EEN MILLIARD De Führer ontvangt den Hongaarschen minister Bardossy KUNST EN LETTEREN Maatschappij Verzekering van 1.050.000.000 Afd. A. 230.000.000 Afd. B. 22.000.000 Afd. C. 15.000.000 Afd. D. 12.500.000 E. Afd. Afd. 16.000.000 I. IHKOOP GOUD en JUWEELEN <1. C. VERMAAT Jr., Juwelier Hoe zelf een kwart liter lioest-siroop te maken. Ruim 4 milliard voor Amerika’s defensie - -■1 HAAGSCHE COURANT Zaterdag 22 Maart 1941 le bl. pa DUITSCHLAND HALFJAARL1JKSCHE SCHADE - UITKEERING Onderlinge Een toespraak von Ribbentrop ZWEDEN Huis van Afgevaardigden keurt credieten goed Bankemployé’s te Sjanghai door Chineezen overvallen ROEMENIE ALLE RESERVISTEN MOETEN ZICH MELDEN HONGARIJE Matsoeoka’s aanstaand bezoek aan Moskou BRAZILIË FRANKRIJK Kalief van Spaansch-Marokko houdt zijn intocht in langer ZWITSERLAND reiken van zijn rechtvaardig doei. Ik kan uwe excellentie verzekeren, dat het Hort- gaarsche volk lederen keer van dezelfde levendige vreugde vervuld was, wanneer de groote Führer van het Duitsche volk, onzen ouden strijdmakker en bondgeriobt. friet zijn géhialé staatsleiding steëds wëer een van de hoeksteenen van hét vredesdittaat van Versailles terzijde ge steld had. Het politieke gevoél van hét Hongaarsche volk heeft hierin de lots verbondenheid van onze volken op de juiste wijze interpreteerend Ook voor zichzelf gebeurtenissen en daden gezien, die een keerpunt in het lot medebrachten. Ik beschouw het als mijn voornaamste plicht het werk van graaf Csaky voort te zetten en de beproefde buitenlandsche politiek van mijn land in den friet SW... Weygand over Noord-Afrika VIJF DOODEN, ZES GEWONDEN De Amerikaansche hulp aan Engeland Von Ribbentrop over Hongaarsche vriendschap VEREENIGDE STATEN 'F V RECLAMES. RECLAMES. bij brengen. Het is voortaan verboden en geest van het driemogendhedenpaèt Duitschland, Italië én Japan vérdër Ook de later opgerichte afdeélingén blijven gestadig groeien, zobdöt Voegt ook Uw belang bij de reeds verzekerde honderdduizend objecten logingen het begin van het nieuwe aar 1320 gevierd. Het feest duurt zijn, dat u bij het volgen van Tsjoeng- en af Persoonlijke tnolest Gevaarlijke GtVEStKJO tt GSavENHAG» t I de aanhangers ing. afgevaardigde Ludwig Gruber, sei 194» van in- schepen dringend noodig hebben. 75 1 schepen uit den Ook ZILVER tegen hoogen prijs. THOMSONPLEIN 18 TÈL. 333328 Uw Juwelier sinds 1927 in ’t Westen ADMINISTRAtlE-ADfiESSEN: Voor Afdeelingen A, B eft D: Javastraat 76 Den Haag Telefoon 11.30.41. Voor Afdeeling C en I: Gr. Hertoginneiaan 1, den Haag Telefoon 335140 Voor Afd. E en D III (Vaar tuigen): Gebr. v. Buren - Rotterdam Meent 106 - Telefoon 34572 de stand thans is: Wohihgéfl, inboedels, enz. tot ƒ50.000;— Andere risico’s tot BESTUUR: L. C. F. E. van Telden Tucker, voorzitter; A. A. B. Böcker, gedelegeerden; Mr. J, J. Montijn, N, J. J. Grobben, F. A. Evers, administrateur, In deze eené Week werd niet minder dan HONDERD MILLIOEN gulden bijvertekerd. De Afdeeling A overschreed thans (binnen 8 maanden) een bedrag van f vast en en vormt. „Onze volken Pétain, United Press seint uit Boekarest: De generale staf van het Roemeensche le ger heeft het volgende communiqué uit- Z~Z~"~~- ..Alle reservisten, onverschil lig tot welke groep der bevolking zij be- 1_-"_li eb soldaten, die tot dusver nog geen bevél tot mobilisatie hebben - u'* volen waren thuis te Om deze eenvoudig® maar zeer doeltreffen de hoestsiroop te ma- ken, volstaat het een kwart liter water te koken en een of twee eetlepels suiker hierin op te lossen, dan voegt U hierbij den inhoud van een 30 grams fleschje Vervus (dubbél gèfcöhdëhtreerd), GRUBER VEROORDEELD De leider van de partij der pijlkrUisers, 'gevaardigde Ludwig Gruber, die be- ihuldigd werd van i.g. geestelijke ter reur, is in laatste instantie veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 5 jaar verbod van bekleeden van eeh openbaar ambt. Met hem kregen 2 andere beklaag den kleinere gevangenisstraffen. Na de afkondiging van het vonnis is Gruber in arrest gesteld. United Press meldt uit TokioEen woordvoerder van het Japansche ministe rie van buitenlandsche zaken verklaarde, dat minister Matsoeoka mogelijk 3 dagen in Moskou zal blijven om aan de sovjet unie de groeten Van Japan over te bren gen. Het staat nog niet vast, welke leden van de sovjet-regeering hij daar zal spre ken, maar men neemt aan, dat hij de ge legenheid zal aangrijpen om de kennis making met Molotof te hernieuwen. Daar de zending van Matsoeoka slechts betrek king heeft op Duitschland en Italië, zal de Japansche minister te Moskou geen onderhandelingen voeren. Intusschen wijst men in politieke krin gen te Tokio óp de ongewone lengte van hoofdstad, welke zeker in verband staat met den Japanschen wensch een niet-aan- valspact met Rusland te sluiten. Waar nemers stellen vast, dat Matsoeoka's be sluit, eenige dagen in Moskou te blijven, op het moment bekend werd waarop het nationalistische blad ..Kokoemin Sjim- boeti” in een hoofdartikel verklaarde, dat Japan er misschien toe bereid zou zijn bij de regeling van het Chineesch Japansche conflict het vormen van een onafhankelijken Chlneeschen staat onder een ,,Chineesche sovjet-regeering” toe te staan. reeds de het thansechter steeds moeilijker wordt de hoodzakelijke gelden voor het onder houd dezer buitenlanders bijeen te bren gen, heeft de bondsraad zich genood zaakt gezien in te grijpen. dat verkrijgbaar is bij alle apothekers en drogisten. 2413 Na even goed roeren is het gereed en heeft U meer dan een kwart liter uit stekende hoestsiroop, Dosis Voor volwassenen: een eetlepel; kin- deren van 8 tot 12 jaaf: een dessertlepel. 3 tot 8 jaar: een theelepel, te nemen na de drie vóórnaamste maaltijden en voor het naar bed gaftri. Knip dit recept uit om den naam Vervus en de dosis niet te ver- geten. GEVOLMACHTIGDEN: Vóór Afdeelingen A, B en D: Firma Bekouw Mijnssen Heerengraeht 124 - Amsterdam C Telefoon 48871 Voor Afdeeling E: Firma Tollenaar 8e Wegener Rokin 7678 - Amsterdam C Telefoon 42006, Vijftig koopvaardijschepen werden afgestaan Een hooggeplaatst ambtenaar van de federale scheepvaartoverheid te Wash ington heeft volgens United Press ver klaard, dat binnen enkele dagen onge veer 50 koopvaardijschepen binnen het kader van de hulpverleening aan Enge land zullen worden afgestaan. De En- gelschen hebben verklaard, dat zij de 'iepen dringend noodig hebben. Bij pCt. der 50 eenheden betreft het oude r i wereldoorlog. Men wacht nog slechts op de aankomst van den Britschen onderstaatssecretaris, Salter, voor een begin zal worden ge maakt met de uitvoering der levering. EEN PLASTISCHE STOF UIT KOFFIE Uhited Press meldt, dat Brazilia^n- sche geleerden een uitvinding hebben gedaan, welke het mogelijk maakt uit koffie een niéuwe plastische stof, „case- rite” genaamd, te vervaardigen, welke buitengewone kwaliteiten en weer standskracht bezit. De stof is zoo goed, dat men er vllegtuigonderdeelen of mis schien zelfs heele vliegtuigen van kan maken. De eerste fabriek, welke arti kelen uit caserite zal vervaardigen, is bijna gereed. Deze nieuwe plastische grondstof maakt het mogelijk, dat Bra zilië in de toekomst een plaats onder de groote industrieele landen def aarde zal innemen. hoorns worden enkele werkjes uitgevoerd, alsmede een Divertimento. De soliste z.lngt aria’s met begeleiding van strijkers. MANOEUVRES IN VARMLAND In de provincie Varmland zijn groote manoeuvres gehouden, waaraan alle wa penen, waaronder ook geheel modern uitgeruste valschermjagers, deelnamen. Aan deze oefeningen namen voor hét eerst ook de organisaties van de burger wacht deel, waartoe mannen tusschen de 16 en 60 jaar behooren. Kroonprins Adolt, de leider van het Roode Kruis, prins Ka rei en de oppercommahdant van het lé ger, Thörnell, bevonden zich eveneens in Varmland. De oefeningen hebben 4 da- gefi geduurd. Washington betwijfelt men nochtans, dat zijn streven veel suéces zal hebbén, daar waarschijnlijk alle thans geprodu ceerde bewapeningstuig noodig is voor de behoeften van Engeland en de Ver eenigde Staten. Volgens hét D.N.B. heeft Aikén ver klaard, dat de Federal Shipping Board geen toestemming geeft voor den aan koop van 2 Amerikaansche vrachtbooten door Ierland. STAKING BIJ GENERAL MOTORS Het D.N.B. meldt, uit Oakland, dat de staking van het C.t.O. in de Chevrolet en Fisher caroSseHëfabrlëken aldaar is óvergeslagen op de vrachtautofabflêü der General Motors. Vierhonderd man hebben het werk neergelegd. De produc- tie van vrachtauto’s voor het leger is daardoor komen stil te staan. daarover ligt bij Pétain”. De Spaansche aanspraken op Afrika aanroerend, ver klaarde hij „De Spaansch-Fransche be trekkingen gaan slechts de regeeringen van de beide landen aah en de proble men zouden het best langs vriendschap- pelijken weg opgelost kunnen worden”. Gevaarlijke risico’s ihëlusiëf vaartuigen, tot 1Ó0.0Ö0, Bedrijfsschade en HuufdefVing door molest Kleinere inboedels eh dergelijke tot f7500 BUSSTAKING TE NEW YORK BIJGELEGD De staking der busbestuurders, die 11 dagen heeft geduurd, en dagelijks om- streeks 800.000 New Yorkers dupeerde, is, naar het D.N.B. mededeelt, na her haalde bemiddelingspogingen eindelek bijgelegd. De chauffeurs en monteurs verklaarden zich bereid heden het werk te hervatten. Zij hebben haast alle eischen kunnen dóórzetten. DE BENZINE8CHAAR8CHTE De regeering te Vichy heeft besloten het autoverkeer in het als gevolg van de steeds nlJpeI^erken’ zmeschaarschte nog meer telbeperken. D* eüv*r«ur>nix)ge„ -zulle* *4*° «1 IER8CHE MINISTER TE WASHINGTON Alken, de lersche minister van defen sie, die te Washington is aangekomen, heeft Donderdag zijn eerste bespreking met Sumner Welles gehad over de leve ring aan Ierland van Amerikaansch oor logsmateriaal. In politieke kringen te DE SPOORWAGON VAN COMPIEGNE IN DEN LÜSTGARTEN Morgen op den „dag der weermacht”, zal met toestemming van den Fühter de historische wagon vah Cotnpiègne in den Lustgaften te Berlijn opgesteld Worden en te bezichtigen zijn. 1.000.000,- ongevallen door Muley Hassan, de kalief van Spaansch- Marokko, heeft Donderdag zijn plechti- gen intocht in Tanger gehouden. Hij heeft daarmede de inlijving van de vroegere internationale zóne van Tanger bij zijn Spaansch-Mabokkaansche rijk voltrokken. De kalief werd aan de grens der stad door de vooraanstaande Mohammedaan- sche en Spaansche autoriteiten Ontvan gen en reed te paard, vergezeld door een juichende menigte en door de keizerlijke garde, de stad binnen. Bij de plechtige verwelkoming waren o.a. alle leden van het kabinet, voorts de voor eenige dagen benoemde pasja van Tanger, de hooge commissaris van Spaansch-Marokko, de gouverneur van Tanger en de Spaansche gezant aanwezig. De stad was feestelijk met Marokkaahsche vlaggen versierd. Van het Spaansche regeeringsgebouw woei de Spaansche vlag en op het gebouW Van het Duitsche consulaat was thans weer Voor het eerst sinds den terugkeer van den vertegenwoordiger van het Duit sche Rijk de hakenkruisvlag geheschen. Tanger en Spaansch-Marokko Het blad „Espaha” houdt zich in een hoofdartikel bezig met de inschakeling van Tanger in het Spaansche kalifaat van Marokko. De geschiedenis, zoö schrijft het blad, heeft het aan kalief Muley Hassan voorbehouden om Tanger uit de eindelooze wirwar van de Inter nationale politiek los te maken en weer in te schakelen in Marokko. Een geweld dadig afgescheurd stuk Marokko keert daarmede naar het moederland terug. Deze hereeniging is niet in dë laatste plaats te danken aan de Vooruitziende politiek van Muley Hassan, die zich op 17 Juli 1836 aan de spits van zijn volk uitsprak Voor de nieuwe nationale re geering van Spanje. Gemeenschappe lijk vergoten Spanjaarden en Marokka nen hun bloed ter verdediging van de on afhankelijkheid hunner religie, hunner eenheid en grootheid, HET IMMIGRANTENPROBLÈEM Naar United Press uit Bern meldt, heeft de bondsraad een bepaling uitge vaardigd, op grohd waarvan alle wel gestelde immigranten van nu af aan in overeenstemming met huri vermógert, voor het onderhoud van de armere im migranten ih Zwitserland moeten bijbe talen. Op het oogenblik bevinden zich tus schen de 7000 en 8000 immigranten ih Zwitserland, waarvan het meerendeel uit Joden bestaat. In een officieele publicatie over dit besluit verklaart de bondsraad, dat se dert het begin van den oorlog het ver trek van buitenlanders uit Zwitserland nagenoeg volkomen stilstaat. Verschil lende hulporganisaties hebben 1, millioenen francs uitgegeven voor noodlijdende immigranten. Daar Geen haast met de hulp verleening De Amerikaansche pers toont steeds meer neiging de verwachtingen van Engeland ten aanzien van de Ameri kaansche hulpverleening niet te groot te doen worden, meldt het A.N.P. uit Berlijn. Hoe weinig haast men thans in de Vereenigde Staten heeft met de hulp aan Engeland blijkt duidelijk uit het productie-pkrogram van de Ame rikaansche auto-industrie. Vóór de aan vaarding van de leen- en pachtwet ver zekerden de industrieele krihgfen, dat de autoprodüctie ten gunste van de En- gelsche bewapeningsopdrachten, vooral de vliegtuigorders, beperkt werd. Uit de thans gepubliceerde autoproductie- cijfers blijkt, dat in het eerste kwartaal van 1941 1.560.000 autos en in het twee de kwartaal 1.500.000 auto's zijn en wor den geproduceerd. Wanneer deze cijfers in de beide volgende kwartalen wordeh behouden, beteekent dit, dat een pro ductierecord van auto’3 wordt gehaald, dat zelfs de productie van 1929, gróót ruim 5 millioen auto's, hog zal over treffen. Met deze productie is de Ame rikaansche industrie Zoo goed als ge heel in beslag genomen en is het bewijs geleverd, dat de Vereenigde Staten niet van zins zijn hun behoefte aan auto’s ten gunste van de hulpbehoevende Britsche natie” ook slechts met eeh klein gedeelte te beperken. De aangekondigde reorganisatie vah de autoproductle voor de vervaardiging Van vliegtuigen en tanks schijnt In ieder geval voor dit jaar te zijn geschrapt. NIEUWE VONNISSEN IN VERBAND MET DE ONLUSTEN ÏN JANUARI In verband met de Januari-onlustën is thans een tweede doodvonnis uitgespro ken. De militaire rechtbank te Ploesjti heeft op 19 Maart eeh inwoner van een kleine gemeente bij Ploesjti ter dood veroordeeld wegens het niet aflevereh van wapens en munitie. Vier beklaagden werden wegens het dragen van wapens veroordeeld tot 5 jaar zware kerkerstraf, 10 personen tot gevangenisstraffen van 6 maanden tot IJ jaar. en vraagt inlichtingen bij Üw Assurantie-Bezorger! Nieuwe Afdeeling G: Molestverzekering van Gelden en Geldswaardige Papieren (ook transport) alsmede Preciosa, Kunstvoorwerpen en dergelijke AdnUnlstratie-Adres: Regentesselaan 9 A, Den Haag, Tel. 398278. Gevolmachtigde: Firma Bode van Hall, Amsterdam C„ O.Z. Voor burgwal 101, Tel. 47735 en 49935. OORLOGSSCHADE Cf 2 S> de eerste plaats nog slechts aan trans portondernemingen en in beperkte mate aan de autoriteiten uitgereiKt worden. Alle nog geldige vergunningen worden ingetrokken. ARBEIDSDIENST OP HET PLATTELAND Teneinde onbelemmerde oebouwing van de akkefs te waarborgen heeft ae regeering arbeidsdienstplicht op het piatteland voor jongelieden tusschen 17 en 21 jaar ingevoerd. Bovendien zal zü werkkrachten, die afkomstig Zijh van hei platteland, doch in de stad werkzaam zijn in de industrie, op het land terug brengen. Het is voortaan verboden bij werkzaamheden in openbaren dienst ge bruik te maken van Werkkrachten uit den landbouw. te voeren. Het kan voor iedeten Hort- gaafsdhen minister van buitenlandsche raken slechts een verheven taak zijn, met het Groot-Duitsche Rijk, dat Voor de rechtvaardige nieuwè Ordening van Euro pa zijn heroteken eindstrijd Vöért. in den geest van een nauwe vriendschapspolitiek samen te werken”. De Führer hfeeft gistermiddag ih deh Führerbau te München den koninkljjk- Hongaarschen minister Van buiteiüaha- sche zaken, LadislaüS voh Bardossy, ih tegenwoordigheid van den Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbeft- tröp, Vóór eêfi Vrij langfhfrig onderhoud, dat hartelijk verliep, ontvangen. De Hongaarsche minister van buiteh- landsche zaken werd door den chef van het protocol van hotel Rëgina naar den Führerbau bégèifeia. ïh het voorportaal werd de Hongaarsche gast door den Rijksminister van bUitënlgndsehe zakeh, von Ribbentrop ontVafigen. Een afdee* ling van de wapen-3S bracht den Hoh- gaérSchén minister de militaire eerbe wijzen. De Rijksminister van buitenland sche zaken geleidde daarop den Hon gaarschen minister naar den Fühter, wiSrOp ih diens wefkVettrek de bespre king begon. In aansluiting op de bespreking, welke meet dan anderhalf uur duufdé, stélde Von Bardossy de heeren van 2ijn gevolg aan den Führer voor. Na een kort persoonlijk eh hattelijk onderhoud, nam de minister van bultehlandsche za ken daarop afscheid van den Führet, waarop hij door den Rijksminister van buitenlandsche zaken weer naar zijn ho tel werd geleid. Een talrijke menscheh- menigte, die zich in den loop van den middag op den Königlichen Platz Verza meld had, juichte den Hongaarschen mi nister bij zijn vertrek hartelijk toe. Gis teravond woonde de Hongaarsche gast op uitnoodiging Vah von Ribbentrop, een opvoering van de Czarewitsch in het staatstheater bij. Communiqué over de ontvangst te München Het D.N.B. verstrekt het volgende communiqué: De Führer heeft in tegen woordigheid van deh ftijksminister vah buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, in den Führerbau te München den ko- ninklijk-Hongaarschen minister van bui tenlandsche zaken, Ladislaus von Baf- dosSy, brttVlingén. De bespreking werd gevoerd ih den geest van de rraditid- neele en hartelijke vriendschap, welke Duitschland met Hongarije verbindt. Ih aansluiting op de bespreking, stelde de Hongaarsche minister van buitenlénd- sche zaken aan den Führer de heeren vah zijn gevolg voor, t.w. den kabinets chef, gezant von Ëartheldy, den leider van de politieke afdeeling, gezant vón Ghyczy en den leider van de afdeeling pers en cultuur, gezant Ullein-Reviczki. 4 schrijft het blad, die door vele bezoeken hun persoonlijke relaties met de voor aanstaande kringen instand hielden. Hon garije en Duitschland zijn kameraden ui* den wereldoorlog en evenals Duitschland tegen Versailles, zoo strijdt Hongarije té gen Trianon Door de toetreding van Hongarije tot het driemogendhedenpact is de politieke gemeenschap nog nauwer geworden, Hongarije is ais eerste natie tot dit pact, zijnde een fundament voor de nieuwe orde, toegetreden. De oude vriendschap wordt thans door de bijeert- komst te München nog versterkt en de besprekingen tusschen den rijksminister vah buitenlandsche zakeh. von Ribben trop, en deh Hongaarschen minister vah buitenlandsche zaken, worden gehouden op een gewichtig tijdstip. Zoo schrijft hét blad tenslotte. von Bardossy uit Müncnen vertrokken Vanochtend is de Hongaarsche minis ter van buitenlandsche zaken, von Bar dossy. uit München vertrokken na een hartelïjk afscheid Van zijn Duitscheh hmbtgénoot, von Ribbentrop. Een groot aantal vooraanstaande mannen uit partij, staat en weermacht deed hem uitgeleide. Voor het station was eeti eetecompagnië de Duitsch- aansetre<*en United Press meldt uit Algiers Gene raal Weygand verzekerde aan een Uni ted Press-correspondent, dat de Fransche troepen in Noord-Afrika voortdurend be reid zijn, om voor het geval van een eventueelen aanval onmiddellijk in actie te kunnen treden. Weygand verklaarde voorts, dat Fransch Noord-Afrika met het moederland verbonden is daarmede een economische politieke moreele eenheid 11. staan allen eensgezind achter zeide de generaal, „en ik kom zijn be palingen strikt na”. Op de vraag of bij de verdediging van Afrika aan samen werking met een andere geïnteresseerde mogendheid wordt gedacht, antwoordde Weygand „Dat kan ik evenmin zeggen als of de hemel eenmaal voor mij zal open staan, wanneer ik dit ondermaan* sche moet verlaten. In ieder geval lig gen alle beslissingen bij Pétain”. Op de vraag wat hij dacht te ondernemen, wan neer een aanval zou volgen in den vorm van een tactische verrassing, antwoordde Weygand „Wij staan in alle richtingen op wacht en zijn voortdurend op onmid- □uitsch blad over net bezoek De „Deutsche Allg. Ztg.” heeft aan den nieuwen Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, von Bardossy. die als welkome gast in Duitschland ver toeft, een hartelijk welkomstwoord ge richt. Von Bardossy zet met deze reis de traditie van zijn voorgangers voort. Ifeoo Verscherpte radiocontrole in het Patiamakanaalgebied President Roosevelt heeft gisteren beschikt, dat een verscherpte controle zal worden uitgeoefend op de radio in het gebied van het Panamakanaal. Op grond hiervan krijgt de gouverneur van de Panamakanaalzone de volledige con trole over alle radiouitzendingen met uitzondering van die Van het leger én de marine. Alle koopvaardijschepen mogen op grond hiervan practiseh niet meer uitzenden In de nabijheid van de kanaalzone. Te Sjanghai zijn in den afgeloopen nacht twee overvallen op employé’s van Tsjoengkingbanken gepleegd.waarbij 5 personen gedood, 6 gewone' 13 werden gearresteerd. De kort na middernacht ondernomen over val was gericht op het in de Fransche concessie gelegen woonhuis der em ployé’s van de „Boerenbank van Kiang- soe Talrijke gewapende Chineezen dron gen het gebouw binnen en schoten 5 employé’s neer, terwijl 6 andere ge wond werden, Het gelukte den daders zonder herkend te zijn, te ontkomen. Twee uur later werd een groote overval van gewapende personen gepleegd op het buiten de internationale nederzet ting gelegen woonhuis der employé s van de regeeringsbank van Tsjoeng- king. De overvallen hebben onder de zaken lieden in Sjanghai een paniekstemming gewekt en vanochtend het zakenleven bijna geheel verlamd. In pro-Tsjoeng- kinggezinde chineesche kringen is men van meening, dat het bij deze acties wellicht gaat om vergeldingsmaatrege len van den kant van met Wang-tsvng- wei sympathiseerende Chineezen tegen de aanslagen op aanhangers der re geering te Nank: VERSPREIDE BERICHTEN De Engelsche berichtendienst hééft bekend gemaakt, dat mórgen in gehNj Groot-Brittannië biddag zal worden ge houden. Volgens berichten uit Bombay zijn de kloppartijen tusschen Hindoe’s én Mohammedanen te Dacca (provincie Bengalen) uitgeloopen op een gevecht, waarbij 14 personen gedood en 100 ge wond werden. Een groot gedeelte van de stad staat in vlammen. De troepén moesten ingrijpen. De minister van buitenlandsche zaken van Irak heeft in den Senaat een verklaring afgelegd over zijn bespre kingen met minister Eden te Cairo. Hij wees er op, dat de Irakeesche regeerihg het onwankelbare voornemen koestert het land buiten den oorlog te houdeh. Te Saigon zijn Vierduizend tön Indo-Chineesche ruwe rubber opgesta- peld om per eerste gelegenheid natr Japan te worden vervoerd. Geheel Iran (Perzië) heeft op den dag van het begin der lente met vreug- debetoi zonnejaar -- drie dagen. Gistermorgen heeft de sjah ih het historische Golestan-paleis geluk wenschen in ontvangst genomen van de ministers, de afgevaardigden, de hoog ste autoriteiten. vertegenwoordigers van leger, bedrijfsleven en Cultureele wereld benevens van het corps diploma tique. De huidige Fransche ambassadeur te Moskou, Labonne, zal binnenkort zijn post verlaten. Hij zal worden opgevolgd door den tegenwoordigen Franschen ambassadeur te Tsjoengking, Cousmy. De geheele Philippijnen zijn, naar United Press seint, door een overval van zeeroovers in opwinding geraakt. Deze landden op het eilandje tbayat Batan, dat tot Luzon behoort en plun derden de kustdorpen. De piraten wer den, hoewel het Moros waren, vouf Ja panners aangezien. De Phillppijnsche regeering zal een vaartuig van de kust wacht naar Ibayat Batan zenden om de bewoners tegen verdere overvallen te beschermen. President Roosevelt heeft het Con gres een overeenkomst gezonden, welke tusschen de Vereenigde Staten en Cana da Is gesloten over het bevaarbaar ma ken van het internationale deel van de StLaurens rivier. Van de kosten, welke 260 millioen dollar bedragen, zullen de Vereenigde Staten het grootste deel dra gen. dellijke actie voorbereid”. Op de vraag of hij in een eventueelé bezetting van Spanje een bedreiging van Noord-Afrika en de ontbinding van de wapenstilstandsverplichtingen zou zien, antwoordde Weygand n® beUlMinf De begrootingssubcommissie van den Senaat hééft zonder Wijziging de doot de regeering aangevraagde 7 milliard dollar gevoteerd voor de uitvoering van de wet op de hulpverleening aan Enge land. De Associated Press verwacht, dat ook de plenaire commissie voor be* grootingskwesties snel haar toestem ming zal geven, zoodat de plenaire Se naat Maandag de wet zal kunnen behan delen. Op de receptie,' die gistermiddag dóór den rijksminister vah buitenlandsche za ken te München gehouden werd ter eere van von Bardossy. heeft von Ribbentrop tot den Hongaarschen gast eenige harte lijke woorden van welkom gericht. De minister zeide o.a. „De lijdensweg, die het Duitsche ook het Hongaarsche volk van 1918 moesten gaan, was zwaar. In dezen tijd eerst van vernedering, daarna van on macht, en tenslotte van schijnbaar ver- yal zijh Duitschland eh Hongarije, zooals hét strijdmakkers uit den wereldoorlog betaamde, elkaar trouw gebleven, ja, zij gingen nog nauwer samenwerkën Geen onwil en geen leed echter konden in onze beide volken, die beiden door een gloeiend batrlöttlsme in dezelfde mate bezield zijn, het geloof uitroeien, dat aan het einde van dezen lijdensweg de op bloei van onze naties zou staan. Toen het dan den Führer in weinige jaren gelukte Duitschland uit zijn onmacht weer tot een van de sterkste mogend heden ter wereld op te heffen, toen was ook het tijdstip gekomen om de ondraag lijke ketenen van de verdragen van Ver sailles en Trianon te verbreken. In deze jaren heeft de Hongaarsche natie onder leiding van den rijksregent von Horthy zich steeds nauwer met de as verbonden én Uit de lotsgemeenschap van het- lijden groeide de lotsgemeenschap van de daad. Dat het gelukte, het groote territoriale onrecht, dat Hongarije bij het verdrag van Trianon werd aangedaan, te herstel- léh, was voor ons een bijzondere vreug de. De Hongaarsche staatsman graaf Csaky, wiens vroegtijdig overlijden ons allen kort geleden in oprechten rouw heeft gedompeld, is het geweest, die met verstand en een helderen blik de thans ingetreden Europeesche ontwikkeling heeft vooruitgezien en voor Hongarije hieruit de consequenties trok. U als zijn opvolger in zijn ambt kunt ervan ver zekerd deze politiek van nauwe vriendschap tus schen onze beide verbonden landen steeds op de rijksregeering en mijn har telijkste ondersteuning kunt rekenen. Thans zijn de verbonden groote mogend heden, Duitschland, Italië en Japan met fle bij hen aangesloten staten, waarvan Hongarije de eerste was, in den eind strijd gewikkeld voor het verslaan van haar laatsten vijand Engeland. Dat de gebeurtenissen van het jaar 1940 dezen Oorlog, die ons door Engeland krachtens zijn oorlogsverklaring van 3 September 1939 werd opgedrongen, reeds ten gun ste van Duitschland en zijn bondgenoo- ien hebben beslist, daar zijn wij van .«overtuigd. Het jaar 1941 zal het defini tieve bewijs leveren en de gebeurtenis sen van dit jaar zullen onzen tegenstan ders dwingen hun nederlaag te beken nen. Dat Hongarije, onze oude strijd makker uit den wereldoorlog, thans bij pns staat en opnieuw het zijne in dezen èfndstrljd bijdraagt, is voor ons een bij- ïöndére vreugde”. Toespraak van von Bardossy De Hongaarsche minister van buiten- landsche zaken, von Bardossy. antwoord de hierop als volgt„Als voormalig stu dent aan de Berlijnsche universiteit en als Hongaar strekt het mij steeds tot een oprechte vreugde, wanneer ik het gast vrije grondgebied van het Duitsche Rijk betreed, waarmede Hongarije Zich doot ontelbare gevoels-, geestelijke, politieke en economische banden verbonden voelt Ik kan met een rustig geweten beweren, dat de Hongaarsche politiek sedert het oogenblik, waarop wij hand in hand met elkaar tegen het onrecht en de overwel diging van Versailles en Trianon zijn gaan strijden, steeds hetzelfde gebleven is öe Hongaarsche regeeringen waren zich steeds bewust van de omstandig heid, dat slechts een vergaande en innige samenwerking met het Duitsche Rijk aan bet Hongaarsche volk herstel van de nationale catastrophe zou kunnen bren gen en het land kon helpen bij het be- Het Huis van Afgevaardigden heeft met 327 stemmen voor en geen enkele stem tegen, de voor leger en vloot van dé Verëetiigdë Staten gevraagde 4,1 milliard dollar ingewilligd. Tevoren had het Huis een voorstel verworpen, waarin werd geëischt, dat het zenden van convooien naér welke vreetnde landen ook, zou worden ver boden. De republikeinsche afgevaardigde Bradley gaf tijdens de debatten uit drukking aan zijn bezorgdheid over het bedrag van rond 550 millioen dollar, dat uitgetrokken is vqor de oprichting van nieuwe munitiefabrieken, teneindé in geval van nood een leger van 4 mil lioen man te kunnen bewapenen. Brad ley wees er op, dat algemeen werd aan genomen, dat de aanvaller een meer derheid van 4 tegen 1 moest hébben. Hij, Bradley, kon echter geen leget ter sterkte van 16 millioen man vinden, dat het voornemen zou hebben tegen de Vereenigde Staten op te treden. Daarom was alleen de slotsom moge lijk, dat de voorbereidingen voor een leger vah 4 millioen man de vórming van een èXpeditië-leger ten doel hadden. De vlootuitbreiding De tninister van marine, Knox, heeft medegedeeld, dat opdrachten ter waar de van 100 millioen dollaf voor den bouw van 239 kleinere hulpschepen der marine worden verstrekt, waaronder mijnenvegers, aleepbooten en duikboot- Matsoeoka’s oponthoud in de Russische jagers. ROOSEVELT’S VACANTIEREISJE De „New York Times” meldt uit Porto-Verglades (Florida) over de voor bereidingen tot het vacantietochtje van Roosevelt, dat zijn jacht Potomac dé- zelfde oorlogsultrusting bezit als de Amerikaansche marinevaartuigen, o.a. luchtdoelartillerle en mitrailleurs. De belde escorteerende Amerikaansche ja gers hebben hun geschut dag en nacht iemand en de dieptebommen gereed. RADIOTOESPRAAK VAN WHEELER Naar Associated Press meldt, heeft senator Wheeler in een tndiotoespraak het Amerikaansche volk aangespoord den strijd tegen het deelnemen van Amerika aan den oorlog en tegen lede ren stap, waardoor Roosevelt Verdere dictatoriale volmachten zou verkrijgen, voort te zetten. Wheeler deelde in zijn toespraak verder nog mede, dat Zich te Washington 2000 Britsche agenten be vinden, wier taak het is het Amerikaan- sche volk door oorlogspropaganda te bewerken. MOZART-DAG IN PULCHRI STUDIO Zondag 23 Maart zal in de kleine zaal van Pulchri Studio een „Mozart-dag" worden gehouden onder leiding van Hela ’s Gravesande. Des morgens om 10.30 uur zal het ,,’s-Gravesande-trio”, bestaande Uit Ja» Muyen, viool, Jac. Oberstein, cello en Hein ‘s-Gravesande, piano, concerteerén tnet medewerking van Lies Göbel, viool, Adri de HeUs-Stok, sopraan, Henk van der Togt, tenor en Willem Groen, bas bariton. Uitgevoerd wordenwerken van W. A. Mozart, L. Mozart (WolfgahS8 vader) en van W. A. Mozart jr. (Wolf* gangs oudste zoon). Van dezen laats» wordt een eerste uitvoering gegeven van een cello-sonate In D gr. t. Verder enkei trio’s, tertzetten en een viool- sonata. Vooraf worden de werken inge leid. Deze uitvoering is alleen voor noodlgden toegankelijk. Des middags om 2.30 uur wordt een concert gegeven door Hein 8 sande’s Kamerorkest m.m.v. Adri Heus-Stok. sopraan. Door strijkers en onbekende kleine groot twee ALPHONS DIEPENBROCK-PRIJS Dezer dagen heeft het curatorium den „Alphons Diepenbrock-prljs na gewonnen advies van de te uit de heeren Hendrik A1ldr Utrecht, Henk Badings, te Santpoort#B# Jos Jongen te Brussel, uitspraak gea inzake den voor de ^fr.s*ein'onme> De schreven studieprijs (Êrix de inzendingen waren niet van dat de prijs kon worden toege^^ Evenwel werd den heer Joh toe, berg, ter aanmoediging een pnlstc« gekend van 500. terwijl de ee> N J. van den Berg en Rudolf Escner eervolle vermelding ontvingen. >K gewond en ruim eerste, gegeven: hooren, officieren, onderofficieren gekregen of be- blijven, moeten zich onmiddellijk schriftelijk bij hun wapen melden, teneinde de registratie van hun militairen staat mogelijk te maken”. Op de vraag of de generale staf van plan was, meer mannen onder de wa penen te roepen, werd van betrouwbare militaire zijde verklaard, dat hoewel Ook in de toekomst de reservisten nor maal opgeroepen zullen Worden om hun diensttijd af te sluiten, het leger op vre- dessterkte of zelfs daar onder gehouden zal worden, daar in de komende maan den alle beschikbare krachten voor den landarbeid gemobiliseerd moeten wor den.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2