Korfoe bestookt I I I i 1 I 8 No. 17833. Haveninstallaties Colchester van Peterhead gebombardeerd en De Duitsche den successen handelsoorlog e I Maandag 2* Maart. I I i I 1941. Malta tweemaal aan- gevallen in van convooi Het bombardement Plymouth MATSOEOKA TE MOSKOU 0 Het optreden van Duitsche slagschepen op den Atlan- tischen Oceaan I I I I VERDUISTEREN van 7.59 uur n.m. tot 7.33 uur v.m. 1 I I i s Zes personen uit een gezin door gasvergiftiging om het leven gekomen Geslaagde aanval op een Britsch o gaden 1 i' ITAL. BR. n. •aoagala SOMALI Het Duitsche Weermachtbericht Addis- Abeba Awasj f4114) Het Italiaansche Weermachtbericht 3^ Direpaoea - Awasj H awasU) Awasj - Addis -Abeba •adoea •aksoem OOST AFRIKA Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Maan: 24 Maart onder 4.38 uur nam. 25 Maart op 6.34 v.m.; onder 5.44 uur nam. R 4 Vreeselyk drama te Boskoop Ten huize van den boomkweeker A. van Eyk aan den Zydeweg te Boskoop, een echtpaar met vtff jonge kinderen, is een vreeseRJk drama gebeurd. Tengevolge van gasvergiftiging zjjn van dit gezin de man en vijf kinderen in den af- geloopen nacht om het leven ge komen. 'had Am Nachtdienst dokters: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 DE 5TRUD IN DE ZO s X 1 Britsche vliegtuigen boven Berlijn Farinacci gesneuveld Verklaring van den Japanschen minister over zijn bezoek aan Duitschland en Italië VAN DZJIDZJIGA {SOMALI Twaalf brisantbommen per minuut Het Turksche antwoord aan Hitler De besprekingen van prins regent Paul De bondgenoot van het nieuwe Europa ^/OOST f A E 5 5 I M I A F R I /K A z. MELL0 30 /üarraIL A f X, X HARGEISA Dagaboer 5ASABEH\u(X^Htt.) 0 A-. ui i t- I T. K Tb COURANT IIAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIÊN: PRIJS DEZER COURANT: *o MORDALE OEAROEF ■afdem MOJJO luitenant- eco- van IA- (KAS: .Fitrru .Mttibt po- aan staat Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tepan de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Rinda- tcomo {Koeioe k/oe Km Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 .DOEKHEM kz Btrtu Zottt Stngtntih ADI-KAIE i. Straft ASMARA l-.OEGW Srtfth Htm i Gistermiddag is de Japansche minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka met zijn gevolg te Moskou aangekomen. Op het station werd hij van sovjetrus- sische zijde verwelkomd door den plaats- vervangenden volkscommissaris van bui» tenlandsche zaken Losowski, den chef van het protocol Barkow en den leider van de afdeeling Oost-Azië van het volkscom missariaat van buitenlandsche zaken Zarapkin. Voorts waren ter begroeting aanwezig de Japansche ambassadeur en de diplomatieke vertegenwoordigers van de bij het driemogendhedenpact aangeslo ten landen. Matsoeoka, die hedenavond naar Berlijn doorreist, neemt zijn intrek in het gastenhuis der sovjetregeering. Gisteravond gaf de Japansche ambassa deur ter eere van Matsoeoka een diner. Kort na zijn aankomst in Moskou heeft Matsoeoka in de Japansche ambassade de plaatselijke Duitsche persvertegenwoor digers ontvangen. Hij verklaarde bijzon der verheugd te zijn gelegenheid te heb ben Duitschland's grooten Führer, Adolf Hitler te zien, alsmede Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop en de overige persoonlijkheden van het Duitsche Rijk. Hij hoopt hen niet alleen te ontmoeten, doch hen ook beter te leeren kennen. „Ik beschouw het als mijn plicht”, zoo zeide Matsoeoka, „den Führer en zijn medewerkers nauwkeurig te lee ren kennén, vooral sedert wij door het driemogendhedenpact met elkaar verbon den zijn.” Vervolgens wees Matsoeoka er op, dat dit pact voor Japan’s buitenlandsche politiek het voornaamste instrument be- teekent, waaraan het altijd heeft mede gewerkt. Eenige lieden gelooven, dat ik iets bijzonders in den zin heb, nu ik mij naar Duitschland en Italië begeef, doch ik heb slechts den eenen wensch de lei ders van Duitschland en Italië te ontmoe ten en te leeren kennen. Deze reis, welke een gevolg is van de uitnoodigjng van de Duitsche en Italiaan sche regeering, komt tegemoet aan mijn vurig gekoesterden wensch, aldus merkte Matsoeoka tenslotte op. Ik zal gaarne de gelegenheid benutten om mij van Duitschland en Italië een persoonlijk oordeel te vormen en te zien hoe Duitschland en Italië hun geweldige taak op weg naar de overwinning vol brengen Moncullo zelfstandig handelen zich binnen zeer korten tijd den weg naar den Atlanti- schen Oceaan baande en daarmede aan de Duitsche leiding essentieele moge lijkheden bood voor de definitieve ver nietiging van het Fransch-Engelsche le ger. I I •w* Tusschen 10 o. n.m. en 7 n. v.m.; No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 DZJieOETI-DlREOAOEA( DlREDAWA)5ö5K»“i| 215 Kn 2 5Ok> 780Km ioo iSokM Y® DESSie Vfo«RA tUllo B J- voorbij de vooruit geschoven Italiaansche stellingen rondom Keren en Asmara te komen, zijn tot op heden toe mislukt. Verscheidene plaatsen, zooals Agordat en Barentoe, gelegen in het Britsche front, werden door de Italiaansche luchtmacht gebombardeerd. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt .Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. VA Britsche kruiser door zware bom getroffen Omtrent den aanval op Malta verneemt het D.N.B. nog, dat eenige escadrilles Stuka’s met goed gevolg oorlogsschepen en de kade-installaties van La Valetta bombardeerden, waarbij een kruiser door een bom van zwaar kaliber op het voor schip werd getroffen. Het schip kreeg zware schade. Voorts heeft een bom van zeer zwaar kaliber een groot passagiers schip getroffen, dat eveneens ernstig werd beschadigd. Voorts konden ondubbelzinnig goede treffers op de kaden van La Valetta wor den waargenomen. De aanval der Duitsche duikbommen werpers geschiedde onder begeleiding van jachtvliegtuigen. De Duitsche jagers ont moetten echter boven Malta geen tegen stander. Alle Duitsche vliegtuigen bereik ten behouden hun steunpunten, niettegen staande de af weer van het luchtdoelge schut soms zeer hevig was. schip zwaar beschadigd. Een van onze for maties jagers heeft op geringe hoogte aan vallen gedaan op het terrein van Iraklion op Kreta, waarbij een vijandelijk vliegtuig in brand geschoten en andere beschadigd werden. In Oost-Afrika heeft de vijand op den avond van 21 Maart den aanval in den sector van Keren hervat, maar is overal met verliezen teruggeslagen. Onze vlieg tuigen hebben in dezen sector welverde- digde vijandelijke stellingen gebombar deerd In luchtgevechten zijn 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten, 2 van onze toe stellen keerden niet terug. In Galla Sida- ma is een vijandelijke colonne teruggesla gen, nadat zij getracht had in den sector van Djavello door te dringen. De vijande lijke luchtmacht heeft een aanval uitge voerd op Diredawa, Keren, Asmara en an dere plaatsen in Erythrea. In Asmara be treurt men 2 dooden en 9 gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten Een ander Engelsch toestel is door onze jagers te Diradawa neergehaald. Tijdens boven genoemde operaties heeft de vijand dus in totaal 11 vliegtuigen verloren, die door onze jagers neergeschoten zijn en 7 als gevolg van optreden van bet Duitsche luchtcorps. Ahmar-gebergte. Vermoedelijk verwach ten zij nog versterkingen, die door Britsch-Somaliland oprukken. Op de kaart is met zwarte blokjes de opmarsch van de Britten aangegeven. De Italianen be zetten vele goede stellingen, bij verschei dene plaatsen, gelegen aan den spoorweg. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) De man verscheen hedenmorgen niet op zijn werk en daarom besloot zijn patroon, de heer W. Vermeulen, eens te gaan zien, wat er aan de hand was. Hij begaf zich naar de woning, doch het huis was gesloten en op zijn herhaald kloppen werd niet opengedaan. De heer V., die ongerust werd, sloeg een ruit in, waarna hem een sterke gaslucht tege moet kwam. Toen men een onderzoek in stelde kwam men tot de ontdekking, dat het geheele gezin bewusteloos te bed lag. De 29-jarige vrouw L. van Eyk-van der Weyden gaf nog eenige teekenen van leven, doch de 44-jarige man en drie meisjes en twee jongens, waarvan de jongste een jaar en het oudste vijf jaar oud is, waren reeds gestorven. De echt- genoote is naar het ziekenhuis in Gouda overgebracht. De lijken zijn door de po litie in beslag genomen. De oorzaak is, zooals men heeft kun nen vaststellen, het springen van een gasbuis, waardoor het uitstroomende gas het gezin in den slaap heeft verrast. leden der bemanning heeft een duikboot het schip tijdens den overtocht be schoten. United Press meldt uit een haven aan de Canadeesche Oostkust: Officieren van hier binnenloopende vrachtschepen verklaren, dat zij gedurende hun reis b.O.S. seinen van 2 Engelsche handels schepen hebben opgevangen, waarin gezegd werd: „Wij worden door een oorlogsschip beschoten”. Als positie ga ven deze schepen 300 mijl ten Zuidoos ten van Newfoundland. De Britsche gemotoriseerde afdeelingen zijn via Sasa-Beneh en Dagaboer in de zóne van Dzjidzjiga aangekomen en be vinden zich ongeveer eeu 100 k.m. van den grooten spoorweg, die van Dzjiboeti naar Addis-Abeba voert. De Italianen bieden aan den Marda-pas (de toegangs poort van het Ahmar-gebergte naar den spoorweg) weerstand. De Britten liggen nu voor de hooge bergkammen van het Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend: Lichte gevechtsvliegtuigen hebben gisteren de haveninstallaties van Col chester en Peterhead met goed re sultaat aangevallen. In het kanaal van St. George zonk een vrachtboot van 3000 ton, na midscheeps door een bom te zijn getroffen. Voor de Britsche Zuidkust werden mijnenve gers succesvol aangevallen. Onder escorte van jachtvliegtuigen heeft een Duitsche gevechtsformatie gistermiddag de haven San La Va letta op Malta gebombardeerd. Vol treffers op schepen en luchtdoelartil- leriestellingen werden gesignaleerd. In luchtgevechten, welke tijdens de ze aanvallen ontstonden, schoten Duit sche jagers 7 jachtvliegtuigen van het type Hurricane zonder eigen verliezen neer. In de avonduren werd de haven van La Valetta nogmaals doeltreffend aangevallen. Duitsche en Italiaansche torpedovliegtuigen hebben bij Age vijandelijke geschoten en zichtbaar Het 289e Italiaansche Weermachtsbe- richt d.d. gisteren luidt: Aar. het Grieksche front activiteit der artillerie. Onze luchtformaties hebben een aanval gedaan op de haven en luchtbasis van Korfoe. Een schip werd tot zinken gebracht en een ander, bene vens installaties van de basis werden beschadigd. Onze jachteenheden deden herhaaldelijk in scheervlucht aanvallen op het Grieksche vliegveld Paramithya, waarbij 3 vliegtuigen op den grond in brand geschoten en verscheidene ande re beschadigd werden. Tijdens gevech ten tegen vijandelijke jagers werden 2 vliegtuigen van het type Gloster neerge schoten. Een groep jagers onder bevel van majoor vlieger Oscar Molinari heeft haar 50e overwinning in de lucht be haald Vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps hebben de haven van La Valetta op Malta gebombardeerd en gemeerde schepen en artilleriestellingen beschadigd. Tijdens luchtgevechten tegen vijandelijke jagers zijn 7 toestellen van het type Hurricane neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen gemotoriseerde krijgsmiddelen en troepen van den vijand gebombardeerd In het Oostelijke deel var. de Middellandsche Zee hebben onze vlieg tuigen met bommen en torpedo’s een vij andelijk convooi aangevallen. Een schip van 10.000 ton, dat door torpedo’s was ge troffen. zonk. Duitsche vliegtuigen deden een aanval op een vijandelijk convooi. waarbij 3 schepen zwaar werden bescha digd. Ook op een andere plaatsis een A A 5 A i K zeer vele slachtoffers zijn. Een aantal brandweerlieden en politieagenten is ge wond. „United Press” meldt, dat de te Ply mouth door de beide jongste aanvallen van het Duitsche luchtwapen aangerichte verwoestingen Coventry ver in de scha duw stellen. De geheele havenstad be staat nog slechts uit „dalen tusschen puinhoopen, onderbroken door reus achtige bomtrechters”. Naar het D.N.B. verneemt, zijn Brit sche gevechtsvliegtuigen in den afge- loopen nacht boven Noord-Duitschland verschenen. Een deel der toestellen trachtte Berlijn aan te vallen. Slechts enkele vliegtuigen slaagden er in tot bo ven de binnenstad te komen. Van groo- te hoogte lieten zij naar willekeur brand bommen en hier en daar brisantbommen vallen, welke evenals de aan den rand der stad geworpen bommen alleen woonwijken troffen. De schade is gering. Verscheidene zolderbranden konden snel bedwongen wórden. Eenige burgers zijn omgekomen of gewond. Het eikenloof voor generaal Rommel De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft aan den bevel- voerenden generaal van het Duitsche corps in Afrika, lüitenant-generaal Rom mel, als tienden officier van de Duit sche weermacht, het bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis behoorende eiken loof verleend. Lüitenant-generaal Rom mel was tijdens den veldtocht in het Westen een der succesvolste comman danten van pantserdivisies, welke door Atlantischen Oceaan sneller en heviger ontbrand is, dan Churchill en de zijnen gevreesd hadden Deze slag zal echter niet alleen op de golven van den Atlan tischen Oceaan gestreden worden. Daar toe behooren ook de zeer gevoelige bol werken als de Engelsche havens, empla cementen en wapenfabrieken. De verliezen van Engeland Uit San Vicenta op de Kaap Verdische Eilanden wordt gemeld, dat tot nu toe in de wateren der eilanden 5 schepen tot zinken zijn gebracht. Het laatste schip, dat ten onder ging, was het Brit sche stoomschip „Clan Ogilvy”. Van het eiland Nicolau wordt gemeld, dat daar 2 reddingbooten zijn aange komen met 35 overlevenden van de be manning van het Engelsche stoomschip schipbreukelingen 4 reddingbooten dabin in Noord-Afrika vliegtuigen in brand troepenconcentraties met succes aangevallen met bommen en boordwapens. Op zee ten Zuiden van Kreta hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een krach tig beveiligd convooi aangehouden. In een scheeraanval plaatsten zij 2 treffers midscheeps op een vaartuig van 6000 br.t., waarop het schip brandend bleef liggen. Twee andere schepen van dit convooi werden beschadigd. Een koop vaarder van 5000 br.t. werd ten Zuid westen van Cyprus door een Duitsch ge vechtsvliegtuig zoo zwaar beschadigd, dat op het verlies er van gerekend kan worden. Een patrouillevaartuig heeft voor de Noorsche kust een Britschen bommen werper van het type Bristol-Blenheim neergehaald. De vijand is overdag noch des nachts boven het gebied van het Duitsche rijk verschenen. De verliezen van den tegenstander hebben gisteren 8 vliegtuigen bedragen, 1 eigen toestel is over tijd. De aanvallen op de Britsche scheepvaart In het zeegebied van de Shetlandei- landen heeft een Duitsch verkennings vliegtuig naar het D.N.B.verneemt, gistermiddag een bewapend Britsch koopvaardijschip van ongeveer 6.000 br. t. aangevallen. Het vrachtschip werd door een bom van zwaar kaliber ge troffen en bleef met sterke rookontwik keling zwaar beschadigd iggen. Het A.N.P. seint uit Belgrado, dat de vroegere algemeene secretaris van de fascistische partij, Farinacci, volgens een bericht uit Bitolj, in de gevechten voor Tepeleni zou zijn gesneuveld. Farinacci stond aan het hoofd van een bataljon zwarthemden en betoonde, naar Grieksche berichten uit Saloniki melden, groote dap perheid Na een strijd, welke urenlang duurde, vonden de zich terugtrekkende Italianen zijn lijk □e val van Dzjaraboeb. De geheele Romeinsche pers brengt hulde aan het heldhaftige verzet van het kleine garnizoen van Dzjaraboeb, dat na 4 maanden taai volhouden in een op 300 k.m. van de kust midden in de woestijn gelegen oase, voor een overmachtigen vijand moest wijken. De „Giornale d'Italia” wijst op de troosteloosheid van dezen ver loren post en schrijft, dat niemand eraap heeft gedacht, dat het kleine Italiaansche garnizoen van 800 man 4 maanden lang deze stelling zou kunnen houden. De Engelschen hebben hun aanvallen steeds meer versterkt, waarbij het prestige van het Britsche rijk op het spel stond en alleen de drukkende overmacht heeft ten slotte de overgave noodzakelijk gemaakt. Over den tweeden aanval op Plymouth welke Vrijdagavond is ondernomen, meldt United Press, dat honderden bommenwerpers daaraan hebben deel genomen. Terwijl Donderdagavond 10.000 brandbommen geworpen werden, was dit aantal Vrijdagavond nog veel grooter. Aan .brisantbommen vielen er tijdens het hoogtepunt van den aanval 12 per minuut, of 720 per uur. De ver liezen zijn nog niet te overzien, doch moeten zeer groot zijn. Er is geen straat welke niet getroffen is. De aanvallers kwamen opzetten bij het vallen van de duisternis, toen de bevolking nog met het opruimingswerk van den aanval van den vorigen avond bezig was. Er is niet gemeld, dat er ook maar één Duitsche machine is neergehaald. De Britsche berichtendienst meldt dat bij dezen aanval openbare gebouwen en kantoren bijzonder veel hebben geleden. Enkele brisantbommen waren van bui tengewoon zwaar kaliber. Een hotel is geheel uitgebrand. Een groot aantal huizen is verwoest. Velen zijn dakloos. Men vreest, dat er Bemanningen van door Engeland in beslag genomen Fransche schepen in Tanger aangekomen Ongeveer 50 leden der bemanningen van de Fransche schepen „Lorient” en ,.PLM. 13”, die op 18 Februari door een Engelschen hulpkruiser gedwongen wer den naar Gibraltar op te stoomen, zijn te Tanger aangekomen. De schepen be vonden zich op weg naar Dakar en wer den ter hoogte van Kaap Juhy door het Engelsche hulpoorlogsschip aangehouden. De Fransche matrozen werden meer dan een maand in Gibraltar vastgehou den. Door de Engelsche autoriteiten werd niet toegestaan, zich in verbinding te stellen met hun familie. In Londen verwacht men verliezen te dekken met Amerikaansche schepen Het D.N.B. meldt uit New York Vol gens een bericht uit Londen berust men daar in de waarschijnlijkheid van nieu we en ernstige scheepsverliezen. Men hoopt de verliezen althans gedeeltelijk te kunnen vervangen door Amerikaansche schepen en door middel van maatrege len, zooals het terugtrekken van Britsche schepen uit Azië en den dienst op Zuid- Amerika, die dan door Amerikaansche lijnen zou kunnen worden overgenomen. Reparatie van Britsche kruiser op Amerikaansche werf De „Baltimore Sun” verneemt uit ge woonlijke betrouwbare bron, dat een zware Britsche kruiser op weg is naar de Amerikaansche marinewerf te Norfolk in Virginia, om gerepareerd te worden. In Oost-Afrika duurt de slag bij Keren voort. In weerwil van de reeds geleden Verliezen aan Italiaansche zijde en de krachtige luchtacties der Britten, blijven de Italiaansche troepen op verscheidene punten tegenaanvallen ondernemen. Op het kaartje zijn deze met zwarte pijltjes aangegeven. Het gearceerde gedeelte stelt het Britsche bezette gebied voor De voortdurende pogingen der Britten om De Turksche bladen van Vrijdag brengen groot opgemaakt het via het Anatolische persbureau verspreide D.N.B.-bericht inzake de overhandiging van het antwoord van den Turkschen president Inonu aan den Führer. Over den inhoud van het antwoord wordt uiteraard niets bekend gemaakt. Uit Turksche kringen, die nauw contact on derhouden met de regeering, wordt ech ter vernomen, meldt net A.N.P., dat het antwoord buitengewoon hartelijk en po sitief in den geest van vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Turkije en Groot-Duitschland is gesteld. De correspondent van het Zuidslavi- sche blad „Politika” te Istanboel meldt, dat men in officieele kringen te Ankara de bemoeiingen tot handhaving van goe de betrekkingen met Duitschland en Italië toejuicht. Tevens wordt er op ge wezen, dat Turkije met het sluiten van een bondgenootschap met Engeland geenerlei vijandige bedoelingen jegens de asmogendheden heeft gehad, doch in de eerste plaats aan zijn eigen veilig heid heeft gedacht. Prinsregent Paul van Zuid-Slavië heeft gistermorgen den premier, Zwet- kowitsj, ontvangen, meldt het D.N.B. uit Belgrado. De premier bracht hem verslag uit over de onderhandelingen, welke de laatste dagen met verscheide- 'l ne politici zijn gevoerd en stelde hem de candidaten voor de drie vacante ministerposten vw de politiek van Zuid-Slavië De Zuidslavische minister voor de lichamelijke opvoeding, Pantitsj, heeft te Bela Crkva een rede gehouden, waarin hij zeide „Gij kunt volkomen gerust de toekomst van ons land tegemoet zien. Wij blijven vasthouden aan de beginselen onzer vredelievende politiek en wenschen bovenal de meest vriendschappelijke be trekkingen te behouden met onze buur staten, waarmede wij verbonden zijn door de grenzen zoowel als door groote nomische belangen. Onze eerste taak is het behoud cnze grenzen, onze onafhankelijkheid, onze zelfstandigheid en onze eer in vol komen vrede. Ge kunt er volledig op vertrouwen, dat in deze moejlijke dagen de regeering van de nationale verzoening het oog houdt op de groote belangen van het land en bezield door het verlangen naar een gelukkiger toekomst, werkt on der leiding van onze dappere, ridderlijke dynastie, het huis Karageorgewitsj.” „Clan Macnab”. De verklaarden, dat nog onderweg waren. De Britsche admiraliteit heeft gisteren medegedeeld, dat het Britsche patrouille vaartuig „Rubens” over tijd is en ver loren geacht wordt. Voorts zijn volgens een mededeeling van het Deensche gezantschap te Londen de Deensche vrachtbooten „Rigmor” en „Dagmar”, die onder Engelsche vlag voeren, verongelukt. Het Britsche vrachtschip „Narragan- set” (10.389 b.r.t) is ter reparatie in het droogdok van Chester (Pennsylvania) opgenomen. Volgens verklaringen van de Onder bovenstaanden titel schrijft dr. Rudolf Fischer in het Maart nummer van „Berlin-Rom-Tokio” o.a.: Het is een op zichzelf reeds in de ge schiedenis ongewoon schouwspel, dat een Japansche minister van buitenland sche zaken een officieel bezoek aan Europa brengt. En inderdaad: Hij komt niet alleen in de hoofdsteden van de asmogendheden, hij komt in de hoofd steden van Europa en wel van een Europa, dat bondgenoot is. In nauw verband met het verdrag, dat Duitsch land, Italië en Japan verbindt, groeit de kern van de nieuwe orde in Europa snel. Slowakije, Hongarije, Roemenië en Boelgarije zijn als actief medewerkende leden tot het driemogendhedenpact toe getreden. De beide feiten, dat zich namelijk onder den invloed van het Driemogend hedenpact tusschen Midden- en Zuid oost Europa het politieke kerngebied van de nieuwe orde uit vrijen wil heeft gevormd en de asmogendheden aan den anderen kant in staat zijn de nog niet aangesloten rest van Europa niet al leen te verdedigen, doch met een be langrijk deel van haar productiemoge lijkheden ook in de wereldpolitiek een rol te doen spelen, verleenen het Ja pansche bezoek aan Europa een bijzon der karakter. Europa als uniform ge leide wereld-politieke factor is, naar vanzelf spreekt, voor xie Japansche litiek van veel grootere beteekenis een afzonderlijke Europeesche i kan zijn. De mogelijkheden, de beteekenis van dit nieuwe Europa op te voeren, zijn bij lange na nog niet uitgeput. Dat zij echter alleen ter beschikking van de as mogendheden staan, weet men sedert de toetreding van Boelgarije en sedert het neen van Zuid-Slavië aan Roosevelt zeer goed. De toetreding van nieuwe staten tot het Driemogendhedenpact in Europa werd reeds aangekondigd. Wie weten wil, om wie het hierbij gaat, be hoeft slechts te zien naar de melancho lieke pogingen, die Eden en zijn Engel schen aan bepaalde Europeesche sta ten wijden. Hoe het ook zij, de voordee- len van een organisatie op ons continent die een doeltreffende vertegenwoordi ging der gemeenschappelijke belangen Inzake het in het Weermachtbericht van Zaterdag gemelde resultaat der zee- strijdkrachten van admiraal Lütjens meldt het D.N.B. nog de volgende bijzon derheden Duitsche slagschepen voerden voor het eerst in de geschiedenis van den oorlog ter zee in gesloten formatie een operatie uit in de wateren van den Atlantischen Oceaan en maakten een aanvang met den rechtstreekschen aanval op de voornaam ste verbindingslijnen van den vijand. Deze onderneming werd uitgevoerd onder bedreiging van bijna de geheele vijande lijke slagvloot en van talrijke lichtere vijandelijke zeestrijdkrachten. Niettemin gelukte het onzen, in aantal inferieuren, slagschepen, om den vijand in het Noor den en het Midden van den Atlantischen Oceaan zware schade te berokkenen Er werden alleen bij een aanval op de van Canadeesche havens uitgaande convooi- wegen in korten tijd en in onmiddellijke nabijheid van opereerende vijandelijke slagschepen, 5 schepen met 33.000 b.r.t. tot zinken gebracht Op een andere plaats werden 16 schepen met tezamen 75.000 b.r t. vernietigd In totaal bracht de artillerie der slagschepen tot dusver 22 gewapende vijandelijke koopvaardij schepen met tezamen 116.000 b.r.t. tot zinken. Volgens verklaringen van de overlevenden van de 22 vernietigde En gelsche koopvaardijschepen hadden deze schepen zeer waardevol materiaal, w.o. vliegtuigonderdeelen en munitie aan boord Marine en luchtmacht vernietigen 224.000 b.r.t., slagschepen brengen 22 schepen met tezamen 116.000 b.r.t. in het Noordelijke deel van den Atlanti schen Oceaan tot zinken, 77.000 ton wordt door duikbooten bij de Afrikaan- sche kust, 31.000 ton door vliegers elders vernietigd, en weer bommen op Ply mouth Met dergelijke opschriften ver meldt de Duitsche pers van Zaterdag avond de succesberichten uit het Weer machtbericht. De „Berliner Börsen Ztg spreekt van een nieuwen hevigen slag tegen Engeland en van een bittere pil voor Churchill en zijn oorlogspolitici. Evenmin als het luchtgevaar, heeft En geland het duikbootgevaar kunnen om zeilen, schrijft het blad. Onze duikbooten zullen, evenals onze strijdkrachten boven water, den Britten nog menige verras sing bereiden. De lente begint pas. De „Lokal Anz.” schrijft, dat de slag in den vinden zich ongeveer eeu Addis-Abeba voert. ERPER HtoERSO AtJkbBER 0IKET yMuitoo Y f BOESAMA lOlRCDAOt^’QPy'01!’6^ Y 0AG4>.M.6uR)|

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1