U ZIET ER SLECHT UIT CARTER’S RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN SPORT UIT DE OMSTREKEN Voor den puzzelaar DE REIS VAN MATSOEOKA DE HOUDING VAN TURKIJE DERKSEN EN d. VIJVER NOG NIET IN VORM PAUL VAN EEDEN „Kunst van Onzen Tijd” METZ BEHAALT DEN TITEL DISTRICTWEDSTRIJDEN JOE LOUIS WINT WEER BRIEFWISSELING CLANDESTIENE SLACHTINGEN M 46 OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant ALS uw lever niet voldoende LEVER*GAL afscheidt LEVER-PILLETJES BURGERLIJKE STAND 24 Maart. HAAGSCHE COURANT Maandag 24 Maart 1941 3e bK pag. 2 VREESWIJK MAAKT EEN GEMID DELDE VAN 16.66 komt in WIELRENNEN Wedstrijden te Antwerpen BILJARTEN HOCKEY 14.28 Vos het DE KETEN Middag in het Gemeentemuseum BOKSEN Kampioenschap van Nederland, tweede klasse groot biljart Portret door Paul van Eeden. (P. v. d. Ham) De oplossing van de Zaterdag ge. Briejer Stikkelman Vreeswijk Beekhof Hendrikx Baay Vreeswijk Briejer Dr. Vos Baay 300 246 300 179 300 205 300 300 300 242 300 225 18 18 35 35 38 38 38 38 24 24 BS 31 63 17 52 40 48 38 48 31 56 56 56 37 12 58 9.37 16.66 9.94 Vreeswijk Metz Vos Beekhof Baaij Stikkelman Briejer Hendrikx 175 197 223 233 243 263 280 276 217 300 300 268 258 300 2100 2017 1856 1760 1696 1701 1710 1656 20 20 40 40 45 45 29 228 36 61 40 42 44 34 6.66 6.62 7.50 6.70 5.60 6.52 Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandscbe Zaken is J. E. Klaucke op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. uit den dienst als burgemeester van de gemeente Ap- pingedam eervol ontslagen. Stikkelman Beekhof h.s. 120 76 74 63 52 56 41 46 10.85 15.— 300 298 Voorburg aan. Hij was in het bezit van voor de voedselvoorziening en of clandestien geslacht vleesch. Dit werd in dat door het gemeentelijk grondbedrij 1. Metz 2. Vreeswijk 3. Vos 4. Stikkelman 5. Briejer 6. Hendrikx 7. Baaij 8. Beekhof 3. van der Voort 4. Manera 72 k.m. 76 46 5.57 I wedstrijd heeft Zuid-Holland te Breda een а. g. 12.00 10.23 8.32 7.55 б. 97 6.46 6.10 6.00 HEINZ LAZEK—HEUSER ONBESLIST In de Deutschlandhalle te Berlijn ein digde de strijd tusschen Heinz Lazek en Heuser na tien ronden onbeslist. In het vedergewicht zegevierde de Duitscher Weiss in de vijfde ronde door knock-out over den Deenschen bokser Kronthof. men voor Voorburg ipen in de een beursje honden, een lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ia, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opge blazen. u raakt verstopt. Uw lichaam is ver giftigd. u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander menseb voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onover- troffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter’s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.75. 12 De groote. tot 2 April a.s. durende ten toonstelling van werken door den kunst schilder Paul van Eeden, is een verheu gende gebeurtenis geworden. Verheugend, omdat zij op onweerlegbare wijze demon streert hoe enorm van Eeden zich ontwik kelde en welk een opmerkelijke vooruit gang dit oeuvre beteekent, vergeleken met zijn vroegere, nog in vele problemen ver warde, hoewel toen reeds veelbelovende werk. Aan bouw en constructie, teekening en lijn, maar ook reeds aan kleur en tint, heeft zijn werk opmerkelijk en verrassend gewonnen. Paul van Eeden had vroeger een droo- merigen, uitgesproken mystieken inslag, die hij in zijn vormgeving als kunstenaar niet voldoende beheerschte en die, doordat hij er vaag en zwevend bij bleef, een ge vaar voor .zijn ontwikkeling beteekende Van deze invloeden heeft van Eeden zich volkomen weten te bevrijden en hij is er allerminst minder diep en minder innig door geworden. Integendeel. Aan warmte en innigheid heeft hij gewonnen en hier en daar weet hij thans reeds de sfeer ach ter de dingen en in de dingen te suggeree- ren, de voor hem moeilijkste, maar eenig juiste weg. In de kunstzaal „Kunst van onzen tijd” aan het Prins Mauritsplein is een groot aantal doeken bijeengebracht, stuk voor stuk, maar ook in hun gezamenlijk aantal demonstreerende hoe serieus, hard en on vermoeid deze kunstenaar gewerkt moet hebben. Landschappen, stillevens en niet in het minst de portretten, waaronder enkele voortreffelijke werken, trekken de aan dacht. Zijn werk is levendiger, belangwek kender geworden en heeft een veel groo- ter „kunnen” gekregen. Niet dat Paul van Eeden er zijn zou. Een „arrivist” zal deze schilder trouwens (en gelukkig!! niet spel worden, daarvoor heeft hij niet het karak ter. Hij zelf schijnt nu vooral op de kleur te letten, men voelt, dat hij hier nog niet zich zelf heeft gevonden, maar zijn aan vankelijk donker palet wordt lichter, zijn coloriet kleuriger en persoonlijker. Het is, zooals wij reeds zeiden, een verheugend verschijnsel, een kunstenaar met zoo groote schreden voort te zien gaan; als wij zijn beste werk van deze tentoonstelling beschouwen, dringt zich het sterke besef op, dat Paul van Eeden reeds een belang rijke kunstschildrt- is, wiens verdere ont wikkeling wij met de grootste belangstel ling moeten volgen. Deze tentoonstelling is een mijlpaal in die ontwikkeling. Ambtenaren van den opsporingsdienst hebben in samenwerking met de gemeente politie te Leidschendam een goeden slag geslagen. Zij hielden zekeren de G uit 8.10 6.64 7.89 I B.M.H.C. 7.89 I Door technische knock out De wereldkampioen der zwaargewich ten, Joe Louis, heeft weer eens een knock out-overwinning behaald. Zijn uit dager, Abe Simon, was in de dertiende ronde van het gevecht tegen Louis niet in staat, verder te boksen, zoodat Louis door een technische knock out won. A.IJ.H.C. verliest van RotWeiss Zaterdagavond heeft A.IJ.H.C. te Essen het onderspit gedolven tegen RotWeiss (Berlijn). Met 8-1 verloor de Amsterdam- sche ploeg (10. 40, 31). Lammerts was cle beste Nederlandsche speler. BEVALLEN: M. R ’s-Gravendijk geb. Boyer, z. - A. H Nawijn geb. Tiemens, z. - 6. v. d. Zwan geb. Turfboer, z. G A. Krens geb de Graaf, z. - S. v. Ocken- burg geb Kowalski, z. - M. J. van der Vlist geb v. d. Tol, z. - G. H. J. Jansen in de Wal geb. Stevens, d. - A. J. v. Eldik geb. Biever, d - J, C M van Aken geb. Schol ten, d -F Betzema geb. van der Linde, d. - H. Maan geo Remmelink, d. - C. v Vianen geb Bastiaan, z. Th J H. Peve- relli geb. Niessen, z. - J. M van der Hoe ven geb. Pex, z. - D v. Beek geb. Tuit, z. - H. L. van Baaien geb von Oepen, d. - G Hessing geb de Bas, z. - M. Turks, ma geb. van Dam, d. - J. Barendregt geb Mostert d. - H. L Verstraten geb Groll, z. - F. W. van de Sande geb. Bontekoe, z - M. P. Schutz geb van Rhee, z. B. H. Peters geb ten Bosch, z. - J Visser geb. Stoffer, d. - A. van Vliet geb. Razen- berg, d. - E. A Zomerschoe geb, de Groot, z. - G. J. C. van Kamp geb. Uilen burg, d. - A A G Dufais geb. van Dui- venbooden, z. C. Knoester geb Wester- duin, z. - C. J. Bernard geb Huijzer, d. - M. E. Bouwer geb. Franchimon, z. J W van der Veen geb. Kruse, d C. J. Aars- sen geb. van Veldhoven, z - M J W. Boon geb Vreeswijk, z - M. J. W. Steens- ma geb. Schilthuizen, z. W. J Verwijk, geb. van de Wijngaard, z. J. G. A Nibbe- link geb. Boode, z. W. C. F Advocaat, geb Vuijk, z. - E de Liefde geb Schut- tenhelm, z. - M D. Vermeulen geb. de Ruijter, d. - B. C. Bloemendaal geb. de Jongh, 2 z. J. G. Briedé geb. van Ewijk, z. - M J Beumer geb. Blom, d. - C Som mer geb. Zuidwijk, z. E. M. Lammens, geb. Zalm, d. - C. M. Dikshoorn geb. Handelaar, z. C. G. Verwer' geb Parle- vliet, d. - M Burgerhout geb. Jochems, z J. C. Kievith geb. Rijns, d. - M. J. Bou- man geb. Hertogs, z - C. Bakker geb. Meijer, z. - M. Ch. van der Ark geb. Far- jon, z. OVERLEDEN: A. van de Kamp. wed. van H. C. van Druten, 80 j. P Polak, wedn. van H Pruijm, 85 j. - A J. Gouds waard, vr. van J. Eppenga, 67 j. - M M. Rotteveel, wed. van C. L. B Spoeider, 93 j. - J W. Raphael wedn. van C. P. H. Haring, 85 j - C. J. Severins, d., 6 mnd. - G. Schermer, vr van J. Joosten, 33 j. - J. H. Sentener, man van M R. V. Ooster- baan, 76 j. - J Rademaker, wed. van K. Wassenaar, 81 j. - J. K. Bits, man van A. Oosenbrug 38 j. - J. A R Frederikse, m. van S. A Molenbroek, 52 j - A. van der Mheen, wed. van J. J Steenls, 80 j. - Jhr. C. L. B. van Suchtelen van de Haare, man van D P Hermus, 85 j - H. A. L. Frem- gens, vr, van J. Dronkers, 73 j. - H J. Damhuis, z 4 j. H. C. Lammerts van Bueren, wedn. van C A. M Oetgens van Waveren Pancras Clifford, 80 j. - M. H E. van der Waart, wed. van J. A. H. Hoogduin, 77 j. Gistermiddag heeft de „Keten”, waar bij verschillende cultureele vereenigingen hier ter stede zijn aangesloten, een mid dag gegeven in het Gemeentemuseum. Verschillende sprekers, hun vereeniging of genootschap vertegenwoordigende, voerden het woord over het onderwerp „Inspiratie”. Als eerste sprak dr. H. E. v. Gelder, directeur van het Gemeente museum, die erop wees, dat de kunste naar door onzelfzuchtige, zuivere bedoe lingen gedreven wordt en dat hij slechts de kunst in zijn werk wil dienen. De dichter Sonneborn sprak namens de let terkundige afdeeling van den Haagschen Kunstkring en wees op de inspiratie, als de inblazing van het Hoogere en Godde lijke beginsel. Ir. Hein von Essen, na mens het Letterkundig Genootschap Oefening Kweekt Kennis sprekende, las een zijner „Samenspraken met Yokita” voor, waarmede hij een vorige maal zoo veel succes had, ditmaal een diepzinnig betoog over inspiratials het hoogste «n opperste moment van vrijheid van den geest. De heer Rient van Zanten sprak, na een korte pauze, namens de muziek- afdeeling van den Haagschen Kunst- beslag genomen en tegen de G. werd pro- ces-verbaal opgemaakt. Aanvankelijk poogde de G. de politie op een dwaalspoor te'brengen door voor te geven, dat het vleesch afkomstig was vaij H. van der M. te Leidschendam. Het onderzoek bewees de onjuistheid van deze bewering Bij de verdere nasporingen werd bij den landbouwer M H. aan den Broekweg een inval gedaan, eveneens op vermoeden van clandestiene slachting. Hier werd een groote partij vet aangetrof fen .welke in beslag werd genomen. Ook tegen H. Is proces-verbaal opgemaakt. Tegelijkertijd werd een inval gedaan bi den vee-expediteur C. ’t H. in de Tedin- gerstraat. Hier werd het vleesch van een geheele koe aangetroffen. Na inbeslagne ming is ’t H. naar het gemeentehuis over gebracht en na proces-verbaal op vrije A. J. Voor inlichtingen inzake de omzetbelasting kunt u zich wenden tot het bureau Mauritskade 47. K. 8. Uw loten zijn nog niet uitge- I loot. kring en noemde den geïnspireerden kunstenaar het „volmaakte ontvang station”, afgestemd op de aethergolven en trillingen van een verren, onbekenden zender uit het ongeziene. Hierna sprak nog ds. Fetter, namens de sociëteit voor cultureele samenwerking, over het be grip „Inspiratie”. De volkstuintjes. Het lid van den gemeenteraad van Voor burg de heer P. Huis, heeft eenige vrage aan B. en W. gesteld o.a. of er in deze gemeente maatregelen worden getronen doende grond beschikbaar is voor volks tuintjes. B. en W. hebben geantwoord Raad De gemeenteraad van Wateringen komt a.s. Donderdagmiddag om drie uur bijeen. De agenda vermeldt o.m.:voorstel tot be noeming leden commissie wering van schoolverzuim, voorstel van B. en W. tot verhooging der subsidie 1941 aan het Burgerlijk Armbestuur, voorstel tot wijzi ging van het uitbreidingsplan der ge meente Wateringen. WESTLAND. BEDRIJFSECONOMIE IN DEN TUINBOUW In het Westland heeft zich een belang rijke groep tuinders vereenigd tot een studiegroep, teneinde alle economische ge gevens van hun bedrijven nauwkeurig te onderzoeken en te rangschikken. Deze be drijfseconomie zal tot belangrijke resul taten kunnen leiden in verband met de saneering der bedrijven en de prijsbepa ling. De overheid en de tuinders zullen hierdoor een nauwkeuriger begrip kunnen verkrijgen van de economische zijde van den tuinbouw, waardoor een beter over zicht zal worden verkregen van de pro ductiekosten ih dezen voor de voedselvoor ziening belangrijken bedrijfstak. Zuid-NederlandZuid- Hollacyj o2 Na een meer spannenden dan fraaien -J-i-iJj TT-n__J 4- D—J- -- verdiende 20 overwinning behaald. Technisch waren de Westelijken aan zienlijk beter, doch door het groote enthousiasme, waarmede de Zuidneder- landsche ploeg speelde, werd eerst kort voor het einde het pleit definitief in het voordeel van Zuid-Holland beslist. Het ver doorgevoerde samenspel van de Zuidhqllandsche voorhoede had weinig succes tegen de uitstekende Zuidelijke achterhoede; van den Doll en Esser trachtten door individueel spel door deze verdediging heen te breken, hetgeen ech ter niet gelukte. In den Zuidelijken aanval was de links buiten Smeets het zwakke punt, J. W. Taminiau de beste speler. Zijn goede schoten werden echter door doelman Haitink op uitstekende wijze verwerkt. Na tien minuten was goed samenspel vtin Esser en van den Doll oorzaak, dat laatstgenoemde den bal langs doelman Boost kon plaatsen. Ondanks veldmeer- derheid slaagden de Westelijken er niet in, voor de rust den voorsprong te ver- grooten. In de tweede helft was Zuid-Nederland aanvankelijk in de meerderheid, doch Haitink verdedigde zijn doel uitstekend. Na een kwartier was het overwicht van de Zuiderlingen voorbij en nam Zuid- Holland het spel in handen. Eerst eenige minuten voor het einde brak Esser alleen door de verdediging heeen en bracht den stand op 02. IJSHOCKEY makkelijk met mooie series. Stikkelman 300 26 63 11.53 Hendrikx 110 26 17 4.23 De partij BriejerBaaij werd ten voor- deele van eerstgenoemde beslist, waardoor hij de onderste plaats verliet. Briejer 300 45 52 6.66 Baaij 267 45 31 5.93 Hierna kwamen opnieuw gelijktijdig de drie sterkste spelers van dit tournooi op het groene laken, waarbij Metz wel de ge makkelijkste partij had en wel tegen Beek hof. Metz was geweldig in deze partij en wist onder veel bijval zijn hoogste serie van 103 te brengen op 120, hetgeen hem in den aanvang van den strijd reeds een grooten voorsprong gaf. Beekhof, presteer de daartegen niet veel en zoo was na 15 beurten de stand 22862. Toen was prac- tisch de partij voor Metz gewonnen en na nog 6 beurten had hij dan ook de zege Tot slot volgde de prijsuitreiking, waar bij vooral waardeerende woorden werden gesproken tot den nieuwen kampioen, den ,,Entrenous”-speler H. Metz. De einduitslag van dit tournooi is als volgt: De kamp tusschen Vreeswijk en Metz had een sensationeel verloop, te meer daar er voor Metz nog een mooie kans bestond om een hooger algemeen gemiddelde te behalen dan 12, waarmede hij naar de eerste klasse zou promoveeren. De strijd begon voor den Hagenaar succesvol, ter wijl de Utrechtenaar volkomen zijn vorm had verloren. Na 5 beurten was de stand dan ook reeds 23136 in het voordeel van Metz en deze stand opende hoopvolle pers pectieven voor de promotie van den Ha genaar. Steeds grooter werd zijn kans en na 13 beurten vermeldde het scoringbord een stand van 85259. Nog 6 beurten mocht de Hagenaar over de laatste 41 caramboles doen en de spanning onder het talrijke publiek steeg met eiken stoot. Vreeswijk bleef, nog even falen, maar in de 16e beurt kwam hij er weer even in met een fraaie serie van 46, onmiddellijk daarop gevolgd door scores van 25 en 23. Na 16 beurten stond Metz op 283 en had voor de ont brekende 17 punten dus nog slechts 3 beur ten. De 17e beurt leverde slechts 1 caram bole op, evenals de 18e en vol spanning bleef men in afwachting op hetgeen de 19e beurt zou brengen. Vreeswijk scoorde 5 caramboles en toen was de beurt aan Metz voor zijn laatste 15 punten. Tot groote teleurstelling van allen maakte hij echter een poedel en daarmede had hi; zijn kans op promotie verspeeld. Nadat Vreeswijk nog een serie van 27 had ge scoord, maakte Metz de partij uit, helaas een beurt te laat. Maar met het winnen van deae partij heeft hij toch den kam pioenstitel behaald, welken hij door zijn spel in dit tournooi volkomen heeft ver diend. Eerst kwamen nog de minder belang rijke partijen HendrikxBriejer, Stikkel manBaaij en gelijk met den strijd om den kampioenschapstitel de niet meer van belang zijnde ontmoeting tusschen dr. Vos en Beekhof. Hiervan waren de resultaten reeds 239 volkstuintjes zijn uitgegeven, terwijl er nog ongeveer 100 zullen worden aangelegd. De nieuw uit te geven tuintjes zullen van gemeentewege worden gespit terwijl bovendien voor het verharden van de voetpaden en het aanbrengen van af rasteringen om bestaande en nieuw aan te leggen volkstuintjes zal worden gezorgd. B. en W. achten het tijdstip nog niet ge komen om tot overdracht van het beheer der gemeentelijke volkstuintjes aan de vereeniging van volkstuintjes óver te gaan vergrooting van het kerkhof. KRANSLEGGING Op de graven van gesneuvelde Ne. derlandsche militairen op de Ooster- begraafplaats te Voorburg is Zaterdag een krans gelegd. Het geld hiervoor is bijeengebracht door ongeveer honderd werklieden, die werkzaam zijn aan de vergrooting van het kerkhof. B. en W. van Voorburg stellen den Raad voor met de gemeènte 's-Graven. hage, Leidschendam en Rijswijk een rege ling aan te gaan ter uitvoering van de Vleeschkeuringswet. Daar door het stijgen van het aantal leerlingen aan school D aan de van Faukenbergestraat te Voorburg wederom een klas gesplitst moet worden, stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor, zoolang het hulpgebouw- tje niet gereed is gebruik te maken van een leegstaand lokaal van de R.K. school in de van Beijerenstraat. Het betreffende schoolbestuur heeft hiervoor de noodige medewerking toegezegd onder voorwaarde dat de gemeente de kosten aan het school bestuur vergoedt. WASSENAAR Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Wassenaar te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur; twee sleuteltjes, een gedeelte van een kandelaar, diverse handschoenen, een bankbiljet, een bril, een klos garen en een kaartje wol in zakje, een autoped, twee portemonnaies met inhoud, een ceintuur, een kinderleesboek, een brood kaart, een rijwielplaatje, een hockeystick, een rozenkrans plus een beursje met inhoud. Voorts drie honden, een poes, een konijn. WATERINd^N g.p. brt. pnt. 7 6 4 2i 2i 2 2 2 LEIDSCHENDAM Precariorechten voor benzine-installaties In verband met een bij B. en W. van Leidschendam ingekomen verzoek om ontheffing van verschuldigde precario rechten voor het hebben van benzine- pomp-installaties in openbaren gemeente grond, welke van overheidswege geslo ten zijn, omdat de eigenaren dezer in stallaties niet voor een toewijzing van benzine in aanmerking komen, zeggen B. en W., dat het hun billijk voorkomt, dat onder deze zeer buitengewone omstan digheden aan deze eigenaren ontheffing wordt verleend en zij stellen den raad voor de gevraagde ontheffing te verlee- nen over den tijd gedurende welken in 1940 de installaties door voornoemden maatregel buiten gebruik zijn geweest en voorts deze belasting niet te heffen tot den dag, waarop deze installaties weer worden gebruikt. Raadsvergadering De raad van Leidschendam vergadering bijeen op Vrijdag 28 Maart a.s., des namiddags half 3. Toepassing kunstmatige ademhaling De bestuurderen der maatschappij tot redding van drenkelingen hebben de be kroningen, wegens het opwekken der levensgeesten bij drenkelingen of door gas vergiftigden, wederom toegekend. De zilveren medaille o.a. aan mej. C. J. M. Boezeman, te Leidschendam, en de bron zen medaille aan den heer L. Roos, te Leidschendam. In verband met de opheffing op 1 April a.s. van de O.L. school aan den Prinses Julianaweg te Leidschen dam, stellen B. en W. den raad voor met ingang van dien datum ongevraagd eer vol ontslag te verleenen aan den heer K. Lambo en mej. H. C. Segaar, resp. als hoofd en onderwijzeres van bovenge noemde school. De oplossing van plaatste puzzle luidt: Horizontaal: '1. Fat, 4. Eeuw, 6. Do, 7. Aanvang, 9, Toren, 11. Ik, 12, Po, 13. Ruïne, 14. Paraplu 16. Kris, 18, Made, 20. Marne, 21, Giraffe, 23. De 24. Eskimo, 26. Schok 27. Tandem, 29. Si, 30. Dessert, 32. Horde, 33. Arno, 34. Café, 35. Greppel, 37. Talud. 38. Te, 38, Ra. 40, Sober. 41. Galwesp. 43. IJs, 44. Akte, 45. Kip. V e rt i c a a 11. Foto, 2. Wan, 3. Ja, 4. Egoisme, 5. Unie, 8. Neep, 10. Rups, 13. Rubrielc, 15. Raaf, 17. Rage 19, Duim, 20. Methode, 22. Rund, 25. Kade 26. Smaragd. 28. Ader. 29. Stuf, 31. Slap 32. Horloge 34. Club, 38. Ebbe, 37. Tank, 38. Trijp, 40. Spa, 42. La. 37 34 37 41 behaald, Metz 300 21 120 14.28 Beekhof 123 21 29 5.85 Op het andere biljart stonden dr. Vos en Vreeswijk als tegenstanders tegenover elkaar. De Utrechtenaar was ook thans weer in goeden vorm en. nam onmiddellijk de leiding en in de zesde beurt werd hij slechts met enkele punten door Vos ge passeerd, die toen een serie van 74 scoor de (stand 9691). Dit duurde niet lang en reeds in de volgende beurt heroverde Vreeswijk met een serie van 33 de leiding en bleef deze tot het eind behouden, waar bij de achterstand van den „Caland”- speler, voor wien de kansen op den kam pioenstitel toch reeds verkeken waren, steeds grooter werd. Vos 187 22 22 8.50 Vreeswijk 300 22 33 13.63 De strijd om het kampioenschap moest thans worden gestreden tusschen den Ha genaar Metz en den Utrechtenaar Vrees wijk, welke partij aan t.et slot van den avond zou worden gespeeld. MONSTER In de zaal voor Chr. Belangen te Monster zal Donderdagavond te half acht voor de Oud-Geref. spreken ds. I. van 't Hoog, uit Utrecht. POELDIJK R.K. Ziekenhuisverpleging „St. Joseph" In „Mariejan" te Poeldijk vergaderde de R.K. Ziekenhuisverpleging, onder voorzitterschap van den heer Arn. Veer kamp. De heer P. Ruimers bracht het jaarver slag Uit, waarin hij de leden herdacht die in den oorlog gevallen zijn. Het ledental klom van 2969 in 1939 tot 3187 in 1940. Het aantal verpleegden bedroeg 66 tegen 118 in 1939, met een aantal verpleegda- gen van 1378 tegen 1910 in 1940. De penningmeester, de heer Ludovici, gaf hierna een overzicht van den finan- cieelen toestand der vereeniging. De in komsten bedroegen 9996,71 en de uit gaven 7643, zoodat er een voordeelig saldo is van 2353.71, waardoor de re servekas stijgt tot 6437.34. Voorts stelde het bestuur voor, het reglement zoodanig te wijzigen, dat in geval van molest of anderszins, het recht op ziekenhuisverpleging uitgesloten moet worden. Deze wijziging werd goed gekeurd. Tenslotte werden de aftredende be stuursleden, de heeren P. Ruimers en J. Bentvelzen, bij acclamatie herkozen. RIJSWIJK Nederlandsche Unie Men schrijft ons: Op initiatief van De Nederlandsche Unie, afdeeling Rijswijk, heeft zich een com missie gevormd om ook te Rijswijk (in Utrecht is men er al drie maanden met succes mee bezig) de mogelijkheden te scheppen, hulp in die huishoudens te ver schaffen, waar de vrouw door ziekte of anderszins niet in staat is, de dagelijk- sche bezigheden te verrichten, of voor de kinderen te zorgen. Dit werk zal voor namelijk moeten worden verricht door diegenen, die vrijwillig willen medewer ken om de zorgen van deze menschen te lenigen. Hierbij zal zorg gedragen worden niet te treden op het terrein van reeds be staande vereenigingen of instellingen, die in dezen al zooveel goeds hebben gedaan. De commissie doet een beroep op alle dames en meisje van welke gezindheid ook, die over eenigen vrijen tijd beschik ken, zich op te geven voor dit werk van naastenliefde. Hiertoe bestaat gelegenheid aan den Unie-winkel, Haag weg 85, Rijswijk, in de week van 23 tot 29 Maart, eiken middag van half twee tot half drie en bovendien Dinsdag- en Donderdagavond van half zeven tot half acht. Nadere inlichtingen zijn aldaar op die uren te verkrijgen. Gevonden voorwerpen. Te Rijswijk gevonden voorwerpen: een gladde gouden ring, Kerklaan 220; bood- schappentasch, Regentesselaan 15; huis sleutel, Allard Piersonstraat 218; zakkam in étui, politiebureau; rubberportemonnaie inhoudende drie kwartjes, een dubbeltje, 1 halve cent, Mauritslaan 12; rozenkrans met zwarte kralen, politiebureau, blauwe portemonnaie, Verh. Metmanstr. 80. auto sleutel, politiebureau; sleutel, politiebur.; bloemkaart, Koninginnelaan 56; damesrij- wiel, v. Vredenburchweg 100; gouden da- mespolshorloge, Koninginnelaan 54; lede ren motorwant, politiebureau, auto-num- merplaat H 88449, politiebureau; vier zil- verbons van 1 gulden, Haagweg 137; bruin glacé dameshandschoen, Schoolstraat 63; 2 vaten verf, Thierenskade 148; 1 carrier, Eiklaan 73. 300 21 117 21 LOOSDUINEN Coöp. Groentenveiling. Daar de aanvoer van producten toe neemt, wordt voortaan op de Coöp. Groen tenveiling te Loosduinen vijfmaal per week veiling gehouden en wel op Maan dag. Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Za terdag. Hooge Raad ONTSLAGEN, DIE NIET STRAFBAAR ZIJN De Hooge Raad wees arrest in een zaak van H. de G„ hoteldirecteur te Baarn, die in cassatie was gekomen van een vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarbij hij tot twee geldboeten is ver oordeeld wegens het ontslaan van twee personen uit zijn dienst na 9 Mei 1940, welke ontslagen niet waren goedgekeurd door den directeur-generaal van den ar beid en welke ontslagen hij ook niet neeft ingetrokken. Paragraaf 1 van het betreffende uit voeringsbesluit verbiedt den leiders van ondernemingen werknemers te ontslaan, tenzij artikel 1639 p. van het B W. toe passelijk is, op welk verbod volgt het gebod „De na 9 Mei 1940 gegeven ont slagen moeten terstond weer worden in getrokken, tenzij deze door den direc teur-generaal van den arbeid goedge keurd zijn”. De Hooge Raad overwoog, dat para graaf 3 van genoemd besluit alleen straf bedreigt tegen hem, die het „verbod” van paragraaf 1 overtreedt. De woorden van dit voorschrift laten niet toe, dit zoo ruim op te vatten, dat ook het niet nakomen van het vermelde „gebod” daaronder zou vallen. Bovendien werd overwogen, dat ook het ontslaan van twee werknemers geen overtreding van voormeld verbod kan opleveren, omdat blijkens paragraaf 5 van het uitvoerings besluit dit verbod eerst op 13 Juni 1940 in werking is getreden. Beide werk nemers waren op 15 Mei reeds ontslagen. De Hooge Raad vernietigde het vonnis en ontsloeg den hoteldirecteur van rechtsvervolging voeten gesteld. Het vleesch en het vet is naar het ge meentelijk slachthuis in den Haag ver voerd. Bezwaren tegen de centrale slachtregeling Men schrijft ons Sedert omstreeks 1934 is Leidschendam, Rijswijk en doende, om orde tp scheppen in slachtgelegenheden der slagers. Thans schijnt deze zaak definitief haar beslag te krijgen. Er zal een gemeenschappelijke regeling tusschen de gemeenten den Haag, Leidschendam, Rijswijk en Voor burg komen met als centrale slachtplaats den Haag. In de raadszitting te Leidschendam van 5 dezer is, ofschoon van de zijde der slagers nog geen officieel verzet was gekomen tegen deze regeling, het be doelde punt aangehouden tot de eerst volgende zitting. Van dit uitstel hebben thans de plaat-, selijke slagerspatroons en de N.V. Veur- sche Vleeschwarenfabriek gebruik ge maakt, om hun bezwaren aan den raad kenbaar te maken, welke hierop neer komen, dat de keurtarieven dan hooger worden, temeer daar centralisatie ook nog de noodzaak van het betalen van in- voerkeurloonen meebrengt, dat men de aansluiting bij een centraal slachthuis niet noodzakelijk acht, te minder, waar de slachterijen ter plaatse goed zijn in gericht en dat ingevolge de bestaande verordeningen de hoogere kosten thans niet op de consumenten verhaald kunnen worden. Het verzet tegen de voor gestelde regeling komt alleen uit de gemeente Leidschendam, daar alleen hier ter plaatse het zelf slachten nog bestaat. In het Sportpaleis te Antwerpen wer den Zondag internationale wedstrijden gehouden. Het programma bestond uit een sprint- en een stayer wedstrijd over drie manches. Derksen en van de Vijver moesten het in den sprint opnemen tegen de jeugdige Belgische renners Gosselin en Haerbos. Er werden zeven series gereden. Nog bleken onze landgenooten niet hun ouden vorm teruggevonden te hebben. Wel wis ten beiden van Haerbos te winnen, maar zij moesten de meerderheid erkennen van Gotselin. Deze reed verschillende tacti sche series en wist op uitstekende wijze de overwinning te behalen. Bij de stayers was Meuléman verreweg de beste; in alle drie manches gaf hij zijn tegenstanders geen schijn van kans. Van der Voort had, indien zijn gangmaker niet zoo roekeloos gereden had, een be tere plaats verdiend/Wiersma vergde van v. d. Voort veel te veel in de achtervol ging tegen Meuleman, waarvan de Belg Leysen handig profiteerde door de tweede plaats te veroveren. De uitslagen luiden: Sprint: Eerste serie: 1. Gosselin; 2. Derksen, laatste 200 meter in 12.4 sec. Tweede serie: 1. van de Vijver; 2. Haer bos, een lengte, 12.2 sec. Derde serie: 1. Gosseljn; 2. van de Vijver, 12.2 sec. Vierde serie: 1. Derksen; 2. Haerbos, 12.5 sec. Vijfde serie; 1. Derksen; 2. van de Vijver, 12.2 sec. Zesde serie: 1. Gosselin; 2. Haerbos, halve lengte, 12.8 sec. Zeven de serie: 1. Gosselin; 2. van de Vijver, kwart lengte. 12.3 sec. Totaal-uitslag: 1. Gosselin, 4 pnt.; 2. Derksen, 6 pnt.; 3. van de Vijver, 7 pnt.; 4. Haerbos, 10 pnt. Stayers: Eerste manche 20 k.m.: 1. Meu leman in 17 min. 41.6 sec.; 2. Leysen op 180 meter; 3. van der Voort op 405 meter; 4. van den Acker op 1125 meter; 5. Ma nera op 1245 meter. Tweede manche 25 k.m.: 1. Meuleman 22 min.; 2. Leysen I op 375 meter; 3. van der Voort op 500 meter; 4. Manera op 1180 meter; 5. van den Acker op 2500 meter Derde manche 30 k.m.: 1. Meuleman 27 min. 5.6 sec.; 2. Leysen op 60 meter; 3. van der Voort op 110 meter; 4 Manera op 500 meter; 5. van den Acker op 2000 meter. Totaal uitslag: 1. Meuleman 75 k.m.; 2. Leysen 74 k.m. 380 meter; 73 k.m. 925 meter; 75 meter; 5. van den Acker 69 k.m. 375 meter. TOKIO. 24 Maart (D.N.B.), Naar Domei uit Moskou meldt, zal de ambas saderaad Miyakawa den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, op zijn reis naar Berlijn van Moskou af hedenavond vergezellen. Voorts meldt Domei, dat Matsoeoka besprekingen heeft gevoerd met den Brit- schen ambassadeur, sir Stafford Cripps, en den Franschen ambassadeur, Eric Labonne. Deze besprekingen zijn gevoerd na zijn bezoek aan het Kremlin, waar Matsoeoka den commissaris van buiten landsche zaken, Molotof, had opgezocht. Matsoeoka had hier van de gelegenheid gebruik gemaakt om uitdrukking te geven aan zijn dank voor de facilitate van zijn reis door de sovjet-autoriteiten. Mat- soeoka heeft bezoek gekregen van den Duitschen en den Italiaanschen ambassa deur,.de Hongaarsche, Slowaaksche, Roe. meensebe en Boelgaarsche gezanten. De Japansche minister heeft verklaard, dat h\ hoopte ook Stalin zijn opwachting te kunnen maken. De laatste dag Allereerst werd Zondag de Zaterdag avond afgebroken partij Metzdr. Vos uitgespeeld. Metz begon met eèn mooie serie van 23, gevolgd door een van 13 van Vos. Geen van beide spelers presteerde daarna nog iets bijzonders, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat Metz na zijn stand van 257 nog 9 beurten noodig had om het einddoel te bereiken, terwijl Vos het slechts tot 211 wist te brengen. Metz 300 27 46 11.11 Vos 211 27 51 7.81 In de daarop volgende ontmoeting tus schen den veelbelovenden Arnhemmer Stikkelman en den Delftenaar Hendrikx zat weinig spanning. Stikkelman won ge- Uit een hoenderpark aan den van Vredenburchweg te Rijswijk zijn ten nadeele van A. B. ongeveer 80 kippen ontvreemd. Oost NederlandNoord-Holland 33 Ook in den tweeden districtswedstrijd, te Deventer gespeeld, heeft het Oostelijk elftal zich goed geweerd. Na een span nenden kamp wisten de Oostel ijken tegen Noord-Holland een verdiend gelijk spel te behalen. Dit succes was vooral te dan ken aan het uitstekende spel van de middenlinie, waarin de Nijmegenspeler Leene uitblonk. In de voorhoede was Schnitger de beste speler; Fesevur in het doel was bij twee doelpunten niet geluk kig. In de Noordhollandsche ploeg, welke technisch ongetwijfeld beter was, trad middenvoor de Roos het meest op den voorgrond. Hij scoorde alle doelpunten voor zijn ploeg. In de eerste hleft nam het Oosten door Hekking (Union) de leiding. Nadat de Roos voor den gelijkmaker had gezorgd gaf Schnitger nog vóór de rust het Oosten een 21 voorsprong. Na de hervatting profiteerde de Roos van een fout van Fesevur. De Deventer doelman herstelde zich 'hierop zeer goed, door in enkele hachelijke situaties red ding te brengen. Voor de derde maal r.am het Oosten door Hekking de leiding, doch 8.57 I weer was het de Roos, die een Oostelijke 5.85 overwinding voorkwam. Ook bij dit doel punt ging Fesevur niet vrij uit. 7 89 Ondanks felle aanvallen van de Ooste- 6.38 lijke ploeg kwam in den stand geen ver andering meer. De uitslag gaf de juiste krachtsverhouding van deze beide elftal len weer. In de Noordhollandsche ploeg was Caviët vervangen door Schmeink van VOORBURG Steunverleening B. Voor 1941 zal ook de mogelijkheid weer zijn extra hulp aan werkloozen te Ye"ee" nen in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel. Het bedrag per werklooze is bepaald op /6.50, hiervan komt ƒ21 ten laste van de gemeente Voorburg en voor rekening van het departement, n gemiddeld aantal arbeiders bedraagt (v. j. 420). Voqr 1941 zal dus voor den z.g. B-steun in totaal beschikbaar zün maal /6.50 is ƒ2925 (v. j. ƒ2696,40), nier van komt ten laste van de gemeente r en ƒ2025 voor rekening van hetIJ B. en W van Voorburg stellen Raad voor aldus te besluiten. Jubileum de^Koning,1 (KA’ belastingen (havendienst) den denken, waarop hij vóór 25 jaren in s meentedienst trad. NEW YORK. 24 Maart. (D.N.B.) Naar de „New York Times” uit Washington meldt, wordt de kwestie van een anderen dan een zuiveren verdedigingsoorlog door Turkije met de grootste reserve be schouwd. Volgens de meening van diplo matieke kringen ligt daarin een verkla ring, waarom de jongste conferentie op Cyprus tusschen Eden en den Turkschen minister van buitenlandsche zaken tot weinig of niets concreets geleid heeft. Volgens te Washington ontvangen be richten zijn er wel Britsche troepen in Griekenland aangekomen, doch niets wijst er op, dat er sterke contingenten aan land zijn gezet. Aan het einde van den voorlaatsten dag van het vierdaagsche tournooi om het kampioenschap van Nederland groot bil jart cadre 45/2, was de 5e ronde nog niet geheel afgewerkt. Door gebrek aan tijd moest de belangrijke partij Metz—dr Vos na 17 beurten worden afgebroken. Metz had toen 233 en dr. Vos 152 caramboles gescoord. De beste prestatie van den dag werd gele verd door den Utrechtenaar Vreeswijk, die in den voor-avond in zijn partij tegen Briejer uitstekend op dreef was en deze na 18 beurten met een gemiddelde vaw 16.66 wist te beëindigen. Dit gemiddelde was tot dat oogenblik het hoogste van het geheele tournooi. Hij vormt met Metz en dr. Vos het drietal, dat onderling zou moe ten uitmaken, wie de eerste plaats zal be zetten, aangezien zij tot nu toe alle par tijen hadden gewonnen. De overigen wa ren door drie of meer verliespartijen daar voor geheel uitgeschakeld. In zijn laatste partij tegen Beekhof toon de Vreeswijk opnieuw zijn talenten en werd met een gemiddelde van 14.28 win naar. De uitslagen luiden: Metz Hendrikx

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 10