V oor den Amateur-tuinder GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS NEDERLANDSCH-INDIE Zaterdag 22 Maart 1941- BINNENLAND BAAGSCHE COURANT Verbod tot het dragen van slag- of steekwapenen VUF THEEDJEVEN OPGESPOORD NEDERLANDSCHE MINISTERS NAAR NEDERL.-INDIE VIJFDE BLAD Dr. Fischböck bezoekt de Maastunnel De opgravingen te Middelburg RIJKSGEBOUWENDIENST Hoeveel, hoe diep Ongeveer 5000 auto’s rijden op generatoren WINKELIER DOOR LOOPKNECHT BESTOLEN GROOTE PARTIJ SIGARETTEN IN BESLAG GENOMEN AUTODIEF OP HEETERDAAD BETRAPT DE HEEREN VAN KLEFFENS EN WELTER TE BATAVIA VERWACHT OP RIJDENDE VRACHTAUTO GEKLOMMEN Schipper verdronken Jhr. C. L. B. W. VAN SUCHTELEN VAN DE HAARE OVERLEDEN Kleeren voor Nederlandsche arbeiders in het buitenland DE WINKELSLUITING OP ZATERDAG Eervol ontslag J. C. E. baron van Lynden De nieuwe varkensregeling Officieele bekendmaking Voor zeventienhonderd gulden thee gestolen Schepen worden er eveneens mee uitgerust Getracht tegen dubbelen verkoopsprijs te verkoopen Onjuiste voorlichting Over zaad en zaaien LAAT GEEN LEVENSMIDDELEN ONBEHEERD OP BAKFIETSEN ACHTER JONGEN VAN AFDAKJE GEVALLEN Opening voor het verkeer nog in dit jaar en wanneer No. 17832 van het oude Middelburg Breedwerpig of op regels er voor komst zijnde Gunstige invloed op de besprekingen met Japan van en regeling de de het De 20-jarige schipper van der Hoest uit Amsterdam is te Mook van zijn schip gevallen en verdronken. j.l. de het M. BATAVIA, 21 Maart. (Domei.) Mr. E. N. van Kleffens, de Nederland- sche minister van Buitenlandsche Zaken, wordt 1 April uit Londen te Batavia verwacht, waarheen hij de reis via de Vereenigde Staten ge maakt heeft in gezelschap van den minister van Koloniën, den heer Welter. Jongetje verdronken Gistermiddag meldde de heer C. de po litie te Hilversum de vermissing van den 4-jarigen Jaapje C., die ’s middags om 12 uur de Montessorischool aan den Loos- drechtscheweg had ver».ten, even later nog met vriendjes in de Bodemanstraat was gezien en daarna was verdwenen. Onmiddellijk werden omvangrijke maat regelen genomen. Na vele vergeefsche pogingen is het lijkje van het jongetje hedenmiddag uit het water van de Nieu we Haven opgehaald. ONTSPANNINGSAVOND VOOR GEWONDEN IN HET MILITAIR HOSPITAAL Gisteravond werd een cabaretavond ge geven voor de patiënten in het militair hospitaal, onder leiding van Wim Ooste- laar. Medewerking werd verleend door Wim en Koos Oostelaar (cabaretliedjes). Karei Oostelaar (piano), Henk Miserus (gui- taar) en de accordeonband „Bel Ami’s”. Het was een buitengewoon goed ge slaagde avond, en alle medewerkers kun nen met groote voldoening op dezen avond terugzien. De patiënten hebben ten volle genoten van hetgeen geboden werd. De heer Leeuwensteyn stelde bereidwil lig zichzelf en zijn installatie beschikbaar, zoodat alle bedpatiënten de geheele voor stelling konden volgen. HET ONDERWIJS IN DEN KOMENDEN NEDERLANDSCHEN STAAT In verband met de in onderwijskringen gebleken belangstelling heeft dr. W F. de Groot, directeur van de Dalton H.B.S., zich bereid verklaard in een nieuwe open bare vergadering op Woensdag 26 dezer, des avonds te 8 uur, in de „Galerij”, een herhaling te geven van zijn onlangs ge houden voordracht over: „Het onderwijs in den komenden Nederlandschen Staat”. Alhier is, 85 jaar oud, overleden jhr. C. L. B. W. van Suchtelen van de Haare, oud burgemeester van Stad- en Ambt- Vollenhove. De crematie is vastgesteld op Dinsdag 25 Maart a.s., na aankomst van den trein van 10.15 uur. Vee omgekomen bij boerderijbrand Te Brucht, in de gemeente Hardenberg. is gistermiddag de boerderij van de we duwe Eggengoor tot den grond toe afge brand. Toen de brand uitbrak, was de oude vrouw, die bij haar dochter en schoonzoon inwoont, alleen thuis met twee kleine kinderen. Een voorbijganger kon de vrouw en de kinderen, die zich op de reeds brandende deel ophielden, in veiligheid stellen. Twee koeien, twee var kens en een vaars kwamen in de vlam men om. bekomen Zij hebben ze vorig jaar Sep tember al gezaaid en hebben nu flinke planten beschikbaar. En nu nog enkele afstandenzomer- bieten (kroten) regelafst. 15 c.m.op de rij 15 c.m. Erwten en peulen 4 a 5 c.m. diep leggen. Op de rij 3 c.m. Zomerwortelen komen bij het dunnen 5 c.m. op de rij. Spinazie breedwerpig Rijenafst. bij wortelen 12 a 15 c.m. Kropsla 25 a 30 cun. in het vierkant Naar eventueele medeplichtigen wordt gezocht Een bewoner van de Jozef Israëlslaan parkeerde gisteravond zijn Fiat-auto op het Buitenhof, waarna hij de Passage in ging. Toen hij even later weer naar bui ten kwam, zag hij nog juist, dat iemand met zijn auto wegreed. Hij kon nog op de treeplank springen en den dief dwin gen te stoppen. Eenige politieagenten, die juist passeerden arresteerden den dader, die bleek te zijn een 18-jarige electriciën uit de Cuypstraat. De politie stelt een nader onderzoek in, daar het niet uitgesloten moet worden ge acht, dat nog anderen in het complot zijn betrokken. van, dat een veehouder, woonachtig in de gemeente Mijdrecht, een partij graan had opgekocht, In samenwerking met de plaat selijke politie werd een onderzoek inge steld Het bleek, dat een belangrijke hoe veelheid graan door den veehouder was gekocht tegen een zeer hoogen prijs Zoo. wel tegen den veehouder, den kooper als tegen den graanhandelaar, eveneens woon achtig bij Mijdrecht werd procesverbaal opgemaakt. Had zich met een vriend ook nog aan andere diefstallen schuldig gemaakt De Rijswijksche politie arresteerde op 10 dezer, den 23-jarigen schillenboer M. A. van E. en zijn 18-jarigen vriend W. F. de Z., loopknecht van beroep. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan het stelen van konijnen; de laatste maal waren het er 18 geweest. Bij hun verhoor gaven beiden toe ook in Den Haag een achttal rijwie len te hebben ontvreemd. Zij wehden naar hier overgebracht. De politie heeft en kele fietsen tn hun woning kunnen ach terhalen. De Z. is in betrekking geweest bij een handelaar in boter en kaas, in de van Speykstraat Deze miste sedert December in totaal een 600 boterbonnen, zoodat hij geen voldoenden voorraad meer kon in- koopen. De Z. gaf bij zijn verhoor toe, ongeveer 300 pond boter te hebben ge stolen en deze tegen normalen prijs aan den 47-jarigen caféhouder A. V. te heb ben verkocht, zonder daarvoor bonnen te hebben gevraagd. Dit verklaarde het te kort aan bonnen van den winkelier. De caféhouder, wien heling ten laste is gelegd, is na verhoor door de politie op vrije voeten gesteld. De Z. is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Onder vallende segmenten gekomen en gedood Gistermiddag is op de werf Gusto” te Schiedam, een doodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de 36-jarige J. L. het slachtoffer is geworden. Een aantal segmenten met een totaal gewicht van 6000 k.g. moest per kraan vervoerd worden, doch tengevolge van het draaien van den last knapte de staaldraad af en stortten de segmenten van een hoog te van ongeveer twee en een halve meter omlaag. L. raakte bekneld tusschen een werkbank en een aantal van deze zware stukken en was op slag dood. Wielrijder overreden en gedood Op den hoek van de Leeuwenstraat en het Achterom te Hilversum, is hedenmor gen een wielrijder door een auto aange reden en zeer ernstig verwond. De auto mobilist. zekere S. V. V. uit Hilversum, verleende aan den wielrijder, die op weg was naar het station, geen voorrang. De wielrijder werd gegrepen en tegen den grond geworpen. Nadat een arts van den geneeskundigen dienst eerste hulp had verleend, is het slachtoffer, dat een sche- delbasisfractuur had opgeloopen, naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij direct na aankomst aan de gevolgen is overleden. Het slachtoffer is de 36-jarige musicus M. Kloet, wonende aan de 1ste- Jan van der Heijdestraat te Amsterdam. Omtrent dit aanstaande bezoek der ministers, heeft de heer Ritman, chef van den Voorlichtingsdienst te Bata via, bij herhaling verzekerd, dat het geen politieke beteekenis heeft en dat het dient ter verbetering van het con tact tusschen de Nederlandsche regee- ring te Londen en de autoriteiten te Batavia. De heer Ritman beweerde, dat dit bezoek een gunstigen invloed zou hebben op den voortgang der eco nomische onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië, daar de aanwezigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken een beslissing in diplomatieke aangelegenheden zou vergemakkelijken. De heer Ritman voegde hieraan toe, dat de ministers Singapore of Sydney niet zouden be zoeken. De opmerkingen in ons blad van Donderdag over de wenschelijkheid, magazijnen en winkels in onze stad niet, zooals thans ten deele geschiedt, des Za- terdagmiddags reeds vroeg te sluiten, heb ben blijkbaar aanleiding gegeven toteenig misverstand. Het spreekt vanzelf, dat zij. die hierop aandringen, niet de bedoeling hebben, dat het winkelpersoneel de dupe zou worden. Het gemis Van den vrijen Zaterdagmiddag (en eventueel ten deele vrijen Zaterdagavond) moet natuurlijk worden opgewogen door vrije uren op an dere tijdstippen (vrije voor- of namiddag in de week b.v.). Het sociale belang van de consumenten, van wie velen alleen des Zaterdagmiddags gelegenheid hebben voor inkoopen, staat echter als in dezen het grootste en meest algemeene sociale belang voorop: het sociale belang van het personeel, dat stellig niet verwaarloosd mag worden, moet hierbij worden aange past. Ons zaad koopen we aan een vertrouwd adres. Dan hebben we straks zaad, dat voldoende kicmkrachtig is; dat voldoende kiemenergie bezit d.w.z. dat vlug ont kiemt) en dat vrij is van schadelijke be- standdeelen. We kunnen dan op ons zaad „rekenen’We koopen niet minder dan de hieronder aangegeven hoeveelheden. Wel zouden we iets meer kunnen nemen, want een weinigje te dicht zaaien is iet zoo erg als we dan later, indien noodig. maar op tijd dunnen. Tijdig uitdunnen geeft sterke planten. De hieronder ge noemde zaadhoeveelheden zijn berekend voor 10 m2., dus voor een bed, dat bijv. 120 c.m breed en ruim 8 m. lang is. Nu dan: Uien 20 gr. klimdoperwten en peulen 80 gr., zomerwortelen 20 gr., radijs 50 gr., stamerwten 100 gr., tuinboonen 200 gr„ stoksnijboonen 60 gr., stokslaboonen 30 gr., spinazie, voor een zaaiing eind Maart, 600 gr., eerste helft van April ge zaaid 500 gr., 2e helft April 400 gr stamboonen 80 gr., kropsla 2 gr., voor prei, andijvie, selderij en koolsoorten 1 pakje. Natuurlijk kunnen we later ook prei, andijvie en koolplanten bij een an der koopen. Uit een pakje zaad heeft men later voor zichzelf te veel planten. Daar om kunnen we met 4 of 5 andere men- schen, die ook wat groenten voor zich zelf teelen. afspreken, dat a. een pakje andijvie(zomer)zaad op een klein bedje uitzaait en straks b, c, d en e -van plan ten voorziet. Zoo doet b met prei, c met roode kool enz. Voor we ons zaad gaan koopen, zullen we goed doen een plan te maken, dus voor onszelf vaststellen niet alleen welke soorten groenten we gaan teelen, maar ook terdege rekening houden met de be schikbare oppervlakte; en dit jaar in *t bijzonder een flink gedeelte reserveeren voor winteraardappelen en vooral niet te vergeten voor bruine boonen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is aan den heer J. C. E. baron van Lynden, op zijn verzoek, met ingang van 21 Maart 1941 eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van administrateur, chef van de afdeeling Rijksgebouwen van het departe ment van Financiën en hoofd van den Rijksgebouwendienst en is met ingang van genoemden datum belast met de waarne ming van bovengenoemde functies mr. H F. C. Hardenberg, referendaris bij de afdeeling Rijksgebouwen. De politie te Heemstede, heeft J. F., wonende aldaar, aangehouden, die frauduleus een varken had geslacht en dit verkocht had aan J. I. In diens kelder werd gerookte ham en spek. benevens vleesch in pekel gevonden. Tevens weid J V uit Haarlem aangehouden, die be hulpzaam was geweest bij het slachten. Het vleesch is in beslag genomen en over gebracht naar het slachthuis te Haarlem. Tegen de drie betrokken personen is pro cesverbaal opgemaakt. Voor uien nemen we maar pootuien. Ambtenaren van den centra- Voor enkele centen bij de kweekers te len crisiscontroledienst kregen er lucht Waakhond overmeestert inbreker Donderdagnacht is ingebroken in de meubelzaak van de firma G. Vogelenzang aan de Westzijde te Zaandam. Toen de nachtelijke bezoeker, die langs de dakgoot en door het verbreken van een ruit binnen was gekomen, zich naar het goederenmagazijn wilde begeven, werd hem plotseling een halt toegeroe pen door den waakhond, die daarbij een zóó dreigende houding aannam, dat de man geen voet meer durfde te verzetten. De hond liet den indringer eerst los, toen de politie, die per telefoon gewaarschuwd was, verscheen om den man te arrestee- ren. De eigenaar van de zaak, die uit zijn slaap was gewekt, was zoodanig overstuur, dat hij de brandweer alar meerde, die weldra met spuiten arri veerde. een gedeelte zaaiklaar maken, bedden uitzetten Ze worden Er af gevallen en aan verwondingen overleden De 12-jarige jongen J. W. H. R_. wo nende op het Lorentzplein, was op 14 dezer op de Genestetlaan op een rij dende vrachtauto geklommen, zonder dat de bestuurder dit merkte. De knaap viel er af en kwam met het hoofd op de straat terecht. Hij is naar huis gegaan, doch voelde zich eenige dagen later onwel. Hij werd naar het Juliana-kinderziekenhuis overgebracht, waar hij Woensdag j.l. ten. gevolge van een hersenbloeding is over leden. OPBRENGST van lijstencollecte winterhulp in Groningen De opbrengst van de in de afgeloopen Week te Groningen gehouden lijstencol lecte ten bate van de stichting Winter hulp Nederland, heeft in totaal een be- «rag van 590Q gulden opgebracht. In het op 25 Februari j.l. verschenen persbericht werd reeds in het kort ge wag gemaakt van de op regeling ten aanzien van den varkens stapel. Deze regeling hield in, dat iedere varkenshouder, die varkens boven 60 k.g. in voorraad had, vóór 15 Maart een aan vraag voor een contract moest hebben ingediend voor dat aantal varkens. Deze termijn is thans verlengd tot 1 April a.s. Voor enkele categorieën varkens boven 60 k.g behoeven geen contracten afge sloten te wordendeze varkens dienen echter door een vergunning gedekt te zijn, zoodat ook hiertoe een aanvrage moet worden ingediend In het algemeen zullen deze vergunningen slechts worden uitgereikt voor stamboekbeeren, fokzeu- gen en zeugen bij de biggen, sterzeugen en daarmee door de commissie van toe zicht op de selectiemesterijen gelijkge stelde uitheemsche zeugen, terwijl voor varkens, bestemd voor huisslachting. de daarvoor uitgereikte vergunning vol doende is Op grond van de machtiging, hem ver leend in art 1 der Verordening van den Rijkscommissaris betreffende de straf baarheid van handelingen tegen militaire of politioneele verordeningen van 7 Fe bruari 1941 („Verordeningenblad" No. 82) heeft de commissaris-generaal S.S. briga- deführer Rauter officieel medegedeeld 1 (a) Het is verboden op openbare wegen, straten en pleinen of andere voor het publiek toegankelijke plaatsen slag- of steekwapenen bij zich te dragen (b) Slag- of steekwapenen in den zin dezer bekendmaking zijn wapenen, die naar hun aard bestemd zijn, door ermee te slaan, te stooten of te steken, verwon dingen te veroorzaken. 2 (a) De op grond van de wet van 9 Mei 1890. houdende verbodsbepalingen met betrekking tot het dragen van wa penen, uitgereikte machtigingen tot het bij zich hebben van bedoelde wapens en andere verordeningen, welke met deze bekendmaking in strijd zijn, treden tot nader order buiten werking. (b) UiNezonderd van de onderhavige bepalingen zijn de leden van de Duit sche Weermacht, de S.S., de politie en de in het bezette Nederlandsche gebied zich bevindende personen, die behooren tot het Duitsche bestuur en tot Duitsche takken van dienst. Ook de bepalingen, welke betreffen de bewapening en uit rusting van hen, die in Gienst zijn van de Nederlandsche overheid, blijven van kracht. 3. Handelingen, in strijd met deze be kendmaking, zijn overtredingen en wor den gestraft met hechtenis tot 6 maan den en geldboete tot 1000 gulden of met één dezer straffen, voor zoover niet een hoogere straf kan worden opgelegd op grond van andere bepalingen. 4. Deze bepalingen treden in werking op den dag harer afkondiging Particuliere auto's komen voorloopig niet in aanmerking Het is al weer eenige maanden geleden, dat een auto met een generator een cu riositeit was. waarnaar de voorbijganger op straat met belangstelling en verwon dering keek. Wij zijn er aan gewend ge raakt, ze behooren tot het stadsbeeld Zoo ging het ook met de aanvragen. Men wilde er eerst niet aan. aangezien men er niet mee op de hoogte was. ..Wat de boer niet kent, dat eet hij niet.” zou men kunnen zeggen Dit wantrouwen ver dween geleidelijk, met het gevolg, dat de Rijksverkeersinspecties een groot aan tal aanvragen tot een rijvergunning kre gen. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat momenteel een vijfduizend auto’s van een generator voorzien zijn. In de toe komst zal dit getal aanzienlijk hooger worden, aangezien er nog regelmatig ver gunningen uitgereikt worden. Turf en anthraciet zijn in voldoende mate in ons land aanwezig, zoodat er geen vrees be hoeft te bestaan, dat er gebrek aan brandstof voor de generatoren zal ko men. Zij worden voortdurend beter en zonder overdrijving kan gezegd worden, dat de nieuwe constructies de kinderziek ten te boven zijn Behalve stationnaire en auto-genera- toren heeft men sinds eenigen tijd ook generatoren op schepen gemonteerd. Voorloopig nog op bescheiden schaal. De resultaten, die men met deze sche pen heeft opgedaan, zijn zeer gunstig te noemen zoodat dit probleem in de naaste toekomst met kracht zal worden aangepakt Gebleken is, dat niet alleen kleine, maar ook groote schepen op generatoren kunnen varen. De aan- schaffingskosten vinden een tegenhan ger in de lagere exploitatiekosten, aan gezien turf en anthraciet goedkooper zijn dan olie en benzine Wat betreft het toekennen van vergun ningen voor auto’s vernemen wij. dat mo menteel de dieselauto’s, die nog een rij vergunning hebben, voorgaan bij de aan schaffing var generatoren. In het alge meen krijgen natuurlijk bedrijven, die zich bezig houden met het vervoer van levensmiddelen en grondstoffen, eerder een vergunning dan andere. Men houdt daarbij geen rekening met de grootte der bedrijven Voorloopig komen particuliere auto’s niet in aanmerking, enkele, die voor bepaalde diensten aangewend wor den, uitgezonderd. Er zijn nog te veel vrachtauto’s en bussen, die omgebouwd moeten worden. In andere landen, Frank rijk bijvoorbeeld, neemt men proeven met plantaardige producten, o.a. met alcohol. In den vorigen oorlog werd in ons land wel spiritus, vermengd met benzine, aan gewend. Naar wij vernemen, is het niet mogelijk in ons land plantaardige oliën te gebruiken als brandstof, aangezien deze niet in voldoende hoeveelheden te win nen zijn uit de inheemsche planten. Dezer dagen werd een hoeveelheid van ruim 140 k.g. thee uit een winkel van de Gruyter te Utrecht gestolen. Het onvermoeide opsporingswerk van de recherche werd beloond door de arrestatie van vijf personen, die bij dezen diefstal betrokken zijn. Eerst werden de twee da ders: een 27-jarige chauffeur en een 28-ja- rige fabrieksarbeider aangehouden, waar na twee handlangers en de heler gear resteerd werden Er kwam aan het licht, dat de daders, die den weg in den winkel goed kenden, zich toegang hadden verschaft aan de achterzijde van de zaak. Nadat zij een hoeveelheid thee hadden weggenomen, stelden zij zich eenigen tijd verdekt op. Een passeerenden aapjeskoetsier verzochten zij hen te ver voeren naar de woning van een hunner. De meegenomen hoeveelheid thee ver tegenwoordigde een waarde van 1700. De dieven begaven zich dienzelfden avond naar een café in de buurt, waar zij een afspraak hadden gemaakt met een thee handelaar, die den voorraad van hen kocht. Deze handelaar Jjad op zijn beurt een handlanger, die er voor zorgde, dat de thee clandestien aan den man werd ge bracht. Zijn klanten kochten de thee voor een hoogen prijs en natuurlijk zonder bon. De aapjeskoetsier werd voor het ver voeren van de thee telkenmale ingescha keld. Toen de politie de lucht van deze zaak kreeg en hier en daar huiszoekingen ver richtte, namen de dieven de wijk naar Den Haag, doch hun vertrek naar de resi dentie was slechts uitstel van executie, want binnen vierentwintig uur had de Utrechtsche recherche, in samenwerking met de Haagsche politie, de vijf mannen te pakken. Het is niet onwaarschijnlijk.dat meer arrestatie zullen volgen. Het groot ste deel van de hoeveelheid thee is achter haald. Een sigarenwinkelier te dezer stede had aan een 42-jarigen vertegenwoordi ger geld verstrekt voor den aankoop van een partij van 75.000 sigaretten van En- gelschen en Amerikaanschen oorsprong, die bij het publiek zeer gewild zijn. De bedoeling was de sigaretten tegen den dubbelen verkoopsprijs aan den man te brengen. Op het moment, dat de trans actie zou plaats vinden, greep de politie in en hield beiden aan. terzake van over treding van het Prijsbeheerschingsbesluit Na verhoor is het tweetal weer op vrije voeten gesteld. De in beslag genomen si garetten zijn ter beschikking van den inspecteur van de Prijsbeschikking ge steld. voorkeur aan rijen. Na het breedwerpig zaaien moet men het zaad inharken. Zeer licht. Het vereischt een geoefende hand, anders komen de zaden op verschillende diepte te liggen. Ergoongelijke kie ming ongelijke opkomstongelijk ge was. Daarbij komt nog bij het inharken moet het zaad regelmatig verdeeld op het bed blijven liggen en in een breed werpig gezaaid gewas kan men later het onkruid niet met de schoffel bestrijden, wat wel kan als het gewas op rijen is gezaaid. Zaaien op rijen Met een puntig stokje de geultjes maken. Telkens wat zaad tusschen duim en vinger nemen. Op ge lijke afstanden (ongeveer) in het geultje laten vallen. Geultjes overal even diep. Beter gezegd ondiep. Geul na het zaaien dicht maken met achterkant van de hark Na elke zaaiing (breedwerpig of op rijen) de aarde licht aandrukken met achterzijde van een platte schop oi spade Niet te hard slaan. Zaadjes wor den dan aan alle zijden door aarde om sloten en het bovenste aardlaagje blijft tamelijk vochtig. Een losse bovenlaag droogt te snel uit. Vooral in het voor jaar met zijn hooge droge winden Het zaad van worteltjes (gele peen) is nog al harig. Daarom wrijven we dat voor het zaaien tusschen de handen. De zaadjes zitten op kluwentjes 2 of 3 bij elkaar. Door het wrijven komen ze los van elkaar haartjes gaan er af. De aarde kan de zaadjes nauwer omsluiten. Worteltjes-zaad ontkiemt niet vlug. Diarom te voren vaak met wat vochtig zand gemengd. 3 5 4 dagen in verwarmd vertrek voorgekiemd. Zand vochtig hou den. Voor het zaaien met droog, wit zand mengen. Dan kan men ook mooi zien waar het zaad bij het zaaien neer komt. Dit mengen met droog zand wordt vaak gedaan bij donker gekleurde zaden. Ook bij fijn zaad. De massa wordt groo- ter en is beter te verdeelen over het bed. Goed er voor zorgen, dat geen zaden onbedekt blijven liggen. Dat lokt vogels aan. Komen die toch op het bed af, dan 5 c.m. boven de oppervlakte zwart naai garen in allerlei richtingen spannen. Ook kan men door het zaad een half thee lepeltje roode menie mengen. Dit is poe der, bij iederen schilder te bekomen De vogels schijnen dat roodgekleurde zaad niet te willen. Voor spinazie neemt men met het oog op de vogels liever scherp dan rond zaad. Spinazie, kropsla, postelein, zomerwortelen, kunnen Verdronken Uit de Nieuwe Kade te Utrecht fs lijk opgehaald van den 54-jarigen G. K. De man, die egen vaste woonplaats had, werd sinds eenigen tijd vermist. Hij is, vermoedelijk door de duis ternis misleid, te water geraakt. Men heeft ons van bevoegde zijde op merkzaam gemaakt op een geval van on juiste voorlichting, als voorbeeld van on betrouwbare propaganda. Door de Engel- sche radio zou n.l. zijn meegedeeld, dat in het bezette Nederlandsche gebied de op richting van Nederlandsche oorlogsmonu menten door de Duitsche autoriteiten zou zijn verboden, terwijl de opschriften op grafsteenen aan de goedkeuring van die autoriteiten zouden zijn onderworpen. De waarheid is, dat zulk een verbod in het geheel niet bestaat en dat voor de op richting van bedoelde monumenten de toestemming noodig is van den secreta ris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, een Neder landsche instantie dus. De bedoeling hier van is, naar ons werd verklaard, schen ding van het natuurschoon en onge- wenschte versplintering van krachten te voorkomen. en treden de losse aarde er tusschen met de klompen wat plat. Dan ligt de pad- oppervlakte wat lager dan die van 't bed. Lengterichting van het bed graag Noord- Zuid; als we dan de gewassen op rijen teelen, worden ze aan beide zijden een gelijken tijd door de zon beschenen We maken alleen dat gedeelte van den tuin zaaiklaar, dat we direct gaan bezaaien. En daarmee beginnen we. als de boven ste grondlaag zoo ver is gedroogd, dat bij 't hakteen en harken hoegenaamd geen aarde aan de hak of harktanden blijft plakken Elk bed moet, voor we ’t gaan bezaaien, goed los gehakt en geharkt worden. Aarde fijn verkruimelen. De teere worteltjes en stengeltjes van de pas ontkiemde zaden moeten straks gemak kelijk door de fijnkruimelige mulle aarde kunnen dringen. Oppervlakte van het bed mooi gelijk, ’t Zaaien gaat dan gemakke lijk. De zaden komen even diep te liggen. Na ’t zaaien de bedoppervlakte weer mooi effen maken. Dan gaat het oogsten, b.v. snijden van spinazie, later weer gemak kelijk Elk zaad heeft om te kiemen noodig: warmte, lucht en vocht. De eerie zaad- soort behoeft een hoogere temperatuur om te kunnen ontkiemen dan de andere (minimum temp.). Daarom kunnen we radijs, spinazie, erwten en peulen reeds eind Maart zaaien in den vollen grond, maar wachten we met het leggen van boonen tot begin Mei, met komkommers tot na half Mei. Zoo is ’t ook met de verschillende soorten bloemzaden ten voorbeeld Het vaderland van de Oost- indische kers is Zuid-Amerika. Daar groeit ze in ’t wild; van daaruit is ze in dertijd naar Holland overgebracht. ’t Is duidelijk, dat het bij ons alleen in de zomermaanden maar juist warm gepoeg is voor een plant, die eigenlijk ‘in Z. Amerika thuis hoort. Dus alle zaden van uit Zuidelijke streken geïmporteerde planten pas half Mei zaaien. Gelukkig staat bijna altijd de zaaitijd vermeld op het zakje, waarin de handelaar het zaad aflevert Daar houden we ons dus aan. Omdat het zaad voor ontkieming lucht behoeft, zaaien we niet te diep. Vaak wordt er te diep gezaaid. Als in het alge meen het zaad wordt gedekt door een aardlaagje dat 2 5 3 maal zoo dik is als het zaad zelf, is dat voldoende. In bij zondere gevallen moeten we van dien algemeenen regel afwijken. Erwten leg gen we wat dieper. Boonen (in Mei ook Mede omdat in Mei het bovenste aardlaagje te droog is. En het zaad heeft voor zijn ontkieming vocht noodig. Dus leggen we de boonen zoo diep, dat ze in vochtige aarde rusten. Dieper dan noo dig is nooit zaaien Want hoe dieper in den grond, hoe minder lucht. Als vocht en warmte twee factoren zijn, waaraan voldaan moet worden om het zaad te doen ontkiemen, weten we meteen, dat als we zaad willen bewaren, we het een droge koele plaats moeten geven. We kunnen op twee manieren zaaien Breedwerpig en op rijen. Breed werpig ishet zaad zoo gelijkmatig mogelijk over de heele bedoppervlakte verdeelen. Dit doen we vaak met poste lein, spinazie en veldsla. Wij geven de Wederom heeft een zekere mate van onvoorzichtigheid van bakfietseigenaars tot gevolg gehad, dat boter, eieren en vet van deze vehikels zijn gestolen. Het ergst gedupeerd is een boterhandelaar uit Zoe- termeer, die een bakfiets in de Isingh- straat eenige oogenblikken onbeheerd liet staan. Toen hij terugkwam waren 40 k.g. roomboter. 60 k.g. margarine en 250 eieren verdwenen. Van een bakfiets, welke onbeheerd op de Soestdijkschekade stond, werden 5 k.g. boter, 3 k.g. margarine en eenige pakjes vet ontvreemd. De geneeskundige dienst bracht gister middag naar het Roode Kruis-ziekenhuis den 10-jarigen jongen P. J., wonende in het Pluvierhof, die in de Vlielandsche- straat op een afdakje was geklommen en hiervan was afgevallen, tengevolge waar van de knaap een hersenschudding had bekomen. DOBBELAARS OP HET ORANJEPLEIN Het komt op het Oranjeplein nogal eens voor, dat er gedobbeld wordt door men- schen, die meestal niet over veel contan ten beschikken Ook de politie was achter dit strafbaar feit gekomen Gistermiddag heeft zij ingegrepen en den 24-jarigen kel ner E. v R die als bankhouder fungeerde aangehouden. Hij was in het bezit van eenig geld en dobbelsteenen. Een slotgracht uit de negende eeuw tie opgravingen vanwege het Rijks- museum van oudheden te Leiden, onder lefeing van den conservator van dit mu seum. dr. W. C. Braat, te Middelburg ondernomen, hebben thans tastbare re sultaten opgeleverd. Steunend op histo- risch-topografische studiën van Dom misse, later op een breedere historische basis gesteld door prof. Huizinga, meen de dr. Braat den oorspronkelijken burcht, welke de kern en de oorsprong van het oude Middelburg is geweest, omstreeks het midden van de 9de eeuw te moeten dateeren. Immers, Huizinga had reeds op den volkomen analogen aanleg van de burchten Middelburg en Souburg gewezen en bij een onderzoek twee jaar geleden door dr. Braat te Souburg ingesteld, voerden de scherven- vondsten met volkomen zekerheid tot deze dateering. Door de verwoesting van een groot gedeelte van de kern der óu'de stad Middelburg, was thans een unieke gelegenheid geboden, om een we tenschappelijk onderzoek met de spade in te stellen. Toch was dr. Braat in den aanvang niet erg optimistisch ten aan zien van het te verwachten resultaat. De bodem der stad is vrijwel overal tot op groote diepte doorwoeld door den b !w van kelders en fundeeringen, Uclke dateeren van de vroege middel eeuwen tot op onzen tijd. Een strook, waar men hoopte nog de minste storin gen aan te zullen treffen, werd gevon den. rechthoekig op de Noordstraat te genover den zijgevel van het Stadhuis. Hier werd een lange en diepe geul ge graven. Evenwel, ook daar bleken mid- deleeuwsche muurfundamenten nog tot bijna vier meter diepte in den grond te zitten. Toch mocht het gelukken in de diepte nog een profiel te vinden van het onderste gedeelte van den wal en van de gracht. De wal, opgeworpen van zand, met een kleilaag er tegenover aan Öe ®5achtzijde, en de ingraving van de gracht, gevuld met veen en zwarten moddergrond, teekenden zich duidelijk in de wanden van de sleuf af. Achter de voormalige huizen aan de Noordstraat, werd de andere oever van de gracht op dezelfde wijze gevonden. Dit bevestigt de theorie van Dommisse, gebaseerd op de grens tusschen de oorspronkelijke pa rochies, dat de gracht geloopen zou heb ben langs de achterzijde van de huizen ®a9 de Lange Delft en de Noordstraat. Inderdaad, de gracht was niet minder dan ongeveer 42 meter breed en besloeg de geheele terreinstrook tusschen den wal (welke den cirkel vormde, waarvan in de straat, welke nog altijd den naam ,,de Wal” draagt, nog een stukje be waard is gebleven) en de achterzijde van de huizen aan de St. Pieterstraat, Langedelts, Noordstraat en Wagenaar- straat. Onder een huis, dat heeft ge staan op den hoek van den Wal en de Kapoenstraat en waarvan de kelder toe vallig niet diep lag, werd nog een stukje van het oorspronkelijke Karolingsche niveau aangetroffen, een woonvlak, waarin resten van huttenleem, een af- valplek met mosselschelpen en. als wel kome dateering, een scherf van een 9e eeuwsche reliefbandamfora en enkele scherven van vroeg, zoogenaamd Pings- dorfer. aardewerk werden gevonden. Het opgravingswerk zal nog geduren de de volgende week worden voortgezet Van de zijde der autoriteiten werd de grootste medewerking ondervonden. In de eerste plaats moeten in dit verband genoemd worden ir. Ringers, algemeen gemachtigde voor den Wederopbouw, mr. dr. j. van Walré de Bordes, bur gemeester van Middelburg en W. N. A. van Es, leider der opruimingswerk zaamheden, terwijl de archivaris van Middelburg, dr. W. S. Unger, zijn groote kennis van de geschiedenis en de oude topografie der stad ten dienste stelde. Binnen het kader van een inspectietocht door de provincies Zuid- en Noord- Holland bracht de commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken bij bet Rijkscommissariaat. minister dr. Fischböck, ook een bezoek aan de Maastunnel in Rotterdam. Hij kon zich daarbij van het voortschrijden van werkzaarriheden Overtuigen, welke opening van de Maastunnel voor algemeene verkeer nog dit jaar met zeker heid doet verwachten. |pee te zenden. Bij het orgaan der bare arbeidsbemiddeling kan men verder gewenschte inlichtingen krijgen radijs, we 2 of 3 keer zaaien met tusschenpoozen van 3 weken. Uien verlangen flink bemesten grond kunstmest of anders moeten ze komen op een plaatsje, dat vorig jaar flink wat stalmest kreeg. In geen geval ver- sche stalmest geven aan uien. Ook niet aan worteltjes. Dan zouden ze „worm stekig” worden. In onderling overleg is door het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en het Rijksarbeidsbureau een regeling getroffen, zoodat thans nieuwe kleeren kunnen worden verzon den naar in Duitschland, België en Fiankrijk werkzaam zijnde Nederland sche arbeiders. Men dient daarvoor bij hst orgaan der openbare arbeidsbemidde ling in zijn woonplaats een verzoek in wr verkrijging van een uitvoermachti- tfing. Het orgaan int 0.50 van den aan vrager en stelt zich rechtstreeks in ver binding met het crisis uitvoer bureau. Na ontvangst van de machtiging Zendt het orgaan deze aan den aanvrager toe. Daarna kan men overgaan tot verzen ding van de kleeren. Naar Duitschland 'Doet de verzending per pakketpost ge schieden. naar België en Frankrijk zal van de Nederlandsche spoorwegen ge bruik gemankt moeten worden. De af zenders moeten er vooral aan denken de Machtiging tot uitvoer mét de goederen open alle ver winteraardappelen en vooral niet te Als nu de tuin geheel gespit is en het met de afwatering in orde is gaan we Dus de 120 cm breed Maken we ze breeder, dan kunnen we later staande in ’t pad tusschen de bedden, 't midden van het bed niet ge makkelijk bewerken. Smaller worden ze ook niet; dit zou onnoodig verlies geven van beteelbare oppervlakte. Immers, hoe smaller de bedden, hoe meer paden; en elk pad moet minstens 30 c.m. breed zijn 30 cm. is ongeveer de gemiddelde leng te van een mansvoet. In zoo’n pad kun nen we dus juist staan. Om den tuin een net aanzien te geven, maken we de paden kaarsrecht. We diepen de paden liefst niet uit. maar maken aan weers zijden var 't geprojecteerde pad een geultje, juist zichtbaar, of we spannen twee einden touw op 30 cm. van elkaar

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 17