aangewezen De toestand den Balkan °P De groote nachtelijke aanval op Londen I I I s No. 17831. 1941. De eerste Amerikaansche NieUWe bonnen wapenzending tot zinken gebracht Vrijdag 21 Maart. i s Een hel van vuur Delft De oorlog ter zee Hitler ontving het Turksche antwoord Klachten king Nieuwe verliezen voor de Britsche koopvaardij VERDUISTEREN van 7,54 uur n.m, tot 7.40 uur v.m. I I I i I l z z s V V I g over de beper- van democratische vrijheden FRANKRIJK ENGELAND de Plymouth bestookt ITALIË Ziekenvervoer bij nacht: No. 773503 De heer F. W. van Vloten tot zijn opvolger benoemd Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De burgemeester van gepensionneerd Maan: 21 Maart onder 1.24 uur nam. 22 Maart op 5 uur v.m.; onder 2.28 uur nam. 23 Maart op 5.36 uur v.m. Nachtdienst dokters: Geslaagde luchtaanvallen op Grieksche linies Voor brood, gebak, tarwe bloem, boter, eieren, kaas, ryst Ontstemming in breede Britsche kringen De krachtsverhouding tusschen Duitschland en Engeland in de lucht De Italiaansche luchtactie Het relaas van een ooggetuige HAAGSCHE COURANT PRUS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: in Asturias”, Van DE STEENKOOLPRODUCTIE het keerden De Britsche berichtendienst meldt, dat door VERKLARINGEN VAN SINCLAIR sche linies en de achterwaartsche het schiereiland uit te breiden, zijn, naar UITZONDERINGSMAATREGEL VOOR AMERIKANEN MENZIES NAAR DE VEREENIGDE STATEN BLINDEN IN DIENST VAN DE LUCHTVERDEDIGING scheidene uren. Gedetailleerde berichten over de aangerichte schade en over de slachtoffers zijn nog niet beschikbaar. de een asmogendheden, welke Britschen invloed uit nemen Volgens Associated Press zegt men in welingelichte kringen te Londen, dat de Australische minister-president Menzies, die thans in Engeland verblijft, binnenkort naar de Vereenigde Staten zal vertrekken. Hij is voornemens bezoeken af te leggen bij Roosevelt en Huil. van Ita- Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 NIEUWE INSPECTIEREIS VAN WEYGAND IN MAROKKO De algemeen gedelegeerde van de Fran_ sche regeering in Noord-Afrika, generaal Weygand, heeft een nieuwe inspectiereis door Marokko ondernomen. Bij zijn aan komst te Rabat werd hij door den resi- dent-generaal van Marokko, generaal No- gues, op het vliegveld ontvangen. Generaal Weygand zal ongeveer een week in Ma- X A s A A A A A A A A A A X A s A A A A X A „Een vreeselijke nacht” Onder het opschrift „Vreeselijke nacht te Londen” schrijft de Londensche corres pondent van „Aftonbladet”, dat zelfs het hevigste afweervuur van de Britsche luchtdoelartillerie de Duitsche gevechts machines niet kon beletten boven de Britsche hoofdstad te blijven rondvliegen. Terwijl men trachtte de buitengewoon u groote hoeveelheden neergeworpen brand-1 plaatsten de vliegers 3 bommen op het Volgens Reuter is in het Lagerhuis van regeeringszijde medegedeeld, dat voortaan de voor de buitenlanders geldende beper kingen niet meer van toepassing zijn op alle in Engeland vertoevende staatsbur gers der Vereenigde Staten, Alle politie- bureaux hebben aanwijzing ontvangen, in gevallen, waarbij Amerikanen zijn be trokken, een vriendschappelijke regeling te treffen, wanneer geen reden bestaat om een andere procedure te volgen. Kaas op bonnen 62 en 72 Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. geven de met „62” en „72” genummerde bonnen van de „Bonkaart Algemeen” elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 6 April nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 20 April a.s. Engeland zal langen tijd noodig hebben om de sporen van de Duitsche bomaan vallen uit te wisschen. verklaarde de Britsche minister van luchtvaart Sinclair in een vergadering van de liberale partij te Londen. Ook na den oorlog zal er geen tijd voor verkiezingen zijn. Alle krachten moeten besteed worden aan den opbouw des lands. Naar de „Messagero” uit Napels meldt, zijn 15 jonge blinden toegelaten tot de cursussen voor de luisterposten van den luchtafweer, daar blinden, zooals bekend ris, over een zeer scherp gehoor beschikken- DE SAMENKOMST ABETZ-DARLAN In politieke kringen te Berlijn gelooft men niet, zoo verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde, dat'aan de bijeenkomst van den Duitschen ambassadeur Abetz met den Franschen minister van buitenland- sche zaken, admiraal Darlan, te Parijs op dit oogenblik de beteekenis kan worden gehecht, alsof de politiek van Montoire weer gevolgd wordt. Het is niet duidelijk, waarom door deze nieuwe samenkomst te Parijs tusschen Darlan en Abetz meer tot stand zou komen dan ooor de vooraf gaande. In de Wilhelmstrasse vestigde men gisteren in dit verband de aandacht er op, dat sedert den wapenstilstand nooit een onderbreking is voorgekomen in het DuitschFransche handelsverkeer. Saradjogloe te Ankara teruggekeerd De Turksche minister van buitenland- sche zaken. Saradjogloe, is gisteren van Cyprus teruggekeerd. Gisteravond is een bijeenkomst van het kabinet gehouden, waarop hij verslag uitbracht over zijn besprekingen met den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Eden. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft, op grond van par. I van zijn verordening nr. 3-40 betreffende uitoefening van de regee- ringsbevoegdheden in Nederland, met ingang van 20 Maart 1941 den burge meester van de gemeente Delft, mr. G. van Baren, eervol ontslag verleend onder toekenning van pensioen. In zijn plaats benoemde de Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, op grond van par. I van zijn verordening no. 108-40 lx. .rellende bij zondere maatregelen op administratief rechtelijk gebied, met ingang van 1 April 1941 den bankdirecteur F. W. van Vloten te Delft tot burgemeester van deze gemeente. Tot de indiensttre ding van den nieuwen burgemeester wordt de functie door den bevoegden wethouder waargenomen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Soheveningen, Kelzerstr. 316, Tel. 650310; Filialen: RijswIjK, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J, B. v. Seters Jr., There- >lastr. 108a, Tel. 772*44; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Aan het FranschSpaansche grens station Forges d’Arbelle zouden vandaag omstreeks 30 officieren aankomen, die tot dusver onder dwang deel uitmaakten van de strijdkrachten van de Gauille, doch er in geslaagd zijn zich te bevrijden en naar Frankrijk terug te keeren. Bij hun ont vangst zullen hun de militaire eerbewij zen gebracht worden. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct definititief mislukt te beschouwen. De onlangs uitgebreide handelsovereenkomst tusschen Italië en Zuid-Slavië heeft den wil van de beide landen van de Adria- tische zee tot samenwerking opnieuw be vestigd. Dezelfde hartelijke betrekkingen - Bel- gang den naar de vredesstem van het volk geluis terd zou worden. De aanwezige afgevaar digden der vakorganisaties verplichtten zich, om den roep naar een volksregeering onder de geheele bevolking te verspreiden. Men zegt, aldus een der sprekers, dat de handhaving van onz vakorganisaties en van onze democratische rechten indruischt tegen de nationale oorlogsinspanningen, maar het winstsysteem gaat door. De door de Britsche radio verbannen Engelsche kunstenaars zijn echter niet de eenigen, die met de politiek van de radio ontevreden zijn. Niemand minder dan de Eerste Lord der Admiraliteit, beklaagde zich er over, dat de radio zijn jongste rede te Torquay willekeurig heeft weergege ven. Het bleek, dat de radio een beroep van den Eersten Lord op de Britsche on dernemers eenvoudig had weggelaten en alleen de passage van de rede had doorge geven waarin Alexander zich tot de arbei ders richt gedaan op Londen en verscheidene je vliegvelden. De weersomstan digheden waren gunstig. Een stad in het Zuidwesten van Enge-1 rine-station S.O;S-seinen opgevangen land, zoo t--1 heeft den zwaarsten der vannacht door I pedeerde koopvaardijschepen, het Duitsche luchtwapen op Groot-Brit-1 moedt,dat tannië ondernomen luchtaanvallen moe-1 ion doorstaan. Deze aanval duurde ver-J zijn. JODENWETTEN IN VOORBEREIDING De „Oeuvre” meldt, dat te Vichy in het ministerie van justitie Jodenwetten wor den voorbereid. Deze hebben vooral een beperking der Joden in de rechtskundige beroepen en in het bedrijfsleven ten doel. Volgens geruchten kan verwacht worden, dat ze spoedig in werking zullen worden gesteld. Tusschen 10 n. n.m. en 7 n. vjn.: No. 394920 Naar een speciale correspondent Stefani meldt, hebben afdeelingen liaansche duikbommenwerpers gisteren geslaagde aanvallen gedaan op de Griek- Naar het D.N.B. verneemt, hebben in den afgeloopen nacht wederom sterke afdeelingen Duitsche vliegtuigen een ge-linies en de achterwaartsche ver- slaagden aanval ondernomen op de bindingen aan den kant van de Middel- havenwerken en voor den oorlog belang- I landsche Zee. Alle vliegtuigen keerden rijke doelen van Plymouth. Door bommen onbeschadigd terug. Van zwaar en zeer zwaar kaliber werd een schade aangericht, welker omvang nog niet overzien kon worden. Men heeft zware branden waargenomen, welke over de geheele stad waren verdeeld. In de haven stond een groot schip in brand. Verder zijn met zeer veel succes aan-1 Noodseinen van Engelsche schepen v&llen gedaan op Londen en verscheidene I Engelsche vliegvelden. De weersomstan-1 Naar het Portugeesche blad „O Secu- - lo” meldt, zijn Woensdag door het ma- i van meldt' de Britsche nieuwsdienst. twee In den Atlantischen Oceaan getor- Men ver- het de Engelsche schepen ,.Clan Macnab” en „Mandalay”, geweest Voor rijst enz. bon 19 Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „19” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op het koopen van 250 gram rijst, óf rijste- meel, óf rijstebloem, óf rijstgries, óf gruttenmeel (gemengd meel). OFFICIEREN VAN DE GAULLE NAAR FRANKRIJK TERUG Het A.N.P. seint uit Lissabon: De maatregel van den Britschen radio- omroep, om alle kunstenaars en auteurs van medewerking aan de radioprogram ma’s uit te sluiten, die als politiek onbe trouwbaar geacht worden, begint in breede Engelsche kringen steeds grootere ont stemming te verwekken. De Engelsche bla den zetten in ieder geval hun scherpe cri- tiek op dezen radiomaatregel voort, ge steund door een reeks Lagerhuisleden, die eveneens tegen de volkomen ondemocra tische houding van de Britsche radio opko men. De „Daily Telegraph” van 17 Maart pu bliceert eep ingezonden stuk van een le zer, die zich bitter beklaagt over den om zich heen grijpenden geest der onverdraag zaamheid. welke den laatsten tijd steeds sterker tot uiting komt. De inzender .naakt zich bezorgd dat de democratische rech ten in Engeland nog meer dan tevoren zouden kunnen worden beperkt. Wat even wel de uit het Londensche radiogebouw verdreven Engelsche kunstenaars en artis- ten betreft, zoo blijkt dat zij bijna uit sluitend tot de z.g. Peoples Convention be- hooren, welke de onverwijlde staking van den oorlog en de vorming eener volksre geering verlangt. Volgens de berichten der Engelsche bla den is het in een der jongste vergaderin gen van de Peoples Convention, waaraan o.a ook 600 afgevaardigden der verschil lende Britsche vakorganisaties en van politieke groepen deelnamen, stormachtig toegegaan. Telkens wanneer de naam Churchill viel, ontstond er een fluitconcert. De sprekers, onder wie zich bekende Brit sche vakleiders en artisten bevonden, oefenden scherpe critiek op de houding der Britsche regeering en eischten, dat er Politieke besprekingen te Belgrado Prinsregent Paul heeft gistermorgen den premier, Zwetkowitsj, den plaatsver- vangenden premier, Matsjek, en den mi nister van buitenlandsche zaken, Marko- witsj, ontvangen. Onder voorzitterschap van den minis terpresident is de Zuidslavische regee ring gisteravond 3 uur bijeen geweest Alle leden van het kabinet namen aan de besprekingen deel. Volgens een offi- cieele mededeeling heeft men actueele vraagstukken in verband met den toe stand op het gebied van de buitenland sche politiek behandeld. De „Vreme” over de „Zuid slavische werkelijkheid” De hoofdredacteur van het officieuze blad „Vreme”, dr. Gregoritsj, schrijft in De minister van mijnbouw heeft giste ren in het Lagerhuis meegedeeld, dat men op zijn ministerie nagegaan heeft hceveel steenkool Engeland vermoedelijk dit jaar en komenden winter noodig heeft. Daarbij is men tot de slotsom ge komen, dat ter bevrediging van deze be hoefte aanmerkelijk meer kolen geprodu ceerd moeten worden dan thans het ge val is. De Duitsche luchtmacht heeft de be- o •-■>>-vliegtuigfabrieken op het Midden-Engeland I Britsche eiland vernield Daarom hebben de Engelschen alle moeite gedaan om in tz en de koloniën fabrieken op te richten. Wat de productiecapaciteit dezer fabrieken be treft men verneemt, dat bijvoorbeeld een Egyptische fabriek maandelijks 4 vliegtuigen kan bouwen. Medegedeeld is thans, dat het eerste Egyptische vliegtuig is gereed gekomen. Vier koopvaarders uit een convooi zijn volgens inmiddels ontvangen berichten Woensdag door Duitsche verkenners met grooten actieradius aangevallen met bom men. Een 300 k.m. ten Westen van Ier land werd van dit convooi een koopvaar der van omstreeks 7000 ton op de plaats zelf tot zinken gebracht en een ander schip van 5000 b.r.t. zwaar be schadigd. Een vrachtboot van 6000 b.r t. kreeg een treffer midscheeps, gevolgd door een hevige ontploffing. Een vierde schip kreeg eveneens een voltreffer mid scheeps, zoodat het in brand vloog en terstond slagzij maakte. Men kan er op rekenen, dat de 4 schepen intusschen alle verloren gegaan zijn. Naar het D.N.B. verneemt, heeft de Duitsche luchtmacht gisteravond tijdens een gewapende verkenning een zwaar gewapend en volgeladen schip van 8000 ton voor de Zuidoostkust van Engeland tot zinken gebracht. In scheervlucht i_„„„ L_i bommen te blusschen, daalde een ware I voorschip. Het schip brak na een hevige regen van brisantbommen neer, waardoor I ontploffing en zonk binnen 8 minuten, groote materieele schade werd aange- richt De bliksemoorlog is weer naar Londen teruggekeerd, aldus de correspondent van het Zweedsche blad „Nya Dagligt Alle- handa”, in den vorm van eindelooze aan tallen Duitsche bommenwerpers. Britsche hulpkruiser Buenos Aires De Britsche hulpkruiser „Aoluriao die tot het Zuidatlantische eskader be hoort, is voor een oponthoud van 48 uur de haven van Buenos-Aires binnengeloo- pen voor het laden van brandstof en pro viand. De Turksche ambassadeur te Berlijn, Gerede, heeft den Führer een eigenhan- digen brief van den president der Turk sche republiek, Ismet Inönu, overhan digd. Hitler heeft Gerede verzocht aan Inönu zijn dank voor deze boodschap over te brengen. Verheldering van de weder* zijdsche standpunten Na de ontvangst te Berlijn van Turkscne antwoord op de speciale Duit sche boodschap aan den Turkschen pre sident kan men zeggen, zoo verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde, dat een verheldering van de wederzijdsche stand punten ingetreden is. Aldus was de op vatting. die gisteren in politieke krin gen der rijkshoofdstad werd vernomen. In dezelfde kringen liet men zich slechts zeer terughoudend uit over de ontmoeting tusschen den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken. Eden, met den Turkschen minister van buiten landsche zaken, Saradjogloe. In de Wil helmstrasse achtte men het Turksche communiqué over deze ontmoeting zeer opvallend, omdat hierin met nadruk werd verklaard, dat deze ontmoeting op Cyprus op wensch van Eden gearrangeerd was. Voor tarwebloem bon 6 De met „6” genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijd vak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 20 April a.s. elk recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwe bloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Bon 09 voor boter, margarine of vet Zooals reeds werd bekend gemaakt zullen met ingang van Maandag 24 Maart a.s. de bonnen van de boterkaart uit sluitend recht geven op het koopen van boter, terwijl op de bonnen van de vet- kaart beurtelings boter of margarine, c’ i wel boter of margarine of vet ver krijgbaar zal zijn. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met „09” genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „09” ge nummerde bon van de vetkaart geeft ge durende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet naar keuze. De met „09” genummerde bonnen, welke op 30 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met 6 April a.s. Voor een ei bon 92 Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met „92” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 30 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 6 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 31 Maart tot en met 6 April ni"t gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Italiaansch blad over de situatie op den Balkan De talrijke Engelsche intriges en pogin gen het conflict op den Balkan van bestaan ook tusschen Berlijn en grado. Alles spreekt voor een op komende opheldering en rust op Balkan in den geest der politiek van de bestemd is, den Europa weg te V g I I g g Japansch vrachtschip bij Singapore beschoten Uit Singapore wordt gemeld, dat een kustwachtpost bij Singapore op 17 Maart op het Japansche vrachtschip „Havana Maruf” heeft geschoten, verneemt het D.N.B. uit Tokio. Het schip werd niet ge troffen. Nog een Engelsch vliegtuig neergeschoten Van welingelichte militaire zijde ver neemt het D.N.B., dat in Noord-Afrika nog - - een tweede vijandelijk gevechtsvliegtuig de Duitsche luchtaanvallen in den vorigen I door Duitsch luchtafweergeschut is neer- nacht bijna uitsluitend op Londen gericht I geschoten. Het Duitsche weermachtbericht en vrij hevig waren. Brand- en brisant-1 van gisteren bracht, rthar men weet, bommen richtten aanzienlijke schade aan reeds het bericht, dat een vijandelijk vlieg, eigendommen aan. De gas-, water- en tuig was neergeschoten, electriciteitsvoorziening werden tijdelijk gestoord Alle branden kon men echter voor het aanbreken van den ochtend tot hun haarden beperken heeft geschreven. Reeds eerder heeft Zuid-Slavië zich bij monde van zijn ver antwoordelijke staatsmannen uitgespro ken voor deze nieuwe orde. Het is dan ook zeer natuurlijk, dat uit deze over eenstemming een grootere en sterkere samenwerking groeit, die in bepaalde formules to^ uiting komt. Voor ons zijn de eerste voorwaarden voor een derge- liike samenwerking een volledige weder- keerigheid en rechtsgelijkheid, souverei- niteit en onafhankelijkheid, zelfstandig heid en waarborging van al het natio nale goed. „Ons standpunt, waaraan zij bij alle veranderingen in het moeilijke wereld- spel hebben vastgehouden, heeft in Ber lijn de ontvangst genoten, die het deel is van alle dingen, welke natuurlijk zijn en boven elke discussie staan. Op dezen grondslag, die door beide partijen zonder eenige beperking erkend wordt, zullen de betrekkingen tusschen Duitschland en Zuid-Slavië ook definitief opgehelderd worden, en ook die tusschen Zuid-Slavië en het wordende Europa. Uit de weder zijdsche achting, het vertrouwen en het bewustzijn van de moreele en reëele kracht van de andere partij zal ook een blijvende pacificatie voortkomen. Dank zij de weldoordachte, geordende en openhartige politiek van Zuid-Slavië, die nauwkeurig weet, waar het gevaar en waar het belang ligt, zullen vrede en vrijheid gewaarborgd worden samenwerking en vriendschap”. Het blad van de Kroatische boeren partij „Nrvatski Dnevnik” schrijft in een hoofdartikel over de betrekkingen tus schen Duitschland en Zuid-Slavië, dat deze betrekkingen zich op vriendschap pelijke wijze hebben ontwikkeld en ook den laatsten tijd, in tegenstelling tot de in het buitenland verspreide propaganda- berichten, niet de minste storing hebben ondervonden. De betrekkingen tusschen beide landen moet men rustig en ver standig bekijken. Zuid-Slavië verlangt overigens niets anders dan wat van Duitsche zijde reeds herhaaldelijk is be toogd, n.l. de achting voor zijn staat kundige onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid. Bommen op Kent Op grond van een officieel commu niqué heeft de Britsche berichtendienst gisteravond gemeld, dat Duitsche vlieg tuigen op 2 plaatsen in het graafschap Kent bommen hebben laten vallen. Daar bij zijn huizen beschadigd en enkele per sonen ten deele zwaar gewond. Ook aan de Zuidkust van Engeland zijn overdag bommen geworpen, welke schade hebben veroorzaakt. Omtrent den Duitschen nachtaanval op Londen in den vorigen nacht heeft de Engelsche berichtendienst nog ter com- pleteering medegedeeld, dat dit de hevig ste aanval van dit jaar op de Britsche hoofdstad is geweest. Britsch vliegtuig neergeschoten Een Duitsche mijnenveger heeft giste ren, naar het _D.N.B. verneemt, op na deskundige zijde verneemt het SCAPINI OVER TERUGKEER VAN KRIJGSGEVANGENEN De ambassadeur, Scapini, die door maar schalk Pétain is belast met de kwesties van de krijgsgevangenen, heeft aan de „Petit Parisien” verklaard, dat reeds 70.000 krijgsgevangenen weer naar Frank rijk zijn teruggekeerd. Binnenkort zullen 7000 boeren, 10.000 mijnwerkers, 2000 boscharbeiders en tusschen 10.000 en 15.000 vaders van vier of vijf kinderen naar Frankrijk terugkeeren. De oorlogscorrespondent van Stefani aan het Noordelijke front in Oost-Afrika rmeldt, dat 12 Italiaansche jagers op 18 Tienduizenden brandbommen zijn alleen I Maart het vliegveld te Agordat in scheer- op een enkele stadswijk van Londen ge- vlucht hebben aangevallen. In weerwil worpen. De sirenes op de daken loeiden van het optreden der Britsche jagers en zonder ophouden. De eerste golf Duitsche het hevige afweervuur konden de Italia- gevechtsvliegtuigen bracht de brandbom- I nen hun opdracht geheel volbrengen. Zij <nen, de tweede de brisantbommen. In vernielden 7 op den grond staande Hurri vele deelen der Britsche hoofdstad, zoo canes en een Wellesly s. De Italiaansche meldt de correspondent letterlijk, werden I vliegtuigen keerden alle onbeschadigd gebouwen door de kracht der ontploffin-1 teruS. gen eenvoudig versplinterd, alles bedel vend. Het Britsche communiqué Van den grooten aanval op Londen in den vorigen nacht door de Duit sche luchtmacht ondernomen, heeft het D.N.B. een ooggetuigeverslag ontvan gen, waaraan het volgende ontleend is: „Het was kort na tienen. Na onze bommen te hebben laten vallen, vlogen wü over de in lichterlaaie staande haveninstallaties en graanpakhuizen en zagen beneden ons een huiveringwek kend tooneel van branden en verwoes tingen. Aan den Noordelijken oever van de Theems staat Whitechapel met zijn ravitailleeringsbedrijven en zijn opslag plaatsen met grondstoffen, welke voor de voedselvoorziening van Londen van zoo groot belang zijn, in vlammen. Tus schen honderden groote branden ziet I men duizenden kleinere brandhaarden. Noordzee een Britsch vliegtuig Op eenige plaatsen woeden vernielende 'tor^ vuurgevecht neergeschoten, branden, welke nauwelijks te overzien zijn. Rondom de Royal Albert, Victoria- en West India-docks stijgen de vlam men hoog op. Rechts van ons vliegen 2 gashouders in de lucht. Maar het verschrikkelijkste is de bran- dende stad. In de City en ten Oosten I d.n”b„ dat“dë'''verhoud'ing der "aan Ên- daarvan woedt de eene brand naast den gelsche en Duitsche zijde in anderen. gebrachte LL- Een reusachtige, walmende kern van de laatste ontwikkeling in vuur, waaruit zich de branden in alle richtingen verspreiden. Door den weer-1 zjen van den neergeworpen bommenlast schijn der langs de Theems liggende. I js de verhouding voor Engeland nog brandende pakhuizen en loodsen is de I eenige malen ongunstiger. Dit is, aldus rivier een weg van vuur geworden, zoo- zegt men te Berlijn, in de harde werke- dat men zich gemakkelijk kan oriëntee- lijkheid van den oorlog de qualitatieve ren en quantitatieve superioriteit der Engel- Voor ons, achter en naast ons werpen I sche luchtmacht, waarvan de Britsche de andere vliegtuigen hun bommen van minister van luchtvaart, Sinclair, on zwaar kaliber omlaag. Op alle wijken I langs in bet Lagerhuis meende te kun- valt een hagel van brandbommen. Deze non spreken, hel van vuur kan door geen brandweer worden bedwongen, al zou men ook hulp ian^rjj^^te uit alle steden van jI— krijgen. De rood-verlichte rookwolken I de drijven steeds dichter over de stad. Te- de Kroongebieden, de Dominions midden daarvan donkere punten, honder- -------- - den versperringsballons boven de geheele stad, die echter geen gevaar voor de Duitsche vliegtuigen opleveren en door de reusachtige hitte voor het grootste deel uiteenspringen. Waargenomen werd, dat na beschieting door een Duitsch vliegtuig vlammen sloe gen uit een luchtdoelbatterij. Op een andere plaats werd bij een brand in een haveninstallatie in de bocht van de Theems waargenomen, hoe de vonken en het puin omhoog werden geslingerd. Alle vliegtuigen zijn onbeschadigd van dezen aanval op hun bases teruggekeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen, welke in den afgeloopen nacht de Britsche hoofd stad aanvielen, meldden dat nog op ver scheidene plaatsen in de Britsche hoofd stad uitgestrekte branden van de aanval len van den vorigen nacht oplaaiden. De Londensche brandweer en de Engelsche hulpdienst waren er tot op dat oogenblik piet in geslaagd de branden te blusschen of zoozeer te beperken, dat zij voor de nieuwe Duitsche aanvallen geen doel meer opleverden. OE TOESTAND IN SYRIË Volgens een bericht uit Beiroet is de hooge commissaris van Syrië, generaal Dentz, naar Beiroet teruggekeerd. De onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regeering, waarvoor Dentz zich naar Damascus had begeven, zijn op het doode punt gekomen. De toestand in Syrië blijft gespannen. In alle steden bestaat een soort staat van beleg. Bonnen 09 voor brood en gebak De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft elk der met „09” genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „09” genummer de broodbonnen recht op het koopen van één rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten tel kens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen beschuit 75 grambis cuits en wafels 90 gramspeculaas 140 gramandere koekjes 200 gramkoek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gramgevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier- bover niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 30 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedu rende de week van 31 Maart tot en met 6 April a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, res taurants e.d. Voorts geven de met „6” genummerde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 20 April a.s. elk recht op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen „gebak” als hierboven ge noemd. Het eerste transport wapenen uit de Vereenigde Staten naar Engeland, dat sinds de aanvaarding van de wet tot hulpverleening aan Groot-Brittannië werd verstuurd, is door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht, zoo meldt Stefani via Algeciras uit Gibraltar. een artikel „Zuidslavische werkelijkheid”. Griekenland tot de andere ^gebieden van dat Duitschland thans in zijn banier het £*- i 1 scheppen van een nieuwe orde in Europa^de „Giornale d'Italia” betoogt, thans ate^xrokko blijven. het vuur strijdkrachten op grond van i den lucht oorlog zeker 1 tot 15 bedraagt. Ten aan liggende. js de verhouding rivier een weg van vuur geworden,

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1