Begrafenis redder van een BINNENLAND STADSNIEUWS Maandag 24 Maart 1941. r VIERDE BLAD Aanmelden vóór 1 April Opvoering tooneelspel „De Grond” Loden van do vereeniging „JLte Reddingsniedaille” droegen de baar naar de groeve Inlevering van militaire rijksgoederen Monumenten voor gesneuvelden onthuld LENTEFEEST NEDERLANDSCH AGRARISCH FRONT TWEEDE RIJWIELPAD LANGS DEN SCHEVENINGSCHEWEG Op de Algemeene Begraafplaats werd Zaterdag de bekende Scheveningsche redder J. Harteveld begraven. Leden van de vereeniging ,JDe Reddingsniedaille” droegen de baar naar de groeve LPolygoon) LEZING VAN DE STICHTING VOOR KINDERSTUDIE NEDERLANDSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DUITSCHLAND Bij allerlei pijnen: LANDBOUW-COMITE AVICULTURA’S PLUIMVEEDAG EM. PASTOOR W. P. H. JANSEN f „BARON KNEUT” IN DILIGENTIA •- FOE REGIMENT baagsche courant F V de van Arnhem, ouders OVER ónmogelijk DE NEDERLANDSCHE S.S.* VEREENIGING VOOR ADMINISTRATIEF RECHT No. 17833 waaronder Boxmeer als fun- Coehoornstraat 9, J. J. M. de Voor de Stichting voor Kinderstudie heeft Zaterdagmiddag dr. A. Reichling S.J. uit Amsterdam een lezing gehouden over Spr. van A. H. G. Zetkunst. wenken voor het logisch verantwoord zorgd drukwerk, in Naar aanleiding van het feit, dat leider der Nederlandsche S.S., voorman Feldfneyer, als vrijwilliger naar de „Waffen S.S.” in Duitschland is vertrok ken, is S.S.-onderstormleider J. P. Wolff- ram belast met de leiding der Nederland sche S.S. Deze was tot op heden belast met de leiding van de S.S.-standaard Gro ningen. t DE CENTRALE TER BESTRIJDING VAN AUTODIEFSTALLEN COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST VOOR DE LEDERINDUSTRIE Bij het college van Rijksbemiddelaars is door een aantal werkgevers in de lederin dustrie, den Nederlandschen R.K. Fa brieksarbeiders (sters) bond „St, Willibror- dus”, de Nederlandsche vereeniging van fabrieksarbeiders(sters) en den Nederland- schen bond van Chr. fabrieks- en trans portarbeiders een verzoek ingediend tot verbindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst, welke in dit bedrijf bestaat Teneinde belanghebbenden in de gele genheid te stellen bezwaren in te brengen tegen deze verbindendverklaring is dit verzoek met de noodzakelijke bijlagen ter visie op de bureaux van de arbeidsinspec tie gelegd, o.a. te ’s-Gravenhage, en op het secretariaat van het college van Rijksbe middelaars. Bezwaren tegen de verbindendverklaring moeten vóór of op 7 April a.s. schriftelijk worden ingebracht bij het college van Rijksbemiddelaars. Bezuidenhout 87, den Haag. I Aan het verslag over de werkzaamhe den van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te 's-Gra- venhage in Februari 1941 ontleenen wij het volgende Weder was de Kamer In staat, velerlei inlichtingen te verstrekken over in Duitschland vervaardigde producten, in voer- en uitvoermoeilijkheden, alsmede over de vele bepalingen, die voor den handel met Duitschland van belang rijn. Naar aanleiding van een in het Neder- Iqndsche tijdschrift der Kamer gepubli ceerd artikel over celjute, ontving zij ver schillende aanvragen over dit product. De Kamer verschafte den aanvragers de ge- wenschte nadere gegevens. De Kamer be handelde een aantal aanvragen omtrent de fabricage in Duitschland van gasgene ratoren, die geschikt zijn voor het stoken van turf. De Kamer onderzocht, op ver zoek van enkele belanghebbenden, de mogelijkheid tot export van enkele in- heemsche producten naar Luxemburg en Moresnet. Zij adviseerde een aantal exporteurs in verband met den uitvoer naar Duitsch land van eenige chemische producten, be nevens van strookoord en van enkele nieuwe vindingen op technisch gebied. De Kamer behandelde een géval van uitvoer van melkpoeder, waarbij zich verschillen de moeilijkheden hadden voorgedaan. Bij de competente Duitsche instanties onder nam de Kamer verschillende stappen, die ten doel hadden, den invoer in Neder land van een aantal producten, o.m. van bakeliet (kusthars), kunstleder en nik- kelstaal te bevorderen. De Kamer verleende aan belanghebben den haar bemiddeling bij de bevoegde in stanties terzake van gerezen moeilijkhe den bij den import van bepaalde bouw materialen, alsmede van- enkele techni sche producten en van tabak. Zij ver strekte verschillende inlichtingen betref fende een regeling getroffen voor het betalingsverkeer met het gouvernement- generaal Polen. Op verzoek van den be langhebbende onderzocht de Kamer een kwestie van belastingheffing bij de ver strekking van een crediet door een Duit sche aan een Nederlandsche firma. De Kamer ging na, in hoeverre een bepaald soort geblokkeerde marken gebruikt mag worden voor de betaling van belastingen in Duitschland. In een kwestie betref fende de aflossingen der „Konversions- kasse" te Berlijn werden door de Kamer inlichtingen verstrekt. Zij nam enkele ge vallen in behandeling betreffende de overmaking van kapitaal uit de in 1940 aan het Duitsche Rijk gehechte vroeger Belgische gebieden naar Nederland. VANDAAG GEOPEND TOT PROMENADÉ Het tweede rijwielpad langs den Sche- veningscheweg is vandaag opengesteld tot hotel „De la Promenade". Wielrijders zijn verplicht van heden af dit pad. dat aan de stadszijde begint bij het Carne- gieplein, te berijden. Voor hen. die bij de Timorstraat in de richting Zorgvliet willen rijden, is twee maal het kruisen van de dubbele tram baan noodig, hetgeen vooral gevaarlijk is bij het z.g tolhuis. De politie onderzoekt de mogelijkheid, om hier een goedge keurd warschuwingssignaal te plaatsen. CENTRALE KEUKENS VOOR WERK- VERRUIMINGSARBEIDERS Helpen veilig en vlug Doos 10en50ct SECRETARIAAT CENTRALE COMMIS SIE VOOR DE STATISTIEK Met ingang van 19 Maart j.L is, bij be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart overeenkomstig de voor dracht van de Centrale commissie voor de statistiek, benoemd tot secretaris dezer commissie drs. J. Ch. W. Verstege. Tot dien datum werd het secretariaat Waargenomen door den directeur van het yentraal Bureau voor de statistiek, dr. Ph. Idenburg. dié na zijn benoeming tot di- im r in I939 ontsla« had gevraagd Ult zijn fur^ptie van secretaris. Van Rotterdam naar den Haag overgeplaatst De centrale ter bestrijding van autodief stallen is met ingang van heden zoo lezen wij in een buitengewoon politieblad van het hoofdbureau van politie te Rot terdam óvergeplaatst naar de Rijksrecher- checentrale, afd Rijksopsporingsdienst, Raamweg 47 te ’s-Gravenhage en aldaar voor het vragen van inlichtingen en het doorgeven van berichten te bereiken voor- loqpig van 9 uur ’s morgens tot 10 uur ts-avonds onder telefoonnummer 182670-76 In spoedgevallen is tusschen 10 uur des avonds en 9 uur ’s morgens de inspecteur van politie C. A. Struick, telef. 393224 te ’s-Gravenhage, te raadplegen. Verzocht wordt, het volgende bekend te jnaken: Aan de verlofgangers beneden den rang van adjudant-onderofficier. wonende of verblijf houdende in de provincies Zuid- Rolland, Zeeland, Noord-Brabant en het Westelijk gedeelte der provincie Noord- Holand, alsmede op de eilanden Texel, Vlieland, Terschelling en Ameland, die. om welke reden ook, nog niet aan hun verplichtingen hebben voldaan om de on der hun berusting zijnde militaire rijks- goederen in te leveren .wordt alsnog op gedragen die verplichting na te komen. Zij behooren zich, voor zoover zij van den burgemeester geen persoonlijke op roeping ontvangen hebben, vóór 1 April a.s. te melden ter gemeente-secretarie (bureau voor militaire zaken) van hun wocn- of tijdelijke verblijfplaats, tenein de te weten te komen, waar en wanneer voor hen de gelegenheid openstaat om de rijksgoederen in te leveren De verplichting om zich te melden bij den burgemeester en ter plaatse der in levering, bestaat eveneens voor hen, die, hoewel geen militaire rijksgoederen on der hun berusting hebbende, nog niet de verklaiing hebben onderteekend. dat zij geen rijksgoederen meer in hun bezit hebben Indien de tot inlevering of aan melding verplichte verlofganger wegens bijzondere omstandigheden niet in de ge legenheid is persoonlijk de goederen in te leveren, kan een en ander geschieden door een familielid of huisgenoot De vereeniging voor administratief recht zal haar tweede congres houden op Zater dag 19 April in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Dit jaar wordt „de verhouding van administratief recht en burgerlijk recht” aan de orde gesteld. Over dit on derwerp hebben prae-adviezen uitgebracht mr. J. Kruseman, oud-president van het gerechtshof te ’s-Gravenhage en mr. J H Scholten, referendaris bij den Raad van State ONTVANGSTEN W.S.M. NOVEMBER De ontvangsten van de N.V. Westland- sche Stoomtramweg Mij. over November j.l. bedroegen, wat het personenvervoer betreft, (97.858' reizigers) 21.413,91 en in November 1939 (137.072 reizigers) 29.049,47, en wat het goederenvervoer betreft (19.223.482 k.g.) 23.777,77, tegen 16.986,20 (17.602.429 k.g.) in November 1939, De totale ontvangsten bedroegen van 1 Jan.1 Dec. 1940 559.626,20 en over dezelfde periode in '39 471.748,32$. Zaterdagmiddag werd te Groningen een persconferentie gehouden, waarin de inspecteur voor de werkverruimings- keukens, de heer J. van Delden, een beeld gaf van de organisatie en werking van deze keukens. De organisatie van deze keukens is in handen van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, welk bureau in ons land vijf inspecteurs daar voor heeft aangesteldt.w. in Noord- Holland en Zuid-Holland, Gelderland, Utrecht en Groningen. De bedoeling van deze keukens is het verstrekken van een warmen maaltijd aan die arbeiders, die zoover van hun werk wonen, dat zij geen gelegenheid hebben tusschen het werk door naar huis te gaan. Men heeft daarvoor een grens gesteld van 15 kilometer. De arbeiders, die in vaste kampen zijn en op het werk overnachten, vallen dus niet onder deze regeling. De deelneming is volkomen vrijwillig, terwijl de kostprijs 65 cent per week (Maandag tot en met Vrijdag) be draagt, waarbij 3 vleeschbonnen en 1 vetbon moeten worden ingeleverd. Hier voor ontvangt de arbeider een week kaart, welke recht geeft op vijf maal tijden. De menu’s zijn vastgesteld in overleg met den voedingsraadzij bestaan uit stamppot van andijvie, roode kool, witte kool, zuurkool, bieten, spruitjes, snijboo- nen, enz. Ten aanzien van de peulvruch ten is men thans doende daarvoor een toewijzing te verkrijgen, zoodat ook deze zullen kunnen worden verstrekt. Per dag wordt per man 1 liter voedsel gegeven. In de provincie Groningen zijn thans van de geprojecteerde keukens reeds drie klaar, n.l. te Bellingwolde, Veendam en in de Slikken. Aan het verslag van de dezer dagen onder leiding van den heer H. D. Lou- wes hier ter stede gehouden maandelijk- sche vergadering der eerste afdeeling van het Landbouw-comité is het volgen de ontleend Bij den aanvang der vergadering ves tigde de voorzitter de aandacht op de rede van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, in het bij zonder op de passage, waarin van de landbouworganisaties werd gezegd, dat zij hun bestaansrecht daardoor zullen hebben te bewijzen, dat zij in staat zijn den boer tot een hoogere prestatie voor het algemeen welzijn aan te sporen. Reeds sedert jaren werkt onze organi satie er aan mede, de landbouwproduc tie in ons land op een zoo hoog mogelijk peil te brengen. Zij is volkomen bereid om ook in de toekomst in die richting werkzaam te zijn en daarnaast te bevor deren, dat het product langs den weg der distrbutie komt op de plaatsen, waar het behoort te zijn. Vanwege het departement van Sociale Zaken is reeds contact gezocht met de provinciale en gewestelijke landbouwor ganisaties aangaande het plaatsen van stedelijke jongelieden op landbouwbedrij ven. Omtrent de eischen, waaraan deze jongelieden moeten voldoen, zal een com missie uit de C. L. O ,en de samenwer kende boerinnenbonden overleg plegen met de desbetreffende departements ambtenaren. Vertrouwd mag worden, dat de georganiseerde landbouw zijn volle medewerking zal verleenen. Door een der aangesloten organisaties werd er de aandacht op gevestigd, dat z.g. gesaneerde gemeenten gedwongen worden tot het invoeren of verhoogen van een wegenbelasting. Hoewel het be grijpelijk is, dat gepoogd wordt de in komsten dezer gemeenten zoo hoog mo gelijk op te voeren, moet tegen dat mid del ernstig bezwaar worden gemaakt. Im mers, invoering of verzwaring der we genbelasting komt neer op een verdere verhooging van de grondbelasting, welke pas met 100 opcenten is verzwaard. Daar deze belasting, zeer ongelijkmatig drukt en niet met de draagkracht der eigenaren of met de gebruikswaarde van den grond rekening houdt, moet elke verhooging als ten eenenmale verwerpelijk worden gequalificeerd. Besloten werd ter be- voegder plaatse tegen het invoeren of verhoogen van de gemeentelijke wegen belasting op te komen. Aan de hand van een door een der aan gesloten organisaties ingediend rapport werd uitvoerig van gedachten gewisseld omtrent den wolprijs, welke voor scheer 1941 zal gelden. Gewezen werd daarbij op de noodzaak van een belangrijke uit breiding van de schapenhouderij, hetgeen slechts kan worden bereikt door de prij zen van vleesch en wol op een voor de producenten rendabel peil af te stellen. Voorts dient er rekening mede te wor den gehouden, dat de veehouders die schapen houden, in moeilijke omstandig heden verkeeren, doordat de varkens- en pluimveehouderij zeer sterk moesten wor den ingekrompen, terwijl ook de rund- vee-inventaris op gevoelige wijze is ver minderd. De zuivere schapenhoudersbe- drijven tenslotte hebben de laatste jaren in zeer moeilijke omstandigheden ver keerd, zoodat uit dien hoofde een tege moetkomende houding van de overheid t.a.v, het vaststellen van den wolprijs ten volle gerechtvaardigd is. Opnieuw maak te de toestand der veehoudersbe- drijven een onderwerp van bespreking uit. Uit de resultaten der landbouwboek- houdbureaux der laatste jaren blijkt dui- delijk dat deze bedrijven in zeer ongun stige positie verkeeren. Besloten werd aan de andere C. L. O. en den F. N. Z. voor te stellen, het vee houderij probleem voor te leggen aan de commissie welke omtrent de gedwongen levejjng van de rundveestapel heeft ge rapporteerd, met het verzoek een urgen tieprogramma voor de veehouderij samen te stellen. Maar dan pen uit hij een Het Nederlandsch Agrarisch Front heeft Zaterdagavond in den Dierentuin een Lentefeest gehouden. Opgevoerd werd het cultureel volksche tooneelspel „De Grond”, van Geert Teis Pzn., door leden van de Nederlandsche Agrarische Jeugd beweging. De boerenleider, de heer Roskam, hield een inleidende beschouwing. Hij zeide o.m., dat het tooneelspel „De Grond" den boer laat zien in Drente, in het Saksen- land. De boer is gehecht aan zijn grond, niet uit winstbejag maar uit religieuze overtuiging. De in bloed en bodem ver ankerde wereldbeschouwing van den boer is gelukkig nog levende werkelijkheid, ai werd hem dit in het verleden door tal van ondoordachte maatregelen bemoei lijkt. In wezen is de opvatting van den boer hetzelfde als die van den ambte naar en den arbeider, die hun levens kracht in hun werk vinden. „De Grond” toont ons den echt Saksi- schen boer Dorst. Met iederen vezel van zijn ziel en geest is hij verbonden aan den grond, dien hij van voorouders kreeg om te bewerken. De overheid wil echter zijn grond om het als kerkhof te gebrui ken. Zij biedt hem een hooge som. Ver ontwaardigd wijst hij dit geld „Judas- geld”, zegt hij van de hand. Zijn gezin wordt echter door een zware ramp be dreigd: De gemeentekas, die onder het beheer van zijn schoonzoon staat, wordt gestolen en het bedrag moet aangevuld worden om een schandaal te vermijden, men wil vlak voor zijn huis en erf een fabriek bouwen, terwijl de dominee dreigt zijn grond te onteigenen. Een zware, moeilijke strijd ontstaat er in het binnen ste van Dorst. Om zijn gezin te redden stemt hij er in toe zijn grond te ver- koopen. Gebroken en geknakt wil hij de verkoopacte onderteekenen. slaat de zoon en opvolger hem de de handen. Dorst ziet nu in, dat misdaad wilde begaan, en ontroerd dankt hij zijn zoon dat hij hem daarvoor be hoed heeft. Dit spel werd, zooals gezegd, vertolkt door leden van de Agrarische Jeugdbe weging onder leiding van den heer J. Sweers, d.w.z. dit spel was voor hen geen spel, maar levende werkelijkheid. Ze stammen zelf uit dien Saksische grond en weten onbewust welke waarde het be zit daarvan heeft Uit hun woorden straalde een gloed van overtuiging, van innerlijke belevenis. Hierdoor maakte het gespeelde diepen indruk op de aanwezigen. Men voelde zich verplaatst in het Saksenland en door leefde den wanhopigen strijd van den boer om zijn grond. Dit heilige vuur van de spelers en speelsters deed hen de vele moeilijkheden overwinnen, moeilijkheden, die wellicht voor andere dilettanten te zwaar geweest zouden zijn. Een stormachtig applaus en bloemen vertolkten na afloop den dank en de hul de van het publiek. Onder de aanwezigen bevonden zich de leider van district 24 van de N.S.B., J. N, baron van Haersolte van Haerst, mr. van Genechten, procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof, mr. Sluiters, hoofd avn den Afweerdienst en majoor Feen- stra, heerbanleider van de W.A. Het bleek een goed idee te zijn geweest van de oudste pluimveevereeniging in Nederland, nu door de tijdsomstandig heden een tentoonstelling onmogelijk bleek, een reunie te houden. Tal van pluimvee-enthousiasten hadden zich gisteren naar den Dierentuin bege ven, waar des morgens 11 uur de voorzit ter van Avicultura, G. J. A. A. Baron van Heemstra, de bijeenkomst met een toe passelijk woord opende. Hierna kwamen de volgende sprekers aan het woord: de heer F. Schaedtler te Amsterdam, hield een lezing met als onderwerp „De Konijnenteelt in oorlogs tijd”; de heer C. S. Th v. Gink, Voorburg, sprak over de Cultureele, Economische en Sociale beteekenis van de Raspluim veeteelt; de heer A. C. M. Dolk, Voorburg, hield een causerie over het exposeerefc van sierduiven; en de heer Ernst Oster- mann, te Baarn, sprak over „Het nut van de Krielhoenders in het algemeen" eh verduidelijkte een en ander met een twintigtal hoenders van de groote en de dwergsoorten, welke bij het podium wa ren opgesteld. Voorts werden twee zeer interessante I films vertoond over sierduiven door den bekenden duivenfokker C. A. M. Spruijt, Gouda, waarna ir J. B. Vries de buiten gewoon fraaie pluimveefilm vertoonde van het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen. Tot slot werden door ir. Vries projectieplaatjes vertoond van hoenders uit de verre oudheid. De geheele dag werd besteed aan diverse pluimveevraagstukken Toen dan ook de secretaris van Avicultura, de heer J B MA Giesbers de bijeenkomst sloot, zegde hij toe, gezien het applaus, dat de diverse sprekers hadden geoogst, in bet najaar opnieuw een dergelijke bijeen komst te zullen organiseeren. Tal van liefhebbers gaven zich nog dienzeifden dag voor het lidmaatschap op. Het was inderdaad een reunie, waarop Avicultura met voldoening kan terugzien. Te Voorburg is op 82-jarigen leeftijd overleden em. pastoor W. P H. ,Jan.s®n,> eere-kanunnik van het Kathedrale kapittel van Haarlem, oud-pastoor der parochie kerk van St. Joseph aan de van Limburg Stirumstraat alhier, oud-voorzitter van de Ned St Gregoriusvereeniging, medestich ter van de Ned. R.K. Kerkmuziekschool te Utrecht. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis vindt Woensdagmorgen op het R.K. kerkhof aan de Kerkhoflaan plaats. Tevoren wordt om 10 uur de Pon tificale H. Mis van Requiem gehouden m de parochiekerk van St. Joseph. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK De Openbare Leeszaal en Bibliotheek is met de volgende aanwinsten verrijkt Bemmelen, W. van. Het raadsel der groote pyramide. 1941 Van heidendom tot hedende godsdiensten der aarde, hun wezen en hun geschiedenismet medew. van F. Babinger, (e.a.) samen- gest. door C. Clemen. 1940 Beckers sr., H. J„ en G. A. J. Beckers jr. Voorge schiedenis van Zuid-Limburgtwintig jaren archaeologiseh onderzoek. 1940. 4" Terra, H. de. Durch Urwelten am Indus Erlebnisse und Forschunger in Ladak, Kashmir um im Pandschab2. Aufl. 1940 Kort, W. L. P. M. de. De arbeids bemiddeling in Nederland verhandeling naar oorzaken, ontwikkeling en behoef ten. 1940Bemd, L. F. A. van den. De leer van balans en winstrekening. 1940 Vlerk, I. M. van der, en Ph. H. Kuenen. Geheimschrift der aardetwee milliard jaar geschiedenis van de aardkost en naar bewoners. 1941. 4’Blankenstein, 1940. Vlot gestelde vervaardigen van en aesthetisch ver hef bijzonder voor reclamedoeleinden Nemitz, F Die Kunst RusslandsBaukunst, Malerei, Plastik vom 11 bis 19. Jahrhundert. 1940. 4’ Waldmann, E. Das bild des Kindes in der Malerei. 1940. 4*. het onderwerp „Taal en cultuur”, zette uiteen, dat elke cultuurdaad den mensch, grenzen overschrijdt en een nieuwen horizon opent. In de cultuur ver laat de mensch de natuur niet, doch heft haar op. Taalgebruik is een cultuurdaad bij uitnemendheidhet completeert de natuurlijke saamhoorigheid van den mensch. Uitvoerig heeft spr nagegaanle wat voor soort cultuurproduct de taal is en hoe haar eigen bouw is, 2e. vastgesteld, dat we in de taal een cultuurmiddel be zitten en 3e. overwogen, welke cultuur goederen we in de taal bezitten. Deze drie punten heeft dr. Reichling aan de hand van concrete gegevens, uitvoerig verklaard. Met de aankondiging twee „lachor- kaanavonden" te zullen brengen, hadden Siem Nieuwenhuizen en Beppie de Vries c.s. niets te veel beloofd. Het tweetal heeft Zaterdag- en gisteravond met een aantal medewerkenden dolle vroolijkheid in Diligentia gebracht met de klucht „Baron Kneut". Wat er in de vroolijke comedie ge beurt, is een aaneenschakeling van zotte verwikkelingen, met als motief de liefde van een jongen dokter voor freule Cha teau Basaute (door den boerenhuis knecht van den dokter gemakshalve Ca to van Zanten genoemd), waarbij de huisknecht Hannes als postillon d’amour en in het tweede bedrijf welgesteld vader „baron Kneut" geert. De lach is niet van de lucht geweest in Diligentia, om de capriolen van Siem Nieuwenhuizen als Hannes de huis knecht en Beppie de Vries als baronesse Chateau Basaute alias baronesse Kneut. Nieuwenhuizen dook als een snoek onder water in de malle gevallen van Hannes en wist iets bijzonders van deze rol te maken met ffjne trekjes, welke den ras komiek verrieden. Beppie de Vries was een niet minder amusante partner. Haar barones-rol is een vroolijk geval in haar handen geworden, waarom al evenzeer geschaterd is. De overige me dewerkenden Alex Faassen, Cilly Bach, Colleen Poldi en Johan Stenger wisten zich uitstekend aan te passen en droegen daardoor het hunne bij tot het daverende succes. Een sympathieke geste was het Zater dagavond veertig Nederlandsche oor- logsgewonden uit te noodigen, waarvoor den organisatoren van de avonden, den heeren Flink en Viggo, hartelijk dank werd gebracht. HET VOORMALIGE INFANTERIE Gevolg gevend aan den algemeen be- staanden en vaak uitgesproken wensch, heeft onderstaande commissie het initia tief genomen tot het organiseeren van een „Bond van oudstrijders van 11 R.I.”, welke bond bedoelt te omvatten alle officieren, onder-officieren en manschap pen van het voormalige 11 R.I. De benoodigde toestemming, in gevolge verordening no. 24/1940 1 is voor deze organisatie bereids verleend. De bond heeft tot doela. Bestendigen van de vriendschapsbanden, gelegd in de dagen van mobilisatie en oorlog, b. De I nagedachtenis eeren van de gesneuvelde I kameraden van 11 R.I. c. Het lot van I de oorlogs-invaliden van het regiment en I van de nabestaanden van gesneuvelden helpen dragen. Middelen tot genoemde doelstelling zullen zijna. Jaarlijks een samenkomst van alle leden op het Grebbe-kerkhof of in de omgeving daarvan. (In verband met de plannen van andere regimenten, wordt voor 11 R.I. de samenkomst voor dit jaar vastgesteld op Hemelvaartsdag 22 Mei), b. Een monument oprichten op het Grebbe-kerkhof, of in de omgeving daarvan, als een blijvend eerbewijs aan de gesneuvelden van 11 R.I. c. Een her- innerings-insigne verstrekken aan de leden. (De kosten van dit insigne zijnI verzilverd 60 ct„ in zilver 1,25, in goud 19). d. Contact zoeken en onderhouden met onze oorlogs-invaliden en met de nabestaanden van gesneuvelden en door vriendschap en zoover mogelijk en noo dig, ook op andere wijzen, hun lot hel pen dragen. Zij, die lid van den bond willen wor den, geven zich op, liefst direct aan het secretariaat van den bond, voor zoover men zich niet reeds opgegeven heeft. Zij, die het insigne wenschen, vragen dit ook aan, liefst direct aan het secre tariaat, onder toezending van de kosten. De initiatief-commissie bestaat uit W. v. Stein Callenfels, kap. b.d.; Veldpr. b.d. ds. D. Henstra; Aalm. b.d. R. H. M. Verhoeven, giro 178120 (secretariaat); Bruijn maj. b.d.; S. W. A. M. de Groot kap. b.d.; S. de Jong kap. b.d.; A. v. d. Venne kap. b.d.; ir. Steenbergen kap. b.d.; ir. F. R. v. d. Spek kap. b.d.; H. H. Klaassen 1ste luit. b.d. Te Barneveld Zaterdagmiddag is in het dorp Voort huizen bij Barneveld, een monument ont huld voor de gevallenen van het eerste regiment huzaren. Omstreeks drie uur in den middag nam oud-luitenant kolo nel Camerling Helmont het woord voor het uitspreken van de onthullingsrede. In eenvoudige, treffende woorden her dacht spr. de kameraden, die het hoog ste offer, dat van hun leven hebben ge bracht. Door hun trouwe plichtsvervul ling, hebben zij de grootste dankbaar heid en hoogachting verdiend van allen. „Als wij de 39 namen van onze vrien den aanschouwen", zoo ging overste Ca merling Helmont voort, „dan rijzen hun gestalten, zooals wij ze gekend heb ben, voor ons op. Door het oprichten van dit gedenkteeken hebben wij ge meend, onze diepstegevoelens van vriendschap te moeten vertolken. Laat daarom dit gedenkteeken een symbool zijn van eerlijke plichtsvervulling, op dat het nageslacht in eenheid zal voor komen, hetgeen hier is geschied en eens gezind zal arbeiden aan de werken des vredes”. Hierna droeg spr. het monument over aan het gemeentebestuur van Barne veld. Namens de bevolking aanvaardde de burgemeester, de heer J. Westrik, het monument en verzekerde, dat hij en alle ingezetenen het steeds in eere zul len houden. Vervolgens werd een aantal kransen bij het monument gelegd, o.a. van de gemeente Barneveld, van officieren en manschappen van het regiment en van de nazaten van den eersten comman dant van het regiment in 1814, baron van Sytsema. Het monument is, in opdracht van een comité van reserve-officieren, ontwor pen door den heer M. van Dijk. Het is geheel in strakke lijnen gehouden en uit gevoerd in baksteen, terwijl op een zandsteenen plaat in bronzen letters de namen van de 39 gesneuvelden zijn aan gebracht. De plantsoenendienst van de gemeente Barneveld heeft de beplanting verzorgd. De sobere plechtigheid werd bijge woond door kolonel van Alphen, hoofd van het regelings-bureau, luitenant-kolo- nel Crommelin, oud-commandant van het regiment, de oud-officieren van het regiment en talrijke minderen. Te Boxmeer Op het R.K. kerkhof te Boxmeer is gisteren een monument onthuld, dat werd opgericht op het gemeenschappe lijk graf van zeven gesneuvelde Neder landsche soldaten. In den ochtend heeft de oud-aalmoezenier, pater Linnenbank O.P. in de parochiekerk een plechtige H. Mis opgedragen, terwijl ook in de Hervormde kerk een herdenkingsdienst werd gehouden. De onthulling van het monument geschiedde te twee uur. Pa ter Silverrus van Geffen sprak een ope ningswoord, waarna oud-majoor Alma het monument onthulde en overdroeg aan de gemeente. Vervolgens voerden achtereenvolgens de burgemeester van Boxmeer, mr. A. van Hellenberg, kapi tein van Houweninghe, luitenant van Lanschot, ds. Baljon en pater Linnen bank het woord. Allen brachten hulde aan de nagedachtenis van de gesneuvel den. Het monument is ontworpen door de architecten A. J. Kropholler en Veendorp en is in ceramiek uitge voerd. De plechtigheid werd uitgevoerd door talrijke belangstellenden, alle oud-mllhairen, welke te hebben gelegen. OUDERAVOND U.L.O. school (A) VAN DER PARRASTRAAT 5—7. De Oudercoinmissie van bovengenoemde schoei heeft dezer dagen in het gymnas tieklokaal van de school Kon. Sophiestraat 19 een ouderavond gehouden, welke goed geslaagd mag heeten. De voorzitter, de heer G. A. van der Ree, hoofd der school, gaf in zijn openingsrede een overzicht van de steeds beter wordende resultaten van het onderwijs aan zijn school, waarbij bleek, dat in 1940 alle candidaten voor het eindexamen zijn geslaagd. Voortgaande deelde de voorzitter nog mede, dat de heer J. van Westendorp, onderwijzer aan de school, deze pp 1 April met pensioen gaat verlaten; Hij huldigde den heer van Wes tendorp Voor het vele, dat hij voor kin deren en ouders heeft gedaan. Door een hartelijk applaus stemden de aanwezigen hiermede in. Enkele huishoudelijke zaken werden af gedaan. De heer B. A. Kiezebrink werd gekozen tot lid der Oudercommissie, waar na de heer S. de Vries Szn., oud-Gem. inspecteur van het Onderwijs, een causerie hield, getiteld „Kind, Gezin en School”. Zooals reeds eerder is gebleken, weet de heer de Vries zijn toehoorders op aange name en geestige wijze te boeien en zoo wel ouders als leerkrachten te herinneren aan dingen, welke belangrijk zijn voor de vorming tot karaktervolle zelfstandige le den der maatschappij Na de sluiting hebben nog een aantal gebruik gemaakt van den tijd, I welke nog restte voor besprekingen met het onderwijzend personeel. VERGADERING VAKGROEP SCHILDERSPATROONS „FRONT VAN NERING EN AMBACHT”. In het gebouw „Amicitia” heeft Zater- I dagmiddag de vakgroep schilderspatroons van het Front van nering en ambacht” vergaderd. De vergadering werd geleid door den heer H. Plantinga, die de aan wezigen welkom heette en er op wees, dat men niet tot het bespreken van. politieke- maar van vakbelangen bijeen was geko men De economische opbouw kan niet wachten, aldus spr., omdat die beslist over onze welvaart en ons zijn. Spr. schetste de fouten van het verleden, toen men het op het gebied van bedrijfs organisatie niet zeer nauw nam. Dit kwam wel het sterkste tot uiting in de wijze, waarop men met de middenstandsbelangen omsprong. Wij, aldus spr., zullen den nieuwen opbouw ter hand nemen. Dwang zij verre van ons, doch zij, die zich waar lijk vrij gevoelen, zullen ongetwijfeld volgen. Spr. schetste de houding der vak organisaties en haar bestuurders, die als menschen van den Ouden tijd het nieuwe willen breflgen. Uit het vak van de schilders treft ons steeds de verzorging van de architectuur, terwijl daaruit zooveel kunst naar voren is gekomen. Den jongeren moet de eer van het werkstuk worden bijgebracht. Spr besloot met de opwekking om in de toe komst paraat te zijn. Vervolgens sprak de heer J. Schreuder over de ontwikkeling van den toestand ten opzichte van de vak groep „schilderspatroons”. Het is de be doeling een werkelijke vakgroep van vak- genooten samen te stellen. In Nederland zijn 16000 bedrijven in dit vak, waarvan hoogstens 25 pCt, rendabel is. De vakgroep van het front van Nering en Ambacht staat gemeenschapszin voor. Tenslotte besprak hij de richtlijnen, volgens welka de vak groep zal worden opgebouwd. Dr. J. A. ROETERT FREDERIKSE f Hier ter stede is in den ouderdom van 52 jaar overleden dr. J. A. Roetert Frede- rikse, oud-leeraar Nederlandsch aan de 3e H.B.S. aan de Beeklaan. Dr. Roetert Frederikse werd korten tijd geleden wegens ziekte gepensionneerd. De begrafenis vindt morgenmiddag om kwart voor drie op de begraafplaats Oud Eik en Duinen plaats. GEMEENTERAAD De Gemeenteraad is bijeengeroepen ter vergadering op 31 Maart a.s. Voor het Ned. Aardrijkskun- dig Genootschap, het „Koloniaal Insti tuut”, de Vereeniging „Oost en West”, „Onze Vloot” en het Alg Ned. Verbond zal prof. J C. M. Warnsinck op Zaterdag middag 29 Maart in de zaal „Excelsior” een voordracht met lichtbeelden houden over het onderwerpJan Huygen van Linschoten. Morgenavond zal in de groote zaal van het gebouw Lange Beestenmarkt een zeer bijzondere avond gehouden wor den door het Ned. Leger des Hells Een groep van de jeugdafdeeling uit Leiden verzorgt dien avond een welverzorgd programma. •-UTHERSCH rusthuis te ouden rijn GEOPEND r,,^,alteFdaKmorgen is het- nieuwgebouwde onn Uls „De Wartburg" te Oudenrijn «roote belangstelling geopend. De in n5 van d‘c Luthersche rusthuis stond va„Velfband met het honderdjarig bestaan oud Evangelisch-Luthersche wees- en lc tnannen- en vrouwenhuis, welk jubi- cieel mede werd 8evierd door het offi- taio u 8®bruik nemen van het monumen- H»»ebouw »De Wartburg" her» w1).84*1'1*8 biedt Plaats aan 80 bewo- rui^n„^errein’ waarop het is gebouwd ruim »ooo vierkante meter groot

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13