13 April 19: 3: naar IS: naar 24 Febr t/m 20 April twee bonnen) 100 gram 4: 250 gram 24 Febr, tfm 20 April of 17: 250 gram 5: 24 Febr. t/m 20 April 16: 24 Febr. t/m 23 Maart 250 gram 6: 100 gram 8: naar KAAS 10: 0 O o 200 gram naar KAAS 200 gram EIEREN één ei Oe loonende prijs EIEREN één ei op 500 gram 24 Febr. t/m 30 Maart 1 Maart t/m 30 Maart dr F H 1 Jan. t/m 30 April DR. CONTI NAAR NEDERLAND BROODKAART 100 gram BLOEMKAART MR. J. B. BOMANS OVERLEDEN 24 Febr. t/m 23 Maart De taak der veiling BOTER- OF VETKAART VLEESCHKAART 100 gram 75 gram 100 gram HONDEN- EN KATTENBROOD 1 t/m 31 Maart 50 N.B. 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond 100 gram 1 ons. Sleutel op de les van J.l. Dinsdag. over gas- met een Examens huisschildersambacht voorzitter A raster- van ge- 10 Dr PLUIZER 24 Febr. t/m 20 April 24 Febr. t/m 31 Maart Geen ongerustheid over tekort aan plakmateriaal Per bon kan de met gewenschte soort vaste brandstoffen PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting 2 liter 2 liter 3 k.g. 1* k.g. BON 35 tm. 41 11. 12 13. 14. 15. 16. 17 18. 19. 20. BON SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep VARKENS- SCHAPEN- 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 200 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 125 gram 150 gram 50 gram 125 gram 250 gram 1 kilogram 2. 3. 4 5. 6. 7. 8. 9. 10. W van Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen HAARDEN, KACHELS 50 gram 1 tube 1 pot 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 10 t/m 16 Maart extra t/m 23 Maart, ech ter niet in rest, e d. 17 t/m 23 Maart extra' t/m 30 Maart ech ter niet in restaurants e.d. 24 Febr. t/m 20 April 10 t/m 23 Maart extra t/m 6 April 24 Febr. t/m 9 Maart extra t/m 23 Maart 17 Maart t/m 23 Maart extra t/m 30 Maart ech-’ ter niet in restaurants e.d. 10 t/m 16 Maart extra t/m 23 Maart ech ter niet in restaurants e.d. 10 t/m 19 Maart extra t/m 23 Maart 10 t/m 16 Maart extra t/m 23 Maart 17 t/m 23 Maart extra t/m 30 Maart 20 t/m 30 Maart extra t/m 2 April Hoeveelheid BONKAART ALGEMEEN De met aangeduide bonnen vervallen spoedig 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125. gram 250 gram 200 gram Prins Hendrikplein. 3. De pieren hun officiële naam Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II w III IV V VI Op voederkaart voor katten 1 EENHEID is gelijk: 1 h.l. van max. 75 k g. anthraciet, steen kool. industrie- of eierbriketten 2| h.l kolenslik 2 h.l. (max 100 k.g.) baggerturf. 2 h.l. (max BROOÖ of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes naar middel 19 12: van 14: (afk.) vervaardigd van uitval en/of af val van turf 75 k.g. niet tot briketten geperst uitval en'of atval van vaste brandstof fen De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak Een druk en Het Nederlandsche Perskantoor te Ber lijn meldt De Duitsche Rijksgezondheidsleider dr. Conti zal zich dezer dagen op uitnoodi- ging van den Rijkscommissaris Rijks- minister Seyss-Inquart, met zijn staf naar Nederland begeven om zich op de hoogte te stellen van de werking der inrichtingen op het gebied er volksgezondheid in Nederland, waartoe verschillende plaatsen in ons land, onder meer Amsterdam, zul len worden bezocht. Bij beschikking van de organisatie commissie van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart is als uit sluitende vertegenwoordigster uit vak- oogpunt van haar tak van bedrijf de tot de centrale organisatie industrie behoo- rende hoofdgroep leder- en lederverwer- kende industrie ingesteld, zij is onder verdeeld in de volgende vakgroepen 1. vakgroep lederindustrie; 2. vakgroep schoenindustrie 3. vakgroep drijfriemen industrie; 4. vakgroep lederwarenin dustrie. Alle in Nederland gevestigde onderne mingen, welke uit dierenvellen met looi stoffen leder vervaat digen, zijn verplicht, zich bij de vakgroep lederindustrie aan te melden. Het secretariaat der vakgroep lederindustrie is gevestigd to 's-Graven hage (Federatie van Nederlandsche ie- derfabrikanten). Alle in Nederland gevestigde onder nemingen, welke fabriekmatig schoenen of pantoffels produceeren, zijn verplicht, zich bij de vakgroep schoenindustrie aan te melden. Het secretariaat van de vak groep schoenindustrie is gevestigd te Til burg. Alle in Nederland gevestigde onderne mingen, welke fabriekmatig drijfriemen, technische lederwaren, zooals lederen manchetten, gestanste lederwaren, lederen snaren en lederwaren voor de textiel industrie vervaardigen, zijn verplicht zich bij de vakgroep drijfriemenindustrie aan te melden. Het secretariaat van de vak groep drijfriemenindustrie is gevestigd te Voorburg (Vereeniging van drijfrie menfabrikanten). Alle in Nederland gevestigde onderne mingen, welke fabriekmatig lederen of kunstlederen artikelen, zooals damestas- schen, mappen, portemonnaies, kotters, galanterieën, vervaardigen, zijn verplicht zich bij de vakgroep lederwarenindustrie aan te melden Het secretariaat van de vakgroep lederwarenindustrie is geves tigd te Delft (Nederlandsche vereeniging I van lederwarenfabrikanten). Dinsdagochtend heeft de secretaris-gene- raal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, dr T Goedewaagen zooaU in het kcrt gemeld de Jaar beurs te Utrecht bezocht Dr. Goedewaa gen was in gezelschap van ir W L Z van der Vegte, raad-adviseur van het departement en drs. W. J. J Noordijk, waarnemend hoofd van de afdeeling cul- tureele ontspanning. Na de ontvangst door het bestuur van de Jaarbeurs gaf de heer Fentener van Vlissingen een uitvoerige uiteenzetting van het uitbrei- dat door het bestuur van de Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Opvoe ding Wetenschap en Cultuurbescherming is aan dr J. Huisinga op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks H.B.S, te Roermond. Te Velsen is op 59-jarigen leeftijd overleden de heer J. Th. Verzijlbergh, di recteur van den reinigings- en ontsmet- tingsdienst dier gemeente en penning meester der Nederl. Vereen, van direc teuren van reinigingsdiensten. PEULVRUCHTEN ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. komst zeker niet zal missen. En met name was de belangstelling voor de nieuwe groepen zeer groot, ik noem de textiel- afdeeling, de schoenengroep en vooral ook de voedings- en genotmiddelenstands Ook bij de bouwmaterialen was druk be zoek en voor zoover mogefijk goede zaken In vakkringen bestond n.l. een zeer ster ke prikkel om ter beurze naar de nieuwe mogelijkheden in het bouwbedrijf uit te kijken De belangstelling voor hetgeen hier was te zien kwam echter niet alleen uit de za kenkringen: het vfel mij op, dat er dezen keer ook zoovele anderen, zooals architec ten, waterstaatmenschen enz. van hun in teresse blijk gaven. Allé extra-treinen naar Utrecht waren volgeboekt. Tot dusverre zijn er ruim 60.000 bezoekers geweest, die een kaartje kochten aan den ingang der beurs Dui zenden kaarten zijn er verder aan den man gebracht door de verschillende reis- bureaux en via de spoorwegen, zoodat wij veilig kunnen aannemen, dat. meegerekend de deelnemerskaarten, veel en veel meer dan honderdduizend menschen de 44e Jaarbeurs bezochten De belangstelling uit het buitenland dezen keer uiteraard niet groot, alhoewel vooral uit België en Duitschland toch nog velen naar Utrecht zijn gekomen. Door den geweldigen toeloop van Jaar beursbezoekers zijn er vaak verkeersop stoppingen op het Vreeburg voorgekomen, •wij zijn dan ook van plan met de ervaring welke wij thans hebben opgedaan, voor den volgenden keer meer in- en uitgangen te maken. aankomen aannemen gelukwensen nabootsen schatten z helpen’ herstellen verbeteren ontploffen briefwisseling voeren vervaardigen verdelen oefenen in beslag nemen opsieren inzamelen groeten aanraden herstellen ontsporen DE VISSCHERIJ TE IJMUIDEN De vischaanvoeren te IJmuiden zijn nog steeds zeer belangrijk Steeds komen er meer schepen binnen en Maandag waren er 32 loggers en een Deensche kotter aan den afslag. De opbrengst bereikte dien dag een record sedert geruimen tijd, daar deze ruim zeventigduizend gulden bedroeg. A aangeduide categorie(particulieren) 1 eenheid van de verkrijgen. Van 1 t.m 31 Maart zijn geldig: Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen CENTRALE VERWARMING „U herinnert zich wellicht onze 38e Jaarbeurs,waar voor het eerst in Ne derland proefnemingen met de televisie waren te aanschouwen en welke beurs tóen de drukst-bezochte was in de his torie van ons Jaarbeurs-leven. Het zag er naar uit, dat het recordaantal perso nen. dat toen de beurs bezocht, niet te overtreffen was. Maar wat wij geen van allen hadden gedacht, is geschied, het record is gebroken, de beurs, die van daag is afgeloopen, is de drukstbezocht- ste van al de 44 Jaarbeurzen, welke wij hebben gehouden” Met deze woorden leidde de zakelijke directeur van de Jaarbeurs mr. J. Milius, een onderhoud in, dat een verslaggever van het A F. .P met hem had over het verloop van de Jaarbeurs 1941. Werkelijk zoo vervolgde de neer Milius deze oeurs heeft onze toch al zeer hooge verwachtingen verre en verre overtroffen Wij hadden uiter aard door de tijdsomstandigheden een zeer druk bezoek verwacht doch dat meer dan honderdduizend menschen de 44e Jaar beurs zouden bezoeken, hadden wij geen stukken na gedacht Temeer niet, om dat wij als ieder ander weten, hoeveel moeilijkheden er momenteel zijn om uit alle deelen van het land naar Utrecht te komen Maar ondanks alle verkeersmoei lijkheden en de oenzine-schaarschte heeft de Nederlandsche zakenman begrepen, dat hij deze beurs onder geen omstandigheid mocht missen Dat is natuurlijk ook ge makkelijk verklaarbaar, meer dan ooit had de zakenman behoefte om zijn voorraden aan te vullen en. waar dit niet mogelijk was. uit te zien naar andere mogelijkheden om zijn zaak op peil te houden Allerwege werd dé behoefte gevoeld om met elkaar in contact te komen en ziehier de oplossing van de vraag: waaraan is dit record aantal bezoekers te danken’ En laten wij dat er direct op laten vol gen, voor zoover mogelijk is er een zeer druk en levendig zakendoen op deze oeurs geweest Wanneer het geheel uitgesloten was orders te plaatsen en bestellingen te doen, heeft men toch geen vergeefsche reis haar de Domstad gemaakt, omdat althans het contact tusschen fabrikant en consu lt) k.g. 8 kg. Naar aanleiding van de regeling betref fende den doorverkoop, minstens een maal per half jaar, van oude binnen- en buitenbanden door de rijwielhandelaren aan de handelaren in oude rubber, inge schreven bij het Rijksbureau voor Rub ber. is eenige ongerustheid ontstaan om trent de voorziening van plakmateriaal. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat deze ongerustheid ongegrond is, daar er voor gezorgd zal worden, dat plakma teriaal in voldoende hoeveelheid verkrijg baar zal zijn. Eventueele vragen over de distributie van rijwielbanden richte men niet tot het Rijksbureau voor Rubber te Amsterdam, doch tot den Economischen Voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24, alhier INVENTARISATIE VAN VISCH- VOORRADEN Blijkens een publicatie van den secre- taris-generaal van landbouw en vissche- rij, opgenomen in de gisteren gepubli ceerde Staatscourant is thans een ieder, die gewóón is pekel- of steurharing, ge stoomde of gerookte haring (bokking) in blik of in glas verpakte haring, gestoomde en gerookte visch, gezouten en gedroogde visch. gerookte en in blik of glas verpakte aal en paling en ansjovis, in voorraad of voorhanden te hebben verplicht, weke lijks (binnen 3 dagen na afloop van de desbetreffende week) waarvan opgave te doen aan de Stichting Nederlandsche Vis- scherijcentrale te ’s-Gravenhage, op daar voor door deze centrale te verstrekken formulieren Deze verplichting geldt niet voor hen. wier voorraden in den regel minder be dragen dan 300 k.g. (voor pekel- en steurharing minder dan 500 k.g.) Uitbreiding. Momenteel zijn ernstige besprekingen gaande over uitbreiding van het Jaar beurscomplex de oude schouwburg zal verdwijnen en de dan vrijgekomen ruimte zullen wij benutten voor den bouw van een nieuw gebouw of een vleugel. De stad Utrech: heeft door deze Jaar beurs zeer goede zaken gemaakt. Om u een sprekend voorbeeld te noemen, de directeur van het Jaarbeursrestaurant ver telde mij, dat hij Dinsdag dus op één dag ruim dertien duizend kopjes koffie had geschonken. Dat is een typisch voor beeld van den consumptie-omzet. Door be middeling van de V.V V. waren niet alleen alle hotels in Utrecht prop- en propvol, maar konden bovendien honderden bij particulieren worden ondergebracht. Ook het V V V.-apparaat werkte dit keer uit stekend. En zoo gaan wij vol nieuwen moed voor bereidingen treffen voor de nieuwe beurs, in het najaar, waarvoor vooral uit agrari sche kringen reeds thans groote belang stelling bestaat. Jaarvergadering centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland De landelijke organisatie van de groen ten- en fruitveilingen, het Centraal bu reau van de tuinbouwveilingen in Ne derland. heeft vandaag te Amsterdam de algemeene jaarvergadering gehouden. In zijn openingsrede zeide de voorzit ter, de heer F. V. Valstar, o.m., dat de Nederlandsche tuinbouw thans tot taak heeft aan de voorziening met groenten en fruit tot behoud van onze volkskracht zoodanig mede te werken, dat deze voor ziening onder alle omstandigheden ten volle gewaarborgd blijft. In dit opzicht kan het Nederlandsche volk echter gerust zijn aan groenten en fruit komt in Ne derland geen gebrek. Onze tuinbouw zal een schier onuitputtelijke voedselbron voor ons volk blijken te zijn. Uit de be zetting van ons land vloeit verder de verplichting voort om de voorschriften van de bezettingsoverheid uit te voeren De taak om het apparaat der veilingen voor den export van tuinbouwproducten ter beschikking te stellen, wordt om twee redenen vergemakkelijkt. De tuinder kan tevreden zijn met de prijzen, welke voor den export naar Duitschland gelden. De tweede reden ligt in de reeds lang be staande samenwerking met de Duitsche instanties dingsplan. Jaarbeurs was ontworpen. Hij sprak er zijn vreugde over uit. dat ook dit jaar op de Jaarbeurs het bezoek een groot succes is Het is dan ook noodzakelijk gebleken ging spr voort dat zeer spoedig tot uitbreiding van het bestaande gebouwen complex wordt overgegaan. Uit de prac- tijk is, gebleken, dat parterreruimte het meest gevraagd wordt, doch uit commer cieel oogpunt bezien, is een gebouw met verdiepingen beter. Vanzelfsprekend moet het bestuur ook rekening houden met de materialenpositie en de prijzen der ma terialen Dr Fentener van Vlissingen hoopte echter dat de moeilijkheden, wglke zich bij den nieuwbouw voordoen, in over leg met officieele instanties, opgelost zul len worden Ook het bestuur dient naar een andere huisvesting uit te zien, want het houten gebouwtje, waarin het thans zetelt, is veel te klein. Het maakt een onderwerp van bespreking uit of het secretariaat in het nieuw op te trekken gedeelte zal worden gehuisvest, of gescheiden zal komen te staan. Tenslotte vertelde de voorzitter van den raad van bestuur van de vooruitzichten, er op wijzende, dat een evolutie in de indeeling heeft plaats gehad Meer en meer komen de bedrijfsgroepen bij elkaar en spreker geloofde dat deze concentra tie zich in de toekomst verder door zal zetten Vervolgens ging het gezelschap tot de bezichtiging van onderscheiden inzendin gen over Na het bezoek aan de Jaarbeurs werd met het bestuur de lunch gebruikt. THEE of KOFFIE of KOFFIESURROGAAT SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Maart geven de met „een eenheid brandstoffen vijfde periode” en de met „een eenheid cokes vijfde periode” gemerkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartiering.) Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 100 k.g Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turt zijnde. 250 k.g. Briketten geheel of gedeeltelijk 1. De Hoefkade is een verbaste ring van Hofkade. de weg. die leidde naar de hoflanden van den Graaf. Hoef was dus geen schilder 2 Regentesseplein Koningsplein, De woorden eindigende op - e r e n arriveren accepteren feliciteren imiteren taxeren assisteren repareren corrigeren exploderen correspon deren produceren distribueren excerserén confiskeren decoreren collecteren salueren adviseeren restaureren derailleren Het doel van de veilingsorganisatie blijft het verkrijgen van een loonende af zet, zoo vervolgde de heer Valstar. Geen Nederlandsche consument kan bezwaar hebben tegen dien toonenden prijs, welke den tuinder in staat stelt zijn bedrijfson kosten te dekken ook niet als die prij zen ’n verschil vertoonen met de lage no- teeringen. welke in de laatste jaren gol den en waaraan de tuinbouw moest doodbloeden omdat zij belangrijk bene den de werkelijke kostprijzen lagen. Spr waarschuwde tegen het gevaar van de prijsstijgingen der grondstoffen Deze .erhoogingen zullen in het algemeen niet in de prijzen der producten kunnen wor den verwerkt. De exportprijs zal niet kunnen stijgen boven het peil van den Duitschen prijs, doch overigens zijn de prijzen die de Duitsche. kweeker ont vangt afgestemd op een redelijke be staansmogelijkheid Voor het binnenland zal in het raam van de beheerschte prij zen een speling moeten blijven die reke ning houdt met het normale bedrijfsrisico en die voorts recht laat wedervaren aan de kwaliteit van het product. Hierbij moet worden bedacht, dat de tijd-wan het ..doordraaien" van groente voorbij is De tuinder zal verstandig doen ment”zijn'goedë''uïtwerking voor de toe-* door producten die des zomers snel be is Delflandse hoofden zijn aangelegd om de stroom uit de de kust te houden en daardoor het strand en de duinen te sparen en te beveiligen. 4. De school, die ik bedoelde, to gelegen in het park Marlot en ondergebracht in het oude herenhuis van die naam. 100 k.g.) cokes (ook cokes). 110 k.g bruinkoolbriketten. 450 stuks (200 k.g.) baggerturf. 175 k.g fabrieksturf. 300 stuks (195 k g.) persturf. 200 k.g. overige soorten turf. Ir. W. 'L. Z. v. d. Vegte tot voorzitter benoemd De secretaris-generaal van het depar tement van Volksvoorlichting en Kun sten heeft, met ingang van 1 Maart j.l., benoemd tot voorzitter van de centrale commissie voor de filmkeuring den heer Ir. W. L. Z. v. d Vegte. to Wassenaar, thans waarnemend noemde commissie. Voorts is met ingang van 15 Maart j.l., benoemd tot secretaris van de centrale commissie voor de film keuring de heer J. H. van Zwijndrecht te Voorburg, thans administratief ambtenaar bij genoemde commissie. In den afgeloopen nacht is te zijnen huize te Heemstede overleden mr J. B. Bomans, advocaat-procureur en lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Mr Bomans is gisteravond door een be roerte getroffen en na voorzien te zijn van de laatste Sacramenten, eenige uren later overledén. De overledene bereikte den leeftiid van 55 jaar. Mr Bomans is J lid geweest van de Tweede Kamer (voor de R K Staatspartij), van den Haar- lemschen gemeenteraad en van de Prov. Staten van Haarlem. Na het overlijden van mr. dr. A. baron Röell was mr. Bomans tot aan de be noeming van mr. A. J. Backer waar nemend commissaris der provincie Noord-Holland. Mr. Bomans was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw Speelkamers op de groote stations Bij de Ned. Spoorwegen bestaan plan nen om te komen tot de inrichting van speelkamers voor kinderen, op enkele stations in de groote' steden. Op het Cen traal Station te Amsterdam zal een proef worden genomen. In een lokaal zullen tien tafels geplaatst worden met speel- goedtreintjes. die electrisch voortbewogen worden. Een deskundige zal toezicht hou den. Voorts zal een gedeelte worden in gericht als trein, waar de ouders, die meegekomen zijn met de kinderen, een consumptie kunnen gebruiken. Langs deze wachtkamer zal een rollend land- schap worden ingericht, waarbij men den ir.druk krijgt of men in een rijdenden trein zit. Als deze proef slaagt, zullen dergelijke lokalen ook op andere groote stations worden ingericht, De bedoeling is de kinderen met het spoorwegbedrijf ver trouwd te maken. Nee, sla nu dit blad niet direct om bij het lezen van deze titel en zeg nu niet: ik heb geen verstand van muziek Laat het je een troost zijn, dat de schrijver van deze historische regelen, doctor Pluizer geen noot muziek kan lezen en dat alleen zijn spel om de mondharp, dank zij jarenlange oefe ning enigermate welluidend is te noemen. En toch zullen wij vandaag muziek spreken. Het zijn maar simpele vraagjes. Hier komen ze 1. Hoeveel snaren heeft een viool? 2. Welk snaarinstrument wordt staande bespeeld? 3. Wat betekent „componeren”? 4. Wat betekent „dirigeren”? 5 Vaak zie of hoor je een muziek stuk aankondigen met de bijvoe ging opus 16 of 17, of opus zoveel. Wat betekent dit woord opus? 6. Wat is een ouverture? 7. En wat bedoelen we „cello-recital”. 8. Een berceuse is de naam van een bepapld soort muziekstukken. Waarom hoor je nooit een ber ceuse spelen door een militair or kest met grote trom en hoempa’s? 9. Is een fagot een blaas- of een strijkinstrument? Waarom heeft een gewone piano (geen vleugel dus!) vier poten? Denk hier maar eens over na. De Maranatha-Kring houdt morgenavond van 7 309 uur ijn samen komst in het gebouw van Speijkstraat 153. Spr.: de heer J. A. Bruyn, van Wasse naar Onderwerp: „De groote verdrux- kmg”. (Openb. 6 en 7), m m. van orgel, piano en viool. EXAMENS Universiteit te dam. Artsexamen de heeren N. W. A. Flin- kenfloegel en J. P. E. M. Regoutdoet. pharmacie de heer N. Wierper (met 1' f) cand. ex. wis- en natuurk. de hee ren G. Smits en H. L. Schipper. GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem. aard.meelvlokken of gort (-mout )of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli De „Examen-corporatie voor het huis schildersambacht tot toepassing van de Vestigingswet kleinbedrijf 1937" zal in de week van 28 Juli tot en met 2 Augus tus a s. bij voldoende deelneming te Gro ningen, Haarlem. Tilburg en Utrecht examens doen afnemen Aanmelding hier voor dient te geschieden tusschen 1 »n 15 Mei a.s. bij het bureau der corpo- I ratie, Beukelsweg 49B te Rotterdam-W, De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën deelt het volgende mede: j De Staat verleent geen bijdragen op den voet van het besluit op de materieele oor logsschaden terzake van schaden, door oorlogsgeweld veroorzaakt aan goéderen, voorzoover deze schaden onder een molest- verzekering voor transport van goederen op de voorwaarden, gebruikelijk op de Amsterdamsche of Rotterdamsche beurs, gedekt hadden kunnen zijn. Voor zoover er verschil bestaat tusschen de bovenver melde Amsterdamsche en Rotterdamsche verzekeringsvoorwaarden, zullen terzake d’e voorwaarden gelden van de verzeke ring, welke werd afgesloten, en zoo geen verzekering bestaat, zullen gelden, hetzij de Amsterdamsche hetzij de Rotterdam sche voorwaarden, naar gelang deze voor de betrekkelijke schade de minste dekking geven. Het voorafgaande geldt met betrekking tot door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goederen, waarvan het vervoer op of na 22 Maart 1941 een aanvang heeft genomen. RUND- KALFS- PAARDEN- Of VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens- rund- kalfs- paarden- en scha- penvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder- carbonade. spek, rookvleesch, pe- kelvleesch, Geldersche rookworst plock worst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst lunchworst rolpens en knakworst b.v. Frankfortef en Weener voor leverartikelen als b.v Ber liner. Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst Bij het instandhouden van het voor den tuinbouw onmisbare afzetorgaan, de vei lingsorganisatie. is zoowel de binnen- landsche voedselvoorziening als de export gebaat. Aan de marktordening, die voor enkele jaren in Duitschland werd ter hand genomen, hebben de veilingen zich weten aan te passen. Op dien weg zal de organisatie doelbewust verder gaan Het Centraal bureau van tuinbouw veilingen zal tevens het oog gericht blij ven houden op de vrijheid en zelfstandig heid van den individueelen tuinder in het raam eener krachtige organisatie Spr. besloot met een opwekking tot de leden om te blijven medewerken aan de veilingsorganisatie. die op agrarisch ge bied in ons land en op de wereld uniek is BOTER of margarine BOTER of margarine of vet derfelijk ïijn. of waarvoor geen voldoen de vraag bestaat slechts in bescheiden omvang te telën Hij moet zich richten op die artikelen, die voor de voedselvoor ziening het meest van belang zijn De meening dat thans de bestaande teeltre- geling wel kan worden gemist, is niet juist Er moet worden geteeld naar een op de behoefte ingesteld programma In het kader eener beheerschte econo mie moet volle aandacht worden ge schonken aan de verduurzaming van groenten en fruit als middel tot markt en prijsregeling De organisatie heeft hier nog een groote taak Van 1 naar Heerendienst Van 2 naar Japansch bordspel Vtn 2 naar Gebeurtenis Van 3 naar Innig Van 4 naar Bloeimaand Van 5 naar Nummer (afk.) Van 7 naar Gebergte in Rusland Van 9 Dwaas Van 9 Waschmiddel Van 11 naar Glazendoek Van 11 naar Getal Van 13 naar Europeanen Van 13 naar De spreker Van 15 naar Vingerdoek X Van 16 Insect Van 17 Vervelend Van 18 Door Van 19 naar Laatstleden

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6