i! 9 HET ZUID-SLAVIE BIJ DE AS de ins.an»’ne n HULSTKAMP! ZOO! KUNST EN LETTEREN km De stpjd ter zee Bespreking van De ondergang „Terje Viken” voor de „Meistersinger von Nürnberg” w 486e STAATSLOTERIJ. FRANKRIJK PARKET J. VOERMAN f ENGELAND Duitsch BOELGARIJE VEREENIGDE STATEN de V M De „Leerdam” voer in hetzelfde convooi *t Is beter benijd dan beklaagd Mislukte luchtaanval op patrouillevaartuig I Het oordeel van de „Diplo" TTAAGSCHE COURANT Woensdag 26 Maart 1911 Ie bl De oorlogvoering in Afrika Verklaiing van Zwetkowitz De indruk te Belgrado en Agram Rede van lord Halifax te New York pagr. 2 -- Duitschland betrekt IJsland binnen blokkadezóne Vrijdag wordt in het Gebouw voor K. en W. een opvoering gegeten van de opera „Die Meistersinger von Nürnberg” door het geheele ensemble van het Deutsche Opernhaus te Berlijn. De leidende figuren zijn in den Haag aangekomen. Van links naar rechts: Generalmusik- direktor Arthur Rottier, Oberregisseur Batteux, Generalintendant Wilhelm Rode en Presseleiter Muller tijdens een bespreking - Italiaansche en Japansche verklaringen Ontvangst bij Hitler Vernietigende slagen voor Britsche koopvaardij I :R SPREUK VAN DEN DAG 7667, 10603, 16798, HET POSTVERKEER Britsche postmaster-general heeft (Foto-archief) deze driemogendheden- 'Polygoon^ DE STAKING BIJ DE BETHLEHEM STEEL FABRIEKEN OPTREDEN DER DUITSCHE TROEPEN WEKT BEWONDERING BIJ DE BEVOLKING t.ACHAPPELLE Afd. H.C. een volstrekte overwinning der as-diplo- matie. VIJFENDERTIGSTE LUCHT OVERWINNING De Duitsche jachtvlieger kapitein Ihle- feld heeft gisteren tijdens een luchtge vecht aan de Engelsche Zuidkust zijn 35ste overwinning in de lucht behaald. de de als feit het be- Een uiterst tenis, aldus „Politika” „Politika” noemt de toetreding van Zuid-Slavië tot het pact een van nationaal, zoowel als van KAMERMUZIEK IN HET MAURITSHUIS Van morgen tot en met 2 April a s. zullen in de dagelijksche concerten Nell Veelo (sopraan), Constant v. d. Elshoudt Jr. (tenor) en André Rodenhuis (piano) op treden. Zij zullen duetten ten gehoore brengen van Schütz, Schubert, Schumann, Cornelius en Brahms- en de pianist zal eenige composities van Mozart en Chopin voordragen. In verband Maandag 31 worden. STILLEVENSTENTOONSTELLING In de kunstzalen van Gebroeders Koch, Hoogstraat 7, wordt de tentoonstelling van „Stillevens” van de kunstschilders Jan Bogaerts, A. Fresco en W. A. van Leeuwen verlengd tot 12 April. En zal niet menig huisvriend U benijden, als hij Uw volle kruik met Hulstkamp's oude klare ziet? Het is niet netjes, maar hij smakt al met de tong, als U hem 't glaasje voor zet. Hij Is een fijnproever. Het D.N.B. seint uit Sofia: De minis ter van binnenlandsche zaken, Gabrofs- ki, die teruggekeerd is van een reis door verschilletfte deelen van het land, heeft ten overstaan van persvertegen woordigers verklaard, dat de discipline, bewapening, geest en de correcte hou ding van de Duitsche troepen op de be volking zonder uitzondering den aller- besten indruk maken en bewondering wekken. De boeren leggen vaak vele ki lometers af om het voorbijtrekken der Duitsche troepen gade te slaan. Vele dorpen beklagen zich, omdat door hun gebied geen Duitsche troepen trekken. De minister kondigde aan. dat reeds in de naaste toekomst een zeker deel der gemobiliseerde landbouwers en boe renpaarden verlof zullen krijgen voor de voorjaarswerkzaamheden. Op het platte land heerscht een zeer goede stemming. INBRAAK IN DALADIERS WONING Het D.N.B. deelt uit Parijs mede, dat in de woning van den voormaligen Fran- schen premier Daladier aldaar is ingebro ken. Geld noch voorwerpen van waarde zouden gestolen zijn. In de werkkamer van Daladier en in zijn bibliotheek was alles overhoop gehaald. Men vermoedt dat de inbrekers compromitteerende stukken hebben gezocht. Gistermiddag tegen 2 uur is een Duitsch patrouillevaartuig op de Noordzee door een Engelsche Bristol-Blenheim aangeval len. Het patrouillevaartuig ontweek alle aanvallen in totaal vier en dwong den tegenstander door welgericht afweer vuur af te zwenken. Er werden treffers op het vliegtuig waargenomen. VALERIUS' NEDERLANDSCHE GEDENCK-CLANCK Bij de wereldbibliotheek te Amsterdam is in voorbereiding een herdruk van Va lerius’ Gedenck-Clanck naar de eerste, sindsdien nimmer herdrukte uitgaaf van 1626. Deze herdruk, die verschijnt, onder de auspiciën van de stichting ,,Onze Oude Letteren”, zal wat formaat, tekst, muziek en illustraties, betreft, op dezelfde wijze worden verzorgd als de oorspronkelijke uitgaaf. Het werk zal worden ingeleid en voorzien van biografische, taalkundige, historische en musicologische aanteekenin- gen door drs. P Meertens, prof. dr. N. B. Tenhaeff en mevr. A Komter-Kuipers. met werkzaamheden zal Maart niet geconcerteerd voer met de „Terje Vi- met het Nederlandsche dat, zooals ge- t Gistermiddag is na een korte ongesteld heid de bekende landschapschilder J. Voerman overleden in den ouderdom van 84 jaar. De overledene heeft meer dan 50 jaar in Hattum gewoond, waar een schoone natuur hem inspireerde tot het schilderen van fraaie landschappen. Jan Voerman werd op 25 Januari 1857 te Kampen geboren. Van 1876 tot onge veer 1880 heeft hij aan de rijksacademie te Amsterdam onder Allebé gestudeerd en daarna een jaar te Antwerpen onder Verlat gewerkt. In 1889 vestigde Voerman zich te Hattem, waar hij zich aan zijn ge liefd onderwerp, het landschap en de grootsche wolkenluchten wijdde. Van Voerman zijn werken aanwezig in de ste delijke musea van Amsterdam, den Haag en Rotterdam. Voermans verdiensten wer den erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz” schrijft naar aanleiding van de toetreding van Zuid-Slavië tot het driemogendhedenpact, dat dit door alle goede Europeanen als een nieuwe belangrijke stap op den weg naar het vormen van een geheel Europa omvat tende solidariteit wordt beschouwd. De ze stap stemt, zoo schrijft het blad, aan den eenen kant overeen met de conse quentie, waarmede de asmogendheden, onafhankelijk van den huidigen oorlog tegen Engeland, de politiek van opbou wen in hun gebied verder voeren, aan den anderen kant echter ook met de werkelijkheidszin getuigende politieke opvattingen van het Zuidslavische volk en zijn regeering. De Diplo herinnert met waardeering voor de door Zuid- Slavië na den oorlog gevoerde politiek er aan, dat dit koninkrijk, verstandig bestuurd, als een der eerste landen be grip voor het mogelijke en onmogelijke heeft getoond en zich bijtijds van de noodlottige concepties heeft bevrijd, welke „in Versailles een onomstootelijk dogma en in het schijnbeeld van een almach tigheid der Westelijke mogendheden haar onmisbaren steun zagen”. Terwijl het sedert onheugelijke tijden tot de 'tradities van Engeland behoort om een zoo groot mogelijk aantal vrienden Zuidslaviscne ministers alsmede met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken en den Japanschen ambassadeur levendig onderhouden had. nam hij van de aanwezige heeren afscheid en begaf zich wee- naar hotel Imperial Het D.N.B verspreidt de volgende communiqué’s over een ontvangst in het hotel Imperial: De Führer heeft gistermiddag in tegen woordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den koninklijk Zuidslavischen minister president. Zwetkowitsj en den koninklijk Zuidslavischen minister van buitenland sche zaken, Cincar Markowitsj ontvan gen De bespreking van vraagstukken, welke voor beide'partijen van belang zijn, verliep in den geest van de traditioneele vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Zuid-Slavië. De Führer heeft gistermiddag in het bijzijn van den minister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, den Italiaan schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano voor een uitvoerige bespre king ontvangen, die in den geest van de oude vriendschap tusschen Duitschland en Italië verliep. Aan deze bespreking na men ook deel de Italiaansche ambassa deur te Berlijn, Dino Alfieri, en de Duit sche ambassadeur te Rome, von Macken- sen. Het verblijf van Hitler in Weenen Tienduizenden Weeners, die opeenge pakt stonden in de straten, die leiden naar het kasteel Belvédère, brachten den Führer op zijn tocht naar het kasteel Belvédère en bij zijn terugkeer naar het hotel Imperial geestdriftige ovaties. Ook de staatslieden van de bevriende mogendheden werden door de bevolking van Weenen hartelijk toegejuicht. Voor het hotel Imperial stond ook thans weer, zooals altijd als de Führer te Wee nen vertoeft, een onoverzienbare menschen- menigte, die urenlang geduldig wachtte om den Führer te begroeten. De Führer verscheen verscheidene ma len met rijksstadhouder von Schirach op het balkon om de bevolking voor haar hartelijke ovaties te bedanken Telegramwisseling tusschen Hitler en prinsregent Paul Tusschen den prinsregent Paul van Zuid-Slavië en den Führer is naar aanlei ding van de toetreding van Zuid-Slavië tot het driemogendhedenpact een harte lijke telegramwisseling gevoerd. Het telegram van prinsregent Paul aan den Führer luidde als volgt: „Op den dag, waarop het koninkrijk Zuid-Slavië toetreedt tot het driemogend hedenpact, verzoek ik uwe excellentie mijn bijzonder hartelijke wenschen voor het persoonlijk welzijn van uwe excel lentie alsmede mijn oprechte gelukwen- schen voor den verderen bloei en het wel zijn van het groote Duitsche volk te wil len aanvaarden”. De Führer heeft hierop als volgt ge antwoord: „Voor de gelukwenschen, die uwe ko ninklijke hoogheid mij ter gelegenheid van de toetreding van Zuid-Slavië tot het driemogendhedenpact heeft doen gewor den, dank ik u zeer hartelijk en verbindt hieraan mijn oprechte wenschen voor de toekomst van het Zuidslavische volk en zijn koningshuis.” Zuidslavische ministers uit Weenen vertrokken De Zuidslavische ministers, Zwetko witsj én Markowitsj, hebben gisteravond per extra-trein Weenen verlaten om naar Belgrado terug te keeren. Minister von Ribbentrop vergezelde hen naar het sta tion, waar hij hartelijk afscheid van hen nam. Om 7 uur verliet ook graaf Ciano per extra-trein Weenen. Hij keerde naar Ita lië terug na een hartelijk afscheid van von Ribbentrop, die hem naar zijn trein geleidde. 9en>«»‘r»trde Naam - Adrea Woonpla»1»-- De een lijst gepubliceerd, van door Duitsch optreden als verloren beschouwde post- zendingen. Zij omvat alle in den tijd van 24 December tot 9 Januari verzonden poststukken voor Australië, en Nieuw- Zeeland, de in den tijd van 6 tot 13 Fe bruari verxvnden poststukken voor den Belgischen Congo en de tusschen 13 en 17 Februari verzonden poststukken voor Ka meroen, Dahomey, de Goudkust, Nigeria, Togo, Aden, Soedan, Cyprus. Egypte, Grie kenland, Palestina, Trans-Jordanië, en Turkije. Het totale postverkeer is in Januari 1941 vergeleken met dezelfde maand van 1940 met ruim 25 pCt. achteruitgegaan. Men zal aan de Kust van den Atlanti- schen Oceaan groote marinedepots in richten, waar deze beschadigde vracht schepen hersteld en van brandstof voor zien kunnen worden. Men is gaan inzien, dat belangrijker dan de convooikwestie het vraagstuk der Engelsche havens is, welke Duitschland thans stelselmatig verwoest In het aftreden van maarschalk Gra ziani ziet men te Rome algemeen een aanduiding voor een op handen zijnde wijziging in de methodes der Italiaan sche oorlogvoering in Afrika. Men ge looft, dat thans in plaats van den typi scher! kolonialen oorlog moderne Blitz- krieg-methodes en in plaats van koloniale tioepen gemechaniseerde eenheden zul len komen meldt United Press Graziani ging door voor een der be kendste deskundigen op koloniaal gebied en als specialist in het gebruik van inheemsche troepen in moeilijke berg streken en in het Abessinische woestijn gebied Generaal Roatta, die de plaats van Graziani inneemt als chef van den staf, was tot nu toe plaatsvervangend staf chef Zijn opdracht was nauw verbonden met het inzetten van gemotoriseerde Italiaansche eenheden aan het Grieksche front. Roatta is bekend als een intiem vriend van Mussolini. Hij speelde een voorname rol bij de Fransch-Italiaansche wqpenstilstandsonderhandelingen Voorts woonde hij verscheidene militaire confe renties tusschen Duitsche en Italiaansche legerleiders bij Vervolg van het le blad. Na de onderteekening van het proto col over de toetreding van Zuid-Slavië tot het driemogendhedenpact heeft de Zuidslavische minister-president namens zijn regeering de volgende verklaring afgelegd: Het voornaamste doel en oijna het eenige doel der buitenlandsche politiek van Zuid-Slavië was en blijft, voor het Zuidslavische volk den vrede te bewa ren en zijn veiligheid te versterken. In den geest van deze politiek was ons stre ven in de eerste plaats steeds op de con solidatie van vreedzame en vriendschap pelijke betrekkingen jegens de naburen gericht, om den vrede aan de grenzen, de vrijheid, de onafhankelijkheid en de staatkundige eenheid te verzekeren. Met het Groot-Duitsche Rijk heeft Zu'd- Slavië reeds voor en ook na de verbin ding der gemeenschappelijke belangen de beste betrekkingen onderhouden, welke van vriendschap en volkomen ver trouwen waren doordrongen. De nuttige resultaten van deze politiek zijn vooral in een reeks belangrijke gebeurtenissen gaar 1934 af tot de handeling van heden tot uiting gekomen, welke zich van het in de betrekkingen tusschen beide lan den hebben voorgedaan. Zuid-Slavië heeft reeds van zijn bestaan af steeds gevoeld en er ook in het bijzonder waar deering voor gehad, dat men in Duitsch land steeds een juiste opvatting heeft gehad van het feit dat zijn nationale eenwording niet de vrucht is van eeni- genei verdragscombinatle. maar het na tuurlijke besluit vor.mt van langen en zwaren strijd der Serven. Kroaten en Slovenen In dezen geest heeft Zuid- Slavië in 1937 een belangrijk verdrag ge sloten met Italië Soortgelijke vriend schapsverdragen heeft Zuid-Slavië ook gesloten met Boelgarije en Hongarije. Aangezien Zuid-Slavië geen eischen naar buiten heeft te stellen, eischen de vitale belangen van zijn bestaan en zijn voor uitgang dat het Zuid-Oosten voor een nieuwe uitbreiding van den oorlog be hoed en de door den bestaanden toe stand ernstig benadeelde economische samenwerking op het Europeesene vaste land versterkt wordt, evenals ook de samenwerking die den weg voorbereidt naar de Europeesche pacificatie de eenige redding van ons Europeesche vas teland en zijn duizendjarige beschaving. Want alleen in het teeken van een np- rechte en positieve samenwerking kan Europa den grondslag vinden voor zijn nieuwe orde, die in staat zal zijn de oude vooroordeelen en kunstmatige, mo- reele en materieele hinderpalen uit den weg te ruimen, onder welke wij allen De is vol- met de gevoelens verdragen, de laatste Zwetkowitsj verklaart: Alles in orde De ministerpresident Zwetkowitsj en de minister van buitenlandsche zaken Markowitsj zijn hedenochtend in gezel schap van den Duitschen gezant, weer in Belgrado teruggekeerd. Zwetkowitsj be groette den plaatsvervangende minister president, dr. Matsjek, met de woorden: „Thans is alles in orde”. Zuidslavische gezant te Moskou afgetreden De Zuidslavische gezant te Moskou, Gawrilowitsj heeft gistermiddag ver klaard, dat hij aftreedt. Hij was behalve gezant te Moskou ook leider van de Zuidslavische oppositioneele agrarische partij. In politieke kringen der Zuidslavi sche hoofdstad heelt het bericht van de toetreding van Zuid-Slavië tot hei drie mogendhedenpact, ofschoon men het verwachtte en de pers er op had voorbe reid. toch den allerdiepsten indruk ge maakt, nu aan alle plannen om het land in den oorlog te betrekken, eens en vooral de grondslag is ontnomen. Bij de breede volksmassa komt een gevoel van opluchting naar voren, nu de lange weken van afwachting voorbij zijn en de toestand definitief blijkt opge- heiderd. Te Agram heeft de toetreding tot het driemogendhedenpact niet alleen op luchting, doch ook oprechte vreugde veroorzaakt. Men wijst er op, dat de toonaangevende mannen van het Kroa tische volk in de regeering steeds in richting hebben gewerkt b’elangrijke gebeur- De Britsche ambassadeur te Wash ington, lord Halifax, heeft voor de Pil grims society te New Vork een uitvoe rige propaganda rede gehouden, waarin hij, naar het D.N.B. meldt, vooral na druk legde op de noodzakelijkheid eener versterkte Amerikaansche hulpveriee- ning aan Engeland. Halifax betoogde, dat deze oorlog een strijd op leven en dood tusschen twee wereldbeschouwin gen Öfeteekent. Engeland vecht thans voor zijn leven en zijn vrijheid, en de beginselen van vrijheid en democratie verkeeren thans ernstig in gevaar. Hali fax onderstreepte de noodzakelijkheid eener samenwerking tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, waarbij hij beweerde, dat de Europeesche oorlog ook het Amerikaansche continent be dreigt. In zijn strijd om de eigen vrij heid vecht Engeland, zoo meende de ambassadeur, ook voor de vrijheid van andere landen. Overwint Duitschland, dan wordt Europa met knechtschap en slavernij bedreigd. Als voorbeeld van een toekomstige volksgemeenschap noemde Halifax het Britsche Rijk. De komende maanden brengen Engeland wellicht zware verliezen. Het is drin gend noodzakelijk met overeenkomstige snelheid en kracht de verdedigingsmaat regelen uit te breiden. De komende maanden zouden een wedstrijd te zien geven tusschen de toenemende Engel sche scheepsverliezen en de versterking der Engelsche verdediging en bewape ning. Tenslotte gaf lord Halifax als zijn meening te kennen er niet aan te twij felen, dat Engeland met de hulp van de Vereenigde Staten dezen wedstrijd zal winnen. EERSTE KLASSE DERDE LIJST Trekking van 26 Maart. ƒ1000 No. 4968. 400 No. 2609, 20189. 100 No. 2071. 19602. PRIJZEN VAN ƒ20. 7849 11370 14072 16929 19902 7932 11437 14197 16991 .20475 8207 11712 14375 17062 20883 8853 12089 14727 17082 21083 9078 12120 15418 17242 21100 9230 12452 15498 17643 21149 9306 12692 15849 18120 21391 9519 12780 16293 18154 21431 9717 12843 16425 18897 21501 1454 5146 1461 5418 1607 5543 1686 5622 1967 5742 2241 5797 2391 5836 2458 6131 3571 6221 3596 6280 10388 13103 16661 18905 21693 3699 6325 10481 13165 16704 18918 21779 4015 6566 10737 13533 16804 19122 21958 4510 6803 11029 13699 16923 19271 4944 7355 11057 AMERIKAANSCH TANKSCHIP IN BRAND GERAAKT Een Amerikaansch kustwachtschip heeft volgens „Associated Press” gemeld, dat het tankschip „Denver” van de Cities Service Co., voor Kaap Hatteras in brand geraakt en door de bemanning verlaten is. Vijf opvarenden zijn gered. 19 worden er nog vermist. Te Bethlehem in Pennsylvanië is het gisteren tweemaal tot botsingen tusschen de politie en de stakers der Bethlehem Steel fabrieken gekomen. Duizend sta kers vielen eenige agenten aan, die zich met traangasbommen trachtten te ver dedigen. De stakers maakten zich echter meester van 2 politie-auto's, wierpen die omver en gebruikten de zich daarin be vindende traangasbommen tegen de po litie. die zich moest terugtrekken. Bij de International Harvester Com pany te Chicago, de grootste Ameri kaansche fabriek voor landbouwmachi nes, waar reeds sedert verscheidene weken gestaakt wordt, is het tot bloe dige botsingen gekomen tusschen staken de leden van het C.I.O. eenerzijds en po litie en werkwilligen anderzijds. De stakingsleider, Robert Travis van het C.I.O., zei in een massavergadering der stakers, dat men voornemens is in alle 16 fabrieken der Harvester Co. de algemeene staking te proclameeren. scniedae op den morgen van den zesden Maart, tegelijk met 4 andere schepen Den volgenden dag werd nogmaals een aanval gedaan, waarbij nog een schip tot zinken werd gebracht. „Mijn schip, aldus de kapitein van de „Leerdam”, vertrok op 3 Maart in con vooi van Glasgow Wij werden door 4 torpedobootjagers begeleid Om 4 uur 20 's morgens op 6 Maart, stond ik op de brug toen het eerste vaartuig van het convooi, het Engelsche schip „Delilian”, plotseling vaart verloor. Wij zetten onze vaart voort, om te zien.- wat er gebeurd was, doch toen wij op nog slechts 50 me ter van het schip verwijderd lagen, werd het door twee torpedo's midscheeps ge troffen, waarna het in zeer korten tijd zonk. Onmiddellijk werd daarop ook de „Terje Viken” door torpedo's getroffen en ook dit schip zonk snel. Slechts en kele minuten later bracht de duikboot opnieuw 2 vaartu^pen uit het convooi, het Britsche tankschip Athelbeach” va,n 6500 ton en het Nederlandsche tankschip „Mijdrecht” van 7500 ton, tot zinken. In den volgenden nacht werd het convooi opnieuw aangevallen, waarbij het Engel sche vrachtschip „Empire Attendant” werd getorpedeerd en tot zinken ge bracht.” Officieel wordt te Berlijn bekend ge maakt: Als gevolg van de wederrechtelijke be zetting van het Deensche eiland Ijsland door Engelsche troepen wordt den laat- sten tijd door naar Engeland varende blokkadebrekers gepoogd Ijsland steunpunt te gebruiken. Dit dwingt Duitschland Ijsland in Nog is de aanschaffing van Lachappelle parket een driedubbel verantwoorde geldbelegging: dezelfde prima soorten en kwaliteiten als vroeger, voordeelige prijzen en... een duurzame verfraaiing van uw woning! Nu kunt u nog kiezen «it Slavonisch eiken, teak, mahonie of Australisch Yarrah - onvergelijkelijk mooi Lachappelle parket, dat iederen dag mooier wordt. Uitvoerige bijzon derheden vindt u in het geïllustreerde boekje. Vraag het nog heden aan! naar gepoogd gebruiken. Duitschland Ijsland operatiegebied rondom Engeland te trekken. Dit operatiegebied wordt der halve in de toekomst door de volgende punten begrensd: Van een punt op 3 gr. O.L. aan de Belgische kust over den meridiaan tot 62 gr N.B., vandaar tot 68 N.B., 10 gr W.L. Dan naar het Westen langs den 68en breedtegraad tot de driemijlszóne van Groenland, vervolgens naar het Zuiden langs deze driemijlszóne tot aan het punt 65 gr. 21 min. N.B., 38 gr. W.L. Vandaar naar het Zuiden tot aan het punt 58 gr. 50 min N B38 gr. W.L. Vandaar naar 45 gr N.B., 5 gr. W.L., vandaar naar de Fransche kust op 47 gr. 30 min. N.B., 2 gr. 40 min. W.L. De bij de .verklaring omtrent de totale Duitsche blokkade rondom Engeland op 17 Augustus 1940 tot de neutrale scheep vaart gerichte waarschuwing, dat eik schip, dat zich ondanks deze waarschu wing in het Duitsche operatiegebied rondom Engeland begeeft, zich aan het gevaar vah vernietiging blootstelt èn dat voor schade, die hieruit voortvloeit, door Duitschland geen verantwoording aan vaard kan worden, geldt thans voor het vergroote operatiegebied. Spaansch schip opgebracht De te Bilbao thuisbehoorende vracht boot „Gallate” is door een Engelsch patrouillevaartuig aangehouden en de haven van Gibraltar binnengebracht met beschadigingen aan den voorsteven. De kapitein van het Nederlandsche koopvaardijschip „Leerdam” heeft, naar het Zweedsche blad „Dagens Nyheter" volgens de „Berliner Börsenzeitung” meldt, na zijn aankomst in New York bij zonderheden medegedeeld over den on dergang van den meer dan 20.000 ton grooten Engelschen walvischvaarder „Terje Viken”. De „Leerdam” ken”en ook motorschip „Mijdrecht” meld, eveneens tot zinken werd ge bracht, in hetzelfde convooi. De torpe- deering van den walvischvaarder ge- Bred* Veri<*k« is toeiendinq van de Lachappelle brochure In een officieele Italiaansche verkla ring wordt o.a. het volgende gezegd Met de toetreding van Zuid-Slavië zijn nu alle landen van Zuidoost-Europa tot het driemogendhedenpact toegetreden Slowakije. Hongarije, Boelgarije. Roeme nië en Zuid-Slavië. Deze gebeurtenis voltooit de uitsluiting van Engeland van het Europeesche vasteland, waarmede de asmogendheden met de wapens en op politiek gebied met het driemogend hedenpact begonnen waren. Cnder de landen van Zuidoost-Europa staat nu alleen nog Griekenland buiten het pact, dat de gevolgen van zijn aan de Londensche belangen ondergeschikt gemaakte politiek zal moeten dragen. Van Italiaansche zijde wordt de toetre ding van Zuid-Slavië tot het driemogend hedenpact met de grootste voldoening begroet. De plechtige verklaring ten aan zien van de eerbiediging der onschend baarheid en souvereiniteit van het Zuid slavische staatsgebied door Duitschland en Italië beteekent eigenlijk niets anders dan tie hernieuwde bevestiging der be ginselen welke Italië ten grondslag ge legd heeft aan ziin betrekkingen met Zuid-Slavië De toetreding van Zuid-Slavië zal - on vermijdelijk een positieven invloed uit oefenen 'op de verdere politieke en mili taire ontwikkeling en zal er toe bijdra gen om het gebied, dat onzen vijanden thans nog onenstaat verder ,'n te krimpen De afdeeling inlichtingen der Japan sche regeering constateert in een spe ciaal communioué. dat men met voldoe- ning kan zeggen, dat thans de toestand op den Balkan opgehelderd en de alge meene liir. ook voor de Balkangebieden binnen de nieuwe orde en de pacificatie van Europa is verzekerd. Het besluit van Zuid-Slavië is een gebeurtenis van ver strekkende beteekenis in politiek en di plomatiek opzicht In Berlijn en Rome zal het ongetwijfeld voldoening wekken, dat Zuid-Slavië tot het driemogendhedennact nog toetrad voor de aankomst van Mat- soeoka De tot dusverre reeds bestaande vr’endschapneliike betrekkingen van Ja- nan met Zuid-Slavië zullen thans een verdere ontwikkeling ondergaan. Na de plechtige toetreding van Zuid- Slavië tot het driemogendhedenpact. gaf de Führer in het kasteel Belvédère een receptie waaraan de te Weenen aanwezige vertegenwoordigers der regeeringen van het driemogendhedenpact deelnamen Op zijn tocht van hotel Imperial naar kasteel Belvédère bracht een groote menigte den Führer geestdriftig huldebetoon. Op kasteel Belvédère werd de Führer ontvangen door den Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en werd hij naar de marmeren zaal begeleid, waar de aan den maaltijd deelnemende heeren bijeen waren. De Führer verwel komde de aanwezigen met name de Zuid slavische ministers en bleef met hen eenigen tijd in gesprek. Aan den maaltijd namen behalve de Zuidslavische ministers van buitenlandsche zijde o.a. deel: De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano. de Japansche ambas sadeur Osjima en de Italiaansche ambas sadeur Alfieri. Van Duitsche zijde namen aan den maaltijd behalve de Führer en de rijks minister van buitenlandsche zaken deel, de chef van het opperbevel der Weer macht. generaal-veldmaarschalk Keitel, de rijksleiders rijksperschef dr. Dietrich en Bormann en Baldur von Schirach de Duitsche ambassadeur te Rome, von Mackensen, de leider van het bureau in het departement van buiten- landsche zaken, gezant dr Schmidt, als mede de generaal der infanterie Streccius en de generaal der vliegers Lohr. Na den n aaltijd begaf de Führer zich met zijn gasten naar de aangrenzende zaal, waar koffie geschonken werd Na- dat de Führer zich nog eenigen tijd met zijn buitenlahdsche gasten, vooral met de In Februari zijn, volgens het Weer- machtbericht van 1 Maart. 67 Engelsche en in Engelschen dienst varende koop vaardijschepen zwaar beschadigd In de eerste 3 weken van Maart wer den volgens de tot dusver bekende cijfers door aanvallen van Duitsche zeestrijd- krachten en gevechtsvliegtuigen 50 Brit sche koopvaardijschepen als gevolg van beschieting of brand zwaar beschadigd, waaronder een aantal groote zeeschepen van 10 a 12.000 b.r.t. Hierdoor zijn, afgezien van de tot zin ken gebrachte schepen, in de laatste 7 weken 117 schepen met een tonnage van minstens 500.000 b.r.t. voor de Engelsche aanvoeren uitgeschakeld. De door mijntreffers ontstane verliezen zijn hierbij niet inbegrepen. Tengevolge van de door luchtaanvallen ontstane aanzienlijke vernielingen op de Engelsche scheepswerven en de sedert maanden heerschende groote drukte in de dokken van schepen, welke hersteld moeten worden, ziet de Engelsche regee ring zich geplaatst voor onoplosbare vraagstukken, aldus het D.N.B. Ook Engelsche koopvaardijsche pen kunnen in Amerika repa- reeren De „Washington Post” meldt, dat pre sident Roosevelt, alvorens zijn vacantie- reis te beginnen, langdurige besprekin gen niet lord Halifax, Harry Hopkins en admiraal Land, den leider van den Federal Shipping Board, heeft gevoerd over de kwestie hoe men het hoofd kan bieden aan de Duitsche bedreiging van het scheepvaartverkeer van de Vereenig de Staten naar Engeland. De president zal zijn besluit waarschijn lijk na zijn terugkeer bekendmaken. In middels is er reeds een besluit genomen, n.l. om ook Britsche koopvaardijschepen krachtens de wet op de hulpverleening aan Engeland, op Amerikaansche werven te laten repareeren. thans in Europa te lijden hebben vredespolitiek van Zuid-Slavië ledig in overeenstemming levensbelangen en de diepe van ons volk Alle' politieke evenals de economische, die jaren door ons land zijn onderteekend. zijr bezield door den wil tot verwezen lijking van een beteren en beter georga- niseerden vrede in dit gebied van Euro pa Op den huidigen dag. nu Zuid-Slavië toetreedt tot het driemogendhedenpact. gebeurt dit met de bedoeling zijn vreed zame toekomst in samenwerking met de landen van het driemogendhedenpact Duitschland Italië en Japan, te verzeke ren. Doordat het zijn deel bijdraagt in de organisatie van het nieuwe Europa vervult het op deze wijze den hoogsten plicht evenzeer ’agens zichzelve alsook jegens de Europeesche gemeenschap internationaal standpunt uit gezien uiterst belangrijke gebeurtenis. De waarborg voor de territoriale on schendbaarheid en onafhankelijkheid, alsmede de waarborg van een onge- stoorden vrede, zoo schrijft het blad, heeft door de plechtige garantie van Duitschland en Italië een nieuwe beves tiging ontvangen. Zuid-Slavië heeft gee- nerlei militaire verplichtingen op zich genomen en blijft ook verder buiten den oorlog. om zich heen te verzamelen, om hen, zooals dit reeds overvloedig in dezen oorlog is gebeurd, als hulpvolken tegen zijn continentale vijanden te laten op treden, is de politiek der as-mogendheden op het tegengestelde doel gericht. In plaats van haar vrienden met den honger te bedreigen, in het geval zij haar militaire wenschen niet meer be vredigen, willen de asmogendheden een uitbreiding van den oorlog in Europa voorkomen en indien mogelijk verhin deren. Het zijn geen vreemde bataljons, welke Duitschlanc' en Italië aan hun zijde wenschen, doch naties, bezield met hetzelfde ideaal voor een Europeesche samenwerking er vastbesloten die tot stand te brengen. In deze kameraadschap van volken in hei nieuwe Europa roept Duitschland het Zuidslavische koninkrijk een hartelijk en oprecht welkom toe. Nieuw succes voor de as mogendheden en zware neder laag voor de Britsche diplo matie. De toetreding van Zuid-Slavië tot het driemogendhedenpact wordt door de Itali aansche bladen als ee.i groot succes voor de as en tevens als een zware nederlaag voor de Britsche diplomatie levendig toe gejuicht. De Vereenigde Staten krijgen door de plechtigheid te Weenen veel stof tot nadenken Thans moet het dit land duidelijk zijn geworden, dat de Ameri kaansche hulpverleening niet de vrijheid van Europa, doch alleen het Britsche imperialisme dient. Domei zegt, dat Zuid-Slavië reeds sinds lang deze toetreding wenschte, doch dat dit door de Britsche manoeuvres, welke ten doel hebben binnenlandsche politieke conflicten te doen ontstaan, eerst thans mogelijk is geworden. Men kan ten op zichte van de Balkanpolitiek spreken van ■S

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2