HAAGSCHE COURANT JJsclubterrein wordt bouwland HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT 9 ■derde blad BINNENLAND TELEGRAMMEN STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Maandag 24 Maart 1941. Samenwerking op industrieel gebied TRAGISCH ONGEVAL Engelsche vlieger^ boven ons land HET HOF VAN WEENA Keren Resultaten van Duitsche duikbooten op den Atlantischen Oceaan Het bestuur van de ijsclub „Willem Barents Thialf” te Zaandijk heeft de hand aan den ploeg geslagen; een gedeelte van het ijsclubterrein zal gebruikt worden voor het verbouwen van groenten (in hoofdzaak boonen). Waar nog korten tijd geleden de schaatsenrijders rondzwierden is men bezig met het omspitten van het terrein (Polygoon) ONFORTUINLIJKE SCHIPPER TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN BEZOEK VAN Dr. CONTI AAN ONS LAND Het groentenvervoer naar de steden HOUT OP BRANDENDE KACHEL TE DROGEN GELEGD DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND Nieuwe aanvallen op afgeslagen TWEE NIEUWE MINISTERS IN ZUID-SLAVIE w X' worden sai -UC rv staatspartij hier de lakens uitdeelde jachtvliegtuigen No. 17833 Valetta groote EEN ONDERHOUD MET DEN NIEUWEN COMMISSARIS IN DE PROVINCIE LIMBURG Onzestadgenootemej. P. J. van der Veen is benoemd tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Ter Aar (Z.-H.). Eén man zwaar en 2 personen licht gewond Gedurende het afgeloopen weekeinde hebben Engelsche vliegers op twee verschillende vluchten brand- en bri santbommen boven een aantal plaatsen van ons land afgeworpen. In enkele ge vallen werden woonhuizen beschadigd. Een man werd zwaar gewond, terwijl twee personen lichte verwondingen be kwamen. Clandestien kaas gemaakt Reeds geruimen tijd koesterde men ver- denkirg, dat in de gemeente Wilnis op clandes';ene wijze kaas werd gefabriceerd. De ambtenaren van den centralen crisis controledienst speurden dag in dag uit en thans is hun arbeid beloond. Verscheidene veehouders bleken kaas te maken zonder daartoe gerechtigd te zijn. Een koopman, woonachtig te Wilnis, kocht de kaas tegen zeer hoogen prijs op. Een belangrijke hoe veelheid werd in beslaggenomen en tegen de veehouders alsook tegen den koopman werd proces-verbaal opgemaakt stelt men tegenover krachtige aanvallen luchtwapen op CREMATIE W. F. ROESKE. Zaterdagmiddag heeft in het crematori um op Westerveld te Velsen onder veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer W. F. Roeske. oud-districtscommissaris in Suriname, op 65-jarigen leeftijd te Haar lem overleden. Aanwezig waren mr. A. van Traa. hoofd directeur der Surinaamsche Bank te Am sterdam, vroeger directeur-voorzitter te Paramaribo en oud-lid van den Raad van Bestuur van Suriname: nïr. F. J. Schalk wijk, rechter in de rechtbank te Rotter dam, oud-lid van het Hof van justitie in Suriname: dr. R. E. de Vries, oud-arts bij den Hygiënischen dienst in Suriname en oud-lid der Koloniale Staten; R. E. van Lier, oud-commies bij het departement van landbouw in Suriname: A. Keur, oud- koloniaal ontvanger; H. M. Benschop, oud- W.-Indisch ambtenaar, W. F. Jepsen, direc teur der Handelsvereeniging Java te Am sterdam; H. J. Kleekamp, oud-secretaris van het Nisu-concern te Modjokerto e.a. Gesproken is door de heeren mr. F. G. Schalkwijk en J. Bos, planter. Bij het dalen van de kist speelde de organist het Volkslied. Een zwager van den overledene dankte voor de belang stelling.. de partij- dat de natio- welke De 46-jarige schipper F. T._ kreeg gis teravond in een café aan de Lange Bees tenmarkt ruzie met eenige bezoekers. Van een onbekend gebleven man had hij een klap op het hoofd gekregen, tengevolge waarvan hij een verwonding opliep. Men heeft hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar de schipper is verbonden. Toen hij daarna op eigen ge legenheid naar huis zou gaan, is hij ten gevolge van de duisternis in het water van den Zuidwal geloopen, De nachtpor tier van het ziekenhuis, die een plons had gehoord, snelde toe en wist den drenke ling een dreg toe te werpen. Hierdoor wist men hem aan den kant te brengen. Na op het droge te zijn gebracht, achtte men het raadzamer, den onfortuinlijken schipper ter observatie in het ziekenhuis op te nemen. Omstreeks kwart voor één, is in den i nacht van Zaterdag op Zondag, de 69- jarige H. R., wonende aan de Laakkade, tengevolge van de duisternis, bij de Ca- landbrug in het water van de Laakhaven geraakt. Een schipper, die met zijn schip in de nabijheid lag, wist de drenkeling, die het bewustzijn had verloren, met een haak op het droge te brengen. Inmiddels gearriveerde agenten zijn nog geruimen tijd bezig geweest met het op wekken der levensgeesten, echter zonder resultaat. Het stoffelijke overschot is door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge- bracht. In dennacht van Zaterdag op Zondag hebben dieven een bezoek ge bracht aan een manufacturen-winkel op den Haarlemmerdijk te Amsterdam. Door opensluiting wisten zij de zaak binnen te dringen en gebruik makend van de duis ternis en de nachtelijke rust konden zij met hun buit ontkomen Een groote hoe veelheid dameskousen en dames- en hee- cenondergoed wordt vermist. Voor den ge dupeerden winkelier, die vanmorgen de inbraak ontdekte beteekent dit een scha- denost van enkele honderden guldens Jongetje schrok van vallend schilderij Een tragisch ongeval heeft zich gister ochtend omstreeks half zeven voorgedaan in een perceel in de Hoogbuurlostraat. Het 10-jarig zoontje van de familie L. schrok door een zware plof wakker. De oorzaak was, dat een schilderij naar be neden was komen zetten, tengevolge van het breken van het koord, waarmede het was opgehangen. Vermoedelijk heeft de knaap gedacht, dat het een bomontplof fing was. Hij is naar buiten gesneld en wilde over een ongeveer 70 c.m. hoog balcon- muurtje klimmen, doch verloor het even wicht, en stortte van de 2e étage een hoogte van ongeveer 7 meter naar be neden. Met het hoofd was de knaap te recht gekomen op een bestraat gedeelte van den tuin van het benedenhuis. Met een schedelbasisfractuur en een gebroken linker arm, is de jongen door den Ge neeskundigen Dienst naar het R K. zie kenhuis aan het Westeinde gebracht. Zijn toestand is ernstig. Gedeeltelijk met snelle sleepbooten Het binnenlandsche vervoer der tuin bouwproducten, dat voorheen hoofdzake lijk met vrachtauto’s geschiedde, zal het komende seizoen gedeeltelijk met snelle sleepbooten geschieden. In de tuinbouw centra zullen dan groote sleepen moeten imMigesteld. Voor sommige tuinbouwcentra, die zelf slechts over kleinere vaarwegen beschik ken, zooals b.v. het Westland, wordt ge dacht aan verbetering der waterwegen, terwijl ook bepaalde plaatsen, die een di recte verbinding hebben met de hoofd vaarwegen, als verzamelpunt kunnen die nen bij het transport der tuinbouwproduc ten. Hier zullen dan snelle sleepbooten de groote sleepen met groenten naar de ste den transporteeren. Dit vervoer zal hoofd zakelijk des nachts geschieden, opdat de tuinbouwproducten dan ’s morgens vroeg op de binnenlandsche markten zullen zijn. Het stoomschip „Nederland’’ verloren Blijkens een bericht d.d. 21 Maart uit Batavia aan het „Hamburger Fremden- blatt” is in Ned.-Indië, behalve het verlies van het voor Engeland varende 6533 brt. metende vrachtstoomschip „Simaloer”, ook dat van den vrachtstoomer ..Nederland” (8147 brt.) bekend gemaakt. Aan het blad wordt tevens gemeld, dat beide schepen begin Maart in den Atlanti schen Oceaan aangevallen werden door Duitsche lange-afstandsbommenwerpers. Zooals bekend behoorde de „Simaloer” aan de Maatschappij ..Nederland” te Am sterdam De „Nederland” is waarschijnlijk het tankschip van dien naam, toebehoorende aan de Nederlandsche Pacific Tankvaart Maatschappij, gevestigd hier ter stede. Het 8147 brt metende schip werd in 1937 gebouwd op de werf van en en en gebouwd op de werf van Wilton-Fijenoord. Naar wij vernemen, is heden hier ter stede uit Berlijn aangekomen de leider van den Duitschen dienst voor de volksgezondheid, staatssecretaris dr. Conti. Dr. Conti zal hier verscheidene dagen blijven. Op 26 dezer om 4 uur zal hij in het gebouw Kneuterdijk 20 een voordracht voor genoodigden hou den, waarbij ook Nederlandsche auto riteiten op het gebied der volksgezond heid tegenwoordig zullen zijn. ONGEVALLEN Op het Stationsplein is Zaterdagavond de 42-jarige F. M. uit Leiden, aangere den door een autobus, tengevolge waar van hij verwondingen bekwam aan den linkervoet. Door den Geneeskundigen Dienst is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar hij is opgenomen. Zaterdagavond is op den Raamweg de 26-jarige wielrijdster A. C. de G., uit de van Neckstraat, gevallen. Met een her senschudding werd zij door den Genees kundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Naar het R.K. ziekenhuis aan het West einde werd Zaterdagavond de 35-jarige- wielrijdster D. T. uit de Korte Hout straat vervoerd, die op het Rijswijk- scheplein in botsing was gekomen met een wielrijder. Zij brak den linker enkel. MET „VREUGDE EN ARBEID” NAAR DE BOLLENVELDEN „Vreugde en Arbeid” organiseert dit jaar dag- en halve dagtochten per auto, tram en fiets naar de bollenvelden. Het uitgangspunt van deze tochten is voor den Haag. Dr. Kuyperstraat 10. Uit Am sterdam zijn 4 tochten resp. per auto bus, tram en fiets georganiseerd, uit den Haag 2 tochten. Nadere inlichtingen kan men zich verschaffen bij het Centraal Bureau van „Vreugde en Arbeid”, Am stel 224226. Amsterdam-C. Nieuwe besprekingen. Zooals men zich herinneren zal, hebben enkele maanden geleden gevoerde bespre kingen tusschen leidende Duitsche en Ne derlandsche figuren op industrieel gebied, geleid tot de oprichting van een „Zentral- auftragsstelle” hier ter stede. Deze orga nisatie heeft thans een bijeenkomst belegd op Woensdagmorgen 26 dezer om 10 uur in het gebouw Kneuterdijk 20, op welke bijeenkomst verschillende vraagstukken betreffende het uitvoeren van opdrachten, besproken zullen worden. De besprekingen zullen worden ingeleid door den generaal-commissaris voor finan ciën en economische zaken bij het Rijks- comrhissariaat, minister dr. Fischböck. Voorts zullen het woord voeren voor de Rijksgroep Industrie de Generaldirektor R .Stahl, uit Berlijn en de leider van de Zentralauftragsstelle ing. E. Nimtz. ter wijl als vertegenwoordiger der Nederland sche industrie het lid van de organisatie commissie mr. B, J. M. van Spaendonck uit Tilburg zal spreken. In aansluiting op deze bijeenkomst zul len besprekingen worden gevoerd tusschen vertegenwoordigers van de Duitsche en Nederlandsche industrie. Voorts is tegen een te Almelo geves- tigden schoenhandel door de politie pro ces-verbaal opgemaakt wegens prijsop drijving Fietsendief gepakt Den laatsten tijd werden in Bussum tal rijke fietsen gestolen, soms wel twintig in een week Gisteren zijn wederom zes fiet sen ontvreemd. Een rpan, wiens schoonva der eveneens de dupe van een fietsendief was geworden, zag gisteren een man op schoonpapa’s gestolen fiets rijden. Hij fiet ste den man achterna en toen deze een woning binnenging, waarschuwde hij de politie, die een onderzoek in de woning instelde. Het bleek, dat de bewoner deze fiets van een man had gekocht. Deze per soon had het rijwiel eveneens van een an der gekocht Het gelukte den vierden man te vinden De politie vond in de woning van dezen man vier fietsen welke van diefstal afkomstig bleken te zijn. De 38-jarige bewoner is gearresteerd. Zaterdagavond ontstond een begin van brand in het perceel Zieken 3, doordat eenig hout ter droging op de brandende kachel was gelegd. De bewoners waren naar bed gegaan en sliepen zóó vast, dat de door omwonenden gealarmeerde brandweer zich door het forceeren v5n de voordeur, toegang moest verschaffen. Men was het brandje spoedig meester. STERKE DRANK IN DAMESCONFEC- TIE-ZAAK OPGESLAGEN Een wijnhandelaar te dezer stede, die geen slijterijvergunning bezit, wilde toch sterke drank verkoopen. Daartoe nam hij den eigenaar van een in dezelfde straat gevestigde damesconfectiezaak in den arm, die bereid was een partij drank op te slaan. Zaterdag hebben rechercheurs van de Drankwet gezien., dat door den loopjongen van den wijnhandel flesscher» met sterke drank werden afgehaald en el ders afgeleverd tegen betaling. In de confectiezaak werd 70 liter drank in be slag genomenterzake van overtreding van de Drankwet is proces-verbaal opge maakt. BERLIJN. 24 Maart. (D.N.B.) Met be trekking tot de Duitsche luchtaanvallen der laatste weken op de belangrijkste havens van Groot-Britttannië en de cen tra der Engelsche hewapeningsindustrie wordt van deskundige zijde er op ge wezen. dat de Engelsche afweer door i en luchtdoelgeschut niet verzoek om ontslag heeft ingetrokken. Vleesch zonder bon daar verkocht De lAlmelosche politie heeft een bak ker uit Vriezenveen aangehouden, die aan een groot aantal inwoners van Al melo vleesch. afkomstig van frauduleus geslachte varkens, heeft verkocht en afge leverd. De prijzen, waarvoor het vleesch was verkocht, zijn zoodanig, dat de bak ker naast overtredingen van de Vleesch- keuringwet en Distri butiewet, zich boven dien nog schuldig maakte aan prijsopdrij ving. Ook voor dit feit zal tegen hem pro ces-verbaal worden opgemaakt. De bak ker is in bewaring genomen en zal ter beschikking van de justitie worden ge steld. Voorts is tegen een De resultaten van het onderzoek De heer J. G. N. Renaud, medewerker voor de middeleeuwsche archeologie bij het Rijksbureau voor Monumentenzorg, die in Rotterdam de dagelijksche leiding heeft van een uitgebreid onderzoek naar even- tueele resten van zeer oude bouwwerken, o.a. het Hof van Weena, het sl<^t Burger- stein, het mannenklooster bij de Hoog straat, het Karmelitessenklooster bij de Weste Wagenstraat en de Goudschepoort nabij den Goudschesingel, heeft eenige mededeelingen gedaan over het onderzoek naar het Hof van Weena nabij de Bokel- straat, dat Vrijdag is beëindigd. Veel positieve resultaten heeft men niet kunnen boeken, maar wel heeft men eenige conclusies kunnen maken. Door het bodemonderzoek weet men thans, dat men op de juiste plaats was, omdat enkele z.g. kloostermoppen zijn gevonden, welke in Rotterdam zeer weinig voorkomen en uit de 14e eeuw dateeren. Voorts weet men dat het Hof van Weena geen groot ge bouw geweest kan zijn en dat de gronden rondom het gebouw nooit bebouwd zijn ge weest. Het is een geruststelling, aldus de heer Renaud, voor de liefhebbers van Rot terdam’s oudste historie, dat door bebou wing van het Hofplein en naaste omge ving geen terrein aan archeologisch onder zoek onttrokken zal worden. Het eenige, wat men hier gevonden heeft, dat van eenige historische waarde was, was een rij half vermolmde paaltjes, die in vervlo gen tijden waarschijnlijk deel hebben uit gemaakt van een erfafscheiding. De heer Renaud bleek optimistisch ge stemd te zijn over de resultaten van het binnenkort te beginnen onderzoek naar resten van het slot Bulgerstein, ongeveer in het verlengde van de Hoogstraat. Door nauwkeurige teekeningen weet men pre cies de plaats zulks in tegenstelling met het Hof van Weena en hij is er van overtuigd in de oude slotgracht belang wekkende vondsten te doen. Hij zeide te gelooven, dat het slot Bulgerstein van ouder datum geweest is dan het Hof van Weena en meende waardevol aardewerk uit de 12e eeuw te zullen aantreffen. Voorts hoopt men den geheelen vorm van de fundeeringen, te kunnen reconstruee- ren, al zal door de zware latere fundeerin- en ter plaatse wel veel vernield zijn. in staat was, het stelselmatige optreden van de Duitsche eskaders bommenwer pers tegen te gaan. Ten aanzien van de nog rookende en smeulende puinhoopen in de Engelsche havens en industrie plaatsen, zoo verklaart men hier vereer, heeft de Britsche minister voor de vlieg tuigindustrie. lord Beaverbi ook. in een radiorede betoogd, dat de reserves der koninklijke Britsche luchtjnacht ian bombardements- en jachtvliegtuigen gjoo- ter zijn dan ooit en dat het aantal be schikbare machines der Britsche luoht- macht van allerlei soort een maximum stand bereikt heeft Van Duitsche zijde deze gegevens de van het Duitsche het geheele Engelsche gebied en werpt men de vraag op, hoe dergelijke aanvallen mogejjjk konden zijn, wanneer de Britsche lucntmacht z.g. over gereed staande krachtige reserves beschikt. ERGENS IN ITALIË, 24 Maart. (Ste- fani). In zijn weermachtbericht no. 290 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Van het Grieksche front valt niets bijzonders te vermelden. Onze forma ties vliegtuigen bombardeerden de in richtingen van de basis Preveza en de vijandelijke schepen, welke gemeerd lagen in de haven van Lixuri. Andere vliegtuigen bombardeerden vijandelijke stellingen en barakken aan het front van het elfde leger. Vijandelijke vlieg tuigen deden een aanval op Devoli. On derschept door onze jachtvliegtuigen werden 2 toestellen van het type Hurri cane door de jagers en een ander van hetzelfde type door ons luchtdoelgeschut neer gehaald. De vlootbasis La Valetta op het eiland Malta werd herhaalde malen door for maties van het Duitsche luchtwapen,' welke geëscorteerd werden door Ita liaansche en Duitsche jachtvliegtuigen, aangevallen. Bovendien werden de ha veninrichtingen en een reservoir stook olie. 1 kruiser. 2 schepen van groote tonnage en 3 schepen van middelmati- gen inhoud herhaalde malen met bom men van zwaar kaliber bestookt. Tij dens luchtgevechten schoten de Italiaan sche jager 4 vijandelijke eendekkers neer. Noord-Afrika: Optreden van geme chaniseerde Duitsche detachementen aan den Oostenlijken rand van de woestijn van Syrte. Formaties van het Duitsche luchtwapen bombardeerden en beschoten in Cyrenaica concentraties van vijandelijke gemechaniseerde strijd middelen. In de Aegeïsche Zee vielen onze jacht vliegtuigen een vijandelijke luchtbasis op het eiland Kreta aan. waarbij een vliegtuig op den beganen grond in brand geraakte en verscheidene andere machines werdén beschadigd. In het Oostelijke bekken van de Mid dellandsche Zee hebben Duitsche vlieg tuigen een tankschip van 6000 ton tot zinken gebracht en een ander vijande lijk koopvaardijschip ernstig bescha digd. Oost-Afrika: De vijand hernieuwde zijn hardnekkige aanvallen in den sector van Keren op den avond van 22 Maart en op den ochtend van 23 Maart werd hij overal met zeer zware verliezen af geslagen, waarbij een vaan van het vreemdelingenlegioen in onze handen viel. Visscher over boord geslagen en verdronken Te Hindeloopen heeft zich voor de ha ven een tragisch ongeluk afgespeeld. Toen de visscher L. Penning bij het binnenvaren het zeil liet zakken, sloeg dit door een plotseling van achter ko menden rukwind over, met het gevolg, dat Penning een klap van de giek tegen hét hoofd kreeg en over boord sloeg. Onmiddellijk begaf een van de opvaren den van den voor de haven liggenden baggermoleil zich met een roeibootje op weg naar den drenkeling, die, daar ''zijn oliejas hem over het hoofd geslagen was, hulpeloos in het woelige water rond dreef en haalde hem binnenboord. On danks het feit, dat direct geneeskundige hulp aanwezig was en gedurende ruim een uur kunstmatige ademhaling en zuurstoftoediening werd toegepast, mocht het niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Penning laat een weduwe met vier jonge kinderen achter. BERLIJN, 24 Maart. (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Noordelijke deel van den At lantischen Oceaan opereerende duikboo ten hebben 27.500 b.r.t. vijandelijke koopvaardijscheepsruimte, waaronder 3 tankschepen, tot zinken gebracht. Ook het luchtwapen zette den strijd tegen de Britsche scheepvaart op de Noordzee, op den Atlantischen Oceaan, en in de Middellandsche Zee met succes voort. Verkenningsvliegtuigen brachten bij de Orkaden en de Faroër-eilanden twee kleine koopvaardijschepen van tezamen ongeveer 2500 b.r.t. tot zinken. In het zeegebied van de Shetland-eilanden werd een gewapend koopvaardijschip van 6000 b.r.t. in scheervlucht op suc cesvolle wijze bestreden. In het gebied van de Middellandsche Zee vielen Duitsche vliegtuigen ten Zui den van Kreta 2 Britsche koopvaardij schepen van elk ongev.eer 6000 b.r.t,, waaronder een tankschip, aan. Het tankschip werd in zinkenden toestand gezien. Het tweede koopvaardijschip bleef met zware schade liggen. Op 23 Maart werden 2 geslaagde aan vallen door formatie^duikbommenwer- pers op de haven van La (Malta) ondernomen. Vijf vracht- en passagiersschepen werden door bommen van zwaar en het zwaar ste kaliber getroffen. Voorts kreeg een lichte kruiser in de haven van La Va letta 3 zware voltreffers. Haveninrich tingen en een olie-opslagplaats werden vernield. Italiaansche jachtvliegtuigen welke met Duitsche jagers bij de aan vallen op La Valetta samenwerkten, schoten in luchtgevechten 4 vijandelijke vliegtuigen van het tyne Hurricane neer. In Noord-Afrika deden Duitsche ver kenningsvliegtuigen aanvallen op troe penconcentraties van den vijand met bommen en boord wapenen. Op een station werden voorraden benzine bij het uitladen in brand geschoten. De daardoor ontstane groote brand kon op den terugweg der vliegtuigen nog op een afstand van ruim 100 k.m. worden waargenomen. Duitsche en Italiaansche gemotoriseerde troepen ondernamen gezamenlijk verkenningen aan den Oostelijken rand van de woestijn van Syrte. In Boelgarije worden de bewegingen van de Duitsche troepen stelselmatig voortgezet. Van 3 vijandelijke gevechtsvliegtui gen, welke tegen den avond van 23 Maart naar de Nederlandsche kust vlogen, werden 2 machines van het type Bristol Blenheim door jagers in een luchtgevecht neergeschoten. In den afgeloopen nacht vloog de vijand naar Noord-Duitschland en deed een aanval op de rijkshoofdstad. In ver scheidene Berlijnsche woonwijken wer den brand- en brisantbommen van groote hoogte geworpen, welke op som mige plaatsen dakbranden veroorzaak ten. Er is geen militaire schade aange richt. Eenige burgers werden gedood en verscheidenen gewond. Zij hielden zich buiten de schuilplaatsen op. De vijand verloor behalve de 4 in de Middelland sche Zee neergeschoten jachtvliegtuigen nog 3 andere toestellen. Zes eigen machines worden vermist. BELGRADO. 24 Maart. (D.N.B.) Van welingelichte zijde wordt gemeld, dat hedenochtend tot minister van sociale zaken Dragomir Ikonitsj en tot minister van landbouw dr. Tsjaslaf Nikotowitsj benoemd is. Beide nieuwe ministers heb ben reeds den eed afgelegd. Te Belgrado wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat de minister van justi tie. dr Michael Kynstantinowitsj. zijn vru.ia ie Direct na den brand van het gebouw van den Aartdiocesanen Boeren- fn Tuin- dersbond te Zwolle, dat geheel is uitge brand, heeft de politie een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Daarbij is komen vast te staan, dat de brand boven den hoofdingang is ontstaan. Hier stond een riemschijf, waarop een hijschmachine was aangesloten. Donderdagmiddag was deze schijf reeds ih brand geraakt, doordat de hijschmachipe stopte en de as was door- geloopen, terwijl de schijf reeds' stil stond. Door de wrijving vatte de schijf vlam, doch arbeiders hadden het vuur aanstonds gebluscht. Nadat het werk geëindigd was, heeft men de schijf gecontroleerd, doch niets bijzonders bemerkt. De mogelijkheid is echter groot, dat des middags een vonk je op den vloer is gesprongen, die vol lag met graan en andere brandbare produc ten, en dat dit is blijven smeulen. De ge volgen openbaarden zich de« avonds in vollen omvang Spoorwegwagon opengebroken In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de politie twee ingezetenen van Soest gearresteerd, die een wagon haver, staande op het spoorwegterrein van h. t buurtstation te Baarn, hadden opengebro ken. De mannen stonden gereed om de eerste balen haver .te ver voelen, toen de politie ingreep. Een hunner werd dade lijk gearresteerd, terwijl de andere wist te ontvluchten in het nabijgelegen bosch en later kon worden opgespoord. Eenige weken geleden, toen eveneens een wagon haver op het spoorwegempla cement stond, werd daaruit negenhonderd kilogram ontvreemd. Vermoedelijk zijn de thans gearresteerden ook aan dezen dief stal niet vreemd. REGRAFENIS A. M. VAN DER TAF Hedenmiddag is op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot, van den heer A. M. van der Tas, gep. bouwkundige B.O.W. in Ned.-Indië. Wij merkten op de gep Oostindische ambtenaren H. Regensburg, F. A. Barthe- - - m. Andreas, J C. von Oven, J. Patrick, W. D. Franciscus, J. W. Spanjaard, K. Hoek stra en G- F Buse. Voorts waren aanwezig de heeren H .Hondius, J. H. E. Schmied, commissionnair in effecten, A. L. van der Laaken en F. K. Gruber, oud-hoofdinge- nieurs in Ned.-Indië, Z. M. E. Gruber, arts. S. Koster, oud-onderhoofd Ned. Indi sche politie, P. Engelhardt, oud-adviseur Suiker, P J. van Krieken, makelaar, W. F. Grieve, gep. P.T.T. ambtenaar, C. May, kan I oud-planter, D. B. W. van Ardenne, oud- officier Indische leger, F Lems, chef Nieuwe of Literaire Sociëteit, F. J. Voort huis. predikant. H. Sluiter, oud-gezagvoer- der K.P.M., L. M Klaassen. W Kloppen burg, ambtenaar, J. H. Weidner en A. D. Boer, beiden oud-leeraar, S. Ommen, J. H. Pieterse, vertegenwoordiger, F. A. Pek- ker. predikant, Wim de Zoete, toonkunste naar en vele anderen. Nadat orgelspel ten gehoore was ge bracht, las de heer de Ruiter, godsdienst- leeraar enkele teksten voor uit Psalm 90. Namens de vrienden sprak de heer A. Eyk, resident, eenige woorden van troost tot de nabestaanden. De overledene was een man met een goed hart, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij een groot aantal vrien den had Zijn werkzaamheden heeft de heer van der Tas altijd met groote plichts betrachting vervuld Een broer dankte voor de belangstelling Een geboren Limburger ,.U sprak over uw taak als nationaal- socialist. Is uw positie als zoodanig mo gelijk?” Jk meen, dat ik in mijn functie als commissaris der provincie iets 1~- uoen. om de politieke tegenstelling te verzachten en om te laten zien, dat wij nationaal-socialisten niet zoo zjjn, als ?*en ons altijd afgeschilderd heeft. Ik “OU u vee] kunnen vertellen over de Limburgsche politiek, hoe de R.K. staatspartij hier de lakens uitdeelde en j*oe men, om in Limburg iets te berei den lid van deze partij, welke thans oortleeft in de Nederlandsche Unie, jP°est zijn, doch laten wij deze veeten rusten. Het gevolg van de partij- na i k 's 'n geval, dat de natio- rf^l'Socialistische beweging, welke in -■ mburg percentsgewijs, vergeleken met r®st van ons land, altijd al het *8 geweest, zijn aanhang vooral ur,de arbeiders vindt en zij hadden ’n ben het meest behoefte aan een burg”” n*euwen geest bestuurd Lim-1 Aan een onderhoud, dat de V.P.B.- persdienst heeft gehad met den com missaris van de provincie Limburg, graaf de Marchant et d’Ansembourgh, ontleenen wij het volgende. „Mijn taak is duidelijk: als Limbur ger heb ik maar één wensch en dat is den voorspoed en bloei van deze schoone streek en dit nijvere volk op elk gebied te bevorderen, door te zorgen, dat Lim burg de plaats krijgt, waar het krach tens aard en gesteldheid van volk en bo dem recht op heeft”, zoo vertelde de commissaris. „Als de Limburgers zich in het ver leden wel eens achteruitgezet hebben ge voeld, dan is dat niet geheel ten on rechte. De meeste industrieën waren in deze provinciën voornamelijk op buiten- landsch kapitaal aangewezen. Den laat sten tijd doet het Nederlandsche parti culiere initiatief wel iets meer in Lim burg dan voorheen, o.a. dank zij het werk van de Industriebank, maar het overige Nederlandsche kapitaal toont nog steeds bedroevend weinig belang stelling voor belegging in Limburgsche industrieën”. „Bestaan er nog meer redenen voor de Limburgers, om zich op den achter grond geschoven te voelen?” „Ja, want men heeft de mogelijkheden tot ontwikkeling van onze nijverheid in het verleden, uit politieke oogmerk^), wel eenigszins, laten wij zeggen, eenzij dig moeten richten. Dit betreft speciaal de waterverbindingen, welke voor onze industrie van zoo ontzaglijk groot be lang zijn. De verbinding met het Noor den werd wel is waar bevorderd door den aanleg van het Julianakanaal. Dat was juist gezien. Want ten opzichte van de rest van het land, lag onze provincie wel zeer ongunstig. In internationaal- economisch opzicht daarentegen werd weinig gedaan en veel nagelaten om onze verbindingen met België en Duitschland te bevorderen. Een typisch voorbeeld van die politiek is de „stop bij Klein Lannays”, waardoor onze ver binding met de Belgische waterwegen, inclusief het Albertkanaal, ten zeerste wordt belemmerd, zooal niet practisch onmogelijk gemaakt. En dat, terwijl het waarlijk een uiterst kleine moeite zou zijn, om de dringend noodzakelijke, goede verbinding met het Westen tot stand te brengen! Evenzeer hebben wij behoefte aan een waterweg van de Maas naar den Rijn, in de richting Aken. Gelukkig zijn er in het begin van dit jaar onmiddellijk al besprekingen gevoerd, om dit laatste te realiseeren. Ik reken het tot mijn taak, het tot stand komen van deze projecten, welke voor Limburg van levensbelang zijn, met spoed te bevorderen”. „Wat denkt u van Limburgs positie in de nieuwe Europeesche orde?” „Die kan in de toekomst alleen maar gunstiger zijn, ondanks de tijdelijke be lemmeringen tengevolge van den oor logstoestand. U moet bij onze gunstige ligging in economisch opzicht niet alleen aan de nijverheid denken, maar ij.v. ook aan onze fruitteelt, tuinbouw en de groote eierenmarkt te Roermond. En zeker mag het vreemdelingenverkeer niet vergeten worden. Ook dit zal in sterke mate bevorderd worden. „Vreug de en Arbeid” b.v. heeft reeds groote plannen met Valkenburg. Overigens zal >k, als nationaal-socialist, nu Limburg’s beteekenis in de nieuwe ordening nog - T zal groeien, wel zorg dienen te dragen, rf™/’ C’ Ruc^ert, Lehnhausen, J. nat een en ander niet geschiedt ten koste van het verband met het groote, ondeel bare Nederlandsche geheel, waar wij Zoo hecht mee vergroeid zijn”. - 4"- <5

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9