I I No. 17834. 1941. Zuid-Slavische ministers te Weenen aangekomen Het bezoek dr. Conti ons land van aan I il Dinsdag 25 Maart. Hitler te Weenen m Nieuwe Nederlandsche postzegels van 8.01 uur n.m. tot 7.30 uur v.m. ZUID-SLAVIE TOT HET DRIEMOGENDHEDEN- PACT TOEGETREDEN De vernielingen in Britsche havens Sociale maatregelen voor Nederlandsche arbeiders Duitschland Graziani op eigen verzoek VER DU1 ST ER E N uit zijn functies ontheven I ft A De Britsche honger- blokkade H 1 fel f tl Hun rechten volledig verzekerd en het Engelsche vliegtuigen boven Kiel Dr. Conti (vijfde van links) met zijn staf voor Kasteel Oud Wassenaar Roosevelt overweegt uitbreiding der neutraliteitszöne Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Verdere vergemakkelijking, in het betalingsverkeer tusschen het Duitsche Rijk Nederland Maan: 25 Maart onder 5.44 uur nam. 26 Maart op 6.58 v.m.; onder 6.48 uur nam. Nachtdienst dokters: Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 Weldra verkrijgbaar Ook von Ribbentrop, Ciano en de Japansche ambassadeur aanwezig Een Duitsche beschouwing I I g 5 I 5 Minister dr. Fischböck over geblokkeerde marken-tegoed s A a A Ruimer aanspraken uit hoofde van verzorgingsplicht Op uitnoodiging van den Riks commissaris HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: U. zich (Polygoon) Europcesche kusten 'ooien tot aan de Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct de Boel- Talrijke De meening van Zuidslavische bladen. Ontspanning in Zuid-Slavië verwacht het van Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr, 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tél. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 behoud van den vrede het voortdurende streven van de Zuidslavische buitenland- sche politiek is geweest. Zuidslavië heeft sindt *s begin van den oorlog een vastbe raden neutrale houding tegenover de oor logvoerende partijen aangenomen. Inmid dels heeft de ontwikkeling steeds duide lijker getoond, dat deze houding niet tot het einde gehandhaafd kan worden. Beide oorlogvoerende partijen hebben krachtig naar een besluit gestreefd. De Zuidslavi sche politiek heeft voor het volgende be sluit gestaan: de eene oorlogvoerende par tij wenschte, dat Zuid-Slavië actief aan den oorlog zou deelnemen, de andere partij daarentegen wenschte slechts, dat Zuid- Slavië tot het driemogendhedenpact zou toetreden en aldus formeel blijk zou geven van zijn vreedzame bedoelingen jegens de asmogendheden. Stefani meldtOp eigen verzoek is de maarschalk van Italië, Rodolfo Graziani, ontheven van de functies van chef van den generalen staf, gouverneur van Libyë, en opperbevelhebber der gewapende macnt in Noord-Afrika. Generaal Italo Gariboldi is benoemd tot gouverneur van Libyë en opperbevelheb ber der Italiaansche gewapende macht in Noord-Afrika. De legercorpsgeneraal Mario Roatta, souschef van den generalen staf van het leger, is belast met de functie van chef van den generalen staf. De divisiegeneraal Francesco Rossi is benoemd tot souschef van den generalen staf. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.; No. 394920 Ziekenfondsleden de Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 In het jongste Verordeningenblad is, ge lijk men elders in dit blad kan lezen, o.m. een verordening opgenomen, welke een voorloopige regeling bevat der rechten van Nederlandsche werknemers en andere ver zekerden ten aanzien van de Nederland sche verzekeringen, in geval Duitsche ver- zekeringsperioden in aanmerking moeten worden genomen. Omtrent deze belangrijke regeling gaf de leider der „Gesetzgruppe soziale Ver- waltung” in het Rijkscommissariaat, de heer Jakob, ons een uitvoerige toelichting. Over de verzorging van de in Duitsch land werkzame Nederlandsche arbeids krachten in verband met de sociale verze keringen is reeds eerder geschreven. Uit de tot dusver geschiede publicaties viel duidelijk op te merken, dat de voor den Duitschen arbeider geschapen vér strekkende verzekeringsbescherming, prin cipieel ook den Nederlandschen arbeider ten goede komt. Van 1—5 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 et Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttariet Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Binnen enkele weken zal een nieuwe serie Nederlandsche postzegels in de waarden van 5, .7), 10, 12), 15, 17), 20, 22), 25, 30, 40 en 50 cent het licht zien. De nieuwe postzegels zullen hetzelfde uiterlijk hebben als de bestaande zegels tot en met 4 cent De verschillende waar den zullen, evenals dit reeds bij de be staande lagere waarden het geval is, be halve door de ingedrukte waardecijfers, door kleurverschillen worden kenbaar ge maakt. In een voordracht, welke de generaal- commissaris voor financiën en economie bij het Rijkscommissariaat, minister dr. Fischböck voor de industrieele afdee- ling der „Wirtschaftskammer” in Düs seldorf heeft gehouden, kondigde hij o.m. verdere verlichtingen in het beta-' lingsverkeer tusschen het Duitsche Rijk en Nederland aan. Hij wees er verder op, dat een trans fer van het in het Duitsche Rijk ge blokkeerd geweest zijnde marken-tegoed van de zijde van Nederlandsche econo mische belanghebbenden in het alge meen niet wenschelijk werd geacht, en dat daarom de tot dusver geldende transfer van sperrmarken in een gewij- zigden vorm, welke ook ,de overdracht tusschen Nederlanders aan belasting on derhevig zal doen zijn, voorshands zal worden gehandhaafd. Volgens de „Army and Navy Journal", het orgaan der Amerikaansche weer macht, overweegt president Roosevelt om de neutraliteitszöne uit te breiden tot aan den 25sten meridiaan. Schending van het volkenrecht De „Diplo” gaat voort: De hongeroorlog is, hetgeen op zichzelf reeds een schending De Duitsche ochtendbladen houden bezig met de bekentenis van’den Brit- schen minister voor de scheepvaart Cross, die tegenover een Amerikaansch journalist verklaarde, dat Engeland thans een groot aantal kleine en zeer snelle schepen noodig heeft, die hun lading in kleine havens kunnen lossen, aangezien de groote havens bijna alle gedeeltelijk onbruikbaar zijn geworden. Engeland ziet zich dus gedwongen, zoo constateert de „Völkischer Beobachter”, zijn toevlucht te nemen tot havens, die in het geheel niet beschikken over de noodige loodsen, opslagplaatsen, kranen enz. Waarom echter deze kleine havens meer bescherming tegen luchtaanvallen zouden bieden is onbegrijpelijk. Tenslotte heeft het Duitsche luchtwapen ook daar toegeslagen, zooals bijv, in Paterhead en Colchester. Wat betreft het Amerikaansche voor stel. de havens aan de Amerikaansche Oostkust, zooals Baltimore. New Orleans enz., te verklaren tot thuishavens der Britsche vloot om haar hierdoor een grootere mogelijkheid te geven tot het uitvoeren van reparaties, merkt het blad op, dat een nauwkeurig onderzoek zal moeten uitwijzen, in hoeverre deze ha vens hiertoe in staat zijn. De ziekteverzekering. In de eerste plaats geldt dit de ziekte verzekering. Hierover is eveneens reeds eerder uitvoerig geschreven, waarbij erop gewezen werd, dat zoowel de in Duitsch land tewerkgestelde arbeiders alsook hun in Nederland achtergebleven gezinsleden de volle bescherming van de Duitsche" wet telijke ziekteverzekering genieten. Tot deze gezinsleden in den zin der Duitsche sociale verzekeringen behooren in het al gemeen gesproken de echtgenoote en de kinderen. De Rijksarbeidsminister heeft echter nu een belangrijke uitbreiding van den kring dergenen, die aanspraken kunnen laten gelden ten bate van den Nederlandschen arbeider verordend. Dientengevolge is de gezinshulp ook op de ouders en groot ouders van de verzekerden toepasselijk, die met hem in gezinsverband leven en door hem geheel of grootendeels onder houden worden. Hetzelfde geldt voor zus ters van den verzekerde, die met hem dn gezinsverband leven en door hem geheel of grootendeels onderhouden worden, in zoover zij in de plaats van een overleden of niet slechts tijdelijk afwezige echtge noote de huishouding van den verzekerde leiden. Door de werkzaamheid van den verzekerde in Duitschland wordt een te voren bestaand gezinsverband principieel niet opgeheven. Met deze regeling heeft het Duitsche rijk op royale wijze de zorg voor de in Nederland achtergebleven gezinsleden beveiligd. Ook de ongehuwde arbeider, die van zijn inkomsten ouders of broers of zusters mede onderhouden moet, kan nu er op vertrouwen, dat in geval van ziekte ook voor deze familieleden ge zorgd wordt. In politieke kringen te Belgrado wordt er op gewezen, meldt het D.N.B., dat na de reorganisatie van de regeering, de po sitie van Zuid-Slavië op binnen- en bui- tenlandsch politiek gebied definitief opge- helderd is. Men juicht de thans genomen beslissing toe en verwacht van de toe komstige ontwikkeling een vérgaande ontspanning in het land. Zuid-Slavië heeft thans, zoo verklaart men in voor aanstaande politieke kringen, thans op ondubbelzinnige wijze de nieuwe ordening van Europa gekozen en is trotsch als rechtsgelijke partner met volle vrijheid van beslissing te kunnen medewerken. V V S s V V w V s 5 S xz 3 V s XZ De invaliditeitsverzekering Bijzonder gewichtige maatregelen wor den voorts getroffen inzake de invalidi teitsverzekering voor in Duitschland werkzame arbeiders. Ook hierin was het standpunt beslis send, dat voor den Nederlandschen ar beider uit zijn mogelijk slechts voorbij gaande werkzaamheid in Duitschland geenerlei nadeel ten aanzien van zijn invaliditeits- en ouderdomsverzekering ontstaan tnoest. Daarom moest er voor gezorgd worden, dat de tijd, welken hij in Duitschland werkt en daar premies voor de Duitsche sociale verzekeringen betaalt, voor zijn invaliditeitsverzekering medegerekend wordt. (Wor.dt voortgezet) H WM Aankomst van graaf Ciano en Osjima Hedenochtend is" de Italiaansche minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Cia no, per extratrein te Weenen aange komen. Ter verwelkoming was op station aanwezig de rijksminister buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. Met den rijksleider von Schirach waren voorts vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht aanwezig. Na de eerecompagnie te hebben geïnspecteerd, vergezelde de rijksminister van buiten landsche zaken zijn gast naar het Grand Hotel. Op den rit door de straten van Weenen werd de Italiaansche minister door de bevolking hartelijk begroet. In den loop van den ochtend is ook de Japansche ambassadeur te Berlijn, Osjima, te Weenen aangekomen. Engelsche nota aan Belgrado In Amerikaansche journalistenkringen te Belgrado verluidt, naar het D. N. B. meldt, dat de Engelsche gezant, sir Ro nald James Campbell, gistermiddag op het Zuidslavische ministerie van buiten landsche zaken een nota heeft overhan digd, die betrekking zou hebben op de buitenlandsche politiek van Zuid-Slavië. Het D.N.B. meldt uit Belgrado, dat-de tekst van de Engelsche nota voorloopig nog geheim gehouden wordt. Amerikaan- sche journalisten, die nauwe verbindingen met *t Britsche gezantschap onderhouden, zeggen vernomen te hebben, dat in de nota eerst herinnerd wordt aan de vriendschap tusschen Engeland en Zuid-Slavië, welke tijdens den wereldoorlog bezegeld is, om daarna uiting te geven aan de verrassing over de „drastische wending in de Zuid slavische buitenlandsche politiek”, welke de Engelsche regeering aandachtig wil blij ven controleer en. Onnoodig te zeggen, dat de hierboven behandelde aangelegenheid ook voor Ne derland, als bezet gebied, van het grootste belang is in verband met de onzekerheid omtrent hetgeen de toekomst ons zal brengen Uit de uiteenzettingen van onzen direc- teur-generaal voor de voedselvoorziening en uit de propaganda voor den „produc- tie-slag” van onzen boerenstand heeft men kunnen vernemen, dat alle krachten wor den ingespannen om door hoog opgevoerde en practische productie en door een goede Organisatie onze voedselvoorziening zooveel mogelijk te verzekeren. Maar het dient tot niets, te ontkennen, dat de toestand zeer moeilijk is en blijft en onder bepaalde omstandigheden steeds moeilijker kan worden. Ook ons volk kan, als niet tijdig een modus wordt gevonden om hulp van overzee in geval van voedselnood in bezet gebied mogelijk te maken, de blok kade eenmaal op noodlottige wijze tref fen. Daarbij valt te bedenken, dat Duitsch land, dat zich bereid heeft verklaard om te waarborgen, dat toegezonden levens middelen enz. inderdaad uitsluitend aan de bevolking der bezette gebieden ten goede zullen komen, tegenover de als in strijd met Volkenrecht en menschelijkheid gesignaleerde Britsche blokkade, zich in de gegeven omstandigheden krachtens het Volkenrecht en in ’t bijzonder de z.g.n. Haagsche Conventie, niet verplicht acht, en ook niet moreel, om te zorgen voor de voeding van de bevolking der gebieden, welke het heeft bezet, waarmede van Duitsche zijde de moreele verantwoorde lijkheid voor den nood van die bevolking op Engeland wordt gelegd. De Diplo heeft er onlangs op gewezen, dat de voeding van de bevolking van het Duitsche Rijk door de voorzorgsmaat regelen van zijn leiding voor onafzienbare tijden is verzekerd, zoodat een tot het uiterste doorgevoerde Engelsche blokkade alleen de bevolking der bezette gebieden kan treffen. Het is dus wel duidelijk, dat het bij deze wijze van oorlogvoeren de bezette gebie den zijn, die dreigen in de klem te ko men. Het Italiaansch-Zuidslavische verdrag In verband met den vierden verjaardag van het vriendschaps- en niet-aanvals- verdrag tusschen Italië en Zuid-Slavië, wijzen de Italiaansche bladen op de ze genrijke gevolgen van het verdrag. Dit heeft, alle Engelsch-Fransche intriges ten spijt, den vrede op de Adriatische Zee hersteld en in stand gehouden. Tever geefs hebben Frankrijk en Engeland ge tracht, naar de „Popolo di Roma” schrijft. Zuid-Slavië door beweringen om trent z.g. aanvalsplannen van de as, aan hun kant te brengen. Zuid-Slavië heeft zich uitsluitend aan zijn eigen belangen gehouden en de noch gevraagde, noch ge- wenschte bescherming afgewezen. Het is steeds nader gekomen tot het systeem van de as. waarin Belgrado het steunpunt van de toekomstige Europeesche nieuwe orde ziet. Het Italiaansche volk begroet deze duidelijke en rechtlijnige houding van Zuid-Slavië. in de vaste overtuiging, dat deze samenwerking tusschen de beide sta ten op economisch, evenals op politiek gebied, in wederzijdsch belang steeds nauwer tot ontwikkeling zal komen. Zuid-Slavië heeft, naar de „Messa- gero” uiteenzet, een belangrijke bijdrage geleverd aan de opheldering op den Bal kan door zijn betrekkingen met Boelga- rije en vervolgens ook met Hongarije nog te verbeteren. Zuid-Slavië zal den een maal ingeslagen weg in zijn eigen belang evenals in dat van de Europeesche nieu we orde, verder volgen, een nieuwe or<(e. waarin Zuid-Slavië een fundamenteel element kan en moet zijn. van het volkenrecht beteekent, verklaard aan de vrouwen en kinderen, niet alleen van Düitschland. Engeland heeft volgens deze gezaghebbende uitlatingen het voor- nénjen het geheele Europeesche vasteland met zijn geheele bevolking uit te leveren aan verderf en ziekte, in zooverre het daartoe op eenigerlei wijze in staat is. Vitamine en geneesmiddelen moeten na tuurlijk slechts een alibi zijn, waarschijn lijk .ten believe van zekere helpende vol keren. Verkommering en dood van’ niet- strijders, ja van menschen, die geheel bui ten den oorlog staan, komt dezen professor zelfs voor als een „werk van menschen- liefde”. Op het gebied van Britsche huichelarij, is men in de wereld waarlijk aan alles gewend. Altijd heeft Engeland voor zijn tegenstanders de toepassing ge prefereerd van een manier van sterven, welke het zelf vermijdt. Bloedvergieten, zooals pleegt voor te komen in den oor log, is altijd „shocking”, wanneer het door den tegenstander wordt veroorzaakt. Zoo ver tegaan, dit proces van wreed wurgen van geborenen en ongeborenen nog te verheerlijken als „werk van menschen- liefde” is het toppunt van die walgelijke Britsche huichelarij, waarvoor zich eigen lijk iedere Britsche soldaat, die ook maar een spoor van ridderlijkheid in zich ge voelt, ten diepste zou moeten schamen. Tot zoo ver de „Diplo”. Men wijst er in verband hiermee nog op, dat zelfs na het beëindigen van den wereldoorlog nog 800.000 vrouwen en kinderen aan de ge volgen van de Engelsche blokkade te gronde zijn gegaan, zulks volgens Duitsche statistieken. ft s A A A A A A A ft A A s A A A A A A A ft A ft ft ft ft "««««««<m««««<««««««««««<«««('- De nieuwe postzegels zullen in de waarden van 5, 7), 17), 25, 30 en 50 cent met ingang van 1 April, in de overige waarden met ingang van 16 April a.s. verkrijgbaar worden gesteld. Tegelijk hiermede zal de verkoop van de overeenkomstige waarden met guil- loche-opdruk worden gestaakt, terwijl na 15 April ook de zegels met guilloche- opdruk in de waarden boven 50 cent niet meer verkrijgbaar zullen zijn; nieuwe zegels zullen in deze waarden niet wor den aangemaakt. Voor de zegels, welke in rolvorm worden gebruikt en welke o.m. ook in de automaten worden ge bezigd, zal de vervanging docr de zegels van het nieuwe type in vele gevallen eenigen tijd later plaats vinden. Hetzelf de geldt voor de formulieren met zegel- opdruk van 5 cent en hooger, welke, in vele gevallen, nog eenigen tijd in het bestaande type in gebruik zullen blij ven. De postzegels met guilloohe-opdruk blijven voor frankeering geldig. Inrui- ling van deze zegels tegen nieuwe vindt niet plaats. De reis van de Zuidslavische staatslie den naar Duitschland staat in het middel punt der beschouwingen van de Zuidslavi sche bladen, die dit feit een nieuw bewijs noemen voor den wil der Zuidslavische staatsleiding, de vriendschappelijke betrek kingen met den Duitschen nabuur te ver sterken en te verdiepen. De „Vreme” schrijft: De behandeling der betrekkingen van nabuurschap tusschen Zuid-Slavië en Duitschland staat in het teeken van het wederzijdsche streven, dui delijk de positie van Zuid-Slavië te bepa len. De rol van Zuid-Slavië als hoeder der wegen van het Oosten naar het Westen binnen het bestek van den toekomstigen vrede der Europeesche volkerengemeen schap, zal in het teeken staan van de vol komen onafhankelijkheid der Zuidslavische natie en haar grondgebied. Aan alle kan ten beschermd, kan Zuid-Slavië zich thans rustig aan zijn cultureele, sociale en econo mische ontwikkeling wijden. Zijn staats leiding berust in veilige handen en Zuid- Slavië kan daarom koelbloedig de ontwik keling der buitenlandsche politieke en militaire gebeurtenissen afwachten. In het blad „Politika” schrijft de vroe gere Servische gezant in Petersburg en Pjrijs, die ook langen tijd staatssecretaris in het Zuidslavische ministerie van buiten landsche zaken was, Spalajkowitsj, dat het Het D.N.B. seint uit Weenen Zuid-Slavië is hedenmiddag als vijfde staat tot het Driemogendheden-pact toegetreden. De onderteekening werd, evenals bij de toetreding van Hongarije en Bulgarije, weer op plechtige wijze verricht in het kasteel Belvédère te Weenen. Behalve de Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben trop, en de Zuidslavische minister president, Tswetkowitsj, alsmede de Zuidslavische minister van buitenland sche zaken, Cincar Markowitsj, waren als vertegenwoordigers der landen van het Driemogendheden-pact aanwezig de Italiaansche minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, de Japansche ambassadeur, generaal Osjima, de Slowaaksche gezant, Cernak, de Hon- gaarsche gezant von Sztojay, de Roe- meensche gezant Bossy en gaarsche gezant Draganoff. vertegenwoordigers van" de binnen- en buitenlandsche pers waren eveneens bij de plechtigheid aanwezig. neutraliteitszöne zou hebben te verlaten- Voorts bracht dr. Conti bezoeken aan den commissaris-generaal voor bijzon dere aangelegenheden, Oberdienstleiter Schmidt en aan den commissaris-gene raal voor de Openbare Veiligheid S.S.- Brigadeführer Rauter. Het reisprogramma voert den leider van den Duitschen dienst voor de Volks gezondheid ook naar Amsterdam en Rot terdam. Dr. Conti zal morgen hier ter stede spreken over den gezondheidstoestand in! Duitschland in gezelschap o.a. van den plaatsvervan gend leider der Duitsche Vereeniging van Ziëkenfonds-artsen, dr. Grote, van prof. dr. Pakheisen van den Centralen Dienst voor Volksgezondhied der N.S.D.A.P met de gouw-ambtsleiders dr. Bruns en dr. Lotz, zoomede directeur Zietz van de buitenland-afdeeling der Duitsche Rijks-Artsenkamer. Hij werd door den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, den militairen bevelheb ber, generaal der Vliegers Fr. Christian sen en de leidende personen van de Dr7 Conti kwam te *s Gravenha ge aan- Duitsche bestuursorganen ontvangen. De leider van den Duitschen dienst voor de Volksgezondheid, dr. Conti, is in ons land gekomen op uitnoodiging van den Rijkscommissaris. Rijksminister Seyss-Inquart. om besprekingen te hou- De Amerikaansche" vloot zou dan con- den met de Duitsche bestuursorganen en 'ooien tot aan de Europcesche kusten om Nederlandsche gezondheidsmnchtin- kunnen beschermen, zonder dat zij de te loeren kennen. - - - 1 A I 1 1 1 Iz M/ *1 Tic De Zuidslavische premier Zwetkowitsj en de minister van buitenlandsche zaken, Markowitsj, zijn in gezelschap van den Duitschen gezant, von Heeren, gister avond om tien uur plaatselijken tijd per extratrein uit Belgrado naar Duitschland vertrokken. Bij het afscheid waren talrijke leden der regeering aanwezig met den plaats- vervangenden premier, dr. Matsjek, aan het hoofd. Behalve de heeren van het Duitsche gezantschap waren nog de Ita liaansche gezant, de Hongaarsche gezant en de Boelgaarsche zaakgelastigde ver schenen. Hedenochtend zijn de Zuidslavische mi nisters te Weenen aangekomen. De rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, verwelkomde de Zuidslavische gasten op het perron en heette hen welkom in Duitschland. Ter ontvangst van de Zuidslavische staats lieden waren met rijksleider von Schi rach vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht aanwezig. Na inspectie van de eerecompagnie vergezelde de rijksminister van buitenlandsche zaken zijn Zuidslavische gasten naar hotel Bristol. Bij den rit door de straten van Weenen werden de Zuidslavische staats lieden door de Weensche bevolking levendig begroet. Het D.N.B. meldt, dat in den vorigen nacht verscheidene vijandelijke vliegtui gen het gebied van Kiel zijn oinnengevlo gen. Door het goedgerichte afweervuur werd de helft der aanvallende machines reeds voor het bereiken van het eigenlijke stadsgebied verdreven. Boven het stads gebied werd een gering aantal brisant- en brandbommen uitgeworpen, welke op woonwijken of op het open land vielen. Een woonhuis werd vernield. De door de brandbommen veroorzaakte branden kon- den snel worden gebluscht. Onder de burgerbevolking zijn eenige dooden te betreuren en werden eenige personen ge wond. In de naaste omgeving der stad werd eveneens een aantal brisant- en brandbommen uitgeworpen, waardoor woonhuizen «enige materieeie schad» kregen. De Führer is hedenochtend om 11 uur 15 te Weenen aangekomen. Hij werd door de bevolking met stormachtig gejuich be groet. De Führer heeft zijn intrek geno men in hotel Imperial. Bij zijn aankomst is de Führer, in wiens gezelschap zich o.m. de rijkslei- ders dr. Dietrich en Bormann bevonden, door den rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, den chef van het opperbevel der weermacht, generaal veldmaarschalk Keitel, den gouwleider en rijksstadhouder van Weenen, Baldur von Schirach, en den gouwleider en rijksstadhouder van Nederdonau, dr. Jury verwelkomd. Het A.N.P. seint uit Berlijn: De laatste dagen heeft de Britsch-Amerikaansche pro paganda getracht de dingen zoo voor te stellen alsof er aanwijzingen voor een goe den wil aanwezig waren, dat de in strijd met het volkenrecht zijnde hongerblok- kade tenminste jegens de bij den oorlog in het geheel niet betrokken bevolking der bezette gebieden en van het onbezette Frankrijk zal worden verzacht, Ji dezen zin is een reeks officieele en semi-offi- cieele verklaringen afgelegd, o.m. in ver band met gesprekken, welke de Fransche ambassadeur Henry Haye heeft gevoerd met bevoegde instanties te Washington, aldus de „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz Het oordeel van prof. Noel Hall Hoe het in werkelijkheid gesteld is met deze schoone voornemens blijkt uit uitla tingen, die de in opdracht van het Brit sche ministerie voor de blokkade met den rang van gezant bij de Britsche ambassade te Washington aangestelde professor Noel Hall heeft uitgesproken voor zijn vertrek tijdens een persconferentie. Volgens deze verklaringen blijft het Britsche blokkadeprogramma gehandhaafd en zal de beproefde druk op het door Duitschland beheerschte continent in stand gehouden worden. Hoogstens zouden ge neesmiddelen en vitaminen voor kinderen kunnen worden toegelaten tot het onbe zette Frankrijk. Overigens kwam prof. Hall tot de cynische opvatting: „De blok kade van den aanvoer van levensmidde len naar Europa is een werk van mensch- lievendheid, omdat het het dooden van jonge menschen op het slagveld zal ver hinderen”. Met deze enkele woorden is weer eens de geheele Britsche onmensche- lijke opvatting onthuld.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1