I I I Het bombardement Plymouth van Concentratie den productieslag voor Nederlandsche Arbeidsdienst voor Mo. 17832. I Zaterdag 22 Maart. I f VERDUISTEREN HEDEN EN TOEKOMST Geweldige vlammenzee convooi Dr. F. E. Posthuma met algemeene leiding belast Geslaagde aanval Britsch 1 I Zware Duitsche oorlogs schepen in actie De Duitsche actie ter zee Heden 1 van 7.56 uur n.m. I 1 tot 7.38 uur v.m. Morgen 1 van 7.57 uur n.m. 1 tot 7.35 uur v.m. i t s I I I I i 1 Twee OP Theepriji verhoogd GRAF GROTE OVER DE TAAK VAN DEN BOERENSTAND - Munitievoorraden tot ontploffing gebracht Voorburg heeft 30.000 inwoners Wk ?fe.. 5 5 en twintig Engelsche vracht schepen vernietigd Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Italiaansche aanval op Prevesa Heldhaftige tegenstand der Italianen bij Keren t Deewsie ■oe^exi-teidsters zijn aangekomen m het nieuwe kamp, d^vow malige-vofltsheogesch^l „Dier^n'dAal’’ te Markeioo (Holland) I Ziekenvervoer by nacht: f No. 773503 L 1 V Prinsregent Paul voert besprekingen Verdere Duitsch-Turksche gedachtenwisseling Maan: 22 Maart onder 2.28 5 ft uur nam. 23 Maart op 5.36 n. I v.m.; onder 3.33 nur nam.; g 24 Maart op 6.07 uur v.m.; ft onder 4.38 uur nam. Havenstad in Zuid-Engeland gebombardeerd Opnieuw zware Engelsche verliezen Nachtdienst dokters: No. 394920 l I HAAGSCHE COURANT PRUS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: uitgevoerd. De neergeworpen welke stelselmatig op mili- in correspondent van Kerryado” en „Gulfoss” tot 9 In aansluiting daarop Installatie van dr. Posthuma sf 7 Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 et van de hoogere kosten, die den langeren duur van den opslag met zich meebracht, aldus het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren. Twee cent per half ons, Met ingang van 20 Maart is de detail prijs voor thee met /0.02 per half ons 'W S ft s A ft A 8 ft V -X**-. 'z- Nauw contact In aansluiting daarop wendde graat Grote zich tot den directeur-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij en wees er op, welk een waarde volle voltooiing van het werk van het de partement ter opvoering van de productie bereikt wordt door eenvormige ondersteu ning van alle landbouworganisaties. Hier uit groeit de verplichting van het departe ment zich, tot volledige vervulling van zijn verantwoordelijke taak, te bedienen v»n den steun van de organisaties en ’t noodza. kelijke contact voortdurend in stand te houden. Want juist het beroep van den boer vereischt in zeer sterke mate een vruchtdragende wederz^dsche wisselwer» king tusschen de practijk en de regee- ringsinstanties. sariaat de volgende bijzonderheden mee- verhoogd. Deze yerhooging is het gevolg gedeeld. Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna iedere regel meer 50 et. Reclames 95 et. per regel. Bewijsnummers 5 et fr. p. post 10 et. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 et; Dienstaanbiedingen 75 et Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 et meer. Omtrent de taak dezer belangrijke commissie en de bedoelingen, welke bij den Rijkscommissaris voorzaten, toen hij het besluit tot haar vorming nam, zijn In opdracht van den Rijkscommissaris heeft de Landesbauernführer Graaf Grote op 21 Maart 1941 aan oud-minister dr. Posthuma het besluit van den Rijkscom missaris overhandigd en hem nadrukkelijk gewezen op de nauwgezette naleving zijner bevoegdheden. De installatie van den oud-minister vond plaats in tegenwoordigheid van directeur- generaal dr. Roebroek, van het ministerie voor Landbouw en Visscherij en de voor zitters der vier landbouworganisaties. In een inleidende rede wees Graaf Grote er op, dat de voornaamste taak van den Nederlandschen boerenstand daarin gele gen is, dit jaar uit eigen kracht zooveel mogelijk bij te dragen tot de voeding van het Nederlandsche volk. Bij alle werk zaamheden inzake voedingszekerheid dek ten zich de belangen van het Nederland sche volk met die der bezettende macht. Van de zijde der regeering zijn intensieve maatregelen getroffen tot het bereiken van het gestelde doel, Maar de met de grootste vakkennis getroffen maatregelen van den Staat behoeven, willen zij hun volle effect bereiken, den intensieven Het is voor iederen Nederlander, welke opvatting hij ook moge zijn toe gedaan, van groot belang, zich te reali seren hoe men zich aan Duitsche zijde de beoogde samenwerking van de beide landen, Duitschland en Nederland, denkt. Het is toch zóó, dat ieder, wien het lot van zijn land ter harte gaat, den feitelijken toestand onder de oogen moet zien en niet, op fatale struisvogelmanier, den kop in het zand mag steken. In zijn te Amsterdam onlangs gehouden rede heeft de Rijkscommissaris een na dere opheldering gegeven, waarop wij nog even het licht moeten laten vallen. In verband hiermede werden in de rede verscheidene zakelijke onderwer pen genoemd, zooals de industrie, de landbouw, de wederopbouw, de arbeids dienst, enz. Men heeft daarover uitvoe rig in het verslag kunnen lezen. Hedenmorgen te II uur is ter gemeente secretarie te Voorburg de 30.000ste in woonster ingeschreven. Het Is een meisje, het dochtertje van A. v. d. Greft en M. v. d. Greft-Molendijk, wonende van Gaas- bekestraat 42. Bij deze bijzondere gelegen heid fungeerde als ambtenaar van den burgerlijken stand de burgemeester van Voorburg, dr. J. A. Neder- bragt, die den gelukkigen vader de feli citaties van het gemeentebestuur over bracht en hem een spaarbankboekje met f50 overhandigde. Naar het D.N.B. verneemt, hebben zware Duitsche vlootstrijdkrachten groote successen gemeld na een uitge breide operatie op den Atlantischen Oceaan. Over deze successen meldt het D.N.B. nader, dat in het Noorden van den At lantischen Oceaan gewapende Britsche koopvaardijschepen met een inhoud van 116.000 b.r.t. vernietigd zijn. Achthon- derd overlevenden zijn door de Duitsche slagschepen opgenomen. Verklaring van dr. Posthuma In aansluiting op de uiteenzetting van graaf Grote verklaarde oud-minister dr. Posthuma, dat hij de opdracht van den Rijkscommissaris aangenomen heeft om dat hij daarmede als Nederlander ae ba. langen van zijn volk het best meent te dienen. De voorzitters der vier organisaties ver zekerden, dat zij de noodzakelijkheid van een constructieve samenwerking in het belang van het Nederlandsche volk inzien en zegden hun loyale medewerking toe Graaf Grote wenschte oud-minister dr. Posthuma geluk met de hem verstrekte opdracht en sprak, terwijl hij afzonder lijk van al de aanwezige heeren afscheid nam, de hoop uit, dat hun loyale samen- werking met succes zou worden bekroond. Met betrekking tot den aanval op de oorlogshaven Plymouth, na Portsmouth het belangrijkste steunpunt van de Brit sche vloot in Zuid-Engeland, deelt het D.N.B. nog mede, dat deze bij uitste kend zicht door sterke_gevechtsafdeelin- gen werd bommen, taire- en andere voor den oorlog belang rijke doelen vielen, leverden een prach tig succes op. Talrijke groote en klei nere branden laaiden op. Over een oppervlakte van ongeveer 4 vierkante kilometer woedde een geweldige vlam menzee. Door het inslaan van zware bommen werden arsenalen van de Brit sche marine en kadeinstallaties in puin gelegd. Het voornaamste ravitaillee- ringsdepót van de Engelsche marine stond in lichterlaaie. Talrijke ontploffin gen, welke door de neergeworpen bom men ontstonden, duidden erop, dat mu nitievoorraden in de arsenalen tot ont ploffing waren gekomen. Verscheidene vrachtschepen dreven brandend in de haven. Te oordeelen naar alle tot dusver ont vangen berichten, heeft deze krachtige aanval zeer ernstige vernielingen aan gericht, zoodat, evenals Portsmouth, ook deze Britsche oorlogshaven zijn ka rakter van vlootsteunpunt in aanzienlijke mate heeft verloren. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebbep gisteren in de omgeving van Kreta een krachtig beveiligd Britsch convooi aan gevallen, dat uit verscheidene gewapen de vrachtbooten bestond. Hierbij werd een groot tankschip van het modernste type van 10 a 12.000 brt. door een vol treffer vernietigd. De tankboot stond enkele minuten na het uitwerpen van de bom in vlammen. Een koopvaarder van omstreeks 8000 brt., kreeg midscheeps een bomtreffer van het zwaarste kali ber. Na een hevige ontploffing brak het schip in twee stukken en werd enkele minuten na den aanval in zinkenden toe stand waargenomen. Een ander schip van ongeveer 6000 brt. vloog na een op het achterdek in brand sterke rookontwikkeling Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr, 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Malta weer aangevallen De speciale correspondent van Stefa- ni meldt van het luchtfront, dat een for matie bommenwerpers van het Duitsche vliegercorps, geëscorteerd door Ita- liaansche jachtvliegtuigen, gisteren een aanval heeft ondernomen op de haven La Valletta op Malta, ondanks het felle optreden van den luchtafweer van den vijand. Een Britsche torpedobootjager kreeg voltreffers van bommen van groot kaliber. Een speciale verslaggever van Stefanl meldt, dat een eskader Italiaansche bom menwerpers gistermorgen een zeer zwa- ren slag heeft toegebracht aan de belang rijke Grieksche basis Prevesa, een han dels- en marinehaven aan de Westkust welke door haar strategische ligging de voornaamste basis is geworden voor de ravitailleering van den vijand. Tientallen tonnen ontploffingsstoffen werden over Prevesa uitgestrooid, waar door de havenwijk in verwarring werd gebracht en opslagplaatsen werden ver woest. Ontzaglijke hevige branden woed den in de geheele havenwijk. Nadat de bommenwerpers hun taak hadden volbracht, keerden zij behouden in perfecte formatie naar hun basis te rug. De branden waren op grooten af stand zichtbaar. steun van iederen boer. In dit verband is het noodig, dat de bestaande landbouwor ganisaties zich meer en meer doordrongen voelen van haar plicht tot acitieve mede werking. Deze medewerking moet om tot volledige kracht te komen, naar een ge concentreerd plan worden opgebouwd. Volgens deze grondstelling is de com missie door den Rijkscommissaris samen gesteld. Bij de benoeming van oud-minis ter dr. Posthuma hebben diens groote er varingen van den wereldoorlog af tot op den jongsten tijd toe, doorslag gegeven. Graaf Grote sprak de hoop uit dat d« maatregelen van den Rijkscommissaris bij alle landbouworganisaties het juiste be grip zouden vinden en als oproep tot ge- meenschappel ijken arbeid en tot het bijleg gen van alle, in zware tijden onnoodige oneenigheden zouden worden opgevat. De veetoevoep Graaf Grote herinnerde aan den, op verlangen van den Rijkscommissaris. door het departement van Landbouw aan de organisaties gerichten oproep, zooveel ma. gelijk te zorgen voor een regelmatige® veetoevoer ter verzekering van de binnen, landsche behoefte. Daarmee is het ge. wenschte resultaat niet bereikt, zoodat de directeur-generaal van de voedselvoorzie ning tot het nemen van dwangmaatregelen is moeten overgaan. Daar moeilijke tijde® immer de proef steen zijn voor de waarde van mannen en organisaties, wordt, als gevolg van de groote beteekenis van deze opdracht, het slagen of het falen beslissend voor de be staande organisaties en haar leiding. Bij besluit van 19 dezer heeft de Rijkscommissaris in het bezette Neder landsche gebied een commissie be noemd, met de bedoeling, dat deze werkzaam zal zijn ter versterking van de ambtelijke instanties voor de voed selvoorziening en ter concentratie van de landbouworganisaties, welke de ambtelijke lichamen van advies dienen of op andere wijze ter zijde staan. Dr. F. E. Posthuma is door den Rijks commissaris belast met het voorzitter schap dezer commissie, waarin o.a. zit ting hebben de presidenten van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, den R.K. Ned. Boeren en Tuindersbond, het Nederlandsche Agrarische Front en het Nederlandsche Landbouwcomité. ons op de dagelijksche persconferentie door dr. Grünewald van de landbouw kundige afdeeling van het Rijksc.ommis- '>r. 1 ..Göteborgs Posten” meldt in een be richt uit Londen, dat de Italiaansche troe pen zich bij Keren met ware doodsverach ting verdedigen. Zonder acht te slaan op de offers, zoo schrijft de correspondent, houden de Italianen de verdediging van hun stelling in stand. Slechts langzaam wijken zij in de richting van hun achter- waartsche stellingen. „Nya Dagligt Alle- handa” meldt in een bericht uit Londen, dat het den voor Keren strijdenden Schot- schen troepen pas na zware bombarde menten door artillerie en vliegtuigen is gelukt, een stelling te veroveren. De En gelsche artillerie deed eerst een hagel van granaten op de Italiaansche stellingen neerkomen. In tegenstelling tot de En gel schen, zouden de Italianen bij de ge vechten geen vliegtuigen hebben ge bruikt. Dr. Seyss Inquart heeft voorts herin nerd aan zijn verklaring op 26 Juli j.l. in een hier ter stede gehouden rede, „dat de politieke wilsvorming een zaak van de Nederlanders is, doch dat wij Duitschers ons al naar den uitslag van deze wilsvor ming ons standpunt zullen voorbehouden en dat wij - in geen geval zullen dulden, dat ooit toestanden terugkeeren, die weer tot een tienden Mei 1940 zouden kunnen leiden”. ,,De vrijheid van politieke beslissing, die daarmee aan de Nederlanders is gegeven, gal slechts in zooverre beteekenis hebben, als de houding, die de Nederlanders in dezen besiissenden strijd van het Duit sche volk voor de toekomstige vorming van Europa aannemen, den doorslag zal geven bij de bepaling van de plaats der Nederlanders in de toekomst”. Tevoren had hij reeds herinnerd aan zijn oproep bij de instelling van het Rijkscom- missariaat, waarbij den Nederlanders vooral werd verkondigd, „dat zij hun land en hun vrijheid voor de toekomst in vei ligheid vermogen te stellen, indien zij de taak, die uit het gemeenschappelijke lot voorkomt, zullen vervullen” Wat het heden betreft zei de Rijkscom missaris te Amsterdam ten aanzien van de politieke wilsvorming o.m.: „Ik geloof ech ter te kunnen zeggen, dat in dit land, als men in aanmerking neemt, dat het toch bezet gebied vlak bij het vijandelijke front is, een waarlijk ongeloofelijke vrijheid voor politieke activiteit bestaat”. En verder: „Het is derhalve ook niet juist, als de een of ander beweert, dat hier politieke bewegingen hun bestaan leiden op de punten van de Duitsche bajonetten. Een dergelijke bewering getuigt van gron dig gebrek aan kermis van de doeltreffend heid der Duitsche bajonetten. Indien wij namelijk inderdaad de bedoeling hadden hier een politieke beweging onder bescher ming der Duitsche bajonetten en met hun hulp te forceeren, dan zou er binnen wei nige weken in dit land in het geheel nie mand meer zijn, die het slechts kon of zou wagen in woord of geschrift of metterdaad een eenigszins oppositioneele houding te genover deze zoogenaamd geprotegeerde beweging aan te nemen”. „Nog steeds geldt aldus dr. Seyss- Inquart in het verdere verloop van zijn rede o.m. dat wij den Nederlanders geen politieke overtuiging willen opdrin gen”. En hij verzekerde, dat de politieke strijd in Nederland zijn loop zal nemen, voor zoover de bezettende mogendheid dit kan toelaten met het oog op de nood zaak tot handhaving van de orde in dit land. „Ik zelf geloof zoo voegde dr. Seyss- Inquart hieraan toe dat de Nationaal- Socialistische Beweging in steeds klaar der begrip voor haar politieke taak en beteekenis in toenemende mate haar be moeiingen er steeds meer op zal richten om iederen Nederlandschen volksgenoot afzonderlijk van de juistheid van de po litieke idee van het nationaalsocialisme voor het welzijn van het Nederlandsche volk te overtuigen, om zoo door het win nen van de politiek-toonaangevende lagen tot de dragende politieke beweging van het Nederlandsche volk te worden.” De Rijkscommissaris legde een nauw verband tusschen de houding, aan Neder landsche zijde in te nemen in het hui dige tijdsgewricht, en de toekomstige ontwikkeling van ons land in samenwer king met Duitschland. „Met ons of tegen ons" noemde bij het parool en de beslissing, waarvoor hier iedereen staat, en hij gaf uiting aan den wil „dat de Nederlanders zelf uit in nerlijke overtuiging en met hun geheele wezen aantreden voor het groote werk van den opbouw van ons Germaansche lemeenschapsgebied en daarmee van een nieuw Europa”. „Daarom luidt de vraag: Hoe zullen de menschen afzonderlijk zich hier ge dragen, als de Duitsche weermacht en de Duitsche politie niet meer in het land zijn?” De Rijkscommissaris noemde het „dui delijk in welke handen wij (de Duit- tthers) de vrije politieke verantwoorde lijkheid in dit land eenmaal kunnen leg gen n.l. in de handen van diegenen, die door bewuste, onwankelbare vervulling van de taak, die uit het gemeenschappe lijke Germaansche lot voortvloeit, dit land en tevens zijn vrijheid voor de toe komst vermogen te beveiligen." Hij zeide voorts, dat de Duitschers in ons land kameraden hebben gevonden en dat deze kameraadschap steeds hechter Wordt. „De één een goede Nederlander, de •nder een goede Duitscher, maar beide vereenigd in nationaalsocialistischen geest ®n vastbesloten dit nationaalsocialisme als dragende politieke beweging tot grondbeginsel van de nieuwe ordening te maken." Zooals men uit het bovenstaande reeds ziet (de rede zelf is uiteraard over al deze dingen uitvoeriger) heeft de Rijks commissaris een duidelijk beeld gegeven. Waarvan het voor iederen Nederlander belangrijk is kennis te nemen. Twee Engelsche patrouille vaartuigen vernietigd De Britsche admiraliteit heeft gisteren meegedeeld, dat de Engelsche patrouille vaartuigen „Kcnjodi zinken zijn gebracht. Zweedsche koopvaarders vermist Naar het Zweedsche telegraafagent- schap meldt, worden twee Zweedsche koopvaarders vermist, n.l. het motorschip ..Murjek", dat met een lading katoen van Zuid-Amerika op weg was naar Zweden en de Göteborg”. De Göteborg” was op 25 Februari met een lading haring in vaten, uit Reykjavik op Ijsland uitgeloo- pen naar Zweden. Het schip had zijn reis met toestemming van de oorlogvoerenden ondernomen. Men vreest derhalve, dat de Göteborg” het slachtoffer is geworden van een ongeluk. bomtreffer en bleef met met slagzij liggen. Kapitein-luitenant Kretschmer bevorderd De Führer heeft op voordracht van den opperbevelhebber der marine, groot-admiraal Rader, den kapitein-lui tenant Kretschmer tot corvetten-kapi- tein bevorderd. Hij heeft groot aandeel gehad in de bestrijding en vernietiging van een groot vijandelijk convooi en daarmede naast de vernietiging van den torpedojager „Daring” in totaal ruim 300.000 brt. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht. A JZ ft A ft ft Ziekenfondsleden de Volharding: 5 No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Het Britsche communiqué De Engelsche nieuwsdienst heeft om trent bovenstaanden aanval nog medege deeld, dat vooral zaken door de neerge worpen bommen hebben geleden. Er ont stonden verscheidene branden. In ver schillende deelen der stad ontstond even eens schade door zwaar explosieve bommen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, waren de Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht in hoofdzaak gericht op een stad in het Zuidwesten van Enge land. De aanvallen, die van kort na het invallen van de duisternis tot even na «middernacht duurden, waren buitenge woon hevig. Brandbommen veroorzaak ten talrijke branden en richtten aanzien lijke schade aan. Luchtaanval van buitengewone hevigheid Londensche Het opperbevel van de Duitsche Weermacht deelt mede: Aan de West kust van Afrika opereerende duik- booten hebben uit een convooi, dat op weg was naar Engeland en krachtig be schermd werd, een aantal schepen met een gezamenlijken inhoud van 77.000 brt. weggeschoten en tot zinken ge bracht. Volgens de ,,New York Times” ver luidt in reederskringen te New York, dat de volgende drie Britsche vrachtboo ten op weg van de Vereenigde Staten naar Egeland tot zinken zijn gebracht de „Trelawny” (4689 bruto ton), de „Cape Nelson” (3807 bruto ton) en de „City of Bedford” (6402 bruto ton). Het tot zinken gebrachte Engelsche depótschip voor walvischvaarders, waar van in het Duitsche weermachtbericht van Donderdag melding wordt gemaakt, blijkt de Terje Viken” te zijn. Het schip mat 20.000 bruto ton, en was pas in 1936 van stapel geloopen. Prinsregent Paul van Zuid-Slavië heeft gistermiddag op het witte paleis te Belgrado ministerpresident Zwetko- witsj, den plaatsvervangenden premier en leider der Kroaten, Matsjek alsmede den minister van staat en leider der Slovenen, Koelovetsj in audiëntie ont vangen. Deze personen hebben aan den prinsregent verslag uitgebracht over de kabinetszitting van drie uur, die Don derdagavond is gehouden en hebben hem tevens om zijn goedkeuring voor de hierbij genomen besluiten verzocht. Alle vliegtuigen behouden terug gekeerd Het oorspronkelijk, tengevolge van dezen aanval, als vermist opgegeven Duitsche vliegtuig, is gisteren in den loop van den dag behouden terugge keerd. Derhalve zijn dus alle Duitsche vliegtuigen, welke hebben deelgenomen aan de drie groote aanvallen op Huil, Londen en Plymouth, behouden terugge keerd. Bindende richtlijnen De voorzitter van de commissie kan zich verzekeren van de medewerking van anderen. De commissie heeft tot taak, de werkzaamheid van alle landbouwor ganisaties te vorderen ten dienste van een zoo groot mogelijke opvoering der productie en daarbij een geconcentreerde uitvoering van de werkzaamheid te ver zekeren. De besturen van de organisaties moeten daarom hun gansche vereeni- gingsapparaat ter beschikking stellen, volgens de richtlijnen, welke door den voorzitter van de commissie worden ge geven. Deze richtlijnen zijn voor alle landbouworganisaties bindend, ongeacht of zij afdeelingen zijn van de vier honger genoemde organisaties of niet. Ter uitvoering van zijn taak is de voor, zitter der commissie bevoegd, maatrege len te nemen, welke de stijging der pro ductie kunnen bevorderen, voorzoover deze maatregelen vallen binnen de gren zen van de werkzaamheid der organisa ties. Hij kan van het departement van Landbouw en Visscherij alle tot dit doel noodzakelijke inlichtingen en vereischten steun verlangen: de consulenten van dit departement zijn verplicht de commissie en de landbouw-organiaaties van advies be dienen. Tenslotte kan de voorzitter van de landbouw-organisaties eischen, dat per sonen, die hun medewerking weigeren, uitgeschakeld worden. Wordt aan dit ver langen geen gevolg gegeven, dan is de Commissaris-Generaal voor Financiën en Economie gerechtigd, de noodige maat regelen te treffen en in zoo’n geval de uitschakeling, ook zonder inachtneming van een wettelijken of bij overeenkomst vastgelegden termijn, uit te spreken. Eenigerlei voorspraak kan hieraan in geen geval verbonden worden. In haar werkzaamheid staat de com missie onder toezicht van den, Commis saris-Generaal voor Financiën en Econo mie. Bij het toezicht wordt vastgesteld, dat de uitsluitende bevoegdheid en ver antwoordelijkheid van het departement van Landbouw en Visscherij voor de regeling van de productie en verdeeling van landbouwproducten onaangetast blijft. ^United Press meldt uit Berlijn: Naar verluidt zal mogelijk na ontvangst van 2 Iponu’s boodschap aan Hitler een ft verdere gedachtenwisscling tusschen Duitschland en Turkije volgen. Duit- ft sche kringen zwijgen over den inhoud van de boodschap. Te Berlijn wordt echter algemeen aangenomen, dat het aantal behandelde vraagstukken zoo omvangrijk is, dat aanzienlijke tijd noo dig zal zijn, voor definitieve resultaten kunnen worden bereikt. V X De „Nya Dagligt Allehanda” meldt, dat de luchtaanval op Plymouth van buitenge wone hevigheid is geweest. De straten zijn, naar hij meldt, met balken, stuk ken muur en glas bedekt. Het verkeer is door de groote puinhoopen hopeloos geblokkeerd. De reddingsbrigades moesten door het in dienst stellen van burgers, zooals huisvrouwen, verkoopsters en zakenlie den, worden versterkt. Sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen hebben gisteren in de late avonduren een havenstad in Zuid-Enge land aangevallen. Naar het D.N.B. ver neemt, zijn felle ontploffingen en groote branden waargenomen. De neergewor pen bommen hadden een groot effect. De haveninstallaties en opslagplaatsen wer den met groot succes getroffen. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.;

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1